Magazín TV medicína
- Slezská nemocnice Opava
- Transfuzní oddělení SNO potřebuje více dárců
- Lukáš Stejskal, primář Hematologicko-transfuzního oddělení SNO: Slezská nemocnice v Opavě hledá nové dárce krve
Dobrý den u nového dílu Magazínu TV Medicína Speciál. Ten je dnes věnovaný Hematologicko-transfuznímu oddělení Slezské nemocnice v Opavě, které potřebuje nové dárce krve všech krevních skupin. V besedě si budeme o dárcovství krve povídat s primářem oddělení Lukášem Stejskalem.
Transfuzní oddělení SNO potřebuje více dárců
Hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice v Opavě zajišťuje krev nejen pro své pacienty, ale také pro pacienty krnovské nemocnice, která kvůli zářijovým povodním přišla o odběrové místo. Aktuálně tak chybí dárci krve všech krevních skupin.
Lednice s červenými krvinkami dárců krve Hematologicko-transfuzního oddělení Slezské nemocnice v Opavě nejsou tak plné, jak by si přáli. Nejvzácnější tekutinu můžete nově darovat i v odpoledních hodinách.
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: ,,My jsme měli odběrové místo v Krnově a to po povodních nepracuje, tak aby jsme zajistili ten provoz, tak teď potřebujeme sehnat více dárců, tak jsme si teď otevřeli možnost darovat v odpoledních hodinách, V pondělí odpoledne nebo ve čtvrtek. Na ten čas je lepší se objednat, aby jsme rezervovali ten termín.”
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: ,,Tady je náš největší poklad, to jsou červené krvinky našich dárců, kteří přišli darovat krev. A jak sami vidíte, ty koše nejsou plné, budeme rádi, když dárci ještě další přijdou.”
Simona Kudlíková, vedoucí laborantka hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: ,,Teď jsme na odběrovém úseku našeho zařízení transfuzní služby. Odběrová část je rozdělena na dva úseky. Tady ten menší slouží především pro odběry dárců plné krve a v té větší místnosti provádíme především odběry přístrojové, odběry dárců plazmy a krevních destiček.”
Anketa, dárci krve: ,,Chodím darovat, dá se říct, pravidelně co 3 měsíce, snáším to v pohodě. Jsem rád, kdyby se náhodou něco stalo, že může být moje krev věnována někomu jinému a tím zachrání třeba někomu život.”
,,Daruju krev, abych zachránil nějaké životy a chodím dvakrát měsíčně.”
,,Jednou za tři týdny chodím darovat plazmu. Jsem ráda, že to pomáhá lidem.”
Na transfuzním oddělení odebírají nejen krev, ale také plazmu a krevní destičky. Aby se postarali o všechny pacienty, potřebují minimálně 10 tisíc odběrů za rok a několik stovek destiček. K pacientům putuje krev zbavená veškerých bakterií.
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: ,,To je ta plná krev našeho dárce, co teď před hodinkou daroval krev. Ty jeho červené krvinky s plazmou a s bílýma krvinkama jsou ještě dohromady na chladící desce a hodinu se čeká, aby ty jeho zdravé bílé krvinky fagocitovaly zbytky bakterií. Po hodině se pak centrifuguje a oddělují se bílé krvinky od červených a plazmy.”
Martina Lučná, zdravotní sestra hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: ,,Toto je vlastně lis, takzvaná G5, která vlastně odděluje plazmu, která jde horní výpustí přes tyto ventily a eristocity tedy jdou tady do tohoto vaku.”
Z krevní plazmy dárců se vyrábí většina léků, které se podávají při krvácení.
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: ,,Když přijde maminka na gynekologii, na porodnici a po porodu hodně krvácí, tak se musí podat léky, aby se to krvácení zastavilo.”
Transfuzní oddělení nabízí i skupinové odběry. Na ty je třeba domluvit si termín dopředu. A to na bezplatné lince 800 800 127 nebo e-mailem.
Lukáš Stejskal, primář Hematologicko-transfuzního oddělení SNO: Slezská nemocnice v Opavě hledá nové dárce krve
Jana Lipowská, TV POLAR: Dárcovství krve, to je téma dnešní besedy s primářem Hematologicko transfuzního oddělení Slezské nemocnice Opava Lukášem Stejskalem. Dobrý den, pane primáři.
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: Dobrý den.
Jana Lipowská, TV POLAR: Pane primáři, tak jak je na tom v současné době vaše nemocnice s dárci krve?
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: Já musím poděkovat všem našim skvělým dárcům, kteří chodí pravidelně a drží naši nemocnici. Takže naštěstí máme. Ale ty naše zásoby jsou tak na týden, deset dní. Takže my potřebujeme znovu a znovu nové dárce tak aby jsme měli dostatek pro naše pacienty jak v Opavě, tak v Krnově.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jaké krevní skupiny vám schází?
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: Já rád říkám ta červená, my bereme všechny a potřebujeme všechny. Samozřejmě jsou nějaké krevní skupiny, kde ten dárce je univerzální a může darovat všem. To je 0-. A já bych nazval všichni, kdo mají krevní skupinu 0- a ještě nebyli zkusit darovat krev, tak bych je chtěl poprosit, aby to alespoň zkusili. Ale my potřebujeme od všech krevních skupin dostatek dárců tak, abychom průběžně mohli doplňovat naše zásoby a nenechali nikoho na holičkách, když přijde do nemocnice.
Jana Lipowská, TV POLAR: Kdo tedy může darovat krev a jaká jsou případná omezení?
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: Každý zdravý člověk, když mu je 18 až 65, potřebuje být zdravý a nemít nějaké závažné onemocnění. Když si není jistý, vezme zprávu od svého lékaře nebo se s tím lékařem svým domluví. Případně se může podívat na naše webové stránky, kde máme nějaké podrobnější informace.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jak se, pane doktore, nakládá s darovanou krví, jak se uchovává?
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: To je nejdražší tekutina na světě. My se k ní chováme velmi jemně a šetrně a jsme velmi vděční za každého dárce a jeho krev, případně plazmu nebo krevní destičky, které se u nás dají darovat. A když přijde darovat tu plnou krev, tak my ji necháme chvilku odpočinout, ony ty jeho bílé krvinky ještě vysbírají ty zbylé bakterie, které by v tom pytlíku mohly být. Pak se oddělí právě ty bílé krvinky s těmi zbytkovými bakteriemi a oddělí se červené krvinky a plazma. A červené krvinky se dají do lednice a vydrží v té lednici jenom 6 týdnů. Po 6. týdnech už jsou velmi křehké a mohly by začít praskat a tím by mohly poškodit toho pozdějšího pacienta, příjemce. Takže bychom museli sehnat novou krev nebo tuto zlikvidovat. To se u nás nestává. My všechno teď rozdáme. Těch zásob je minimum a funguje tady nějaké rozdílení mezi nemocnicemi, že kdyby náhodou jsme měli nadbytek, tak rádi poskytneme dalším nemocnicím. Plazma se zmrazí a putuje do lednic a tam se čeká na takzvanou karanténu, než dárce přijde ještě podruhé, abychom měli jistotu, že je opravdu zdravý a otestujeme si ho. Teprve pak tu plazmu můžeme používat. A destičky, ty jsou křehoučké ještě víc. Ty se musí podat během tří až pěti dnů tomu pacientovi.
Jana Lipowská, TV POLAR: Pokud dárce se rozhodne u vás darovat krev, tak jak to probíhá, jaký je ten proces?
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: Bude moc fajn, když se podívá na naše webové stránky Slezská nemocnice odkaz Dárci krve. Tam má podrobně popsané, co potřebuje vědět a aby věděl, co má dělat večer, že se nemá přejíst moc tučným jídlem, že se má dobře vyspat, pít dost tekutin, ráno víceméně nalačno, ale může si dát třeba čaj nebo suché pečivo. U nás dostane nějakou malou svačinu, přijde se tam zaregistrovat, Potřebuje k tomu občanský průkaz nebo nějaký průkaz s fotkou k ověření totožnosti. Lepší je mít kartičku pojišťovny a případné zprávy od svých lékařů, kdyby nějaké měl. Dostane u nás nějakou malou svačinu, tekutiny, po odběru chvilku pohlídat a pak zas může vyrazit dál. Celý ten odběr trvá tak hodinku, hodinku a půl. Je lepší dopředu zavolat nebo napsat na náš web. Tam se dá když tak zjistit i podrobnější informace. Máme i facebookovou stránku.
Jana Lipowská, TV POLAR: Mohou dárci třeba přijít v nějaké skupince hromadně? Zvládnete je odbavit?
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: My budeme moc rádi. My jsme teď kvůli tomu, že jsme neměli dostatek dárců, otevřeli 2 odběrové dny ještě odpoledne, takže pondělí a čtvrtek máme ještě odpoledne. A je lepší na tyto odpoledne si dopředu zavolat, ozvat se, aby měli jistotu, že tam nebude narváno nebo že tam bude ještě pro toho dárce místo a budeme moc rádi za tu skupinu. Je fajn, když chcete zachránit svět, ale je lepší, když vás přijde celá banda a pomůžete více lidem. Je to větší legrace. Užijete si u toho srandu. Člověk se někdy i více vyhecuje a překoná. A říkali dárci, že to pivo po odběru chutná ještě lépe než před tím odběrem, tak chci malinko nalákat, aby se nebáli a přišli, protože to je nejpotřebnější, co potřebujeme v dnešní době. Abychom mohli léčit, tu medicínu v té dnešní době, tak potřebujeme často od dárců tu krev, plazmu a výrobky z té plazmy nebo krevní destičky.
Jana Lipowská, TV POLAR: Takže po odběru doporučujete pivo? Nejsou tam žádná omezení po odběrech?
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: Samozřejmě, když někdo řídí motorová vozidla a musí se dostat v pořádku domů. Ale s tou partou nebo když přijde s přáteli a nějaké ocenění, protože si zaslouží pochvalu za to, že přišli darovat a něco obětovali, nějak krvácely a pomohli. Taková malá přirovnání, když chlapi bojují v zákopech a krvácí společně vedle sebe, tak májí přátelství na celý život. Tak nemusíte bojovat v zákopech. Přijďte k nám, krvácet k nám a budete mít přátelství, na které nezapomenete na celý život.
Jana Lipowská, TV POLAR: Pane doktore, motivujete teda ještě nějak dárce? Dostanou nějakou odměnu u vás?
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: Ano, my se snažíme, aby měli alespoň volno v práci, ten den, kdy chodí darovat, případně ten následující. Alespoň něco malého, aby nemuseli hned do práce a měli čas na rekonvalescenci a odpočinout si. Dostanou nějakou poukázku na občerstvení. Když jsou zdaleka, tak trošku cestovného a pak mají nějaké výhody. Když chodí pravidelně, tak je testujeme. Mohou si vybrat bonusově nějaké vyšetření, které pro ně můžeme udělat. My se snažíme, aby ten dárce měl ten hřejivý pocit, že přišel a pomohl někomu, kdo by jinak sotva dýchal a možná by ani nežil. Takže ten dobrý pocit pro toho člověka v tuhle chvíli je zatím nejvíc.
Jana Lipowská, TV POLAR: Určitě, to je největší odměna. Pane doktore, já vám děkuji za návštěvu. Ať se vám daří nabírat nové dárce a doplňovat zásoby.
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: Já moc děkuji za pozvání. Díky, že se zajímáte o dárcovství krve, je to opravdu potřebné v dnešní době. Děkuji Vám.
Jana Lipowská, TV POLAR: A Vám, milí diváci, děkujeme za pozornost. Uvidíme se u dalšího dílu magazínu TV Medicína speciál.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Dobrý den u nového dílu Magazínu TV Medicína Speciál. Ten je dnes věnovaný Hematologicko-transfuznímu oddělení Slezské nemocnice v Opavě, které potřebuje nové dárce krve všech krevních skupin. V besedě si budeme o dárcovství krve povídat s primářem oddělení Lukášem Stejskalem.
Transfuzní oddělení SNO potřebuje více dárců
Hematologicko-transfuzní oddělení Slezské nemocnice v Opavě zajišťuje krev nejen pro své pacienty, ale také pro pacienty krnovské nemocnice, která kvůli zářijovým povodním přišla o odběrové místo. Aktuálně tak chybí dárci krve všech krevních skupin.
Lednice s červenými krvinkami dárců krve Hematologicko-transfuzního oddělení Slezské nemocnice v Opavě nejsou tak plné, jak by si přáli. Nejvzácnější tekutinu můžete nově darovat i v odpoledních hodinách.
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: ,,My jsme měli odběrové místo v Krnově a to po povodních nepracuje, tak aby jsme zajistili ten provoz, tak teď potřebujeme sehnat více dárců, tak jsme si teď otevřeli možnost darovat v odpoledních hodinách, V pondělí odpoledne nebo ve čtvrtek. Na ten čas je lepší se objednat, aby jsme rezervovali ten termín.”
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: ,,Tady je náš největší poklad, to jsou červené krvinky našich dárců, kteří přišli darovat krev. A jak sami vidíte, ty koše nejsou plné, budeme rádi, když dárci ještě další přijdou.”
Simona Kudlíková, vedoucí laborantka hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: ,,Teď jsme na odběrovém úseku našeho zařízení transfuzní služby. Odběrová část je rozdělena na dva úseky. Tady ten menší slouží především pro odběry dárců plné krve a v té větší místnosti provádíme především odběry přístrojové, odběry dárců plazmy a krevních destiček.”
Anketa, dárci krve: ,,Chodím darovat, dá se říct, pravidelně co 3 měsíce, snáším to v pohodě. Jsem rád, kdyby se náhodou něco stalo, že může být moje krev věnována někomu jinému a tím zachrání třeba někomu život.”
,,Daruju krev, abych zachránil nějaké životy a chodím dvakrát měsíčně.”
,,Jednou za tři týdny chodím darovat plazmu. Jsem ráda, že to pomáhá lidem.”
Na transfuzním oddělení odebírají nejen krev, ale také plazmu a krevní destičky. Aby se postarali o všechny pacienty, potřebují minimálně 10 tisíc odběrů za rok a několik stovek destiček. K pacientům putuje krev zbavená veškerých bakterií.
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: ,,To je ta plná krev našeho dárce, co teď před hodinkou daroval krev. Ty jeho červené krvinky s plazmou a s bílýma krvinkama jsou ještě dohromady na chladící desce a hodinu se čeká, aby ty jeho zdravé bílé krvinky fagocitovaly zbytky bakterií. Po hodině se pak centrifuguje a oddělují se bílé krvinky od červených a plazmy.”
Martina Lučná, zdravotní sestra hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: ,,Toto je vlastně lis, takzvaná G5, která vlastně odděluje plazmu, která jde horní výpustí přes tyto ventily a eristocity tedy jdou tady do tohoto vaku.”
Z krevní plazmy dárců se vyrábí většina léků, které se podávají při krvácení.
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: ,,Když přijde maminka na gynekologii, na porodnici a po porodu hodně krvácí, tak se musí podat léky, aby se to krvácení zastavilo.”
Transfuzní oddělení nabízí i skupinové odběry. Na ty je třeba domluvit si termín dopředu. A to na bezplatné lince 800 800 127 nebo e-mailem.
Lukáš Stejskal, primář Hematologicko-transfuzního oddělení SNO: Slezská nemocnice v Opavě hledá nové dárce krve
Jana Lipowská, TV POLAR: Dárcovství krve, to je téma dnešní besedy s primářem Hematologicko transfuzního oddělení Slezské nemocnice Opava Lukášem Stejskalem. Dobrý den, pane primáři.
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: Dobrý den.
Jana Lipowská, TV POLAR: Pane primáři, tak jak je na tom v současné době vaše nemocnice s dárci krve?
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: Já musím poděkovat všem našim skvělým dárcům, kteří chodí pravidelně a drží naši nemocnici. Takže naštěstí máme. Ale ty naše zásoby jsou tak na týden, deset dní. Takže my potřebujeme znovu a znovu nové dárce tak aby jsme měli dostatek pro naše pacienty jak v Opavě, tak v Krnově.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jaké krevní skupiny vám schází?
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: Já rád říkám ta červená, my bereme všechny a potřebujeme všechny. Samozřejmě jsou nějaké krevní skupiny, kde ten dárce je univerzální a může darovat všem. To je 0-. A já bych nazval všichni, kdo mají krevní skupinu 0- a ještě nebyli zkusit darovat krev, tak bych je chtěl poprosit, aby to alespoň zkusili. Ale my potřebujeme od všech krevních skupin dostatek dárců tak, abychom průběžně mohli doplňovat naše zásoby a nenechali nikoho na holičkách, když přijde do nemocnice.
Jana Lipowská, TV POLAR: Kdo tedy může darovat krev a jaká jsou případná omezení?
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: Každý zdravý člověk, když mu je 18 až 65, potřebuje být zdravý a nemít nějaké závažné onemocnění. Když si není jistý, vezme zprávu od svého lékaře nebo se s tím lékařem svým domluví. Případně se může podívat na naše webové stránky, kde máme nějaké podrobnější informace.
Jana Lipowská, TV POLAR: Jak se, pane doktore, nakládá s darovanou krví, jak se uchovává?
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: To je nejdražší tekutina na světě. My se k ní chováme velmi jemně a šetrně a jsme velmi vděční za každého dárce a jeho krev, případně plazmu nebo krevní destičky, které se u nás dají darovat. A když přijde darovat tu plnou krev, tak my ji necháme chvilku odpočinout, ony ty jeho bílé krvinky ještě vysbírají ty zbylé bakterie, které by v tom pytlíku mohly být. Pak se oddělí právě ty bílé krvinky s těmi zbytkovými bakteriemi a oddělí se červené krvinky a plazma. A červené krvinky se dají do lednice a vydrží v té lednici jenom 6 týdnů. Po 6. týdnech už jsou velmi křehké a mohly by začít praskat a tím by mohly poškodit toho pozdějšího pacienta, příjemce. Takže bychom museli sehnat novou krev nebo tuto zlikvidovat. To se u nás nestává. My všechno teď rozdáme. Těch zásob je minimum a funguje tady nějaké rozdílení mezi nemocnicemi, že kdyby náhodou jsme měli nadbytek, tak rádi poskytneme dalším nemocnicím. Plazma se zmrazí a putuje do lednic a tam se čeká na takzvanou karanténu, než dárce přijde ještě podruhé, abychom měli jistotu, že je opravdu zdravý a otestujeme si ho. Teprve pak tu plazmu můžeme používat. A destičky, ty jsou křehoučké ještě víc. Ty se musí podat během tří až pěti dnů tomu pacientovi.
Jana Lipowská, TV POLAR: Pokud dárce se rozhodne u vás darovat krev, tak jak to probíhá, jaký je ten proces?
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: Bude moc fajn, když se podívá na naše webové stránky Slezská nemocnice odkaz Dárci krve. Tam má podrobně popsané, co potřebuje vědět a aby věděl, co má dělat večer, že se nemá přejíst moc tučným jídlem, že se má dobře vyspat, pít dost tekutin, ráno víceméně nalačno, ale může si dát třeba čaj nebo suché pečivo. U nás dostane nějakou malou svačinu, přijde se tam zaregistrovat, Potřebuje k tomu občanský průkaz nebo nějaký průkaz s fotkou k ověření totožnosti. Lepší je mít kartičku pojišťovny a případné zprávy od svých lékařů, kdyby nějaké měl. Dostane u nás nějakou malou svačinu, tekutiny, po odběru chvilku pohlídat a pak zas může vyrazit dál. Celý ten odběr trvá tak hodinku, hodinku a půl. Je lepší dopředu zavolat nebo napsat na náš web. Tam se dá když tak zjistit i podrobnější informace. Máme i facebookovou stránku.
Jana Lipowská, TV POLAR: Mohou dárci třeba přijít v nějaké skupince hromadně? Zvládnete je odbavit?
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: My budeme moc rádi. My jsme teď kvůli tomu, že jsme neměli dostatek dárců, otevřeli 2 odběrové dny ještě odpoledne, takže pondělí a čtvrtek máme ještě odpoledne. A je lepší na tyto odpoledne si dopředu zavolat, ozvat se, aby měli jistotu, že tam nebude narváno nebo že tam bude ještě pro toho dárce místo a budeme moc rádi za tu skupinu. Je fajn, když chcete zachránit svět, ale je lepší, když vás přijde celá banda a pomůžete více lidem. Je to větší legrace. Užijete si u toho srandu. Člověk se někdy i více vyhecuje a překoná. A říkali dárci, že to pivo po odběru chutná ještě lépe než před tím odběrem, tak chci malinko nalákat, aby se nebáli a přišli, protože to je nejpotřebnější, co potřebujeme v dnešní době. Abychom mohli léčit, tu medicínu v té dnešní době, tak potřebujeme často od dárců tu krev, plazmu a výrobky z té plazmy nebo krevní destičky.
Jana Lipowská, TV POLAR: Takže po odběru doporučujete pivo? Nejsou tam žádná omezení po odběrech?
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: Samozřejmě, když někdo řídí motorová vozidla a musí se dostat v pořádku domů. Ale s tou partou nebo když přijde s přáteli a nějaké ocenění, protože si zaslouží pochvalu za to, že přišli darovat a něco obětovali, nějak krvácely a pomohli. Taková malá přirovnání, když chlapi bojují v zákopech a krvácí společně vedle sebe, tak májí přátelství na celý život. Tak nemusíte bojovat v zákopech. Přijďte k nám, krvácet k nám a budete mít přátelství, na které nezapomenete na celý život.
Jana Lipowská, TV POLAR: Pane doktore, motivujete teda ještě nějak dárce? Dostanou nějakou odměnu u vás?
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: Ano, my se snažíme, aby měli alespoň volno v práci, ten den, kdy chodí darovat, případně ten následující. Alespoň něco malého, aby nemuseli hned do práce a měli čas na rekonvalescenci a odpočinout si. Dostanou nějakou poukázku na občerstvení. Když jsou zdaleka, tak trošku cestovného a pak mají nějaké výhody. Když chodí pravidelně, tak je testujeme. Mohou si vybrat bonusově nějaké vyšetření, které pro ně můžeme udělat. My se snažíme, aby ten dárce měl ten hřejivý pocit, že přišel a pomohl někomu, kdo by jinak sotva dýchal a možná by ani nežil. Takže ten dobrý pocit pro toho člověka v tuhle chvíli je zatím nejvíc.
Jana Lipowská, TV POLAR: Určitě, to je největší odměna. Pane doktore, já vám děkuji za návštěvu. Ať se vám daří nabírat nové dárce a doplňovat zásoby.
Lukáš Stejskal, primář hematologicko-transfuzního oddělení, SNO: Já moc děkuji za pozvání. Díky, že se zajímáte o dárcovství krve, je to opravdu potřebné v dnešní době. Děkuji Vám.
Jana Lipowská, TV POLAR: A Vám, milí diváci, děkujeme za pozornost. Uvidíme se u dalšího dílu magazínu TV Medicína speciál.
Redakčně upraveno / zkráceno.