Dobrý den, je ten správný čas na ekologii v MS kraji. V dnešním díle Ekomagazínu uvidíte, že v Novém Jičíně se do úklidu města v rámci akce Ukliďme Česko, pustili také ukrajinští dobrovolníci…, ve Studénce budou ještě třicet let na bývalé skládce hlídat kvalitu podzemní vody, ..v centrum Ostravy obnovují alej a v závěrečném rozhovoru s Renátou Jahovou vás navnadíme na bylinky.
Uklízet Nový Jičín pomáhali s dobrovolníky i lidé z Ukrajiny
Hlavním úklidovým dnem jarní kampaně Ukliďme Česko byla letos první dubnová sobota. Likvidovat černé skládky vyrazili také dobrovolníci v Novém Jičíně. Sbírali odpadky kolem toku Jičínky.
Jarní kampaň Ukliďme Nový Jičín letos provázela sněhová nadílka, ani to ale dobrovolníky neodradilo a v dostatečném počtu vyrazili na očistu kolem řeky Jičínky. Na zhruba tříkilometrovém úseku směrem do místní části Žilina naplnili odpadky desítky pytlů.
Ondřej Syrovátka (Zelení), 2. místostarosta Nového Jičína: “Bylo toho docela hodně, ale pravda je, že kolem řeky toho bývá hodně vždycky, protože někdy to ani nemusí být odpad z Nového Jičína, ta voda ho přinese. Jako obvykle toho bylo hodně pod mosty, kde občas bývají bezdomovci. Bohužel našli jsme i několik injekčních stříkaček a na ty jsme museli zavolat městskou policii.”
Do úklidu se zapojily rodiny s dětmi, skauti nebo klienti chráněného bydlení Archa a také někteří ukrajinští občané, kteří v Novém Jičíně našli azyl.
Jaroslav Perútka (KDU-ČSL), předseda Osadního výboru Žilina: “Paní Oksana se synem a druhá paní Oksany přišli tady do Žiliny pomoct nám s úklidem pod přístřeškem, protože zakončení dnešního úklidu bude tady v Žilině.”
paní Oksana: “Jsme moc rádi, že můžeme pomoci a udělat dobrou věc. Čeští lidé nám i Ukrajině moc pomáhají.”
Odměnou pro všechny dobrovolníky byla na konci úklidové trasy teplá polévka a čaj.
Na bývalé skládce probíhá kontrola kvality podzemní vody
Studénka musí po dobu 30 let kontrolovat kvalitu vody na bývalé skládce na Radaru. Původní vrt se zhroutil a další už byly nevyhovující. Proto radnice v březnu vybudovala jeden zcela nový. Město za něj zaplatilo zhruba 55 tisíc korun.
Skládka na Radaru ve Studénce vznikla v roce 1985 a do roku 2018 zde byl ukládán komunální odpad. Po dobu 30 let od jejího uzavření teď musí radnice kontrolovat podzemní vody.
Milan Kyjovský, vedoucí odboru MHÚM: „Z tohoto důvodu každý rok odebíráme vzorek spodních vod ve čtyřech lokalitách. Jednou z nich je vrt, který je umístěn pod skládkou, další je vzorek z vodoteče a potom jsou tam další dvě odběrná místa.“
Vzorky jsou následně porovnávány a zjišťuje se, zda nedošlo ke kontaminaci. Kvůli zborcení stávajícího vrtu, muselo město vybudovat jeden zcela nový.
Milan Kyjovský, vedoucí odboru MHÚM: „Vzhledem k tomu, že vrt, z kterého jsme doteď odebírali vzorek, se zbortil a není vhodný pro odběr, museli jsme zhotovit nový vrt. Je hluboký patnáct metrů.“
Radnice za nový vrt zaplatí zhruba 55 tisíc korun.
V Čeladné je na náměstí solární nabíječka kol i mobilů
Obyvatelé, ale především i turisté mohou v Čeladné ocenit novinku, do které investovala obec. Na náměstí stojí solární dobíjecí stanice. Lidé ji mohou využít pro dodání energie do svých elektrokol nebo i mobilních telefonů.
Pavol Lukša (DOBRÁ VOLBA 2016), starosta Čeladné: “Obec Čeladná se připravuje na letní turistickou sezonu a pořídila do centra obce tuto nabíjecí stanici, které je zároveň meteostanicí. Najdete tady kompresor, najdete tady čtyři skříňky na nabíjení mobilů, autozásuvky i zásuvky na nabíjení kol. To znamená ke spokojenosti nejen turistů, ale všech návštěvníků obce jsme připravili tuto nabíjecí stanici, která snad najde uplatnění, protože ty požadavky tady byly a my jsme jim vyhověli.”
Čtyři stojany na elektrokola jsou uzamykatelné, stejně tak tři boxy na dobíjení telefonů. Celé zařízení vyšlo na zhruba 250 tisíc korun. V případě nedostatku slunečního svitu jej dobíjí připojení na elektrickou síť.
Obnova aleje u Sýkorova mostu v centru Ostravy
Komplexní obnovy se dočkají dřeviny na ul. 28. října v úseku s křížením se Sokolskou třídou u mostu Miloše Sýkory v Ostravě. Původní jeřáby nahradí 21 nových javorů, které budou lépe snášet městské prostředí a budou v daném místě do budoucna prosperovat. Město se tak rozhodlo po dendrologickém posouzení.
Javory jsou odolnější vůči prašnému prostředí a snáší lépe mrazivé počasí. Jejich užší koruny se hodí pro výsadbu uličních stromořadí. Atraktivní bude také podzimním zbarvením listů do žluté barvy.
Dobrovolníci s ochránci přírody sázeli stromy v Poodří
Ochránci přírody ve spolupráci s veřejností a školami sází v Poodří stromy. Od začátku projektu jich už vysadili na 1700. Hlavním smyslem je ochrana brouka páchníka a dalších živočichů. Sázejí se hlavně vrby, duby a topoly. Od počátku projektu v roce 2018 bylo vysázeno více než 1700 stromů a další se plánují vysadit.
Kateřina Libosvárová, učitelka ZŠ FKT: „Naše škola byla oslovena Českým svazem ochránců přírody, abychom s žáky osmých tříd vysázeli vrby, topoly a duby. Vyrazili jsme k Pasečnému mostu a vysadíme tu přibližně 16 vrb.“
Marcela Klemensová, koordinátorka projektů: „Dnes sázíme kousek od Studénky u Pasečného mostu. Je to jeden z významných turistických bodů. Sázíme zde hlavně vrby a postupem času z nich vzniknou takzvané hlavatky, jde nám o to, aby zde vznikla taková hlava z dutinou, která je domovem spousty živočichů.“
Jarní bylinková očista: Renáta Jahodová, bylinkářka
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nejvhodnějším obdobím pro očistu je jaro a podzim. Jak si pročistit organismus bylinkami, které jsou prospěšné? Jak s nimi nakládat se budu ptát Renáty Jahodové. Dobrý den.
Renáta Jahodová, bylinkářka: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní Jahodová, proč je jaro vhodné pro očistu organismu?
Renáta Jahodová, bylinkářka: Já bych řekla, že je to takový trošinku i mýtus, že jenom jaro je vhodné pro očistu organismu. Já bych řekla, že je nesmírně důležité, aby každý z nás pochopil, že naše tělo se čistí každodenně a tahle ta očista by se měla opravdu podpořit. Pokud teda chcete na jaře nějakou očistu ještě více podpořit, tak si myslím, že je vhodné, aby člověk třeba věděl, že na jaře vlastně fungují játra. Podívám se ven, které byliny rostou a když zjistím jaké byliny na jaře vykvétají jako první, tak jsou to opravdu ty, které nám pomáhají v tom, aby naše játra se zregenerovaly a posílily.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když říkáte, že se čistíme prakticky každý den, každý den bychom měli používat bylinky?
Renáta Jahodová, bylinkářka: To úplně nemyslím. Já bych spíš řekla, že je dobré zaměřit se na náš denní režim, aby si každý uvědomil, že vlastně, co se očisty týče, tak je nesmírně důležité, aby jsme pravidelně chodili na záchod, když to řeknu, i na velkou, abychom měli pravidelný spánek, abychom měli pravidelný pohyb a pravidelné jídlo. Pokud takhle pravidelně máme svůj denní režim, tak tím pádem to tělo může fungovat i ohledně té očisty. To znamená, že nebudeme oteklý ráno, protože půjdeme spát v vhodný čas. Nejíme pozdě večer, tím pádem se nám bude dobře i lépe chodit na záchod. Nebudeme tak unavení během dne, pokud svůj denní režim budeme dodržovat.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: My jsme v pořadu Eko magazín, zkusme se zaměřit na ty bylinky. Jaké bylinky jsou pro očistu vhodné anebo celkově pro takovou regeneraci našeho organismu?
Renáta Jahodová, bylinkářka: Těch bylin je více druhů. Pokud teda mluvíme o jaře, tak vlastně to, co nám teďka na jaře vylézá z půdy, tak jako první vždycky každý vidí kopřivu. Stoprocentně úžasná bylina, která nejenom podporuje játra, ale velmi dobře působí i na krvetvorbu a hezky čistí náš organismus. Dále je tu pampeliška, což je úplně úžasná bylina, kterou můžete použít i několika způsoby nejen ve formě čajů, ale můžete z listů udělat placky, z kořenů si můžete udělat kávu, z květů si můžete udělat med, ale není to hnedka třeba na jaře. Dále tady máme sedmikrásky, další skvělá bylina, která je vhodná třeba i nejen, co se týká jater, ale je vhodná i na různé pohmožděniny. Svízel,ten už je teda později. Svízel je velmi vhodná bylina na očistu lymfatického systému.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak my, kteří nejsme bylinkáři, ale laici, máme k linkám přistupovat? Jak je sbírat, kdy potom následně zpracovávat?
Renáta Jahodová, bylinkářka: Jako jednu z věcí se vždycky mluví o nějakém určitém druhu byliny. Co se týká zpracování bylin, tak je opravdu velké množství. Je několik druhů zpracování bylin. To znamená, že buď si připravíte nálev. Nálev si připravíte tak, že tu bedýnku si zalijete vroucí vodou nebo si připravíte odvar. Ten připravujete tak, že si dáte sušenou bylinu, dáte do rendlíku se studenou vodou, přivedete do bodu varu, minutku povaříme, potom vypnete a deset minut necháte louhovat a to popíjíte. Ten odvar se popíjí většinou, když vlastně už chci nějakým způsobem na to tělo více se zaměřit, co se týká nejenom očisty, ale třeba, když mě napadne nějaký vir nebo mi není úplně dobře. Když chci podpořit to zdraví více. Jinak můžeme z bylin vytvářet masti, tinktury, oleje, koření. Takže opravdu jako s těmi bylinami se dá pracovat velmi širokospektrální. Teď na jaře si myslím, že by bylo vhodné i pro všechny z vás, co třeba máte problémy s otoky, z klouby s kostmi, tak udělat si placky. Placky třeba z břízy, březové mladé lísky nasekat, přidat mouku, vodu, udělat si placky a obložit si tím své klouby. To stejné můžete udělat i s pampelišky.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mě jenom zajímá teď k těm odvarům, když zalijeme vroucí vodou ty byliny, neztratí tu sílu?
Renáta Jahodová, bylinkářka: Ne, těch informací jakým způsobem byliny používat je velká spousta. Protože vlastně byliny macerujeme jak za studena, tak macerujeme za tepla. Vezměte si, že vlastně každá příprava bylin si z té byliny vytáhne to, co zrovna v tu chvíli potřebujeme tedy tímhle tím způsobem. Jestli se tam ztratí nějaký prvek, tak se tam zase, jak bych to řekla, podpoří nějaký jiný prvek. Když to vezmete komplexně, tak se podívejte na to, co bylina v sobě má. Vezměte si, že skrz kořeny bere do sebe veškeré živiny, minerální látky a stopové prvky z půdy. Působí na ní teplo, slunce, působí na ni vítr, působí na ni voda. Tohle všechno, teda tyhle elementy má v sobě. Potom všechny tyhle elementy dává nám do našich těl. Způsobem jakým je připravujeme, nechci říct, že je to úplně jedno, ale pokaždé dostaneme ty správné živiny, které potřebujeme.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co třeba sušení bylin?
Renáta Jahodová, bylinkářka: To bych řekla, že jedna z nejvíce používanější metod. Určitě sušení je metoda, na kterou se opravdu musíte zaměřit, aby jste sušily správně, protože každá část bylinek, každá bylina se suší trošku jinak. Potřebuje mít prostor, potřebuje mít dostatek vzduchu a potřebuje, aby tam bylo teplo. Pro některé byliny i tma. Pokud není bylina dostatečně a dobře usušené, tak potom se tam může tvořit plíseň a to je problém.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co radíte? Je lepší si najít svého bylinkáře, případně si byliny vypěstovat nebo stačí si v obchodě koupit třeba sušené bylinky?
Renáta Jahodová, bylinkářka: Já bych řekla, že to záleží na každým. Můžete vyzkoušet úplně všechno, protože byliny nejsou nikomu zapovězené. Každopádně, pokud chcete se dozvědět víc, tak existuje spousta kurzů, existuje spousta bylinkářů, kteří nějakým způsobem vzdělávají zase další. Co se týká použití bylin. Pokud na toto nemáte čas, buňky, chuť nebo něco, ale chcete byliny používat, já si myslím, že v každém bylinkovém obchodě tomu někdo nějakým způsobem rozumí. Takže ty rady, dovolím si říct i odborné rady, je schopen vám dát.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V poslední době je hodně populární medvědí česnek.
Renáta Jahodová, bylinkářka: Pokud chcete mít medvědí česnek, berte si ho opravdu jenom kolik potřebujete, do pomazánky, do salátu, na to přivítání toho jara. Ale opravdu nechte v té přírodě taky něco i pro ostatní.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní Jahodová, já Vám děkuji za užitečné rady pro naše diváky a s vámi diváci se loučím, mějte se hezky, na viděnou.
Renáta Jahodová, bylinkářka: Děkuji Vám za pozvání.
Redakčně upraveno / zkráceno.