Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bunkr v Bohumíně slaví 25 od otevření pro veřejnost

Celý MS kraj |  | Kam vyrazit

Pěchotní srub MO - S5 neboli "Na trati". Unikátní bunkr v Bohumíně byl postaven do železničního náspu jako jediný v republice. Ve své třídě odolnosti je největším a byl stavěn mezi prvními objekty v zemi.

Martin Cieslar, místopředseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Nacházíme se na velice unikátním objektu v rámci Československého opevnění, které bylo stavěno v roce 1936 ještě za pomoci francouzských specialistů. Proto ty objekty tady na Bohumínsku vypadají jinak než jinde v republice. No a unikátní je také tím, že je spojený propojovací chodbou pod bývalou tratí, dneska silnicí, která je nahoře tady nad náma, což je taky vlastně unikát v rámci republiky.“

Po válce objekt dlouho chátral. Rekonstrukce započala až v roce 1999 a tento rok tak slaví pět-a-dvacáté výročí.

Martin Cieslar, místopředseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Tady na tomto modelu máme možnost vidět, jak bunkr vypadal. Na jeho pravé straně vidíme stav v roce 1938, kdy byl připravený k boji a na levé straně je jeho stav v roce 1998, kdy jsme k objektu přišli a než jsme ho začali rekonstruovat. Doplňovali jsme různé zbraně, vybavení, vzduchotechnika, elektrorozvody, motor na výrobu elektrické energie, různé bedny na uchování munice, stravy. Skoro všechno jsme si vyráběli vlastními silami. Dneska už je ve velmi pokročilé rekonstrukci, to znamená, že vypadá už téměř tak jak měl vypadat v roce 1938, kdy byl připraven k obraně proti nacistickému Německu, které bylo již tady u nás u Bohumína v té době.“
Pavel Bílek, předseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Když by se tady bojovalo, tak vojáci zavřeli ty silnotěsné, plynotěsné dveře, ve spodním patře nastartovali dieselagregát, který začal vyrábět elektrickou energii a tím pádem se v objektu svítilo. No a aby měli čerstvý vzduch tak pustili právě tady tyto dva ventilátory. Když by byly použity bojové chemické látky, tak by se tady ten chemický vzduch vyčistil přes tyto filtry. Popřípadě se dal zapnout za mnou stojící ohřívač vzduchu, tím se tady zase vytápělo v tom objektu aby měli ti vojáci tepleji.“
Pavel Bílek, předseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Tady jsme ve střelecké místnosti na pravé straně. Jedná se o střeleckou místnost pro první protitankový kanón. To co tady držím je cvičný náboj do čtyřcentimetrového kanónu vzor 36. Prosím tento kanón dělala Škodovka v Plzni.“

Vybavení bunkru se doplňovalo postupně.

Pavel Bílek, předseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Nyní jsme v místnosti telefonisty. To co zde vidíme je telefonní ústředna. Oficiální název je celkem jednoduchý: Telefonní přepojovač pro 20 s dvojitým vedením, vzor 37 ve vodotěsné skříni. Funguje to tak, že zde máme klapky z 20ti telefonních linek. U nás na objektu máme 10 telefonů. Takto vypadá přenosný telefon, dále jsou telefony pevné. Tento segmentový přepínač byl vždycky nahoře a teď nebudeme nikde volat, ale když dáme tyto přepínače do pětky, právě jsme vytvořili telefonní spoj se stanovištěm velitele – voláme veliteli. Teď budeme volat do střelecké místnosti, teď do obou. Takže podle toho, jak se provedlo přepojení těch přepínačů tak bylo možné najednou udělat až 10 telefonních hovorů. Dalo se volat v rámci objektu i mimo něj.“

O podobě a fungování techniky členové bohumínského klubu vojenské historie původně získávali informace od zaujatých lidí a odborných publikací. Velká pomoc přišla po digitalizaci informací z Vojenského historického ústavu v Praze.

Pavel Bílek, předseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Tady ta lafeta je dělaná podle sestavného výkresu, protože k tomu nic nebylo, stejně tady ten přijímač návěsného zařízení, dneska je k tomu plánek, kde jsou všechny detaily.“

Ve dvou patrech bunkru za dobu jeho fungování sloužilo celkem 44 vojáků.

Martin Cieslar, místopředseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „V době míru tady bylo pouze poloviční posádka z těch 44 osob. Ti se střídali po 12cti hodinách, kdy půlku dne drželi stráž u zbraní a uklízeli objekt a druhou půlku dne tady spali dole a odpočívali. V době mobilizace tady potom doklusala druhá půlka té osádky z kasáren z Koblova a byli tady pak v plném počtu v tom objektu.“

Bunkr je veřejnosti přístupný o víkendech od dubna do října a o státních svátcích.

Martin Cieslar, místopředseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Návštěvnost máme přibližně 1 200 lidí za rok a co se vstupného týče, tak dospělí od 15 let nahoru platí 100 korun za hodinovou prohlídku, děti od šesti do patnácti let jsou za 15 korun a děti pod 6 let jsou zadarmo.“

K příležitosti pět-a-dvacátého výročí od rekonstrukce bunkru se bude konat řada akcí a návštěvníci si mohou zakoupit i výroční turistickou vizitku.

Nahlásit chybu


K tématu

Chráněný bobr kácí stromy za bohumínským aquacentrem

12. prosince 2023 10:13 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Nezvaný host se zabydlel v sousedství aquacentra v Bohumíně a páchá tu škody. Pracovníkům volnočasového areálu Bospor začalo být podezřelé, že přímo za budovou mizí z remízku stromy. Když prozkoumali okolí Bohumínské stružky, zjistili, že mají co do činění s bobrem evropským.

Pro pěkné Vánoce přepadl květinářství a benzinku v Bohumíně, vykradl i dva obchody

3. ledna 2024 15:32 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Více než rok prý žil spořádaný život. Pak se ale dostal do finančních problémů. Rodině chtěl udělat pěkné Vánoce a tak vykradl dva obchody a přepadl květinářství i čerpací stanici v Bohumíně. 32letému muži nyní hrozí až deset let vězení a na soud si počká ve vazbě.

Hraniční most ve Starém Bohumíně by se mohl dočkat opravy. Zkoumají ho odborníci

17. prosince 2023 11:52 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Hraniční most spojující Starý Bohumín s polskými Chałupkami prochází na české straně diagnostikou. Odborníci zjišťují, jak se na letité stavbě podepsalo chátrání materiálu a jestli je konstrukce ještě bezpečná pro provoz. Výsledky průzkumu napoví, v jakém rozsahu bude nutná její oprava.


Tragický incident na tramvajové zastávce v Ostravě, zemřel 32letý muž

Včera 21:49 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Ostravští kriminalisté se zabývají okolnostmi tragického incidentu, ke kterému došlo dnes krátce před 18. hodinou na ulici Horní v Ostravě. Podle předběžných informací se 32letý muž pokoušel dostat do přijíždějící tramvaje, přitom však upadl pod její kola.

Speciální systém COBRA pomohl uhasit požár střechy v Rychvaldu

Včera 16:42 | Rychvald | Lukáš Zavadil

Požár střechy rodinného domu v Rychvaldu na Karvinsku způsobil škodu za 800 tisíc korun. K zásahu vyjíždělo pět jednotek hasičů, kteří díky rychlému zásahu uchránili majetek v hodnotě 2 milionů korun. Při hašení byl využit unikátní systém COBRA, který hasičům umožnil efektivní zásah přímo v ohnisku požáru.

Moravskoslezský kraj přikryla sněhová peřina. Po víkendu ale sníh zase roztaje

Moravskoslezský kraj přes noc přikryla sněhová peřina. Ráno si tak možná někteří lidé zanadávali, že musí odhrabávat auto, ale děti byly jistě nadšené. Silničáři hlavní tahy zprůjezdnili ještě v průběhu noci. Podle meteorologů by měl po víkendu sníh zase roztát.

O školení v první pomoci byl v havířovské nemocnici velký zájem

Havířovská nemocnice uspořádala školení první pomoci, na kterém si účastníci osvojili postupy resuscitace a ošetření úrazů. Pod vedením odborníků si vyzkoušeli, jak správně stlačovat hrudník, kdy zahájit umělé dýchání a jak poskytnout pomoc dětem i dospělým.

Tragický požár v Ostravě: policisté evakuovali 16 lidí, hasiči našli v bytě mrtvého muže

Včera 9:18 | Ostrava-Jih | Lukáš Zavadil

Dramatické chvíle zažili obyvatelé domu na ulici Smirnovova v Ostravě-Zábřehu. Noční požár bytu si tam vyžádal evakuaci šestnácti lidí, včetně malého dítěte. Zasažený byt hasiči prohledali a nalezli zde muže bez známek života.

Úzká a frekventovaná silnice na Mezidolí v Havířově se dočká chodníku

Radnice v Havířově zahájila výstavbu dlouho očekávaného chodníku na ulici Mezidolí. Stavba zahrnuje i osvětlení, odvodnění i přeložky nízkého napětí a má být dokončena v srpnu příštího roku. Vše ale bude záležet na počasí.

Projekt Rodinného centra Mozaika a města splní další vánoční přání

Rodinné centrum Mozaika ve spolupráci se sociálním odborem města připravuje další ročník projektu Vánoční překvapení. Jeho cílem je obstarat pod stromeček dárky pro novojičínské děti ze sociálně znevýhodněného prostředí.

Krevní centrum přijelo odebírat krev na radnici Moravské Ostravy a Přívozu

Mobilní odběrové stanoviště Krevního centra Fakultní nemocnice Ostrava vyrazilo podruhé do terénu. Tentokrát zavítalo na radnici Moravské Ostravy a Přívozu, kde krev darovalo 30 úředníků, z toho 23 úplně poprvé.

Školáci si přejí fast food, to jim ale město splnit nemůže

V základních školách se konala mladá školní fóra. Žáci se mohli vyjádřit jednak ke své škole a také k dění ve městě. Třeba na Komenského 66 získal nejvíce hlasů požadavek na zřízení fast foodu.

Muž obviněný z krádeží a sprejování v Karviné čelí až pěti rokům vězení

21. listopadu 2024 13:08 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Třiatřicetiletý muž byl obviněn z pěti skutků majetkového charakteru a vandalismu, kterých se měl dopustit od března do září letošního roku v Karviné. Škoda způsobená krádežemi, poškozením majetku a vandalismem dosáhla téměř 300 tisíc korun. Muži hrozí až pět let vězení. Jeho jednatřicetiletý společník čelí obvinění z vloupání a hrozí mu až tři roky vězení.

Pádem ze střechy si muž v Ostravě přivodil těžká zranění

21. listopadu 2024 11:33 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Z výšky odpovídající 4. patru spadl v úterý večer muž, který v Mariánských Horách pracoval na střeše. Záchranáři ho museli na místě uvést do umělého spánku, zafixovat a převézt na urgentní příjem fakultní nemocnice.

Vedení MS kraje poděkovalo složkám IZS za zásahy a pomoc při povodních

21. listopadu 2024 11:02 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová | Jesenický expres

Poprvé a naposledy po zářijových povodních v neděli vyjel parní vlak na Osoblažské úzkokolejce. Vypraven byl čistě pro členy IZS, kteří při povodních pomáhali ze všech sil. Zachraňovali jak lidské životy, tak jejich obydlí.

Pytláci mořských želv byli odsouzeni díky spolupráci Zoo Liberec a ZOO Ostrava

21. listopadu 2024 8:56 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Pytláci mořských želv v Indonésii byli odsouzeni na dva a půl roku vězení díky zásahu ochránců přírody, na kterém se podíleli i zoologové z českých zoologických zahrad v Liberci a Ostravě. Zásah proběhl v souostroví Pulau Banyak, kde čeští odborníci dlouhodobě spolupracují s indonéskými kolegy na ochraně ohrožených mořských želv.

CISO ocenilo medailisty a národní rekordmany

21. listopadu 2024 8:43 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Regionální zprávy POLAR

Centrum individuálních sportů Ostrava podporuje reprezentanty v individuálních sportech v MS kraji a tato podpora se vyplatila i v roce 2024. Na slavnostním setkání tak CISO mohlo ocenit ty nejúspěšnější.

Bunkr v Bohumíně slaví 25 od otevření pro veřejnost
Vydáno 6. května 2024 12:35, Celý MS kraj, Andrea Holeszová
Pěchotní srub MO - S5 neboli "Na trati". Unikátní bunkr v Bohumíně byl postaven do železničního náspu jako jediný v republice. Ve své třídě odolnosti je největším a byl stavěn mezi prvními objekty v zemi.

Martin Cieslar, místopředseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Nacházíme se na velice unikátním objektu v rámci Československého opevnění, které bylo stavěno v roce 1936 ještě za pomoci francouzských specialistů. Proto ty objekty tady na Bohumínsku vypadají jinak než jinde v republice. No a unikátní je také tím, že je spojený propojovací chodbou pod bývalou tratí, dneska silnicí, která je nahoře tady nad náma, což je taky vlastně unikát v rámci republiky.“

Po válce objekt dlouho chátral. Rekonstrukce započala až v roce 1999 a tento rok tak slaví pět-a-dvacáté výročí.

Martin Cieslar, místopředseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Tady na tomto modelu máme možnost vidět, jak bunkr vypadal. Na jeho pravé straně vidíme stav v roce 1938, kdy byl připravený k boji a na levé straně je jeho stav v roce 1998, kdy jsme k objektu přišli a než jsme ho začali rekonstruovat. Doplňovali jsme různé zbraně, vybavení, vzduchotechnika, elektrorozvody, motor na výrobu elektrické energie, různé bedny na uchování munice, stravy. Skoro všechno jsme si vyráběli vlastními silami. Dneska už je ve velmi pokročilé rekonstrukci, to znamená, že vypadá už téměř tak jak měl vypadat v roce 1938, kdy byl připraven k obraně proti nacistickému Německu, které bylo již tady u nás u Bohumína v té době.“
Pavel Bílek, předseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Když by se tady bojovalo, tak vojáci zavřeli ty silnotěsné, plynotěsné dveře, ve spodním patře nastartovali dieselagregát, který začal vyrábět elektrickou energii a tím pádem se v objektu svítilo. No a aby měli čerstvý vzduch tak pustili právě tady tyto dva ventilátory. Když by byly použity bojové chemické látky, tak by se tady ten chemický vzduch vyčistil přes tyto filtry. Popřípadě se dal zapnout za mnou stojící ohřívač vzduchu, tím se tady zase vytápělo v tom objektu aby měli ti vojáci tepleji.“
Pavel Bílek, předseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Tady jsme ve střelecké místnosti na pravé straně. Jedná se o střeleckou místnost pro první protitankový kanón. To co tady držím je cvičný náboj do čtyřcentimetrového kanónu vzor 36. Prosím tento kanón dělala Škodovka v Plzni.“

Vybavení bunkru se doplňovalo postupně.

Pavel Bílek, předseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Nyní jsme v místnosti telefonisty. To co zde vidíme je telefonní ústředna. Oficiální název je celkem jednoduchý: Telefonní přepojovač pro 20 s dvojitým vedením, vzor 37 ve vodotěsné skříni. Funguje to tak, že zde máme klapky z 20ti telefonních linek. U nás na objektu máme 10 telefonů. Takto vypadá přenosný telefon, dále jsou telefony pevné. Tento segmentový přepínač byl vždycky nahoře a teď nebudeme nikde volat, ale když dáme tyto přepínače do pětky, právě jsme vytvořili telefonní spoj se stanovištěm velitele – voláme veliteli. Teď budeme volat do střelecké místnosti, teď do obou. Takže podle toho, jak se provedlo přepojení těch přepínačů tak bylo možné najednou udělat až 10 telefonních hovorů. Dalo se volat v rámci objektu i mimo něj.“

O podobě a fungování techniky členové bohumínského klubu vojenské historie původně získávali informace od zaujatých lidí a odborných publikací. Velká pomoc přišla po digitalizaci informací z Vojenského historického ústavu v Praze.

Pavel Bílek, předseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Tady ta lafeta je dělaná podle sestavného výkresu, protože k tomu nic nebylo, stejně tady ten přijímač návěsného zařízení, dneska je k tomu plánek, kde jsou všechny detaily.“

Ve dvou patrech bunkru za dobu jeho fungování sloužilo celkem 44 vojáků.

Martin Cieslar, místopředseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „V době míru tady bylo pouze poloviční posádka z těch 44 osob. Ti se střídali po 12cti hodinách, kdy půlku dne drželi stráž u zbraní a uklízeli objekt a druhou půlku dne tady spali dole a odpočívali. V době mobilizace tady potom doklusala druhá půlka té osádky z kasáren z Koblova a byli tady pak v plném počtu v tom objektu.“

Bunkr je veřejnosti přístupný o víkendech od dubna do října a o státních svátcích.

Martin Cieslar, místopředseda Klubu vojenské historie Bohumín, z.s.: „Návštěvnost máme přibližně 1 200 lidí za rok a co se vstupného týče, tak dospělí od 15 let nahoru platí 100 korun za hodinovou prohlídku, děti od šesti do patnácti let jsou za 15 korun a děti pod 6 let jsou zadarmo.“

K příležitosti pět-a-dvacátého výročí od rekonstrukce bunkru se bude konat řada akcí a návštěvníci si mohou zakoupit i výroční turistickou vizitku.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000042939/bunkr-v-bohumine-slavi-25-od-otevreni-pro-verejnost