Původně tu v Myslbekově ulici byl kolotoč, pružinová houpačka a dožívající plastová skluzavka. Teď je tu nová herní zóna s dřevěnými prvky, tedy multifunkční hřiště pro děti, mládež i dospělé, které je vítězným projektem 7. ročníku participativního rozpočtu.
Monika Vindišová, předkladatelka vítězného projektu: “Snažila jsem se tedy vytvořit místo pro propojení generací, takže jsou tady prvky pro batolata, potom pro starší děti, které navštěvují mateřské a základní školy, a pro mládež je tady workoutové hřiště a další prvky na cvičení, stejně tak i pro dospělé, a je tu piknikový stůl, a by to bylo i komunitní místo, kde se lidé mohou setkávat a společně se bavit.”
Vybudování tohoto místa přišlo na zhruba 490 tisíc korun.
Monika Vindišová, předkladatelka vítězného projektu: “Mým cílem bylo využít tento prostor na ulici Myslbekova tak, ať je otevřen všem, pro všechny generace, a myslím si, že se to docela povedlo. Opravdu, kdo tu bude chtít trávit volný čas, tak s příchodem jara se toto hřiště otevře a bude mít tu možnost.”
Hřiště bylo hotovo na konci března, s jeho otevřením je potřeba pár dní počkat, aby měla šanci vyrašit nově zasazená tráva.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Toto hřiště je krásnou ukázkou toho, že každý občan města může navrhnout nějaký projekt, který zkrášlí okolí, kde bydlí nebo místo, kam chodí, a samozřejmě to může mít i nějaký přínos pro všechny ostatní.”
Také letos radnice vyhlásila participativní rozpočet neboli výzvu Projekty pro Nový Jičín. Nové nápady mohou lidé starší 15 let nebo zástupci místních spolků podávat do 30. dubna. Podrobnosti jsou na webu.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Takže Novojičíňáci mají pořád šanci něco navrhnout. Funguje to tak, že k dispozici je celkem pět set tisíc korun, do tohoto rozpočtu by se ten nápad měl vejít. Má nějaké náležitosti, které musí obsahovat. Tam je důležitá podmínka, že to musí být místo nebo objekt ve vlastnictví města. Následně je také potřeba sehnat podpisy třiceti podporovatelů. To je tam z toho důvodu, aby bylo zřejmé, že alespoň nějakou užší podporu ta aktivita má.”
Jakmile předložené návrhy projdou kontrolou náležitostí, projedná je rada města. O vítězném projektu nakonec rozhodují hlasováním v anketě lidé. Proběhne na podzim.
Participativní rozpočet je v Novém Jičíně uplatňován od roku 2018. Za tu dobu už se podařilo realizovat téměř desítku nápadů místních lidí.
Ondřej Syrovátka (ZELENÍ), 1. místostarosta Nového Jičína: “Je to například knihobudka ve Smetanových sadech, která je velmi oblíbená, Straník si nechal vybudovat takovou malou hernu pro děti, a nebo máme různě po městě rozmístěny discgolfové koše, to bylo také součástí tohoto rozpočtu. Takže vidíme, že díky návrhům lidí, i když jsou to drobnosti, už se to město podařilo zvelebit.”