Povodí Odry na Světový den vody zpřístupnilo lidem přehrady Slezská Harta, Šance a Morávka. Den otevřených dveří na vodních dílech si nenechalo ujít přes 5 tisíc lidí, nejvíce jich navštívilo Slezskou Hartu, která společně s Kružberkem tvoří kaskádu přehrad.
Petr Poledna, hrázný, VD Slezská Harta: “Tady na Slezské Hartě to probíhá tak, že návštěvníci přijedou na pravou stranu hráze, tam si odstaví auto, přejdou po koruně hráze, jdou do odběrného objektu, jakoby mokré věže, která je umístněna v dně přehrady, potom jdou posléze dolů kolem skluzu do budovy malé vodní elektrárny a tady uvidí ty naše soustrojí, co tady máme.”
Jedná se o dvě Francisovy turbíny o výkonech 400 kW a 2,72 MW. Přístupovou štolou se pak návštěvníci dostali do injekční a měřící štoly a prošli si i celou hráz.
Petr Poledna, hrázný, VD Slezská Harta: “Hodně lidí se nejvíc zajímá o nitro té hráze, injekční štoly. Jinak velký zájem je o ty naše vodní turbíny, které tady máme.”
Rudolf Zbořil, hrázný - jezný, VD Slezská Harta: “Tady se nacházíme v odběrné věži, kde se nacházejí uzavíratelné tabule, za mnou v pozadí jsou vzduchojemy, kompresory, které slouží pro rozmrazování v zimě když jsou mrazy. Tady se odebírá veškerá voda do elektrárny a pak už to jde dál do Moravice přes turbíny to je regulované.”
Návštěvnost byla i tentokrát vysoká. Hodinu před uzavřením akce byla přes 2 tisíce lidí.
Marek Vlašic, zaměstnanec Povodí Odry: “Počítám, kolik nás tady přijde. To je nějaké počítadlo, s tím se počítají lidi. Takže jenom cvakáte. Jenom cvakám, furt cvakám až to docvakám.”
Petr Stanjura, hlavní architekt města Opavy: “Zatím jsme se byli podívat v takovém tom, v té věži, v té budce, která je před hrází. To jsem si vždycky představoval, že tam je schodiště, které vede až na dno a vůbec to tak není. Je to zavodněné celý ten tubus a teď se jdeme podívat do elektrárny. Líbí, no, mě překvapilo, kolik je tu lidí, je to super.”
anketa: návštěvníci Dne otevřených dveří: “Je to tu super, byli jsme tu poprvé, je tam trošku kravál, ale jinak parádní a těšíme se na prohlídku, půjdeme pod hrází.”
“Je to poprvé, co jsem tam byl a je to zajímavé. Je tady dost lidí, je hezky, krásně vyšlo počasí.”
“Mě zaujal ten jeřáb, že má nosnost 20 tun.”
“My jsme tady místní z Bilčic a přišli jsme sem, jako taťka tady jezdil s domichávačem, děda tady taky pracoval, tak jsme se přišli podívat.”
“Známe z vody, tak teď se podíváme zevnitř jak to vypadá.”
Co se týká povodní, tak řeka Moravice je dobře zregulovaná právě díky tomu, že nad ní stojí přehrady Kružberk a Slezská Harta, které spolupracují v kaskádě.
Petr Poledna, hrázný, VD Slezská Harta: “Co se týká povodní toho 13. září 2024, tak ty největší přítoky byly kolem 140, 150 kubíků za vteřinu a my jsme dokázali zredukovat ten odtok z těch přehrad tak, že z Kružberku vlastně nám odtékal kubík 57, takže jak kdyby povodně nebyly.”
Kaskáda přehrad tak před povodněmi ochránila mimo jiné Břidličnou, Hradec nad Moravicí, Branku u Opavy a částečně i Opavu.