Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • V HUKVALDECH BUDE DNES OTEVŘEN OPRAVENÝ HUKVALDSKÝ DVŮR S KNIHOVNOU
  • V HLUČÍNĚ SE DNES ODPOLEDNE MIMOŘÁDNĚ SEJDOU ZASTUPITELÉ
  • KŘIŽOVATKA MEZI RYCHVALDEM A BOHUMÍNEM SE ZAČÍNÁ PŘESTAVOVAT NA RONDEL
  • SLEZSKÉ DIVADLO V OPAVĚ OSLAVÍ 220 LET, NABÍDNE HVĚZDNÉ TITULY I NOVINKY
  • ZAPOJTE SE DO KARVINSKÉ MÁJOVÉ FOTO VÝZVY, PLNÉ KVĚTIN A ROMANTICKÉ ATMOSFÉRY
  • OBYVATELÉ OSTRAVY-JIHU MOHOU PŘIHLÁSIT NÁPADY DO PARTICIPATIVNÍHO ROZPOČTU
  • KANDIDÁTKU ANO V MORAVSKOSLEZSKÉM KRAJI POVEDE BABIŠ, DRUHÝ JE JUCHELKA
  • DÁRCI VĚNOVALI KRNOVU VE SBÍRCE PO POVODNÍCH 13 MILIONŮ KORUN, UŽ SE INVESTUJÍ
  • MINIKINO OSTRAVA OBNOVUJE NOČNÍ PROMÍTÁNÍ PRO FILMOVÉ NADŠENCE A NESPAVCE
  • VÍTR V OSTRAVĚ-MARIÁNSKÝCH HORÁCH POŠKODIL STŘECHU DOMOVA PRO SENIORY IRIS
  • V ZOO OSTRAVA SE VYLÍHLO ŠEST MLÁĎAT NANDU PAMPOVÉHO, INFO NA POLAR.CZ
  • TITUL MISS CZECH REPUBLIC 2025 ZÍSKALA LINDA GÓRECKÁ (21) Z DĚTMAROVIC
  • ROZŠÍŘENÍ DĚTSKÉHO KOUTKU V KARVINÉ NABÍDNE PLNO NOVINEK, VÍCE NA POLAR.CZ
  • FC BANÍK OSTRAVA REMIZOVAL S OLOMOUCÍ 0:0, V TABULCE JE 3., NA PLZEŇ ZTRÁCÍ 3 BODY
  • VÍTĚZKOU CYKLISTICKÉHO ZÁVODU GRACIA ORLOVÁ JE KANAĎANKA ALISON JACKSONOVÁ
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno
      Magazín 112

      Magazín 112

      • Policisté měřili po celém kraji rychlost vozidel
      • Úředníci a hasiči cvičili zásah na porubské radnici
      • Dobrovolní hasiči v Jablunkově slaví
      • Na Frýdecko-Místecku bude více radarů na měření rychlosti

      Policisté měřili rychlost na 55 místech MS kraje

      Piráti silnic, kteří si nelámou hlavu nad dodržování rychlosti, mohli ve středu dojezdit. V celé naší zemi se totiž konala razie zaměřená na dodržování povolené rychlosti - Speed Maraton. Policisté vytipovali společně s občany místa, kde budou v průběhu dne měřit.

      Celkem na 55 místech nebo úsecích silnic Moravskoslezského kraje mohli řidiči narazit na dopravní policii, která se zaměřovala na dodržování dopravních předpisů, ale hlavně na rychlost. Tato policejní akce se liší od ostatních tím, že na výběru se podílejí i samotní řidiči nebo občané, kteří mají pocit, že některý úsek je nebezpečný.

      Petr Štencel, vedoucí dopravní policie MS kraje: "Nemůžeme všude měřit, to prostě nejde. Musíme bezpečně zastavit, musí být i ti policisté v bezpečném prostoru. Takže nám tam lidé nemohou označit 600 míst a my tam budeme měřit, ale musí být zachována i bezpečnost." 

      Jeden z úseků, který je pravidelně moha lidmi označován jako nebezpečný, je Ostravská ulice v Petřvaldu, kde je padesátka, ale řidiči tam často jezdí rychleji.

      Petr Štencel, vedoucí dopravní policie MS kraje: "Neděláme jen rychlost, ale i nebezpečné předjíždění, vybržďování a zaměřujeme se i na alkohol. Bohužel ale je to čtyř pruh a řidiče to svádí k rychlejší jízdě." 

      Opravdu netrvalo dlouho a policisté chytli hříšníka. O akci věděl, ale spěchal do práce a tak jel v padesátce 73.

      řidič: "Je to potřeba, aby řidiči, jako třeba já, kteří spěchají do práce, to zmírnili." 

      V letošním roce patří dohled nad dodržováním rychlosti mezi priority dopravní policie, dalším přestupkem, na který se policisté letos zaměřují, je používání mobilu a také ochrana zranitelných účastníků provozu.

      ---

      Zaměstnanci porubské radnice cvičili postupy při požáru

      Na porubské radnici zasahovali v rámci cvičení hasiči. Budovu museli kvůli simulovanému požáru opustit všichni zaměstnanci. Cvičení prověřilo postupy a reakce nejen pracovníků radnice, ale také hasičů.

      Nepředvídatelné situace se nevyhýbají nikomu. Vedení Poruby si to uvědomuje a snaží se na takové případy, co nejlépe připravit.

      Zdeněk Rodek (ANO), místostarosta Ostravy-Poruby: ,,V budově A ÚMOb proběhne taktické cvičení na simulaci požáru v budově, což si myslím, že je věc, která tady nikdy nebyla. Máme propracovanou databázi veškerých zaměstnanců a kontaktů na ně. A tato databáze bude využita k informování pomocí sms. Evakuováni budou všichni zaměstnanci budovy A ÚMOb, což je 108 zaměstnanců. Přesunout by se všichni měli na určené místo, které je naproti budovy A.”

      Ve 3. podlaží ÚMOb Poruba vypukl simulovaný požár od rychlovarné konvice.

      Martin Mrázek, referent bezpečnosti a krizového řízení, ÚMOb Poruba: ,,První věc, kterou jsem udělal poté, co jsem dostal informace od vrátného o tom, že došlo k požáru, bylo, že jsem odeslal varovné sms hromadně všem zaměstnancům, kteří se nacházeli v úřadě. Vzal jsem si vestu a šel jsem s tlakovou varovnou sirénou. Obcházel jsem všechny patra budovy úřadu a přitom jsem křičel hoří, opusťte budovu.”

      Na místo okamžitě vyjely dvě hasičské jednotky z Ostravy-Poruby a Ostravy-Zábřehu. Celkem se cvičení zúčastnilo 14 hasičů se čtyřmi kusy techniky.

      Petr Andráško, mluvčí HZS MSK: ,,Když Integrované bezpečnostní centrum dostane informaci o požáru, tak okamžitě na dané místo vysílá potřebné jednotky a síly. Hasiči mají 2 minuty na to, aby ze stanice vyjeli, ať už se nachází kdekoliv. A poté následuje doprava na to místo a ta je ovlivněna hned několika aspekty. Ať už je to dopravní zácpou nebo tím, aby se ustanovila hasičská technika. Budeme mít i automobilový žebřík s dosahem 30 m.”

      Hasiči museli v rámci cvičení z hořící budovy evakuovat dva zaměstnance.

      Tomáš Přinosil, velitel hasičské stanice Ostrava-Poruba: ,,Hlavním úkolem je provést efektivně hasební zásah a kromě toho je potřeba provést záchranu dvou osob, které se nestihly samovolně evakuovat. V jednom případě využijeme pro záchranu výškovou techniku, v tom druhém případě bude osoba vyvedena s pomocí tzv. vyváděcí kukly a tu osobu za naší asistence vyvedeme ven na bezpečné místo, na místo shromaždiště.”

      Zaměstnanci ÚMOb Poruba: ,,My jsme viděli kouř z okna, respektive kolega ve vedlejší kanceláři viděl kouř, ale to jsme ještě zůstávali klidní, protože jsme nevěděli, co se děje. A pak nám přišly evakuační sms a kolega referent bezpečnosti chodil z klaksonem a křičel hoří. Věděli jsme, kde máme evakuační schodiště, věděli jsme kde máme evakuační shromaždiště, všechny cedulky tam byly, žádná zácpa nebyla.”

      ,,Fakticky evakuace nastala poté, co se na schodišti ohlásil požár tím, že tam někdo začal křičet požár nebo hoří. Nemyslím si, že by nastala zmatená situace. Vedoucí pracovníci kontrolovali kanceláře a koordinovali odchod svých podřízených z budovy.”

      Petr Andráško, mluvčí HZS MSK: ,,Každá hasičská stanice by měla mít minimálně jednou ročně jedno taktické a jedno prověřovací cvičení. Z naší praxe je těch cvičení více. A jenom to kvitujeme. Ve spolupráci s danou firmou, městem, úřadem a tak dále, je to vždy přínosem. Každý požár a každá mimořádná událost je opravdu jiná. To je právě i ten důvod, proč ta cvičení vznikají a proč je podnikáme, protože hasiči musejí být opravdu připraveni na všechno.”

      Zdeněk Rodek (ANO), místostarosta Ostravy-Poruby: ,,Velmi se zaměřujeme na bezpečnost a prevenci hlavně. A v rámci té prevence jsme se domluvili, že i toto je důležitá součást, a je třeba to procvičovat tak, aby věci, které mají lidé načtené, si mohli ověřit v praxi a byli na tu situaci lépe připraveni. A doufám, že závěry z takového taktického cvičení zdokonalíme celý proces.”

      Martin Mrázek, referent bezpečnosti a krizového řízení, ÚMOb Poruba: ,,Zjistili jsme, že po hromadném odeslání sms došlo k poslední obdržené zprávě přibližně po 4 minutách, což nám přišlo poměrně dlouho. Budeme se zamýšlet nad tím, jak do budoucna varovný systém hromadného zasílání sms zmodernizujeme.” 

      Tomáš Přinosil, velitel hasičské stanice Ostrava-Poruba: ,,V ideálním stavu v podstatě bychom nemuseli nikoho zachraňovat, protože ta evakuace by proběhla samovolně, bez naší přítomnosti. A my budeme pouze řešit ten samotný požár. My jsme se domluvili, že uděláme opravdu detailní vyhodnocení a na základě toho se přijmou případná opatření, aby v případě reálného zásahu vše proběhlo tak, jak má.” 

      Podobná cvičení plánuje vedení radnice i do budoucna také ve svých dalších budovách, aby byli zaměstnanci na neočekávané situace dobře připraveni a uměli v krizových chvílích správně reagovat.

      ---

      Hasiči z Jablunkova oslavili 30 let činnosti jednotky JPO II

      Předání medailí za dlouholetou činnost a také převzetí nové techniky. Tak vypadalo slavnostní setkání u jablunkovských dobrovolných hasičů.

      David Sadowski, velitel jednotky SDH Jablunkov: “Dneska slavíme v Jablunkově 30 let, kdy je zde jednotka hasičů v kategorii JPO II, což znamená, že čtyři členové družstva slouží pohotovost nepřetržitě pro výjezd jednoho družstva k zásahům i mimo město Jablunkov. Členové, kteří zde slouží víc jak 30 let, budou dneska oceněni medailemi 1. stupně za věrnost v jednotce a další členové za 20 nebo 10 let členství tady v té jednotce. A u té příležitosti zde bude i požehnáno nové technice, která byla zakoupena z evropských fondů v rámci projektu Moderní řešení pro klimatické hrozby, který je vlastně z programu Interreg Česko-Polsko. Našimi partnery jsou polské město Istebna a polské město Wisła. Společně se v tom projektu zaobíráme problematikou hašení lesních požárů v nepřístupném pohraničním terénu.”

      Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Za sebe i za město Jablunkov děkuji hasičům za jejich službu. Dneska slavíme 30 let od založení JPO II a myslím si, že když bychom sečetli všechny jejich výjezdy, tak se můžeme bavit o tisících, a pokud zachránili jeden jediný život, tak jim moc děkuji a přeji hlavně, ať mají ze své služby radost a hlavně vše dobré a zdraví.”

      David Sadowski, velitel jednotky SDH Jablunkov: “Oproti tomu, že dneska přebíráme už pořízenou techniku, tak v letošním roce koncem listopadu nebo v prosinci by měla dorazit nová čtyřkolová cisterna Tatra na terénním podvozku a vybavená jako lesní speciál. Dneska tady přebíráme terénní šestikolku, která má 5 variant použití. Je tam hasicí modul na 200 litrů speciální hasicí směsi a potom další vysokotlaká čerpadla, která zase používáme na dálkovou dopravu vody ve velkém převýšení.”

      ---

      Rychlost ve F-M a okolí budou hlídat radary

      Frýdek-Místek i okolní obce se připravují na spuštění nového systému radarového měření rychlosti. Cílem je zvýšit bezpečnost v místech, kde se řidiči chovají riskantně a kde často přecházejí děti. Takto vytipovaných lokalit je 8. Měření zahájí také obce Baška, Nošovice, Staré Město a Sviadnov.

      Město Frýdek-Místek ve spolupráci s Policií České republiky vytipovalo osm lokalit, kde dojde k instalaci radarů. Změny se dotknou například ulic Lískovecká, Příborská, Frýdlantská, Revoluční, ale také Skalice nebo Chlebovic.

      Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Radary budeme zavádět ve více fázích. První je s ŘSD v rámci obchvatu, kde budou sloužit ke zpomalení rychlosti kvůli stavebním pracím. Další fáze je výsledkem dohody s okolními obcemi. A třetí fáze bude zahrnovat radary přímo u nás ve městě, které bude instalovat statutární město Frýdek-Místek. Umístíme je především na místa, kde došlo k dopravní nehodě nebo kde je vysoký pohyb dětí. A je to hlavně kvůli bezpečnosti."

      ŘSD na obchvatu měří rychlost kvůli hluku úsekovými radary od dubna. Další radar pak nainstaluje v obci Baška na silnici I/56. Na základě memorand o spolupráci se do systému postupně zapojí také Staré Město, Nošovice a Sviadnov.

      Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Rozhodně to není kvůli vybírání peněz, ale jde o preventivní opatření, nikoliv o restrikcí. Momentálně městská policie při měření rychlosti informuje občany právě prostřednictvím Munipolisu. A nové radary budou hlídat bezpečnost na komunikacích, které jsme předem vytipovali."

      Měřících míst bude 8, ale aktivních bude vždy jen několik a radary se v nich budou střídat, podobně jako to mají v jiných městech. Přestupky bude vyhodnocovat městská nebo státní policie a následně je vyřeší úřad Frýdek-Místek jako obec s rozšířenou působností.

      Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: "Veškeré prostředky, které město získá, tak bude dávat zpět i s těmi obcemi do bezpečnosti silničního provozu, do lepších přechodů, do chodníku a tak dále. Občané budou vědět, kde těch osm míst v první fázi ve městě a v těch obcích je. A současně už neplatí, že při překročení rychlosti o jeden nebo dva kilometry už znamenalo sankcionování. Ta vůle je mnohem větší a opravdu nám jde o to, aby to plnilo preventivní funkci a zvýšila se bezpečnost pro chodce."

      První radary v ulicích by se měly spustit do ostrého provozu na začátku letních prázdnin.

      ---

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Magazín 112
      24. dubna 2025, 17:45

      Policisté měřili rychlost na 55 místech MS kraje

      Piráti silnic, kteří si nelámou hlavu nad dodržování rychlosti, mohli ve středu dojezdit. V celé naší zemi se totiž konala razie zaměřená na dodržování povolené rychlosti - Speed Maraton. Policisté vytipovali společně s občany místa, kde budou v průběhu dne měřit.

      Celkem na 55 místech nebo úsecích silnic Moravskoslezského kraje mohli řidiči narazit na dopravní policii, která se zaměřovala na dodržování dopravních předpisů, ale hlavně na rychlost. Tato policejní akce se liší od ostatních tím, že na výběru se podílejí i samotní řidiči nebo občané, kteří mají pocit, že některý úsek je nebezpečný.

      Petr Štencel, vedoucí dopravní policie MS kraje: "Nemůžeme všude měřit, to prostě nejde. Musíme bezpečně zastavit, musí být i ti policisté v bezpečném prostoru. Takže nám tam lidé nemohou označit 600 míst a my tam budeme měřit, ale musí být zachována i bezpečnost." 

      Jeden z úseků, který je pravidelně moha lidmi označován jako nebezpečný, je Ostravská ulice v Petřvaldu, kde je padesátka, ale řidiči tam často jezdí rychleji.

      Petr Štencel, vedoucí dopravní policie MS kraje: "Neděláme jen rychlost, ale i nebezpečné předjíždění, vybržďování a zaměřujeme se i na alkohol. Bohužel ale je to čtyř pruh a řidiče to svádí k rychlejší jízdě." 

      Opravdu netrvalo dlouho a policisté chytli hříšníka. O akci věděl, ale spěchal do práce a tak jel v padesátce 73.

      řidič: "Je to potřeba, aby řidiči, jako třeba já, kteří spěchají do práce, to zmírnili." 

      V letošním roce patří dohled nad dodržováním rychlosti mezi priority dopravní policie, dalším přestupkem, na který se policisté letos zaměřují, je používání mobilu a také ochrana zranitelných účastníků provozu.

      ---

      Zaměstnanci porubské radnice cvičili postupy při požáru

      Na porubské radnici zasahovali v rámci cvičení hasiči. Budovu museli kvůli simulovanému požáru opustit všichni zaměstnanci. Cvičení prověřilo postupy a reakce nejen pracovníků radnice, ale také hasičů.

      Nepředvídatelné situace se nevyhýbají nikomu. Vedení Poruby si to uvědomuje a snaží se na takové případy, co nejlépe připravit.

      Zdeněk Rodek (ANO), místostarosta Ostravy-Poruby: ,,V budově A ÚMOb proběhne taktické cvičení na simulaci požáru v budově, což si myslím, že je věc, která tady nikdy nebyla. Máme propracovanou databázi veškerých zaměstnanců a kontaktů na ně. A tato databáze bude využita k informování pomocí sms. Evakuováni budou všichni zaměstnanci budovy A ÚMOb, což je 108 zaměstnanců. Přesunout by se všichni měli na určené místo, které je naproti budovy A.”

      Ve 3. podlaží ÚMOb Poruba vypukl simulovaný požár od rychlovarné konvice.

      Martin Mrázek, referent bezpečnosti a krizového řízení, ÚMOb Poruba: ,,První věc, kterou jsem udělal poté, co jsem dostal informace od vrátného o tom, že došlo k požáru, bylo, že jsem odeslal varovné sms hromadně všem zaměstnancům, kteří se nacházeli v úřadě. Vzal jsem si vestu a šel jsem s tlakovou varovnou sirénou. Obcházel jsem všechny patra budovy úřadu a přitom jsem křičel hoří, opusťte budovu.”

      Na místo okamžitě vyjely dvě hasičské jednotky z Ostravy-Poruby a Ostravy-Zábřehu. Celkem se cvičení zúčastnilo 14 hasičů se čtyřmi kusy techniky.

      Petr Andráško, mluvčí HZS MSK: ,,Když Integrované bezpečnostní centrum dostane informaci o požáru, tak okamžitě na dané místo vysílá potřebné jednotky a síly. Hasiči mají 2 minuty na to, aby ze stanice vyjeli, ať už se nachází kdekoliv. A poté následuje doprava na to místo a ta je ovlivněna hned několika aspekty. Ať už je to dopravní zácpou nebo tím, aby se ustanovila hasičská technika. Budeme mít i automobilový žebřík s dosahem 30 m.”

      Hasiči museli v rámci cvičení z hořící budovy evakuovat dva zaměstnance.

      Tomáš Přinosil, velitel hasičské stanice Ostrava-Poruba: ,,Hlavním úkolem je provést efektivně hasební zásah a kromě toho je potřeba provést záchranu dvou osob, které se nestihly samovolně evakuovat. V jednom případě využijeme pro záchranu výškovou techniku, v tom druhém případě bude osoba vyvedena s pomocí tzv. vyváděcí kukly a tu osobu za naší asistence vyvedeme ven na bezpečné místo, na místo shromaždiště.”

      Zaměstnanci ÚMOb Poruba: ,,My jsme viděli kouř z okna, respektive kolega ve vedlejší kanceláři viděl kouř, ale to jsme ještě zůstávali klidní, protože jsme nevěděli, co se děje. A pak nám přišly evakuační sms a kolega referent bezpečnosti chodil z klaksonem a křičel hoří. Věděli jsme, kde máme evakuační schodiště, věděli jsme kde máme evakuační shromaždiště, všechny cedulky tam byly, žádná zácpa nebyla.”

      ,,Fakticky evakuace nastala poté, co se na schodišti ohlásil požár tím, že tam někdo začal křičet požár nebo hoří. Nemyslím si, že by nastala zmatená situace. Vedoucí pracovníci kontrolovali kanceláře a koordinovali odchod svých podřízených z budovy.”

      Petr Andráško, mluvčí HZS MSK: ,,Každá hasičská stanice by měla mít minimálně jednou ročně jedno taktické a jedno prověřovací cvičení. Z naší praxe je těch cvičení více. A jenom to kvitujeme. Ve spolupráci s danou firmou, městem, úřadem a tak dále, je to vždy přínosem. Každý požár a každá mimořádná událost je opravdu jiná. To je právě i ten důvod, proč ta cvičení vznikají a proč je podnikáme, protože hasiči musejí být opravdu připraveni na všechno.”

      Zdeněk Rodek (ANO), místostarosta Ostravy-Poruby: ,,Velmi se zaměřujeme na bezpečnost a prevenci hlavně. A v rámci té prevence jsme se domluvili, že i toto je důležitá součást, a je třeba to procvičovat tak, aby věci, které mají lidé načtené, si mohli ověřit v praxi a byli na tu situaci lépe připraveni. A doufám, že závěry z takového taktického cvičení zdokonalíme celý proces.”

      Martin Mrázek, referent bezpečnosti a krizového řízení, ÚMOb Poruba: ,,Zjistili jsme, že po hromadném odeslání sms došlo k poslední obdržené zprávě přibližně po 4 minutách, což nám přišlo poměrně dlouho. Budeme se zamýšlet nad tím, jak do budoucna varovný systém hromadného zasílání sms zmodernizujeme.” 

      Tomáš Přinosil, velitel hasičské stanice Ostrava-Poruba: ,,V ideálním stavu v podstatě bychom nemuseli nikoho zachraňovat, protože ta evakuace by proběhla samovolně, bez naší přítomnosti. A my budeme pouze řešit ten samotný požár. My jsme se domluvili, že uděláme opravdu detailní vyhodnocení a na základě toho se přijmou případná opatření, aby v případě reálného zásahu vše proběhlo tak, jak má.” 

      Podobná cvičení plánuje vedení radnice i do budoucna také ve svých dalších budovách, aby byli zaměstnanci na neočekávané situace dobře připraveni a uměli v krizových chvílích správně reagovat.

      ---

      Hasiči z Jablunkova oslavili 30 let činnosti jednotky JPO II

      Předání medailí za dlouholetou činnost a také převzetí nové techniky. Tak vypadalo slavnostní setkání u jablunkovských dobrovolných hasičů.

      David Sadowski, velitel jednotky SDH Jablunkov: “Dneska slavíme v Jablunkově 30 let, kdy je zde jednotka hasičů v kategorii JPO II, což znamená, že čtyři členové družstva slouží pohotovost nepřetržitě pro výjezd jednoho družstva k zásahům i mimo město Jablunkov. Členové, kteří zde slouží víc jak 30 let, budou dneska oceněni medailemi 1. stupně za věrnost v jednotce a další členové za 20 nebo 10 let členství tady v té jednotce. A u té příležitosti zde bude i požehnáno nové technice, která byla zakoupena z evropských fondů v rámci projektu Moderní řešení pro klimatické hrozby, který je vlastně z programu Interreg Česko-Polsko. Našimi partnery jsou polské město Istebna a polské město Wisła. Společně se v tom projektu zaobíráme problematikou hašení lesních požárů v nepřístupném pohraničním terénu.”

      Jiří Hamrozi (KDU-ČSL), starosta Jablunkova: “Za sebe i za město Jablunkov děkuji hasičům za jejich službu. Dneska slavíme 30 let od založení JPO II a myslím si, že když bychom sečetli všechny jejich výjezdy, tak se můžeme bavit o tisících, a pokud zachránili jeden jediný život, tak jim moc děkuji a přeji hlavně, ať mají ze své služby radost a hlavně vše dobré a zdraví.”

      David Sadowski, velitel jednotky SDH Jablunkov: “Oproti tomu, že dneska přebíráme už pořízenou techniku, tak v letošním roce koncem listopadu nebo v prosinci by měla dorazit nová čtyřkolová cisterna Tatra na terénním podvozku a vybavená jako lesní speciál. Dneska tady přebíráme terénní šestikolku, která má 5 variant použití. Je tam hasicí modul na 200 litrů speciální hasicí směsi a potom další vysokotlaká čerpadla, která zase používáme na dálkovou dopravu vody ve velkém převýšení.”

      ---

      Rychlost ve F-M a okolí budou hlídat radary

      Frýdek-Místek i okolní obce se připravují na spuštění nového systému radarového měření rychlosti. Cílem je zvýšit bezpečnost v místech, kde se řidiči chovají riskantně a kde často přecházejí děti. Takto vytipovaných lokalit je 8. Měření zahájí také obce Baška, Nošovice, Staré Město a Sviadnov.

      Město Frýdek-Místek ve spolupráci s Policií České republiky vytipovalo osm lokalit, kde dojde k instalaci radarů. Změny se dotknou například ulic Lískovecká, Příborská, Frýdlantská, Revoluční, ale také Skalice nebo Chlebovic.

      Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Radary budeme zavádět ve více fázích. První je s ŘSD v rámci obchvatu, kde budou sloužit ke zpomalení rychlosti kvůli stavebním pracím. Další fáze je výsledkem dohody s okolními obcemi. A třetí fáze bude zahrnovat radary přímo u nás ve městě, které bude instalovat statutární město Frýdek-Místek. Umístíme je především na místa, kde došlo k dopravní nehodě nebo kde je vysoký pohyb dětí. A je to hlavně kvůli bezpečnosti."

      ŘSD na obchvatu měří rychlost kvůli hluku úsekovými radary od dubna. Další radar pak nainstaluje v obci Baška na silnici I/56. Na základě memorand o spolupráci se do systému postupně zapojí také Staré Město, Nošovice a Sviadnov.

      Lukáš Kmec (ANO), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Rozhodně to není kvůli vybírání peněz, ale jde o preventivní opatření, nikoliv o restrikcí. Momentálně městská policie při měření rychlosti informuje občany právě prostřednictvím Munipolisu. A nové radary budou hlídat bezpečnost na komunikacích, které jsme předem vytipovali."

      Měřících míst bude 8, ale aktivních bude vždy jen několik a radary se v nich budou střídat, podobně jako to mají v jiných městech. Přestupky bude vyhodnocovat městská nebo státní policie a následně je vyřeší úřad Frýdek-Místek jako obec s rozšířenou působností.

      Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: "Veškeré prostředky, které město získá, tak bude dávat zpět i s těmi obcemi do bezpečnosti silničního provozu, do lepších přechodů, do chodníku a tak dále. Občané budou vědět, kde těch osm míst v první fázi ve městě a v těch obcích je. A současně už neplatí, že při překročení rychlosti o jeden nebo dva kilometry už znamenalo sankcionování. Ta vůle je mnohem větší a opravdu nám jde o to, aby to plnilo preventivní funkci a zvýšila se bezpečnost pro chodce."

      První radary v ulicích by se měly spustit do ostrého provozu na začátku letních prázdnin.

      ---

      Zdroj: https://polar.cz/porady/magazin-112/magazin-112-24-04-2025-17-46