Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • OPAVA ZVEDÁ KAPACITY PRO UBYTOVÁNÍ SENIORŮ, NOVÉ POKOJE MÁ V DOMOVĚ OASA
  • OPAVA PŘIPOMENE 80 LET OD KONCE VÁLKY VÝSTAVOU A PIETNÍM AKTEM
  • U SILNIC I. TŘÍD PŘIBÝVAJÍ PROTIHLUKOVÉ STĚNY, V MSK JE UŽ 141 661 METRŮ ČTEREČNÝCH
  • KARVINÁ ZÍSKALA ČESTNÉ UZNÁNÍ V SOUTĚŽI LÁZEŇSKÁ INSPIRACE 2025
  • KŘIŽOVATKA MEZI KOPŘIVNICÍ A ŠTRAMBERKEM SE UPRAVUJE, KVŮLI BEZPEČNOSTI
  • V HUKVALDECH ZAČALA OBNOVA ZÁMEČKU, NABÍDNE INTERAKTIVNÍ EXPOZICE O PŘÍRODĚ
  • FESTIVAL BEATS FOR LOVE ODTAJNIL VELKOU HVĚZDU, PŘIJEDE ŠVÉDSKÝ DJ AXWELL
  • OSTRAVA BY V KRÁTKÉ DOBĚ MĚLA MÍT JASNO, ZDA ZAHÁJÍ RENOVACI NÁMĚSTÍ REPUBLIKY
  • VE FRÝDKU-MÍSTKU ZAČALA PŘÍPRAVA ÚZEMÍ NA STAVBU VOLNOČASOVÉHO AREÁLU
  • MALÍŘ JAKUB TYTYKALO VYSTAVUJE VE VILE HANSE ULRICHA V OSTRAVĚ
  • V JINDŘICHOVĚ VE SLEZSKU BYLA ZAHÁJENA REKONSTRUKCE ZÁMKU ZE 17. STOLETÍ
  • FRÝDEK-MÍSTEK ROZŠÍŘIL PLACENÉ PARKOVACÍ ZÓNY KOLEM MAGISTRÁTU
  • FRÝDECKÁ NEMOCNICE BUDE MÍT BRZY DVA CT PŘÍSTROJE, REPORTÁŽ NA POLAR.CZ
  • SBÍRKA SRDCE PRO PORUBU POMOHLA MAXIMOVI REKORDNÍ ČÁSTKOU 140 000 KORUN
  • V KLUBU HC VÍTKOVICE SKONČILO DEVĚT HOKEJISTŮ VČETNĚ KOŠŤÁLKA ČI BUKARTSE
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Ostravská čistírna vod už zase funguje

      Zářijová povodeň vyřadila z provozu Ústřední čistírnu odpadních vod v Ostravě-Přívoze, což mělo ekologické i finanční dopady. Mechanické čištění bylo obnoveno v lednu a nyní se podařilo spustit i biologický stupeň úpravy vody. Plného výkonu by čistírna měla dosáhnout v květnu nebo červnu.

      Zářijová povodeň způsobila v Ostravě značné škody, největší z nich postihla Ústřední čistírnu odpadních vod v Přívoze. Dlouhé týdny byla mimo provoz, což mělo nejen finanční, ale i ekologické dopady, protože splašky proudily přímo do Odry. Čistírna nyní zvládá vyčistit asi 75 procent odpadních vod – polovinu mechanicky, zbytek pomocí bakterií.

      Petr Konečný, ředitel Ostravské vodárny a kanalizace: "Vidíte, že ty aktivační nádrže krásně pění a to je z toho důvodu, že už funguje aerace, aby ten aktivovaný kal, což je ta biomasa, která je tvořena různým množstvím různých organismů, dokázala žít a přežít a pomáhala nám z odbouráváním organických látek a dusíku."

      Jan Kotala, vedoucí oddělení vodohospodářských staveb: "Kromě těch čerpacích stanic máme ještě tři stavby kanalizací, kde došlo k výrazné destrukci potrubí."

      Voda, která nyní vytéká z čistírny, je již ekologicky nezávadná. Nyní je potřeba dát bakteriím čas, aby začaly odbourávat i chemikálie z průmyslových podniků. Plného výkonu by měla čistírna dosáhnout v květnu nebo červnu.

      Podpora na obnovu bydlení po povodních

      Ministerstvo pro místní rozvoj otevřelo program Živel 3. Lidé z domů zaplavených během zářijových povodní z něj budou moci získat dotaci až tři miliony korun nebo zvýhodněné úvěry na 25 let. Z peněz mohou zaplatit rekonstrukci, koupi nebo výstavbu nového bydlení. Žádosti je možné posílat do 31. 12. 2025. Podmínkou pro získání dotace je, že dům nebo byt bude pojistitelný proti povodním a záplavě.

      Díky investicím podniků klesají emise v MS kraji

      Ovzduší v MS kraji se v dlouhodobém měřítku pořád zlepšuje. Velkou pomocí jsou investice velkých podniků do opatření k omezení emisí vypouštěných do přírody. Například Třinecké železárny splňují nejpřísnější emisní limity a v únoru vedení společnosti OKK Koksovny podepsalo dodatek s Ostravou k dohodě v oblasti životního prostředí.

      Obyvatelé Moravskoslezského kraje mohou v posledních letech lépe dýchat. Kvalita vzduchu se totiž zlepšuje a nejlépe to jde poznat na Ostravsku. Ovzduší v Ostravě bylo totiž loni téměř nejčistší ve čtyřiceti leté historii měření.

      Lucie Helebrandová, vedoucí Centra hygienických laboratoří, Zdravotní ústav v Ostravě: "Téměř všechny hodnoty, které nalezneme v zákoně o ovzduší a nalezneme tam jejich limity, tak jsou podlimitní a vyhověly zákonu. Důvodem zlepšení je více opatření. Je to samozřejmě výměna kotlů, obměna vozového parku i to, že se utlumuje průmysl a došlo k utlumení výrazného zdroje, který jsme měli v Ostravě." 

      V ostravské části Radvanice a Bartovice, u níž sídlí hutě Liberty, šly průměrné koncentrace polétavého prachu PM10 dolů dokonce až o polovinu. Další zlepšení kvality ovzduší ve městě přinese i dodatek k dohodě v oblasti životního prostředí s firmou OKK Koksovny, jejíž investice povedou k omezení emisí z provozu.

      Pavel Woznica, ředitel OKK Koksovny: "Očekávané náklady jsou asi 70 milionů Kč a očekáváme od realizace dodatečného odprášení efekt v podobě snížení emisí PZL (pevné znečišťující látky) až o 20 procent."

      Do ekologie investují i Třinecké železárny. Od roku 2000 zde vynaložily 11 miliard korun. Ty největší investice se uskutečnily v posledních letech a směřovaly především do technologií odprášení provozů.

      Petra Macková Jurásková, mluvčí třineckých železáren:  „Třinecké železárny dnes patří k nejmoderněji vybaveným hutím v Evropě a splňují ty nejpřísnější emisní limity. V současné době stejně jako ostatní ocelárny v Evropě pracujeme na splnění závazků takzvané Zelené dohody pro Evropu, což znamená razantní snížení emisí oxidu uhličitého. Cílem je ekologicky šetrná výroba oceli a další snížení emisí skleníkových plynů.“

      Zlepšování kvality ovzduší se tak týká celého kraje. To lze vysoudit i z úbytku vyhlášených smogových situací.

      Blanka Krejčí, vedoucí odd. kvality ovzduší ČHMÚ Ostrava: „Od roku 2019 jsme zaznamenávali buďto žádnou nebo jednu smogovou situaci pro PM10 v té zimní části roku. Jen loňský rok byl pro toto trochu výjimkou, jelikož jsme smogové situace zaznamenaly dvě, technicky za to tři, protože musíme připočítat i saharský prach, který ovlivnil koncentrace na přelomu března a dubna.“

      Pozitivní trend dlouhodobě podporuje i vedení kraje.

      Pavel Staněk (SPD), člen rady MS kraje: „Co se týče závazků kraje v oblasti snižování té prašnosti, vyčlenili jsme nad zákonný rámec našich povinností minimálně 12 milionů korun na vyčištění krajských silnic, a to zejména v těch oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší a dále je to podpora výměny těch starých neekologických kotlů, kde v roce 2024 byla vyčleněna částka téměř 7 milionů korun a na letošní rok to bude dělat 10 a půl milionů korun.“ 

      Aktuální stav kvality ovzduší na Ostravsku lidé naleznou na stránkách zdravaova.cz nebo v mobilní aplikaci SmogAlarm. Ovzduší v celém kraji poté na portálu Českého hydrometeorologického ústavu či webu cistenebe.cz.

      Lucie Hellebrandová, vedoucí Zdravotního ústavu v Ostravě: Rok 2024 byl v Radvanicích a Bartovicích rekordně čistý

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A tématu měření čistoty ovzduší se budeme věnovat také v následujícím rozhovoru s paní Lucií Helebrandovou, ze Zdravotního ústavu. Dobrý den, vítejte u nás.

      Lucie Helebrandová, Zdravotní ústav v Ostravě: Dobrý den.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Loňský rok byl v Radvanicích a Bartovicích zřejmě jedním z nejčistších v historii monitorování. Čím se to dá vysvětlit?

      Lucie Helebrandová, Zdravotní ústav v Ostravě: Já myslím, že to vysvětlení asi je velmi jednoduché. Je to určitě zrušením prvovýroby v huti Liberty a všech těch činností, které k tomu byly navázány.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jaké hodnoty tedy teď v Radvanicích a Bartovicích naměříte?

      Lucie Helebrandová, Zdravotní ústav v Ostravě: Co se týče prašnosti, hodnoty jsou velmi příznivé. Nejenže nepřekračujeme zákonný roční limit, ale ani v počtu překročení denního limitu již nezaznamenáváme tak extrémní hodnoty jako dříve. Kdysi jsme měli až 200 dní v roce s překročeným limitem, zatímco dnes se dostáváme na jednotky případů ročně, což jsou skvělé výsledky. Za posledních deset let, když jsme porovnávali naměřené hodnoty, jsme zjistili, že došlo ke snížení benzopyrenu v ročním průměru až o 75 %. Z původních hodnot 10 až 11 nanogramů jsme se dostali až na 1,6 nanogramu.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak ovlivňuje ty hodnoty doprava, protože ta houstne Ostravě.

      Lucie Helebrandová, Zdravotní ústav v Ostravě: Doprava určitě hraje roli, ale záleží na umístění stanice a na tom, zda se skutečně nachází v dopravně zatížené oblasti. Typickým dopravním hotspotem je ulice Českobratrská, která se nachází nedaleko magistrátu a Zdravotního ústavu. Právě na této stanici dochází k překračování limitů. Naproti tomu v Radvanicích není doprava tak intenzivní, a stanice se navíc nenachází přímo u cesty, takže naměřené hodnoty oxidů dusíku a benzenu zde zůstávají podlimitní a splňují zákonné normy.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Zmíním Prodlouženou Rudnou, protože ta měla vliv na měření hodnot i na čistotu ovzduší. Jak konkrétně tato komunikace ovlivnila naměřené hodnoty znečištění a celkovou kvalitu ovzduší?

      Lucie Helebrandová, Zdravotní ústav v Ostravě: Do dneška stále provozujeme měřicí stanici v Ostravě-Porubě, která se nachází v areálu Domova Slunečnice, nedaleko křižovatky mezi Opavskou a třídou 17. listopadu. Jde o velmi frekventovanou křižovatku, a za posledních 10 let zde došlo k výraznému poklesu koncentrací znečišťujících látek. Například koncentrace prachu klesly z 36 mikrogramů na metr krychlový na 20, tedy téměř o polovinu. Zpočátku zde docházelo k překračování denních limitů pro prach PM10, ale dnes už tyto limity překračovány nejsou. Největšího úspěchu jsme však dosáhli u benzopyrenu, jehož hodnoty již dva roky po sobě nepřekračují zákonný limit 1 nanogram na metr krychlový. To je v Ostravě poměrně neobvyklé, což považujeme za velký pokrok.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Váš osobní pohled teď aktuálně, co máte výsledky i před sebou a už jste je prezentovali jako zdravotní ústav? Je tam něco překvapivého, co vás osobně překvapilo pozitivně nebo negativně?

      Lucie Helebrandová, Zdravotní ústav v Ostravě: Určitě pozitivně. Překvapením je vývoj koncentrací Benzo(a)pyrenu v Radvanicích, což jsme neočekávali. Už v roce 2023 jsme měli určité předtuchy, když jsme porovnávali naměřené hodnoty z předchozích tří let. Už tehdy jsme pozorovali pokles koncentrací prachu velikosti PM10 na obou stanicích v Radvanicích. Úplným odstavením koksárenské baterie a ukončením prvovýroby jsme se dostali na velmi nízké hodnoty Benzo(a)pyrenu. I když stále nejsou pod zákonným limitem, jsou výrazně nižší než dříve.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já vám děkuji za rozhovor a vám za pozornost a uvidíme se u dalšího tématu.

      Lucie Helebrandová, Zdravotní ústav v Ostravě: Na shledanou.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Eko magazín
      11. března 2025, 17:45

      Ostravská čistírna vod už zase funguje

      Zářijová povodeň vyřadila z provozu Ústřední čistírnu odpadních vod v Ostravě-Přívoze, což mělo ekologické i finanční dopady. Mechanické čištění bylo obnoveno v lednu a nyní se podařilo spustit i biologický stupeň úpravy vody. Plného výkonu by čistírna měla dosáhnout v květnu nebo červnu.

      Zářijová povodeň způsobila v Ostravě značné škody, největší z nich postihla Ústřední čistírnu odpadních vod v Přívoze. Dlouhé týdny byla mimo provoz, což mělo nejen finanční, ale i ekologické dopady, protože splašky proudily přímo do Odry. Čistírna nyní zvládá vyčistit asi 75 procent odpadních vod – polovinu mechanicky, zbytek pomocí bakterií.

      Petr Konečný, ředitel Ostravské vodárny a kanalizace: "Vidíte, že ty aktivační nádrže krásně pění a to je z toho důvodu, že už funguje aerace, aby ten aktivovaný kal, což je ta biomasa, která je tvořena různým množstvím různých organismů, dokázala žít a přežít a pomáhala nám z odbouráváním organických látek a dusíku."

      Jan Kotala, vedoucí oddělení vodohospodářských staveb: "Kromě těch čerpacích stanic máme ještě tři stavby kanalizací, kde došlo k výrazné destrukci potrubí."

      Voda, která nyní vytéká z čistírny, je již ekologicky nezávadná. Nyní je potřeba dát bakteriím čas, aby začaly odbourávat i chemikálie z průmyslových podniků. Plného výkonu by měla čistírna dosáhnout v květnu nebo červnu.

      Podpora na obnovu bydlení po povodních

      Ministerstvo pro místní rozvoj otevřelo program Živel 3. Lidé z domů zaplavených během zářijových povodní z něj budou moci získat dotaci až tři miliony korun nebo zvýhodněné úvěry na 25 let. Z peněz mohou zaplatit rekonstrukci, koupi nebo výstavbu nového bydlení. Žádosti je možné posílat do 31. 12. 2025. Podmínkou pro získání dotace je, že dům nebo byt bude pojistitelný proti povodním a záplavě.

      Díky investicím podniků klesají emise v MS kraji

      Ovzduší v MS kraji se v dlouhodobém měřítku pořád zlepšuje. Velkou pomocí jsou investice velkých podniků do opatření k omezení emisí vypouštěných do přírody. Například Třinecké železárny splňují nejpřísnější emisní limity a v únoru vedení společnosti OKK Koksovny podepsalo dodatek s Ostravou k dohodě v oblasti životního prostředí.

      Obyvatelé Moravskoslezského kraje mohou v posledních letech lépe dýchat. Kvalita vzduchu se totiž zlepšuje a nejlépe to jde poznat na Ostravsku. Ovzduší v Ostravě bylo totiž loni téměř nejčistší ve čtyřiceti leté historii měření.

      Lucie Helebrandová, vedoucí Centra hygienických laboratoří, Zdravotní ústav v Ostravě: "Téměř všechny hodnoty, které nalezneme v zákoně o ovzduší a nalezneme tam jejich limity, tak jsou podlimitní a vyhověly zákonu. Důvodem zlepšení je více opatření. Je to samozřejmě výměna kotlů, obměna vozového parku i to, že se utlumuje průmysl a došlo k utlumení výrazného zdroje, který jsme měli v Ostravě." 

      V ostravské části Radvanice a Bartovice, u níž sídlí hutě Liberty, šly průměrné koncentrace polétavého prachu PM10 dolů dokonce až o polovinu. Další zlepšení kvality ovzduší ve městě přinese i dodatek k dohodě v oblasti životního prostředí s firmou OKK Koksovny, jejíž investice povedou k omezení emisí z provozu.

      Pavel Woznica, ředitel OKK Koksovny: "Očekávané náklady jsou asi 70 milionů Kč a očekáváme od realizace dodatečného odprášení efekt v podobě snížení emisí PZL (pevné znečišťující látky) až o 20 procent."

      Do ekologie investují i Třinecké železárny. Od roku 2000 zde vynaložily 11 miliard korun. Ty největší investice se uskutečnily v posledních letech a směřovaly především do technologií odprášení provozů.

      Petra Macková Jurásková, mluvčí třineckých železáren:  „Třinecké železárny dnes patří k nejmoderněji vybaveným hutím v Evropě a splňují ty nejpřísnější emisní limity. V současné době stejně jako ostatní ocelárny v Evropě pracujeme na splnění závazků takzvané Zelené dohody pro Evropu, což znamená razantní snížení emisí oxidu uhličitého. Cílem je ekologicky šetrná výroba oceli a další snížení emisí skleníkových plynů.“

      Zlepšování kvality ovzduší se tak týká celého kraje. To lze vysoudit i z úbytku vyhlášených smogových situací.

      Blanka Krejčí, vedoucí odd. kvality ovzduší ČHMÚ Ostrava: „Od roku 2019 jsme zaznamenávali buďto žádnou nebo jednu smogovou situaci pro PM10 v té zimní části roku. Jen loňský rok byl pro toto trochu výjimkou, jelikož jsme smogové situace zaznamenaly dvě, technicky za to tři, protože musíme připočítat i saharský prach, který ovlivnil koncentrace na přelomu března a dubna.“

      Pozitivní trend dlouhodobě podporuje i vedení kraje.

      Pavel Staněk (SPD), člen rady MS kraje: „Co se týče závazků kraje v oblasti snižování té prašnosti, vyčlenili jsme nad zákonný rámec našich povinností minimálně 12 milionů korun na vyčištění krajských silnic, a to zejména v těch oblastech se zhoršenou kvalitou ovzduší a dále je to podpora výměny těch starých neekologických kotlů, kde v roce 2024 byla vyčleněna částka téměř 7 milionů korun a na letošní rok to bude dělat 10 a půl milionů korun.“ 

      Aktuální stav kvality ovzduší na Ostravsku lidé naleznou na stránkách zdravaova.cz nebo v mobilní aplikaci SmogAlarm. Ovzduší v celém kraji poté na portálu Českého hydrometeorologického ústavu či webu cistenebe.cz.

      Lucie Hellebrandová, vedoucí Zdravotního ústavu v Ostravě: Rok 2024 byl v Radvanicích a Bartovicích rekordně čistý

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A tématu měření čistoty ovzduší se budeme věnovat také v následujícím rozhovoru s paní Lucií Helebrandovou, ze Zdravotního ústavu. Dobrý den, vítejte u nás.

      Lucie Helebrandová, Zdravotní ústav v Ostravě: Dobrý den.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Loňský rok byl v Radvanicích a Bartovicích zřejmě jedním z nejčistších v historii monitorování. Čím se to dá vysvětlit?

      Lucie Helebrandová, Zdravotní ústav v Ostravě: Já myslím, že to vysvětlení asi je velmi jednoduché. Je to určitě zrušením prvovýroby v huti Liberty a všech těch činností, které k tomu byly navázány.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jaké hodnoty tedy teď v Radvanicích a Bartovicích naměříte?

      Lucie Helebrandová, Zdravotní ústav v Ostravě: Co se týče prašnosti, hodnoty jsou velmi příznivé. Nejenže nepřekračujeme zákonný roční limit, ale ani v počtu překročení denního limitu již nezaznamenáváme tak extrémní hodnoty jako dříve. Kdysi jsme měli až 200 dní v roce s překročeným limitem, zatímco dnes se dostáváme na jednotky případů ročně, což jsou skvělé výsledky. Za posledních deset let, když jsme porovnávali naměřené hodnoty, jsme zjistili, že došlo ke snížení benzopyrenu v ročním průměru až o 75 %. Z původních hodnot 10 až 11 nanogramů jsme se dostali až na 1,6 nanogramu.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jak ovlivňuje ty hodnoty doprava, protože ta houstne Ostravě.

      Lucie Helebrandová, Zdravotní ústav v Ostravě: Doprava určitě hraje roli, ale záleží na umístění stanice a na tom, zda se skutečně nachází v dopravně zatížené oblasti. Typickým dopravním hotspotem je ulice Českobratrská, která se nachází nedaleko magistrátu a Zdravotního ústavu. Právě na této stanici dochází k překračování limitů. Naproti tomu v Radvanicích není doprava tak intenzivní, a stanice se navíc nenachází přímo u cesty, takže naměřené hodnoty oxidů dusíku a benzenu zde zůstávají podlimitní a splňují zákonné normy.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Zmíním Prodlouženou Rudnou, protože ta měla vliv na měření hodnot i na čistotu ovzduší. Jak konkrétně tato komunikace ovlivnila naměřené hodnoty znečištění a celkovou kvalitu ovzduší?

      Lucie Helebrandová, Zdravotní ústav v Ostravě: Do dneška stále provozujeme měřicí stanici v Ostravě-Porubě, která se nachází v areálu Domova Slunečnice, nedaleko křižovatky mezi Opavskou a třídou 17. listopadu. Jde o velmi frekventovanou křižovatku, a za posledních 10 let zde došlo k výraznému poklesu koncentrací znečišťujících látek. Například koncentrace prachu klesly z 36 mikrogramů na metr krychlový na 20, tedy téměř o polovinu. Zpočátku zde docházelo k překračování denních limitů pro prach PM10, ale dnes už tyto limity překračovány nejsou. Největšího úspěchu jsme však dosáhli u benzopyrenu, jehož hodnoty již dva roky po sobě nepřekračují zákonný limit 1 nanogram na metr krychlový. To je v Ostravě poměrně neobvyklé, což považujeme za velký pokrok.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Váš osobní pohled teď aktuálně, co máte výsledky i před sebou a už jste je prezentovali jako zdravotní ústav? Je tam něco překvapivého, co vás osobně překvapilo pozitivně nebo negativně?

      Lucie Helebrandová, Zdravotní ústav v Ostravě: Určitě pozitivně. Překvapením je vývoj koncentrací Benzo(a)pyrenu v Radvanicích, což jsme neočekávali. Už v roce 2023 jsme měli určité předtuchy, když jsme porovnávali naměřené hodnoty z předchozích tří let. Už tehdy jsme pozorovali pokles koncentrací prachu velikosti PM10 na obou stanicích v Radvanicích. Úplným odstavením koksárenské baterie a ukončením prvovýroby jsme se dostali na velmi nízké hodnoty Benzo(a)pyrenu. I když stále nejsou pod zákonným limitem, jsou výrazně nižší než dříve.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já vám děkuji za rozhovor a vám za pozornost a uvidíme se u dalšího tématu.

      Lucie Helebrandová, Zdravotní ústav v Ostravě: Na shledanou.

      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/eko-magazin/eko-magazin-11-03-2025-17-46