Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Eko magazín

Eko magazín

  • Ovzduší v MS kraji se zlepšilo. Pomáhají kotlíkové dotace i tlak na firmy
  • Frýdek-Místek i letos nabízí lidem dotace na pořízení hybridních aut
  • Opuštěné doly čeká přeměna. MS kraj dá na projekty žadatelům peníze
  • Kraj opět přispívá na výměnu starých neekologických kotlů: Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje

Je čas na Ekomagazín, dobrý den…a co jsme tentokrát pro vás připravili za témata?.. Kvalita ovzduší se zlepšuje a podle krajských radních se na tom velkou měrou podílí dotovaná výměna kotlů…Frýdek - Místek nabízí lidem dotace na pořízení hybridních aut, žadatelé získají až 10 procent z pořizovací ceny… Moravskoslezský kraj pokračuje v transformaci regionu a její nedílnou součástí je také proměna funkce opuštěných dolů,...a v závěrečném rozhovoru s náměstkem hejtmana Janem Krkoškou probereme dotace na výměnu starých neekologických kotlů za nové.

Ovzduší v MS kraji se zlepšilo. Pomáhají kotlíkové dotace i tlak na firmy

Kvalita ovzduší v regionu se zlepšuje. Podle krjaských radních je jedním z hlavním faktorů státem dotovaná výměna starých kotlů za nové ekologické a také tlak kraje na firmy, které znečišťují ovzduší.

Plocha v MS kraji, kde byl překročen imisní limit pro kvalitu ovzduší se meziročně zmenšila. Metodika porovnává roky 2019 a 2020. Imisní limit prachu byl překročen pouze na dvou měřících stanicích a to v Ostravě-Radvanicích a ve Věřňovicích. Ubylo i karcinogenního benzoapyrenu, který je například ve výfukových plynech.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Jsem rád, že dýcháme zas o trochu lepší vzduch, že rozloha oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší je menší. Je znát, že práce Moravskoslezského kraje a krajského úřadu, ať už jde o skvěle rozjeté kotlíkové dotace na podporu výměny lokálních topenišť nebo o tlak na ekologizaci provozů, nese výsledky.”

MS kraj chystá 4. kolo kotlíkových dotacích, které odborníci považují za velmi podstatnou složku pro zlepšování ovzduší. Radní požádali stát o asi 700 milionů korun. Předběžně už projevilo zájem 5 a půl tisíce lidí. V kraji je přibližně asi 25 tisíc starých kotlů, které už od září budou nezákonné.

Jan Krkoška, náměstek hejtmana MS kraje: „Ostré žádosti o kotlíkové dotace bude krajský úřad přijímat pravděpodobně od 1. července. Pokud si ministerstvo pospíší a peníze, o které jsme požádali, dostaneme rychleji, budeme žádosti přijímat už koncem jara."

Kraj také průběžně přezkoumává integrovaná povolení podniků a prověřuje, zda využívají nejmodernější dostupnou techniku, popřípadě jim zpřísňuje emisní limity. Připravují se i dobrovolné dohody s velkými znečišťovateli o dalších opatřeních ke zlepšení životního prostředí.

Frýdek-Místek i letos nabízí lidem dotace na pořízení hybridních aut

Frýdek-Místek i letos nabízí dotace na podporu hybridních aut. Lidé, kteří si tyto vozy pořídí a splní určité podmínky, mohou požádat magistrát o příspěvek. Město tím chce alespoň drobným přispěním podporovat ekologii, snížení emisí a hluku.

REPKA: V dnešní době roste stále více zájem o auta s hybridním pohonem. V posledním čtvrtletí vylétl jejich prodej v České republice meziročně o 68 procent. Po benzínu jde podle analytiků nyní o druhé nejprodávanější auto.

Radovan Burkovič, člen Asociace elektromobilového průmyslu: "Především po městě, v malých rychlostech a při popojíždějí se pohybuje výhradně na elektromotor. Také tím, že se po městě hodně brzdí, tak se brzdí elektromotorem. Rekuperuje se, dobíjí se baterka, takže ten hybrid si neustále vyrábí elektřinu v průběhu toho, jak jede. Ve městě zejména, pokud jezdíte dálky nebo jezdíte nějaké delší cesty, tak tam v podstatě smysl nemá. Takže do města hybrid, pokud se bavíme o přechodu mezi spalovací a elektromobilitou, tak je to takové ideální na půl cesty."

Ve Frýdku-Místku už několik let běží program v rámci kterého město přispívá lidem na pořízení hybridních automobilů. A nevynechal se ani letos. Žadatel musí mít trvalé bydliště nebo sídlit na území města alespoň jeden rok, také musí být prvním vlastníkem vozidla.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Tento program je naším příspěvkem ke zlepšení životního prostředí ve Frýdku-Místku. Žadatelé získají 10 procent pořizovací ceny nového vozu s hybridním pohonem. Nejvíce však 75 tisíc korun. Věřím, že naše podpora může být pro lidi rozhodující, aby se rozhodli místo pro běžný automobil, pro ten ekologištější."

Radovan Burkovič, člen Asociace elektromobilového průmyslu: "My vítáme každý příspěvek na elektromobilitu za Asociaci elektromobilového průmyslu. Každopádně tvrdíme městům vždycky ten základ. Začněte hromadnou dopravou, začněte tím, kde vozíte nejvíce občanů, protože ta má samozřejmě největší spotřebu a největší vliv na vaše životní prostředí. Je pravidelná, je každodenní, musí vyjet a pokud vyjede jakýmkoliv způsobem na elektrický pohon, tak to bude ideální. To znamená elektrobusy, parciální trolejbusy, tramvaje, vlaky, pokud máme elektrifikovanou trať a má několik zastávek, tak to je ten ideál. Pak teprve přecházejte na auta, dodávky, elektrobusy."

Frýdek-Místek už dlouhodobě dotuje MHD a obyvatelé tak mají možnost jezdit ročně za jednu korunu. Skupina zajišťující dopravu ve městě se zároveň postupně zaměřuje na obměňování autobusů za ekologičtější vozy.

Opuštěné doly čeká přeměna. MS kraj dá na projekty žadatelům peníze


Moravskoslezský kraj pokračuje v transformaci regionu a její nedílnou součástí je také proměna funkce opuštěných dolů. Nejprve je nutné ověřit jejich stav a najít možnosti na jejich další využití. Na tyto studie bude kraj zájemcům přispívat až 5 miliony korun.

 Celkem 24 milionů korun připravil MS kraj na projekty zaměřené na přeměnu bývalých šachet OKD. Jedná se o tzv. strategické brownfieldy, na které lze získat evropské dotace z Fondu pro spravedlivou transformaci. Z toho je pro MS kraj vyčleněno téměř 19 miliard korun.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Zhruba polovina z těchto peněz by měla jít na strategické projekty, které se v našem kraji už připravují. Jedná se o projekt Černé kostky, Technologickou a podnikatelskou akademii, POHO Park nebo třeba EDEN Silesia. Zbývající část z evropských peněz pak půjde na další aktivity, mezi kterými je pro náš kraj velmi důležitá obnova strategických brownfieldů. Uzavřené doly nemůžeme všechny jen tak zasypat a zbourat, měli bychom v nich vidět jejich potenciál a zkusit jej smysluplně využít."

Hlavním úkolem připravovaných studií bude zmapovat technický stav objektů a najít možnosti jejich dalšího využití. Projektová příprava musí začít co nejdříve. Studie jsou časově velmi náročné a proto kraj rozhodl o jejich předfinancování.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: „Končí čas prezentací a začíná tvrdá projektová příprava. Nemůžeme ztrácet čas čekáním, až Ministerstvo životního prostředí operační program spustí. Na projektech je potřeba začít pracovat co nejdříve, jsou totiž technicky a časově náročné, jsem proto rád, že jejich předfinancování krajští zastupitelé odsouhlasili. Peníze, které přispějeme na tyto podpůrné studie, se nám později do krajského rozpočtu vrátí. Dostaneme je po spuštění Operačního programu Spravedlivá transformace počátkem příštího roku. Určitě je tento postup na místě.“

Peníze, které kraj dá na tyto podpůrné studie, se do krajského rozpočtu vrátí po spuštění Operačního programu Spravedlivá transformace počátkem příštího roku. Příkladem takové transformace z minulosti mohou být například Dolní Vítkovice.

Kraj opět přispívá na výměnu starých neekologických kotlů: Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kvalita ovzduší v regionu se zlepšila. Vyplývá to ze situační zprávy o kvalitě ovzduší na území Moravskoslezského kraje za kalendářní rok 2020. Pomáhají tomu mimo jiné i kotlíkové dotace. Moravskoslezský kraj připravuje čtvrté kolo. Do regionu by mělo ze státní pokladny zhruba přijít sedm set milionů korun. Zatím se o nový kotel přihlásilo pět a půl tisíce žadatelů. Téma pro náměstka hejtmana Jana Krkošku. Dobrý den, vítejte.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Krásný dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, jak výzva pokračuje? Jenom připomenu, že ta čtvrtá výzva má trošku jiná pravidla než ty předchozí.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Ano, je to tak. Je to trošku nastaveno jiným směrem a v podstatě směrem takovým, že první zjišťujeme potřebu absorpce kdo by měl zájem o výměnu kotle. Posléze žádáme ministerstvo MŽP o dotaci jako takovou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaký ohlas má v Moravskoslezském kraji výzva? O tom svědčí asi těch pět a půl tisíce žadatelů, je to tak?

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Je to tak. K dnešnímu dni máme pět a půl tisíc žadatelů, ale samozřejmě já věřím, že jak se rozběhne ta důležitá hlavni výzva, tak těch žadatelů přibyde. My jsme si dali za cíl vyměnit skoro všechny kotle v Moravskoslezském kraji, kterých je více jak 25 tisíc na výměnu. My dneska samozřejmě máme z první, druhé a třetí vlny už část vyměněnou, ale věřím, že to číslo pět a půl tisíc není to poslední.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik kotlů tedy na výměnu zbývá? Máte to číslo k dispozici?

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Jak jsem říkal, celkem bychom chtěli vyměnit okolo 25 000 kotlů a v tuto chvíli máme evidováno okolo dvaceti tří tisíc žádostí s tím, že některé ještě z té třetí výzvy nejsou dokončené a proplacené, ale postupně se na tom také pracuje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik korun lidé v této výzvě získají? Je ta částka stejná jako v předchozích kolech?

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Ty částky jsou samozřejmě obdobné s tím, že Moravskoslezský kraj k té dotaci přispívá částkou sedm a půl tisíc korun. Ale také nesmíme zapomenout, že se přidávají také k podpoře obce. Je to samozřejmě otázka toho kolik zastupitelstvo dané obce odsouhlasilo. Když si vezmu, výměna kotle se skládá ze tří dotačních peněz a to je dotace MŽP, kraje a také obce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ty obce se samostatně připojují nebo je vyzýváte, aby pomohli k urychlené výměně kotlů?

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Samozřejmě ono to funguje navzájem. My jsme požádali obce o spolupráci, protože bez nich by jsme to nezvládli. Samozřejmě i ta data, která potřebujeme pro získání dotačního titulu jsme dávali dohromady ve spolupráci s danými obcemi, poněvadž oni mají přímý kontakt na ty občany jako takové. Takže my dneska jsme požádali v minulém týdnu o 700 milionů korun z celkové alokace, kde dneska ministerstvo životního prostředí má víc jak 5 miliard korun.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdy kraj ty peníze dostane?

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Ono to záleží na tom, jak to MŽP uvolní a spustí. My předpokládáme samozřejmě, že bychom ty peníze mohli dostat řekněme během května, června tak, abychom ho od 1. 7. spustili z ostré výzvy. Ale je to otázkou toho opravdu, kdy to ministerstvo životního prostředí nám peníze uvolní.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Může se stát, že mezitím lidé už si kotel vyměnili? Mají i tak nárok na to získat dotaci?

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Samozřejmě mají nárok na získání dotace s tím, že musí doložit veškeré náležitosti, které jsou k tomu určené.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Od kdy budete přijímat už ty ostré žádosti, ne jenom od zájemců?

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Jak jsem říkal, máme to naplánováno od 1.7. Je to otázkou jenom toho ministerstva a toho rozhodnutí jako takového.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná bychom měli připomenout, že od září už lidé vůbec neekologické kotle nemohou používat.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Je to tak, od září bude zákaz používání kotlů první a druhé emisní třídy. Podotýkám, že tam bude hrozit také možnost pokut.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak to bude v praxi probíhat? Ví už se, jestli dodržení toho, že lidé těmi neekologickými kotli už netopí, budou probíhat kontroly a v případě, že ano, tak jakým způsobem?

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Ono to bude záležet samozřejmě na úřednících patřičného ORP, to znamená úřadu s rozšířenou působností konkrétně na životním prostředí, který bude vykonávat tuto kontrolu. Samozřejmě já si myslím, že tady ty kontroly budou hlavně na základě toho, když lidé uvidí nějaký kouř z komína.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nepotýkáte se s otázkami, zda se termín třeba neposune s ohledem na současnou válečnou situaci, eventuálně zdražením plynu a možná komplikovanou dodávkou plynu z Ruska?

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Já se domnívám a mám takové indicie, že celý ten program může být trochu přenastaven do budoucna. Ono už teď v pátek v podstatě proběhne monitorovací výbor ministerstva životního prostředí, který by měl rozhodnout jakou cestou by tento dotační program kotlíkové dotace by se měl ubírat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mohli bychom ještě také doplnit to, že kraj podporuje monitoring ovzduší. Jsou to dva miliony, které každý rok dává do toho, aby se měřilo i na jiných místech kraje, než jsou stávající monitorovací stanice. Je to tak?

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Přesně tak, samozřejmě kraj má zájem a dělá všechno pro to, abychom měli v Ostravě a v našem kraji čistý vzduch. Proto samozřejmě se dělají různé dohody s velkými firmami. Dělají se monitoringy právě na základě těchto vyhodnocení čísel a dat se dělají další opatření. Samozřejmě důležitým ukazatelem je a pomocí jsou opravdu ty kotlíkové dotace, které zaznamenaly zásadní pokles toho ovzduší. Nesmíme zapomenout také na to, že jsme podél hranice s Polskem, kde se domnívám, že na to tak nedbají jako u nás.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná bychom mohli ještě říct také, že Moravskoslezský kraj dostává výrazně vyšší částku než jiné regiony v rámci České republiky na výměnu kotlů, je to tak?

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Ano, je to tak. Je to zapříčiněno tím, že my jsme větší kraj. Máme tady více domácností jako takových.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já Vám děkuji za informace, které jste sdělil divákům Eko Magazínu a děkuji Vám za rozhovor.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Mějte se krásně a krásný den všem.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Eko magazín
22. března 2022, 17:40

Je čas na Ekomagazín, dobrý den…a co jsme tentokrát pro vás připravili za témata?.. Kvalita ovzduší se zlepšuje a podle krajských radních se na tom velkou měrou podílí dotovaná výměna kotlů…Frýdek - Místek nabízí lidem dotace na pořízení hybridních aut, žadatelé získají až 10 procent z pořizovací ceny… Moravskoslezský kraj pokračuje v transformaci regionu a její nedílnou součástí je také proměna funkce opuštěných dolů,...a v závěrečném rozhovoru s náměstkem hejtmana Janem Krkoškou probereme dotace na výměnu starých neekologických kotlů za nové.

Ovzduší v MS kraji se zlepšilo. Pomáhají kotlíkové dotace i tlak na firmy

Kvalita ovzduší v regionu se zlepšuje. Podle krjaských radních je jedním z hlavním faktorů státem dotovaná výměna starých kotlů za nové ekologické a také tlak kraje na firmy, které znečišťují ovzduší.

Plocha v MS kraji, kde byl překročen imisní limit pro kvalitu ovzduší se meziročně zmenšila. Metodika porovnává roky 2019 a 2020. Imisní limit prachu byl překročen pouze na dvou měřících stanicích a to v Ostravě-Radvanicích a ve Věřňovicích. Ubylo i karcinogenního benzoapyrenu, který je například ve výfukových plynech.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Jsem rád, že dýcháme zas o trochu lepší vzduch, že rozloha oblastí se zhoršenou kvalitou ovzduší je menší. Je znát, že práce Moravskoslezského kraje a krajského úřadu, ať už jde o skvěle rozjeté kotlíkové dotace na podporu výměny lokálních topenišť nebo o tlak na ekologizaci provozů, nese výsledky.”

MS kraj chystá 4. kolo kotlíkových dotacích, které odborníci považují za velmi podstatnou složku pro zlepšování ovzduší. Radní požádali stát o asi 700 milionů korun. Předběžně už projevilo zájem 5 a půl tisíce lidí. V kraji je přibližně asi 25 tisíc starých kotlů, které už od září budou nezákonné.

Jan Krkoška, náměstek hejtmana MS kraje: „Ostré žádosti o kotlíkové dotace bude krajský úřad přijímat pravděpodobně od 1. července. Pokud si ministerstvo pospíší a peníze, o které jsme požádali, dostaneme rychleji, budeme žádosti přijímat už koncem jara."

Kraj také průběžně přezkoumává integrovaná povolení podniků a prověřuje, zda využívají nejmodernější dostupnou techniku, popřípadě jim zpřísňuje emisní limity. Připravují se i dobrovolné dohody s velkými znečišťovateli o dalších opatřeních ke zlepšení životního prostředí.

Frýdek-Místek i letos nabízí lidem dotace na pořízení hybridních aut

Frýdek-Místek i letos nabízí dotace na podporu hybridních aut. Lidé, kteří si tyto vozy pořídí a splní určité podmínky, mohou požádat magistrát o příspěvek. Město tím chce alespoň drobným přispěním podporovat ekologii, snížení emisí a hluku.

REPKA: V dnešní době roste stále více zájem o auta s hybridním pohonem. V posledním čtvrtletí vylétl jejich prodej v České republice meziročně o 68 procent. Po benzínu jde podle analytiků nyní o druhé nejprodávanější auto.

Radovan Burkovič, člen Asociace elektromobilového průmyslu: "Především po městě, v malých rychlostech a při popojíždějí se pohybuje výhradně na elektromotor. Také tím, že se po městě hodně brzdí, tak se brzdí elektromotorem. Rekuperuje se, dobíjí se baterka, takže ten hybrid si neustále vyrábí elektřinu v průběhu toho, jak jede. Ve městě zejména, pokud jezdíte dálky nebo jezdíte nějaké delší cesty, tak tam v podstatě smysl nemá. Takže do města hybrid, pokud se bavíme o přechodu mezi spalovací a elektromobilitou, tak je to takové ideální na půl cesty."

Ve Frýdku-Místku už několik let běží program v rámci kterého město přispívá lidem na pořízení hybridních automobilů. A nevynechal se ani letos. Žadatel musí mít trvalé bydliště nebo sídlit na území města alespoň jeden rok, také musí být prvním vlastníkem vozidla.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku/ANO/: "Tento program je naším příspěvkem ke zlepšení životního prostředí ve Frýdku-Místku. Žadatelé získají 10 procent pořizovací ceny nového vozu s hybridním pohonem. Nejvíce však 75 tisíc korun. Věřím, že naše podpora může být pro lidi rozhodující, aby se rozhodli místo pro běžný automobil, pro ten ekologištější."

Radovan Burkovič, člen Asociace elektromobilového průmyslu: "My vítáme každý příspěvek na elektromobilitu za Asociaci elektromobilového průmyslu. Každopádně tvrdíme městům vždycky ten základ. Začněte hromadnou dopravou, začněte tím, kde vozíte nejvíce občanů, protože ta má samozřejmě největší spotřebu a největší vliv na vaše životní prostředí. Je pravidelná, je každodenní, musí vyjet a pokud vyjede jakýmkoliv způsobem na elektrický pohon, tak to bude ideální. To znamená elektrobusy, parciální trolejbusy, tramvaje, vlaky, pokud máme elektrifikovanou trať a má několik zastávek, tak to je ten ideál. Pak teprve přecházejte na auta, dodávky, elektrobusy."

Frýdek-Místek už dlouhodobě dotuje MHD a obyvatelé tak mají možnost jezdit ročně za jednu korunu. Skupina zajišťující dopravu ve městě se zároveň postupně zaměřuje na obměňování autobusů za ekologičtější vozy.

Opuštěné doly čeká přeměna. MS kraj dá na projekty žadatelům peníze


Moravskoslezský kraj pokračuje v transformaci regionu a její nedílnou součástí je také proměna funkce opuštěných dolů. Nejprve je nutné ověřit jejich stav a najít možnosti na jejich další využití. Na tyto studie bude kraj zájemcům přispívat až 5 miliony korun.

 Celkem 24 milionů korun připravil MS kraj na projekty zaměřené na přeměnu bývalých šachet OKD. Jedná se o tzv. strategické brownfieldy, na které lze získat evropské dotace z Fondu pro spravedlivou transformaci. Z toho je pro MS kraj vyčleněno téměř 19 miliard korun.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Zhruba polovina z těchto peněz by měla jít na strategické projekty, které se v našem kraji už připravují. Jedná se o projekt Černé kostky, Technologickou a podnikatelskou akademii, POHO Park nebo třeba EDEN Silesia. Zbývající část z evropských peněz pak půjde na další aktivity, mezi kterými je pro náš kraj velmi důležitá obnova strategických brownfieldů. Uzavřené doly nemůžeme všechny jen tak zasypat a zbourat, měli bychom v nich vidět jejich potenciál a zkusit jej smysluplně využít."

Hlavním úkolem připravovaných studií bude zmapovat technický stav objektů a najít možnosti jejich dalšího využití. Projektová příprava musí začít co nejdříve. Studie jsou časově velmi náročné a proto kraj rozhodl o jejich předfinancování.

Jakub Unucka, náměstek hejtmana MS kraje: „Končí čas prezentací a začíná tvrdá projektová příprava. Nemůžeme ztrácet čas čekáním, až Ministerstvo životního prostředí operační program spustí. Na projektech je potřeba začít pracovat co nejdříve, jsou totiž technicky a časově náročné, jsem proto rád, že jejich předfinancování krajští zastupitelé odsouhlasili. Peníze, které přispějeme na tyto podpůrné studie, se nám později do krajského rozpočtu vrátí. Dostaneme je po spuštění Operačního programu Spravedlivá transformace počátkem příštího roku. Určitě je tento postup na místě.“

Peníze, které kraj dá na tyto podpůrné studie, se do krajského rozpočtu vrátí po spuštění Operačního programu Spravedlivá transformace počátkem příštího roku. Příkladem takové transformace z minulosti mohou být například Dolní Vítkovice.

Kraj opět přispívá na výměnu starých neekologických kotlů: Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kvalita ovzduší v regionu se zlepšila. Vyplývá to ze situační zprávy o kvalitě ovzduší na území Moravskoslezského kraje za kalendářní rok 2020. Pomáhají tomu mimo jiné i kotlíkové dotace. Moravskoslezský kraj připravuje čtvrté kolo. Do regionu by mělo ze státní pokladny zhruba přijít sedm set milionů korun. Zatím se o nový kotel přihlásilo pět a půl tisíce žadatelů. Téma pro náměstka hejtmana Jana Krkošku. Dobrý den, vítejte.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Krásný dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, jak výzva pokračuje? Jenom připomenu, že ta čtvrtá výzva má trošku jiná pravidla než ty předchozí.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Ano, je to tak. Je to trošku nastaveno jiným směrem a v podstatě směrem takovým, že první zjišťujeme potřebu absorpce kdo by měl zájem o výměnu kotle. Posléze žádáme ministerstvo MŽP o dotaci jako takovou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaký ohlas má v Moravskoslezském kraji výzva? O tom svědčí asi těch pět a půl tisíce žadatelů, je to tak?

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Je to tak. K dnešnímu dni máme pět a půl tisíc žadatelů, ale samozřejmě já věřím, že jak se rozběhne ta důležitá hlavni výzva, tak těch žadatelů přibyde. My jsme si dali za cíl vyměnit skoro všechny kotle v Moravskoslezském kraji, kterých je více jak 25 tisíc na výměnu. My dneska samozřejmě máme z první, druhé a třetí vlny už část vyměněnou, ale věřím, že to číslo pět a půl tisíc není to poslední.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik kotlů tedy na výměnu zbývá? Máte to číslo k dispozici?

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Jak jsem říkal, celkem bychom chtěli vyměnit okolo 25 000 kotlů a v tuto chvíli máme evidováno okolo dvaceti tří tisíc žádostí s tím, že některé ještě z té třetí výzvy nejsou dokončené a proplacené, ale postupně se na tom také pracuje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik korun lidé v této výzvě získají? Je ta částka stejná jako v předchozích kolech?

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Ty částky jsou samozřejmě obdobné s tím, že Moravskoslezský kraj k té dotaci přispívá částkou sedm a půl tisíc korun. Ale také nesmíme zapomenout, že se přidávají také k podpoře obce. Je to samozřejmě otázka toho kolik zastupitelstvo dané obce odsouhlasilo. Když si vezmu, výměna kotle se skládá ze tří dotačních peněz a to je dotace MŽP, kraje a také obce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ty obce se samostatně připojují nebo je vyzýváte, aby pomohli k urychlené výměně kotlů?

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Samozřejmě ono to funguje navzájem. My jsme požádali obce o spolupráci, protože bez nich by jsme to nezvládli. Samozřejmě i ta data, která potřebujeme pro získání dotačního titulu jsme dávali dohromady ve spolupráci s danými obcemi, poněvadž oni mají přímý kontakt na ty občany jako takové. Takže my dneska jsme požádali v minulém týdnu o 700 milionů korun z celkové alokace, kde dneska ministerstvo životního prostředí má víc jak 5 miliard korun.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdy kraj ty peníze dostane?

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Ono to záleží na tom, jak to MŽP uvolní a spustí. My předpokládáme samozřejmě, že bychom ty peníze mohli dostat řekněme během května, června tak, abychom ho od 1. 7. spustili z ostré výzvy. Ale je to otázkou toho opravdu, kdy to ministerstvo životního prostředí nám peníze uvolní.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Může se stát, že mezitím lidé už si kotel vyměnili? Mají i tak nárok na to získat dotaci?

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Samozřejmě mají nárok na získání dotace s tím, že musí doložit veškeré náležitosti, které jsou k tomu určené.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Od kdy budete přijímat už ty ostré žádosti, ne jenom od zájemců?

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Jak jsem říkal, máme to naplánováno od 1.7. Je to otázkou jenom toho ministerstva a toho rozhodnutí jako takového.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná bychom měli připomenout, že od září už lidé vůbec neekologické kotle nemohou používat.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Je to tak, od září bude zákaz používání kotlů první a druhé emisní třídy. Podotýkám, že tam bude hrozit také možnost pokut.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak to bude v praxi probíhat? Ví už se, jestli dodržení toho, že lidé těmi neekologickými kotli už netopí, budou probíhat kontroly a v případě, že ano, tak jakým způsobem?

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Ono to bude záležet samozřejmě na úřednících patřičného ORP, to znamená úřadu s rozšířenou působností konkrétně na životním prostředí, který bude vykonávat tuto kontrolu. Samozřejmě já si myslím, že tady ty kontroly budou hlavně na základě toho, když lidé uvidí nějaký kouř z komína.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nepotýkáte se s otázkami, zda se termín třeba neposune s ohledem na současnou válečnou situaci, eventuálně zdražením plynu a možná komplikovanou dodávkou plynu z Ruska?

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Já se domnívám a mám takové indicie, že celý ten program může být trochu přenastaven do budoucna. Ono už teď v pátek v podstatě proběhne monitorovací výbor ministerstva životního prostředí, který by měl rozhodnout jakou cestou by tento dotační program kotlíkové dotace by se měl ubírat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mohli bychom ještě také doplnit to, že kraj podporuje monitoring ovzduší. Jsou to dva miliony, které každý rok dává do toho, aby se měřilo i na jiných místech kraje, než jsou stávající monitorovací stanice. Je to tak?

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Přesně tak, samozřejmě kraj má zájem a dělá všechno pro to, abychom měli v Ostravě a v našem kraji čistý vzduch. Proto samozřejmě se dělají různé dohody s velkými firmami. Dělají se monitoringy právě na základě těchto vyhodnocení čísel a dat se dělají další opatření. Samozřejmě důležitým ukazatelem je a pomocí jsou opravdu ty kotlíkové dotace, které zaznamenaly zásadní pokles toho ovzduší. Nesmíme zapomenout také na to, že jsme podél hranice s Polskem, kde se domnívám, že na to tak nedbají jako u nás.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná bychom mohli ještě říct také, že Moravskoslezský kraj dostává výrazně vyšší částku než jiné regiony v rámci České republiky na výměnu kotlů, je to tak?

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Ano, je to tak. Je to zapříčiněno tím, že my jsme větší kraj. Máme tady více domácností jako takových.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane náměstku, já Vám děkuji za informace, které jste sdělil divákům Eko Magazínu a děkuji Vám za rozhovor.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: Mějte se krásně a krásný den všem.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/eko-magazin/eko-magazin-22-03-2022-17-40