Čtyři umělci, každý z jiné země a přesto mají něco společného. Pohled na dnešní svět, vztah k němu a k člověku.
Miroslav Zelinský, kurátor výstavy: “Patřit světu je můj kurátorský koncept, který vycházel z té obrovské různorodosti těch autorů, 4 autorů nebo tří autorek a jednoho autora, kteří tady jsou a potřeboval jsem je nějak spojit dohromady a připadlo mi, že to, že se nějakým způsobem vyjadřují prostřednictvím svých děl ke světu a zároveň ten svět přijímají do svých děl, tak že to je možný společný jmenovatel tyto 3 naprosto odlišné metodicky, metodologicky, tvarově, obrazově, materiálně lidi prostě dostat tady do toho prostoru.”
Každá ze 4 výstav je úplně jiná. V prostoru kostela svatého Václava jsou k vidění mimo jiné 3D objekty včetně velkého kyvadla, které si můžete sami rozhýbat. V Domě umění pak můžete obdivovat působivé digitální vizualizace, šperky a malby.
Aliaksandra Laurova, umělkyně z Běloruska: “Já pracuju s digitálními daty, s počítačema, s programováním. Vlastně tady v sérii obrázků jsou data z meteorologických stanic po celém světě, beru čísla o pohybu větru, o počasí, teplota, vlhkost atd., dávám je dohromady a tvořím z toho takové pohyblivé malby a pak následně i obrázky. Třeba tady je pohyb větru ve Vídni, před několika týdny jsem se připojila ke stanici ve Vídni, získala jsem data o počasí a na základě toho začala pomocí kódu kreslit takovou malbu jak to tam v ten den vypadalo.”
Vladimír Kovařík, designér, sochař a malíř: “Já se zaměřuju na to, abych svět kolem sebe zaplňoval svýma věcma, myslím teďka v té tvorbě. Ten kruh za námi se jmenuje bludné kruhy, tady jsou ty objekty vystavené bez názvu, tady nejsou názvy a to mám rád, takže si může každý divák najít to své. V zásadě je to nejdůležitější, aby si každý našel svou cestu, svůj přístup, přemýšlel o tom, proč někomu stojí za to nařezat takové množství dílů z plexiskla, tolik matiček. Mám objekty, kde jsou stovky. Mě to asi přináší nějaký pocit, který je mi příjemnější než vyplňování excelové tabulky.”
Julia Marchlewska, studentka malby z Polska: “Moje obrazy představují zátiší, které si naaranžuji z různých předmětů, které najdu, poté je vyfotím je z výšky a na tom základě pak maluji olejové obrazy. Všechny obrazy představují totéž v různých barevných kombinacích.”
anketa: návštěvníci výstavy: “Asi všechno, protože všechno patří k světu, ale asi nejvíc ten kužel, protože se tak pohybuje sám a já ho jen pozoruju nebo když si to chci rozkmitat, tak vím, že to má zas trošku jiný pohyb. Takže vás to uklidňuje? Ano uklidňuje, určitě a můžu líp přemýšlet, že mě nic nerozptyluje než ten pohyb klidný.”
“Tohleto mi přijde takové jako pěkné, ale ne úplně moc originální, ale třeba ty dole, ty černobílé, ty se mi fakt líbily, protože mi to připomínalo i teďka nové album co vyšlo od Cure. Třeba v tom kostele, ten kostel to je nádherný prostor, to kyvadlo, to je super, i jak použil tu žlutou barvu i s tím kolem se to pěkně vyjímá s těmi malby na stropě.”
Výstava Patřit světu bude v kostele svatého Václava a Domě umění k vidění do 11. května.