Do Chráněných dílen Charity Opava po zářijových záplavách jezdí jedno nákladní auto za druhým. Vozí tady zaplavené elektrospotřebiče z celého Moravskoslezského kraje. Všude kolem jsou tak velké hromady praček, lednic, mikrovlnek a dalších zničených elektrospotřebičů.
Tomáš Schaffartzik, vedoucí Chráněných dílen Charity Opava: “V podstatě na rozebírání elektroodpadu máme pouze jednu halu, která je za námi, plus zpevněné plochy kolem dokola a samozřejmě jestli my rozebereme nějakých 120 tun spotřebičů bez povodní, tak to, co tady vidíte za mnou, tak je skutečně množství, které je navíc a je to enormní množství. Předpokládáme, že zhruba do Vánoc se tady budou navážet z těch zatopených oblastí ty hromady spotřebičů.”
Vše se musí uskladnit tak, aby se tam dalo hnout a také zvážit, roztřídit a rozebrat.
Tomáš Schaffartzik, vedoucí Chráněných dílen Charity Opava: “Musíme návazně domlouvat dopravu, aby se odvážely lednice, které my nezpracováváme a zase ty velké spotřebiče, které my děláme, tak se dávají přímo na dílnu, pomáhají nám kolegové z Charity v Hrabyni, kteří nám pomáhají s tím manipulováním, což je pro nás fakt pomoc.”
Než se vše ekologicky zlikviduje, bude trvat zhruba do poloviny příštího roku.
Tomáš Schaffartzik, vedoucí Chráněných dílen Charity Opava: “To naše území, které my zpracováváme, je de facto celý MS kraj, takže když si vezmete tu zatopenou oblast, tak vlastně Krnovsko, Ostravsko, Opavsko, tak se vlastně tady postupně svážejí.”
Elektro se rozebírá v technických dílnách často až na pětatřicet různých komodit. Za den se v průměru rozebere 150 elektrospotřebičů.
Petr Kovalčík, mistr Technických dílen: “Chlapi tady rozebírají pračky, myčky, sporáky, sušičky, trouby a podobné velká zařízení do posledního šroubku. Veškerý materiál odtud putuje k dalšímu zpracování. Tady na té dílně zpracováváme velké spotřebiče. Máme pak další dílny, kde se zpracovávají třeba mikrovlnky nebo drobná IT zařízení. Když se podíváte potom venku, tak je to mazec, je to 3x, možná i víckrát větší příjem materiálu, který tady teď máme. Rekord byl 22 aut, které přivezly nebo vyvezly jakýkoliv materiál od nás ten povodňový.”
Pro chráněné dílny, které zaměstnávají téměř výhradně lidi s různými handicapy, to přináší řadu kapacitních problémů, ale také situace ohrožující zdraví. Zatopené přístroje totiž mohou nést nebezpečné infekce. Všichni proto byli očkování proti žloutence a pracují ve vinylových rukavicích.