Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Eko magazín

Eko magazín

  • Ostravská čistírna odpadních vod prochází obnovou
  • Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Povodňové škody v Ústřední čistírně odpadních vod v Přívoze

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Zářijová povodeň způsobila rozsáhlé škody na Ústřední čistírně odpadních vod v Přívoze, což vedlo k narušení provozu a vypouštění nečistých vod do řeky Odry. Situace vyvolává otázky ohledně odpovědnosti za škody, financování oprav a dopadů na životní prostředí i mezinárodní vztahy, zejména s polskou stranou. Téma pro náměstka ostravského primátora Aleše Boháče. Dobrý den, vítejte u nás.

Ostravská čistírna odpadních vod prochází obnovou

Zářijové ničivé povodně přinesly do Ostravy zkázu v podobě mnoha škod. Nejinak tomu bylo i u ústřední čistírny odpadních vod v Ostravě-Přívoze, aneb jedné z nejvíce zasažených částí města.

Petr Konečný, statutární ředitel, OVAK: „V průběhu povodní, tedy v neděli a v pondělí došlo prakticky ke kompletnímu zaplavení čistírny odpadních vod, to zejména v důsledku protržení hráze na řece Odře. Čistírna byla zaplavená od dvou a půl až do šesti metrů v závislosti na tom, kde se nacházíme.

Například místní kotelna byla zaplavená až do výšky 3 metrů, stroje tak byly úplně pod vodou.

Petr Konečný, statutární ředitel, OVAK: „V důsledku toho zaplavení došlo samozřejmě ke kompletnímu kolapsu veškerých elektroinstalací, strojů a zařízení, které na čistírně jsou v našem případě to byla zařízení typu dmychadel, odstředivek, motorů a podobně. Všechny tato zařízení byla následně předmětem opravy či dokonce výměny, protože řada z nich nebyla opravitelná ani podle jejich výrobců.“

Ústřední čistírna odpadních vod v Ostravě je největší čistírnou v Moravskoslezském kraji a třetí největší čistírnou v zemi. Znovuobnovení jejího provozu je pro město prioritou.

Daniel Žárský, vedoucí provozu ČOV: „Pokračují práce na odčerpávání nádrží, protože jsme nemohli odčerpávat dříve, kvůli stálé vysoké hladiny spodních vod, která ohrožuje stabilitu nádrží a zároveň v úsecích, které jsou již vyčištěny probíhají montáže. Během toho času, co uplynul, tak jsme provedli demontáže a odstranění poškozených strojů a objednávali jsme zařízení, které mají delší dobu dodání, tak abychom je mohly včas zprovoznit.“

V současné době se alespoň částečné zprovoznění čistírny plánuje na leden 2025. Jedná se o první stupeň čištění.

Daniel Žárský, vedoucí provozu ČOV: „Budeme čistil asi 50 % znečištění, ten mechanický, první stupeň, odstraňuje plovoucí látky, kal a většinu toho znečištění, ale aby mohla čistírna pracovat na 100 % musíme zprovoznit ještě biologický stupeň, který budeme zprovozňovat asi od března a počítám, že bude postupně čistírna uváděna do plného provozu, tak abychom někdy do 30. června řekněme byli 100% funkční.“

Neznamená to ale, že nyní čistírna nefunguje.

Daniel Žárský, vedoucí provozu ČOV: „My jsme už v současnosti instalovali na odtok do recipientu takový koš, který zachytává látky a ten je pravidelně čištěn. Dále jsme nainstalovali nornou stěnu, která zachytává plovoucí nečistoty, které utíkají z čistírny. Takže se dá říct, že už v současné době fungujeme v nějakém omezeném provozu a snažíme se dělat maximum co můžeme.“

Petr Konečný, statutární ředitel, OVAK: „Celkové škody, které byly způsobeny na kanalizační infrastruktuře, to znamená nejen na čistírně, ale i na čerpacích stanicích odpadních vod a na kanalizacích, tak byly vyčísleny zhruba na 600 milionů korun a jen na čistírně škody dosahují 470 milionů korun.“

Obdobnou situaci město řešilo při povodních již v roce 1997. I nadále platí apel na obyvatele, aby respektovali kanalizační řád a neházeli tam věci, které do kanalizace nepatří.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Povodňové škody v Ústřední čistírně odpadních vod v Přívoze

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Pěkný den i vám.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane náměstku, možná by bylo fajn na začátek říct, jaké celkové škody způsobila povodeň v Ostravě?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Tak bohužel povodeň v Ostravě způsobila velké škody. Jenom na majetku města se bavíme o nějaké 1,3 až o 1,5 miliardách korun. Samozřejmě velké škody to byly jak na nemovitostech jednotlivých obyvatel, tak hlavně na firmách, které v tom území podnikají nebo mají své sídlo. A tam ty škody zase přesahují miliardy korun.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Naším tématem je Ústřední čistírna odpadních vod v Přívoze. Ta byla zcela zatopena a jsou už teda určitě vyčísleny ty škody, tak, jaké výše dosáhly?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: V průběhu celých povodní se řešilo samozřejmě stovky různých problémů, nicméně nejdůležitější bylo zachovat lidem pitnou vodu, což se po celou dobu podařilo a pořád byla ve 100 % kvalitě. Postupně, jak se zvedala voda a už bylo zřejmé, že je nevyhnutelné, přetečení některých hrází a bude povodeň, tak došlo k odstavení úpravny v Nové Vsi, aby se minimalizovaly některé škody. Musím říct, že na vodohospodářského majetku jsou dejme tomu škody někde ke 150 milionů korun na těch samotných potrubích a na různých sběračích. Tam se to ještě nedá uzavřít, protože se do těch míst ještě nedokážeme ani dostat. V podstatě některé jsou důlním dílem, takže ta kontrola bude trvat delší dobu. Samotná ústřední čistírna se bavíme o škodách někde kolem 470 milionů korun bez DPH na majetku, který tam je. Právě ten vodohospodářský majetek, nějakých 700 milionů korun je vlastně největší škoda na území města.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kde na to Ostrava vezme?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: U čistírny jsme zmapovali všechny věci podle projektové dokumentace ještě předtím, než se vyčerpala voda a než jsme se dokázali k některým zařízením dostat, tak už se objednávaly, poptávaly se jednotlivé opravy nebo nákupy. Bavíme se o sofistikovaných věcech, kde jeden stroj může dosahovat hodnoty až třeba 6 milionů korun. Jsou dodávány z celého světa. Tady Ostrava už má všechno zasmluvněno. Nejpozdější díl by měl přijít do konce února, takže ta částka, kterou jsem řekl, je už skoro bych řekl neměnná. Bohužel už se asi nesníží. Dobrou zprávou je, že se podařilo domluvit s vládou, Ministr životního prostředí tady tu byl několikrát po povodních v podstatě poměrně hbitě na administrativu ČR vypsal dotační titul. Ostrava si o něj požádala během asi 3 týdnů. A my dneska víme, že ta dotace už je schválená. Takže Ostrava bude mít 100 % dotaci na poškození vodohospodářské infrastruktury ve výši nějakých 593 a půl milionů korun, což je uznatelné všechno, kromě DPH, které je neuznatelné Evropskou unií. To budeme muset doplatit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kdy tedy bude Ústřední čistírna odpadních vod v Ostravě zprovozněna, když říkáte, že ještě v únoru čekáte nějaké stroje?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Ta povodeň, která zasáhla Ostravu a znepříjemnila život několika stovkám či tisícům lidí, se jmenovala tlaková níže Boris. A i přesto, že jsme ji tady měli v polovině září a ještě máme pár dní do poloviny prosince, tak myslím si, že se udělalo strašně velké množství a kvantum práce. Před rokem 1997 třeba stále jenom odčerpávání trvalo 4 týdny. Dneska jsme to v podstatě zvládli do jednoho týdne. Obyvatelé ví, že do pár dní měli teplo, měli energii. Postupně se vracela zpátky do normálu i elektrická energie. A u té čistírny je to složitější. Samozřejmě museli nakoupit to zařízení. Nicméně my jsme vždycky říkali, že předpokládáme, že do tří měsíců až do konce roku, se rozjede 50 % úpravy vody, to znamená to hrubé znečištění a dejme tomu do šesti měsíců se nám podaří rozjet i ta biologická stránka. To znamená, že už čistírna pojede ve 100 %. A myslím si, že ten odhad i přesto, že byl pár dní po povodních, je skoro přesný a my se budeme snažit to slovo dodržet. Takže do konce roku by se mělo rozjet to hrubé čištění na čistírně odpadních vod. To znamená, že nějakých 50 % znečištění, které dneska jde do Odry, bychom měli dokázat zachytit. Zatím se všechno ukazuje tak, že by to mělo být splnitelné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Navážu na Vás, jaké jsou ekologické dopady v tomto případě?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Ekologické dopady na přírodu a na řeku zde samozřejmě jsou. To město se neumí zastavit. Obyvatelé neumí změnit tak, že by nevykonávali svoji základní potřebu a je to v podstatě nenahraditelné a nejde to s ničím prostě porovnat. Stalo se. My pracujeme na co nejrychlejším odstranění. Je ale pro nás velkou výhodou, že teď momentálně to počasí hraje pro nás. Jsou měsíce, které jsou poměrně bohaté na srážky, není zde horko, takže vydatnost v těch jednotlivých řekách z hlediska průtoku je velká, takže je významné naředění. Kdybychom byli v letních měsících, zde bychom se asi trápili, byl by problém. Další hodnotou a diskutovanou s ministrem životního prostředí bylo o tom, že kdyby měla hladina být nějak extrémně nízká, tak bychom si dokázali soustavou jednotlivých přehrad pomoct v podstatě většímu průtoku a tím pádem by se zase to naředění drželo v nějakých limitech. Jinak Česká inspekce životního prostředí a další instituce k tomu určené v podstatě měří ty limity a zatím to vypadá, že to je v nějakém bych řekl normálu, ale v uvozovkách, protože se tomu nedá zabránit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kolik těchto znečištěných vod jsme během té doby, což je skoro tři měsíce, vypustili do Odry?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Tak to už je matematický rébus, ale je poměrně jednoduchý jeden kubík za sekundu krát celý jeden den a krát tyto tři měsíce, co tady spolu teďka diskutujeme a vyšlo by to číslo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Máte nějakou zpětnou vazbu nebo reakci z polské strany? Protože přece jenom Odra teče do Polska, tak asi i Poláci reagovali na tuto pohromu, čili že vypouštíme znečištěnou odpadní vodu do Odry.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Vzhledem tomu, že se to netýká jenom našeho města, ale v podstatě i několika měst v Moravskoslezském kraji a potažmo i v samotném Polsku, mají tyto problémy po povodních, protože je bohužel měli také. Tak o tom byl informován nejenom krizový štáb České republiky, ale potažmo přes jednotlivá ministerstva lidé, kteří komunikují na přeshraniční spolupráci a kvalitě vody. Polsko o tom vědělo ode dne, kdy bohužel ta situace nastala. Jak říkám, u nich je skoro podobná. Ví, co můžou očekávat a vidí, že jak česká vláda, tak i my děláme maximum pro to, abychom to mohli napravit. Dneska už nestojíme na penězích. Dneska stojíme na době dodání těch jednotlivých technologií a jejich namontování. Myslím si a patří poděkování těm firmám, že nám vycházejí vstříc a předřadili nás do některých priorit. Na některé ty zařízení se čeká i roky. Je to stejné, jak když si objedná člověk auto a má ho za jeden a půl roku. Tak tady nás předřadili z důvodu ekologické katastrofy a ve výsledku toho bychom to opravdu dokázali a měli zprovoznit z velké části do konce roku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane náměstku, zajímá mě ještě další věc. Hejtman Bělica zaslal v říjnu trestní oznámení na společnost Liberty. Ta reagovala odmítnutím odpovědnosti za škody způsobené zářijovou povodní. Tvrdili, že dodržovali veškeré platné předpisy a postupovali v souladu se zákonem. Řeší se více takových podobných případů?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Abychom minimalizovali ten dopad na tu přírodu, tak ta ústřední čistírna tím, že nejede, tak bylo kontaktovalo několik desítek firem na území města, aby změnili způsob vypouštění vody, aby zkusili najít nějakou alternativu OKK Koksovna v Přívoze v podstatě taky nejede na 100 %, vzhledem k tomu, že si neumíme poradit s fenol odpadkovými vodami a tyto jsou nakládané do vagónů a odváženy do Valašského Meziříčí, kde jsou na jiných úpravách v podstatě jakoby zpracovány tak, aby mohly být vypouštěny. Tím, že se minimalizovaly desítky firem, tak se minimalizoval i ten dopad na tu přírodu. Liberty byla jedna z firem, která v podstatě odstavila koksovnu. Ještě nemá ani dostatek peněz, protože je v takovém stádiu, jaká je z hlediska insolvence, aby dokázala ji odpojit, jak bych to řekl laicky "do surového stavu" tak, aby opravdu všechno propláchla a pročistila, aby odpojila všechny zařízení, aby nebyly rizikem na životním prostředí. A vzhledem k vydatnosti a velkému množství srážek, které jsme tady v září měli, tak i ty dešťové srážky, které dopadnou na tu kontaminovanou a nesanovanou půdu, jsou v potom dále odváděny do blízké Lučiny nebo jiných podzemních vod. V tomhle si myslím, že to trestní oznámení, nebo respektive to podání bylo správné, protože si musí majitelé uvědomovat, kteří vyvedli 12 miliard z téhle fabriky, že tady zanechali za sebou ještě ekologickou stopu a musí minimálně ji odstavit tak, aby nebyla časovanou bombou. A tyto vody jsou teďka podle mých informací děleny na více či méně znečištěné a úplně stejně jako koksovna v Přívoze jsou prostě odváženy tam, kde je dokážou zpracovat, aby se nedostávaly do řeky, protože ústřední čistírna je mimo provoz.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane náměstku, já Vám děkuji za rozhovor i za zajímavé a užitečné informace pro naše diváky. A vám děkuji za pozornost.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Eko magazín
03. prosince 2024, 17:40

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Zářijová povodeň způsobila rozsáhlé škody na Ústřední čistírně odpadních vod v Přívoze, což vedlo k narušení provozu a vypouštění nečistých vod do řeky Odry. Situace vyvolává otázky ohledně odpovědnosti za škody, financování oprav a dopadů na životní prostředí i mezinárodní vztahy, zejména s polskou stranou. Téma pro náměstka ostravského primátora Aleše Boháče. Dobrý den, vítejte u nás.

Ostravská čistírna odpadních vod prochází obnovou

Zářijové ničivé povodně přinesly do Ostravy zkázu v podobě mnoha škod. Nejinak tomu bylo i u ústřední čistírny odpadních vod v Ostravě-Přívoze, aneb jedné z nejvíce zasažených částí města.

Petr Konečný, statutární ředitel, OVAK: „V průběhu povodní, tedy v neděli a v pondělí došlo prakticky ke kompletnímu zaplavení čistírny odpadních vod, to zejména v důsledku protržení hráze na řece Odře. Čistírna byla zaplavená od dvou a půl až do šesti metrů v závislosti na tom, kde se nacházíme.

Například místní kotelna byla zaplavená až do výšky 3 metrů, stroje tak byly úplně pod vodou.

Petr Konečný, statutární ředitel, OVAK: „V důsledku toho zaplavení došlo samozřejmě ke kompletnímu kolapsu veškerých elektroinstalací, strojů a zařízení, které na čistírně jsou v našem případě to byla zařízení typu dmychadel, odstředivek, motorů a podobně. Všechny tato zařízení byla následně předmětem opravy či dokonce výměny, protože řada z nich nebyla opravitelná ani podle jejich výrobců.“

Ústřední čistírna odpadních vod v Ostravě je největší čistírnou v Moravskoslezském kraji a třetí největší čistírnou v zemi. Znovuobnovení jejího provozu je pro město prioritou.

Daniel Žárský, vedoucí provozu ČOV: „Pokračují práce na odčerpávání nádrží, protože jsme nemohli odčerpávat dříve, kvůli stálé vysoké hladiny spodních vod, která ohrožuje stabilitu nádrží a zároveň v úsecích, které jsou již vyčištěny probíhají montáže. Během toho času, co uplynul, tak jsme provedli demontáže a odstranění poškozených strojů a objednávali jsme zařízení, které mají delší dobu dodání, tak abychom je mohly včas zprovoznit.“

V současné době se alespoň částečné zprovoznění čistírny plánuje na leden 2025. Jedná se o první stupeň čištění.

Daniel Žárský, vedoucí provozu ČOV: „Budeme čistil asi 50 % znečištění, ten mechanický, první stupeň, odstraňuje plovoucí látky, kal a většinu toho znečištění, ale aby mohla čistírna pracovat na 100 % musíme zprovoznit ještě biologický stupeň, který budeme zprovozňovat asi od března a počítám, že bude postupně čistírna uváděna do plného provozu, tak abychom někdy do 30. června řekněme byli 100% funkční.“

Neznamená to ale, že nyní čistírna nefunguje.

Daniel Žárský, vedoucí provozu ČOV: „My jsme už v současnosti instalovali na odtok do recipientu takový koš, který zachytává látky a ten je pravidelně čištěn. Dále jsme nainstalovali nornou stěnu, která zachytává plovoucí nečistoty, které utíkají z čistírny. Takže se dá říct, že už v současné době fungujeme v nějakém omezeném provozu a snažíme se dělat maximum co můžeme.“

Petr Konečný, statutární ředitel, OVAK: „Celkové škody, které byly způsobeny na kanalizační infrastruktuře, to znamená nejen na čistírně, ale i na čerpacích stanicích odpadních vod a na kanalizacích, tak byly vyčísleny zhruba na 600 milionů korun a jen na čistírně škody dosahují 470 milionů korun.“

Obdobnou situaci město řešilo při povodních již v roce 1997. I nadále platí apel na obyvatele, aby respektovali kanalizační řád a neházeli tam věci, které do kanalizace nepatří.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Povodňové škody v Ústřední čistírně odpadních vod v Přívoze

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Pěkný den i vám.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane náměstku, možná by bylo fajn na začátek říct, jaké celkové škody způsobila povodeň v Ostravě?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Tak bohužel povodeň v Ostravě způsobila velké škody. Jenom na majetku města se bavíme o nějaké 1,3 až o 1,5 miliardách korun. Samozřejmě velké škody to byly jak na nemovitostech jednotlivých obyvatel, tak hlavně na firmách, které v tom území podnikají nebo mají své sídlo. A tam ty škody zase přesahují miliardy korun.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Naším tématem je Ústřední čistírna odpadních vod v Přívoze. Ta byla zcela zatopena a jsou už teda určitě vyčísleny ty škody, tak, jaké výše dosáhly?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: V průběhu celých povodní se řešilo samozřejmě stovky různých problémů, nicméně nejdůležitější bylo zachovat lidem pitnou vodu, což se po celou dobu podařilo a pořád byla ve 100 % kvalitě. Postupně, jak se zvedala voda a už bylo zřejmé, že je nevyhnutelné, přetečení některých hrází a bude povodeň, tak došlo k odstavení úpravny v Nové Vsi, aby se minimalizovaly některé škody. Musím říct, že na vodohospodářského majetku jsou dejme tomu škody někde ke 150 milionů korun na těch samotných potrubích a na různých sběračích. Tam se to ještě nedá uzavřít, protože se do těch míst ještě nedokážeme ani dostat. V podstatě některé jsou důlním dílem, takže ta kontrola bude trvat delší dobu. Samotná ústřední čistírna se bavíme o škodách někde kolem 470 milionů korun bez DPH na majetku, který tam je. Právě ten vodohospodářský majetek, nějakých 700 milionů korun je vlastně největší škoda na území města.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kde na to Ostrava vezme?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: U čistírny jsme zmapovali všechny věci podle projektové dokumentace ještě předtím, než se vyčerpala voda a než jsme se dokázali k některým zařízením dostat, tak už se objednávaly, poptávaly se jednotlivé opravy nebo nákupy. Bavíme se o sofistikovaných věcech, kde jeden stroj může dosahovat hodnoty až třeba 6 milionů korun. Jsou dodávány z celého světa. Tady Ostrava už má všechno zasmluvněno. Nejpozdější díl by měl přijít do konce února, takže ta částka, kterou jsem řekl, je už skoro bych řekl neměnná. Bohužel už se asi nesníží. Dobrou zprávou je, že se podařilo domluvit s vládou, Ministr životního prostředí tady tu byl několikrát po povodních v podstatě poměrně hbitě na administrativu ČR vypsal dotační titul. Ostrava si o něj požádala během asi 3 týdnů. A my dneska víme, že ta dotace už je schválená. Takže Ostrava bude mít 100 % dotaci na poškození vodohospodářské infrastruktury ve výši nějakých 593 a půl milionů korun, což je uznatelné všechno, kromě DPH, které je neuznatelné Evropskou unií. To budeme muset doplatit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kdy tedy bude Ústřední čistírna odpadních vod v Ostravě zprovozněna, když říkáte, že ještě v únoru čekáte nějaké stroje?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Ta povodeň, která zasáhla Ostravu a znepříjemnila život několika stovkám či tisícům lidí, se jmenovala tlaková níže Boris. A i přesto, že jsme ji tady měli v polovině září a ještě máme pár dní do poloviny prosince, tak myslím si, že se udělalo strašně velké množství a kvantum práce. Před rokem 1997 třeba stále jenom odčerpávání trvalo 4 týdny. Dneska jsme to v podstatě zvládli do jednoho týdne. Obyvatelé ví, že do pár dní měli teplo, měli energii. Postupně se vracela zpátky do normálu i elektrická energie. A u té čistírny je to složitější. Samozřejmě museli nakoupit to zařízení. Nicméně my jsme vždycky říkali, že předpokládáme, že do tří měsíců až do konce roku, se rozjede 50 % úpravy vody, to znamená to hrubé znečištění a dejme tomu do šesti měsíců se nám podaří rozjet i ta biologická stránka. To znamená, že už čistírna pojede ve 100 %. A myslím si, že ten odhad i přesto, že byl pár dní po povodních, je skoro přesný a my se budeme snažit to slovo dodržet. Takže do konce roku by se mělo rozjet to hrubé čištění na čistírně odpadních vod. To znamená, že nějakých 50 % znečištění, které dneska jde do Odry, bychom měli dokázat zachytit. Zatím se všechno ukazuje tak, že by to mělo být splnitelné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Navážu na Vás, jaké jsou ekologické dopady v tomto případě?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Ekologické dopady na přírodu a na řeku zde samozřejmě jsou. To město se neumí zastavit. Obyvatelé neumí změnit tak, že by nevykonávali svoji základní potřebu a je to v podstatě nenahraditelné a nejde to s ničím prostě porovnat. Stalo se. My pracujeme na co nejrychlejším odstranění. Je ale pro nás velkou výhodou, že teď momentálně to počasí hraje pro nás. Jsou měsíce, které jsou poměrně bohaté na srážky, není zde horko, takže vydatnost v těch jednotlivých řekách z hlediska průtoku je velká, takže je významné naředění. Kdybychom byli v letních měsících, zde bychom se asi trápili, byl by problém. Další hodnotou a diskutovanou s ministrem životního prostředí bylo o tom, že kdyby měla hladina být nějak extrémně nízká, tak bychom si dokázali soustavou jednotlivých přehrad pomoct v podstatě většímu průtoku a tím pádem by se zase to naředění drželo v nějakých limitech. Jinak Česká inspekce životního prostředí a další instituce k tomu určené v podstatě měří ty limity a zatím to vypadá, že to je v nějakém bych řekl normálu, ale v uvozovkách, protože se tomu nedá zabránit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kolik těchto znečištěných vod jsme během té doby, což je skoro tři měsíce, vypustili do Odry?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Tak to už je matematický rébus, ale je poměrně jednoduchý jeden kubík za sekundu krát celý jeden den a krát tyto tři měsíce, co tady spolu teďka diskutujeme a vyšlo by to číslo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Máte nějakou zpětnou vazbu nebo reakci z polské strany? Protože přece jenom Odra teče do Polska, tak asi i Poláci reagovali na tuto pohromu, čili že vypouštíme znečištěnou odpadní vodu do Odry.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Vzhledem tomu, že se to netýká jenom našeho města, ale v podstatě i několika měst v Moravskoslezském kraji a potažmo i v samotném Polsku, mají tyto problémy po povodních, protože je bohužel měli také. Tak o tom byl informován nejenom krizový štáb České republiky, ale potažmo přes jednotlivá ministerstva lidé, kteří komunikují na přeshraniční spolupráci a kvalitě vody. Polsko o tom vědělo ode dne, kdy bohužel ta situace nastala. Jak říkám, u nich je skoro podobná. Ví, co můžou očekávat a vidí, že jak česká vláda, tak i my děláme maximum pro to, abychom to mohli napravit. Dneska už nestojíme na penězích. Dneska stojíme na době dodání těch jednotlivých technologií a jejich namontování. Myslím si a patří poděkování těm firmám, že nám vycházejí vstříc a předřadili nás do některých priorit. Na některé ty zařízení se čeká i roky. Je to stejné, jak když si objedná člověk auto a má ho za jeden a půl roku. Tak tady nás předřadili z důvodu ekologické katastrofy a ve výsledku toho bychom to opravdu dokázali a měli zprovoznit z velké části do konce roku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane náměstku, zajímá mě ještě další věc. Hejtman Bělica zaslal v říjnu trestní oznámení na společnost Liberty. Ta reagovala odmítnutím odpovědnosti za škody způsobené zářijovou povodní. Tvrdili, že dodržovali veškeré platné předpisy a postupovali v souladu se zákonem. Řeší se více takových podobných případů?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Abychom minimalizovali ten dopad na tu přírodu, tak ta ústřední čistírna tím, že nejede, tak bylo kontaktovalo několik desítek firem na území města, aby změnili způsob vypouštění vody, aby zkusili najít nějakou alternativu OKK Koksovna v Přívoze v podstatě taky nejede na 100 %, vzhledem k tomu, že si neumíme poradit s fenol odpadkovými vodami a tyto jsou nakládané do vagónů a odváženy do Valašského Meziříčí, kde jsou na jiných úpravách v podstatě jakoby zpracovány tak, aby mohly být vypouštěny. Tím, že se minimalizovaly desítky firem, tak se minimalizoval i ten dopad na tu přírodu. Liberty byla jedna z firem, která v podstatě odstavila koksovnu. Ještě nemá ani dostatek peněz, protože je v takovém stádiu, jaká je z hlediska insolvence, aby dokázala ji odpojit, jak bych to řekl laicky "do surového stavu" tak, aby opravdu všechno propláchla a pročistila, aby odpojila všechny zařízení, aby nebyly rizikem na životním prostředí. A vzhledem k vydatnosti a velkému množství srážek, které jsme tady v září měli, tak i ty dešťové srážky, které dopadnou na tu kontaminovanou a nesanovanou půdu, jsou v potom dále odváděny do blízké Lučiny nebo jiných podzemních vod. V tomhle si myslím, že to trestní oznámení, nebo respektive to podání bylo správné, protože si musí majitelé uvědomovat, kteří vyvedli 12 miliard z téhle fabriky, že tady zanechali za sebou ještě ekologickou stopu a musí minimálně ji odstavit tak, aby nebyla časovanou bombou. A tyto vody jsou teďka podle mých informací děleny na více či méně znečištěné a úplně stejně jako koksovna v Přívoze jsou prostě odváženy tam, kde je dokážou zpracovat, aby se nedostávaly do řeky, protože ústřední čistírna je mimo provoz.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane náměstku, já Vám děkuji za rozhovor i za zajímavé a užitečné informace pro naše diváky. A vám děkuji za pozornost.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/eko-magazin/eko-magazin-03-12-2024-17-41