Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Dopravní revue

Dopravní revue

  • V MSK roste počet rychlodobíječek pro elektromobily
  • Aktuální situace v dopravě v MSK
  • Do ulic Frýdku-Místku vyjelo 15 nových autobusů

Lukáš Zavadil, TV Polar: Dobrý den u pořadu Dopravní revue, jako vždy vyrážíme na cesty v našem regionu.

V MSK roste počet rychlodobíječek pro elektromobily

Lukáš Zavadil, TV Polar:  V Moravskoslezském kraji roste počet rychlodobíječek pro elektromobily, tři nové jsou u Kauflandu v Ostravě-Zábřehu a další dvě vyrostly přímo před krajským úřadem. Využívat je mohou nejen úředníci, ale i veřejnost. Neomezená doba provozu, přístup pomocí čipu nebo aplikace. Stanice funguje v pěti tarifech, u nejdražšího zaplatí uživatel 9,50 za kilowathodinu. 

David Martinek, ČEZ ESCO: "Umožňují uživatelům elektromobilů dobít do nějakých 80 procent kapacity baterie během 30-40 minut. Je to pro ně velmi efektivní a rychlá cesta, jak dobít baterku a pokračovat dál v cestě. I to je důvod, proč jsou tady před krajským úřadem, protože je to místo, kde se točí velké množství lidí. Je to taková ideální doby, kdy někdo přijede si něco rychle vyřídit a v případě, že přijede elektromobilem, tak si můžete rychle dobít a pokračovat dál v cestě."

Lukáš Zavadil, TV Polar: Obliba elektromobility v Česku, stejně jako v ostatních zemích stoupá. Za letošní první pololetí mělo jen u nás přibýt zhruba 1300 vozů. Elektromobilita je rozhodně perspektivní téma, a to nejen pro náš kraj, který se snaží o bezemisní dopravu.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: "Těžko říct, jak to dopadne. Jestli za deset let budou opravdu jezdit elektromobily ve velkém nebo budou vytlačeny vodíkem nebo se neuchytí na trhu. Těžko říct. My jako kraj ale chceme řešit dopravu v našem kraji, protože ta je zdrojem znečištění a přece jen elektromobil je o něco ekologičtější než nějaké čmoudící auto. Takže proto podporujeme výstavbu dobíjecích stanic. Je jich tuším ke stovce a dneska se díky ČEZu otevřely další dvě rychlonabíječky před krajským úřadem."

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jedním z průkopníků používání ekologičtější dopravy ve veřejné správě je právě krajský úřad moravskoslezského kraje. V této chvíli používají jeho zaměstnanci plugin hybridy nebo auta na stlačený zemní plyn a k tomu i 10 elektromobilů.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje: "Samozřejmě provozní náklady jsou relativně nízké. Ale když se vezmou celkové náklady, včetně pořizovacích, atd., tak zatím výhodněji stále vychází vozidla na benzín. Nicméně myslím si, že je takovou rolí veřejné správy být takový trochu majákem a ukazovat, že tady je ta cesta, že elektomobilita má smysl a v okamžiku, kdy bude dostatek dobíjecích stanic a dostatečná poptávka po elektromobilech, tak i jejich cena bude příznivější. My dneska provozujeme 25 vlastních dobíjecích stanic v rámci našeho krajského majetku. Jsou různě po kraji, což významně doplňuje tu síť, kterou provozuje ČEZ a další provozovatelé."
************************************************************************

Aktuální situace v dopravě v MSK

Lukáš Zavadil, TV Polar: Ve veřejné dopravě v Moravskoslezském kraji stále platí opatření kvůli koronaviru. Lidé musí nosit roušky nebo pokrývky úst a nosu. Cestující hojně využívají turistických spojů a v regionu v těchto dnech také kulminují opravy silnic a mostů. Aktuální situaci v dopravě krátce komentuje náměstek hejtmana pro dopravu Jakub Unucka.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje:
"Ve veřejné dopravě jsme se vrátili skoro do března. Nosí se roušky, to je to nejpodstatnější pro cestující. Ale platí se, nevypli jsme placení jako v březnu. Platí se i u řidiče, který je za plexiskla. Postupně zavádíme možnost platby kartou, od 1. července je možnost placení přes QR kód, takže se snažíme omezit kontakt řidiče a cestujících. Jednáme s hygieniky o tom, aby ten provoz autobusu byl co nejvíce bezpečný pro cestující. Lidi jsou ale ohleduplní."

Lukáš Zavadil, TV Polar: Lidé začali během prázdnin hojně využívat autobusových spojů, například v Jeseníkách se ale objevil problém s dopravou turistů a kapacitou tamní silnice na Praděd.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje:
"Je vidět, že Češi zůstali doma, protože Praděd je v absolutním obležení turistů. Zjistili jsme ale, že lidé se nemohou i dvě, tři hodiny dostat nahoru. Pátrali jsme proč to tak je a tady využiju dosahu vaší televize a poprosím všechny zájezdové autobusy: mohou vyjet nahoru zdarma. Pokud vyvezou své turisty až nahoru na Ovčárnu, tam je vyloží a jedou hned dolů, tak ten výjezd mají zdarma. Stávalo se nám, že přijela spousta zájezdových autobusů, mysleli si, že musí platit a vysadili lidi na parkovišti na hvězdě. Tam docházelo k tomu, že čekalo i tisíc lidí na výjezd. My tam více než 5 autobusů za hodinu nejsme schopni fyzicky dostat. Takže teď tam jezdí 5 autobusů za hodinu, je to maximální kapacita."

Lukáš Zavadil, TV Polar: V Moravskoslezském kraji na mnoha místech v těchto týdnech kulminují opravy. Řidiči se musí jako v posledních letech obrnit trpělivostí.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje
: "Poprosím všechny řidiče o strpení. Je fakt rozkopaná půlka kraje. Nám se podařilo sehnat dalších 200 milionů korun. Spravujeme na rozdíl od loňska více mostů a to způsobí, že je většinou objížďka. Takže prosím buďte trpěliví, ty mosty se prostě spravit musí."
************************************************************************ 

Do ulic Frýdku-Místku vyjelo 15 nových autobusů

Lukáš Zavadil, TV Polar:  Klimatizace, USB nabíječky, vysoký komfort a skvělé jízdní vlastnosti. To vše nabídne cestujícím i řidičům ve Frýdku-Místku 15 úplně nových autobusů na zemní plyn. Jejich pořízení vyšlo ČSAD Frýdek-Místek na 96 milionů korun a 85 procent peněz pokryla evropská dotace.
SOR NSG 12m, neboli jednoduše NSGéčko. Cestujícím nabídnou 33 míst k sezení, 68 ke stání a samozřejmě i místo pro kočárky, či vozíčkáře. Ve výbavě jsou i USB nabíječky. Nový design a vysoký komfort ocení cestující i řidiči.

Jan Řehák, řidič autobusu:
"Skvělé, co jiného si víc přát. Je to nový vůz, takže prostě pohoda, zatím nic nesvítí, všechno šlape, tak jak má."

Pavla Hapaková, řidička autobusu:
"Je to pokrok opravdu veliký, fakt veliký a automaty do města jsou jenom přínosem."

Lukáš Zavadil, TV Polar: Zajímavostí je, že tento typ autobusů je zatím jediný a úplně první v celé České republice.

Pavla Struhalová, místopředsedkyně představenstva 3ČSAD:
"Z cca 40 vozidel dneska je 15 obnovených a veškeré kmenové vozy jsou dneska jiné, než naftové, to znamená elektrické nebo CNG."

Lukáš Zavadil, TV Polar: Kromě barev dopravce mají autobusy na sobě také logo města s doplňkovým grafickým rastrem v modrobílé barvě. Pohání je řadový šestiválec o objemu 7,8 litru a výkonu 213 kW.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD:
"Nově jsme dovybavili vozy skleněnou zástěnou, která v zásadě odděluje cestující od řidiče tak, aby obě strany se cítily být co možná nejvíce chráněny v této době a postupně takto budeme dovybavovat i další vozidla."

Lukáš Zavadil, TV Polar: Projekt obměny vozového parku také pozitivně ovlivní kvalitu ovzduší na území obsluhovaném MHD Frýdek-Místek.

************************************************************************ 

Přestupní terminál v Opavě

Lukáš Zavadil, TV Polar: U východního vlakového nádraží v Opavě vyroste přestupní terminál. Parkovací dům nabídne zhruba 250 míst pro automobily. Stavební práce začnou v příštím roce.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Současná situace s parkováním u vlakového nádraží Opava–východ není nejpříznivější. Hned před budovou je jen 11 míst k odstavení auta. To se ale změní. V příštím roce se zde začne stavět velký dvoupodlažní parkovací dům, který by měl hledání místa pro odstavení automobilu u nádraží podstatně zjednodušit. Nový parkovací dům vyroste na pozemku, který od Českých drah před časem koupilo město a nachází se v místech, kde končí kolejiště.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy:
"V budově bude v parkovacím stání 215 míst, plus venkovní parkoviště s 32 místy. Bude se upravovat terén, přeložky, cesta."

Lukáš Zavadil, TV Polar: Řidiči se sem dostanou po 300 m dlouhé ulici Skladišťní, která projde také rekonstrukcí. Přibude zde zeleň i veřejné osvětlení. Výstavba přestupního terminálu navazuje na úpravy prostoru u vlakového nádraží, které zde probíhaly už před víc jak deseti lety. Komfortní parkování má do prostředků hromadné dopravy přilákat více lidí.

Jaromír Hudeček, odbor rozvoje města a strategického plánování, Magistrát města Opavy:
„Uživatelé parkovacího domu, kteří následně pojedou vlakem, budou zvýhodněni patrně bezplatným parkováním.“

Lukáš Zavadil, TV Polar: Na projekt za 160 milionů korun se podařilo městu získat dotace z evropských fondů, které pokryjí zhruba polovinu nákladů na realizaci. Výstavba začne s největší pravděpodobností příští rok na jaře. Hotovo by mělo být v následujícím roce.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Z dopravní revue je to v tuto chvíli vše, budu se těšit na viděnou příště.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Dopravní revue
29. července 2020, 18:20

Lukáš Zavadil, TV Polar: Dobrý den u pořadu Dopravní revue, jako vždy vyrážíme na cesty v našem regionu.

V MSK roste počet rychlodobíječek pro elektromobily

Lukáš Zavadil, TV Polar:  V Moravskoslezském kraji roste počet rychlodobíječek pro elektromobily, tři nové jsou u Kauflandu v Ostravě-Zábřehu a další dvě vyrostly přímo před krajským úřadem. Využívat je mohou nejen úředníci, ale i veřejnost. Neomezená doba provozu, přístup pomocí čipu nebo aplikace. Stanice funguje v pěti tarifech, u nejdražšího zaplatí uživatel 9,50 za kilowathodinu. 

David Martinek, ČEZ ESCO: "Umožňují uživatelům elektromobilů dobít do nějakých 80 procent kapacity baterie během 30-40 minut. Je to pro ně velmi efektivní a rychlá cesta, jak dobít baterku a pokračovat dál v cestě. I to je důvod, proč jsou tady před krajským úřadem, protože je to místo, kde se točí velké množství lidí. Je to taková ideální doby, kdy někdo přijede si něco rychle vyřídit a v případě, že přijede elektromobilem, tak si můžete rychle dobít a pokračovat dál v cestě."

Lukáš Zavadil, TV Polar: Obliba elektromobility v Česku, stejně jako v ostatních zemích stoupá. Za letošní první pololetí mělo jen u nás přibýt zhruba 1300 vozů. Elektromobilita je rozhodně perspektivní téma, a to nejen pro náš kraj, který se snaží o bezemisní dopravu.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: "Těžko říct, jak to dopadne. Jestli za deset let budou opravdu jezdit elektromobily ve velkém nebo budou vytlačeny vodíkem nebo se neuchytí na trhu. Těžko říct. My jako kraj ale chceme řešit dopravu v našem kraji, protože ta je zdrojem znečištění a přece jen elektromobil je o něco ekologičtější než nějaké čmoudící auto. Takže proto podporujeme výstavbu dobíjecích stanic. Je jich tuším ke stovce a dneska se díky ČEZu otevřely další dvě rychlonabíječky před krajským úřadem."

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jedním z průkopníků používání ekologičtější dopravy ve veřejné správě je právě krajský úřad moravskoslezského kraje. V této chvíli používají jeho zaměstnanci plugin hybridy nebo auta na stlačený zemní plyn a k tomu i 10 elektromobilů.

Tomáš Kotyza, ředitel Krajského úřadu Moravskoslezského kraje: "Samozřejmě provozní náklady jsou relativně nízké. Ale když se vezmou celkové náklady, včetně pořizovacích, atd., tak zatím výhodněji stále vychází vozidla na benzín. Nicméně myslím si, že je takovou rolí veřejné správy být takový trochu majákem a ukazovat, že tady je ta cesta, že elektomobilita má smysl a v okamžiku, kdy bude dostatek dobíjecích stanic a dostatečná poptávka po elektromobilech, tak i jejich cena bude příznivější. My dneska provozujeme 25 vlastních dobíjecích stanic v rámci našeho krajského majetku. Jsou různě po kraji, což významně doplňuje tu síť, kterou provozuje ČEZ a další provozovatelé."
************************************************************************

Aktuální situace v dopravě v MSK

Lukáš Zavadil, TV Polar: Ve veřejné dopravě v Moravskoslezském kraji stále platí opatření kvůli koronaviru. Lidé musí nosit roušky nebo pokrývky úst a nosu. Cestující hojně využívají turistických spojů a v regionu v těchto dnech také kulminují opravy silnic a mostů. Aktuální situaci v dopravě krátce komentuje náměstek hejtmana pro dopravu Jakub Unucka.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje:
"Ve veřejné dopravě jsme se vrátili skoro do března. Nosí se roušky, to je to nejpodstatnější pro cestující. Ale platí se, nevypli jsme placení jako v březnu. Platí se i u řidiče, který je za plexiskla. Postupně zavádíme možnost platby kartou, od 1. července je možnost placení přes QR kód, takže se snažíme omezit kontakt řidiče a cestujících. Jednáme s hygieniky o tom, aby ten provoz autobusu byl co nejvíce bezpečný pro cestující. Lidi jsou ale ohleduplní."

Lukáš Zavadil, TV Polar: Lidé začali během prázdnin hojně využívat autobusových spojů, například v Jeseníkách se ale objevil problém s dopravou turistů a kapacitou tamní silnice na Praděd.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje:
"Je vidět, že Češi zůstali doma, protože Praděd je v absolutním obležení turistů. Zjistili jsme ale, že lidé se nemohou i dvě, tři hodiny dostat nahoru. Pátrali jsme proč to tak je a tady využiju dosahu vaší televize a poprosím všechny zájezdové autobusy: mohou vyjet nahoru zdarma. Pokud vyvezou své turisty až nahoru na Ovčárnu, tam je vyloží a jedou hned dolů, tak ten výjezd mají zdarma. Stávalo se nám, že přijela spousta zájezdových autobusů, mysleli si, že musí platit a vysadili lidi na parkovišti na hvězdě. Tam docházelo k tomu, že čekalo i tisíc lidí na výjezd. My tam více než 5 autobusů za hodinu nejsme schopni fyzicky dostat. Takže teď tam jezdí 5 autobusů za hodinu, je to maximální kapacita."

Lukáš Zavadil, TV Polar: V Moravskoslezském kraji na mnoha místech v těchto týdnech kulminují opravy. Řidiči se musí jako v posledních letech obrnit trpělivostí.

Jakub Unucka (ODS), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje
: "Poprosím všechny řidiče o strpení. Je fakt rozkopaná půlka kraje. Nám se podařilo sehnat dalších 200 milionů korun. Spravujeme na rozdíl od loňska více mostů a to způsobí, že je většinou objížďka. Takže prosím buďte trpěliví, ty mosty se prostě spravit musí."
************************************************************************ 

Do ulic Frýdku-Místku vyjelo 15 nových autobusů

Lukáš Zavadil, TV Polar:  Klimatizace, USB nabíječky, vysoký komfort a skvělé jízdní vlastnosti. To vše nabídne cestujícím i řidičům ve Frýdku-Místku 15 úplně nových autobusů na zemní plyn. Jejich pořízení vyšlo ČSAD Frýdek-Místek na 96 milionů korun a 85 procent peněz pokryla evropská dotace.
SOR NSG 12m, neboli jednoduše NSGéčko. Cestujícím nabídnou 33 míst k sezení, 68 ke stání a samozřejmě i místo pro kočárky, či vozíčkáře. Ve výbavě jsou i USB nabíječky. Nový design a vysoký komfort ocení cestující i řidiči.

Jan Řehák, řidič autobusu:
"Skvělé, co jiného si víc přát. Je to nový vůz, takže prostě pohoda, zatím nic nesvítí, všechno šlape, tak jak má."

Pavla Hapaková, řidička autobusu:
"Je to pokrok opravdu veliký, fakt veliký a automaty do města jsou jenom přínosem."

Lukáš Zavadil, TV Polar: Zajímavostí je, že tento typ autobusů je zatím jediný a úplně první v celé České republice.

Pavla Struhalová, místopředsedkyně představenstva 3ČSAD:
"Z cca 40 vozidel dneska je 15 obnovených a veškeré kmenové vozy jsou dneska jiné, než naftové, to znamená elektrické nebo CNG."

Lukáš Zavadil, TV Polar: Kromě barev dopravce mají autobusy na sobě také logo města s doplňkovým grafickým rastrem v modrobílé barvě. Pohání je řadový šestiválec o objemu 7,8 litru a výkonu 213 kW.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD:
"Nově jsme dovybavili vozy skleněnou zástěnou, která v zásadě odděluje cestující od řidiče tak, aby obě strany se cítily být co možná nejvíce chráněny v této době a postupně takto budeme dovybavovat i další vozidla."

Lukáš Zavadil, TV Polar: Projekt obměny vozového parku také pozitivně ovlivní kvalitu ovzduší na území obsluhovaném MHD Frýdek-Místek.

************************************************************************ 

Přestupní terminál v Opavě

Lukáš Zavadil, TV Polar: U východního vlakového nádraží v Opavě vyroste přestupní terminál. Parkovací dům nabídne zhruba 250 míst pro automobily. Stavební práce začnou v příštím roce.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Současná situace s parkováním u vlakového nádraží Opava–východ není nejpříznivější. Hned před budovou je jen 11 míst k odstavení auta. To se ale změní. V příštím roce se zde začne stavět velký dvoupodlažní parkovací dům, který by měl hledání místa pro odstavení automobilu u nádraží podstatně zjednodušit. Nový parkovací dům vyroste na pozemku, který od Českých drah před časem koupilo město a nachází se v místech, kde končí kolejiště.

Tomáš Navrátil (ANO), primátor Opavy:
"V budově bude v parkovacím stání 215 míst, plus venkovní parkoviště s 32 místy. Bude se upravovat terén, přeložky, cesta."

Lukáš Zavadil, TV Polar: Řidiči se sem dostanou po 300 m dlouhé ulici Skladišťní, která projde také rekonstrukcí. Přibude zde zeleň i veřejné osvětlení. Výstavba přestupního terminálu navazuje na úpravy prostoru u vlakového nádraží, které zde probíhaly už před víc jak deseti lety. Komfortní parkování má do prostředků hromadné dopravy přilákat více lidí.

Jaromír Hudeček, odbor rozvoje města a strategického plánování, Magistrát města Opavy:
„Uživatelé parkovacího domu, kteří následně pojedou vlakem, budou zvýhodněni patrně bezplatným parkováním.“

Lukáš Zavadil, TV Polar: Na projekt za 160 milionů korun se podařilo městu získat dotace z evropských fondů, které pokryjí zhruba polovinu nákladů na realizaci. Výstavba začne s největší pravděpodobností příští rok na jaře. Hotovo by mělo být v následujícím roce.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Z dopravní revue je to v tuto chvíli vše, budu se těšit na viděnou příště.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/dopravni-revue/dopravni-revue-29-07-2020-18-23