Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Eko magazín

Eko magazín

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy,

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V rozhovoru s náměstkem primátora Alešem Boháčem probereme následky nedávné povodně v Ostravě. Dobrý den, vítejte u nás ve studiu, pane náměstku.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Pěkný den i Vám.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane náměstku, uvedla jsem, že probereme následky nedávné povodně. Zaměřme se na infrastrukturu, na silnice, na mosty, jaké to má také následky na průmyslové podniky a podobně. Tak zkusme nejdřív zůstat na cestách.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Z hlediska škod tak město samozřejmě sčítá své škody. Kdybych řekl, jaké jsou škody předpokládané na majetku města, městských obvodů a městských firem, tak se tady bavíme o částce něco kolem 1,3 miliardy korun.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Co všechno bude třeba teď urychleně řešit?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: V první fázi je třeba rozdělit to, co nám chybí v základní infrastruktuře. Nejvíce škody bylo: vodohospodářská infrastruktura, voda, kanály, úpravna vody, čistička odpadních vod, což je v podstatě to, co potřebujeme k dennodenním životu z hlediska Ostravy. Pak jsou to některé domy s pečovatelskou službou, domy seniorů, ty, které byly evakuované, takže se budou muset dostat do klasických, jakoby zpátky se navrátit, protože dneska jsou v provizorních prostorech. A vlastně to nedá se říct ani o prioritě. Ta Ostrava je dostatečně velká, je robustní, má poměrně několik svých vlastních společností a firem a očekává se, že paralelně se bude ve stejných okamžicích skoro všechno nějakým způsobem dávat do pořádku a opravovat. A díky tomu, že budeme se dostávat do pořádku, tak sice říkám, že 1,3 miliardy je škoda na městském majetku. Nicméně do toho jsou samozřejmě mnohonásobně větší škody na těch fyzických osobách, právnických osobách v těch firmách, kde se snažíme pořád ještě pomáhat. Děkuji všem dobrovolníkům, co samozřejmě pomáhají v terénu. Společnost OZO, sběrné dvory otevřené ve větších hodinách je umožněno vjezdu na skládku pro nákladní automobily. Je odpuštěn poplatek za skládkování 1250 Kč. Je tam poplatek jenom manipulační. V podstatě se musíme prvně vypořádat co nejrychleji dát ten nepořádek pryč. Vím, že to je těžké pro některé lidi se s tím loučit, ale to odklízení nám zase snižuje to riziko nějakých dalších infekcí, karantén, žloutenek.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A řeší se něco podobného, protože před pár dny byla zveřejněna informace, že v Přívoze například se bude muset ve větší míře očkovat, protože se tam šíří žloutenka.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Už to běží. Očkování je zahájeno jak v evakuačním centru, tak i v tom samotném Přívozu. A je tam zahájeno preventivní očkování tak, aby nedošlo k rozšíření této infekce. Zatím je to zaznamenáno v tomto místě Ostravy, takže to zdolávání oproti těm minulým rokům 1997, kde se čerpala ještě několik týdnů ta voda, tak samozřejmě dneska díky výkonnosti čerpadel a díky pomoci ostatních. Máme tu výkonné čerpadla z Prahy, z Liberce, z Vysočiny, z partnerských měst Drážďany, Katowice. Tak ten ústup vody dokonce snižuje ty škody, protože je rozdíl, jestli něco je ve vodě týdny nebo je ve vodě jenom hodiny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Mohlo se samozřejmě stát, že některá domácí zvířata zemřela. Teď jak klesá ta voda nebo se odčerpává tak i tohle je třeba řešit. Jakým způsobem to lidé řeší v Ostravě?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Není to zbavení se zodpovědnosti z hlediska města, ale z hlediska koordinace těch množství míst. Je to tak, že velká pochvala patří samozřejmě integrovaného záchranného systému, ale jsou to hlavně starostové, s kterými kooperujeme v jednotlivých místech. A dneska když lidé dávají všechno na jednu hromadu, tak městské obvody jsou ty, které to odvážejí na skládku, protože OZO nedokáže takovouto kapacitu a má problém vůbec zvládat obslužnost sběrných dvorů. Úplně stejně distribuce vysoušečů, distribuce té ženijní pomoci, ať už jsou to lopaty, smetáky jdou přes jednotlivé starosty a městské obvody. A stejně je to s kafilerií. Je domluveno, že se to dokáže shromažďovat na jednom místě a zavolat a přes nás a přes město, kde hradíme jak ten odpad, tak i tu kafilerii, tak musí to jít odvozu těchto zvířat, ale toto už asi bych řekl z velké části máme za sebou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jaká je garance toho, že je voda, kterou pijeme, čili pitná voda, nezávadná?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Je 100 % nezávadná, protože ji bereme z přehrad. Není to zemní voda, není to ze studen. Tohle všechno je v Ostravě vypnuté, byť máme svůj vlastní zdroj v Nové Vsi. Ale z hlediska množství té spodní vody došlo k odpojení a bereme to z přehrady, převážně z Kružberku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme se věnovat čističce odpadu, která byla v Přívoze zaplavená. Už teď se říká nebo nálepkuje, že to je ekologická katastrofa. Vidíte to také tak?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Při těch povodních se Ostrava vypořádala s tím, že na rozdíl od jiných měst má pitnou vodu. Poměrně rychle se vypořádalo s dodávkou tepla teplé vody z hlediska centrální dodávky systému a snažili jsme se předejít co největším škodám. Tak jak jste se bavila na infrastruktuře, víme, že je zavřená jediná cesta v Ostravě a ta je nad Porubkou, kde to vypadá, že bude jenom na chvilku sanovaný most a pak bude muset být bohužel snesen a za nějakých cca 40 milionů opraven. Teď momentálně jsme ještě v krizovém stavu, kde zrovna v tom místě ústřední čističky ještě není ani dočerpaná voda, ani jsme se nedostali tak, abychom ji mohli zcela spravovat. Jsme v překotné době, kdy odčerpáváme vodu a dostáváme se z toho popovodňového problému. Dočerpá se a začne její urychlená oprava a dostávat ji do klasického provozu. To ale bohužel bude trvat v řádu jednotek měsíců. Nicméně tam je biologický proces a my musíme ten biologický proces zpátky obnovit ta flora tam musí začít fungovat, musí to fungovat a to nejde urychlit, nejde to ani koupit. Odhadujeme to na jeden až dva měsíce. Takže ekologickou katastrofou se to nazvat dá, pro přírodu. Jsme rádi, že tady není žádná jiná, že se nám podařilo včas zastavit BorsodChem, chemikálie, koksovny. Nedošlo k žádné jiné nějaké ekologické katastrofě, která by stála za nějakou větší zmínku. A teď bohužel ta příroda, která nás potrestala, tak budeme muset s ní být v nějaké kooperaci a budeme muset chvilku vydržet to, že nejsme schopni nikdo z nás ve třetím největším městě nahradit čističku během chvilky, během okamžiku a musíme ji znova vybudovat, znovu ji rozjet a musí se prostě rozběhnout.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Do té doby teda několik měsíců. I vy jste to řekl. Říkal jste sice jeden až dva měsíce. Slyšela jsem, že to může trvat tři až pět měsíců. Všechny splašky pouštíme do Odry. Vy jste zmínil průmyslové podniky, čili není to jenom z domácností, ale i z těch průmyslových podniků. Jak to je řešeno tam? Zastavil někdo výrobu kvůli tomu?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Jenom pro ukazatel, ať to můžeme porovnat. V 97 roce byla mimo provoz šest měsíců. Myslím, že patříme mezi ty šťastné města, které ji dokážou ještě opravit. Jsou tady bohužel města na celém kraji, které tu čistírnu odpadních vod ani už vůbec nemají a neexistuje a musí ji znova postavit. Tam ta doba bude určitě delší. Já věřím, že budeme minimálně o polovinu rychlejší, než tomu bylo třeba v 97 roce. A vzhledem k tomu, že teď momentálně ústřední čistírna odpadních vod neumí přijímat odpad a neumí si s ním poradit, tak jsou vypovídány a jsou pozastavené všechny nátoky z těch jednotlivých průmyslových podniků. A budou muset si oni teďka momentálně zařídit, ať už zbrzdění svého provozu, jakýmsi způsobem jeho nějakým zmrazením anebo prostě zastavením, protože nemůžou poslat jakékoliv vody, které by měly třeba z chemičky, fenolčpavkové, nebo jakékoliv chemikálie do úpravny vod, která neexistuje. Takže je to teďka v kooperaci a bude to samozřejmě to město brzdit. A nejenom jako městské podniky, ale bohužel i ten komerční sektor bude brzdit jen nyní, dokud ta úpravna nevybuduje znova.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Závěrečná otázka. Protipovodňová mapa, jak bude aktualizována a kdy?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Tak je třeba říci, že město má protipovodňovou mapu na stoletou vodu. Ten zbytek je tak trošičku opravdu až do 500 leté vody. Už je to na sklonku, kde se to nedá upřesňovat. Máme protipovodňové plány, ale žádný nepočítá s tím, že někde dojde k nějakému proboření, nebo protržení nebo vymletí to už je už prostě bohužel věc, která se musí řešit v každém krizovém okamžiku. Já jenom můžu říct, že jsme se se všemi starosty dohodli, že je určitě špatné, kdybychom se z každé nepříjemné situace nepoučili a až se ta situace uklidní a dokončí se ty úklidy a všechny ty věci, tak dáme dostatečný zřetel na to, abychom si vytipovali ty slabé místa. A ty, které třeba by šly ještě posílit a zlepšit. Dojde ke zvážení všech těch protipovodňových opatření a doufám, že k jejich zlepšení tak, abychom následující generaci nechali to, o co jsme se poučili, co nám ta příroda ukázala.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane náměstku, já Vám děkuji za rozhovor a s vámi se pro dnešek loučím. Na viděnou u dalšího tématu.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Eko magazín
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy,
01. října 2024, 17:40

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V rozhovoru s náměstkem primátora Alešem Boháčem probereme následky nedávné povodně v Ostravě. Dobrý den, vítejte u nás ve studiu, pane náměstku.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Pěkný den i Vám.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane náměstku, uvedla jsem, že probereme následky nedávné povodně. Zaměřme se na infrastrukturu, na silnice, na mosty, jaké to má také následky na průmyslové podniky a podobně. Tak zkusme nejdřív zůstat na cestách.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Z hlediska škod tak město samozřejmě sčítá své škody. Kdybych řekl, jaké jsou škody předpokládané na majetku města, městských obvodů a městských firem, tak se tady bavíme o částce něco kolem 1,3 miliardy korun.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Co všechno bude třeba teď urychleně řešit?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: V první fázi je třeba rozdělit to, co nám chybí v základní infrastruktuře. Nejvíce škody bylo: vodohospodářská infrastruktura, voda, kanály, úpravna vody, čistička odpadních vod, což je v podstatě to, co potřebujeme k dennodenním životu z hlediska Ostravy. Pak jsou to některé domy s pečovatelskou službou, domy seniorů, ty, které byly evakuované, takže se budou muset dostat do klasických, jakoby zpátky se navrátit, protože dneska jsou v provizorních prostorech. A vlastně to nedá se říct ani o prioritě. Ta Ostrava je dostatečně velká, je robustní, má poměrně několik svých vlastních společností a firem a očekává se, že paralelně se bude ve stejných okamžicích skoro všechno nějakým způsobem dávat do pořádku a opravovat. A díky tomu, že budeme se dostávat do pořádku, tak sice říkám, že 1,3 miliardy je škoda na městském majetku. Nicméně do toho jsou samozřejmě mnohonásobně větší škody na těch fyzických osobách, právnických osobách v těch firmách, kde se snažíme pořád ještě pomáhat. Děkuji všem dobrovolníkům, co samozřejmě pomáhají v terénu. Společnost OZO, sběrné dvory otevřené ve větších hodinách je umožněno vjezdu na skládku pro nákladní automobily. Je odpuštěn poplatek za skládkování 1250 Kč. Je tam poplatek jenom manipulační. V podstatě se musíme prvně vypořádat co nejrychleji dát ten nepořádek pryč. Vím, že to je těžké pro některé lidi se s tím loučit, ale to odklízení nám zase snižuje to riziko nějakých dalších infekcí, karantén, žloutenek.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A řeší se něco podobného, protože před pár dny byla zveřejněna informace, že v Přívoze například se bude muset ve větší míře očkovat, protože se tam šíří žloutenka.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Už to běží. Očkování je zahájeno jak v evakuačním centru, tak i v tom samotném Přívozu. A je tam zahájeno preventivní očkování tak, aby nedošlo k rozšíření této infekce. Zatím je to zaznamenáno v tomto místě Ostravy, takže to zdolávání oproti těm minulým rokům 1997, kde se čerpala ještě několik týdnů ta voda, tak samozřejmě dneska díky výkonnosti čerpadel a díky pomoci ostatních. Máme tu výkonné čerpadla z Prahy, z Liberce, z Vysočiny, z partnerských měst Drážďany, Katowice. Tak ten ústup vody dokonce snižuje ty škody, protože je rozdíl, jestli něco je ve vodě týdny nebo je ve vodě jenom hodiny.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Mohlo se samozřejmě stát, že některá domácí zvířata zemřela. Teď jak klesá ta voda nebo se odčerpává tak i tohle je třeba řešit. Jakým způsobem to lidé řeší v Ostravě?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Není to zbavení se zodpovědnosti z hlediska města, ale z hlediska koordinace těch množství míst. Je to tak, že velká pochvala patří samozřejmě integrovaného záchranného systému, ale jsou to hlavně starostové, s kterými kooperujeme v jednotlivých místech. A dneska když lidé dávají všechno na jednu hromadu, tak městské obvody jsou ty, které to odvážejí na skládku, protože OZO nedokáže takovouto kapacitu a má problém vůbec zvládat obslužnost sběrných dvorů. Úplně stejně distribuce vysoušečů, distribuce té ženijní pomoci, ať už jsou to lopaty, smetáky jdou přes jednotlivé starosty a městské obvody. A stejně je to s kafilerií. Je domluveno, že se to dokáže shromažďovat na jednom místě a zavolat a přes nás a přes město, kde hradíme jak ten odpad, tak i tu kafilerii, tak musí to jít odvozu těchto zvířat, ale toto už asi bych řekl z velké části máme za sebou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jaká je garance toho, že je voda, kterou pijeme, čili pitná voda, nezávadná?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Je 100 % nezávadná, protože ji bereme z přehrad. Není to zemní voda, není to ze studen. Tohle všechno je v Ostravě vypnuté, byť máme svůj vlastní zdroj v Nové Vsi. Ale z hlediska množství té spodní vody došlo k odpojení a bereme to z přehrady, převážně z Kružberku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme se věnovat čističce odpadu, která byla v Přívoze zaplavená. Už teď se říká nebo nálepkuje, že to je ekologická katastrofa. Vidíte to také tak?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Při těch povodních se Ostrava vypořádala s tím, že na rozdíl od jiných měst má pitnou vodu. Poměrně rychle se vypořádalo s dodávkou tepla teplé vody z hlediska centrální dodávky systému a snažili jsme se předejít co největším škodám. Tak jak jste se bavila na infrastruktuře, víme, že je zavřená jediná cesta v Ostravě a ta je nad Porubkou, kde to vypadá, že bude jenom na chvilku sanovaný most a pak bude muset být bohužel snesen a za nějakých cca 40 milionů opraven. Teď momentálně jsme ještě v krizovém stavu, kde zrovna v tom místě ústřední čističky ještě není ani dočerpaná voda, ani jsme se nedostali tak, abychom ji mohli zcela spravovat. Jsme v překotné době, kdy odčerpáváme vodu a dostáváme se z toho popovodňového problému. Dočerpá se a začne její urychlená oprava a dostávat ji do klasického provozu. To ale bohužel bude trvat v řádu jednotek měsíců. Nicméně tam je biologický proces a my musíme ten biologický proces zpátky obnovit ta flora tam musí začít fungovat, musí to fungovat a to nejde urychlit, nejde to ani koupit. Odhadujeme to na jeden až dva měsíce. Takže ekologickou katastrofou se to nazvat dá, pro přírodu. Jsme rádi, že tady není žádná jiná, že se nám podařilo včas zastavit BorsodChem, chemikálie, koksovny. Nedošlo k žádné jiné nějaké ekologické katastrofě, která by stála za nějakou větší zmínku. A teď bohužel ta příroda, která nás potrestala, tak budeme muset s ní být v nějaké kooperaci a budeme muset chvilku vydržet to, že nejsme schopni nikdo z nás ve třetím největším městě nahradit čističku během chvilky, během okamžiku a musíme ji znova vybudovat, znovu ji rozjet a musí se prostě rozběhnout.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Do té doby teda několik měsíců. I vy jste to řekl. Říkal jste sice jeden až dva měsíce. Slyšela jsem, že to může trvat tři až pět měsíců. Všechny splašky pouštíme do Odry. Vy jste zmínil průmyslové podniky, čili není to jenom z domácností, ale i z těch průmyslových podniků. Jak to je řešeno tam? Zastavil někdo výrobu kvůli tomu?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Jenom pro ukazatel, ať to můžeme porovnat. V 97 roce byla mimo provoz šest měsíců. Myslím, že patříme mezi ty šťastné města, které ji dokážou ještě opravit. Jsou tady bohužel města na celém kraji, které tu čistírnu odpadních vod ani už vůbec nemají a neexistuje a musí ji znova postavit. Tam ta doba bude určitě delší. Já věřím, že budeme minimálně o polovinu rychlejší, než tomu bylo třeba v 97 roce. A vzhledem k tomu, že teď momentálně ústřední čistírna odpadních vod neumí přijímat odpad a neumí si s ním poradit, tak jsou vypovídány a jsou pozastavené všechny nátoky z těch jednotlivých průmyslových podniků. A budou muset si oni teďka momentálně zařídit, ať už zbrzdění svého provozu, jakýmsi způsobem jeho nějakým zmrazením anebo prostě zastavením, protože nemůžou poslat jakékoliv vody, které by měly třeba z chemičky, fenolčpavkové, nebo jakékoliv chemikálie do úpravny vod, která neexistuje. Takže je to teďka v kooperaci a bude to samozřejmě to město brzdit. A nejenom jako městské podniky, ale bohužel i ten komerční sektor bude brzdit jen nyní, dokud ta úpravna nevybuduje znova.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Závěrečná otázka. Protipovodňová mapa, jak bude aktualizována a kdy?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Tak je třeba říci, že město má protipovodňovou mapu na stoletou vodu. Ten zbytek je tak trošičku opravdu až do 500 leté vody. Už je to na sklonku, kde se to nedá upřesňovat. Máme protipovodňové plány, ale žádný nepočítá s tím, že někde dojde k nějakému proboření, nebo protržení nebo vymletí to už je už prostě bohužel věc, která se musí řešit v každém krizovém okamžiku. Já jenom můžu říct, že jsme se se všemi starosty dohodli, že je určitě špatné, kdybychom se z každé nepříjemné situace nepoučili a až se ta situace uklidní a dokončí se ty úklidy a všechny ty věci, tak dáme dostatečný zřetel na to, abychom si vytipovali ty slabé místa. A ty, které třeba by šly ještě posílit a zlepšit. Dojde ke zvážení všech těch protipovodňových opatření a doufám, že k jejich zlepšení tak, abychom následující generaci nechali to, o co jsme se poučili, co nám ta příroda ukázala.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane náměstku, já Vám děkuji za rozhovor a s vámi se pro dnešek loučím. Na viděnou u dalšího tématu.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/eko-magazin/eko-magazin-01-10-2024-17-41