Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Eko magazín

Eko magazín

  • Tramvajová trať na Opavské v Ostravě bude zatravněná, tišší a rychlejší
  • Ostrava-Poruba zkouší nový způsob sečení trávy
  • Odborníci budou zjišťovat odkud se bere zápach v Hrabové
  • Havířovský včelařský kroužek pořádá slavnosti medu
  • 1,5 mil. Kč z Reuse centra na zelené projekty: Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava

Tramvajová trať na Opavské v Ostravě bude zatravněná, tišší a rychlejší

STUDIO: Koleje a tramvajové zastávky na ulici Opavská v Ostravě-Porubě projdou modernizací. A to v úseku mezi křižovatkami s ul. 17. listopadu a ul. Martinovskou. Změna konstrukce z klasického kolejového roštu na systém pevné jízdní dráhy zajistí nižší hluk a vibrace.

REPORTÁŽ: V Porubě vznikne nejdelší úsek nejmodernější tramvajové tratě v Ostravě. Rekonstrukcí projde 1 626 metrů tratě, kterou Dopravní podnik Ostrava zatravní. Jedná se o obdobný koncept, který cestující znají už z ulice Výškovické

Daniel Morys, generální ředitel DPO: “Od 1. července do posledního dne v srpnu by měla být podle plánu realizovaná tato významná stavba, která přinese výraznou modernizaci. Tato trať bude tišší, rychlejší, zelenější, protože zde bude použita technologie pevné jízdní dráhy.”

Rekonstrukcí projdou i tři zastávky, a to Telekomunikační škola, Poruba vozovna a Rektorát VŠB-TUO.

Miroslav Svozil (ODS), náměstek primátora Ostravy: “Budou v jednotném stylu, budou bezbariérové, hlavně najdou tam veškeré informace o dopravě elektronické. Měly by být hlavně bezpečné, nemělo by tam na lidi moc pršet.”

Dušan Chovanec, generální ředitel, TSS GRADE a.s.: “Nejsložitější na této stavbě bude v podstatě všechno sladit technologicky tak, aby nám práce navazovaly na sebe, protože je to opravdu velmi krátký čas. Dva měsíce.”

Po celou dobu rekonstrukce, tedy po celé prázdniny budou místo tramvají jezdit náhradní autobusy.

A to od zastávky Třebovická po Vřesinskou a zpět. Omezena bude i silniční doprava. Podrobnosti najdete na webu dopravního podniku.


Ostrava-Poruba zkouší nový způsob sečení trávy

Poruba zkouší nový způsob sečení trávy. Reaguje tak na změnu klimatu a zároveň chce zvýšit biodiverzitu. Na loukách tak nechává místa s neposečenou trávou, která zároveň tvoří obrazce. Navíc slouží jako potrava pro hmyz a úkryt pro menší zvířata

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Díky tomu má podporu v tomto ohledu hmyz. Díky tomu, že necháváme některá neposečená místa, má své útočiště a tento způsob jednak nám zadrží tu vodu v krajině, takže v tom městském prostředí ta krajina se tolik nepřehřívá a je tady mnohem lepší život.”

O tomto způsobu kosení v Porubě uvažovali delší dobu Chvíli ovšem trvalo, než se podařilo najít vhodné lokality.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Tato místa musela samozřejmě splňovat určité parametry, aby byla trochu vzdálenější od obydlí, aby případně nevadila alergikům. Na druhou stranu jsme chtěli zvolit taková místa, která budou využívána a budou také vypadat pěkně.”

Nakonec byly vybrány dvě louky. Jedna poblíž Oázy klidu a druhá podél ulice Francouzská.

Vodu v krajině zadržují i květinové louky, které letos nechala radnice vysadit na různých místech po celém obvodu.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Zatím s napětím čekáme, protože na různých místech jsou v různých fázích růstu podle toho, jak byly zasazeny. Zatím jsou v počátcích, takže se všichni těšíme až skutečně vyjdou. A kromě toho se věnujeme revitalizaci několika míst v rámci parků.”

Revitalizací prošel například park na náměstí Družby a připravuje se revitalizace pravého a levého parku u kulturního domu Poklad.

Odborníci budou zjišťovat odkud se bere zápach v Hrabové

Lidem, které obtěžuje nepříjemný zápach z průmyslové zóny Ostrava-Hrabová, se rýsuje naděje na vyřešení situace. Moravskoslezský kraj začal spolufinancovat projekt Vysoké školy báňské technické univerzity, který má zjistit, jaké látky pachy způsobují. Zároveň se bude hledat způsob, jak se zápachu zbavit. V rámci projektu se do speciálních kanystrů 24krát odebere znečištěná vzdušnina, kterou pak odborníci budou analyzovat v laboratoři.

Havířovský včelařský kroužek pořádá slavnosti medu

Areál včelařského kroužku Ambrožíci je oblíbeným místem pro celou rodinu. A zvlášť, když se pořádají slavnosti medu. Na nedávné akci se dokonce soutěžilo ve výtvarném umění. Návštěvníci areálu včelařského kroužku Ambrožíci opět sledovali jak se stáčí med, zblízka pozorovali včely a ze života včel se dozvěděli mnoho zajímavých informací.

Jiří Vavřík, vedoucí včelařského kroužku Ambrožíci: “Během těch slavností probíhá včelařská soutěž. Je tady pět stanovišť a při splnění úkolů, tak děti dostanou odměny a v jednu hodinu bude vyhodnocení vítězů. Letos jsme to obohatili o výtvarnou soutěží. Obrazy, které namalovali žáci ateliéru Martina Pawery jsou tady vystavené a komise zhodnotí a vyhodnotí tři nejhezčí obrazy.”

anketa: “Já jsem se přišla podívat na včely. Dozvěděla jsem se, že mají žihadlo.”

anketa: “Je to tady krásné a přišel jsem hlavně s dcerou, která tady soutěží, protože má tady vystavený obraz.”

anketa: “Přišla jsem z Havířova, přišla jsem z manželem. Chodím do výtvarného kurzu a panem Vavříkem, on je hodně obětavý a šikovný chlap. Tak jsem se přišla podívat, co ještě dělá mimo to malování, které mu tedy hrozně jde.”

anketa: “Můžeme zkusit med, který hned vyndávají z pláství, je to tady fakt super. Vím, což je zajímavé, že se vrací do úlů a dávají tam ten med a nepopíchají ty lidi, když tam jdou do toho úlu a berou ty plástve.”

A jaká bude letošní úroda medu?

Jiří Vavřík, vedoucí včelařského kroužku Ambrožíci: “Tak jak vždy. Některé včelstvo je lepší, druhé horší, ale celkově to vypadá pěkně. Teď ještě jestli lípy zamedujou, tak by včelaři mohli být spokojeni.”


1,5 mil. Kč z Reuse centra na zelené projekty: Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Reuse centrum Ostrava, hala plná použitého nábytku a dalších funkčních předmětů pro domácnost, které lidi věnovali, protože už je nepotřebují. Podrobnosti už za chvíli od Vladimíry Karasové, mluvčí OZO Ostrava. Dobrý den, vítejte.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem uvedla téma, o kterém se dnes budeme bavit. Reuse centrum Ostrava už skoro dva roky fungujete s touto novou v uvozovkách divizí. Jak se vám daří?

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Já bych řekla, že se daří výborně, že jsme to ani nečekali, že tak dobře se naše Reuse centrum rozjede a že tolik lidí ho začne navštěvovat. Takže my jsme spokojeni.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná pro diváky, kteří si neumí představit, jak funguje, jenom ve zkratce; je to o tom, že lidé své věci, které jsou ještě zachovalé, nepotřebné, vám darují, vy je buď v tom stavu, nebo je mírně upravíte a posíláte dál, ale posíláte dál v tom smyslu, že si je lidé za minimum ceny koupí. Je to tak?

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Je to tak. Ty dary se realizují ve všech našich sběrných dvorech. Máme jich v Ostravě jedenáct, čili když lidé tam jedou s odpadem, tak mohou tam jet i s tím, co se ještě odpadem stát nemusí. Je dobré, aby buď už sami předem deklarovali anebo pokud je osloví náš pracovník ve sběrném dvoře, že ta věc vypadá zachovale, jestli ji může posunout dál do Reuse centra, měli by s tím vyjádřit souhlas. Čili je to opravdu dar. My je potom vezeme do toho našeho centra. Hlavně je vyčistíme, protože přece jenom během toho transportu mohly se různě znečistit, když je třeba opravíme a vystavíme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná je třeba doplnit také, že takhle s vámi mohou spolupracovat pouze Ostravané.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Takhle přes ty sběrné dvory ano. Pokud by nám chtěl někdo darovat něco z jiného města obce, tak může přímo v Reuse centru. Větší věci ideálně po telefonické domluvě, protože přece jenom je třeba, aby tam nějaký pracovník měl čas se věnovat tomu zákazníkovi. Ale tam riskuje, že pokud my tu věc vyhodnotíme, že se přece jenom nehodí, že je třeba poničena, takže si ji musí odvezl zase zpátky do svého města, ale to se prakticky nestává. Čili je možné částečně s těmi občany jiných měst a obcí spolupracovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak široký sortiment Reuse centrum nabízí. Vy jmenujte, co to může být.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Vy jste sama říkala nábytek. Je tam spousta nádobí, talíře, hrníčky, hrnce, příbory. Máme tam hodně hraček, sportovních potřeb, různých cvičebních strojů, ty se tam také objevují. Kola, lyže, pak je tam spousta knih a gramodesek a cédéčka taky najdete. Čili kdo rád čte, určitě si tam přijde na své. Ta knihovna je opravdu veliká. Už mě nenapadá nic víc... Nějaké dekorativní předměty, obrazy apod.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy, když jste centrum otvírali, vám vzhled navrhovala architektonická společnost nebo architekt?

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Architekt takové to základní členění a designér ještě to barevné vyznění celého centra.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zachováváte to stále?

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Snažíme se to stále zachovávat. Samozřejmě tak, jak jsme původně říkali, že nebudou věci členěny podle tématu, ale podle barev, ve většině případů to tak je. Ale máme tam třeba zákoutí, kde se shromažďují kočárky dětské, nebo lyže, kde je to zase spíše tematicky, ale pořád se snažíme ty barvy dodržovat, protože ono to vypadá hezky a ty staré věci tím získají trošku takovou větší lákavost a myslím, že si je snáze lidé vyberou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: O co nejvíce u vás lidé mají zájem? Za čím jdou?

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Nedá se říct, že o co nejvíce. Já bych řekla, že o všechno. Chodí tam lidé třeba jenom na knížky, kteří přicházejí opravdu opakovaně a stráví třeba hodinu v naší knihovně a obejdou jí celou a vybírají si třeba štos patnácti knížek. Ale jsou lidi, kteří chodí třeba pro ty hračky nebo nábytek, hledají. Při nějakém z našich workshopů jsem se bavila vždycky s těmi návštěvníky a ptala jsem se, jestli už si u nás něco pořídili. Jedna mladá slečna říkala, že si celý byt vybavila u nás v Reuse centru nábytkem. Takže pro takové ty startovací byty myslím, že je to ideální.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ty peníze, které ti lidé za to, co si vyberou, vám dávají nebo respektive zaplatí, jdou na jaké projekty?

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Nejdříve jdou na veřejnou sbírku, která se jmenuje Veřejná zeleň města Ostravy, takže už to tematicky předurčuje, na co mohou být použity. My jsme v letošním roce vlastně tyhle peníze přesunuli do fondu našich tematických výzev a vyhlásili jsme na začátku roku tentokrát jedinou tematickou výzvu Zelená pro Ostravu. Podpořili jsme v letošním roce deset projektů, které vždycky se točí kolem nějaké nové výsadby anebo obnovy nějakých květinových záhonů apod. Teď z těch deseti projektů dva už jsou dokončeny. V tom jednom šlo o výsadbu nějaké zeleně u nově vybudovaných bydlení pro klienty Čtyřlístku ostravského, což je centrum pro osoby s nějakým zdravotním postižením. Druhý projekt, který už skončil, ke kterému jsme dostali závěrečnou zprávu, je v krásném poli u smuteční síně výsadba nových stromů a nějakých keřů tuším.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď, že bychom mohli zmínit novinku, kterou máte, a to znamená, že lidé si u vás mohou pořídit i větší elektrospotřebiče.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Ano, my jsme na začátku deklarovali, že elektrospotřebiče nemůžeme přijímat ani nabízet, protože neumíme jakoby zajistit jejich opravu nebo garantovat jejich bezpečnost, ale vstoupili jsme do spolupráce s jednou servisní firmou, která opravuje spotřebiče typu pračky, sušičky a myčky. Oni u nás v tom našem centru mají vyčleněný koutek a tam nabízejí renovované spotřebiče tohoto typu s půlroční zárukou a vlastně za, dalo by se říct, poloviční cenu. Některé ty spotřebiče jsou jako nové, opravdu vypadají zachovale, že nebyly skoro použity a je o ně zájem. Takže jsme trošičku tu spolupráci teď po zkušenosti krátké rozšířili, že můžeme pro ně i přijímat ty spotřebiče. Pokud někdo má pračku, kterou už nepotřebuje a daruje nám ji, my ji poskytneme tomu servisu, oni ji spraví a znovu nabídnou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste také zmínila, že pořádáte různé workshopy, ale také swapy semínek, bylinek a podobně. Něco o nich.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Eko magazín
28. června 2022, 17:35

Tramvajová trať na Opavské v Ostravě bude zatravněná, tišší a rychlejší

STUDIO: Koleje a tramvajové zastávky na ulici Opavská v Ostravě-Porubě projdou modernizací. A to v úseku mezi křižovatkami s ul. 17. listopadu a ul. Martinovskou. Změna konstrukce z klasického kolejového roštu na systém pevné jízdní dráhy zajistí nižší hluk a vibrace.

REPORTÁŽ: V Porubě vznikne nejdelší úsek nejmodernější tramvajové tratě v Ostravě. Rekonstrukcí projde 1 626 metrů tratě, kterou Dopravní podnik Ostrava zatravní. Jedná se o obdobný koncept, který cestující znají už z ulice Výškovické

Daniel Morys, generální ředitel DPO: “Od 1. července do posledního dne v srpnu by měla být podle plánu realizovaná tato významná stavba, která přinese výraznou modernizaci. Tato trať bude tišší, rychlejší, zelenější, protože zde bude použita technologie pevné jízdní dráhy.”

Rekonstrukcí projdou i tři zastávky, a to Telekomunikační škola, Poruba vozovna a Rektorát VŠB-TUO.

Miroslav Svozil (ODS), náměstek primátora Ostravy: “Budou v jednotném stylu, budou bezbariérové, hlavně najdou tam veškeré informace o dopravě elektronické. Měly by být hlavně bezpečné, nemělo by tam na lidi moc pršet.”

Dušan Chovanec, generální ředitel, TSS GRADE a.s.: “Nejsložitější na této stavbě bude v podstatě všechno sladit technologicky tak, aby nám práce navazovaly na sebe, protože je to opravdu velmi krátký čas. Dva měsíce.”

Po celou dobu rekonstrukce, tedy po celé prázdniny budou místo tramvají jezdit náhradní autobusy.

A to od zastávky Třebovická po Vřesinskou a zpět. Omezena bude i silniční doprava. Podrobnosti najdete na webu dopravního podniku.


Ostrava-Poruba zkouší nový způsob sečení trávy

Poruba zkouší nový způsob sečení trávy. Reaguje tak na změnu klimatu a zároveň chce zvýšit biodiverzitu. Na loukách tak nechává místa s neposečenou trávou, která zároveň tvoří obrazce. Navíc slouží jako potrava pro hmyz a úkryt pro menší zvířata

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Díky tomu má podporu v tomto ohledu hmyz. Díky tomu, že necháváme některá neposečená místa, má své útočiště a tento způsob jednak nám zadrží tu vodu v krajině, takže v tom městském prostředí ta krajina se tolik nepřehřívá a je tady mnohem lepší život.”

O tomto způsobu kosení v Porubě uvažovali delší dobu Chvíli ovšem trvalo, než se podařilo najít vhodné lokality.

Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Tato místa musela samozřejmě splňovat určité parametry, aby byla trochu vzdálenější od obydlí, aby případně nevadila alergikům. Na druhou stranu jsme chtěli zvolit taková místa, která budou využívána a budou také vypadat pěkně.”

Nakonec byly vybrány dvě louky. Jedna poblíž Oázy klidu a druhá podél ulice Francouzská.

Vodu v krajině zadržují i květinové louky, které letos nechala radnice vysadit na různých místech po celém obvodu.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Zatím s napětím čekáme, protože na různých místech jsou v různých fázích růstu podle toho, jak byly zasazeny. Zatím jsou v počátcích, takže se všichni těšíme až skutečně vyjdou. A kromě toho se věnujeme revitalizaci několika míst v rámci parků.”

Revitalizací prošel například park na náměstí Družby a připravuje se revitalizace pravého a levého parku u kulturního domu Poklad.

Odborníci budou zjišťovat odkud se bere zápach v Hrabové

Lidem, které obtěžuje nepříjemný zápach z průmyslové zóny Ostrava-Hrabová, se rýsuje naděje na vyřešení situace. Moravskoslezský kraj začal spolufinancovat projekt Vysoké školy báňské technické univerzity, který má zjistit, jaké látky pachy způsobují. Zároveň se bude hledat způsob, jak se zápachu zbavit. V rámci projektu se do speciálních kanystrů 24krát odebere znečištěná vzdušnina, kterou pak odborníci budou analyzovat v laboratoři.

Havířovský včelařský kroužek pořádá slavnosti medu

Areál včelařského kroužku Ambrožíci je oblíbeným místem pro celou rodinu. A zvlášť, když se pořádají slavnosti medu. Na nedávné akci se dokonce soutěžilo ve výtvarném umění. Návštěvníci areálu včelařského kroužku Ambrožíci opět sledovali jak se stáčí med, zblízka pozorovali včely a ze života včel se dozvěděli mnoho zajímavých informací.

Jiří Vavřík, vedoucí včelařského kroužku Ambrožíci: “Během těch slavností probíhá včelařská soutěž. Je tady pět stanovišť a při splnění úkolů, tak děti dostanou odměny a v jednu hodinu bude vyhodnocení vítězů. Letos jsme to obohatili o výtvarnou soutěží. Obrazy, které namalovali žáci ateliéru Martina Pawery jsou tady vystavené a komise zhodnotí a vyhodnotí tři nejhezčí obrazy.”

anketa: “Já jsem se přišla podívat na včely. Dozvěděla jsem se, že mají žihadlo.”

anketa: “Je to tady krásné a přišel jsem hlavně s dcerou, která tady soutěží, protože má tady vystavený obraz.”

anketa: “Přišla jsem z Havířova, přišla jsem z manželem. Chodím do výtvarného kurzu a panem Vavříkem, on je hodně obětavý a šikovný chlap. Tak jsem se přišla podívat, co ještě dělá mimo to malování, které mu tedy hrozně jde.”

anketa: “Můžeme zkusit med, který hned vyndávají z pláství, je to tady fakt super. Vím, což je zajímavé, že se vrací do úlů a dávají tam ten med a nepopíchají ty lidi, když tam jdou do toho úlu a berou ty plástve.”

A jaká bude letošní úroda medu?

Jiří Vavřík, vedoucí včelařského kroužku Ambrožíci: “Tak jak vždy. Některé včelstvo je lepší, druhé horší, ale celkově to vypadá pěkně. Teď ještě jestli lípy zamedujou, tak by včelaři mohli být spokojeni.”


1,5 mil. Kč z Reuse centra na zelené projekty: Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Reuse centrum Ostrava, hala plná použitého nábytku a dalších funkčních předmětů pro domácnost, které lidi věnovali, protože už je nepotřebují. Podrobnosti už za chvíli od Vladimíry Karasové, mluvčí OZO Ostrava. Dobrý den, vítejte.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem uvedla téma, o kterém se dnes budeme bavit. Reuse centrum Ostrava už skoro dva roky fungujete s touto novou v uvozovkách divizí. Jak se vám daří?

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Já bych řekla, že se daří výborně, že jsme to ani nečekali, že tak dobře se naše Reuse centrum rozjede a že tolik lidí ho začne navštěvovat. Takže my jsme spokojeni.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná pro diváky, kteří si neumí představit, jak funguje, jenom ve zkratce; je to o tom, že lidé své věci, které jsou ještě zachovalé, nepotřebné, vám darují, vy je buď v tom stavu, nebo je mírně upravíte a posíláte dál, ale posíláte dál v tom smyslu, že si je lidé za minimum ceny koupí. Je to tak?

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Je to tak. Ty dary se realizují ve všech našich sběrných dvorech. Máme jich v Ostravě jedenáct, čili když lidé tam jedou s odpadem, tak mohou tam jet i s tím, co se ještě odpadem stát nemusí. Je dobré, aby buď už sami předem deklarovali anebo pokud je osloví náš pracovník ve sběrném dvoře, že ta věc vypadá zachovale, jestli ji může posunout dál do Reuse centra, měli by s tím vyjádřit souhlas. Čili je to opravdu dar. My je potom vezeme do toho našeho centra. Hlavně je vyčistíme, protože přece jenom během toho transportu mohly se různě znečistit, když je třeba opravíme a vystavíme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná je třeba doplnit také, že takhle s vámi mohou spolupracovat pouze Ostravané.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Takhle přes ty sběrné dvory ano. Pokud by nám chtěl někdo darovat něco z jiného města obce, tak může přímo v Reuse centru. Větší věci ideálně po telefonické domluvě, protože přece jenom je třeba, aby tam nějaký pracovník měl čas se věnovat tomu zákazníkovi. Ale tam riskuje, že pokud my tu věc vyhodnotíme, že se přece jenom nehodí, že je třeba poničena, takže si ji musí odvezl zase zpátky do svého města, ale to se prakticky nestává. Čili je možné částečně s těmi občany jiných měst a obcí spolupracovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak široký sortiment Reuse centrum nabízí. Vy jmenujte, co to může být.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Vy jste sama říkala nábytek. Je tam spousta nádobí, talíře, hrníčky, hrnce, příbory. Máme tam hodně hraček, sportovních potřeb, různých cvičebních strojů, ty se tam také objevují. Kola, lyže, pak je tam spousta knih a gramodesek a cédéčka taky najdete. Čili kdo rád čte, určitě si tam přijde na své. Ta knihovna je opravdu veliká. Už mě nenapadá nic víc... Nějaké dekorativní předměty, obrazy apod.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy, když jste centrum otvírali, vám vzhled navrhovala architektonická společnost nebo architekt?

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Architekt takové to základní členění a designér ještě to barevné vyznění celého centra.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zachováváte to stále?

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Snažíme se to stále zachovávat. Samozřejmě tak, jak jsme původně říkali, že nebudou věci členěny podle tématu, ale podle barev, ve většině případů to tak je. Ale máme tam třeba zákoutí, kde se shromažďují kočárky dětské, nebo lyže, kde je to zase spíše tematicky, ale pořád se snažíme ty barvy dodržovat, protože ono to vypadá hezky a ty staré věci tím získají trošku takovou větší lákavost a myslím, že si je snáze lidé vyberou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: O co nejvíce u vás lidé mají zájem? Za čím jdou?

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Nedá se říct, že o co nejvíce. Já bych řekla, že o všechno. Chodí tam lidé třeba jenom na knížky, kteří přicházejí opravdu opakovaně a stráví třeba hodinu v naší knihovně a obejdou jí celou a vybírají si třeba štos patnácti knížek. Ale jsou lidi, kteří chodí třeba pro ty hračky nebo nábytek, hledají. Při nějakém z našich workshopů jsem se bavila vždycky s těmi návštěvníky a ptala jsem se, jestli už si u nás něco pořídili. Jedna mladá slečna říkala, že si celý byt vybavila u nás v Reuse centru nábytkem. Takže pro takové ty startovací byty myslím, že je to ideální.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ty peníze, které ti lidé za to, co si vyberou, vám dávají nebo respektive zaplatí, jdou na jaké projekty?

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Nejdříve jdou na veřejnou sbírku, která se jmenuje Veřejná zeleň města Ostravy, takže už to tematicky předurčuje, na co mohou být použity. My jsme v letošním roce vlastně tyhle peníze přesunuli do fondu našich tematických výzev a vyhlásili jsme na začátku roku tentokrát jedinou tematickou výzvu Zelená pro Ostravu. Podpořili jsme v letošním roce deset projektů, které vždycky se točí kolem nějaké nové výsadby anebo obnovy nějakých květinových záhonů apod. Teď z těch deseti projektů dva už jsou dokončeny. V tom jednom šlo o výsadbu nějaké zeleně u nově vybudovaných bydlení pro klienty Čtyřlístku ostravského, což je centrum pro osoby s nějakým zdravotním postižením. Druhý projekt, který už skončil, ke kterému jsme dostali závěrečnou zprávu, je v krásném poli u smuteční síně výsadba nových stromů a nějakých keřů tuším.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď, že bychom mohli zmínit novinku, kterou máte, a to znamená, že lidé si u vás mohou pořídit i větší elektrospotřebiče.

Vladimíra Karasová, mluvčí OZO Ostrava: Ano, my jsme na začátku deklarovali, že elektrospotřebiče nemůžeme přijímat ani nabízet, protože neumíme jakoby zajistit jejich opravu nebo garantovat jejich bezpečnost, ale vstoupili jsme do spolupráce s jednou servisní firmou, která opravuje spotřebiče typu pračky, sušičky a myčky. Oni u nás v tom našem centru mají vyčleněný koutek a tam nabízejí renovované spotřebiče tohoto typu s půlroční zárukou a vlastně za, dalo by se říct, poloviční cenu. Některé ty spotřebiče jsou jako nové, opravdu vypadají zachovale, že nebyly skoro použity a je o ně zájem. Takže jsme trošičku tu spolupráci teď po zkušenosti krátké rozšířili, že můžeme pro ně i přijímat ty spotřebiče. Pokud někdo má pračku, kterou už nepotřebuje a daruje nám ji, my ji poskytneme tomu servisu, oni ji spraví a znovu nabídnou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste také zmínila, že pořádáte různé workshopy, ale také swapy semínek, bylinek a podobně. Něco o nich.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/eko-magazin/eko-magazin-28-06-2022-17-39