Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Eko magazín

Eko magazín

  • Popelářům začal hořet náklad, vůz zachránili
  • V Radvanicích vzniká největší hřiště v zemi
  • DPO má nové elektrobusy
  • Alan Popiolek, student Albertovy SŠ v Českém Těšíně: Kniha o zvířatech a lidech v ostravské ZOO

Dobrý den, sledujete televizi polar, je čas na Ekomagazín, dobrý den…Nejprve přišel výbuch a pak vyšlehly plameny. Popelářům, kteří převáželi plast, začaly uvnitř vozu odpadky hořet. Duchapřítomně ale náklad vysypali přímo na ulici a tím zachránili celý vůz. Požár vznikl, protože někdo hodil do kontejneru nádobu s hořlavinou. Ta tam ale v žádném případě nepatří.

Popelářům začal hořet náklad, vůz zachránili

Hořící hromada plastových odpadků přímo uprostřed ulice Čelakovského ve Frýdku-Místku. Vysypali ji tam popeláři rovnou z auta. Museli totiž jednat velmi rychle.

Jan Zuščák, řidič popelářského vozu: "Přijeli jsme k hnízdu, bereme plast, žluté kontejnery. No a ujeli jsme cirka 100 metrů, uslyšeli jsme výbuch menší no a hned plameny. Hned plameny, takže hned jsme otvírali zadek, vytlačili jsme odpad na zem a uhasili auto hasičákem."

S hašením hořícího odpadu okamžitě pomáhali i lidé z okolních domů a během několika minut dorazili hasiči, kteří oheň rychle dohasili.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Díky chlapům, kteří se zachovali správě a vytlačili ten odpad, který hořel. Nebo vůbec reagovali tak, že ten odpad vytlačili ven a okamžitě hasili vozidlo a snažili se uhasit i ten odpad, tak zachránili jednak obrovskou škodu, protože to vozidlo stojí nějakých 5,5 milionu to je jedna věc. A samozřejmě nedošlo k většímu neštěstí. Naštěstí v podstatě tam byl prostor, kde se to dalo vysypat. A dalo se to odstranit."

Jan Zuščák, řidič popelářského vozu: "V tom stresu člověk neví ani co má dělat. Já jsem to ani nemohl otevřít, jak mi ruka poskakovala, ale nebylo zbytí."

Důvodem požáru bylo, že někdo hodil do popelnice na plast pravděpodobně nějaký kanystr s hořlavinou, která po slisování ve voze explodovala.

Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Samozřejmě apeluji na občany, že tento odpad tam v žádném případě nepatří. Protože byla to neznámá kapalina. Buďto benzín, toluen nebo něco podobného, protože hned při tom naložení a stlačení to hned bouchlo a začalo hořet. Byl to kontejner na plasty a samozřejmě tyto odpady a veškeré nádoby od chemikálií, od výbušnin, od jakýchkoliv hořlavých látek patří do sběrných dvorů. Tam jsou pro to speciální kontejnery a tam s tím umíme nakládat. A nepatří do nádob na plasty. Tam patří opravdu jenom čisté plasty, které se dají potom dotřídit a dále nějakým způsobem využít."

Frýdecká skládka po ohledání požářiště hasiči a policisty odpad naložila do kontejneru a odvezla k likvidaci.

V Radvanicích vzniká největší hřiště v zemi

    V Ostravské městské části Radvanice vzniká unikátní hřiště pro děti i dospělé, které nemá obdoby v celé zemi. Ojedinělý je tento projekt nejen pestrostí herních prvků a možnostmi využití, ale i v tom, že jde o revitalizaci a sanaci areálu bývalého koupaliště.

    V Radvanicích začala další etapa revitalizace areálu bývalého koupaliště. Celý projekt začal před 5 lety demolicí starých objektů, následovala stavba inline dráhy, revitalizace zeleně a na dně bazénu vzniklo dětské hřiště, které si okamžitě získalo velkou oblibu.

    anketa: "Je to tady super, děti to tady moc baví a užívají si to."

    "Ta plocha je fajn udělaná, že kdyby děti spadly, tak je to bezpečné."

    "Mě baví lanovka, protože na ni můžu skočit v sedě."

    Nyní začíná poslední etapa, která dětskou hrací plochu rozšíří asi desetinásobně na 5 tisíc metrů čtverečních a stane se tak největším hřištěm v České republice.

    Aleš Boháč, starosta Radvanic a Bartovic: "K těmto dvěma kopcům přibyde tatínek a maminka, přibyde pětimetrový a čtyřmetrový kopec, přibydou nerezové skluzavky a další atrakce. Budou tady i vodní atrakce, jak jinak než v podobě veleryb."

    Hřiště bude sloužit nejen dětem ale i dospělým. Vznikne plocha na fotbal, volejbal i basketbal. V bazénu se mohou konat i kulturní akce.

    Aleš Boháč, starosta Radvanic a Bartovic: "Celé to koupaliště bude v těchto barvách tzn. převažující modrá a žlutá a ta modrá je jednou z posledních vzpomínek na to koupaliště."

    Stavba potrvá rok a vyjde na 41 milionů korun. Po celou dobu bude hřiště pro děti uzavřeno. Využívat bude možné pouze okolní park.

    DPO má nové elektrobusy

    Dopravní podnik Ostrava pokračuje v modernizaci a ekologizaci městského provozu a po odklonu od dieselu, jde ještě dál směrem k bezemisní přepravě cestujících Od května postupně vyjíždějí do ulic nové elektrobusy Solaris.

    Daniel Morys, ředitel DPO: "Vždy jsme říkali, že autobusy na CNG jsou přechodná technologie a postupně je budou nahrazovat elektrobusy."

    Ve srovnání s autobusy na CNG vyprodukují tyto nové elektrobusy za rok až o 700 kg emisí oxidu uhličitého méně.

    Martin Kupka, ministr dopravy: "Je jasné, že ostravský dopravní podnik v tomto směru udává rytmus celé ČR v modernizaci hromadné dopravy."

    V Ostravě-Porubě rozšířili počet květinových luk. Zatímco loni byla jen jedna, letos jich bude celkem 10, a to na různých místech obvodu. První louka u Francouzské ulice totiž loni sklidila obrovský úspěch. Letos je v plánu 12. etapa regenerace. Louky budou různě velké.

    Pavel Janků, vedoucí odboru technických služeb a zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “Už si budou vytvářet nějaké biotopy. Takže ta louka by se tam měla postupně proměňovat. Takže sami se těšíme na to, co vlastně na Francouzské teď vznikne."

    Na vysazení luk letos v obvodu spotřebovali 45 kilo lučních směsí. V průměru se dává 10 gramů semen na metr čtvereční. Louku na Francouzské ulici loni nechali vysemenit a letos by měly květiny růst přirozeně.

    Alan Popiolek, student Albertovy SŠ v Českém Těšíně: Kniha o zvířatech a lidech v ostravské ZOO

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Alan Popiolek, nadějný zoolog student, Albrechtovi střední školy v Českém Těšíně. Je mu teprve sedmnáct let a už vydal svojí první knihu a další dvě chystá. Dobrý den, vítejte v našem studium.

    Alan Popiolek, student Albertovy Střední školy v Českém Těšíně: Dobrý den.

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Alane, nejdřív velká gratulace, protože v sedmnácti letech vydat svoji první knihu, to není úplně tak obvyklé.

    Alan Popiolek, student Albertovy Střední školy v Českém Těšíně: Ty počátky nad sepsáním publikace přišly už v listopadu roku 2017, když jsem uvažoval nad sepsáním klasické encyklopedie zvířat. Měl jsem pro ni i vlastní název, původně se měla jmenovat Zvířecí dynastie, ale postupně jsem tvorbu na této původní publikaci ukončil. Ještě téhož roku jsem dostal informaci, když jsem navštívil v zoologické zahradě přednášku, která se jmenovala "Pod hladinou latinsko-amerických řek", tak jsem od jedné paní ošetřovatelky, z níž se znám, dostal zprávu o tom, že zoologická zahrada chtěla vydat publikaci, ve které by pojednávala o chovaných zvířatech, ale také ukončili tvorbu na této publikaci.

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To byl takový impulz k tomu, abyste začal sepisovat lexikon zvířat, které žijí v Zoologické zahradě v Ostravě?

    Alan Popiolek, student Albertovy Střední školy v Českém Těšíně: Ano.

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ta knížka se částečně věnuje i panu řediteli. Představte nám trošku lexikon, co tam všechno je?

    Alan Popiolek, student Albertovy Střední školy v Českém Těšíně: Lexikon zvířat ZOO Ostrava, jak už název napovídá, tak se jedná především o kompendium těch chovaných zvířat, která se v současné době v zoologické zahradě vyskytují. Kniha, jak jste řekla správně, je věnována právě památce dlouholetého ředitele zoologické zahrady a botanického parku Zoo Ostrava, panu inženýrů Petru Čolasovi, který tu zoologickou zahradu proměnil z chovného zařízení na opravdu celosvětovou špičku v chovu kriticky ohrožených druhů. Proto jsem se rozhodl věnovat panu Čolasovi tuto publikaci. Co se týče obsahu mojí knihy, knihy je obohacena mojí předmluvou, v níž oceňují práci zoologické zahrady. Také je tam výpis všech zoologických zahrad, která jsou sdružená v Unii českých a slovenských zoologických zahrad. Dále to je kapitola "Naše poslání", v níž seznamuji lidi především s posláním moderních zoologických zahrad. Mnoho lidí vám dneska totiž řekne, že z práce zoologa v ostravské zoologické zahradě nebo i v nějaké jiné zoo je mazlení se zvířátky, že to je práce snů. Ale opravdu práce v zoologické zahradě je opravdu dřina starat se tam o mnoho velice nebezpečných zvířat. Také zde popisuji environmentální význam zoologických zahrad dneska ve světě, co jsou to za chovné programy, do kterých je zoologická zahrada zapojena, jak to probíhá s takovým návratem zvířat do volné přírody.

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Následuje kapitola, ve které popisujete všechna zvířata, která chovají v ostravské zoologické zahradě.

    Alan Popiolek, student Albertovy Střední školy v Českém Těšíně: Ano, těch je tam čtyři sta dvacet osm druhů a poddruhů popsaných na dvě stě šedesáti pěti stránkách, jen abychom mluvili přesně.

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tam to je sestavené tak, že to není formou vyprávění, ale máte to přímo tak, jak si to zoologové dělají. Do jaké třídy, do jaké podskupiny je to ten druh určitý zařazen.

    Alan Popiolek, student Albertovy Střední školy v Českém Těšíně: Je to tak. Všechna zvířata jsou zde seřazena podle abecedy. Opravdu návštěvník si zde najde každé zvíře, o kterém nic neví od od včel a ryb přes třeba levharty, klokany až po slony indické. Máte pravdu, není to sepsané nějakou formou vyprávění, ale opravdu člověk se tam dozví informace týkající se taxonomie, anatomie, způsobu života, potravě, rozmnožování u těch daných živočichů. Dozví se i ty hlavní fragmenty těch jejich ohrožení.

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak Vás tak poslouchám, tak víte o té zoologické zahradě v Ostravě docela hodně informací.

    Alan Popiolek, student Albertovy Střední školy v Českém Těšíně: Děkuji.

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolikrát jste ostravskou zoo navštívil?

    Alan Popiolek, student Albertovy Střední školy v Českém Těšíně: To Vám asi neřeknu tu správnou odpověď. Já do té zoologické zahrady chodím už od útlého věku. Dá se říci, že od té doby, kdy se ve mně probudila ta vášeň ke zvířatům.

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ten lexikon zvířat, kde bude mít zařazení? Mohla by sloužit také jako pomůcka ve školách?

    Alan Popiolek, student Albertovy Střední školy v Českém Těšíně: Určitě, právě úloha, že by měla sloužit jako učební pomůcka, to byl jeden z motivů proč jsem také tvořil tuto knížku. Já věřím, že informace v této knížce ocení nejen široká veřejnost, návštěvníci zoologické zahrady, ale určitě také studenti mateřských, základních, středních škol, různých zemědělských škol. Určitě absolventi nějakých přírodovědných kroužků v domovech dětí a mládeže nebo v přírodovědných stanicích. Ale na své si určitě přijdou i nějací chovatelé okrasných třeba papoušků.

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem v úvodu řekla, že chystáte další dvě nové knihy. O čem budou? Asi pravděpodobně zase se zvířecí tématikou.

    Alan Popiolek, student Albertovy Střední školy v Českém Těšíně: Plánuji další dvě knížky. Plánuji se ještě nějakou dobu zdržet u toho svého lexikonu, ale právě nyní v současné době připravuju, jak už jste řekla, dvě knížky. Ta první bude o kryptozoologii. Někteří čtenáři si možná vzpomenou, co to je, někdo možná neví, já to v rychlosti jenom připomenu. Kryptozoologie, už ten název kryptos znamená skrytý a zoo jako v zoologii zoo znamená živočich, takže je to hraniční obor zoologie. Někteří biologové to ještě neuznávají jako skutečnou vědu, která se snaží shromažďovat zprávy o zvířatech, kterou vědci odmítají uznat. Jsou to například himálajský člověk, je tady určitě sněžný muž nebo příšera z jezera Ness ve Skotsku, Nessie nebo i mongolský červ Olgoj Chorchoj z pouště Gobi.

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Takže to bude jedna kniha, která se bude věnovat kryptozoologii. Druhá? To bude ještě pokračování lexikonu?

    Alan Popiolek, student Albertovy Střední školy v Českém Těšíně: To nebude pokračování lexikonu. Lexikon zvířat se, doufám teda, pokud bude zájem, určitě dočká i přepracovaného vydání, protože jak já říkám Lexikon zvířat není podobně jako zoologická zahrada nikdy kompletně hotov, protože každým dnem, každým týdnem, každým měsícem přibydou nové zvířata do zoo, takže určitě dojde k přepracované vydání. Ale teď ještě k té poslední knížce. Tahle knížka je zatím ještě v mých představách, ale rád bych ji v budoucnu sepsal společně s jedním mým velmi dobrým kamarádem, který se živí jako odonatolog. Už jsme spolu byli na několika exekucích třeba v zoologické zahradě. Chtěl bych se v této knížce společně s ním věnovat entomologii, konkrétně broukům v naší přírodě. Chtěl bych, aby to byl taky jako nějaký lexikon, ale o broucích v naší přírodě.

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ano, vraťme se ještě k lexikonu, který máte před sebou. Je doplněn obrázky, fotografiemi. To je vaše práce?

    Alan Popiolek, student Albertovy Střední školy v Českém Těšíně: Z devadesáti procent to to moje práce není. Já jsem požádal ještě v době, kdy všechno bylo zavřené kvůli pandemické vlně, e-mailem paní tiskovou mluvčí zoologické zahrady, zda bych mohl použít obrázky z archívů zoologické zahrady do své knihy. Paní Šárka odpověděla, že není žádný problém, ale tady ty obrázky, které vidíte na té vazbě, tak ty jsou z mého archívu ,ty jsem sám nafotil.

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Alanem, já Vám děkuji za rozhovor i za představení lexikonu i vašich plánů a přeji Vám hodně štěstí.

    Alan Popiolek, student Albertovy Střední školy v Českém Těšíně: Také děkuji.

    Redakčně upraveno / zkráceno.

    Mohlo by Vás také zajímat

    Pořad: Eko magazín
    10. května 2022, 17:40

    Dobrý den, sledujete televizi polar, je čas na Ekomagazín, dobrý den…Nejprve přišel výbuch a pak vyšlehly plameny. Popelářům, kteří převáželi plast, začaly uvnitř vozu odpadky hořet. Duchapřítomně ale náklad vysypali přímo na ulici a tím zachránili celý vůz. Požár vznikl, protože někdo hodil do kontejneru nádobu s hořlavinou. Ta tam ale v žádném případě nepatří.

    Popelářům začal hořet náklad, vůz zachránili

    Hořící hromada plastových odpadků přímo uprostřed ulice Čelakovského ve Frýdku-Místku. Vysypali ji tam popeláři rovnou z auta. Museli totiž jednat velmi rychle.

    Jan Zuščák, řidič popelářského vozu: "Přijeli jsme k hnízdu, bereme plast, žluté kontejnery. No a ujeli jsme cirka 100 metrů, uslyšeli jsme výbuch menší no a hned plameny. Hned plameny, takže hned jsme otvírali zadek, vytlačili jsme odpad na zem a uhasili auto hasičákem."

    S hašením hořícího odpadu okamžitě pomáhali i lidé z okolních domů a během několika minut dorazili hasiči, kteří oheň rychle dohasili.

    Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Díky chlapům, kteří se zachovali správě a vytlačili ten odpad, který hořel. Nebo vůbec reagovali tak, že ten odpad vytlačili ven a okamžitě hasili vozidlo a snažili se uhasit i ten odpad, tak zachránili jednak obrovskou škodu, protože to vozidlo stojí nějakých 5,5 milionu to je jedna věc. A samozřejmě nedošlo k většímu neštěstí. Naštěstí v podstatě tam byl prostor, kde se to dalo vysypat. A dalo se to odstranit."

    Jan Zuščák, řidič popelářského vozu: "V tom stresu člověk neví ani co má dělat. Já jsem to ani nemohl otevřít, jak mi ruka poskakovala, ale nebylo zbytí."

    Důvodem požáru bylo, že někdo hodil do popelnice na plast pravděpodobně nějaký kanystr s hořlavinou, která po slisování ve voze explodovala.

    Richard Blahut, předseda představenstva Frýdecké skládky: "Samozřejmě apeluji na občany, že tento odpad tam v žádném případě nepatří. Protože byla to neznámá kapalina. Buďto benzín, toluen nebo něco podobného, protože hned při tom naložení a stlačení to hned bouchlo a začalo hořet. Byl to kontejner na plasty a samozřejmě tyto odpady a veškeré nádoby od chemikálií, od výbušnin, od jakýchkoliv hořlavých látek patří do sběrných dvorů. Tam jsou pro to speciální kontejnery a tam s tím umíme nakládat. A nepatří do nádob na plasty. Tam patří opravdu jenom čisté plasty, které se dají potom dotřídit a dále nějakým způsobem využít."

    Frýdecká skládka po ohledání požářiště hasiči a policisty odpad naložila do kontejneru a odvezla k likvidaci.

    V Radvanicích vzniká největší hřiště v zemi

      V Ostravské městské části Radvanice vzniká unikátní hřiště pro děti i dospělé, které nemá obdoby v celé zemi. Ojedinělý je tento projekt nejen pestrostí herních prvků a možnostmi využití, ale i v tom, že jde o revitalizaci a sanaci areálu bývalého koupaliště.

      V Radvanicích začala další etapa revitalizace areálu bývalého koupaliště. Celý projekt začal před 5 lety demolicí starých objektů, následovala stavba inline dráhy, revitalizace zeleně a na dně bazénu vzniklo dětské hřiště, které si okamžitě získalo velkou oblibu.

      anketa: "Je to tady super, děti to tady moc baví a užívají si to."

      "Ta plocha je fajn udělaná, že kdyby děti spadly, tak je to bezpečné."

      "Mě baví lanovka, protože na ni můžu skočit v sedě."

      Nyní začíná poslední etapa, která dětskou hrací plochu rozšíří asi desetinásobně na 5 tisíc metrů čtverečních a stane se tak největším hřištěm v České republice.

      Aleš Boháč, starosta Radvanic a Bartovic: "K těmto dvěma kopcům přibyde tatínek a maminka, přibyde pětimetrový a čtyřmetrový kopec, přibydou nerezové skluzavky a další atrakce. Budou tady i vodní atrakce, jak jinak než v podobě veleryb."

      Hřiště bude sloužit nejen dětem ale i dospělým. Vznikne plocha na fotbal, volejbal i basketbal. V bazénu se mohou konat i kulturní akce.

      Aleš Boháč, starosta Radvanic a Bartovic: "Celé to koupaliště bude v těchto barvách tzn. převažující modrá a žlutá a ta modrá je jednou z posledních vzpomínek na to koupaliště."

      Stavba potrvá rok a vyjde na 41 milionů korun. Po celou dobu bude hřiště pro děti uzavřeno. Využívat bude možné pouze okolní park.

      DPO má nové elektrobusy

      Dopravní podnik Ostrava pokračuje v modernizaci a ekologizaci městského provozu a po odklonu od dieselu, jde ještě dál směrem k bezemisní přepravě cestujících Od května postupně vyjíždějí do ulic nové elektrobusy Solaris.

      Daniel Morys, ředitel DPO: "Vždy jsme říkali, že autobusy na CNG jsou přechodná technologie a postupně je budou nahrazovat elektrobusy."

      Ve srovnání s autobusy na CNG vyprodukují tyto nové elektrobusy za rok až o 700 kg emisí oxidu uhličitého méně.

      Martin Kupka, ministr dopravy: "Je jasné, že ostravský dopravní podnik v tomto směru udává rytmus celé ČR v modernizaci hromadné dopravy."

      V Ostravě-Porubě rozšířili počet květinových luk. Zatímco loni byla jen jedna, letos jich bude celkem 10, a to na různých místech obvodu. První louka u Francouzské ulice totiž loni sklidila obrovský úspěch. Letos je v plánu 12. etapa regenerace. Louky budou různě velké.

      Pavel Janků, vedoucí odboru technických služeb a zeleně, MOb Ostrava-Poruba: “Už si budou vytvářet nějaké biotopy. Takže ta louka by se tam měla postupně proměňovat. Takže sami se těšíme na to, co vlastně na Francouzské teď vznikne."

      Na vysazení luk letos v obvodu spotřebovali 45 kilo lučních směsí. V průměru se dává 10 gramů semen na metr čtvereční. Louku na Francouzské ulici loni nechali vysemenit a letos by měly květiny růst přirozeně.

      Alan Popiolek, student Albertovy SŠ v Českém Těšíně: Kniha o zvířatech a lidech v ostravské ZOO

      Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Alan Popiolek, nadějný zoolog student, Albrechtovi střední školy v Českém Těšíně. Je mu teprve sedmnáct let a už vydal svojí první knihu a další dvě chystá. Dobrý den, vítejte v našem studium.

      Alan Popiolek, student Albertovy Střední školy v Českém Těšíně: Dobrý den.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Alane, nejdřív velká gratulace, protože v sedmnácti letech vydat svoji první knihu, to není úplně tak obvyklé.

      Alan Popiolek, student Albertovy Střední školy v Českém Těšíně: Ty počátky nad sepsáním publikace přišly už v listopadu roku 2017, když jsem uvažoval nad sepsáním klasické encyklopedie zvířat. Měl jsem pro ni i vlastní název, původně se měla jmenovat Zvířecí dynastie, ale postupně jsem tvorbu na této původní publikaci ukončil. Ještě téhož roku jsem dostal informaci, když jsem navštívil v zoologické zahradě přednášku, která se jmenovala "Pod hladinou latinsko-amerických řek", tak jsem od jedné paní ošetřovatelky, z níž se znám, dostal zprávu o tom, že zoologická zahrada chtěla vydat publikaci, ve které by pojednávala o chovaných zvířatech, ale také ukončili tvorbu na této publikaci.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To byl takový impulz k tomu, abyste začal sepisovat lexikon zvířat, které žijí v Zoologické zahradě v Ostravě?

      Alan Popiolek, student Albertovy Střední školy v Českém Těšíně: Ano.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ta knížka se částečně věnuje i panu řediteli. Představte nám trošku lexikon, co tam všechno je?

      Alan Popiolek, student Albertovy Střední školy v Českém Těšíně: Lexikon zvířat ZOO Ostrava, jak už název napovídá, tak se jedná především o kompendium těch chovaných zvířat, která se v současné době v zoologické zahradě vyskytují. Kniha, jak jste řekla správně, je věnována právě památce dlouholetého ředitele zoologické zahrady a botanického parku Zoo Ostrava, panu inženýrů Petru Čolasovi, který tu zoologickou zahradu proměnil z chovného zařízení na opravdu celosvětovou špičku v chovu kriticky ohrožených druhů. Proto jsem se rozhodl věnovat panu Čolasovi tuto publikaci. Co se týče obsahu mojí knihy, knihy je obohacena mojí předmluvou, v níž oceňují práci zoologické zahrady. Také je tam výpis všech zoologických zahrad, která jsou sdružená v Unii českých a slovenských zoologických zahrad. Dále to je kapitola "Naše poslání", v níž seznamuji lidi především s posláním moderních zoologických zahrad. Mnoho lidí vám dneska totiž řekne, že z práce zoologa v ostravské zoologické zahradě nebo i v nějaké jiné zoo je mazlení se zvířátky, že to je práce snů. Ale opravdu práce v zoologické zahradě je opravdu dřina starat se tam o mnoho velice nebezpečných zvířat. Také zde popisuji environmentální význam zoologických zahrad dneska ve světě, co jsou to za chovné programy, do kterých je zoologická zahrada zapojena, jak to probíhá s takovým návratem zvířat do volné přírody.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Následuje kapitola, ve které popisujete všechna zvířata, která chovají v ostravské zoologické zahradě.

      Alan Popiolek, student Albertovy Střední školy v Českém Těšíně: Ano, těch je tam čtyři sta dvacet osm druhů a poddruhů popsaných na dvě stě šedesáti pěti stránkách, jen abychom mluvili přesně.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tam to je sestavené tak, že to není formou vyprávění, ale máte to přímo tak, jak si to zoologové dělají. Do jaké třídy, do jaké podskupiny je to ten druh určitý zařazen.

      Alan Popiolek, student Albertovy Střední školy v Českém Těšíně: Je to tak. Všechna zvířata jsou zde seřazena podle abecedy. Opravdu návštěvník si zde najde každé zvíře, o kterém nic neví od od včel a ryb přes třeba levharty, klokany až po slony indické. Máte pravdu, není to sepsané nějakou formou vyprávění, ale opravdu člověk se tam dozví informace týkající se taxonomie, anatomie, způsobu života, potravě, rozmnožování u těch daných živočichů. Dozví se i ty hlavní fragmenty těch jejich ohrožení.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak Vás tak poslouchám, tak víte o té zoologické zahradě v Ostravě docela hodně informací.

      Alan Popiolek, student Albertovy Střední školy v Českém Těšíně: Děkuji.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolikrát jste ostravskou zoo navštívil?

      Alan Popiolek, student Albertovy Střední školy v Českém Těšíně: To Vám asi neřeknu tu správnou odpověď. Já do té zoologické zahrady chodím už od útlého věku. Dá se říci, že od té doby, kdy se ve mně probudila ta vášeň ke zvířatům.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ten lexikon zvířat, kde bude mít zařazení? Mohla by sloužit také jako pomůcka ve školách?

      Alan Popiolek, student Albertovy Střední školy v Českém Těšíně: Určitě, právě úloha, že by měla sloužit jako učební pomůcka, to byl jeden z motivů proč jsem také tvořil tuto knížku. Já věřím, že informace v této knížce ocení nejen široká veřejnost, návštěvníci zoologické zahrady, ale určitě také studenti mateřských, základních, středních škol, různých zemědělských škol. Určitě absolventi nějakých přírodovědných kroužků v domovech dětí a mládeže nebo v přírodovědných stanicích. Ale na své si určitě přijdou i nějací chovatelé okrasných třeba papoušků.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem v úvodu řekla, že chystáte další dvě nové knihy. O čem budou? Asi pravděpodobně zase se zvířecí tématikou.

      Alan Popiolek, student Albertovy Střední školy v Českém Těšíně: Plánuji další dvě knížky. Plánuji se ještě nějakou dobu zdržet u toho svého lexikonu, ale právě nyní v současné době připravuju, jak už jste řekla, dvě knížky. Ta první bude o kryptozoologii. Někteří čtenáři si možná vzpomenou, co to je, někdo možná neví, já to v rychlosti jenom připomenu. Kryptozoologie, už ten název kryptos znamená skrytý a zoo jako v zoologii zoo znamená živočich, takže je to hraniční obor zoologie. Někteří biologové to ještě neuznávají jako skutečnou vědu, která se snaží shromažďovat zprávy o zvířatech, kterou vědci odmítají uznat. Jsou to například himálajský člověk, je tady určitě sněžný muž nebo příšera z jezera Ness ve Skotsku, Nessie nebo i mongolský červ Olgoj Chorchoj z pouště Gobi.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Takže to bude jedna kniha, která se bude věnovat kryptozoologii. Druhá? To bude ještě pokračování lexikonu?

      Alan Popiolek, student Albertovy Střední školy v Českém Těšíně: To nebude pokračování lexikonu. Lexikon zvířat se, doufám teda, pokud bude zájem, určitě dočká i přepracovaného vydání, protože jak já říkám Lexikon zvířat není podobně jako zoologická zahrada nikdy kompletně hotov, protože každým dnem, každým týdnem, každým měsícem přibydou nové zvířata do zoo, takže určitě dojde k přepracované vydání. Ale teď ještě k té poslední knížce. Tahle knížka je zatím ještě v mých představách, ale rád bych ji v budoucnu sepsal společně s jedním mým velmi dobrým kamarádem, který se živí jako odonatolog. Už jsme spolu byli na několika exekucích třeba v zoologické zahradě. Chtěl bych se v této knížce společně s ním věnovat entomologii, konkrétně broukům v naší přírodě. Chtěl bych, aby to byl taky jako nějaký lexikon, ale o broucích v naší přírodě.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ano, vraťme se ještě k lexikonu, který máte před sebou. Je doplněn obrázky, fotografiemi. To je vaše práce?

      Alan Popiolek, student Albertovy Střední školy v Českém Těšíně: Z devadesáti procent to to moje práce není. Já jsem požádal ještě v době, kdy všechno bylo zavřené kvůli pandemické vlně, e-mailem paní tiskovou mluvčí zoologické zahrady, zda bych mohl použít obrázky z archívů zoologické zahrady do své knihy. Paní Šárka odpověděla, že není žádný problém, ale tady ty obrázky, které vidíte na té vazbě, tak ty jsou z mého archívu ,ty jsem sám nafotil.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Alanem, já Vám děkuji za rozhovor i za představení lexikonu i vašich plánů a přeji Vám hodně štěstí.

      Alan Popiolek, student Albertovy Střední školy v Českém Těšíně: Také děkuji.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/eko-magazin/eko-magazin-10-05-2022-17-40