Adventní období v Ostravě opět ožívá díky vánočním komentovaným prohlídkám. Během nich se účastníci dozví, jak probíhal advent v hornických koloniích, jaké pokrmy se objevovaly na vánočních stolech a proč se kapr stal nedílnou součástí české štědrovečerní večeře až v polovině 20. století.
Historie, zvyky a unikátní betlémy
Prohlídky nabízejí vyprávění o svátcích v hornických koloniích, o tom, jak vypadal advent i Štědrý den, a zda se některé zvyky zachovaly do dnešních dnů. „Ačkoli vánoční stromečky jsou v domácnostech již delší dobu, v chudších rodinách je často nahrazovaly pouze větve ve váze. Pokud už měli stromečky, zavěšovali je ze stropu dolů nad štědrovečerní tabuli,“ přibližuje svátky v koloniích Sylva Burgertová, průvodkyně a organizátorka prohlídek a doplňuje, že „přinášení stromečků do domácnosti je vlastně tradice, která pochází již z pohanských oslav zimního slunovratu. Lidé je nosili domů, aby ochránili duchy dřeva před mrazem a pak je zdobili pochutinami, aby měli tito duchové co jíst.“
Prohlídky přibližují i méně známé historické souvislosti. Například se dozvíte, že císařovna Marie Terezie svým zákazem betlémů paradoxně podnítila rozkvět domácího betlemářství. „Když v roce 1751 zakázala stavění betlémů na veřejnosti, lidé začali tvořit betlémy doma z dostupných materiálů. Tak vznikly například skříňkové betlémy, které koledníci nosili po domácnostech,“ vysvětluje Burgertová.
Součástí prohlídek je i návštěva katedrály Božského Spasitele, kde se nachází unikátní pohyblivý betlém. Další výjimečný betlém mohou návštěvníci spatřit na Jiráskově náměstí. Tento betlém, vytvořený speciálně pro Ostravské Vánoce, nese prvky spojené s havířskou minulostí regionu. „Figury na sobě mají tradiční havířské artefakty, takže tento betlém je skutečně propojený s Ostravou a není přenositelný do jiného regionu. Je to jedinečné dílo odrážející naši regionální historii,“ doplňuje Burgertová.
Tradice stromu na náměstí a Pečkový jarmark
Neméně zajímavý je i příběh prvního vánočního stromu na Masarykově náměstí. Poprvé byl vztyčen 27. listopadu 1925 nikoli jako vánoční strom, ale jako Strom republiky. Tato tradice měla v počátku charitativní podtext, jelikož pod stromečkem se nacházely pokladničky, do kterých se vybíralo na podporu chudých a opuštěných dětí. Ostravané tehdy, i přes svou vlastní bídu, dokázali projevit solidaritu a vybrat značné prostředky.
Ostrava se odedávna pyšnila významnými a velkými trhy na hlavním náměstí, jež dodávaly městu prestiž. Čtvrtek před Štědrým dnem se konal Pečkový jarmark, jež dostal jméno podle sušených hrušek, tzv. peček. Kromě nich se zde prodávaly oděvy, sušené ovoce, tradiční oplatky a med, který se naléval do hrnečků přímo z beček.
Gastronomie minulosti: Kobzole, zélé a sladká bryja
Prohlídky také odhalují, co se jedlo na Štědrý den v hornických koloniích. Někdy byla hostina skromná a sestávala se z tradičního jídla, tedy jak se říkalo „Kobzole a zelé – živobytí celé,“ které se na stole objevovalo po celý rok, pouze na Štědrý den se tabule slavnostně prostřela. Pokud to ale bylo možné, skládala se večeře z devíti chodů. Nechyběl například vánoční oplatek, polévka, hrách nebo sladká bryja, připravená ze smažené zeleniny, povidel, sušeného ovoce a koření.
Kapr se na štědrovečerním stole začal objevovat až kolem roku 1900. Nejoblíbenějšími způsoby přípravy byly kapr na modro a kapr na černo. Smažený kapr se stal populárním až v polovině 20. století. „Bohatší rodiny si k večeři často dávaly drůbež, jako husy nebo kachny, a na stole se objevovaly i rybí hlavy se sladkou omáčkou,“ dodává Sylva Burgertová.
Prohlídky pro celou rodinu
Na prohlídky se nemusí bát vyrazit celé rodiny, včetně dětí. Pro všechny věkové kategorie jsou připraveny speciální pracovní listy, vysvětluje Sylva Burgertová: „ty si děti mohou poté vyluštit a prodloužit si tak zážitek z prohlídky. Pro rodiny máme vždy i speciální zlevněné vstupné.“
Vánoční prohlídky probíhají po celý advent a jsou určeny jak pro veřejnost, tak i školní skupiny. „Těší nás veliký zájem, prohlídky pro různé věkové kategorie máme i několikrát denně. Děti i starší žáci si rádi povídají o vánočních tradicích a zvycích, které sami znají a zjistí, jaké byly svátky kdysi. Zároveň se dozví mnohé o samotné podstatě Vánoc,“ uzavírá organizátorka.
Prohlídky jsou skvělým způsobem, jak si užít vánoční atmosféru Ostravy a poznat její historii. Termíny prohlídek a vstupenky je možné zakoupit online nebo na místě. Více informací naleznete na webu Ostravských Vánoc nebo Ostravainfo. Přijďte si užít kouzelný advent a nechte se unést příběhy z dávné minulosti.