Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Eko magazín

Eko magazín

  • Mladé stromy v centru Ostravy už netrpí suchem
  • Havířov investuje do antivandal odpadkových košů
  • Na Prašivé v Beskydech lidé pozorovali Perseidy i s odborným výkladem
  • Dobrovolníci oplotili stromy v Jeseníkách
  • Komise EU upraví pravidla pro textilní a potravinový odpad
  • Prodej marihuany na recept
  • Pouhých 10% bylinek umí lidé využít, je 250 tis. druhů - Renáta Jahodová, bylinkářka, lektorka

Mladé stromy v centru Ostravy už netrpí suchem

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz nakoupil 30 zavlažovacích vaků, které mladé výsadbě pomáhají k tomu, aby se uchytila a v důsledku extrémních veder neuhynula.

Moravská Ostrava a Přívoz reaguje na změnu klimatu. Mění například skladbu nově vysazených stromů. Lípy, které vedry trpí a usychají, tak nahradily jiné druhy. Navíc zkouší nový způsob zavlažování.

Petr Kuś, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Já jsem si všiml, že některé stromečky nám schnou. Že ty listy nevypadají až tak, jak by měly, tak jsem trochu pátral na internetu a napadlo mě vlastně pořídit tyto vaky. Když se vaky naplní, tak voda se z nich uvolňuje postupně, trvá to 5 až 8 hodin a díky tomu se zvyšuje efektivita zalévání, je nižší odpar a ten strom mnohem lépe vstřebává tu vodu když je tam dávána postupně než když ji tam nalejeme všechnu najednou."

Vaky se doplňují vodou individuálně v závislosti na počasí. Pokud jsou velká vedra, tak klidně i každý den.

Kristýna Čagalová, pracovnice zeleně, TS Moravská Ostrava a Přívoz: “Přijedeme s cisternou v horkých chvílích a naplníme vlastně tyto vaky vodou. Postupně se ta voda odčerpává a voda se vlastně odčerpává do kořenových systémů, kde má v podstatě celou dobu vláhu. Když máme více, tak do těch dvou, tří hodin to naplníme celé.”

Zavlažovací vaky radnice nechala nainstalovat také na náměstí monsignora Šrámka a také u nádraží Ostrava střed. Další jsou pak v Sadu Boženy Němcové. Pokud se osvědčí, radnice jich nakoupí více.

Havířov investuje do antivandal odpadkových košů

Odpadkové koše například v parcích jsou častým terčem vandalů. Radnice v Havířově se i z tohoto důvodu rozhodla pro jejich výměnu a pořizuje odolné betonové. Časem dojde i k výměně laviček.

Ještě do nedávna byly tyto plechové nebo plastové odpadkové koše v dětském parku v centru Havířova. Byl kolem nich nepořádek a stávaly se oblíbeným terčem vandalů. Nyní už jsou v parku nové, do kterých ale není radno kopat.

Iveta Grzonková, vedoucí odboru komunálních služeb: "Ve městě Havířově je docela dost typů, ale vzhledem k tomu, že se nám osvědčily betonové koše, které se vlastně vyrábějí v provedení antivandal a už ze své podstaty jsou odolnější, tak budeme přistupovat k výměně na celém území města."

anketa: “Velice mě to překvapilo, není to tady dlouho, protože já tady na tu lávku chodívám. Je to bezpečnější a pěknější, lepší."

anketa: “Myslím, že je to dobrý nápad. Alespoň to tady nebude rozbité a nebude tady tolik odpadků.”

Odpadkové koše i lavičky nejsou levnou záležitostí.

Iveta Grzonková, vedoucí odboru komunálních služeb: "Laviček jsou tisícovky, košů podobně. A tam se bavíme opravdu o částkách třeba pěti tisíc u laviček, podle typu lavičky i více. Takže škody, které způsobují vandalové, nejsou úplně zanedbatelné.”

Jak se říká, vše je o lidech. Přesto, že se u dětského hřiště nachází mnoho odpadkových košů, někdo nechal psí exkrement ležet přímo před ním.

Na Prašivé v Beskydech lidé pozorovali Perseidy i s odborným výkladem

Několik stovek lidí přišlo 12. srpna na Prašivou v Beskydech, aby tam strávili několik nočních hodin společným pozorováním Perseid. Už v podvečer si mohli vyslechnout přednášku o světelném smogu.

Na louce mezi kostelem a horskou chatou si lidé našli místa k ležení a po setmění pozorovali oblohu.

Anketa: "Přijeli jsme z Ostravy a Bašky a budeme tady nocovat. Těšíme se, že budou padat hvězdy, doufáme, že něco uvidíme a že se nám bude hezky usínat."

Anketa: "Přijeli jsme z Ropice a očekáváme od toho krásný zážitek v podobě padajících hvězd. Jsme vybavení, máme čelovky, takže v noci půjdeme domů."

Anketa: "My jsme tady z Dobratic, z pod kopce, máme to tady asi 4 kilometry. Chodíme tady posledních 5 nebo 6 let. Už jsme asi propásli přednášku, ale večer tady je pán z astrologického centra, který má dalekohled, kterým pozorujeme oblohu a říká nám o vesmíru, o různých útvarech, planetách, hvězdokupách."

Jan Kondziolka, Beskydská oblast tmavé oblohy:Začneme pozorováním noční oblohy. To bude probíhat tak, že ukážu souhvězdí běžným laserovým ukazovátkem. Uděláme si přehled, kde je Polárka, ukážeme si Mléčnou dráhu a potom později, až se pořádně setmí, tak velkým dalekohledem ukážeme nějaké objekty hlubokého vesmíru, třeba galaxie či hvězdokupy. Později nad ránem vyjde ještě i planeta Jupiter. A samozřejmě průběhem celé noci budeme pozorovat ty Perseidy, jak nám ta tělíska vesmírného kamení proletí atmosférou, dělají ten jev. Perseidy, nebo všeobecně všechny meteorické roje, jsou vlastně zrnka ohonu komety. Představme si, že letí sluneční soustavou kometa a zanechává za sebou prachovou vlečku. Pokud my do té prachové vlečky vletíme, tak to jsou právě ty meteory, ten meteorický roj, kdy prostě to kosmické smítko udělá tu světelnou stopu. Říkám kosmické smítko, protože velikost toho tělesa, které nám způsobuje ten optický úkaz, tak ta velikost je velikosti zrnka písku. To, po čem jako lidi už jako fakt hodně koukají, že to bylo něco, tak to je třeba velikosti štěrku.”

Dobrovolníci oplotili stromy v Jeseníkách

Asi desítka dobrovolníků oplotila a tím zřejmě i ochránila přes dvě stovky stromů v centrální části CHKO Jeseníky, většinou jedle, jeřáby a javory. Podle ochránců přírody je poškozují jeleni nebo jiná spárkatá zvěř. Šlo o týdenní dobrovolnický pobyt v lesích, ty jsou v majetku Biskupství ostravsko-opavského.

Komise EU upraví pravidla pro textilní a potravinový odpad

Komise při Evropské unii chce upravit pravidla pro potravinový a textilní odpad. Množství potravinových odpadů se má do roku 2030 snížit o 10 % v rámci zpracování a výroby a o 30 % společně v obchodu a spotřebě. V revidované směrnici se objevují nová pravidla také pro textilní odpad. Výrobci by tak nově měli mít odpovědnost za celý životní cyklus textilních výrobků. V rámci Evropské unie je každý rok vyprodukováno přes 12 a půl milionu tun textilního odpadu. Pouhých 22 % textilního odpadu je v současné době sbíráno odděleně za účelem opětovného použití nebo recyklace.

Prodej marihuany na recept

Letos je to deset let, od kdy je prodej marihuany na lékařský recept legální. Léčebné konopí užívají pacienti s rakovinou, roztroušenou sklerózou, chronickými bolestmi nebo AIDS. Spotřeba konopí každým rokem roste. Podle odhadů by si letos měli Češi vyzvednout na recept asi 220 kilogramů.

Pouhých 10% bylinek umí lidé využít, je 250 tis. druhů - Renáta Jahodová, bylinkářka, lektorka

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Bylinky a jejich mocné účinky uzdravují nejrůznější nemoci už od pradávna. Na světě jich je více než 250 tisíc druhů. Člověk umí údajně využít pouhých 10 procent. Další podrobnosti k tématu se dozvíte od mého dnešního hosta Renáty Jahodové. Dobrý den, vítejte.

Renáta Jahodová, bylinkářka, lektorka: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nyní, když jsem řekla, že je více jak 250 tisíc druhů bylin a my jich umíme využít údajně 10 procent, kolik jich znáte, a Vy osobně využíváte?

Renáta Jahodová, bylinkářka, lektorka: Řekla bych, že možná znám kolem stovky. Osmdesát jich využívám průměrně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak to je hodně. Aspoň mě to tak připadá.

Renáta Jahodová, bylinkářka, lektorka: Asi jo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k těm bylinkám a jejich užívání. Je třeba podtrhnout, kolik nám jsou ochotny a schopny dát a nahrazují nám i jižní ovoce. Skočme rovnou do toho, kolik a jaké vitamíny nám byliny poskytují.

Renáta Jahodová, bylinkářka, lektorka: Děkuji za tuto otázku. Možná bych ráda řekla, co v rostlinách opravdu je nebo co obsahují. Tam je velmi důležité si uvědomit, že kořeny rostliny jsou v zemi. Skrz zemi do sebe dostávají spoustu minerálních látek, stopových prvků. Působí na ně slunce, voda a vítr, takže všechny elementy jsou v rostlině obsaženy a všechno, co v ní je, potom dává do našeho těla. Protože v našem těle je také komplet všeho, tím pádem můžeme od ní dostat cokoli, co je ochotna a schopna nám dát.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Platí stále, že je nejlépe sbírat byliny v určitou denní dobu?

Renáta Jahodová, bylinkářka, lektorka: Určitě ano. Když chcete byliny třeba použít na sušení a sbíráte je za ranní nebo večerní rosy, suší se potom velmi špatně a mohly by plesnivět. Je na to potřeba brát zřetel. Ale třeba co se týká květů, abychom v nich měli tu největší sílu, ten jejich největší rozkvět, je dobré sbírat květy za slunečného počasí. Celkově byliny je vhodné sbírat opravdu za suchého slunečného počasí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď jsou pro byliny žně, dá se říci, protože rostou hojně. Jak si je můžeme uchovat na dobu od podzimu do jara, abychom je stále mohli celoročně používat? Co radíte a jakým způsobem si je sami můžeme uchovat?

Renáta Jahodová, bylinkářka, lektorka: Jak jsi řekla, přichází vegetativní období bylin. To znamená, že my si je můžeme teď užívat v té jejich čerstvosti, plnosti, v jejich síle a zároveň se i připravit na tmavé období roku od podzimu do jara. Můžeme je použít v různých formách, třeba sušení. Sušené byliny můžeme používat jak na čaje, nálevy, tak na odvary, můžeme je používat rozemleté jako koření, připravit bylinné oleje, které macerujeme. Nebo z těch olejů anebo z čerstvých bylin připravujeme různé masti. Těch možností příprav je několik různých druhů. Tinktury, nedílná součást, repelent, další nedílná součást, sirupy...

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nemusíme čekat až na podzim, ale v průběhu toho léta se rovnou pustit do práce?

Renáta Jahodová, bylinkářka, lektorka: Určitě. Pokud chcete mít největší sílu v listech a využít tu nejenom léčivou, ale i energetickou sílu bylin, tak sbíráte byliny před rozkvětem květu. Pokud je sbíráte pro květ, tak samozřejmě až se ten květ se co nejvíce rozvine. Pokud chcete celou rostlinu a nějak ji zpracovat, sbíráte ji, když je celá, vykvetla i do toho květu. Tam ale pozor, je potřeba to hlídat, protože je to docela rychlé.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co třeba zpracování tinktur nebo mastí? To už je složitější proces. Zvládne to i laik?

Renáta Jahodová, bylinkářka, lektorka: Já bych řekla, že určitě, na tom víceméně nic není. Nasbíráte si úplně čerstvou bylinu, dáte si ji do skleničky. Pokud mluvíme o tinktuře, zalijete ji buď 42% lihem nebo vodkou, nějakým alkoholem. Nebo kdo má domácí slivovici, taky dobrý. Necháte macerovat cca tři týdny. Záleží co macerujete, jestli je to list, květ nebo kořen. Kořeny se nechávají mnohem déle, pokud jsou to listy a květy, necháváte kratší dobu. Po třech týdnech potom slijete, scedíte, dáte do zvláštní lahvičky, uchováte v lednici a máte hotovo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak dlouho vydrží?

Renáta Jahodová, bylinkářka, lektorka: Je to alkohol.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme si ještě něco říct o festivalu bylin, který proběhne v srpnu v Ostravě. Co tam návštěvníci mohou všechno vidět, prožít, zažít, naučit se?

Renáta Jahodová, bylinkářka, lektorka: Festival Oslavy Bylin je můj srdcový projekt, kdy veškerou práci, kterou dělám, pracuji s bylinami, šířím dál. Nejenom, jak využít byliny, jak použít byliny, ale je to i o vztahu mezi člověkem a přírodou. Je to o vztazích mezi námi jako lidmi a tím, že festival je i podporovatelem malých regionálních značek a malých firem, tak to je další záměr festivalu. Propojit se v tom příjemném, dobrém, voňavém, smysly opájejícím. To, na co se návštěvníci mohou těšit, je právě příprava bylin v různých formách. Jsou tam dílničky, které sice mohou evokovat, že jsou pro děti, ale jsou i pro dospělé, což jsem ráda, že se zapojují. Vyzkouší si výrobu bylinných mastí, vyrobí si tam bylinné koupelové soli. Potom máme i veršování pro bylinkovou královnu, takže zapojit trochu i mozkové závity. Dále sypání bylinkové mandaly anebo jedna z těch dílniček je přímo sázení bylinky. Ne každý přijde do styku s hlínou a s malou bylinkou. Tím pádem si zasadí bylinku do květináče a odnese si ji s sebou. Další velkou a nedílnou součástí festivalu jsou přednášky. Máme skvělá témata jak byliny použít. Já třeba budu mít letos přednášku "Domácí bylinná lékárnička", aby každý věděl, co jakým způsobem použít a mít doma celoročně a jak se o sebe postarat. Jsem velmi ráda za paní Jarmilou Podhornou, která přijede se svými tinkturami. Ona je jediná v republice, která vyrábí tinktury gemmoterapeuticky, tudíž bude mít svou přednášku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co to znamená?

Renáta Jahodová, bylinkářka, lektorka: Gemmoterapeuticky znamená, že se byliny vyrábí z pupenů. Takže úplně na jaře, kdy mají v sobě tu největší sílu, se pupeny sesbírají a připravují se z nich tinktury.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za povídání o bylinkách a přeji Vám hodně štěstí.

Renáta Jahodová, bylinkářka, lektorka: Já děkuji moc za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Eko magazín
15. srpna 2023, 17:39

Mladé stromy v centru Ostravy už netrpí suchem

Městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz nakoupil 30 zavlažovacích vaků, které mladé výsadbě pomáhají k tomu, aby se uchytila a v důsledku extrémních veder neuhynula.

Moravská Ostrava a Přívoz reaguje na změnu klimatu. Mění například skladbu nově vysazených stromů. Lípy, které vedry trpí a usychají, tak nahradily jiné druhy. Navíc zkouší nový způsob zavlažování.

Petr Kuś, místostarosta MOb Moravská Ostrava a Přívoz: “Já jsem si všiml, že některé stromečky nám schnou. Že ty listy nevypadají až tak, jak by měly, tak jsem trochu pátral na internetu a napadlo mě vlastně pořídit tyto vaky. Když se vaky naplní, tak voda se z nich uvolňuje postupně, trvá to 5 až 8 hodin a díky tomu se zvyšuje efektivita zalévání, je nižší odpar a ten strom mnohem lépe vstřebává tu vodu když je tam dávána postupně než když ji tam nalejeme všechnu najednou."

Vaky se doplňují vodou individuálně v závislosti na počasí. Pokud jsou velká vedra, tak klidně i každý den.

Kristýna Čagalová, pracovnice zeleně, TS Moravská Ostrava a Přívoz: “Přijedeme s cisternou v horkých chvílích a naplníme vlastně tyto vaky vodou. Postupně se ta voda odčerpává a voda se vlastně odčerpává do kořenových systémů, kde má v podstatě celou dobu vláhu. Když máme více, tak do těch dvou, tří hodin to naplníme celé.”

Zavlažovací vaky radnice nechala nainstalovat také na náměstí monsignora Šrámka a také u nádraží Ostrava střed. Další jsou pak v Sadu Boženy Němcové. Pokud se osvědčí, radnice jich nakoupí více.

Havířov investuje do antivandal odpadkových košů

Odpadkové koše například v parcích jsou častým terčem vandalů. Radnice v Havířově se i z tohoto důvodu rozhodla pro jejich výměnu a pořizuje odolné betonové. Časem dojde i k výměně laviček.

Ještě do nedávna byly tyto plechové nebo plastové odpadkové koše v dětském parku v centru Havířova. Byl kolem nich nepořádek a stávaly se oblíbeným terčem vandalů. Nyní už jsou v parku nové, do kterých ale není radno kopat.

Iveta Grzonková, vedoucí odboru komunálních služeb: "Ve městě Havířově je docela dost typů, ale vzhledem k tomu, že se nám osvědčily betonové koše, které se vlastně vyrábějí v provedení antivandal a už ze své podstaty jsou odolnější, tak budeme přistupovat k výměně na celém území města."

anketa: “Velice mě to překvapilo, není to tady dlouho, protože já tady na tu lávku chodívám. Je to bezpečnější a pěknější, lepší."

anketa: “Myslím, že je to dobrý nápad. Alespoň to tady nebude rozbité a nebude tady tolik odpadků.”

Odpadkové koše i lavičky nejsou levnou záležitostí.

Iveta Grzonková, vedoucí odboru komunálních služeb: "Laviček jsou tisícovky, košů podobně. A tam se bavíme opravdu o částkách třeba pěti tisíc u laviček, podle typu lavičky i více. Takže škody, které způsobují vandalové, nejsou úplně zanedbatelné.”

Jak se říká, vše je o lidech. Přesto, že se u dětského hřiště nachází mnoho odpadkových košů, někdo nechal psí exkrement ležet přímo před ním.

Na Prašivé v Beskydech lidé pozorovali Perseidy i s odborným výkladem

Několik stovek lidí přišlo 12. srpna na Prašivou v Beskydech, aby tam strávili několik nočních hodin společným pozorováním Perseid. Už v podvečer si mohli vyslechnout přednášku o světelném smogu.

Na louce mezi kostelem a horskou chatou si lidé našli místa k ležení a po setmění pozorovali oblohu.

Anketa: "Přijeli jsme z Ostravy a Bašky a budeme tady nocovat. Těšíme se, že budou padat hvězdy, doufáme, že něco uvidíme a že se nám bude hezky usínat."

Anketa: "Přijeli jsme z Ropice a očekáváme od toho krásný zážitek v podobě padajících hvězd. Jsme vybavení, máme čelovky, takže v noci půjdeme domů."

Anketa: "My jsme tady z Dobratic, z pod kopce, máme to tady asi 4 kilometry. Chodíme tady posledních 5 nebo 6 let. Už jsme asi propásli přednášku, ale večer tady je pán z astrologického centra, který má dalekohled, kterým pozorujeme oblohu a říká nám o vesmíru, o různých útvarech, planetách, hvězdokupách."

Jan Kondziolka, Beskydská oblast tmavé oblohy:Začneme pozorováním noční oblohy. To bude probíhat tak, že ukážu souhvězdí běžným laserovým ukazovátkem. Uděláme si přehled, kde je Polárka, ukážeme si Mléčnou dráhu a potom později, až se pořádně setmí, tak velkým dalekohledem ukážeme nějaké objekty hlubokého vesmíru, třeba galaxie či hvězdokupy. Později nad ránem vyjde ještě i planeta Jupiter. A samozřejmě průběhem celé noci budeme pozorovat ty Perseidy, jak nám ta tělíska vesmírného kamení proletí atmosférou, dělají ten jev. Perseidy, nebo všeobecně všechny meteorické roje, jsou vlastně zrnka ohonu komety. Představme si, že letí sluneční soustavou kometa a zanechává za sebou prachovou vlečku. Pokud my do té prachové vlečky vletíme, tak to jsou právě ty meteory, ten meteorický roj, kdy prostě to kosmické smítko udělá tu světelnou stopu. Říkám kosmické smítko, protože velikost toho tělesa, které nám způsobuje ten optický úkaz, tak ta velikost je velikosti zrnka písku. To, po čem jako lidi už jako fakt hodně koukají, že to bylo něco, tak to je třeba velikosti štěrku.”

Dobrovolníci oplotili stromy v Jeseníkách

Asi desítka dobrovolníků oplotila a tím zřejmě i ochránila přes dvě stovky stromů v centrální části CHKO Jeseníky, většinou jedle, jeřáby a javory. Podle ochránců přírody je poškozují jeleni nebo jiná spárkatá zvěř. Šlo o týdenní dobrovolnický pobyt v lesích, ty jsou v majetku Biskupství ostravsko-opavského.

Komise EU upraví pravidla pro textilní a potravinový odpad

Komise při Evropské unii chce upravit pravidla pro potravinový a textilní odpad. Množství potravinových odpadů se má do roku 2030 snížit o 10 % v rámci zpracování a výroby a o 30 % společně v obchodu a spotřebě. V revidované směrnici se objevují nová pravidla také pro textilní odpad. Výrobci by tak nově měli mít odpovědnost za celý životní cyklus textilních výrobků. V rámci Evropské unie je každý rok vyprodukováno přes 12 a půl milionu tun textilního odpadu. Pouhých 22 % textilního odpadu je v současné době sbíráno odděleně za účelem opětovného použití nebo recyklace.

Prodej marihuany na recept

Letos je to deset let, od kdy je prodej marihuany na lékařský recept legální. Léčebné konopí užívají pacienti s rakovinou, roztroušenou sklerózou, chronickými bolestmi nebo AIDS. Spotřeba konopí každým rokem roste. Podle odhadů by si letos měli Češi vyzvednout na recept asi 220 kilogramů.

Pouhých 10% bylinek umí lidé využít, je 250 tis. druhů - Renáta Jahodová, bylinkářka, lektorka

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Bylinky a jejich mocné účinky uzdravují nejrůznější nemoci už od pradávna. Na světě jich je více než 250 tisíc druhů. Člověk umí údajně využít pouhých 10 procent. Další podrobnosti k tématu se dozvíte od mého dnešního hosta Renáty Jahodové. Dobrý den, vítejte.

Renáta Jahodová, bylinkářka, lektorka: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nyní, když jsem řekla, že je více jak 250 tisíc druhů bylin a my jich umíme využít údajně 10 procent, kolik jich znáte, a Vy osobně využíváte?

Renáta Jahodová, bylinkářka, lektorka: Řekla bych, že možná znám kolem stovky. Osmdesát jich využívám průměrně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak to je hodně. Aspoň mě to tak připadá.

Renáta Jahodová, bylinkářka, lektorka: Asi jo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k těm bylinkám a jejich užívání. Je třeba podtrhnout, kolik nám jsou ochotny a schopny dát a nahrazují nám i jižní ovoce. Skočme rovnou do toho, kolik a jaké vitamíny nám byliny poskytují.

Renáta Jahodová, bylinkářka, lektorka: Děkuji za tuto otázku. Možná bych ráda řekla, co v rostlinách opravdu je nebo co obsahují. Tam je velmi důležité si uvědomit, že kořeny rostliny jsou v zemi. Skrz zemi do sebe dostávají spoustu minerálních látek, stopových prvků. Působí na ně slunce, voda a vítr, takže všechny elementy jsou v rostlině obsaženy a všechno, co v ní je, potom dává do našeho těla. Protože v našem těle je také komplet všeho, tím pádem můžeme od ní dostat cokoli, co je ochotna a schopna nám dát.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Platí stále, že je nejlépe sbírat byliny v určitou denní dobu?

Renáta Jahodová, bylinkářka, lektorka: Určitě ano. Když chcete byliny třeba použít na sušení a sbíráte je za ranní nebo večerní rosy, suší se potom velmi špatně a mohly by plesnivět. Je na to potřeba brát zřetel. Ale třeba co se týká květů, abychom v nich měli tu největší sílu, ten jejich největší rozkvět, je dobré sbírat květy za slunečného počasí. Celkově byliny je vhodné sbírat opravdu za suchého slunečného počasí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď jsou pro byliny žně, dá se říci, protože rostou hojně. Jak si je můžeme uchovat na dobu od podzimu do jara, abychom je stále mohli celoročně používat? Co radíte a jakým způsobem si je sami můžeme uchovat?

Renáta Jahodová, bylinkářka, lektorka: Jak jsi řekla, přichází vegetativní období bylin. To znamená, že my si je můžeme teď užívat v té jejich čerstvosti, plnosti, v jejich síle a zároveň se i připravit na tmavé období roku od podzimu do jara. Můžeme je použít v různých formách, třeba sušení. Sušené byliny můžeme používat jak na čaje, nálevy, tak na odvary, můžeme je používat rozemleté jako koření, připravit bylinné oleje, které macerujeme. Nebo z těch olejů anebo z čerstvých bylin připravujeme různé masti. Těch možností příprav je několik různých druhů. Tinktury, nedílná součást, repelent, další nedílná součást, sirupy...

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nemusíme čekat až na podzim, ale v průběhu toho léta se rovnou pustit do práce?

Renáta Jahodová, bylinkářka, lektorka: Určitě. Pokud chcete mít největší sílu v listech a využít tu nejenom léčivou, ale i energetickou sílu bylin, tak sbíráte byliny před rozkvětem květu. Pokud je sbíráte pro květ, tak samozřejmě až se ten květ se co nejvíce rozvine. Pokud chcete celou rostlinu a nějak ji zpracovat, sbíráte ji, když je celá, vykvetla i do toho květu. Tam ale pozor, je potřeba to hlídat, protože je to docela rychlé.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co třeba zpracování tinktur nebo mastí? To už je složitější proces. Zvládne to i laik?

Renáta Jahodová, bylinkářka, lektorka: Já bych řekla, že určitě, na tom víceméně nic není. Nasbíráte si úplně čerstvou bylinu, dáte si ji do skleničky. Pokud mluvíme o tinktuře, zalijete ji buď 42% lihem nebo vodkou, nějakým alkoholem. Nebo kdo má domácí slivovici, taky dobrý. Necháte macerovat cca tři týdny. Záleží co macerujete, jestli je to list, květ nebo kořen. Kořeny se nechávají mnohem déle, pokud jsou to listy a květy, necháváte kratší dobu. Po třech týdnech potom slijete, scedíte, dáte do zvláštní lahvičky, uchováte v lednici a máte hotovo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak dlouho vydrží?

Renáta Jahodová, bylinkářka, lektorka: Je to alkohol.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme si ještě něco říct o festivalu bylin, který proběhne v srpnu v Ostravě. Co tam návštěvníci mohou všechno vidět, prožít, zažít, naučit se?

Renáta Jahodová, bylinkářka, lektorka: Festival Oslavy Bylin je můj srdcový projekt, kdy veškerou práci, kterou dělám, pracuji s bylinami, šířím dál. Nejenom, jak využít byliny, jak použít byliny, ale je to i o vztahu mezi člověkem a přírodou. Je to o vztazích mezi námi jako lidmi a tím, že festival je i podporovatelem malých regionálních značek a malých firem, tak to je další záměr festivalu. Propojit se v tom příjemném, dobrém, voňavém, smysly opájejícím. To, na co se návštěvníci mohou těšit, je právě příprava bylin v různých formách. Jsou tam dílničky, které sice mohou evokovat, že jsou pro děti, ale jsou i pro dospělé, což jsem ráda, že se zapojují. Vyzkouší si výrobu bylinných mastí, vyrobí si tam bylinné koupelové soli. Potom máme i veršování pro bylinkovou královnu, takže zapojit trochu i mozkové závity. Dále sypání bylinkové mandaly anebo jedna z těch dílniček je přímo sázení bylinky. Ne každý přijde do styku s hlínou a s malou bylinkou. Tím pádem si zasadí bylinku do květináče a odnese si ji s sebou. Další velkou a nedílnou součástí festivalu jsou přednášky. Máme skvělá témata jak byliny použít. Já třeba budu mít letos přednášku "Domácí bylinná lékárnička", aby každý věděl, co jakým způsobem použít a mít doma celoročně a jak se o sebe postarat. Jsem velmi ráda za paní Jarmilou Podhornou, která přijede se svými tinkturami. Ona je jediná v republice, která vyrábí tinktury gemmoterapeuticky, tudíž bude mít svou přednášku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co to znamená?

Renáta Jahodová, bylinkářka, lektorka: Gemmoterapeuticky znamená, že se byliny vyrábí z pupenů. Takže úplně na jaře, kdy mají v sobě tu největší sílu, se pupeny sesbírají a připravují se z nich tinktury.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za povídání o bylinkách a přeji Vám hodně štěstí.

Renáta Jahodová, bylinkářka, lektorka: Já děkuji moc za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/eko-magazin/eko-magazin-15-08-2023-17-39