Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Dopravní revue

Dopravní revue

  • V Ostravě-Porubě přibudou nová parkovací místa u DK Poklad
  • Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: Začíná období snížené viditelnosti, varují strážníci

Začíná pořad Dopravní revue - dnes míříme do Ostravy a nebude chybět také prevence. To vše v následujících deseti minutách.

V Ostravě-Porubě přibudou nová parkovací místa u DK Poklad

V Ostravě-Porubě už brzy přibudou další parkovací místa, konkrétně v právě dokončovaném objektu u Domu kultury Poklad. Tamní obyvatelé i řidiči více než šest desítek nových parkovacích míst ocení.

První objekt, na západní straně, už řidiči využívají od minulého roku, brzy přibude další, a to na straně východní. Disponovat bude šedesáti šesti místy a parkovné bude shodné na obou lokalitách.

Michal Hrubý, předseda představenstva, Ostravské komunikace, a.s.: “Od pondělí do neděle zaplatí parkující mezi 8:00 a 20:00 za každou zaparkovanou hodinu 20 korun bez limitu. V nočních hodinách od 20:00 do 8:00, od pondělí do neděle je jednotný tarif, a to poplatek 20 korun.”

Ve večerních hodinách se počítá s parkováním pro návštěvníky akcí v Pokladu.

Michal Hrubý, předseda představenstva, Ostravské komunikace, a.s.: “Je to přece jen nějaká kapacita, kterou mohou parkující využít a domnívám se, že zejména v noci bude parkovací dům využitý rezidenty.”

Na místě bude nedávno spuštěný nový systém, který funguje i v ostatních městských parkovacích domech. Ukazuje se, že lidé hojně využívají vjezd i výjezd na bankovní kartu nebo rezervační systém s možností předplatného.

Michal Hrubý, předseda představenstva, Ostravské komunikace, a.s.: “Ten systém je intuitivní, jednoduchý. Ten displej ty parkující navádí a v případě, že by si i přesto nevěděli rady, mohou stisknout tlačítko komunikátoru a dovolat se na obsluhu, která jim poradí.”

Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: Začíná období snížené viditelnosti, varují strážníci

Lukáš Zavadil, TV POLAR: Pořad Dopravní revue pokračuje ve studiu, kde už vítám vedoucí úseku prevence Městské policie Ostrava Michaelu Michnovou. Dobrý den.

Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: Dobrý den.

Lukáš Zavadil, TV POLAR: Dostali jsme se do období, kdy se významně krátí denní doba světla a s tím souvisí také zvýšené množství nehod ve statistikách. A právě těch, které souvisí s viditelností chodců a cyklistů. Jak velké téma je to pro Městskou policii Ostrava?

Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: Tak samozřejmě pro nás je velmi důležité, abychom reagovali právě na problematiky, které jsou aktuální, a proto začínáme v tomto období se zaměřovat na cyklisty a chodce, kteří jsou špatně viditelní a upozorňujeme hlavně našimi akcemi na to, aby si na sebe dávali pozor jak cyklisti, tak chodci a byli pořádně vidět v tom provozu na pozemních komunikacích.

Lukáš Zavadil, TV POLAR: Vy pořádáte preventivní kampaně a různá opatření. Kde vás mohou lidé potkat na ulicích v těchto dnech? Nebo případně co chystáte na tyto dny a týdny?

Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: Aktuálně chystáme právě akce, které se jmenují Chodec. Spolupracujeme také s BESIP a s Policií České republiky. A na těchto akcích upozorňujeme občany jak dospělé, tak zároveň i děti, kteří jsou pro nás velmi důležití a kteří, jelikož při chození do školy bývají častými účastníky dopravních nehod, tak upozorňujeme děti a rodiče dospělé seniory na to, aby opravdu používali reflexní prvky a při té příležitosti také ty prvky těmto chodcům předáváme. Možná uvedla čísla, která se týkají prevence u městské policie. My přibližně každým rokem asi čtyři a půl tisíce dětí edukujeme právě v bezpečnosti v silničním provozu. A pokud se bavíme o nějakých preventivních akcích přímo na ulicích, tak tam oslovíme přibližně čtyři tisíce chodců a cyklistů každým rokem.

Lukáš Zavadil, TV POLAR: Zmínila jste reflexní prvky, klíčovou věc v prevenci. Jak důležité je, aby je lidé nosili?

Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: Já to považuji za naprosto nejdůležitější věc, protože pokud nepoužívají občané reflexní prvky, tak prostě na té cestě nebo na tom chodníku, pokud přecházejí atd. nejsou vidět. Beru jako naprosto nepředstavitelné, že by například mé děti nebyly ověšené reflexními prvky jak ve městě, tak zároveň i mimo obec.

Lukáš Zavadil, TV POLAR: Podle vaší zkušenosti nosí je lidé, ať už děti nebo dospělí, správně? Možná bychom mohli zmínit i nějaké tipy, jak to udělat, abychom byli v tom provozu více viditelní.

Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: Tak určitě nejhorší je, pokud mám svůj reflexní prvek schovaný někde v kabelce nebo doma ve skříni a jakékoliv použití reflexního prvku je perfektní, pokud si ho dám kamkoliv na svoje tělo, nejlépe na místa, které se pohybují, pokud jdu nebo pokud jedu, tak také pokud mám možnost na pedálech a podobně ty reflexní prvky využít. A opravdu kdykoliv použiju reflexní prvek, tak je to lepší, než ho mít někde schovaný anebo ho nemít vůbec.

Lukáš Zavadil, TV POLAR: Vy dáváte tipy chodcům i cyklistům, se kterými se potkáváte v těch preventivních akcích. Tak jaké to jsou? A městská policie také rozdává reflexní prvky. My tady nějaké máme, tak pojďme uvést nějaké příklady.

Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: Tak my předáváme reflexní prvky jak chodcům, tak i cyklistům. A těch reflexních prvků je celá škála. Pro cyklisty máme například připravené takové speciální trubičky, které se dávají do kol, aby byly vidět i z boku, protože to je taky velmi důležité, aby ten cyklista nebo ten chodec byl vidět nejen zezadu a zepředu, ale i z boku, protože v křižovatkách to může člověku nebo cyklistovi zachránit opravdu život.

Lukáš Zavadil, TV POLAR: Co dalšího ještě rozdáváte a používáte, já to tedy vidím před sebou, nevím, jestli diváci, ale můžete ukázat.

Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: Já bych například rodičům doporučila, aby využívali různé takové prvky, které jsou vhodné pro děti, protože děti se za to nestydí, dokonce se jim líbí a rádi tyto prvky používají. My také na akcích využíváme různé nálepky, které se dají využít na aktovky, takže toto také rozdáváme dětem. A potom klasicky pro seniory nebo pro vlastně dospělou populaci, tak tam používáme klasiku a to jsou reflexní pásky. A tyto reflexní pásky si opravdu člověk, který se dostane do toho provozu, může dát například rameno, paži, na nohu, ale také se dá například využít na nějakou francouzskou hůl, na batoh a podobně. Prostě jakýkoliv prvek může tomu člověku zachránit život.

Lukáš Zavadil, TV POLAR: Kde jsou reflexní prvky nějakým způsobem povinné pro chodce, případně pro toho cyklistu?

Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: Od roku 2016 jsou povinné reflexní prvky v místech, která nejsou osvětlena a jsou mimo obec, takže v těchto místech musí opravdu chodec mít na sobě reflexní prvky.

Lukáš Zavadil, TV POLAR: Co když se dostanu na místo nějakým způsobem a ten reflexní prvek u sebe nemám. Dá se ta situace nějakým způsobem řešit z vašeho pohledu?

Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: Samozřejmě, v tomto případě bych například já využila mobilní telefon a zapla bych si světlo a dala si ho na pravou stranu do ruky, aby jí bylo vidět pro toho přijíždějícího řidiče, že opravdu tam je chodec a i ohraničuji si tímto pádem ten svůj prostor, aby mě krásně objel. Protože pokud si dám reflexní prvek na stranu špatnou, tak může se stát že mě ten řidič může nějakým způsobem ohrozit.

Lukáš Zavadil, TV POLAR: My jsme zmiňovali ty preventivní aktivity. Vy spolupracujete také se školami a dalšími institucemi v rámci těch preventivních aktivit. Jak důležitá je podle vás ta osvěta, hlavně tady u mladých lidí, u dětí?

Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: Pane redaktore, já vám strašně děkuji za tuto otázku, protože toto bereme jako naprostý základ a my se extrémně snažíme věnovat právě dětem jak od mateřských školek, tak potom na základních školách. Já bych moc poprosila všechny rodiče, aby dbali na své děti a pokud je pustí do provozu na pozemních komunikacích, tak si je opravdu bezpečně zajistili tím, že jim dají reflexní prvky a dokonce jsou i krásné věci, které mohou využít. To jsou různé celo reflexní bundy nebo svítící boty. A tohle všechno umožní tomu dítěti být viditelnější, takže proč toho nevyužít.

Lukáš Zavadil, TV POLAR: Jaká je v téhle věci role samotných řidičů? Jak oni mohou z vašeho pohledu přispět k minimalizaci toho rizika?

Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: Já jsem si pro tuto příležitost připravila takové 3P. Tak první P je věnovat řízení plnou pozornost. Další moje P je přizpůsobit svoji jízdu právě okolnostem, myslet na to, že jsem blízko školy nebo nemocnice atd. a také předvídat. A já bych požádala všechny řidiče, chodce, cyklisty o velký respekt mezi sebou a myslet na to, že opravdu ne každý člověk se věnuje plně přecházení vozovky nebo tomu jízdnímu kolu anebo vozidlu. Takže myslet na to, že ty situace můžou být různé a někdo může být opravdu nepozorný.

Lukáš Zavadil, TV POLAR: Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence Městské policie Ostrava. Děkuji za váš čas.

Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: Já také.

Lukáš Zavadil, TV POLAR: Loučím se i s vámi. Na viděnou příště u dalšího vydání pořadu Dopravní revue.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Dopravní revue
16. října 2024, 18:20

Začíná pořad Dopravní revue - dnes míříme do Ostravy a nebude chybět také prevence. To vše v následujících deseti minutách.

V Ostravě-Porubě přibudou nová parkovací místa u DK Poklad

V Ostravě-Porubě už brzy přibudou další parkovací místa, konkrétně v právě dokončovaném objektu u Domu kultury Poklad. Tamní obyvatelé i řidiči více než šest desítek nových parkovacích míst ocení.

První objekt, na západní straně, už řidiči využívají od minulého roku, brzy přibude další, a to na straně východní. Disponovat bude šedesáti šesti místy a parkovné bude shodné na obou lokalitách.

Michal Hrubý, předseda představenstva, Ostravské komunikace, a.s.: “Od pondělí do neděle zaplatí parkující mezi 8:00 a 20:00 za každou zaparkovanou hodinu 20 korun bez limitu. V nočních hodinách od 20:00 do 8:00, od pondělí do neděle je jednotný tarif, a to poplatek 20 korun.”

Ve večerních hodinách se počítá s parkováním pro návštěvníky akcí v Pokladu.

Michal Hrubý, předseda představenstva, Ostravské komunikace, a.s.: “Je to přece jen nějaká kapacita, kterou mohou parkující využít a domnívám se, že zejména v noci bude parkovací dům využitý rezidenty.”

Na místě bude nedávno spuštěný nový systém, který funguje i v ostatních městských parkovacích domech. Ukazuje se, že lidé hojně využívají vjezd i výjezd na bankovní kartu nebo rezervační systém s možností předplatného.

Michal Hrubý, předseda představenstva, Ostravské komunikace, a.s.: “Ten systém je intuitivní, jednoduchý. Ten displej ty parkující navádí a v případě, že by si i přesto nevěděli rady, mohou stisknout tlačítko komunikátoru a dovolat se na obsluhu, která jim poradí.”

Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: Začíná období snížené viditelnosti, varují strážníci

Lukáš Zavadil, TV POLAR: Pořad Dopravní revue pokračuje ve studiu, kde už vítám vedoucí úseku prevence Městské policie Ostrava Michaelu Michnovou. Dobrý den.

Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: Dobrý den.

Lukáš Zavadil, TV POLAR: Dostali jsme se do období, kdy se významně krátí denní doba světla a s tím souvisí také zvýšené množství nehod ve statistikách. A právě těch, které souvisí s viditelností chodců a cyklistů. Jak velké téma je to pro Městskou policii Ostrava?

Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: Tak samozřejmě pro nás je velmi důležité, abychom reagovali právě na problematiky, které jsou aktuální, a proto začínáme v tomto období se zaměřovat na cyklisty a chodce, kteří jsou špatně viditelní a upozorňujeme hlavně našimi akcemi na to, aby si na sebe dávali pozor jak cyklisti, tak chodci a byli pořádně vidět v tom provozu na pozemních komunikacích.

Lukáš Zavadil, TV POLAR: Vy pořádáte preventivní kampaně a různá opatření. Kde vás mohou lidé potkat na ulicích v těchto dnech? Nebo případně co chystáte na tyto dny a týdny?

Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: Aktuálně chystáme právě akce, které se jmenují Chodec. Spolupracujeme také s BESIP a s Policií České republiky. A na těchto akcích upozorňujeme občany jak dospělé, tak zároveň i děti, kteří jsou pro nás velmi důležití a kteří, jelikož při chození do školy bývají častými účastníky dopravních nehod, tak upozorňujeme děti a rodiče dospělé seniory na to, aby opravdu používali reflexní prvky a při té příležitosti také ty prvky těmto chodcům předáváme. Možná uvedla čísla, která se týkají prevence u městské policie. My přibližně každým rokem asi čtyři a půl tisíce dětí edukujeme právě v bezpečnosti v silničním provozu. A pokud se bavíme o nějakých preventivních akcích přímo na ulicích, tak tam oslovíme přibližně čtyři tisíce chodců a cyklistů každým rokem.

Lukáš Zavadil, TV POLAR: Zmínila jste reflexní prvky, klíčovou věc v prevenci. Jak důležité je, aby je lidé nosili?

Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: Já to považuji za naprosto nejdůležitější věc, protože pokud nepoužívají občané reflexní prvky, tak prostě na té cestě nebo na tom chodníku, pokud přecházejí atd. nejsou vidět. Beru jako naprosto nepředstavitelné, že by například mé děti nebyly ověšené reflexními prvky jak ve městě, tak zároveň i mimo obec.

Lukáš Zavadil, TV POLAR: Podle vaší zkušenosti nosí je lidé, ať už děti nebo dospělí, správně? Možná bychom mohli zmínit i nějaké tipy, jak to udělat, abychom byli v tom provozu více viditelní.

Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: Tak určitě nejhorší je, pokud mám svůj reflexní prvek schovaný někde v kabelce nebo doma ve skříni a jakékoliv použití reflexního prvku je perfektní, pokud si ho dám kamkoliv na svoje tělo, nejlépe na místa, které se pohybují, pokud jdu nebo pokud jedu, tak také pokud mám možnost na pedálech a podobně ty reflexní prvky využít. A opravdu kdykoliv použiju reflexní prvek, tak je to lepší, než ho mít někde schovaný anebo ho nemít vůbec.

Lukáš Zavadil, TV POLAR: Vy dáváte tipy chodcům i cyklistům, se kterými se potkáváte v těch preventivních akcích. Tak jaké to jsou? A městská policie také rozdává reflexní prvky. My tady nějaké máme, tak pojďme uvést nějaké příklady.

Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: Tak my předáváme reflexní prvky jak chodcům, tak i cyklistům. A těch reflexních prvků je celá škála. Pro cyklisty máme například připravené takové speciální trubičky, které se dávají do kol, aby byly vidět i z boku, protože to je taky velmi důležité, aby ten cyklista nebo ten chodec byl vidět nejen zezadu a zepředu, ale i z boku, protože v křižovatkách to může člověku nebo cyklistovi zachránit opravdu život.

Lukáš Zavadil, TV POLAR: Co dalšího ještě rozdáváte a používáte, já to tedy vidím před sebou, nevím, jestli diváci, ale můžete ukázat.

Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: Já bych například rodičům doporučila, aby využívali různé takové prvky, které jsou vhodné pro děti, protože děti se za to nestydí, dokonce se jim líbí a rádi tyto prvky používají. My také na akcích využíváme různé nálepky, které se dají využít na aktovky, takže toto také rozdáváme dětem. A potom klasicky pro seniory nebo pro vlastně dospělou populaci, tak tam používáme klasiku a to jsou reflexní pásky. A tyto reflexní pásky si opravdu člověk, který se dostane do toho provozu, může dát například rameno, paži, na nohu, ale také se dá například využít na nějakou francouzskou hůl, na batoh a podobně. Prostě jakýkoliv prvek může tomu člověku zachránit život.

Lukáš Zavadil, TV POLAR: Kde jsou reflexní prvky nějakým způsobem povinné pro chodce, případně pro toho cyklistu?

Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: Od roku 2016 jsou povinné reflexní prvky v místech, která nejsou osvětlena a jsou mimo obec, takže v těchto místech musí opravdu chodec mít na sobě reflexní prvky.

Lukáš Zavadil, TV POLAR: Co když se dostanu na místo nějakým způsobem a ten reflexní prvek u sebe nemám. Dá se ta situace nějakým způsobem řešit z vašeho pohledu?

Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: Samozřejmě, v tomto případě bych například já využila mobilní telefon a zapla bych si světlo a dala si ho na pravou stranu do ruky, aby jí bylo vidět pro toho přijíždějícího řidiče, že opravdu tam je chodec a i ohraničuji si tímto pádem ten svůj prostor, aby mě krásně objel. Protože pokud si dám reflexní prvek na stranu špatnou, tak může se stát že mě ten řidič může nějakým způsobem ohrozit.

Lukáš Zavadil, TV POLAR: My jsme zmiňovali ty preventivní aktivity. Vy spolupracujete také se školami a dalšími institucemi v rámci těch preventivních aktivit. Jak důležitá je podle vás ta osvěta, hlavně tady u mladých lidí, u dětí?

Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: Pane redaktore, já vám strašně děkuji za tuto otázku, protože toto bereme jako naprostý základ a my se extrémně snažíme věnovat právě dětem jak od mateřských školek, tak potom na základních školách. Já bych moc poprosila všechny rodiče, aby dbali na své děti a pokud je pustí do provozu na pozemních komunikacích, tak si je opravdu bezpečně zajistili tím, že jim dají reflexní prvky a dokonce jsou i krásné věci, které mohou využít. To jsou různé celo reflexní bundy nebo svítící boty. A tohle všechno umožní tomu dítěti být viditelnější, takže proč toho nevyužít.

Lukáš Zavadil, TV POLAR: Jaká je v téhle věci role samotných řidičů? Jak oni mohou z vašeho pohledu přispět k minimalizaci toho rizika?

Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: Já jsem si pro tuto příležitost připravila takové 3P. Tak první P je věnovat řízení plnou pozornost. Další moje P je přizpůsobit svoji jízdu právě okolnostem, myslet na to, že jsem blízko školy nebo nemocnice atd. a také předvídat. A já bych požádala všechny řidiče, chodce, cyklisty o velký respekt mezi sebou a myslet na to, že opravdu ne každý člověk se věnuje plně přecházení vozovky nebo tomu jízdnímu kolu anebo vozidlu. Takže myslet na to, že ty situace můžou být různé a někdo může být opravdu nepozorný.

Lukáš Zavadil, TV POLAR: Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence Městské policie Ostrava. Děkuji za váš čas.

Michaela Michnová, vedoucí oddělení prevence MP Ostrava: Já také.

Lukáš Zavadil, TV POLAR: Loučím se i s vámi. Na viděnou příště u dalšího vydání pořadu Dopravní revue.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/dopravni-revue/dopravni-revue-16-10-2024-18-24