Řádění přírodních živlů
Počasí, které je důležitým a zásadním faktorem pro návštěvu zoologické zahrady, v loňském roce potrápilo ostravskou do té míry, že musel být areál hned dvakrát zcela uzavřený veřejnosti. Poprvé to bylo jen na jeden den (20. června). Večer před tím zasáhla Moravskoslezský kraj silná bouře s vichřicí. V lesnatém areálu vyvrátila desítky stromů a polámala tisíce větví. Ještě větší škody pak napáchaly silné a vytrvalé deště opět doprovázené silným větrem v polovině září.
Rekordní návštěvnost
Navzdory živelním událostem a uzavření areálu překročila třetím rokem návštěvnost Zoo Ostrava hranici 600 000 osob. A potřetí se dokonce podařilo překonat rekord předchozího roku. V roce 2024 do zoo dorazilo rekordních 630 577 lidí. Přes 18 tisíc více než v roce 2023, kdy dorazilo 612 455 lidí. Rekordní byly i některé měsíce, například v únoru přišlo do zoo díky nebývale teplému počasí neuvěřitelných 25 524 návštěvníků, v březnu pak 61 340. Rekordní byl i květen s bezmála 95 tisíci.
EAZA Conservation Forum
Na začátku června se v Ostravě uskutečnila mezinárodní ochranářská konference EAZA Conservation Forum 2024, kterou se završily dva roky intenzivních příprav této mimořádně významné akce. Zoo Ostrava byla jako historicky první zoo v ČR pověřena Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií (EAZA) hostováním a organizací této konference. Zúčastnilo se jí 130 ochranářů ze 30 zemí nejen z Evropy, ale i ze zámoří – Argentiny, Kostariky, USA, Namibie, Jižní Afriky, Izraele a Indonésie.
Chov zvířat v roce 2024
Zoo Ostrava chovala na konci roku 2024 451 druhů zvířat v 6 103 jedincích. Zhruba jedna třetina druhů patří k ohroženým a je vedena v mezinárodním Červeném seznamu (The IUCN Red List). Sedm taxonů je zařazeno dokonce v kategorii vyhubený v přírodě (Extinct in the Wild), což je poslední kategorie před kategorií vyhubený (Extinct).
Mláďata
V zoo se za uplynulý rok 2024 narodilo, vylíhlo či vykulilo přes 1 500 mláďat – zástupců všech skupin živočichů. Více než polovina mláďat byla u ryb, nemálo také u ptáků, savců, plazů a obojživelníků. U primátů se narodilo mládě kriticky ohroženého lemura mongoze (Eulemur mongoz) – jedno ze dvou mláďat narozených v Evropě – a již třetí mládě šimpanze hornoguinejského (Pan troglodytes verus). Zaznamenali jsme prvoodchov u jelínků vepřích (Hyelaphus porcinus porcinus), vikuní (Vicugna vicugna), hus kuřích (Cereopsis novaehollandiae), medak šikmošupinných (Oryzias loxolepis) a klaunů ostnitých (Amphiprion biaculeatus). Po třech letech se podařilo odchovat dvě mláďata kriticky ohrožených prasat visajánských (Sus cebifrons negrinus) z Filipín, po dlouhých dvanácti letech čtyři mláďata varanů papuánských (Varanus salvadorii), kterých žije v evropských zoo pouhých 26 jedinců. Dále se podařilo odchovat dvojčata pand červených (Ailurus fulgens fulgens) i mládě vzácné kočky rybářské (Prionailurus viverrinus). Stejně výjimečným je i odchov dvou mláďat levhartů cejlonských (Panthera pardus kotiya). Zajímavé odchovy se zdařily i u kondorů královských (Sarcoramphus papa), supů bělohlavých (Gyps fulvus), kulíšků nejmenších (Glaucidium passerinum) nebo křepelek korunkatých (Rollulus rouloul).
Dařilo se i druhům, jejichž přirozeně odchovaná mláďata poskytujeme pro posílení divokých populací. V roce 2024 jsme pro vypuštění do volné přírody bezplatně poskytli celkem 36 mladých jedinců:
- 13 sov pálených (Tyto alba guttata) – vypuštěny v ČR
- 3 puštíky bělavé (Strix uralensis macroura) – vypuštěni v Rakousku
- 2 orlosupy bradaté (Gypaetus barbatus barbatus) – vypuštěni ve Francii
- 2 supy mrchožravé (Neophron percnopterus percnopterus) – převezeni do Bulharska, kde budou vypuštěni v roce 2025
- 15 poláků malých (Aythya nyroca) – vypuštěni v ČR
- 1 orel mořský (Haliaeetus albicilla) – převezen do chovatelské základny ve Francii
Nové druhy
Mezi nové druhy pořízené v roce 2024 patří například pár sambarů skvrnitých (Rusa alfredi), pár orlů východních (Haliaeetus pelagicus), trio koroptví rudohlavých (Arborophila torqueola), 5 mangust žíhaných (Mungos mungo), chameleon laločnatý (Chamaeleo dilepis) a dále několik druhů ohrožených paprskoploutvých ryb, jako například rájovčíci (Parosphromenus anjunganensis), bojovnice zelenooké (Betta livida) či bojovnice červené (Betta rutilans). V několika případech došlo k návratu dříve chovaných druhů – karakala (Caracal caracal), osináka afrického (Atherurus africanus). Nově mohou návštěvníci v pavilonu Tanganika obdivovat kriticky ohrožené gekony modré (Lygodactylus williamsi), kteří byli dříve chováni v zázemí. Naopak jsme ukončili chov gazel perských (Gazella subgutturosa subgutturosa).
Transporty
V roce 2024 proběhlo v Zoo Ostrava neuvěřitelných 165 transportů.
K podobné obměně či dovozu nových chovných samců došlo i u dalších druhů – hrocha obojživelného (Hippopotamus amphibius), jelena milu (Elaphurus davidianus), onagera (Equus hemionus onager), nandu pampového (Rhea americana), jaka domácího (Bos mutus f. grunniens), tany severní (Tupaia belangeri), dále jsme dovezli 2 samce kolpíků růžových (Platalea ajaja) ze Zoo Walsrode a husice modrokřídlé (Cyanochen cyanoptera) až ze Zoo Beauval.
Ale ani co se týče samic zoo nezahálela – dovezla samici jaguarundi (Herpailurus yagouaroundi), kriticky ohroženého morčáka šupinatého (Mergus squamatus), korunáče Sclaterova (Goura sclaterii), dvě chovné samice v přírodě vyhubených siků vietnamských (Cervus nippon pseudaxis) i novou samici zebry Grévyho (Equus grevyi). Proběhl i odvoz poměrně početné skupiny mláďat vzácných želv Hamiltonových (Geoclemys hamiltonii), celkem 28 jedinců, které se rozmnožují jen v několika málo zoologických zahradách, nebo 13 mahsírů obřích (Tor putitora), přičemž tři z těchto ohrožených ryb byli dospělí, tj. přes půl metru velcí jedinci. Mezi nejkomplikovanější transporty jistě patřil odvoz samce lemura červenobřichého (Eulemur rubriventer), samce vodušky abok (Kobus megaceros) a samice levharta cejlonského do Zoo Singapur. Na konci roku jsme pak dovezli samce medvěda ušatého (Ursus thibetanus) ze Státního zámku Konopiště.
Stavby
Největší stavbou roku 2024 byla rekonstrukce zadní a nejstarší části pavilonu Tanganika, kde se zabydlela skupinka mangust žíhaných.
Ochrana přírody
Vedle mezinárodních záchovných programů probíhajících v rámci spolupráce mezi zoologickými zahradami poskytla zoo finanční prostředky i díky podpoře zřizovatele statutárního města Ostrava záchranným projektům, které jsou realizovány přímo v místech výskytu daných druhů (in situ). V rámci ochrany přírody jsme dosáhli hned několika milníků:
Na ochranu přírody po celém světě poputuje již pět korun ze vstupu
V červnu 2024 schválilo zastupitelstvo města Ostravy jednomyslně další navýšení příspěvku na podporu in situ programů ze tří na „Pět korun ze vstupu“. Prostřednictvím tohoto programu jsou do podpory ochrany přírody zapojeni i všichni návštěvníci zoo. Tyto projekty jsou realizované v místech přirozeného výskytu zvířat v různých koutech světa, dva z nich také v České republice.
- Ochranu přírody nově koordinuje samostatné oddělení in situ ochrany přírody
Aktivity Zoo Ostrava směrem k podpoře mezinárodních ochranářských projektů realizovaných přímo v místech výskytu ohrožených druhů se neustále a systematicky rozšiřují a postupně narůstá i počet podporovaných projektů, proto bylo na jaře loňského roku založeno samostatné oddělení – oddělení in situ ochrany přírody, aby se zoo mohla věnovat ochranářské práci systematičtěji a efektivněji.
- Lidé během podpořili obří želvu
Ve spolupráci s atletickým klubem SSK Vítkovice se uskutečnil 8. ročník charitativního běhu Zoo Ostrava, poprvé se běželo pro zástupce plazů, konkrétně na podporu afrických želv, předně pro třetí největší suchozemskou želvu – želvu ostruhatou (Centrochelys sulcata). Na běh se registrovalo celkem tisíc běžců, byla tedy naplněna maximální kapacita. Výtěžek ve výši 203 tisíc korun podpořil neziskovou organizaci African Chelonian Institute (ACI), jejímž cílem je vybudovat první centrum pro shromáždění znalostí týkajících se této skupiny živočichů.
- Biodiverzita v zoo vzkvétá
Důležitým mezníkem v dalším zvyšování biodiverzity areálu bylo rozhodnutí o dalším hospodaření na rybnících, resp. ponechání všech rybníků v režimu přírodě blízkém, a podpořit tak ještě více místní biodiverzitu. Zcela bez zásahu nezůstanou, ty ale budou vedeny odborně a budou vést k vytváření různých přirozených biotopů, od rákosin přes litorální rostlinná společenstva, planktonní společenstva až po stojaté tůně s průzračnou vodou s hejny ryb.
Vzdělávání v zoo
V průběhu roku realizovali pracovníci výukového centra zoo 378 výukových programů pro více než 8 700 žáků z celého moravskoslezského regionu i dalších částí republiky. To je historicky nejvyšší počet programů a druhý nejvyšší počet odučených žáků. Zorganizovali také tři vědomostní soutěže pro žáky základních škol a dále již 18. ročník odborné konference určené pedagogickým pracovníkům: „Podíl zoologických zahrad při environmentálním vzdělávání, výchově a osvětě“.
Převážná část vzdělávacích aktivit byla realizována za finanční podpory Moravskoslezského kraje.
Další významné události
Čtvrtou sezónu mohli Ostravané i další zájemci zvolit atraktivní způsob dopravy do zoo dvoupodlažními autobusy, které během sezóny pendlovaly mezi zoo a dvěma nejlidnatějšími částmi Ostravy – Porubou a Ostravou-Jih.
Pokračoval obrovský zájem dobrovolníků o nezištnou pomoc v zoo, a to nejen v souvislosti s odklízením škod po řádění živlů. Rekordní byl počet dobrovolníků firemních (688), kteří pomáhali při sedmi desítkách akcích, a stejně tak počet dobrovolníků individuálních a členů Kruhu přátel zoo.