V popelnicích by nemuselo být 80 procent odpadu
Jak snížit množství komunálního odpadu a tím i finanční náklady na jeho svoz a skládkovné se snaží řešit i obec Čeladná.
Proto pozvala externí společnost, která se odpadovým hospodářství zabývá, a ta provedla na parkovišti za školou detailní výzkum obecních odpadků. Cílem bylo ukázat, jak by se dala zvýšit vytříděnost tohoto odpadu.
Nela Vachtarčíková, JRK Česká republika: “Svezlo se tady nějakých 250 kilogramů směsného komunálního odpadu z klasických velkých popelnic a z pár menších popelnic od rodinných domů a udělali jsme tady nějaký obecný vzorek, jak to vypadá v rámci celé té obce. A teď bude probíhat analýza toho, jakým způsobem lidé tady v obci třídí.”
Jak bylo vidět, komunální odpad obsahoval množství plastů, plechovek, papíru, skla nebo stavebního materiálu. To vše lze v obci ukládat jinde.
Věra Golová (BEZ POL. PŘÍSLUŠNOSTI ZA KDU-ČSL), místostarostka Čeladné: “Skutečně situace je rok od roku dramatičtější, nejen v počtu a tonáži odpadu, který v obci produkujeme, ale samozřejmě s tím přímou úměrou rostou i finanční náklady a celkové investice do odpadového hospodářství.”
Fyzická analýza odpadu měla i edukativní dopad, na třídění se chodily dívat děti ze škol i školek.
Věra Golová (BEZ POL. PŘÍSLUŠNOSTI ZA KDU-ČSL), místostarostka Čeladné: “Aby sami viděly, jak v té velké hromadě toho odpadu jsou jednotlivé složky, které tam nepatří.”
Nela Vachtarčíková, JRK Česká republika: “Obecně, největší množství odpadu, který se nachází ve směsném komunálním odpadu, je biologicky rozložitelný komunální odpad, tedy nějaké zbytky z kuchyně. Ten tvoří většinou od 30 do 40 procent.”
Zpracovaná analýza nakonec ukázala, že občané do směsného komunálního odpadu vhazují komodity, které by mohli třídit, v celkovém podílu téměř 80 procent. Na optimalizaci odpadu bude obec s touto firmou dále spolupracovat.
---