Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Eko magazín

Eko magazín

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy, Systém "single stream" zvyšuje míru recyklace

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ve studiu televize POLAR vítám náměstka primátora Aleše Boháče, a společně navážeme na téma z předchozího příspěvku. Dobrý den, vítejte u nás.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Pěkný den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane náměstku, jaké konkrétní výsledky zaznamenala Ostrava od zavedení systému "single stream" v Radvanicích a Bartovicích?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Tento pilotní projekt byl realizován před šesti lety. Před šesti lety se udělala taková nenadálá skutečnost, že půl roku se měřilo před samotným projektem a pak už tyhle roky nám daly možnost to vyhodnotit 300% nárůst toho tříděného odpadu v papíru, v plastech a v podstatě přes 40 % snížení toho komunálního odpadu. Takže podle mě jsou pozitivní. A navíc krom toho, že to je přívětivější pro lidi, pro dostupnost těch možnosti, toto třídění a té separace, toho odpadu, tak je to i varianta, která přináší úsporu z hlediska provozu toho celého komunálního systému.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme na úplný začátek, tedy před šesti a více lety. Co vás vlastně vedlo k tomu, zkusit tady tento způsob třídění odpadu? Kde vznikla ta myšlenka?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Dneska ho v části městského obvodu Radvanice - Bartovice má 650 obyvatel. To je lokalita, která je svážena tím jedním KUKA vozem tak, aby se dala vážit a obsluhovat. Ta myšlenka byla a spočívala v tom a dodneška je platná a je to ten důvod, proč to budeme rozšiřovat o další 2 tisíce popelnic. Ten, kdo je vzorný, ten, kdo třídí a kdo ten odpad jakýmsi způsobem opravdu roztřídí a separuje, tak zjistí, že 80 % svého odpadu někam odnáší a jenom to mizivé procento nechává doma, u té komunální popelnice. V takovém případě jsou dva problémy. První je, že komunální společnost vyváží vzduch v těch popelnicích, protože jsou prázdné, a druhým problémem je, že si klademe otázku, proč tu většinu toho odpadu mám někam nosit? Proč to nezpříjemnit a nedat to těm lidem k těm domovům, zda by se ta opačná strana už neměla někam odnášet.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: No co na to říkají lidé? Teď už máte i výsledky. Vy jste řekl 300% nárůst tříděného odpadu. Tak lidé v Radvanicích, Bartovicích, jak jsou spokojeni? Říkal jste, že jich je 650, kteří to mají z kolika?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Je to 650 domácností. Ten projekt bude rozšířen tak, že bude doplněn celý obvod Radvanice a Bartovice a dále k němu přibyde městská část Slezská Ostrava, Heřmanice. Je to celkem 2 tisíce popelnic, takže trojnásobné navýšení toho stávajícího pilotního projektu. Ten projekt se nerozšířil, protože neměl oporu v legislativě z hlediska smíchání těch jednotlivých druhů roztříděných odpadů. Dneska k tomu máme zase zelenou. Ukázaly to výsledky, při změně legislativy z hlediska zálohování PET lahví v jednom z dovětku v tom zákoně je, že ta Ostrava v tom bude moct pokračovat, protože má moderní třídící linku na celém svém území. Takže cílem toho projektu, aby každý doma rodinný dům měl tuto možnost třídění a měl popelnici přímo u sebe. Nechceme jako v jiných městech mít modrou, žlutou, zelenou, mít šest popelnic, ale chceme mít jen jednu na tříděný odpad a jednu na směsný odpad. A pak vlastně rodinné domy mají ještě na bio, to znamená hnědou popelnici na trávu. To rozšíření je právě odpověď na vaši otázku. Přivítali to s radostí, byť nejprve k tomu byla nedůvěra, řešili drobnosti a detaily, jestli jim to bude stačit. A ten provoz ukázal, že právě ty popelnice stačí na snížení toho komunálního odvozu. Na vysvětlení je to tak, že dneska někdo má popelnici a je vyvážena každý týden, z největší části. Někdo má co 14 dní podle počtu obyvatel v domácnosti. Vezmu si tu jednodušší, že je vyvážena každý týden, tak má 80 litrovou nebo 120 litrovou nádobu a dneska mu nově přibyde 240 litrová nádoba, do které bude moct dávat papír, kartony, všechny plasty, hliníkové obaly, všechno kromě skla a tato popelnice bude vyvážena jednou za 14 dní a ta na směsný také jednou za 14 dní. Takže zůstává ten princip, že tam OZO musí přijet jednou týdně, ale jeden týden vyveze tu a druhý týden vyveze tu druhou. Takže náklady na svoz zůstanou stejné a člověk najednou dostane v součtu větší objem těch nádob. Ale díky tomu nikam nemusí chodit a může ten separovaný odpad dávat přímo k těm nádobách.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Tak to jste mi zároveň odpověděl i na další otázku, jak se zvýšila efektivita. I když říkáte, že svážet se bude jednou týdně, tak či tak, ale zmizí ta hnízda tzv. odpadová, takže tam se zajíždět nebude, tam se bude zajíždět jenom pro sklo. Řešili jste v průběhu těch šesti let nějaké potíže, problémy, něco, co ještě bylo třeba doladit?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Po roce toho pilotního projektu jsem dal veřejné projednání ve Společenském domě, kde přišlo přes 60 lidí a všechny odezvy byly pozitivní. Ba naopak, lidé, kteří předtím třeba netřídili z jakýchkoliv důvodů, měli daleko to třídící hnízdo, nebo nechtěli nebo neměli o to zájem, tak řekli: "když už to mám přímo u baráku", tak k tomu byl motivován a je to jenom rozdíl v tom, jestli otevře jeden poklop nebo druhý poklop popelnice. Už mu nestojí v cestě vůbec nic. Což si myslím, že bude motivující pro hodně lidí, co dneska třeba netřídí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jakou roli hraje tento projekt v celkovém plánu třídění odpadu v Ostravě? Vy jste řekl, že se rozšiřuje na Slezskou Ostravu a na další obvody. Co dál? Protože přece jenom těch obvodů je přes dvacet.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Tak myslím, že jeho hlavní rolí je přiblížit to třídění těm občanům a udělat ho co nejjednodušší. Největším problémem těch lidí je doma skladovat všechen ten materiál a pak ho někde odnášet. Tím, že tu popelnici budou mít u sebe, tak ho ani nemusí skladovat. Nemusí mít ani doma čtyři koše odpadkové. A díky tomu se dokáže navýšit ten tříděný odpad, vzhledem k moderní třídící lince se dostane do OZO a moderní třídící linka ho na jedné lince a proto nemusí být vyvážen několika auty, ho roztřídí. Maximum z něho je využité materiálně, něco potom energeticky. Díky tomu je zvýšené množství odklonění od skládkování, což je hlavním cílem. Na těch místech, které jsou ty hnízda, tím, že se uvolní někde i tři kontejnery na plast, tři na papír, kde ti lidé měli problémy v tom, že tam došlo k nahodilému plnění, takže někdy když člověk přišel a bylo to plné, neuměl to načasovat. Nevěděl, kdy tam někdo přijde před ním. Bohužel tam byly naházené věci, které tam nepatří nebo prostě byly zneužité ty kontejnery k odhození, klidně i sutí nebo dalších jiných materiálů. Teď na těch místech vznikne prostor a ten prostor budeme chtít využít pro jiné druhy třídění, textil, elektro věci a nebo další nádoby na další možnosti, které můžou být. Někde máme olej, takže tím dojde k prostoru toho rozšíření. On bohužel v tom městě není neomezený, nemůže být to hnízdo kontejnerové, neomezeně velké. No a suma sumárum by měla udržet ten systém, aby byl co nejlevnější, což ocení každý z těch uživatelů, každý z občanů. A zvýšit efektivitu odklonění toho skládkování.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak to bude u paneláků u paneláků?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: U paneláků bohužel zůstanou ty kontejnerová místa, ale i zde se podle mě dočkáme změny, vytipovávají se oblasti, protože dneska třeba u velkých bytových domů nebo u paneláků se sváží klidně i 4x týdně, což je vidět, že zase to zanechává nějakou ekologickou stopu. Není možné to úplně snižovat, hlavně v letních měsících, kde to nemusí přinášet zrovna pozitivní zprávy pro lidi, kteří bydlí v těch nižších patrech nebo blízko u těch řídicích míst. Ale naší snahou je tam dát jiné kontejnery, velkokapacitní kontejnery. To znamená, že nemusí jich být 5 vedle sebe. Bavíme se zde o tříkubíkových kontejnerech. Modernějších, našlapovacích, tak, aby člověk nemusel na ten kontejner sahat, ale tím pádem se i automaticky zavíral, nejenom proti dešti, ale právě kvůli tomu, aby vítr nerozfoukal to, co v něm je hozeno a navíc aby v podstatě z něho nešel ten odér, který asi nikdo cítit nechce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Děkuji vám za rozhovor, náš čas vypršel.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Děkuji za pozvání..

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: My pro tentokrát končíme a uvidíme se u dalšího tématu.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Eko magazín
Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy, Systém "single stream" zvyšuje míru recyklace
05. listopadu 2024, 17:40

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Ve studiu televize POLAR vítám náměstka primátora Aleše Boháče, a společně navážeme na téma z předchozího příspěvku. Dobrý den, vítejte u nás.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Pěkný den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane náměstku, jaké konkrétní výsledky zaznamenala Ostrava od zavedení systému "single stream" v Radvanicích a Bartovicích?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Tento pilotní projekt byl realizován před šesti lety. Před šesti lety se udělala taková nenadálá skutečnost, že půl roku se měřilo před samotným projektem a pak už tyhle roky nám daly možnost to vyhodnotit 300% nárůst toho tříděného odpadu v papíru, v plastech a v podstatě přes 40 % snížení toho komunálního odpadu. Takže podle mě jsou pozitivní. A navíc krom toho, že to je přívětivější pro lidi, pro dostupnost těch možnosti, toto třídění a té separace, toho odpadu, tak je to i varianta, která přináší úsporu z hlediska provozu toho celého komunálního systému.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme na úplný začátek, tedy před šesti a více lety. Co vás vlastně vedlo k tomu, zkusit tady tento způsob třídění odpadu? Kde vznikla ta myšlenka?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Dneska ho v části městského obvodu Radvanice - Bartovice má 650 obyvatel. To je lokalita, která je svážena tím jedním KUKA vozem tak, aby se dala vážit a obsluhovat. Ta myšlenka byla a spočívala v tom a dodneška je platná a je to ten důvod, proč to budeme rozšiřovat o další 2 tisíce popelnic. Ten, kdo je vzorný, ten, kdo třídí a kdo ten odpad jakýmsi způsobem opravdu roztřídí a separuje, tak zjistí, že 80 % svého odpadu někam odnáší a jenom to mizivé procento nechává doma, u té komunální popelnice. V takovém případě jsou dva problémy. První je, že komunální společnost vyváží vzduch v těch popelnicích, protože jsou prázdné, a druhým problémem je, že si klademe otázku, proč tu většinu toho odpadu mám někam nosit? Proč to nezpříjemnit a nedat to těm lidem k těm domovům, zda by se ta opačná strana už neměla někam odnášet.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: No co na to říkají lidé? Teď už máte i výsledky. Vy jste řekl 300% nárůst tříděného odpadu. Tak lidé v Radvanicích, Bartovicích, jak jsou spokojeni? Říkal jste, že jich je 650, kteří to mají z kolika?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Je to 650 domácností. Ten projekt bude rozšířen tak, že bude doplněn celý obvod Radvanice a Bartovice a dále k němu přibyde městská část Slezská Ostrava, Heřmanice. Je to celkem 2 tisíce popelnic, takže trojnásobné navýšení toho stávajícího pilotního projektu. Ten projekt se nerozšířil, protože neměl oporu v legislativě z hlediska smíchání těch jednotlivých druhů roztříděných odpadů. Dneska k tomu máme zase zelenou. Ukázaly to výsledky, při změně legislativy z hlediska zálohování PET lahví v jednom z dovětku v tom zákoně je, že ta Ostrava v tom bude moct pokračovat, protože má moderní třídící linku na celém svém území. Takže cílem toho projektu, aby každý doma rodinný dům měl tuto možnost třídění a měl popelnici přímo u sebe. Nechceme jako v jiných městech mít modrou, žlutou, zelenou, mít šest popelnic, ale chceme mít jen jednu na tříděný odpad a jednu na směsný odpad. A pak vlastně rodinné domy mají ještě na bio, to znamená hnědou popelnici na trávu. To rozšíření je právě odpověď na vaši otázku. Přivítali to s radostí, byť nejprve k tomu byla nedůvěra, řešili drobnosti a detaily, jestli jim to bude stačit. A ten provoz ukázal, že právě ty popelnice stačí na snížení toho komunálního odvozu. Na vysvětlení je to tak, že dneska někdo má popelnici a je vyvážena každý týden, z největší části. Někdo má co 14 dní podle počtu obyvatel v domácnosti. Vezmu si tu jednodušší, že je vyvážena každý týden, tak má 80 litrovou nebo 120 litrovou nádobu a dneska mu nově přibyde 240 litrová nádoba, do které bude moct dávat papír, kartony, všechny plasty, hliníkové obaly, všechno kromě skla a tato popelnice bude vyvážena jednou za 14 dní a ta na směsný také jednou za 14 dní. Takže zůstává ten princip, že tam OZO musí přijet jednou týdně, ale jeden týden vyveze tu a druhý týden vyveze tu druhou. Takže náklady na svoz zůstanou stejné a člověk najednou dostane v součtu větší objem těch nádob. Ale díky tomu nikam nemusí chodit a může ten separovaný odpad dávat přímo k těm nádobách.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Tak to jste mi zároveň odpověděl i na další otázku, jak se zvýšila efektivita. I když říkáte, že svážet se bude jednou týdně, tak či tak, ale zmizí ta hnízda tzv. odpadová, takže tam se zajíždět nebude, tam se bude zajíždět jenom pro sklo. Řešili jste v průběhu těch šesti let nějaké potíže, problémy, něco, co ještě bylo třeba doladit?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Po roce toho pilotního projektu jsem dal veřejné projednání ve Společenském domě, kde přišlo přes 60 lidí a všechny odezvy byly pozitivní. Ba naopak, lidé, kteří předtím třeba netřídili z jakýchkoliv důvodů, měli daleko to třídící hnízdo, nebo nechtěli nebo neměli o to zájem, tak řekli: "když už to mám přímo u baráku", tak k tomu byl motivován a je to jenom rozdíl v tom, jestli otevře jeden poklop nebo druhý poklop popelnice. Už mu nestojí v cestě vůbec nic. Což si myslím, že bude motivující pro hodně lidí, co dneska třeba netřídí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jakou roli hraje tento projekt v celkovém plánu třídění odpadu v Ostravě? Vy jste řekl, že se rozšiřuje na Slezskou Ostravu a na další obvody. Co dál? Protože přece jenom těch obvodů je přes dvacet.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Tak myslím, že jeho hlavní rolí je přiblížit to třídění těm občanům a udělat ho co nejjednodušší. Největším problémem těch lidí je doma skladovat všechen ten materiál a pak ho někde odnášet. Tím, že tu popelnici budou mít u sebe, tak ho ani nemusí skladovat. Nemusí mít ani doma čtyři koše odpadkové. A díky tomu se dokáže navýšit ten tříděný odpad, vzhledem k moderní třídící lince se dostane do OZO a moderní třídící linka ho na jedné lince a proto nemusí být vyvážen několika auty, ho roztřídí. Maximum z něho je využité materiálně, něco potom energeticky. Díky tomu je zvýšené množství odklonění od skládkování, což je hlavním cílem. Na těch místech, které jsou ty hnízda, tím, že se uvolní někde i tři kontejnery na plast, tři na papír, kde ti lidé měli problémy v tom, že tam došlo k nahodilému plnění, takže někdy když člověk přišel a bylo to plné, neuměl to načasovat. Nevěděl, kdy tam někdo přijde před ním. Bohužel tam byly naházené věci, které tam nepatří nebo prostě byly zneužité ty kontejnery k odhození, klidně i sutí nebo dalších jiných materiálů. Teď na těch místech vznikne prostor a ten prostor budeme chtít využít pro jiné druhy třídění, textil, elektro věci a nebo další nádoby na další možnosti, které můžou být. Někde máme olej, takže tím dojde k prostoru toho rozšíření. On bohužel v tom městě není neomezený, nemůže být to hnízdo kontejnerové, neomezeně velké. No a suma sumárum by měla udržet ten systém, aby byl co nejlevnější, což ocení každý z těch uživatelů, každý z občanů. A zvýšit efektivitu odklonění toho skládkování.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak to bude u paneláků u paneláků?

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: U paneláků bohužel zůstanou ty kontejnerová místa, ale i zde se podle mě dočkáme změny, vytipovávají se oblasti, protože dneska třeba u velkých bytových domů nebo u paneláků se sváží klidně i 4x týdně, což je vidět, že zase to zanechává nějakou ekologickou stopu. Není možné to úplně snižovat, hlavně v letních měsících, kde to nemusí přinášet zrovna pozitivní zprávy pro lidi, kteří bydlí v těch nižších patrech nebo blízko u těch řídicích míst. Ale naší snahou je tam dát jiné kontejnery, velkokapacitní kontejnery. To znamená, že nemusí jich být 5 vedle sebe. Bavíme se zde o tříkubíkových kontejnerech. Modernějších, našlapovacích, tak, aby člověk nemusel na ten kontejner sahat, ale tím pádem se i automaticky zavíral, nejenom proti dešti, ale právě kvůli tomu, aby vítr nerozfoukal to, co v něm je hozeno a navíc aby v podstatě z něho nešel ten odér, který asi nikdo cítit nechce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Děkuji vám za rozhovor, náš čas vypršel.

Aleš Boháč (Starostové pro Ostravu), náměstek primátora Ostravy: Děkuji za pozvání..

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: My pro tentokrát končíme a uvidíme se u dalšího tématu.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/eko-magazin/eko-magazin-05-11-2024-17-40