Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • TŘINEC CHYSTÁ ZA 50 MILIONŮ KORUN REKONSTRUKCI VEŘEJNÉHO PROSTRANSTVÍ
  • F-M SE DOHODL S KRAJEM NA FINANCOVÁNÍ OPRAVY BAZÉNU NA SŠ DŘEVOZPRACUJÍCÍ
  • NELEGÁLNÍ ODPAD Z JIŘÍKOVA (BRUNTÁLSKO) SE PODLE MINISTRA ŽP ODVEZE DO 10 TÝDNŮ
  • POŽÁR NOVOSTAVBY DOMU V ŠENOVĚ U OSTRAVY ZPŮSOBIL ŠKODU ZA MILION KORUN
  • OKD UKONČÍ TĚŽBU S REZERVOU OSM MILIARD, POKRYJE LIKVIDACI DOLU I ODSTUPNÉ
  • V BŘEZNU NA SILNICÍCH V MS KRAJI NIKDO NEZEMŘEL, LONI JEDEN ČLOVĚK
  • FRÝDEK-MÍSTEK UPRAVUJE SYSTÉM PARKOVÁNÍ, ROZŠIŘUJE PLACENÉ PARKOVACÍ ZÓNY
  • OPAVSKÝ STÁTNÍ ÚŘAD INSPEKCE PRÁCE LONI ODHALIL 1 934 NELEGÁLNĚ PRACUJÍCÍCH
  • NEMOCNOST V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI KLESLA POD EPIDEMII (1 482 NA 100 TISÍC LIDÍ)
  • PODNIK VOP CZ VYKÁZAL ZA ROK 2024 ZISK 30,5 MILIONU, PŘEDLONI SKONČIL VE ZTRÁTĚ
  • OPAVA ODHALÍ PLÁNY NA REKONSTRUKCI IKONICKÉHO OBCHODNÍHO DOMU BREDA
  • V BOHUMÍNĚ PŘIBUDOU STROMY TÉMĚŘ ZA PŮL MILIONU KORUN
  • LETNÍ SHAKESPEAROVSKÉ SLAVNOSTI V OSTRAVĚ NABÍDNOU OSM INSCENACÍ
  • VÍTKOVICE STEEL DODAJÍ PŘES 1000 ŠTĚTOVNIC NA VYBUDOVÁNÍ BARIÉRY V HUSTOPEČÍCH
  • FIRMA KVŮLI DODÁVKÁM ZAVEDLA MIMOŘÁDNÉ SMĚNY
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas -:-
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Historickým Štramberkem prošel masopustní průvod

      Historickou částí Štramberka prošel tradiční masopustní průvod. Při několika zastaveních jeho účastníci zpívali a tančili, aby pobavili nejen místní, ale také mnoho návštěvníků památkově chráněného městečka.

      Masopustní průvod ve Štramberku je jedinečný svým pojetím. Vedle dobové lidové zábavy totiž nechybí ani reagování na současnou situaci ve městě. Chvála i kritika zaznívají v osobitých a satirických písních, jak jen si je maškary mohou dovolit.

      Aleš Švondrk, spoluorganizátor akce: "Po roce, jako každý rok, pokračujeme v naší tradici, kterou se snažíme udržet, a myslím, že se nám to stále daří. Nebudeme počítat, kolikátý ročník to je, protože bychom mohli dojít k nějakému zvláštnímu číslu, ale několikátý ročník to rozhodně je a dál ho držíme. Jedná se o masopustní průvod maškar končinový i když my mu neříkáme Masopust, protože Masopust patří k Popeleční středě. Máme tady lidi, kteří historii dobře znají, a nechtěli bychom je zklamat nějakými fabulacemi. Takže tomu říkáme tak, jak nám to dovolí tradice.”

      Dagmar Benešová, Adéla Tomalová, účastnice průvodu: “Já jsem sice z Kopřivnice, ale celý život funguji tady ve Štramberku. Jsem členem Divadelního spolku Kotouč Štramberk a působím v něm už 34 let… já to snad ani neřeknu, jak dlouho v tom spolku jsem. Proto jsem tady víceméně domácí. A tohle je moje vnučka, která už půjde v mých šlépějích. Z našeho divadelního představení mám masku harlekýna a tady máme kašpárka.”

      Trasa průvodu vedla od školy v Zauličí do centra. Cestou měl průvod několik nezbytných zastávek na občerstvení, zpěv a tanec.

      Aleš Švondrk, spoluorganizátor akce: "Trasu tradičně ponecháváme stejnou, protože chceme projít centrem Štramberka a jeho malebnými chaloupkami. Průvod vychází od školy, pokračuje podél hlavní cesty a končí na náměstí, kde probíhá symbolické pochovávání basy, které k těmto oslavám patří. A o co vlastně jde? Jde o maškary, které kdysi chodívaly a děkovaly za uplynulý rok – za úrodu a za všechny dobré věci, které byly v pořádku. Zároveň si přály, aby v nadcházejícím roce bylo vše minimálně stejně dobré, nebo ještě lepší.”

      Do průvodu se zapojili nejen ochotníci, ale také místní občané. Mnoho přihlížejících se cestou připojilo, aby společně došli až na náměstí.

      Aleš Švondrk, spoluorganizátor akce: "Pořádajícími spolky v našem městě jsou především Divadelní spolek Kotouč společně s Divadelním spolkem Pod Věží, kteří zajišťují masky, protože jsou to divadelníci. Kromě nich se na organizaci podílejí i další spolky, jako jsou hasiči, skauti, sokoli a další. Součástí průvodu jsou také tradiční vozy – například koňské povozy, které k této tradici neodmyslitelně patří, nebo historický hasičský vůz - stařenka Tatra, který už má více než sto let. Všechno, co zde vidíte, k této tradici patří.”

      ---

      Celník školákům popsal výcvik služebního psa

      Nečekanou kontrolou na drogy prošli školáci z Jablunkova, kteří se přišli podívat do Muzea trojmezí. Čekalo je tam totiž povídání s celníkem, který s sebou přivedl služebního psa. Jednou z ukázek bylo právě vyhledání drog.

      Muzeum trojmezí v Jablunkově nabízí nejen stálou expozici, která mapuje život v okolí hranice Česka, Polska a Slovenska, ale pořádá také tematické výstavy. Až do dubna si tak lidé mohou prohlédnout expozici věnovanou zvířatům ve službách lidí.

      Lenka Ježová Bichlerová, mluvčí Muzea Těšínska: “V Muzeu trojmezí máme právě nainstalovanou výstavu Zvířecí hrdinové, aneb oddaná služba po boku člověka, která přibližuje, jak zvířata pomáhala lidem nejen během válek, ale i v běžném životě. Výstava vypráví o využití například světlušek, koní, oslů nebo holubů. Součástí výstavy jsou různé doprovodné akce, mezi které patří i dnešní program pro děti základních škol. Pozvali jsme si celní správu se služebním psem Vigem a pan celník dětem vyprávěl o práci celníků, výcviku psů a jejich využití v terénu. Na závěr dětem ukázal, jak pejsek vyhledává omamné a psychotropní látky. Druhá část programu je zaměřená na prohlídku expozice s jednou z autorek výstavy, přírodovědkyní Janou Glombovou."

      Aňa Sikorová, žákyně ZŠ H. Sienkiewicze s polským jazykem vyučovacím Jablunkov: “My jsme ze základní školy s polským jazykem vyučovacím v Jablunkově. Přišli jsme se sem podívat na výstavu o záchranářských zvířatech. Psovod nám ukázal, jak pes hledá drogy u lidí.”

      Stanislav Szczotka, žák ZŠ H. Sienkiewicze s polským jazykem vyučovacím Jablunkov: “Přišli jsme sem, abychom si prohlédli výstavu. Viděli jsme psa, který nás očichal – a našel schované drogy. Také jsme viděli, jak pes zachraňuje člověka.”

      Pavla Zdobnická, mluvčí Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj: “Dnes jsme byli pozváni do muzea v Jablunkově na akci zaměřenou na využití psů ve veřejném životě. To znamená, jak se dají psi využívat například u ozbrojených složek. Přijeli jsme z Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj a dětem jsme představili služebního psa, který je vycvičený na vyhledávání drog a později bude docvičen na vyhledávání bankovek. Celní správa využívá psy pro svou činnost jak na silnicích, tak na letištích. Máme psy vycvičené na detekci drog, tabákových výrobků, peněz, výbušnin a zbraní. Na letišti dokážou psi vyhledat a označit například rostliny, zvířata a výrobky z těchto komodit, které je zakázáno dovážet. Máme také speciálně vycvičené psy na vyhledávání nelegálních lihovin, protože v našem kraji se jejich výskyt vyskytuje ve větší míře.”

      Podobných ukázek pořádají celníci v průběhu roku několik.

      Pavla Zdobnická, mluvčí Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj: “Tato činnost je z našeho pohledu důležitá kvůli osvětě mezi dětmi, školáky i středoškoláky. Seznamujeme je s tím, jaké nelegální aktivity u nás probíhají a jak mohou služební psi pomoci tyto činnosti odhalit. Veškeré tyto přednášky slouží jako prevence – prezentují činnost celních úřadů a zároveň varují děti před nelegálními výrobky, omamnými a psychotropními látkami, alkoholem a cigaretami. Učíme je, že ne vše je v naší zemi dovoleno a ne všechno si mohou bez omezení přivézt z dovolené.”

      Výstava o zvířatech ve službách lidí bude k vidění až do dubna.

      ---

      Průzkumník vede turisty k památným stromům

      Lidé, kteří rádi procházejí nejrůznější kouty Beskyd, se mohou opět zapojit do soutěže Beskydský průzkumník. Právě probíhající část je zaměřena na památné stromy.

      Beskydský průzkumník je oblíbená soutěž, kterou vyhlašuje Jablunkovské centrum kultury a informací. Účastníci mají za úkol navštívit konkrétní místa, kde se vyfotí a pak mají šanci vyhrát cenu.

      Eva Szkanderová, referentka JACKi: “Jedná se o 10. ročník Beskydského průzkumníka. Tématem letošní zimní edice jsou památné stromy. Účastníci musí navštívit vybraná místa, vyfotit se a snímky poslat e-mailem do Jablunkovského centra kultury a informací, nejpozději však do 31. března letošního roku. Vylosování proběhne o týden později přímo v Jablunkovském centru kultury a informací. Šest výherců bude odměněno cenami a každý účastník obdrží medaili.”

      Trasy Beskydského průzkumníka nejsou náročné. Lidé je mohou zdolat podle svého časového rozvrhu pěšky nebo na kolech.

      Eva Szkanderová, referentka JACKi: “Soutěž je určena pro všechny věkové kategorie a je vhodná i pro rodiny s dětmi. Účastníci musí projít všech šest stanovených cílů – památných stromů. Mezi vybranými stromy jsou například buk lesní na Husarově Grúni na Hrčavě, jedle v Řečici ve Starých Hamrech nebo lípa Na Sihle ve Velkých Karlovicích.”

      Kdo nestihne tuto zimní část Průzkumníka, může se zapojit do jeho letní části, která bude teprve vyhlášena.

      ---

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Beskydský expres
      28. února 2025, 17:20

      Historickým Štramberkem prošel masopustní průvod

      Historickou částí Štramberka prošel tradiční masopustní průvod. Při několika zastaveních jeho účastníci zpívali a tančili, aby pobavili nejen místní, ale také mnoho návštěvníků památkově chráněného městečka.

      Masopustní průvod ve Štramberku je jedinečný svým pojetím. Vedle dobové lidové zábavy totiž nechybí ani reagování na současnou situaci ve městě. Chvála i kritika zaznívají v osobitých a satirických písních, jak jen si je maškary mohou dovolit.

      Aleš Švondrk, spoluorganizátor akce: "Po roce, jako každý rok, pokračujeme v naší tradici, kterou se snažíme udržet, a myslím, že se nám to stále daří. Nebudeme počítat, kolikátý ročník to je, protože bychom mohli dojít k nějakému zvláštnímu číslu, ale několikátý ročník to rozhodně je a dál ho držíme. Jedná se o masopustní průvod maškar končinový i když my mu neříkáme Masopust, protože Masopust patří k Popeleční středě. Máme tady lidi, kteří historii dobře znají, a nechtěli bychom je zklamat nějakými fabulacemi. Takže tomu říkáme tak, jak nám to dovolí tradice.”

      Dagmar Benešová, Adéla Tomalová, účastnice průvodu: “Já jsem sice z Kopřivnice, ale celý život funguji tady ve Štramberku. Jsem členem Divadelního spolku Kotouč Štramberk a působím v něm už 34 let… já to snad ani neřeknu, jak dlouho v tom spolku jsem. Proto jsem tady víceméně domácí. A tohle je moje vnučka, která už půjde v mých šlépějích. Z našeho divadelního představení mám masku harlekýna a tady máme kašpárka.”

      Trasa průvodu vedla od školy v Zauličí do centra. Cestou měl průvod několik nezbytných zastávek na občerstvení, zpěv a tanec.

      Aleš Švondrk, spoluorganizátor akce: "Trasu tradičně ponecháváme stejnou, protože chceme projít centrem Štramberka a jeho malebnými chaloupkami. Průvod vychází od školy, pokračuje podél hlavní cesty a končí na náměstí, kde probíhá symbolické pochovávání basy, které k těmto oslavám patří. A o co vlastně jde? Jde o maškary, které kdysi chodívaly a děkovaly za uplynulý rok – za úrodu a za všechny dobré věci, které byly v pořádku. Zároveň si přály, aby v nadcházejícím roce bylo vše minimálně stejně dobré, nebo ještě lepší.”

      Do průvodu se zapojili nejen ochotníci, ale také místní občané. Mnoho přihlížejících se cestou připojilo, aby společně došli až na náměstí.

      Aleš Švondrk, spoluorganizátor akce: "Pořádajícími spolky v našem městě jsou především Divadelní spolek Kotouč společně s Divadelním spolkem Pod Věží, kteří zajišťují masky, protože jsou to divadelníci. Kromě nich se na organizaci podílejí i další spolky, jako jsou hasiči, skauti, sokoli a další. Součástí průvodu jsou také tradiční vozy – například koňské povozy, které k této tradici neodmyslitelně patří, nebo historický hasičský vůz - stařenka Tatra, který už má více než sto let. Všechno, co zde vidíte, k této tradici patří.”

      ---

      Celník školákům popsal výcvik služebního psa

      Nečekanou kontrolou na drogy prošli školáci z Jablunkova, kteří se přišli podívat do Muzea trojmezí. Čekalo je tam totiž povídání s celníkem, který s sebou přivedl služebního psa. Jednou z ukázek bylo právě vyhledání drog.

      Muzeum trojmezí v Jablunkově nabízí nejen stálou expozici, která mapuje život v okolí hranice Česka, Polska a Slovenska, ale pořádá také tematické výstavy. Až do dubna si tak lidé mohou prohlédnout expozici věnovanou zvířatům ve službách lidí.

      Lenka Ježová Bichlerová, mluvčí Muzea Těšínska: “V Muzeu trojmezí máme právě nainstalovanou výstavu Zvířecí hrdinové, aneb oddaná služba po boku člověka, která přibližuje, jak zvířata pomáhala lidem nejen během válek, ale i v běžném životě. Výstava vypráví o využití například světlušek, koní, oslů nebo holubů. Součástí výstavy jsou různé doprovodné akce, mezi které patří i dnešní program pro děti základních škol. Pozvali jsme si celní správu se služebním psem Vigem a pan celník dětem vyprávěl o práci celníků, výcviku psů a jejich využití v terénu. Na závěr dětem ukázal, jak pejsek vyhledává omamné a psychotropní látky. Druhá část programu je zaměřená na prohlídku expozice s jednou z autorek výstavy, přírodovědkyní Janou Glombovou."

      Aňa Sikorová, žákyně ZŠ H. Sienkiewicze s polským jazykem vyučovacím Jablunkov: “My jsme ze základní školy s polským jazykem vyučovacím v Jablunkově. Přišli jsme se sem podívat na výstavu o záchranářských zvířatech. Psovod nám ukázal, jak pes hledá drogy u lidí.”

      Stanislav Szczotka, žák ZŠ H. Sienkiewicze s polským jazykem vyučovacím Jablunkov: “Přišli jsme sem, abychom si prohlédli výstavu. Viděli jsme psa, který nás očichal – a našel schované drogy. Také jsme viděli, jak pes zachraňuje člověka.”

      Pavla Zdobnická, mluvčí Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj: “Dnes jsme byli pozváni do muzea v Jablunkově na akci zaměřenou na využití psů ve veřejném životě. To znamená, jak se dají psi využívat například u ozbrojených složek. Přijeli jsme z Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj a dětem jsme představili služebního psa, který je vycvičený na vyhledávání drog a později bude docvičen na vyhledávání bankovek. Celní správa využívá psy pro svou činnost jak na silnicích, tak na letištích. Máme psy vycvičené na detekci drog, tabákových výrobků, peněz, výbušnin a zbraní. Na letišti dokážou psi vyhledat a označit například rostliny, zvířata a výrobky z těchto komodit, které je zakázáno dovážet. Máme také speciálně vycvičené psy na vyhledávání nelegálních lihovin, protože v našem kraji se jejich výskyt vyskytuje ve větší míře.”

      Podobných ukázek pořádají celníci v průběhu roku několik.

      Pavla Zdobnická, mluvčí Celního úřadu pro Moravskoslezský kraj: “Tato činnost je z našeho pohledu důležitá kvůli osvětě mezi dětmi, školáky i středoškoláky. Seznamujeme je s tím, jaké nelegální aktivity u nás probíhají a jak mohou služební psi pomoci tyto činnosti odhalit. Veškeré tyto přednášky slouží jako prevence – prezentují činnost celních úřadů a zároveň varují děti před nelegálními výrobky, omamnými a psychotropními látkami, alkoholem a cigaretami. Učíme je, že ne vše je v naší zemi dovoleno a ne všechno si mohou bez omezení přivézt z dovolené.”

      Výstava o zvířatech ve službách lidí bude k vidění až do dubna.

      ---

      Průzkumník vede turisty k památným stromům

      Lidé, kteří rádi procházejí nejrůznější kouty Beskyd, se mohou opět zapojit do soutěže Beskydský průzkumník. Právě probíhající část je zaměřena na památné stromy.

      Beskydský průzkumník je oblíbená soutěž, kterou vyhlašuje Jablunkovské centrum kultury a informací. Účastníci mají za úkol navštívit konkrétní místa, kde se vyfotí a pak mají šanci vyhrát cenu.

      Eva Szkanderová, referentka JACKi: “Jedná se o 10. ročník Beskydského průzkumníka. Tématem letošní zimní edice jsou památné stromy. Účastníci musí navštívit vybraná místa, vyfotit se a snímky poslat e-mailem do Jablunkovského centra kultury a informací, nejpozději však do 31. března letošního roku. Vylosování proběhne o týden později přímo v Jablunkovském centru kultury a informací. Šest výherců bude odměněno cenami a každý účastník obdrží medaili.”

      Trasy Beskydského průzkumníka nejsou náročné. Lidé je mohou zdolat podle svého časového rozvrhu pěšky nebo na kolech.

      Eva Szkanderová, referentka JACKi: “Soutěž je určena pro všechny věkové kategorie a je vhodná i pro rodiny s dětmi. Účastníci musí projít všech šest stanovených cílů – památných stromů. Mezi vybranými stromy jsou například buk lesní na Husarově Grúni na Hrčavě, jedle v Řečici ve Starých Hamrech nebo lípa Na Sihle ve Velkých Karlovicích.”

      Kdo nestihne tuto zimní část Průzkumníka, může se zapojit do jeho letní části, která bude teprve vyhlášena.

      ---

      Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/beskydsky-expres/beskydsky-expres-28-02-2025-17-23