Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Eko magazín

Eko magazín

  • Kvalitní sirupy a džemy se vyrábí ze superovoce
  • Boj proti kanálu Dunaj-Odra_Labe pokračuje
  • Soud rozhodl o zpřístupnění obory Jelenice
  • Zdena Němečková Crkvenjaš (ODS), radní hejtmana MS kraje: Životní prostředí souvisí se zdravím

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den u sledování vánočního dílu Eko magazínu, ve kterém zavítáme do kuchyně rodinné farmy, ve které zpracovávají superovoce, senátora Petra Orla jsme se ptali co je nového v boji proti vodnímu kanálu Dunaj Odra Labe a také vám představíme novou krajskou radní Zdenku Crkvenjaš Němečkovou, která má ekologii ve své gesci.

Kvalitní a oceňované sirupy a džemy se vyrábí ze superovoce

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Superovocem označujeme druhy ovoce bohaté na minerály, vitamíny, barviva a navíc se silnými antioxidačními účinky. Zavítali jsme na farmu, kde se takové ovoce zpracovává ve vysoké kvalitě do různých podob, tvarů a konzistencí bez přidaných umělých konzervantů a barviv. Už před časem jsme vám Lubomíra Janhubu představili, několikanásobného držitele značky regionální potravina. Tentokrát jsme se vydali přímo za ním do kuchyně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Někdejší fotograf Lubomír Janhuba převrátil před pár lety svůj život naruby. Vystoupil z temné komory, kde vznikaly fotografie, do přírody a začal vyrábět štávy, sirupy, džemy a další produkty z ovoce. V roce 2012 osadil své první pole aroniovými keři. Z aronie začal vyrábět šťávy a sirupy, které měly od začátku velmi dobrý ohlas, proto osázel i další pozemky. 

Lubomír Janhuba, zpracovatel ovoce: “Nerad řeším problémy, abych se jim vyhnul, tak si dělám všechno sám a podle svého a nepouštím k tomu cizí lidi. Takže trošku tím trpím, protože všechno odedřu sám. Snažím se o maximální kvalitu a jsem schopen si ji sám ohlídat."

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vedle zpracování superovoce se Lubomír Janhuba věnuje pěstování ovoce. A ani to neponechává náhodě. Rozhodl se, že jeho produkce bude v bio kvalitě, proto neupoužívá žádná hnojiva ani chemické přípravky a zahájil proces certifikace. Hospodaří přirozenou formou a pokud už použije hnojivo, pak to musí být například chlévská mrva.


Lubomír Janhuba, zpracovatel ovoce: “100% šťáva je, tak jak to ukládá legislativa, je jen vylisovaná šťáva. Já ji mám vylisovanou tak, že je tam i hodně dužiny, která prospívá lidskému organismu. Nepřidávám žádné vitamíny ani konzervanty. Čistou hustou štávu zapasterizuji, nalahvuji a je vyrobeno. Co se týká sirupů, dělám to jako naše babičky. Půl na půl šťáva a cukr, nepoužívám žádné konzervanty. A co se týká džemy, tak ty se u nás řadí do třech kategorií. Já jsem se rozhodl jít cestou, kde je cukru nejméně, tedy do 40%. Je to jak cukr přidaný tak obsažený v ovoci.”

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar:Ovoce, které zpracovatel Janhuba nepěstuje, kupuje zamražené v papírových pytlích. Po rozmražení pak putuje do lisu, šťáva se pasterizuje a plní se do lahví. Ani lisované zbytky nejdou nazmar. Ty se rozemelou a získaným práškem se plní tobolky, které jsou tak plné cenných fyziologických látek. U sušení ovoce se u Janhubů dbá na to, aby se nerozložily enzymy, proto teplota nesmí překročit hranici 40 stupňů. 

Lubomír Janhuba, zpracovatel ovoce: “V sušárně se suší všechno možné. Momentálně suším pomeranče, citróny pro dekorační účely, jde z toho udělat i čaj. Mám požadavek na sušené kiwi. Všechno musí být maximálně vyzrálé, aby mělo dostatek cukru, ovoce přislazují, ani nešířím.”

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: I když si pan Janhuba chce vše ohlídat sám, svou alchymii začíná odkrývat desetiletému synovi. Ten zatím velmi rád a ochotně pomáhá alespoň při konečném brandování sklenic. Janhubovi zákazníci nejvíce vyhledávají produkty z lesního ovoce. V zimní části roku pak mají úspěch výrobky z šípku, dřínu nebo klikvy bahenní. Na rodinné farmě u Janhubů pěstují zimolez kamčatský, džem z něj vyrobený obdržel letos cenu hejtmana v rámci soutěže regionální potravina roku. Další ceny už před pár lety získal například aroniovo-bezový nektar a aroniovo-bezový sirup. 

Boj proti kanálu Dunaj-Odra_Labe pokračuje

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar:  Vláda odsouhlasila zahájení příprav stavby vodní cesty z Ostravy do polského Koźle. Hotová má být do roku 2032. Bude probíhat příprava podkladů pro změnu územní rezervy a strategické hodnocení vlivu na životní prostředí.

    Tyto podklady budeme v následujících třech letech projednávat s dotčenými kraji a v rámci tohoto procesu se budou moci konkrétně vyjádřit,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar:Kanál je součástí takzvané Politiky územního rozvoje ČR, celostátně platného dokumentu, jímž se kraj i obce musí řídit. Dokud tedy bude se stavbou počítat stát, musí obce ve svých územních plánech vyčleněnou oblast respektovat.

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: O kanálu se uvažuje už stovky let, součástí zákonů je stavba od roku 1901. Celková délka díla se odhaduje na 417 až 475 kilometrů a náklady na 586 miliard korun.

    Soud rozhodl o zpřístupnění obory Jelenice

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Společnost Opavská lesní musí znovu zpřístupnit turistům průchod a cyklistům průjezd oboru Jelenice v údolí řeky Moravice na Opavsku. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Firma pořádající komerční lovy usiluje o uzavření kvůli údajnému rušení zvěře. Zákaz vstupu vydal MěÚ Vítkov.

    Zdena Němečková Crkvenjaš (ODS), radní hejtmana MS kraje: Životní prostředí souvisí se zdravím

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V Eko magazínové besedě ve studiu vítám Zdeňku Němečkovou Crkvenjaš, novou radní hejtman Moravskoslezského kraje. Dobrý den, vítejte.

    Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS), radní hejtmana MS kraje : Dobrý den.

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak vy jste známou lékařkou popáleninového centra Fakultní nemocnice Ostrava a nově i radní, jak jsem řekla, kde máte na starosti životní prostředí na kraji. To vlastně není jednoduchá oblast, zejména u nás v Moravskoslezském kraji, tak proč jste si vybral zrovna životní prostředí?

    Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS), radní hejtmana MS kraje : Já se přiznám, že životní prostředí jsem si vybrala z toho důvodu, že není nic, co by souviselo více se zdravím. Protože samozřejmě to co dýcháme, to co pijeme to všechno velmi ovlivňuje celkově naše zdraví a na druhou stranu my taky ovlivňujeme to životní prostředí ve kterém žijeme, takže jedno s druhým velmi úzce souvisí a myslím si, že tam můžu přes životní prostředí i zdraví ovlivnit v podstatě více než bych byla schopna v kterémkoliv jiném odvětví.

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaký vztah vy osobně máte k životnímu prostředí?

    Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS), radní hejtmana MS kraje : Víte, já si myslím, že životní prostředí musíme chránit. Samozřejmě to si asi myslíme všichni, protože jsme jeho součástí a na druhou stranu už jsme si zvykli na určité standardy a nechtěli bychom se vrátit. Asi nikdo z nás do doby, kdy neexistoval průmysl, neexistovalo nic, protože tím pádem bychom se vrátili opravdu někde do prvopočátku a nikdo z nás by takhle nechtěl žít. Takže, pokud chceme, aby to fungovalo, tak samozřejmě musíme jak to životní prostředí chránit, tak na druhou stranu musíme připustit, že prostě půjde tady nějakým způsobem určité znečištění a takovéto pozadí, kterého se už nebudeme schopni nikdy zbavit, ale mít snahu o to, abychom to dále nezhoršovaly a naopak pokud to půjde zlepšit, tak to udělejme.

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na co se chcete v rámci svého působení na kraji v oblasti životního prostředí zaměřit?

    Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS), radní hejtmana MS kraje : Vzhledem k tomu, že Moravskoslezský kraj má velké zátěže už z minulosti a je tady několik takových věcí, které určitě stojí za to řešit a nebyly řešené. V prvé řadě je to určitě ovzduší, protože přiznejme si, že to je velké téma. Naštěstí poslední dva roky máme takové dobré podmínky klimatické, že tady není smog, ale může se to změnit, začne jinak foukat a ten smog zase přijde. Tam si troufnu říct, že už je kus práce udělán, protože když si vezmeme velké průmyslové podniky, které snížily o 90 procent některé ještě o víc množství škodlivin, které vypouštějí do ovzduší. Takže to už je jako velký kus cesty, který je udělán. Další věc kotlíkové dotace, které se tady řeší a budou určitě pokračovat. To je další věc, kterou si myslím, že musíme dotáhnout, protože to ta lokální topeniště jsou velkým zdrojem znečištění. Samozřejmě to je věc, kterou všichni vnímáme a na které určitě budeme pracovat. Další věc je odpadové hospodářství a tady možná narazíme trochu protože my tady nemáme v kraji žádné koncové zařízení, které bychom využívali při řešení odpadů. To znamená, že za situace, kdy se mění zákon a kdy se budou zakazovat skládky během deseti let, tak my musíme s těmi odpady něco dělat. Jedna věc je recyklace, v tom jsme velmi dobří, ale vždycky je co zlepšovat a myslím si, že tam jsou nové komodity, které se dají dále využít. Ale nevyhneme se určitě ani nějakému jinému využití, kupříkladu energetickému toho odpadu. Takže to je další věc, která tady s námi bude a zaslouží si pozornost. No a potom jsou tady takové věci, které si myslím, že už jsou příjemnější a to je zlepšování celkově prostředí. To je třeba nakládání s vodou, kdy se budeme věnovat zadržování vody v krajině a to znamená, jak protipovodňová opatření, tak boj proti suchu. Myslím si, že každý bude rád, když bude více zeleně. Budeme mít poldry, budeme mít remízky na polích. To jsou takové pěkné věci. A tady si troufnu říct, že už jsme se trochu posunuli a domluvili jsme se, že na krajských budovách, třeba na školách začneme taky tyhle věci aplikovat. To znamená, že půjdeme příkladem na krajském majetku, ukážeme jak se to může dělat a pak rádi pomůžeme i ostatním.

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak to jste vyjmenovala hodně témat na které se chcete zaměřit. Nicméně, jak už tady padlo životní prostředí zejména v Moravskoslezském kraji to je obrovská škála témat. A co si myslíte, že hoří v Moravskoslezském kraji úplně nejvíc a mělo by se řešit?

    Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS), radní hejtmana MS kraje : Přiznám se, že z mého pohledu teď co bychom měli řešit nejdříve je právě to odpadové hospodářství, protože samozřejmě žádné z těch zařízení nepostavíme během dvou tří let a deset let uteče jako voda. Takže pokud chceme tady tuhle věc mít vyřešenou, tak bychom měli opravdu začít už teďka.

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za rozhovor a přeji Vám hodně štěstí ve Vaší práci.

    Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS), radní hejtmana MS kraje : Děkuji mockrát.

    Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Našim hostem byla nová radní hejtmana Moravskoslezského kraje Zdenka Němečková Crkvenjaš. Děkuji Vám za pozornost.


      Redakčně upraveno / zkráceno.

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Eko magazín
      22. prosince 2020, 17:40

      Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den u sledování vánočního dílu Eko magazínu, ve kterém zavítáme do kuchyně rodinné farmy, ve které zpracovávají superovoce, senátora Petra Orla jsme se ptali co je nového v boji proti vodnímu kanálu Dunaj Odra Labe a také vám představíme novou krajskou radní Zdenku Crkvenjaš Němečkovou, která má ekologii ve své gesci.

      Kvalitní a oceňované sirupy a džemy se vyrábí ze superovoce

      Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Superovocem označujeme druhy ovoce bohaté na minerály, vitamíny, barviva a navíc se silnými antioxidačními účinky. Zavítali jsme na farmu, kde se takové ovoce zpracovává ve vysoké kvalitě do různých podob, tvarů a konzistencí bez přidaných umělých konzervantů a barviv. Už před časem jsme vám Lubomíra Janhubu představili, několikanásobného držitele značky regionální potravina. Tentokrát jsme se vydali přímo za ním do kuchyně.

      Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Někdejší fotograf Lubomír Janhuba převrátil před pár lety svůj život naruby. Vystoupil z temné komory, kde vznikaly fotografie, do přírody a začal vyrábět štávy, sirupy, džemy a další produkty z ovoce. V roce 2012 osadil své první pole aroniovými keři. Z aronie začal vyrábět šťávy a sirupy, které měly od začátku velmi dobrý ohlas, proto osázel i další pozemky. 

      Lubomír Janhuba, zpracovatel ovoce: “Nerad řeším problémy, abych se jim vyhnul, tak si dělám všechno sám a podle svého a nepouštím k tomu cizí lidi. Takže trošku tím trpím, protože všechno odedřu sám. Snažím se o maximální kvalitu a jsem schopen si ji sám ohlídat."

      Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vedle zpracování superovoce se Lubomír Janhuba věnuje pěstování ovoce. A ani to neponechává náhodě. Rozhodl se, že jeho produkce bude v bio kvalitě, proto neupoužívá žádná hnojiva ani chemické přípravky a zahájil proces certifikace. Hospodaří přirozenou formou a pokud už použije hnojivo, pak to musí být například chlévská mrva.


      Lubomír Janhuba, zpracovatel ovoce: “100% šťáva je, tak jak to ukládá legislativa, je jen vylisovaná šťáva. Já ji mám vylisovanou tak, že je tam i hodně dužiny, která prospívá lidskému organismu. Nepřidávám žádné vitamíny ani konzervanty. Čistou hustou štávu zapasterizuji, nalahvuji a je vyrobeno. Co se týká sirupů, dělám to jako naše babičky. Půl na půl šťáva a cukr, nepoužívám žádné konzervanty. A co se týká džemy, tak ty se u nás řadí do třech kategorií. Já jsem se rozhodl jít cestou, kde je cukru nejméně, tedy do 40%. Je to jak cukr přidaný tak obsažený v ovoci.”

      Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar:Ovoce, které zpracovatel Janhuba nepěstuje, kupuje zamražené v papírových pytlích. Po rozmražení pak putuje do lisu, šťáva se pasterizuje a plní se do lahví. Ani lisované zbytky nejdou nazmar. Ty se rozemelou a získaným práškem se plní tobolky, které jsou tak plné cenných fyziologických látek. U sušení ovoce se u Janhubů dbá na to, aby se nerozložily enzymy, proto teplota nesmí překročit hranici 40 stupňů. 

      Lubomír Janhuba, zpracovatel ovoce: “V sušárně se suší všechno možné. Momentálně suším pomeranče, citróny pro dekorační účely, jde z toho udělat i čaj. Mám požadavek na sušené kiwi. Všechno musí být maximálně vyzrálé, aby mělo dostatek cukru, ovoce přislazují, ani nešířím.”

      Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: I když si pan Janhuba chce vše ohlídat sám, svou alchymii začíná odkrývat desetiletému synovi. Ten zatím velmi rád a ochotně pomáhá alespoň při konečném brandování sklenic. Janhubovi zákazníci nejvíce vyhledávají produkty z lesního ovoce. V zimní části roku pak mají úspěch výrobky z šípku, dřínu nebo klikvy bahenní. Na rodinné farmě u Janhubů pěstují zimolez kamčatský, džem z něj vyrobený obdržel letos cenu hejtmana v rámci soutěže regionální potravina roku. Další ceny už před pár lety získal například aroniovo-bezový nektar a aroniovo-bezový sirup. 

      Boj proti kanálu Dunaj-Odra_Labe pokračuje

        Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar:  Vláda odsouhlasila zahájení příprav stavby vodní cesty z Ostravy do polského Koźle. Hotová má být do roku 2032. Bude probíhat příprava podkladů pro změnu územní rezervy a strategické hodnocení vlivu na životní prostředí.

        Tyto podklady budeme v následujících třech letech projednávat s dotčenými kraji a v rámci tohoto procesu se budou moci konkrétně vyjádřit,“ uvedl mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

        Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar:Kanál je součástí takzvané Politiky územního rozvoje ČR, celostátně platného dokumentu, jímž se kraj i obce musí řídit. Dokud tedy bude se stavbou počítat stát, musí obce ve svých územních plánech vyčleněnou oblast respektovat.

        Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: O kanálu se uvažuje už stovky let, součástí zákonů je stavba od roku 1901. Celková délka díla se odhaduje na 417 až 475 kilometrů a náklady na 586 miliard korun.

        Soud rozhodl o zpřístupnění obory Jelenice

        Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Společnost Opavská lesní musí znovu zpřístupnit turistům průchod a cyklistům průjezd oboru Jelenice v údolí řeky Moravice na Opavsku. Rozhodl o tom Krajský soud v Ostravě. Firma pořádající komerční lovy usiluje o uzavření kvůli údajnému rušení zvěře. Zákaz vstupu vydal MěÚ Vítkov.

        Zdena Němečková Crkvenjaš (ODS), radní hejtmana MS kraje: Životní prostředí souvisí se zdravím

        Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V Eko magazínové besedě ve studiu vítám Zdeňku Němečkovou Crkvenjaš, novou radní hejtman Moravskoslezského kraje. Dobrý den, vítejte.

        Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS), radní hejtmana MS kraje : Dobrý den.

        Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak vy jste známou lékařkou popáleninového centra Fakultní nemocnice Ostrava a nově i radní, jak jsem řekla, kde máte na starosti životní prostředí na kraji. To vlastně není jednoduchá oblast, zejména u nás v Moravskoslezském kraji, tak proč jste si vybral zrovna životní prostředí?

        Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS), radní hejtmana MS kraje : Já se přiznám, že životní prostředí jsem si vybrala z toho důvodu, že není nic, co by souviselo více se zdravím. Protože samozřejmě to co dýcháme, to co pijeme to všechno velmi ovlivňuje celkově naše zdraví a na druhou stranu my taky ovlivňujeme to životní prostředí ve kterém žijeme, takže jedno s druhým velmi úzce souvisí a myslím si, že tam můžu přes životní prostředí i zdraví ovlivnit v podstatě více než bych byla schopna v kterémkoliv jiném odvětví.

        Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaký vztah vy osobně máte k životnímu prostředí?

        Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS), radní hejtmana MS kraje : Víte, já si myslím, že životní prostředí musíme chránit. Samozřejmě to si asi myslíme všichni, protože jsme jeho součástí a na druhou stranu už jsme si zvykli na určité standardy a nechtěli bychom se vrátit. Asi nikdo z nás do doby, kdy neexistoval průmysl, neexistovalo nic, protože tím pádem bychom se vrátili opravdu někde do prvopočátku a nikdo z nás by takhle nechtěl žít. Takže, pokud chceme, aby to fungovalo, tak samozřejmě musíme jak to životní prostředí chránit, tak na druhou stranu musíme připustit, že prostě půjde tady nějakým způsobem určité znečištění a takovéto pozadí, kterého se už nebudeme schopni nikdy zbavit, ale mít snahu o to, abychom to dále nezhoršovaly a naopak pokud to půjde zlepšit, tak to udělejme.

        Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na co se chcete v rámci svého působení na kraji v oblasti životního prostředí zaměřit?

        Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS), radní hejtmana MS kraje : Vzhledem k tomu, že Moravskoslezský kraj má velké zátěže už z minulosti a je tady několik takových věcí, které určitě stojí za to řešit a nebyly řešené. V prvé řadě je to určitě ovzduší, protože přiznejme si, že to je velké téma. Naštěstí poslední dva roky máme takové dobré podmínky klimatické, že tady není smog, ale může se to změnit, začne jinak foukat a ten smog zase přijde. Tam si troufnu říct, že už je kus práce udělán, protože když si vezmeme velké průmyslové podniky, které snížily o 90 procent některé ještě o víc množství škodlivin, které vypouštějí do ovzduší. Takže to už je jako velký kus cesty, který je udělán. Další věc kotlíkové dotace, které se tady řeší a budou určitě pokračovat. To je další věc, kterou si myslím, že musíme dotáhnout, protože to ta lokální topeniště jsou velkým zdrojem znečištění. Samozřejmě to je věc, kterou všichni vnímáme a na které určitě budeme pracovat. Další věc je odpadové hospodářství a tady možná narazíme trochu protože my tady nemáme v kraji žádné koncové zařízení, které bychom využívali při řešení odpadů. To znamená, že za situace, kdy se mění zákon a kdy se budou zakazovat skládky během deseti let, tak my musíme s těmi odpady něco dělat. Jedna věc je recyklace, v tom jsme velmi dobří, ale vždycky je co zlepšovat a myslím si, že tam jsou nové komodity, které se dají dále využít. Ale nevyhneme se určitě ani nějakému jinému využití, kupříkladu energetickému toho odpadu. Takže to je další věc, která tady s námi bude a zaslouží si pozornost. No a potom jsou tady takové věci, které si myslím, že už jsou příjemnější a to je zlepšování celkově prostředí. To je třeba nakládání s vodou, kdy se budeme věnovat zadržování vody v krajině a to znamená, jak protipovodňová opatření, tak boj proti suchu. Myslím si, že každý bude rád, když bude více zeleně. Budeme mít poldry, budeme mít remízky na polích. To jsou takové pěkné věci. A tady si troufnu říct, že už jsme se trochu posunuli a domluvili jsme se, že na krajských budovách, třeba na školách začneme taky tyhle věci aplikovat. To znamená, že půjdeme příkladem na krajském majetku, ukážeme jak se to může dělat a pak rádi pomůžeme i ostatním.

        Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak to jste vyjmenovala hodně témat na které se chcete zaměřit. Nicméně, jak už tady padlo životní prostředí zejména v Moravskoslezském kraji to je obrovská škála témat. A co si myslíte, že hoří v Moravskoslezském kraji úplně nejvíc a mělo by se řešit?

        Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS), radní hejtmana MS kraje : Přiznám se, že z mého pohledu teď co bychom měli řešit nejdříve je právě to odpadové hospodářství, protože samozřejmě žádné z těch zařízení nepostavíme během dvou tří let a deset let uteče jako voda. Takže pokud chceme tady tuhle věc mít vyřešenou, tak bychom měli opravdu začít už teďka.

        Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za rozhovor a přeji Vám hodně štěstí ve Vaší práci.

        Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS), radní hejtmana MS kraje : Děkuji mockrát.

        Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Našim hostem byla nová radní hejtmana Moravskoslezského kraje Zdenka Němečková Crkvenjaš. Děkuji Vám za pozornost.


          Redakčně upraveno / zkráceno.

          Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/eko-magazin/eko-magazin-22-12-2020-17-40