Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bývalý břidlicový Flascharův důl láká na Odersko tisíce lidí

Celý MS kraj |  | Kam vyrazit

Lokalita Nový svět nedaleko města Odry. Na přelomu 19. a 20. století se zde stejně jako ve zbytku Nízkého Jeseníku kulminoval rozmach břidlicového průmyslu a vzniklo zde asi 7 břidlicových dolů. Mezi nimi je i Flascharův důl, pojmenován po významném investorovi, který zde těžbu rozšířil a zmodernizoval.

Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury, město Odry: „Přestalo se tady těžit ve 20. letech 20. století a poté byl ten důl téměř na sto let ponechaný svému osudu. Málo kdo o něm věděl, jen pár oderských lidí. My jsme se potom jako město Odry rozhodli ho zpřístupnit veřejnosti a chopili jsme se toho v roce 2015. Nějakou dobu zabraly projektové práce a potom samotná realizace toho zpřístupnění a v roce 2020 byl ten důl otevřený veřejnosti.“

Hodinová prohlídka návštěvníky zavede do 4 stovek metrů důlních chodeb, kde se dozví zajímavosti z historie těžby břidlice i fakta o podobě a funkci dolu v současnosti.

Ondřej Tomický, průvodce: „Lidé, kteří tu těžili často nebyli profesionální horníci, často to byli místní sedláci, kteří vlastnili půdu, statky a protože v zimě se na poli nepracovalo a potřebovali přivýdělek, tak se rozhodli, že tady budou těžit břidlici. Razili to tady nástroji, které jako zemědělci z pole znali, to znamená měli motyky, krumpáče a ven ten vytěžený materiál tahali na kolečkách a u toho si svítili petrolejovými lampami."

Během prohlídky je možno nahlédnout do dvou štol.

Ondřej Tomický, průvodce: „Johann je starší a z velké části bohužel nepřístupný a zavalený, naopak Hortenzie je mladší ale zachovaná. Je téměř nedotčená, v původním stavu.“

U vstupu do štoly Hortenzie je soška sv. Barbory. Je to patronka všech horníků.

Ondřej Tomický, průvodce: „S bezpečností práce to tady bylo dost hrozné. Žádná pravidla bezpečnosti tady neplatila. Horníci pracovali v čem přišli do práce, proto si pak někteří z vlastních peněz kupovali kožené klobouky, ale nikdo jim to neproplácel. Kdyby do práce přišli nahatí, těžili by nahatí.“
Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury, město Odry: „Soustředíme se také na rodiny s dětmi. Máme tam vybudovanou takovou štolku, kde jsou schovaní naši permoníci. Máme tam modely netopýrů, neboli netopýří štola. Zase si mohou děti i dospělí zahrát na sčítače netopýrů, kteří tady vlastně jsou v zimním období a můžou spočítat, kolik těch modelů tady najdou.“

Největším lákadlem břidlicového podzemí je unikátní oderská vrása, která vznikla ohromným tlakem hrnoucího se bahna, které se zarolovalo jako těsto a později ztuhlo a zkamenělo.

Ondřej Tomický, průvodce: „Můžete tady vidět docela zajímavý skalní útvar, která nám důl zachránil doslova před zničením. Tady se nám na té straně komory táhne kamenný válec – je to čelo břidlicové vrásy. Zkuste si představit, že ta původně vodorovná vrstva břidlice byla tlačena z obou stran proti sobě. Neměla kam uhnout a skrčila se do tvaru písmene S.“
účastník prohlídky: „Já jsem z Kladenska, které je známé těžkou černého uhlí, takže tam byla velká síť těch kamenouhelných dolů. Tady je to trošku něco jiného a je to teda úžasná prohlídka. Opravdu je to zajímavé a pěkné.“

Po cestě z dolu je třeba zdolat ještě 19ti metrový žebřík, vedoucí větrací šachtou. Venku poté mají ještě návštěvníci možnost, vyzkoušet si štípání břidlice. Ta měla v minulosti mnoho využití.

Ondřej Tomický, průvodce: „Tohle je břidlicová školní tabulka, na kterou psali děti ve školách před sto lety, když ještě neměli papírové sešity. Dnes už se na tabulky z břidlice nepíše, ale pokud jste viděli pohádku Lotrando a Zubejda, tak ji znáte.“

Ročně důl navštíví přes čtyři a půl tisíce zájemců. Je mimo jiné součástí Technotrasy. Celkově tak turismu v oblasti velmi prospívá.

Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury, město Odry: „Odersku to velice pomohlo, protože se z toho stal největší tahák turismu na Odersku. Máme tady poté k tomu spoustu dalších turistických zajímavostí, drobnějších. Třeba rozhledny, vodní mlýn Veselský, muzeum Oderska, katovnu nebo nedaleko je Mendelův rodný dům. Když už ten turista tady zavítá, tak tu může strávit více dnů, ale ten Flascharův dům je určitě největším tahákem.“ 

Od listopadu do dubna je Flascharův důl zavřený. V tuto dobu patří netopýrům, kteří zde hibernují. Jejich životnímu cyklu je uzpůsoben i režim dolu pro návštěvníky, kteří se zde mohou přijít podívat od května do konce října.

Nahlásit chybu


K tématu

Dětský domov Radkově na Opavsku má novou střechu za 29 milionů

30. října 2023 20:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Radkovský dětský domov sídlí v historické budově zámku Dubová, loni v říjnu začala oprava jeho střechy. Po roce prací je hotovo. Zámek má novou střešní krytinu, musela se opravit i část konstrukce krovu. Zámecká věž je nově obložená dřevem a opět ji zdobí hodiny. Celou akci za 29 milionů korun financoval Moravskoslezský kraj.


V Ostravě-Porubě pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030

V Ostravě-Porubě teď pracují na novém strategickém plánu. Platit bude do roku 2030 s přesahem do roku 2040. Zapojit se do něj může i široká veřejnost a jeho cíle by měl obvod plnit nehledě na tom, kdo bude v jeho vedení.

Bývalý slavný fotbalista Tomáš Ujfaluši pomohl klubu 1. FC Poruba s náborem dětí

Fotbalový klub 1. FC Poruba hledá nové kluky a holky. Uspořádal proto nábory nových fotbalových hvězdiček. Přijít mohl každý, kdo má chuť sportovat.

Havířov bojuje s potkany, ti si ve velkém pochutnávali i v hypermarketu

Potkani představují pro města noční můru. Neustále s nimi bojují i v Havířově, kde musí opět přistoupit k plošné deratizaci. Hlodavci velké škody napáchali i v jednom hypermarketu.

Senior v nazouvácích se ztratil na procházce, policie ho našla několik kilometrů od domova

Dnes 10:01 | Studénka | Lukáš Zavadil

Úterní pátrání po téměř 80letém seniorovi na Novojičínsku mělo šťastný konec. Muž, který se vydal na procházku bez mobilního telefonu a v nazouvácích, byl nalezen několik kilometrů od domova díky rychlému zásahu policie a spolupráci s veřejností. Senior byl převezen do nemocnice, kde se potvrdilo, že je v dobrém zdravotním stavu.

Začala podzimní výzva 10 000 kroků, zapojit se může úplně každý

Od října začala další pravidelná výzva 10 tisíc kroků. Kdo se do ní zapojí, zlepší si kondici a přispěje k lepšímu zdraví a životnímu stylu. Ti nejlepší budou navíc odměněni. Zapojit se mohou jednotlivci i týmy všech věkových kategorií. A soutěží se také v rámci jednotlivých měst.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Technické služby fungují pod odborem údržby majetku, na zimu jsou připraveny

Studénka připravuje založení vlastních technických služeb. Zatím fungují jako oddělení v rámci odboru údržby majetku. Rozhodli o tom zastupitelé na poslední schůzi. Město pokračuje i v nákupu nové techniky.

Povodně zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny

Povodně zcela zničily v Havířově cyklostezku u řeky Lučiny. Magistrát musí nyní najít řešení, jaký zvolit povrch při následné rekonstrukci. Opravy začnou zřejmě až v příštím roce.

Starostka Ostravy-Poruby poděkovala všem lidem, kteří pomáhali s následky povodně

Zářijová ničivá povodeň opět ukázala, že lidé mají velká srdce. Vytopeným Porubanům pomáhaly stovky lidí, hasiči, řada firem i zaměstnanci radnice. Patří jim za to velký dík.

Je to tu! Síť stezek pro bikery v karvinském Černém lese je konečně legální

Datum 28. září se zapíše do historie oddílu karvinských bikerů jako jeden z nejvýznamnějších dnů. Oficiálně se jim podařilo zprovoznit síť stezek plnou trailů , kterou právě v tento den slavnostně otevřeli.

Beskydský endoskopický workshop se věnoval miniinvazivním zákrokům

Nemocnice ve Frýdku-Místku pořádala další Beskydský endoskopický workshop. Lékaři a sestry, převážně z kraje, ale i Česka a Slovenska, si vyměňovali zkušenosti v oblasti gastroenterologie. Letos se řešily miniinvazivní zákroky u onemocnění, kde bylo dříve potřeba operace.

Největší akcí roku v Rýmařově byly Dřevařské, lesnické a myslivecké dny

Včera 17:45 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Vždy každé dva roky se v Rýmařově koná největší akce ve městě, jakou jsou Dřevařské, lesnické a myslivecké dny. Park ve Flemmichově zahradě vždy zaplní tisíce návštěvníků, aby si užili umění dřevařů, lesnickou techniku, myslivecké expozice i kulturní programy. Nejinak tomu bylo i letos.

Senioři po povodních neuspěli s žádostí o mimořádnou pomoc

Úřad práce v souvislosti s povodněmi, které mnoha lidem zničily domovy a majetek, nabídl mimořádnou okamžitou pomoc. Bohužel, podle našich zjištění, odcházejí někteří lidé s nepořízenou. Zklamání z jednání jedné z referentek úřadu práce zažili i senioři z Českého Těšína.

Jaké formy pomoci nyní potřebují lidé postižení povodněmi

Dobrovolnická, materiální, finanční a psychosociální - to jsou druhy pomocí, které jsou nyní potřebné v oblastech zasažených povodněmi. Jejich rozdělení obstarávají nevládní organizace, ale mohou se zapojit i lidé, zejména prostřednictvím sbírek.

Bývalý břidlicový Flascharův důl láká na Odersko tisíce lidí
Vydáno 5. června 2024 10:30, Celý MS kraj, Andrea Holeszová
Lokalita Nový svět nedaleko města Odry. Na přelomu 19. a 20. století se zde stejně jako ve zbytku Nízkého Jeseníku kulminoval rozmach břidlicového průmyslu a vzniklo zde asi 7 břidlicových dolů. Mezi nimi je i Flascharův důl, pojmenován po významném investorovi, který zde těžbu rozšířil a zmodernizoval.

Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury, město Odry: „Přestalo se tady těžit ve 20. letech 20. století a poté byl ten důl téměř na sto let ponechaný svému osudu. Málo kdo o něm věděl, jen pár oderských lidí. My jsme se potom jako město Odry rozhodli ho zpřístupnit veřejnosti a chopili jsme se toho v roce 2015. Nějakou dobu zabraly projektové práce a potom samotná realizace toho zpřístupnění a v roce 2020 byl ten důl otevřený veřejnosti.“

Hodinová prohlídka návštěvníky zavede do 4 stovek metrů důlních chodeb, kde se dozví zajímavosti z historie těžby břidlice i fakta o podobě a funkci dolu v současnosti.

Ondřej Tomický, průvodce: „Lidé, kteří tu těžili často nebyli profesionální horníci, často to byli místní sedláci, kteří vlastnili půdu, statky a protože v zimě se na poli nepracovalo a potřebovali přivýdělek, tak se rozhodli, že tady budou těžit břidlici. Razili to tady nástroji, které jako zemědělci z pole znali, to znamená měli motyky, krumpáče a ven ten vytěžený materiál tahali na kolečkách a u toho si svítili petrolejovými lampami."

Během prohlídky je možno nahlédnout do dvou štol.

Ondřej Tomický, průvodce: „Johann je starší a z velké části bohužel nepřístupný a zavalený, naopak Hortenzie je mladší ale zachovaná. Je téměř nedotčená, v původním stavu.“

U vstupu do štoly Hortenzie je soška sv. Barbory. Je to patronka všech horníků.

Ondřej Tomický, průvodce: „S bezpečností práce to tady bylo dost hrozné. Žádná pravidla bezpečnosti tady neplatila. Horníci pracovali v čem přišli do práce, proto si pak někteří z vlastních peněz kupovali kožené klobouky, ale nikdo jim to neproplácel. Kdyby do práce přišli nahatí, těžili by nahatí.“
Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury, město Odry: „Soustředíme se také na rodiny s dětmi. Máme tam vybudovanou takovou štolku, kde jsou schovaní naši permoníci. Máme tam modely netopýrů, neboli netopýří štola. Zase si mohou děti i dospělí zahrát na sčítače netopýrů, kteří tady vlastně jsou v zimním období a můžou spočítat, kolik těch modelů tady najdou.“

Největším lákadlem břidlicového podzemí je unikátní oderská vrása, která vznikla ohromným tlakem hrnoucího se bahna, které se zarolovalo jako těsto a později ztuhlo a zkamenělo.

Ondřej Tomický, průvodce: „Můžete tady vidět docela zajímavý skalní útvar, která nám důl zachránil doslova před zničením. Tady se nám na té straně komory táhne kamenný válec – je to čelo břidlicové vrásy. Zkuste si představit, že ta původně vodorovná vrstva břidlice byla tlačena z obou stran proti sobě. Neměla kam uhnout a skrčila se do tvaru písmene S.“
účastník prohlídky: „Já jsem z Kladenska, které je známé těžkou černého uhlí, takže tam byla velká síť těch kamenouhelných dolů. Tady je to trošku něco jiného a je to teda úžasná prohlídka. Opravdu je to zajímavé a pěkné.“

Po cestě z dolu je třeba zdolat ještě 19ti metrový žebřík, vedoucí větrací šachtou. Venku poté mají ještě návštěvníci možnost, vyzkoušet si štípání břidlice. Ta měla v minulosti mnoho využití.

Ondřej Tomický, průvodce: „Tohle je břidlicová školní tabulka, na kterou psali děti ve školách před sto lety, když ještě neměli papírové sešity. Dnes už se na tabulky z břidlice nepíše, ale pokud jste viděli pohádku Lotrando a Zubejda, tak ji znáte.“

Ročně důl navštíví přes čtyři a půl tisíce zájemců. Je mimo jiné součástí Technotrasy. Celkově tak turismu v oblasti velmi prospívá.

Alena Zemanová, vedoucí odboru kultury, město Odry: „Odersku to velice pomohlo, protože se z toho stal největší tahák turismu na Odersku. Máme tady poté k tomu spoustu dalších turistických zajímavostí, drobnějších. Třeba rozhledny, vodní mlýn Veselský, muzeum Oderska, katovnu nebo nedaleko je Mendelův rodný dům. Když už ten turista tady zavítá, tak tu může strávit více dnů, ale ten Flascharův dům je určitě největším tahákem.“ 

Od listopadu do dubna je Flascharův důl zavřený. V tuto dobu patří netopýrům, kteří zde hibernují. Jejich životnímu cyklu je uzpůsoben i režim dolu pro návštěvníky, kteří se zde mohou přijít podívat od května do konce října.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000043350/byvaly-bridlicovy-flascharuv-dul-laka-na-odersko-tisice-lidi