Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Karin Lednická získala ocenění Pivovaru Radegast za vytrvalý „boj“ proti zapomnění

Pivovar Radegast udělil již po třetí titul Radegastův Strážce Hořkosti. Za rok 2024 putuje do rukou spisovatelky Karin Lednické, autorky trilogie Šikmý kostel. Ocenění získala za neúnavnou snahu uchovávat paměť Moravskoslezského kraje a za odhodlání čelit „hořkým“ životním výzvám. Součástí tohoto prestižního titulu je i pojmenování ležáckého tanku v nošovickém pivovaru po oceněné osobnosti.

Karin Lednická si ocenění převzala na varně nošovického pivovaru z rukou ředitele Pivovaru Radegast Ivo Kaňáka, který k výběru osobnosti říká: „Karin Lednická svým literárním dílem a občanským postojem pomáhá uchovávat paměť našeho regionu, který byl a stále je formován náročnými událostmi a výzvami. Její dílo však překračuje hranice kraje a inspiruje lidi po celé České republice.“

Karin Lednická, rodačka z Karvinska, ve svých knihách otevřeně a s citem přibližuje historii regionu, včetně jeho „hořkých“ kapitol spojených s důlním průmyslem a proměnou krajiny. Její trilogie Šikmý kostel a dokudrama Životice: obraz (po)zapomenuté tragédie mají obrovskou odezvu v celé společnosti. „Především je to pro mě velká pocta, kterou jsem s potěšením přijala. Vnímám ji jako další krůček k upevnění regionální identity, sebevědomí a sebeúcty. To vše je naším společným cílem,“ uvádí k zisku ocenění spisovatelka Karin Lednická.

Stejně jako v předchozích letech je součástí ocenění Radegastův Strážce Hořkosti i pojmenování ležáckého tanku v Pivovaru Radegast – Ležácký tank Karin Lednické. „V ležáckých tancích pivo pomalu dozrává, aby dosáhlo své charakteristické hořké chuti. Pojmenování tanku po Karin Lednické symbolizuje respekt k její „vyzrálé“ práci a úsilí o zachování odkazu našeho kraje,“ doplňuje Jana Tovaryšová, sládková Pivovaru Radegast

Pivovar Radegast uděluje ocenění Radegastův Strážce Hořkosti jednotlivcům nebo organizacím, které svým životem a činností ztělesňují hodnoty pivovaru – vytrvalost, nezdolnost a hluboký vztah k regionu – a zároveň prokazují morální sílu a houževnatost při překonávání „hořkých překážek“.

Laureáti ocenění Radegastův Strážce Hořkosti:

  • 2024: Karin Lednická
  • 2023: Horská služba Beskydy
  • 2022: Karel Loprais (in memoriam)
  • V pivovaru Radegast se vaří pivo od roku 1970 a 3. prosince 2020 oslavil 50 let od uvaření první várky piva. Oblibu si získalo díky své charakteristické výrazně hořké chuti.
  • Pivovar Radegast je vyhledávaným turistickým cílem, který každoročně navštíví téměř 50 tis. lidí. Je součástí projektu Technotrasa, kam patří nejvýznamnější památky Moravskoslezského kraje.
  • S exportem do více než 50 zemí celého světa je Plzeňský Prazdroj lídrem mezi výrobci piva v regionu
    a největším exportérem českého piva.
  • Plzeňský Prazdroj získal v roce 2024 v žebříčku aliance Byznys pro společnost TOP Odpovědná firma první místo v hlavní kategorii „TOP odpovědná velká firma“ a také první místo v oborové kategorii „TOP odpovědná firma v životním prostředí“.


Největší ekologická zátěž v kraji zmizí pod vrstvou cementu. Povolení se vyřizují v průběhu sanace

Heřmanická halda je jednou z největších ekologických zátěží v naší zemi a jak už z našeho zpravodajství víte, začala její sanace. I když chybí některá povolení, nestojí to v cestě přípravným pracem. Potvrdil to na místě ministr průmyslu Lukáš Vlček, který byl s primátorem Janem Dohnalem postup zkontrolovat.

Ostravská ZOO chrání svá zvířata před slintavkou a kulhavkou, nakazit by je mohli i návštěvníci

Včera 17:39 | Ostrava-město | Libor Běčák

Na doporučení Krajské veterinární správy uzavřela ostravská zoo minulý pátek průchozí výběh pro kozy a ovce kamerunské, včetně krmných automatů, jako preventivní opatření kvůli ochraně zvířat před možnou nákazou onemocněním slintavka a kulhavka (SLAK).

Pálení biologického odpadu je od března zakázáno. Výjimku má opékání buřtů na suchém dřevě

Se slunečným jarním počasím začal úklid zahrad po zimě a jejich příprava na novou sezónu. Ale pozor, od března začala platit novela zákona o ochraně ovzduší, která zakazuje pálení biologického odpadu jako je tráva nebo listí. Výjimku má například opékání buřtů na suchém dřevě.

Na střední škole techniky a služeb se konalo Mistrovství ČR v silovém čtyřboji

V Karviné se uskutečnilo Mistrovství České republiky v silovém čtyřboji. Mladé týmy z celé země soutěžily v disciplínách jako trojskok nebo sedy lehy. Silové sporty mají na Střední škole techniky a služeb tradici, akce proto probíhala ve velkém duchu.

Březnové zastupitelstvo MOb Ostrava-Jih schválilo rekordní investici do oprav chodníků

20. března se konalo první jednání zastupitelstva městského obvodu Ostrava-Jih v letošním roce. Důležitým bodem schůzky bylo například rozdělení volných finančních prostředků, které zbyly díky dobrému hospodaření radnice v roce minulém.

Radary na rychlé řidiče nasadí v Bašce, Sviadnově, Nošovicích i Starém Městě

Včera 12:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Několik nových radarů pro měření rychlosti projíždějících vozidel přibude na silnicích ve Frýdku-Místku a jeho okolí. Radnice chtějí zvýšit bezpečnost zejména v místech s častým pohybem chodců. První radary začnou měřit letos v létě.

Nejlepší pedagogové z Ostravy-Jihu dostali ocenění ke Dni učitelů

U příležitosti oslav Dne učitelů, který letos připadá na 28. března, ocenili zástupci vedení Ostravy-Jihu 17 nejlepších pedagogických pracovníků v obvodu. Slavnostní ceremoniál se konal v hrabůvkovském kulturním domě K-TRIO.

Policie testuje na zkoušku, na rozmyšlenou dává až rok a půl

Policie České republiky otevřela svůj areál v Novém Jičíně a pozvala do něj desítky žáků středních škol. Dynamickými ukázkami jim předvedla část své práce. Pak mohli studenti zkusit absolvovat náborové fyzické testy.

Žena se po 15 letech setkala u vrtulníku se svými zachránci. Přežila těžkou nehodu ve Stonavě

24. března 2025 12:12 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka | Magazín 112

Bude to 15 let od chvíle, kdy se ve Stonavě na Karvinsku stala velmi vážná nehoda dvou osobních vozů. Řidička jednoho z nich přežila díky profesionálnímu zásahu zdravotníků, kteří ji stabilizovali a transportovali do nemocnice. Nyní se s nimi znovu setkala a neobešlo se to bez slz.

Policie a úřady nadále šetří úhyn ryb v rybníku Míčovec

Policie i úřady nadále šetří velký úhyn ryb v Míčovci. Prozatím nebyl nikdo obviněn. Havířovský rybářský klub už ale mohl začít s výsadbou prvních druhů ryb.

Unikátní projekt CirkArena se blíží realizaci

Unikátní projekt CirkArena v Třinci se blíží ke své realizaci. V místě bývalé hokejové arény tak vznikne výzkumně vývojové centrum pro cirkulární ekonomiku, které se zaměří na výzkum odpadů.

Mladí sportovci vyhráli ODM a získali ocenění od hejtmana

Hejtman Josef Bělica ocenil úspěchy mladých sportovců na Olympiádě dětí a mládeže 2025, kterou pořádal MS kraj. Připomeňme, že na konci ledna domácí reprezentanti vyhráli celkové pořadí krajů.

Litevce, který u Bohumína rozdrtil fabii o tahač s tankem, posílá soud do vězení

24. března 2025 18:40 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Tragická dopravní nehoda se stala loni 4. května na dálnici D1 u Bohumína. Řidič tahače, který přepravoval tank na vojenskou ukázku, udělal trestuhodnou chybu, když s kolosem zastavil v pravém jízdním pruhu, protože přejel odbočku, kde měl z dálnice sjet. Za ním zastavila fabie, do které o chvíli později narazil kamion převážející automobily. Starší z mužů ve slisované fabii zemřel.

Mistrovství světa je rozlosováno, Ostrava se těší na světový florbal

24. března 2025 12:35 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Regionální zprávy POLAR

České florbalistky budou hrát na mistrovství světa v základní skupině A v Brně se Švýcarskem, Lotyšskem a Dánskem. Rozhodl o tom los v Ostravě, kde turnaj vyvrcholí v play off. Patnáctý světový šampionát se uskuteční od 6. do 14. prosince letošního roku, do Ostravy se vrací po 13 letech.

Meteorologové lidem ukázali svou stanici na Lysé hoře

24. března 2025 10:50 | Celý MS kraj | Bára Kelnerová | Beskydský expres

Meteorologové, kteří slouží na Lysé hoře, ale i jejich kolegové na pobočce v Ostravě-Porubě, se v sobotu vžili do role průvodců. O Dni otevřených dveří lidem ukázali svá pracoviště.

Rodinný dům ve Vítkovicích zasáhl blesk, požár zdolali hasiči

24. března 2025 9:51 | Celý MS kraj | Libor Běčák

K požáru střechy rodinného domu v Ostravě-Vítkovicích se v neděli večer sjeli hasiči z několika jednotek. Příčinou byl zásah blesku.