Opavané nedejte se! Pod tímto heslem byli zváni lidé z Opavy do Obecního domu v Opavě. Tématem osvětové besedy byli tak zvaní šmejdi - neboli nepoctiví lidé, kteří si říkají obchodníci.
Judita Kachlová, vedoucí odb. sociálních věcí magistrátu města Opavy: “Víme, že ten problém je a že je třeba o něm mluvit. Já si nemyslím, že na této besedě zazní nějaké objevné informace, ale v tomto směru a pro tuto cílovou skupinu si myslím že je každé opakování jenom dobré.”
Pracovníci České obchodní inspekce mají s příběhy lidí, ošizených při neseriózních předváděcích akcích, bohaté zkušenosti. Upozorňují na různé formy nátlaku a způsoby manipulace, jejichž cílem je vytáhnout z důvěřivých lidí co nejvíce peněz.
Judita Kachlová, vedoucí odb. sociálních věcí magistrátu města Opavy: “Slibuji si to, že lidé budou mít možnost podělit se o svoje zkušenosti a navíc v reálu uvidí někoho, komu se to stalo, komu to ublížilo a že budou obezřetnější. V to pevně doufám.”
Je škoda, že se užitečné besedy zúčastnila pouhá desítka lidí. Kromě jednoho mají všichni s předváděcími akcemi osobní zkušenost.
Anketa, účastnice besedy: “Sestra mi říká, že byla párkrát na těch předváděčkách a ona říkala: nevěř, nekupuj a budeš mít klid.”
“Ta beseda je velice užitečná, jenomže bohužel já jsem už na to taky doplatila...a teď slyším, že se toho svého zpátky nedobudu.”
Nejlepší rada zní: nejezděte na předváděcí akce a pokud už pozvání neodoláte, v žádném případě nic nepodepisujte.
Anketa, účastnice besedy: “Hlavně opravdu nekupovat a nic nepodepsat, protože jak něco podepíšete, to je konec.”
V případě potřeby se mohou lidé svěřit i sociálnímu odboru opavského magistrátu.
Judita Kachlová, vedoucí odb. sociálních věcí magistrátu města Opavy: “My můžeme udělat to, že je vyslechneme, což je velmi důležité, že jim pomůžeme se v té věci zorientovat, že zjistíme, jestli ještě neprošvihli lhůtu, kdy s tím mohou ještě něco udělat a že se nakontaktujeme na ČOI. Zkrátka poskytneme jim oporu.”