Chovatelské výstavy drobného zvířectva pořádá místní organizace ve Studénce dvakrát ročně, jednu na podzim a druhou teď počátkem února nazvanou už jako jarní.
Jan Hudec, předseda ZO Studénka, Český svaz chovatelů: “A je to vlastně poslední výstava tady v regionu před chovnou sezonou. Takže, když ještě někdo má zájem koupit, tak se staví tady u nás. Máme tu králíky, drůbež a holuby. Těch králíků je tu asi 140 a kolem stovky drůbeže a podobný počet kusů holubů. Je tady letos velké zastoupení různých plemen a barev. Je to naše tradiční akce, kterou pořádá už asi od osmdesátých let.”
Svá zvířata tu vystavují i chovatelé třeba z Ostravy, Českého Těšína nebo Přerova.
Jan Hudec, předseda ZO Studénka, Český svaz chovatelů: “Prostě je to poslední výstava a když ten chovatel má něco, co ještě chce ukázat, potřebuje předvést nebo obodovat, tak to vozí tady k nám. Takže ten region, odkud jsou ta zvířata, je opravdu veliký, není to jen tady místní okolí.”
Jan Hudec, předseda ZO Studénka, Český svaz chovatelů: “Jsou tu zastoupena všechny plemen, od těch velkých to jsou králíci, kteří dorůstají třeba osmi devíti kilo, přes střední plemena, která byla původně na maso, a pak jsou tu samozřejmě i zakrslí králíci a jsou tu králíci se speciální srstí, s tou nízkou jemnou srstí, kteří jsou spíše na mazlíčky.”
Výstava tedy byla prodejní a současně i jako hodnotící, odborná porota všechny kusy podrobně prozkoumala už den předem.
Jan Hudec, předseda ZO Studénka, Český svaz chovatelů: “Tady si myslím, že více jak polovina zvířat je nabídnuta k prodeji, k tomu, aby zase šly do jakých chovů. Každá ta klec má na sobě oceňovací lístek. Včera proběhlo hodnocení, oceňovatelé tam napíšou, jaké má králík nebo ta ostatní zvířata přednosti a jaké mají chyby, a podle toho se ten chovatel může orientovat, jestli chce dané zvíře koupit nebo ne. Pokud králíky prodáváme, tak každý má svůj rodokmen, kde má napsaný původ až po třetí generaci.”
návštěvníci akce:
“Líbí se mi asi husy, jsou hezké mají hezké krky.”
“Mně se nejvíce líbily králíčci.”
“Mně se také asi nejvíce líbily husy.”
“Králíci, protože jsou hezcí a hlavně mají krásné velké uši.”
Jan Hudec, předseda ZO Studénka, Český svaz chovatelů: “My jsme rádi, že nám sem přijdou i rodiny s dětmi a že se děti přijdou podívat na ta zvířátka. Děti tu vždycky mají vstup zdarma a snažíme se je i něčím zaujmout. Nejvíc teď táhne ten Králičí hop, když králík skáče přes překážky.”
Této sportovní zábavě, kdy králíci skáčou přes různé překážky, se věnuje i Hana Dostálová.
Hana Dostálová, chovatelka: “Je to něco jako agility, akorát je to pro králíky takže je to takové zábavné. Králík musí sám chtít skákat, ne všichni králíci se dají naučit na překážky, aby skákali.”
Králičí hop je poměrně mladá disciplína. Vznikla ve Švédsku v 70. letech 20. století. V České republice existuje i Klub Králičího hopu, který pořádá oficiální závody. Konají se ve čtyřech disciplínách a Česko v tomto oboru patří k nejúspěšnějším zemím.