Beskydský expres
- Na cykloturisty čekají v letošním roce v MSK zajímavé novinky
- V Palkovicích rozvěsili ptačí budky, v některých jsou kamery
- Nový dopravní terminál v Jablunkově slouží i turistům
Cykloturistika je na vzestupu už několik let. V Moravskoslezském kraji letos připravili několik novinek, které jsou určeny právě pro cykloturisty. Mimo jiné budou postaveny útulny, ve kterých si budou cyklisté moci odpočinout, nebo i přenocovat.
Jednou z novinek, které se cyklistiky v kraji týkají, je zřízení pozice cyklokoordinátora. Tím je Martin Hiltavský, který představil nejen svou funkci, ale i novinky pro nejbližší období.
Martin Hiltavský, cyklokoordinátor MSK: “Jedná se o pozici, která napůl vypadá úřednicky, tak odstrašující, ale hlavním úkolem je vytvoření strategického dokumentu pro rozvoj cyklistické dopravy v Moravskoslezském kraji. Ale ta více pestřejší a zajímavější práce je z oblasti turistiky, kdy mým hlavním úkolem je být partnerem cyklistů, rodinám s dětmi, kteří se připravují na výlet. Mým úkolem je vytipovávat lokality, které by mohly navštívit rodiny s dětmi, mohly by navštívit zajímavé trasy, ať to jsou v Beskydech, v Jeseníkách, po celém kraji a mým úkolem je rovněž i zjišťovat problémy na turistických trasách, které jsou pro cyklisty určené a informovat a upozorňovat na to, jak další cyklisty., tak případně krajské zastupitele, kam by mohly směřovat investice na opravy. Určitě by stálo za zmínku, co se připravuje pro cyklisty v Beskydech. V tuto chvíli máme připravené tři projekty, což jsou Beskydské pivní stezky o délce 700 kilometrů, kdy na těchto kilometrech máte možnost navštívit 25 různých hospod. Stezky budou připravené od 1. května letošního roku přes celou turistickou sezonu až do října a rovně, že by stál za zmínku produkt Historické perly pod Beskydami, kdy se můžete na kolech dostat z Kopřivnice do Příbora, navštívit Štramberk a navštívit i místní je gurmánské speciality, včetně štramberských uší. A za zmínku pro rodiny s dětmi stojí i projekt Beskydy na kole, což je rovněž i aplikace a internetové stránka na , kde máte možnost si vybrat až 17 různých typů tras podle náročnosti, délky a taky plánovaného cíle, kam chcete dorazit. Co je určitě jedním z takových plánů nejen na letošní rok, je vybudování turistických či cyklistických útulen, což je noclehárna, kde bude závětří, bude tam ticho, bude možnost si tam uklidit kolo a hlavně tam budou moci cyklisté přespat na svých dálkových trasách, které absolvují v Beskydech, popřípadě v jiných koutech našeho kraje. Takových útulen bychom chtěli v našem kraji zrealizovat 10 až 15 a tady tento produkt propagovat i v rámci celé České republiky, aby se rozšířil na celé našeho území. Součástí útulen by měly být jak stojany na kola, popřípadě ohniště, kde si budou moci ohřát turisté své jídlo či opéct párek. Pokud se to ještě otázkou toho, co všechno bychom tam dodali, nějaký ještě cyklostojan na opravu kol, takže je nabídka bude, ale trošičku se bude trošku lišit podle toho, kde se ta útulna bude nacházet.”
Na novinky se mohou těšit také lidé, kteří přesedlali na elektrokola.
Martin Hiltavský, cyklokoordinátor MSK: “V dnešní době jsou velkým trendem elektrokola, a to ať jsou ve městech nebo na horách. V Beskydech na rozloze 740 km čtverečních se v tuto chvíli nachází přes 70 dobíjecích míst. Jsou to kombinace dobíjecích kabelů, popřípadě klasická zástrčka na nabíječku, takže cyklista si už v dnešní době může na mapovém portálu zadat dobíjecí stanice a vyskočí mu lokality, kde je možné kolo dobít. Ale plánem je zasíťovat to tak, aby ty dobíjecí stanice byly co 15 km v dojezdové vzdálenosti.”
---
Lidé žijící v podhůří Beskyd vědí, jak se starat o přírodu. Například v Palkovicích v těchto dnech přímo v obci i jejím okolí rozmístili několik vlastnoručně vyrobených ptačích budek.
Některá ptačí obydlí jsou vybavená kamerami a dění uvnitř tak bude možné sledovat na obecních webových stránkách.
Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovice: “Za dlouhých zimních večerů jsme přišli na nápad, že bychom ve velkém nebo ve větším rozsahu rozvěšeli po Palkovicích a Myslíku ptačí budky. Protože se nám zdá, že sem tam něco té přírodě musíme vrátit. Ne jenom z ní brát, brát, brát. Takže pan Kožuch jako náš obecní stolař a někteří další soukromí budkaři nadělali asi 20 ptačích budek, které jsme rozvěšeli pomocí plošiny po dědině.”
Alois Kožuch, výrobce ptačích budek: “Já ty budky vyrábím už zhruba takových 30 let, v podstatě od revoluce. Nabízel jsem je do různých zahrádkářských oblastí. Tehdy moc zájem o to nebyl, ale teď poslední dobou se to trošku obrátilo, takže lidi kupují. Měl jsem zakázku až do Bratislavy, do Petržalky, pro různé druhy ptáků. Tam vybavovali nějaký park. A třeba byly budky i pro sovy a různé druhy ptáků.”
---
Nový dopravní terminál mohou už v těchto dnech využívat turisté mířící do severovýchodní části Moravskoslezských Beskyd. Nachází se přímo v Jablunkově a plně funkční bude na konci dubna.
Moderní terminál nahradil zastaralé stanoviště, které sloužilo téměř výhradně k přestupům mezi autobusovými spoji. Nově nabízí i parkovací místa a bezpečně tam budou moci odložit své kolo i cykloturisté.
Luboš Čmiel (ANO), místostarosta Jablunkova: “Naše staré autobusové stanoviště bohužel nevyhovovalo parametrům, které momentálně jsou potřeba k té autobusové dopravě a tím, že Jablunkov je takový bych řekl trošku přestupní, což znamená, že tady přijíždějí lidé za turistikou, odjíždějí do práce, takže tady to autobusové stanoviště nevyhovovalo. Pokud si pamatují někteří lidé, jak to autobusové stanoviště vypadalo, tak opravdu byly to ostrůvky, obrovský prostor zbytečně velký. Teď, jak vidíte sami, je to vzdušné místo. Vypadá opravdu moc hezky a dá se využít jak pro občany, kteří tady kdysi nemohli jezdit. Je tady vybudované parkoviště a víceméně i dopravci jsou spokojení s tím, jak ty zastávky jsou umístěné. Takže celý ten terminál se nám povedl. Máme velice kladné reakce, takže jsme velice spokojení.
Ve srovnání s předchozím stanovištěm je nový terminál bezpečnější a bezbariérový.
Luboš Čmiel (ANO), místostarosta Jablunkova: “Lidé kdysi chodili přes ostrůvky mezi autobusy, takže pokud byla špička, tak byl opravdu problém, aby se nějak vyhnuli těm autobusům. Samozřejmě i řidiči měli problém. Teď, jak vidíte, jsou tady nové pochozí plochy a občané se dostanou přímo dovnitř z toho stanoviště, ze kterého potom mají přístup přímo do autobusu a nemusí nikde přecházet. Novinkou, která na starém autobusovém stanovišti nemohla být, protože zde byl zákaz vjezdu, tak je to, že tady občané mají zhruba 35 parkovacích míst. Kdykoliv si tady mohou zastavit, odejít si do obchodu. To je novinka, kterou jsme využili a vlastně slouží pro dobro všem obyvatelům Jablunkova i ostatních okolních obcí, kteří tady časově to není omezeno. Je tady přístup. Jsou tady i vlastně místa pro rodiče, kteří přijíždějí. Časově to není omezeno, jsou rady i místa pro rodiče, kteří přivážejí děti do školy, to znamená tzv. Kiss & Ride, kdy přivezou dítě do školy a odjedou a zase pak zpětně přijedou pro dítě a odvezou ho. Což jsme kdysi měli problém, protože nám tady rodiče jezdili do zákazu a samozřejmě nezbývalo nic jiného, než je nějak penalizovat.
Uprostřed prstence se nachází klimatizovaná čekárna a do konce dubna přibude i kamerami hlídaný prostor pro jízdní kola.
Luboš Čmiel (ANO), místostarosta Jablunkova: “Slouží to pro nákup jízdenek, jsou to spíš měsíčníky a týdeníky a samozřejmě ta čekárna slouží pro všechny lidi. Je tam podlahové vytápění, jsou tam i veřejné záchody, takže je možno čekárnu využít trošičku lépe, než byla původně stará. Ve zkušebním provozu jsme od loňského roku a během toho provozu nám vylezly některé nedodělky, nebo spíš nedostatky. Spíš bych to nazval nedodělky, protože víceméně dílo budeme přibírat až koncem dubna. Měl by tady být krásný velký přístřešek pro kola, kde si mohou turisté přijet zamknout kolo a procházet se po Jablunkově. Terminál nám hlídají i kamery a dá se říct, že se nám už osvědčily, protože už se nám tady projevil vandalismus a díky kamerovému systému jsme pachatele odhalili, takže jsme mohli potom vymáhat škodu, nebo spíš budeme vymáhat škodu.
---
Cykloturistika je na vzestupu už několik let. V Moravskoslezském kraji letos připravili několik novinek, které jsou určeny právě pro cykloturisty. Mimo jiné budou postaveny útulny, ve kterých si budou cyklisté moci odpočinout, nebo i přenocovat.
Jednou z novinek, které se cyklistiky v kraji týkají, je zřízení pozice cyklokoordinátora. Tím je Martin Hiltavský, který představil nejen svou funkci, ale i novinky pro nejbližší období.
Martin Hiltavský, cyklokoordinátor MSK: “Jedná se o pozici, která napůl vypadá úřednicky, tak odstrašující, ale hlavním úkolem je vytvoření strategického dokumentu pro rozvoj cyklistické dopravy v Moravskoslezském kraji. Ale ta více pestřejší a zajímavější práce je z oblasti turistiky, kdy mým hlavním úkolem je být partnerem cyklistů, rodinám s dětmi, kteří se připravují na výlet. Mým úkolem je vytipovávat lokality, které by mohly navštívit rodiny s dětmi, mohly by navštívit zajímavé trasy, ať to jsou v Beskydech, v Jeseníkách, po celém kraji a mým úkolem je rovněž i zjišťovat problémy na turistických trasách, které jsou pro cyklisty určené a informovat a upozorňovat na to, jak další cyklisty., tak případně krajské zastupitele, kam by mohly směřovat investice na opravy. Určitě by stálo za zmínku, co se připravuje pro cyklisty v Beskydech. V tuto chvíli máme připravené tři projekty, což jsou Beskydské pivní stezky o délce 700 kilometrů, kdy na těchto kilometrech máte možnost navštívit 25 různých hospod. Stezky budou připravené od 1. května letošního roku přes celou turistickou sezonu až do října a rovně, že by stál za zmínku produkt Historické perly pod Beskydami, kdy se můžete na kolech dostat z Kopřivnice do Příbora, navštívit Štramberk a navštívit i místní je gurmánské speciality, včetně štramberských uší. A za zmínku pro rodiny s dětmi stojí i projekt Beskydy na kole, což je rovněž i aplikace a internetové stránka na , kde máte možnost si vybrat až 17 různých typů tras podle náročnosti, délky a taky plánovaného cíle, kam chcete dorazit. Co je určitě jedním z takových plánů nejen na letošní rok, je vybudování turistických či cyklistických útulen, což je noclehárna, kde bude závětří, bude tam ticho, bude možnost si tam uklidit kolo a hlavně tam budou moci cyklisté přespat na svých dálkových trasách, které absolvují v Beskydech, popřípadě v jiných koutech našeho kraje. Takových útulen bychom chtěli v našem kraji zrealizovat 10 až 15 a tady tento produkt propagovat i v rámci celé České republiky, aby se rozšířil na celé našeho území. Součástí útulen by měly být jak stojany na kola, popřípadě ohniště, kde si budou moci ohřát turisté své jídlo či opéct párek. Pokud se to ještě otázkou toho, co všechno bychom tam dodali, nějaký ještě cyklostojan na opravu kol, takže je nabídka bude, ale trošičku se bude trošku lišit podle toho, kde se ta útulna bude nacházet.”
Na novinky se mohou těšit také lidé, kteří přesedlali na elektrokola.
Martin Hiltavský, cyklokoordinátor MSK: “V dnešní době jsou velkým trendem elektrokola, a to ať jsou ve městech nebo na horách. V Beskydech na rozloze 740 km čtverečních se v tuto chvíli nachází přes 70 dobíjecích míst. Jsou to kombinace dobíjecích kabelů, popřípadě klasická zástrčka na nabíječku, takže cyklista si už v dnešní době může na mapovém portálu zadat dobíjecí stanice a vyskočí mu lokality, kde je možné kolo dobít. Ale plánem je zasíťovat to tak, aby ty dobíjecí stanice byly co 15 km v dojezdové vzdálenosti.”
---
Lidé žijící v podhůří Beskyd vědí, jak se starat o přírodu. Například v Palkovicích v těchto dnech přímo v obci i jejím okolí rozmístili několik vlastnoručně vyrobených ptačích budek.
Některá ptačí obydlí jsou vybavená kamerami a dění uvnitř tak bude možné sledovat na obecních webových stránkách.
Radim Bača (Nezávislí pro Palkovice a Myslík), starosta Palkovice: “Za dlouhých zimních večerů jsme přišli na nápad, že bychom ve velkém nebo ve větším rozsahu rozvěšeli po Palkovicích a Myslíku ptačí budky. Protože se nám zdá, že sem tam něco té přírodě musíme vrátit. Ne jenom z ní brát, brát, brát. Takže pan Kožuch jako náš obecní stolař a někteří další soukromí budkaři nadělali asi 20 ptačích budek, které jsme rozvěšeli pomocí plošiny po dědině.”
Alois Kožuch, výrobce ptačích budek: “Já ty budky vyrábím už zhruba takových 30 let, v podstatě od revoluce. Nabízel jsem je do různých zahrádkářských oblastí. Tehdy moc zájem o to nebyl, ale teď poslední dobou se to trošku obrátilo, takže lidi kupují. Měl jsem zakázku až do Bratislavy, do Petržalky, pro různé druhy ptáků. Tam vybavovali nějaký park. A třeba byly budky i pro sovy a různé druhy ptáků.”
---
Nový dopravní terminál mohou už v těchto dnech využívat turisté mířící do severovýchodní části Moravskoslezských Beskyd. Nachází se přímo v Jablunkově a plně funkční bude na konci dubna.
Moderní terminál nahradil zastaralé stanoviště, které sloužilo téměř výhradně k přestupům mezi autobusovými spoji. Nově nabízí i parkovací místa a bezpečně tam budou moci odložit své kolo i cykloturisté.
Luboš Čmiel (ANO), místostarosta Jablunkova: “Naše staré autobusové stanoviště bohužel nevyhovovalo parametrům, které momentálně jsou potřeba k té autobusové dopravě a tím, že Jablunkov je takový bych řekl trošku přestupní, což znamená, že tady přijíždějí lidé za turistikou, odjíždějí do práce, takže tady to autobusové stanoviště nevyhovovalo. Pokud si pamatují někteří lidé, jak to autobusové stanoviště vypadalo, tak opravdu byly to ostrůvky, obrovský prostor zbytečně velký. Teď, jak vidíte sami, je to vzdušné místo. Vypadá opravdu moc hezky a dá se využít jak pro občany, kteří tady kdysi nemohli jezdit. Je tady vybudované parkoviště a víceméně i dopravci jsou spokojení s tím, jak ty zastávky jsou umístěné. Takže celý ten terminál se nám povedl. Máme velice kladné reakce, takže jsme velice spokojení.
Ve srovnání s předchozím stanovištěm je nový terminál bezpečnější a bezbariérový.
Luboš Čmiel (ANO), místostarosta Jablunkova: “Lidé kdysi chodili přes ostrůvky mezi autobusy, takže pokud byla špička, tak byl opravdu problém, aby se nějak vyhnuli těm autobusům. Samozřejmě i řidiči měli problém. Teď, jak vidíte, jsou tady nové pochozí plochy a občané se dostanou přímo dovnitř z toho stanoviště, ze kterého potom mají přístup přímo do autobusu a nemusí nikde přecházet. Novinkou, která na starém autobusovém stanovišti nemohla být, protože zde byl zákaz vjezdu, tak je to, že tady občané mají zhruba 35 parkovacích míst. Kdykoliv si tady mohou zastavit, odejít si do obchodu. To je novinka, kterou jsme využili a vlastně slouží pro dobro všem obyvatelům Jablunkova i ostatních okolních obcí, kteří tady časově to není omezeno. Je tady přístup. Jsou tady i vlastně místa pro rodiče, kteří přijíždějí. Časově to není omezeno, jsou rady i místa pro rodiče, kteří přivážejí děti do školy, to znamená tzv. Kiss & Ride, kdy přivezou dítě do školy a odjedou a zase pak zpětně přijedou pro dítě a odvezou ho. Což jsme kdysi měli problém, protože nám tady rodiče jezdili do zákazu a samozřejmě nezbývalo nic jiného, než je nějak penalizovat.
Uprostřed prstence se nachází klimatizovaná čekárna a do konce dubna přibude i kamerami hlídaný prostor pro jízdní kola.
Luboš Čmiel (ANO), místostarosta Jablunkova: “Slouží to pro nákup jízdenek, jsou to spíš měsíčníky a týdeníky a samozřejmě ta čekárna slouží pro všechny lidi. Je tam podlahové vytápění, jsou tam i veřejné záchody, takže je možno čekárnu využít trošičku lépe, než byla původně stará. Ve zkušebním provozu jsme od loňského roku a během toho provozu nám vylezly některé nedodělky, nebo spíš nedostatky. Spíš bych to nazval nedodělky, protože víceméně dílo budeme přibírat až koncem dubna. Měl by tady být krásný velký přístřešek pro kola, kde si mohou turisté přijet zamknout kolo a procházet se po Jablunkově. Terminál nám hlídají i kamery a dá se říct, že se nám už osvědčily, protože už se nám tady projevil vandalismus a díky kamerovému systému jsme pachatele odhalili, takže jsme mohli potom vymáhat škodu, nebo spíš budeme vymáhat škodu.
---