Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Energie a kraj

Energie a kraj

  • Česko plánuje výstavbu 12 modulárních reaktorů
  • EU chce zdvojnásobit podíl obnovitelných zdrojů do roku 2030
  • Představujeme sluneční kolektor

Dobrý den, televize Polar vám přináší novinky z oblasti energetiky v pořadu Energie a kraj. Začneme modulárními reaktory v České republice, podíváme se okénkem do světa a nakonec si vysvětlíme fungování slunečního kolektoru.

Česko plánuje výstavbu 12 modulárních reaktorů

Česko by mohlo mít až 12 malých modulárních reaktorů, které by měly v budoucnu nahradit výrobu elektřiny z černouhelných elektráren. Stavět by se mohly začít nejdříve za 12 let. Novinářům to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) po návštěvě Elektrárny Dětmarovice. Právě tam by podle společnosti ČEZ mohl jeden takový reaktor vzniknout. Stát s modulárními reaktory počítá jako s důležitou součástí svého přechodu na bezemisní energetiku.

Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí ČR: „Malé modulární reaktory jsou trend, který sleduje ČEZ i vláda. Myslíme si, že to může být budoucnost jaderné energetiky. Podle předběžných odhadů by takových zdrojů mohlo v Česku být deset až 12. A je logické, že zvažujeme lokality, kde už nyní elektrárny fungují. Především kvůli rozvodům vyrobené elektrické energie.“

Podle Stanjury zatím není jasné, kdo by do země měl takovou technologii dodávat.

Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí ČR: „Prototypů vzniká po světě více. Budeme jednat s těmi, které budou perspektivní. Toto řešení bude důležité pro zajištění stability dodávek elektřiny v Česku.“

ČEZ v minulých měsících uzavřel memoranda o spolupráci v malých modulárních reaktorech s firmami NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EdF, Westinghouse, KHNP a Holtec. Na rozvoji technologie chce spolupracovat i Moravskoslezský kraj, Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava a společnosti Veolia Energie ČR a Witkowitz Atomica. Všechny zúčastněné strany proto už před časem podepsali memorandum o spolupráci na poli modulárních reaktorů.

Moravskoslezský kraj chce, aby se teplo a elektřina pro obyvatele vyráběly levně, ekologicky a bezpečně. To dobře umí malé modulární reaktory (SMR). Proto uzavřel s dalšími třemi partnery memorandum o spolupráci na jejich rozvoji.

Malé modulární reaktory mají v budoucnu po ukončení využívání uhlí a později i zemního plynu jako jediné potenciál pokrýt většinovou potřebu tepla a elektrické energie v regionu.

Jakub Unucka (ODS), první náměstek hejtmana MS kraje: „V roce 2050 musí mít Česká republika bezemisní energetiku a to s plynem nejde. Takže nejpozději v tomto roce musíme nahradit tyto zdroje něčím jiným a opravdu jsme přesvědčeni, že nic jiného než jádro to být nemůže.“

Moravskoslezský kraj bude koordinovat přípravu podmínek pro výstavbu malých modulárních reaktorů se společností Veolia, která je největším dodavatelem dálkového tepla v regionu.

Jakub Tobola, člen představenstva společnosti Veolia Energie: „Budeme přecházet do budoucna k biometanu či vodíku, nicméně alternativa malých modulárních reaktorů je nejzajímavější.“

Odborným garantem projektu je Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava.

Igor Ivan, prorektor VŠB-TU Ostrava: „Tento zdroj je bezpečný, spolehlivý a zajistí budoucnost MS kraje a jeho energetickou soběstačnost a hlavně výrazně sníží vazbu na vnější zdroje energie.“

Malý modulární reaktor DAVID vyvíjí společnost Witkowitz Atomica.

David Chrobok, předseda představenstva společnosti Witkowitz Atomica: „To je řešení pro budoucnost, to je odpověď na to, jak se dostat k energetické bezpečnosti a soběstačnosti.“

Malé jaderné reaktory nové generace jsou mimořádně bezpečné, což je umožňuje umístit přímo do měst, a mohou tak nahradit stávající teplárny a elektrárny.

Witkowitz Atomica do vývoje investovala nižší stovky milionů korun a zatím projekt financuje z privátních zdrojů. Reaktor, který vyvíjí, má stanoven výkon na 175 megawattů tepelné energie, což odpovídá zhruba 50 megawattům elektrické energie. To odpovídá používanému výkonu v běžných teplárnách u středních měst.

Malé modulární reaktory se podle expertů na jadernou energetiku od velkých jaderných bloků liší především nižším výkonem a také rychlejší a jednodušší stavbou. Naopak provoz by mohl být podobný. Jejich využití je podle expertů vhodné jako náhrada současných uhelných elektráren. Cena staveb zatím jasná není, závislá bude na řadě podmínek.

Člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač už dříve uvedl, že malé modulární reaktory nejsou náhradou velkých jaderných bloků, ale doplněním energetického mixu ČR jako vhodná náhrada uhelných elektráren a velkých tepláren.

Elektrárna Dětmarovice na Karvinsku, která je jedinou černouhelnou elektrárnou v Česku, bude využívat uhlí déle, než se předpokládalo. Skupina ČEZ, která elektrárnu provozuje, tam původně chtěla tři uhelné bloky o celkovém výkonu 600 megawattů odstavit nejpozději po letošní topné sezoně. Vzhledem k situaci na energetických trzích ale jejich provoz prodloužila. „Nyní minimálně o rok,“ řekl mluvčí ČEZ Vladislav Sobol.

V elektrárně pracuje 200 lidí. Všech by se ale ztráta pracovního místa netýkala. Tři desítky lidí by zůstaly v sekci zabývající se výrobou tepla. Podobný počet zaměstnanců by měl na starost likvidace uzavřených bloků. Pro ostatní se společnost bude snažit uplatnění jinde.

EU chce zdvojnásobit podíl obnovitelných zdrojů do roku 2030

Evropský parlament a Rada Evropské unie dosáhly prozatímní dohody o nové směrnici o obnovitelných zdrojích. Směrnice si klade za cíl zvýšit podíl obnovitelné energie na celkové spotřebě energie v EU do roku 2030 alespoň na 42,5 %, oproti současnému cíli 32 %.

Jak informovala Rada Evropské unie na svých stránkách, podařilo se dosáhnout shody na nových cílech obsažených v dlouho projednávané směrnici RED III. Podle nové dohody budou mít členské státy individuální cíle pro podíl obnovitelné energie na jejich hrubé konečné spotřebě energie, které zohlední jejich různá východiska a potenciál rozvoje. Cíle se budou pohybovat od 18 % do 49 %, přičemž celkový cíl pro celou EU byl stanoven na 42,5 %. Jakožto konsenzus mezi zastánci ambicióznějšího a nižšího cíle bylo zároveň dohodnuto, že státy mají aspirovat na 45 %.

Směrnice rovněž obsahuje ustanovení na podporu využívání obnovitelné energie v dopravě, vytápění a chlazení, jakož i cíl pro obnovitelnou energii dodávanou do sektoru budov. Směrnice rovněž vyzývá k vytvoření rámce pro využívání obnovitelných plynů, jako je vodík a biometan. V oblasti nízkouhlíkových plynů bylo tento týden rovněž dosaženo posunu, kdy Rada stanovila svou pozici pro plynárenský balíček.

Aby bylo zajištěno dosažení nových cílů, budou členské státy muset vypracovat národní energetické a klimatické plány, které stanoví jejich politiky a opatření k dosažení cílů. Plány budou podléhat pravidelnému podávání zpráv a přezkumu. Dohoda rovněž obsahuje ustanovení o posílení kritérií udržitelnosti pro biopaliva a biokapaliny a dílčí cíle pro pokročilá paliva v dopravě a obnovitelná paliva nebiologického původu. Naopak jádro nakonec více prostoru ve směrnici nedostalo, ačkoli pro ně některé státy výrazně lobovaly. Svou roli bude ale hrát při výrobě nízkouhlíkového vodíku.

Konsenzuální znění bude nyní předloženo členským státům k projednání a následně znovu Evropskému parlamentu a Radě Evropské unie k oficiálnímu schválení. Pokud bude nová směrnice schválena, nahradí stávající směrnici o obnovitelných zdrojích energie, která platí od roku 2009.

Představujeme sluneční kolektor

Aleš Houdek, expert na sluneční kolektory: Je to termický ohřev, to znamená, je to jako ohřev teplé užitkové vody. Mnoho lidí to zná, zná to ze zahraničí, když jedete do jižních států. My jsme to jenom upravili s tím, že tento systém nemá deskový panel, ale trubicový. Ten trubicový je o mnoho výkonnější než deskový a s tím, že je to nerezové a zateplené, to znamená životnost nám dlouhověké a uzpůsobené našim podmínkám. Funkce je taková, že tahle trubice je skleněná, vydrží kroupy a je uzavřená a to znamená vakuová. Je izolovaná od vnějšího prostředí. To znamená, je-li mínus 10, ale svítí slunce, ohříváte pořád vodu. V té trubici se udělá, tak jako v troubě, 350 stupňů s tím, že toto je ten výměník. Je to měděný drát naplněný kapalinou. Je to nemrznoucí kapalina a ta kapalina, ona se zahřeje v těch teplotách, začne vařit, kondenzovat, odpařovat se a tato hlavice se rozžhaví až na 150 stupňů celsia. Takže tato hlavice má nějakých sto padesát stupňů celsia a tuhle hlavici dáváte do tohoto pouzdra. Tohle pouzdro, které je vždy úměrně kapacitě objemu vody. Což znamená u nás je to tak, že co 10 litrů, to trubice. Každá trubice má výkonnost 105 wattů. To znamená 100 litrová nádoba má 10 trubic, to znamená 1 kW a je maximální výkonnost při ideálních podmínkách. Jižní strana sklon 5 až 40 stupňů. Tady se voda zahřeje díky těmto hrotům. Jak teplá voda se zahřívá, tak stoupá tlak. Nahoře je pojistný ventil, tak jako tlakový hrnec, když se zahřívá voda, tlak musí utíkat pryč a teplá voda stoupá vzhůru a vzadu je trubice, kde odebíráte z horní částí té nádoby. Je to jako bojler. Je to tlaková nádoba. To znamená, nepotřebujeme žádné čerpadlo, potřebujete jenom přívod vody z řádu. Studená voda přitéká sem a vzadu teplou odebíráte. Jednoduchý princip na základě toho, že životnost je dlouhá a není žádná potřeba, žádná nějaká údržba, žádná elektrika, nic. Samozřejmě my to máme modifikované, že tam máte možnost dát elektrickou spirálu na ohřev, tzn. zimní podmínky.

Tomáš Tikal, TV Polar: Ve srovnání se soláry, v čem je to lepší?

Aleš Houdek, expert na sluneční kolektory: Dívejte tohle ze soláry. Tohle je ohřev teplé užitkové vody. To znamená, že tady v čem je to lepší? Pořizovací cena dvě stě čtyřiceti litrové nádoby, která má 24 trubic, součástí je i ten nerezový stojan, dneska stojí třicet jedna tisíc korun. Takže když budeme počítat návratnost oproti bojleru, protože tohle je jako bojler venku, je to i když na to zimní období, tzn. prosinec leden, únor vypustíte, abyste neměl problém s přívodní a odvodní hadicí, návratnost je do roku a půl. Oproti jiným solárním, které jsou, teď se bavme o tom, že neberme soláry fotovoltaické, protože ty vyrábí elektriku, my jenom předáváme díky sluníčku molekulu světla, předáváme energii do vody a tu vodu využíváme celoročně na užívání, sprcha, vaření atd. Takže v čem je tady ta výhoda? Je to ekonomická návratnost a využívání sluníčka i v našich podmínkách.

Tomáš Tikal, TV Polar: Instalace musí být na střeše nebo i na pozemku?

Aleš Houdek, expert na sluneční kolektory: My to máme udělané tak, že samozřejmě člověk si musí uvědomit, aby byl klient spokojený, musí si uvědomit umístění jižní strana, velmi důležité. Když to dáte na čistý západ, ty trubice samozřejmě mají výkonnost, ale krátkou dobu, takže snižujete účinnost o 50 %. Severní strana, vůbec se o tom nebavme, nebo zastínění velkými stromy. Takže střecha je ideální z toho důvodu, že je tam velmi dlouho to slunce. Když je natočena na jižní stranu už splňujete podmínku, že využíváte maximální účinnost trubice a krátká připojení, mnoho lidí má pod střechou buď rovnou koupelnu, nebo žijí pod střechou, ale samozřejmě my máme součástí toho i ten stojan, takže ten, kdo má třeba bojler jako předehřev do bojleru, má ho ve sklepě, ve sklepení, nemusí to dávat na střechu, ale dá to přesně k baráku na jižní stranu a přes jednu stěnu jde přímo do bojleru.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Energie a kraj
06. dubna 2023, 17:14

Dobrý den, televize Polar vám přináší novinky z oblasti energetiky v pořadu Energie a kraj. Začneme modulárními reaktory v České republice, podíváme se okénkem do světa a nakonec si vysvětlíme fungování slunečního kolektoru.

Česko plánuje výstavbu 12 modulárních reaktorů

Česko by mohlo mít až 12 malých modulárních reaktorů, které by měly v budoucnu nahradit výrobu elektřiny z černouhelných elektráren. Stavět by se mohly začít nejdříve za 12 let. Novinářům to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) po návštěvě Elektrárny Dětmarovice. Právě tam by podle společnosti ČEZ mohl jeden takový reaktor vzniknout. Stát s modulárními reaktory počítá jako s důležitou součástí svého přechodu na bezemisní energetiku.

Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí ČR: „Malé modulární reaktory jsou trend, který sleduje ČEZ i vláda. Myslíme si, že to může být budoucnost jaderné energetiky. Podle předběžných odhadů by takových zdrojů mohlo v Česku být deset až 12. A je logické, že zvažujeme lokality, kde už nyní elektrárny fungují. Především kvůli rozvodům vyrobené elektrické energie.“

Podle Stanjury zatím není jasné, kdo by do země měl takovou technologii dodávat.

Zbyněk Stanjura (ODS), ministr financí ČR: „Prototypů vzniká po světě více. Budeme jednat s těmi, které budou perspektivní. Toto řešení bude důležité pro zajištění stability dodávek elektřiny v Česku.“

ČEZ v minulých měsících uzavřel memoranda o spolupráci v malých modulárních reaktorech s firmami NuScale, GE Hitachi, Rolls Royce, EdF, Westinghouse, KHNP a Holtec. Na rozvoji technologie chce spolupracovat i Moravskoslezský kraj, Vysoká škola báňská-Technická univerzita Ostrava a společnosti Veolia Energie ČR a Witkowitz Atomica. Všechny zúčastněné strany proto už před časem podepsali memorandum o spolupráci na poli modulárních reaktorů.

Moravskoslezský kraj chce, aby se teplo a elektřina pro obyvatele vyráběly levně, ekologicky a bezpečně. To dobře umí malé modulární reaktory (SMR). Proto uzavřel s dalšími třemi partnery memorandum o spolupráci na jejich rozvoji.

Malé modulární reaktory mají v budoucnu po ukončení využívání uhlí a později i zemního plynu jako jediné potenciál pokrýt většinovou potřebu tepla a elektrické energie v regionu.

Jakub Unucka (ODS), první náměstek hejtmana MS kraje: „V roce 2050 musí mít Česká republika bezemisní energetiku a to s plynem nejde. Takže nejpozději v tomto roce musíme nahradit tyto zdroje něčím jiným a opravdu jsme přesvědčeni, že nic jiného než jádro to být nemůže.“

Moravskoslezský kraj bude koordinovat přípravu podmínek pro výstavbu malých modulárních reaktorů se společností Veolia, která je největším dodavatelem dálkového tepla v regionu.

Jakub Tobola, člen představenstva společnosti Veolia Energie: „Budeme přecházet do budoucna k biometanu či vodíku, nicméně alternativa malých modulárních reaktorů je nejzajímavější.“

Odborným garantem projektu je Vysoká škola báňská – Technická univerzita Ostrava.

Igor Ivan, prorektor VŠB-TU Ostrava: „Tento zdroj je bezpečný, spolehlivý a zajistí budoucnost MS kraje a jeho energetickou soběstačnost a hlavně výrazně sníží vazbu na vnější zdroje energie.“

Malý modulární reaktor DAVID vyvíjí společnost Witkowitz Atomica.

David Chrobok, předseda představenstva společnosti Witkowitz Atomica: „To je řešení pro budoucnost, to je odpověď na to, jak se dostat k energetické bezpečnosti a soběstačnosti.“

Malé jaderné reaktory nové generace jsou mimořádně bezpečné, což je umožňuje umístit přímo do měst, a mohou tak nahradit stávající teplárny a elektrárny.

Witkowitz Atomica do vývoje investovala nižší stovky milionů korun a zatím projekt financuje z privátních zdrojů. Reaktor, který vyvíjí, má stanoven výkon na 175 megawattů tepelné energie, což odpovídá zhruba 50 megawattům elektrické energie. To odpovídá používanému výkonu v běžných teplárnách u středních měst.

Malé modulární reaktory se podle expertů na jadernou energetiku od velkých jaderných bloků liší především nižším výkonem a také rychlejší a jednodušší stavbou. Naopak provoz by mohl být podobný. Jejich využití je podle expertů vhodné jako náhrada současných uhelných elektráren. Cena staveb zatím jasná není, závislá bude na řadě podmínek.

Člen představenstva a ředitel divize nová energetika ČEZ Tomáš Pleskač už dříve uvedl, že malé modulární reaktory nejsou náhradou velkých jaderných bloků, ale doplněním energetického mixu ČR jako vhodná náhrada uhelných elektráren a velkých tepláren.

Elektrárna Dětmarovice na Karvinsku, která je jedinou černouhelnou elektrárnou v Česku, bude využívat uhlí déle, než se předpokládalo. Skupina ČEZ, která elektrárnu provozuje, tam původně chtěla tři uhelné bloky o celkovém výkonu 600 megawattů odstavit nejpozději po letošní topné sezoně. Vzhledem k situaci na energetických trzích ale jejich provoz prodloužila. „Nyní minimálně o rok,“ řekl mluvčí ČEZ Vladislav Sobol.

V elektrárně pracuje 200 lidí. Všech by se ale ztráta pracovního místa netýkala. Tři desítky lidí by zůstaly v sekci zabývající se výrobou tepla. Podobný počet zaměstnanců by měl na starost likvidace uzavřených bloků. Pro ostatní se společnost bude snažit uplatnění jinde.

EU chce zdvojnásobit podíl obnovitelných zdrojů do roku 2030

Evropský parlament a Rada Evropské unie dosáhly prozatímní dohody o nové směrnici o obnovitelných zdrojích. Směrnice si klade za cíl zvýšit podíl obnovitelné energie na celkové spotřebě energie v EU do roku 2030 alespoň na 42,5 %, oproti současnému cíli 32 %.

Jak informovala Rada Evropské unie na svých stránkách, podařilo se dosáhnout shody na nových cílech obsažených v dlouho projednávané směrnici RED III. Podle nové dohody budou mít členské státy individuální cíle pro podíl obnovitelné energie na jejich hrubé konečné spotřebě energie, které zohlední jejich různá východiska a potenciál rozvoje. Cíle se budou pohybovat od 18 % do 49 %, přičemž celkový cíl pro celou EU byl stanoven na 42,5 %. Jakožto konsenzus mezi zastánci ambicióznějšího a nižšího cíle bylo zároveň dohodnuto, že státy mají aspirovat na 45 %.

Směrnice rovněž obsahuje ustanovení na podporu využívání obnovitelné energie v dopravě, vytápění a chlazení, jakož i cíl pro obnovitelnou energii dodávanou do sektoru budov. Směrnice rovněž vyzývá k vytvoření rámce pro využívání obnovitelných plynů, jako je vodík a biometan. V oblasti nízkouhlíkových plynů bylo tento týden rovněž dosaženo posunu, kdy Rada stanovila svou pozici pro plynárenský balíček.

Aby bylo zajištěno dosažení nových cílů, budou členské státy muset vypracovat národní energetické a klimatické plány, které stanoví jejich politiky a opatření k dosažení cílů. Plány budou podléhat pravidelnému podávání zpráv a přezkumu. Dohoda rovněž obsahuje ustanovení o posílení kritérií udržitelnosti pro biopaliva a biokapaliny a dílčí cíle pro pokročilá paliva v dopravě a obnovitelná paliva nebiologického původu. Naopak jádro nakonec více prostoru ve směrnici nedostalo, ačkoli pro ně některé státy výrazně lobovaly. Svou roli bude ale hrát při výrobě nízkouhlíkového vodíku.

Konsenzuální znění bude nyní předloženo členským státům k projednání a následně znovu Evropskému parlamentu a Radě Evropské unie k oficiálnímu schválení. Pokud bude nová směrnice schválena, nahradí stávající směrnici o obnovitelných zdrojích energie, která platí od roku 2009.

Představujeme sluneční kolektor

Aleš Houdek, expert na sluneční kolektory: Je to termický ohřev, to znamená, je to jako ohřev teplé užitkové vody. Mnoho lidí to zná, zná to ze zahraničí, když jedete do jižních států. My jsme to jenom upravili s tím, že tento systém nemá deskový panel, ale trubicový. Ten trubicový je o mnoho výkonnější než deskový a s tím, že je to nerezové a zateplené, to znamená životnost nám dlouhověké a uzpůsobené našim podmínkám. Funkce je taková, že tahle trubice je skleněná, vydrží kroupy a je uzavřená a to znamená vakuová. Je izolovaná od vnějšího prostředí. To znamená, je-li mínus 10, ale svítí slunce, ohříváte pořád vodu. V té trubici se udělá, tak jako v troubě, 350 stupňů s tím, že toto je ten výměník. Je to měděný drát naplněný kapalinou. Je to nemrznoucí kapalina a ta kapalina, ona se zahřeje v těch teplotách, začne vařit, kondenzovat, odpařovat se a tato hlavice se rozžhaví až na 150 stupňů celsia. Takže tato hlavice má nějakých sto padesát stupňů celsia a tuhle hlavici dáváte do tohoto pouzdra. Tohle pouzdro, které je vždy úměrně kapacitě objemu vody. Což znamená u nás je to tak, že co 10 litrů, to trubice. Každá trubice má výkonnost 105 wattů. To znamená 100 litrová nádoba má 10 trubic, to znamená 1 kW a je maximální výkonnost při ideálních podmínkách. Jižní strana sklon 5 až 40 stupňů. Tady se voda zahřeje díky těmto hrotům. Jak teplá voda se zahřívá, tak stoupá tlak. Nahoře je pojistný ventil, tak jako tlakový hrnec, když se zahřívá voda, tlak musí utíkat pryč a teplá voda stoupá vzhůru a vzadu je trubice, kde odebíráte z horní částí té nádoby. Je to jako bojler. Je to tlaková nádoba. To znamená, nepotřebujeme žádné čerpadlo, potřebujete jenom přívod vody z řádu. Studená voda přitéká sem a vzadu teplou odebíráte. Jednoduchý princip na základě toho, že životnost je dlouhá a není žádná potřeba, žádná nějaká údržba, žádná elektrika, nic. Samozřejmě my to máme modifikované, že tam máte možnost dát elektrickou spirálu na ohřev, tzn. zimní podmínky.

Tomáš Tikal, TV Polar: Ve srovnání se soláry, v čem je to lepší?

Aleš Houdek, expert na sluneční kolektory: Dívejte tohle ze soláry. Tohle je ohřev teplé užitkové vody. To znamená, že tady v čem je to lepší? Pořizovací cena dvě stě čtyřiceti litrové nádoby, která má 24 trubic, součástí je i ten nerezový stojan, dneska stojí třicet jedna tisíc korun. Takže když budeme počítat návratnost oproti bojleru, protože tohle je jako bojler venku, je to i když na to zimní období, tzn. prosinec leden, únor vypustíte, abyste neměl problém s přívodní a odvodní hadicí, návratnost je do roku a půl. Oproti jiným solárním, které jsou, teď se bavme o tom, že neberme soláry fotovoltaické, protože ty vyrábí elektriku, my jenom předáváme díky sluníčku molekulu světla, předáváme energii do vody a tu vodu využíváme celoročně na užívání, sprcha, vaření atd. Takže v čem je tady ta výhoda? Je to ekonomická návratnost a využívání sluníčka i v našich podmínkách.

Tomáš Tikal, TV Polar: Instalace musí být na střeše nebo i na pozemku?

Aleš Houdek, expert na sluneční kolektory: My to máme udělané tak, že samozřejmě člověk si musí uvědomit, aby byl klient spokojený, musí si uvědomit umístění jižní strana, velmi důležité. Když to dáte na čistý západ, ty trubice samozřejmě mají výkonnost, ale krátkou dobu, takže snižujete účinnost o 50 %. Severní strana, vůbec se o tom nebavme, nebo zastínění velkými stromy. Takže střecha je ideální z toho důvodu, že je tam velmi dlouho to slunce. Když je natočena na jižní stranu už splňujete podmínku, že využíváte maximální účinnost trubice a krátká připojení, mnoho lidí má pod střechou buď rovnou koupelnu, nebo žijí pod střechou, ale samozřejmě my máme součástí toho i ten stojan, takže ten, kdo má třeba bojler jako předehřev do bojleru, má ho ve sklepě, ve sklepení, nemusí to dávat na střechu, ale dá to přesně k baráku na jižní stranu a přes jednu stěnu jde přímo do bojleru.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/energie-a-kraj/energie-a-kraj-06-04-2023-17-14