Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Beskydský expres

Beskydský expres

  • Zajímavosti z Beskydska od reportéra a kameramana Libora Běčáka
  • V Hukvaldech se přidělovala beskydská regionální značka
  • Stavbu obchvatu Třince si prohlédl ministr dopravy M. Kupka
  • V Palkovicích zemědělci experimentují s řepkou

V Hukvaldech se přidělovala beskydská regionální značka

Zájemci o beskydskou regionální značku se sešli v Hukvaldech, kde před komisí prezentovali své služby nebo výrobky. Mezi uchazeči byl zpracovatel borůvek, švadlena vyrábějící kroje pro denní nošení nebo farmář nabízející agroturistiku.

Takto před několika dny přestupovali před komisi jednotliví uchazeči, kteří projevili zájem o beskydskou regionální značku. Všichni věří, že jim značka pomůže při nabízení jejich vlastnoručně vyráběných výrobků nebo služeb.

Zuzana Zaoralová, koordinátorka regionální značky Beskydy originální produkt: “Regionální značka funguje už od roku 2008 a sdružujeme vlastně lidi, řemeslníky a výrobce z Beskyd. Podporujeme takhle lokální ekonomiku a jsou to různí řezbáři nebo nějací zpracovatelé vlny a podobně. My spadáme pod Asociace regionálních značek, která funguje po celé České republice a naše regionální značka se jmenuje Beskydy, protože to vychází vlastně z naší oblasti Beskydy. S naší regionální značkou můžete nález třeba výrobce keramiky z Beskyd, což je třeba ve Štramberku paní Horecká, která je i členkou naší certifikační komise. Potom třeba štramberské uši od paní Šuterové, nebo řezbáře pana Poláška, který dělá dřevěné vyřezávané loutky. Důležitý je také třeba regionální obchod ve Fryčovicích, který vlastní pan Kublák, který má takový specifický produkt a je to Fryčovický loupaný kobzol.”

Irena Matušová, módní návrhářka: “Já jsem tady přišla s venkovskou krojovou módou, kterou šiju. Je z vlastní dílny, z vlastních návrhů i konstrukce. A cílem této značky je, aby lidé začali nosit v běžném životě krojovou módu, aby se krojová móda mohla vyvíjet, tak jako v okolních zemích, aby kroje neustrnuly na klasických trojicích historických, ale nosí se i v běžném životě z nových materiálů a s novými prvky. Je šitá a navrhovaná tak, aby byla praktická do toho denního života. Pocházím z Příbora, vystudovala jsem Střední odbornou průmyslovou školu oděvní v Prostějově a ta navržená móda vychází pokud možno jak z Valašských barev, tak i barev celorepublikových, ale vybírám tak, aby byly co nejvíce české nebo moravské.”

Václav Novák, farmář: “naše ubytování je spolu s erotikou v okrajové části obce kde. Nabízíme ubytování pro 8 až 10 osob, kteří se nacházejí své zázemí při svých naší hosté mají přímý kontakt se zvířaty. Máme zde stádo oveček plemene texel, máme jste slepice Kohouta Hrdličky králíka a spoustu dalších zvířat, které můžou naší hosté obdivovat především děti. Mají zde možnost si zvířátka pohladit."

Zuzana Zaoralová, koordinátorka Regionální značky Beskydy originální produkt: “Kritéria jsou taková specifická, je to samozřejmě návaznost na ten region, tradice toho řemesla nebo toho výrobku a taky originalita. Je rozdíl mezi tím, protože jsme Beskydy originální produkt a jsou i regionální produkty nebo tradiční produkty. My spíše opravdu cílíme na to, že je to originální a má to nějakou spjatost s tím regionem. Takže to nemusí být vyloženě nějaký tradiční výrobek, který se tady dělal přes staletí, ale může to být něco originálního, kde se vlastně zapojí ta ruční práce, nějaký podíl tady vlastně místních surovin a podporuje to tu lokální ekonomiku.”

---

Stavbu obchvatu Třince si prohlédl ministr dopravy M. Kupka

Čím dříve, tím lépe. Obce pod vrcholky Beskyd netrpělivě čekají na dokončení poslední části obchvatu města Třince. Na průběh stavby, která obcím uleví od tisíců kamionů, se teď přijel podívat i ministr dopravy Martin Kupka.

Stavba posledního úseku obchvatu Třince je plném běhu. Silnice o délce necelých 6 kilometrů spojí už zprovozněný úsek v Neborech s dálnicí D48 mezi Frýdkem-Místkem a Českým Těšínem. Právě v Třanovicích se teď staví mimoúrovňové napojení.

Martin Kupka (ODS), ministr dopravy: “Třanovice - Nebory je jedna z důležitých staveb, která uleví mnoha lidem v té současné průjezdní trase. Přes všechny komplikace pevně doufáme, že se podaří alespoň v polovičním profilu ještě v letošním roce stavbu zprovoznit. Je na ní 13 mostních objektů, více než 5 kilometrů nové dálnice a klíčové opravdu je, abychom dokázali už v letošním roce motoristům ulevit a v příštím roce by se pak ta stavba dokončila jako celá.”

Na stavbu obchvatu po celou dobu intenzivně tlačí primátorka Třince, která chce, aby byla silnice v provozu ještě do letošní zimy.

Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec), primátorka Třince: “Před časem se navštívila nového pana ministra dopravy a požádala jsem ho, ať se přijede na místo podívat, jak vypadají práce, které se týkají třetího úseku navazující na obchvat Třince. Protože dle smlouvy měl být průjezdný už v létě letošního roku a zatím to vypadá, že dokončené budou práce až za rok. A pro nás je to naprosto nepřijatelné, protože zejména zimní období znamená větší nárůst nehod a různých nebezpečných situací. Proto chceme, aby pan ministr tlačil na zhotovitele, aby alespoň v zúženém profilu byl třetí úsek průjezdný. A já jsem přesvědčená, že s panem ministrem, že se to podaří.”

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: “Pro Třinec i ten třetí úsek je velmi důležitý, protože výjezd z obchvatu Třince je v Neborech, což je ještě čas města Třince a právě ty nebezpečné situace v zimním období probíhají tam. Takže obrovské tlak i ze strany lidi, aby už co nejdříve bylo hotovo a plus velmi se trápí sousední obce Ropice, Střítež. Takže věřím, že do konce roku budeme jezdit.

---

V Palkovicích zemědělci experimentují s řepkou

Farmáři z Palkovic pokračují ve své průkopnické činnosti. Po nedávných pokusech s pěstováním konopí se letos pustili do experimentování s několika odrůdami řepky olejné. S výsledky svého bádání teď seznámili další zemědělce.

Přestože má řepka olejná kontroverzní pověst, zemědělci na ni nedají dopustit. V Palkovicích dokonce provedli pokus, kdy na jednom poli zkusili vypěstovat 17 odrůd. O výsledku experimentu následně přímo na poli diskutovaly čtyři desítky zemědělců.

Slavomír Bača, Agra Group Střelské Hoštice: “Organizujeme Polní dny pro zemědělce, abychom uměli porovnávat a věděli o určitých odrůdách všechny informace a následně z jejích výsledků potom z výsledků výnosů se rozhodujeme, jaké odrůdy dneska v konkrétním případě řepky sejeme.

Zemědělci z Palkovic na svých polích experimentují rádi. Předloni začali pěstovat konopí, které ale museli hlídat před zloději. Teď experimentují s řepkou, která naštěstí tolik pozornosti nevyvolává.

Slavomír Bača, Agra Group Střelské Hoštice: “Víte, že jsme před dvěma lety zrovna na tomto poli zkoušeli pěstovat konopí a dnes střídáním plodin jsme zařadili řepku ozimou. Prostě jsme se domluvili s firmou Rapol, která dodává zemědělcům osiva, abychom tady udělali nějaké pokusy právě s řepkou. Druh jako řepka ozimá je řepka, ale má spoustu odrůd a právě ty odrůdy testujeme. Není to žádná zvláštní půda, je to normální běžná půda, řepka je normální běžná plodina, dobrá plodina. Myslím si, že má smysl jí dále pěstovat, protože je to potravina, není to jen do nafty a tak, jak to dnes v médiích mnohdy prezentováno. Řepkový olej si koupíte pouze z řepky olejné. Je jedno z jakého z jaké odrůdy, ale třeba zemědělec potřebuje vědět, že některá daná odrůda je vzrůstnější, některá má třeba slabší zimovzdornost, že nám může třeba více trpět v zimě. Na severní Moravě třeba pěstujeme ty drsnější řepky, na jižní Moravě se musí pěstovat zase řepky, které patří tam do jejich klimatických a půdních podmínek. Takže v tom odborná veřejnost řeší, co bude pěstovat, co je vhodné, aby byl největší výnos, ale zase laická veřejnost si kupuje olej řepky pouze jakoby z řepky ze všech odrůd.”

Radomír Daňhel, agronom: “Je tady přehlídka pěkně živených odrůd řepky ozimé. Nejsou tady barevné rozdíly žádné listech, jsou pěkně vykvetlé a budou kvést ještě tři či čtyři týdny minimálně. Všichni znají slunečnicový a olivový olej. Slunečnicového bude méně, protože válčíme na Ukrajině a olivový olej a olej z ořechů se určitě bude omezovat výroba. Dobré hospodyňky vědí, že usmažený řízek je dobrý na řepkovém oleji, nebo na sádle.”

Ivo Dominik, Agro Dominik Žermanice: “Řepka není žádný žlutý mor, ale je to dobrá předplodina, která prostě zanechává spoustu biomasy v půdě. Díky tomu, že té řepky se u nás pěstuje plus mínus 400 tisíc hektarů, snad ten olej řepkový nebude až tak drahý, jak prostě ty všechny potraviny letí nahoru cenově.”

Zatímco zemědělci mají řepku za velmi přínosnou plodinu a prospěšná je také včelám, obavy z ní mají alergici. Ve srovnání s jinými alergeny však řepka tak agresivní není a její pyl se nešíří příliš daleko od polí.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Beskydský expres
20. května 2022, 17:20

V Hukvaldech se přidělovala beskydská regionální značka

Zájemci o beskydskou regionální značku se sešli v Hukvaldech, kde před komisí prezentovali své služby nebo výrobky. Mezi uchazeči byl zpracovatel borůvek, švadlena vyrábějící kroje pro denní nošení nebo farmář nabízející agroturistiku.

Takto před několika dny přestupovali před komisi jednotliví uchazeči, kteří projevili zájem o beskydskou regionální značku. Všichni věří, že jim značka pomůže při nabízení jejich vlastnoručně vyráběných výrobků nebo služeb.

Zuzana Zaoralová, koordinátorka regionální značky Beskydy originální produkt: “Regionální značka funguje už od roku 2008 a sdružujeme vlastně lidi, řemeslníky a výrobce z Beskyd. Podporujeme takhle lokální ekonomiku a jsou to různí řezbáři nebo nějací zpracovatelé vlny a podobně. My spadáme pod Asociace regionálních značek, která funguje po celé České republice a naše regionální značka se jmenuje Beskydy, protože to vychází vlastně z naší oblasti Beskydy. S naší regionální značkou můžete nález třeba výrobce keramiky z Beskyd, což je třeba ve Štramberku paní Horecká, která je i členkou naší certifikační komise. Potom třeba štramberské uši od paní Šuterové, nebo řezbáře pana Poláška, který dělá dřevěné vyřezávané loutky. Důležitý je také třeba regionální obchod ve Fryčovicích, který vlastní pan Kublák, který má takový specifický produkt a je to Fryčovický loupaný kobzol.”

Irena Matušová, módní návrhářka: “Já jsem tady přišla s venkovskou krojovou módou, kterou šiju. Je z vlastní dílny, z vlastních návrhů i konstrukce. A cílem této značky je, aby lidé začali nosit v běžném životě krojovou módu, aby se krojová móda mohla vyvíjet, tak jako v okolních zemích, aby kroje neustrnuly na klasických trojicích historických, ale nosí se i v běžném životě z nových materiálů a s novými prvky. Je šitá a navrhovaná tak, aby byla praktická do toho denního života. Pocházím z Příbora, vystudovala jsem Střední odbornou průmyslovou školu oděvní v Prostějově a ta navržená móda vychází pokud možno jak z Valašských barev, tak i barev celorepublikových, ale vybírám tak, aby byly co nejvíce české nebo moravské.”

Václav Novák, farmář: “naše ubytování je spolu s erotikou v okrajové části obce kde. Nabízíme ubytování pro 8 až 10 osob, kteří se nacházejí své zázemí při svých naší hosté mají přímý kontakt se zvířaty. Máme zde stádo oveček plemene texel, máme jste slepice Kohouta Hrdličky králíka a spoustu dalších zvířat, které můžou naší hosté obdivovat především děti. Mají zde možnost si zvířátka pohladit."

Zuzana Zaoralová, koordinátorka Regionální značky Beskydy originální produkt: “Kritéria jsou taková specifická, je to samozřejmě návaznost na ten region, tradice toho řemesla nebo toho výrobku a taky originalita. Je rozdíl mezi tím, protože jsme Beskydy originální produkt a jsou i regionální produkty nebo tradiční produkty. My spíše opravdu cílíme na to, že je to originální a má to nějakou spjatost s tím regionem. Takže to nemusí být vyloženě nějaký tradiční výrobek, který se tady dělal přes staletí, ale může to být něco originálního, kde se vlastně zapojí ta ruční práce, nějaký podíl tady vlastně místních surovin a podporuje to tu lokální ekonomiku.”

---

Stavbu obchvatu Třince si prohlédl ministr dopravy M. Kupka

Čím dříve, tím lépe. Obce pod vrcholky Beskyd netrpělivě čekají na dokončení poslední části obchvatu města Třince. Na průběh stavby, která obcím uleví od tisíců kamionů, se teď přijel podívat i ministr dopravy Martin Kupka.

Stavba posledního úseku obchvatu Třince je plném běhu. Silnice o délce necelých 6 kilometrů spojí už zprovozněný úsek v Neborech s dálnicí D48 mezi Frýdkem-Místkem a Českým Těšínem. Právě v Třanovicích se teď staví mimoúrovňové napojení.

Martin Kupka (ODS), ministr dopravy: “Třanovice - Nebory je jedna z důležitých staveb, která uleví mnoha lidem v té současné průjezdní trase. Přes všechny komplikace pevně doufáme, že se podaří alespoň v polovičním profilu ještě v letošním roce stavbu zprovoznit. Je na ní 13 mostních objektů, více než 5 kilometrů nové dálnice a klíčové opravdu je, abychom dokázali už v letošním roce motoristům ulevit a v příštím roce by se pak ta stavba dokončila jako celá.”

Na stavbu obchvatu po celou dobu intenzivně tlačí primátorka Třince, která chce, aby byla silnice v provozu ještě do letošní zimy.

Věra Palkovská (Osobnosti pro Třinec), primátorka Třince: “Před časem se navštívila nového pana ministra dopravy a požádala jsem ho, ať se přijede na místo podívat, jak vypadají práce, které se týkají třetího úseku navazující na obchvat Třince. Protože dle smlouvy měl být průjezdný už v létě letošního roku a zatím to vypadá, že dokončené budou práce až za rok. A pro nás je to naprosto nepřijatelné, protože zejména zimní období znamená větší nárůst nehod a různých nebezpečných situací. Proto chceme, aby pan ministr tlačil na zhotovitele, aby alespoň v zúženém profilu byl třetí úsek průjezdný. A já jsem přesvědčená, že s panem ministrem, že se to podaří.”

Radek Mátl, generální ředitel ŘSD: “Pro Třinec i ten třetí úsek je velmi důležitý, protože výjezd z obchvatu Třince je v Neborech, což je ještě čas města Třince a právě ty nebezpečné situace v zimním období probíhají tam. Takže obrovské tlak i ze strany lidi, aby už co nejdříve bylo hotovo a plus velmi se trápí sousední obce Ropice, Střítež. Takže věřím, že do konce roku budeme jezdit.

---

V Palkovicích zemědělci experimentují s řepkou

Farmáři z Palkovic pokračují ve své průkopnické činnosti. Po nedávných pokusech s pěstováním konopí se letos pustili do experimentování s několika odrůdami řepky olejné. S výsledky svého bádání teď seznámili další zemědělce.

Přestože má řepka olejná kontroverzní pověst, zemědělci na ni nedají dopustit. V Palkovicích dokonce provedli pokus, kdy na jednom poli zkusili vypěstovat 17 odrůd. O výsledku experimentu následně přímo na poli diskutovaly čtyři desítky zemědělců.

Slavomír Bača, Agra Group Střelské Hoštice: “Organizujeme Polní dny pro zemědělce, abychom uměli porovnávat a věděli o určitých odrůdách všechny informace a následně z jejích výsledků potom z výsledků výnosů se rozhodujeme, jaké odrůdy dneska v konkrétním případě řepky sejeme.

Zemědělci z Palkovic na svých polích experimentují rádi. Předloni začali pěstovat konopí, které ale museli hlídat před zloději. Teď experimentují s řepkou, která naštěstí tolik pozornosti nevyvolává.

Slavomír Bača, Agra Group Střelské Hoštice: “Víte, že jsme před dvěma lety zrovna na tomto poli zkoušeli pěstovat konopí a dnes střídáním plodin jsme zařadili řepku ozimou. Prostě jsme se domluvili s firmou Rapol, která dodává zemědělcům osiva, abychom tady udělali nějaké pokusy právě s řepkou. Druh jako řepka ozimá je řepka, ale má spoustu odrůd a právě ty odrůdy testujeme. Není to žádná zvláštní půda, je to normální běžná půda, řepka je normální běžná plodina, dobrá plodina. Myslím si, že má smysl jí dále pěstovat, protože je to potravina, není to jen do nafty a tak, jak to dnes v médiích mnohdy prezentováno. Řepkový olej si koupíte pouze z řepky olejné. Je jedno z jakého z jaké odrůdy, ale třeba zemědělec potřebuje vědět, že některá daná odrůda je vzrůstnější, některá má třeba slabší zimovzdornost, že nám může třeba více trpět v zimě. Na severní Moravě třeba pěstujeme ty drsnější řepky, na jižní Moravě se musí pěstovat zase řepky, které patří tam do jejich klimatických a půdních podmínek. Takže v tom odborná veřejnost řeší, co bude pěstovat, co je vhodné, aby byl největší výnos, ale zase laická veřejnost si kupuje olej řepky pouze jakoby z řepky ze všech odrůd.”

Radomír Daňhel, agronom: “Je tady přehlídka pěkně živených odrůd řepky ozimé. Nejsou tady barevné rozdíly žádné listech, jsou pěkně vykvetlé a budou kvést ještě tři či čtyři týdny minimálně. Všichni znají slunečnicový a olivový olej. Slunečnicového bude méně, protože válčíme na Ukrajině a olivový olej a olej z ořechů se určitě bude omezovat výroba. Dobré hospodyňky vědí, že usmažený řízek je dobrý na řepkovém oleji, nebo na sádle.”

Ivo Dominik, Agro Dominik Žermanice: “Řepka není žádný žlutý mor, ale je to dobrá předplodina, která prostě zanechává spoustu biomasy v půdě. Díky tomu, že té řepky se u nás pěstuje plus mínus 400 tisíc hektarů, snad ten olej řepkový nebude až tak drahý, jak prostě ty všechny potraviny letí nahoru cenově.”

Zatímco zemědělci mají řepku za velmi přínosnou plodinu a prospěšná je také včelám, obavy z ní mají alergici. Ve srovnání s jinými alergeny však řepka tak agresivní není a její pyl se nešíří příliš daleko od polí.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/beskydsky-expres/beskydsky-expres-20-05-2022-17-23