Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Energie a kraj

Energie a kraj

  • Energie a kraj speciál: Centrum veřejných energetiků poskytuje bezplatný servis
  • Kopřivnice se stala třetím energetickým centrem v kraji
  • MS Energetické centrum pomáhá obcím s úsporami energií
  • MS kraj pomáhá městům a obcím s úsporami i investicemi

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, jsem rád, že jste si našli čas na magazín Televize Polar Energie a kraj speciál. Třicet zpravodajských minut budeme věnovat Centru veřejných energetiků. Založíme společně Energetické centrum v Kopřivnici, navštívíme seminář pro zástupce měst a obcí v Ostravě a nakonec si budeme povídat s náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje panem Jakubem Unuckou. Zkušenosti z provozu více než tisícovky veřejných budov, návrhy okamžitých úsporných opatření i investic do nových technologií a také šance zapojit se do tzv. komunitní energetiky. Zástupci krajského Moravskoslezského energetického centra se setkávají s primátory a starosty měst a obcí Moravskoslezského kraje a informují je o možnostech, jak ušetřit na energiích. Vzniká centrum veřejných energetiků.

Tomáš Tikal, TV Polar: Centrum veřejných energetiků, přispěje k transformaci aktivních komunikací s cílovými skupinami z Moravskoslezského kraje v oblasti energetického managementu, projednáváním předložených návrhů klientů o optimálních energetických opatřeních pro objekty s kombinací různých technologií, poradenstvím v oblasti využívání finančních nástrojů, sledováním trendů, inovací a jejich implementací do praxe, osvětou ke zvyšování povědomí o nutnosti transformace energetiky s ohledem na udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí a klimatu.

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Centrum veřejných energetiků bude součástí našeho Moravskoslezského energetického centra. Bude to oddělení, které ale bude čítat prakticky stejné množství zaměstnanců jako v samotném Moravskoslezském energetickém centrum, protože ten rozsah je široký. Nicméně bude obsahovat všechny činnosti, které ta ostatní oddělení dělají, to znamená od energetických úspor po opatření a samozřejmě i zmiňovanou čistou mobilitu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vy jste rozjeli také zdarma projekt energetického poradenství městům a obcím. Ten pilotní projekt začal v Třinci tak, jak se od té doby posunul?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: On se od té doby posunul tak, že v Třinci jsme byli v lednu. To znamená, máme tam už dneska pobočku, máme tam i člověka. Druhé otevřené pracoviště bylo ve Frenštátě v měsíci březnu. Začínají první pilotní projekty, to znamená, začali jsme nějakými analýzami. V měsíci březnu, kdy byl otevřen Frenštát, tam už jsme se přímo domluvili na konkrétním projektu Základní umělecké školy a montáží fotovoltaiky, popřípadě propojení dalších budov v rámci komunitní energetiky. No a dnes jsme tady v Kopřivnici. To znamená, chceme s tím projektem pokračovat dál, až po celém regionu Moravskoslezského kraje.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jaké jsou první ohlasy z Třince a z Frenštátu?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: samozřejmě, že ty ohlasy ze začátku byly smíšené, to znamená, nikdo nevěděl, co si pod tím má představit, ale po těch schůzkách a zkušenostech už jsme de facto na jedné vlně. Nicméně ta práce těch úřadů je trošku složitější, protože sami nevěděli čím dříve by měli začít, bylo to na ně moc. To znamená, potřebujeme udělat nějaký strukturovaný pořádek a víceméně začít od nuly v některých případech.

Tomáš Tikal, TV Polar: Proč jste jako třetí místo vybrali Kopřivnici?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Je to hlavně dáno tím, že my dneska provádíme výběr zaměstnanců a jsme zcela závislí, v jakém regionu se nám zhruba ti zaměstnanci přihlásí. Pak provádíme jejich několikatýdenní zácvik. Potom je instalujeme přímo v těch střediscích. Takže popravdě to je jeden z hlavních důvodů.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak to vypadá s požadavky měst a obcí? Co nejčastěji požadují?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Dneska to ukazuje i situace. Ty energie se sice uklidnily na nějaké hladině, myslím teď hlavně plyn, tedy topení a elektrická energie. Nicméně ty požadavky jsou spíše zaměřené na výhodný nákup elektrické energie. Potom tím, co dneska zase na trhu jede, to znamená, je to komoditní energetika a jsou to fotovoltaické zdroje. Která další města máte v plánu? Nechtěl bych to úplně prozrazovat, nicméně je to oblast řekněme Novojičínska a potom Jablunkovska.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak se osvědčuje pozice energetického poradce umístěného přímo na magistrátu a obecních úřadech?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Osvědčuje se myslím, že dobře, protože ten člověk je přímo po ruce. I tady v Kopřivnici s panem starostou jsme se domluvili na tom, že ten člověk bude sedět přímo vedle energetika. To znamená, chceme, aby byli poblíž těm pracovníkům, kteří ty úkoly dělají.

Tomáš Tikal, TV Polar: Bez systematické pomoci odborníků není možné nastartovat změnu směrem k čistější, inovativnější a odolnější energetice.

Tomáš Tikal, TV Polar: Po Třinci a Frenštátě pod Radhoštěm vzniklo další energetické centrum v Kopřivnici. Byli jsme u toho.

Tomáš Tikal, TV Polar: Kopřivnice je další v řadě měst v Moravskoslezském kraji, která využila nabídku Centra veřejných energetiků a založila přímo na svém úřadě bezplatné energetické poradenství, i když začátky jednoduché nebyly.

Adam Hanus (Krásná Kopřivnice), starosta Kopřivnice: My jsme zažili to, že vyzváněl telefon, nabídka od nějakého Moravskoslezského energetického centra, že by se s námi chtělo sejít. Vyhodnotili jsme to tak, že zase někdo nabízí levné energie. Poděkovali jsme slušně a že se teda ozveme, ale na valné hromadě místní akční skupiny Lašsko, která se stará také nejen o města v ORP, ale různé spolky, jsme byli osloveni, jestli už jsme mluvili s panem Rožnovský. Říkal jsem si: "Rožnovský, to mi něco říká." Spojil jsem si to a poprosil jsem tedy kolegu místostarostu a asistentku, aby domluvili schůzku. Na té schůzce jsme pochopili, že ten záměr je velice výhodný nejenom pro nás, pro město, kdy můžeme v rámci know-how Moravskoslezského energetického centra získat a sdílet zkušenosti v rámci úspor a energetických opatření. Hlavně ale, že můžeme poskytnout službu obcím v našem ORP, kdy mnohdy nemají tak velký aparát a úřad jako třeba si může dovolit Kopřivnice. Mnohdy to stojí na starostovi asistence anebo údržbářích. Takže tady vidím velikou přidanou hodnotu v tom, že budeme mít v moci energetika určeného pro tyto obce, aniž bychom museli vyčlenit ze služby našeho energetika městského. Pokud se tady ti dva odborníci spojí a pomůžou těm obcím, případně i objektům v našem městě, připravit optimalizace a úspory v rámci energetiky, doporučení, jak vůbec s tím nakládat, bude to úspěch pro všechny a děkujeme za tu příležitost. My teďka čekáme na výsledky energetického auditu, který jsme si zadali. Ten by měl konkretizovat úspory a opatření, které jsme schopni na našich budovách dělat. V těchto dnech jsme vysoutěžili firmu, která nám zpracuje energetickou koncepci. Na základě toho budeme postupovat v rámci veškerých projektů nových, plánovaných oprav, rekonstrukcí tak, abychom byli soběstačný v mnoha případech, abychom opravdu vyzkoušeli tu možnost sdílení komunitní energie. Slibujeme si od toho, že tyhle věci, které fungují v jiných městech, které fungují na objektech kraje, můžeme aplikovat i u nás.

Tomáš Tikal, TV Polar: Centrum veřejných energetiků pomůže obcím odpovědět na nejrůznější otázky a na konkrétních projektech ukáže, jak vše může fungovat. Optimalizace jističů na střední škole v Kopřivnici, vytápění tepelnými čerpadly v novém muzeu Tatry anebo nová fotovoltaika na střeše Domova pro seniory Hortenzie ve Frenštátě pod Radhoštěm. To jsou místa v Moravskoslezském kraji, kde už konkrétní projekty Moravskoslezského energetického centra a obcí šetří desetitisíce korun.

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Je doba sdílení, sdílíme kola, sdílíme auta, sdílíme všechno možné, tudíž my chceme se starosty sdílet informace. Informace o tom, jak se dá šetřit a jak se dají vydělat i peníze na energetice. Kraj vlastní více než tisíc dvě stě budov a samozřejmě uřídit energetiku v těch budovách není úplně jednoduché. Proto kraj založil Moravskoslezské energetické centrum, které se o ty budovy stará a daří se opravdu šetřit. Daří se šetřit jednotky i desítky milionů korun na energiích. Dneska jsme si tady dobyli Kopřivnicko a Frenštátsko. Viděli jsme tři projekty, které šetří dohromady tuším milion a půl ročně. Když to jsou nějaké kogenerační jednotky, ať už to jsou fotovoltaika nebo přímo tady v Kopřivnici úplně jednoduchá věc, jak se dají sloučit elektro odběrné místa do jednoho. Dá se takto ušetřit půl miliónu korun ročně jenom na administrativě. Takže to jsou ty zkušenosti, které chceme předat obcím. Jsem moc rád, že starostové zatím ty informace chtějí a budu doufat, že to budeme do těch obcí úspěšně přenášet. To, co ještě chci říct, je, že jsme si vědomi, že Ostrava je daleko, takže chceme ty naše odborníky mít nejen v Ostravě, ale chceme je mít jako takové vyslance v jednotlivých ORP. Tady zase poděkuji panu starostovi, který toho našeho člověka nechá sedět u sebe na úřadě vedle energetika, který je ve městě Kopřivnice. Protože principem je to, že město Kopřivnice je samozřejmě velké, tudíž si toho energetika může dovolit, ale ty ostatní obce jsou maličké, takže tam by měl ten energetik být, jaksi "outsourcovaným" naším člověkem. Takže takovýmto způsobem chceme do každého z těch ORP umístit toho našeho člověka. Bude mít na starost plus mínus deset obcí, bude to vycházet, že skutečně bude znát, jak to obec vypadá, co ta obec potřebuje a bude těm obcím k dispozici pořád.

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Kraj prozíravě naše centrum založil někdy v roce 2014, předtím ještě byla Krajská energetická agentura. To znamená, že už v té době si uvědomoval, že má velké množství budov a v těch budovách proteče velké množství energií. Také si uvědomovali to, že ti ředitelé těch příspěvkových organizací se opravdu museli věnovat činnostem, pro které byly zřízeny. To znamená, i ta energetika nebyla úplně jednoduchá a ti, kteří v té branži pracují, zvláště v dnešní době, potvrdí mi to. Není to jenom o tom nákupu energií, ale je to o tom starat se o to budovy, starat se o to zařízení a víceméně kromě toho ještě sledovat legislativu a dokumenty, které se musí zpracovávat. To znamená, že naše organizace, jestli to tak můžu říct, když spojím tu Krajskou energetickou agenturu, má nějaké patnáctileté zkušenosti a ti lidé v rámci toho zaměstnání se nějakým způsobem vyvíjeli. Bylo to o zkušenostech, někdy možná špatných, nicméně my jsme se z toho poučili a i ty lidé v té organizace neustále rostli. Proč jsme přišli na ten nápad centra veřejných energetiků? Víceméně jste na to přišli hlavně vy, protože na různých setkáních my jsme představovali ty naše výsledky, ty naše úspěchy a obce samy požádaly, zda by nemohl existovat projekt tohoto typu. My jsme tedy využili víceméně i té situace, která v současné době je i v rámci transformace energetiky regionů a řekněme i postižených krajů, jak se nazývají, což si v našem kraji nemyslím a spojili jsme i příjemné s užitečným. Chceme poskytovat ty naše zkušenosti, ty naše znalosti a chceme je předávat dál. Musím říct, že co nás spojuje, je hlavně veřejná správa, veřejné budovy i procesy, protože oba dva subjekty, řekněme města i kraje, musí dodržovat zadávání veřejných zakázek. To znamená, že i ty procesy máme už nějakým způsobem zmapované a máme i tady v téhle oblasti zkušenosti.

Tomáš Tikal, TV Polar: Prostřednictvím centra veřejných energetiků kraj pomůže obcím a šéfům příspěvkových organizací připravit návrhy úspor a vychytávek, které lze provést takzvaně od stolu. Nic nestojí, ale ve výsledku nemusí být vůbec malé. Také návrhy větších úsporných energetických balíčků vyžadujících stavební úpravy a delší čas realizace.

Jan Malík (Žijeme Příbor), starosta Příbora: Naše situace je víceméně bych řekl neřešená. Jsme na začátku tím, že se snažíme zmapovat situaci, pasportizovat objekty, které jsou v majetku města a zjistit v jaké jsou kondici.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co očekáváte tedy od spolupráce s Centrem veřejných energetiků?

Jan Malík (Žijeme Příbor), starosta Příbora: Určitě je to důležité pro nějakou vzájemnou diskuzi získat kontakty a možná i jakousi kuchařku, jak postupovat v případě například zažádání o fotovoltaické elektrárny, o navýšení kapacit v místě, kde by byl odběr a možnosti i případné komunitní elektrárny, která ještě v tuto chvíli není zákonem řešena. Takže uvidíme, jestli se třeba v této věci něco posunulo.

Šárka Demlová, starostka Mošnova: U nás v Mošnově zůstává zatím všechno při stejném. Víceméně čekáme na to, až budou nastavena nějaká nová pravidla, co se týče komunitní energetiky a poté se rozhodneme, co dál.

Tomáš Tikal, TV Polar: S čím byste byla spokojená, jak by to mohlo vypadat ve vašem městě třeba za pět let?

Šárka Demlová, starostka Mošnova: Uvidíme, jak se bude vyvíjet dál situace s průmyslovou zónou, jestli se nám nabídnou nějaké plochy třeba pro fotovoltaiku tam, anebo uvažujeme, že bychom potom zřídili na našich veřejných budovách fotovoltaické elektrárny a že bychom potom použili tu energii dál.

Tomáš Tikal, TV Polar: Energetici budou schopní navrhnout také investice do technologií, které nejen šetří, ale i vydělávají. Nebo zapojení obcí a jejich organizací do energetických komunit pro sdílení energií.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak už jste slyšeli, Moravskoslezské energetické centrum založilo Centrum veřejných energetiků a pořádá pravidelné semináře pro primátory a starosty měst a obcí z našeho kraje, aby nabídlo svou pomoc v době energetické krize. My jsme navštívili seminář v ostravském hotelu Clarion.

Tomáš Tikal, TV Polar: Cílem těchto seminářů jsou energetické úspory. Témata vybírají sama města a obce. Tématem posledního semináře byl energetický management, jak správně evidovat spotřeby energií, jak vytvářet úspory a také komunitní energetika a zapojení obnovitelných zdrojů energií v rámci veřejné správy.

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: My vycházíme z posledního semináře a dali jsme si zpětnou vazbu, tedy tak, jak to starostové a starostky viděli. Zároveň jsme už pořádali nějaké, řekněme poradenské konzultace a v rámci těch konzultací ta témata takhle vyplývala. Takže my jsme na základě těch stěžejních témat ta témata dneska upřednostnili, jedná se o energetický management a komunitní energetiku.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jaké bude to Vaše hlavní sdělení?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Moje hlavní sdělení bude víceméně v tom, že chci ukázat, jak vypadají dneska ceny energií. To znamená, že nesmíme podléhat tomu, že dneska energie klesají. Řekněme ale, že v rámci téhle dekády ta energie bude na nějaké úrovni a že je potřeba dále šetřit, evidovat a samozřejmě vytvářet prostor pro obnovitelné zdroje energie.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak byste charakterizoval postoj Moravskoslezského kraje tady k tomu energetickému managementu?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Postoj Moravskoslezského kraje je v tom, že prakticky my už energetické úspory vytváříme zhruba někdy od roku 2012. Máme nějaké čtyřleté plány a v rámci těch čtyřletých plánu se nám podařilo ušetřit zhruba 120 milionů v rámci těch čtyř let. Moravskoslezský kraj samozřejmě úspory na budovách dělá, včetně zapojení těch obnovitelných zdrojů energií. To znamená prakticky ty zkušenosti, které máme, využívá.

Tomáš Tikal, TV Polar: V současné době se v České republice velmi pečlivě připravuje legislativní rámec k tzv. komunitní energetice.

Hana Sotoniaková, Frank Bold: Cílem té právní úpravy je umožnit samosprávám, podnikatelům v obci a občanům, aby mezi sebou sdíleli elektřinu v tzv. energetických společenstvích. Hlavním smyslem je snížit si účty za elektřinu. Samosprávy se už nyní v regionu na toto velmi pečlivě připravují a cílem dnešního semináře je také to, aby mezi sebou sdíleli zkušenosti a aby každý neobjevoval kolo nebo Ameriku. My společně s Moravskoslezským energetickým centrem a Moravskoslezským krajem připravujeme legislativní řešení tak, aby obce v budoucnu měly komunitní energetiku lehčí a více usnadněnou.

Tomáš Tikal, TV Polar: Kdy bude ta administrativa kompletně připravena?

Hana Sotoniaková, Frank Bold: Věříme tomu, že ten zákon zvaný LEX OZE II půjde do Poslanecké sněmovny už nyní před prázdninami a realistické je, že bude schvalován někdy v průběhu podzimu 2023. Obce, podnikatelé, občané se na to mohou už nyní připravovat a už nyní jsou takové pilotní projekty těch samospráv, které mají zájem být na komunitní energetiku připraveny.

Tomáš Tikal, TV Polar: Znamená to, že budete, ať už občanům, obcím nebo organizacím, připravovat ten právní servis? Bude to přichystáno tak, že oni to mohou využít?

Šárka Demlová, starostka Mošnova: Snažíme se připravit několik variant právě ve spolupráci s Moravskoslezským energetickým centrem, protože se komunitní energetice odborně dlouhodobě věnujeme. Snažíme se je připravit tak, aby ty varianty, jak bude obec připravená a v jakém kroku připravenosti bude, aby je mohla jako využít a okamžitě, kdy se bude cítit připravena, začít ty projekty realizovat.

Tomáš Tikal, TV Polar: Fungující ukázkou komunitní energetiky je projekt v Mikolajicích na Opavsku.

Martin Krupa, bývalý starosta Mikolajic: Podstata je v podstatě v založení komunity. Komunitní spojení budov, kde jsme vytvořili microgrid mezi budovami, to znamená, spojili jsme tři budovy společně nejenom elektricky, ale i tepelně. V tom roce 2018 jsme použili spojení všech technologií, které byly dostupné tehdy na trhu. To znamená fotovoltaiku, baterie, kogeneraci a kogeneraci zvláštní, my máme kogeneraci na pelety, to znamená na OZE. Plus spojení těch budov, sjednocení jističů, všechny možnosti, které byly na trhu, využili jsme a spojili dohromady.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak vám to funguje?

Martin Krupa, bývalý starosta Mikolajic: Funguje to skvěle. My jsme dneska už za splacením toho toho projektu. To znamená, dneska už šetříme sto procent těch investic, které jsme vložili.

Tomáš Tikal, TV Polar: Sbírat informace na seminář přišli také zástupci mnohem větších měst.

Jan Pekař (ODS), místostarosta Českého Těšína: My máme jednoho dominantního dodavatele energie. Je to městská společnost Teplo Těšín, takže v rámci jejích aktivit se snažíme přemýšlet o nějaké budoucí možnosti využití, ať už to je komunitní energetika, alternativní zdroje a podobně. Plus samozřejmě tím, že jsme blízko Třince, pořád je ve hře už kdysi zmiňovaný projekt dálkového teplovodu, respektive horkovodu. Takže v podstatě snažíme se najít nějaký optimální mix k tomu, abychom se stali, řekněme nějakým stabilním dodavatelem tepla pro občany za nějakou stabilní cenu. Očekávám právě, že tady na tomhle semináři se dozvím o dalších možnostech nebo alespoň o možnostech financování těch už možností známých.

Jan Dekický (ODS), místostarosta MO Ostrava - Poruba: My v městském obvodě Poruba se celkem dlouhou dobu se zabýváme energetickými úsporami, ale i jakousi, řekněme energetickou autonomií, protože v reakci na krizi, která se v energetice poslední měsíce a možná už roky děje, chceme občanům nabídnout možnost mít levnější energie, a hlavně mít jistý zdroj energie. Dnes na tom semináři jeden z bloků je komunitní energetika, což je něco, co nás zajímá. Máme spoustu budov, kde jsme schopni energii vyrábět. Ne vždycky jsme ji schopni v tom daném čase tam i spotřebovat a tohle je téma, které by nám mohlo pomoct naši situaci vyřešit.

Alexandr Pokorný, energetik města Frýdek-Místek: My jsme začali v roce 2019 uvažovat o tom, že začneme mít energetický management a potřebovali jsme sofistikovaný program, abychom mohli sledovat budovy, kterých máme 144 a zhruba nějakých 700 odběrných míst. Takže jsme se rozhodli pro program, který bude pro nás sofistikovaný a udělali jsme dobře, protože potom, když máme nějakou dotaci, lépe se nám dokládají ty energetické úspory.

Tomáš Tikal, TV Polar: Své informace především k dotacím přinesl na seminář také Moravskoslezský kraj.

Pavla Sliwková, projektová manažerka, KÚ MS kraje: Já se zaměřím právě na nabídky Moravskoslezského kraje, v rámci kterých jsme si stanovili, že chceme neustále zlepšovat životní prostředí. Právě obce a města nám můžou výrazně pomoct realizací zelených a úsporných projektů. Mým cílem je dneska informovat o dotačních příležitostech z evropských, národních i krajských dotačních zdrojů, aby právě obce tyto prostředky využily a projekty realizovaly.

Tomáš Tikal, TV Polar: Další seminář Moravskoslezského energetického centra je v plánu na podzim letošního roku.

Tomáš Tikal, TV Polar: V poslední části pořadu Energie a kraj speciál vyzpovídáme náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Jakuba Unucku. V čem může kraj pomoci v době energetické krize? Jak hodnotí práci Moravskoslezského energetického centra? Odpovědi uslyšíte v následujícím rozhovoru.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak hodnotíte v současné složité energetické situaci fungování organizací, jako je Moravskoslezské energetické centrum a dalších?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Vyplácí se nám investice z minulosti, protože ty úspory, které MEC přinášejí, jsou v řádech milionů a milionů korun. Zatímco když před rokem se ušetřilo procento z těch energií, bylo to na dvě sanitky, dneska už je každé procento, které ušetříme, čtyři sanitky. Takže opravdu ty úspory jsou super. Dneska jsme navštívili tady na Kopřivnicku tři místa, které dohromady šetří ročně milion a půl, takže má to smysl. To jsou právě ty zkušenosti a znalosti, které chceme sdílet i s obcemi. Proto máme Centrum veřejných energetiků.

Tomáš Tikal, TV Polar: Na to jsem se chtěl zeptat, proč vzniklo a kdo všechno v něm bude fungovat?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Chtěli bychom umožnit starostům, aby nemuseli jezdit do Ostravy za námi, ale abychom my měli své vyslance v těch jednotlivých obcích. Ne v každé z 300 obcí, ale v těch velkých, v těch ORP, obcích s rozšířenou působností. Aby ten člověk je znal, aby věděl, že v Klimkovicích je to, v Bravanticích je to, v Bílově je to, takže ten člověk bude sedět těm starostům na blízku. Většinou to vychází jeden ten člověk na deset obcí, takže opravdu co 14 dní může věnovat den konkrétní obci a řešit s nimi ty otázky, které jsou na stole: zateplit, nezateplit?Soláry, nesoláry? Spolupracovat s nějakou firmou, nespolupracovat? Takže to jsou ti naši vyslanci energetičtí, to je ta pavučina těch energetiků po kraji. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Ty první dva, kteří jsou v Třinci a ve Frenštátě, opravdu si nemůžou stěžovat na nezájem a makají na plné pecky.

Tomáš Tikal, TV Polar: V čem ještě spočívá ten servis, který chcete poskytovat obcím a městům?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Je to ve dvou oblastech. První je ušetřit, to znamená podívat se na distribuční sazby, podívat se, kolik trafaček je a řekněme, že od stolu něco škrtnout a ušetřit peníze. To je první oblast. Ta druhá je kam investovat. Udělat kogeneraci, vyplatí se to, nevyplatí se to? Udělat bioplynku s kolegou, který tady má družstvo. Vyplatí se, nevyplatí se? Tím už přecházíme do té třetí oblasti, to je komunitní energetika. Zatím teda téma, které tady není na stole, protože není zákon, ale je to téma, které všude v Evropě je, opravdu hýbe obcemi. Obce mají možnost díky tomu ušetřit neskutečné peníze. Nejenom samotná obec, ale i občané. Pokud si budeme sdílet elektřinu uvnitř obce. To bude ten druhý pilíř toho poradenství, jak udělat to společenství energetické tak, aby bylo výhodné pro všechny, aby bylo legální a aby vydělávalo.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co byste udělal jako starosta Vy? Jaké by byly ty kroky?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: První věc je opravdu podívat se, co spaluji nebo kam jdou ty moje peníze. Opravdu drtivá většina obcí ani neví kolik platí za elektřinu, neví kolik platí za plyn, protože něco je ve škole, něco ve školce. První je tedy ta inventura, podívat se na tu inventuru, podívat se kolik to dělá každý měsíc, podívat se, jestli se netopí někde zbytečně. Potom jsou to takové jednotlivé věci typu ventily ve škole, výměna kotle, jednoduché věci, záležitost několika málo dnů a můžou pak přinést velké peníze. Teprve druhá věc je podívat se na tu fotovoltaiku, podívat se na jiná tepelná čerpadla, což už je věc, která je na několik měsíců, případně několik let. To, co my nabízíme jako kraj těm starostům a to, co mi by jako starostovi ušetřilo šílený čas je, že nabízíme vzorové smlouvy. Jednak teda na výběrové řízení na fotovoltaiku a potom na samotný provoz té fotovoltaiky ve čtyřech různých modelech a starosta si může vybrat, který zvolí.

Tomáš Tikal, TV Polar: Berete inspiraci v jiných krajích nebo třeba zemích?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Zatím teda spíše berou inspirace jiné kraje u nás, protože jak Olomoucký, Ústecký kraj kopíruje naše centrum energetické, ale díváme se samozřejmě ven, díváme se tam, kde ty energetické společenství fungují. Díváme se do Německa nebo do těch zemí, které jsou řekněme Německo, Dánsko, kde to funguje. Byť víme, že nemáme jejich podmínky, nemáme moře, nemáme offshore, nemáme vítr, ale máme dolní plyn, máme tady skládky. To jsou všechno energie, které jsou uložené generace dopředu, pojďme je teďka využít a překlenout tu dobu, než bude jádro.

Tomáš Tikal, TV Polar: O využití těchto zdrojů jste uvažovali už před časem. Posunulo se to nějak?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Posouvá se to. V tuto chvíli se finišuje s projektem zpracování uhelných kalů jinak než spalováním předtím. Bavíme se s těmi firmami, které mají důlní metan, jak ho měnit na vodík pro autobusy. Samozřejmě ty dva velké projekty v OZO stoprocentně budou umožňovat využít energetický odpad v našem kraji.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jaká je situace v Dětmarovicích, kde má vzniknout jeden z prvních modulárních reaktorů v ČR?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Už tady bylo, že Dětmarovice jedou zatím na řekněme hodně velký výkon. Byl jsem tam minulý týden, byly tři kotle. Takže až do roku 2026 mají životnosti kotlů, můžou spalovat uhlí spolu s přimíchanými kaly. Pak se zvažuje, co bude dál, jestli tam bude paroplynka, jestli tam bude reaktor. Co je asi jisté, že tam nebude ta spalovna toho odpadu, jak se uvažovalo, že by se tříděný odpad spaloval v Dětmarovicích, tento projekt určitě padnul.

Tomáš Tikal, TV Polar: Hodně jste sázeli nebo sázíte stále na komunitní energetiku. Říkal jste, že ještě k tomu není administrativa. Máte nějaké informace, kdy by se to mohlo opravdu rozjet?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Intenzivně sledujeme, spolupracujeme s ministerstvem průmyslu, které pracují s tím sběrným místem. My jsme sami dávali připomínky k tomu zákonu. Mám zprávy, že se snad se všemi vypořádali tak, aby k 1. 1. příštího roku bylo to sdílení elektřiny legální i uvnitř obce. Ale obcím říkáme pojďme do toho už teď, protože ta legislativa tady bude za poslední zemí Evropy, která to nemá. Pevně věřím, že k 1. 1. příštího roku to bude možné a legální.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak se vám daří energetická osvěta, jednak mezi městy, obcemi, o tom jsme mluvili, ale i mezi občany a dalšími organizacemi?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Jak to předtím nikdo neřešil, dneska to řeší všichni, což je dobře, protože nejvíc se dá ušetřit na té elektřině nebo na té energii, kterou nespotřebuju. Takže je vidět, že opravdu ty jednoduché úspory jako zavírat okna, mít ventil rádiově řízený. To jsou věci, na které slyší skoro všichni a jsou to návratnosti řekněme v řádech měsíců. Takže opravdu školy, školky se na nás obracejí s tím, jak to dělat. My jim poradíme a většinou si nestěžují, že by to nebylo efektivní.

Tomáš Tikal, TV Polar: Televize Polar nejraději přináší pozitivní zprávy, jaká by byla ta na závěr?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Určitě využijme toho, co tady v tom kraji máme. Máme tady toho hodně, šetřeme, co můžeme šetřit a čekejme spolu na jádro.

Tomáš Tikal, TV Polar: Mimořádné vydání pořadu Energie a kraj speciál vyčerpalo svých třicet minut. Děkujeme za přízeň a přejeme léto plné životní energie. Na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Energie a kraj
10. června 2023, 17:13

Tomáš Tikal, TV Polar: Dobrý den, jsem rád, že jste si našli čas na magazín Televize Polar Energie a kraj speciál. Třicet zpravodajských minut budeme věnovat Centru veřejných energetiků. Založíme společně Energetické centrum v Kopřivnici, navštívíme seminář pro zástupce měst a obcí v Ostravě a nakonec si budeme povídat s náměstkem hejtmana Moravskoslezského kraje panem Jakubem Unuckou. Zkušenosti z provozu více než tisícovky veřejných budov, návrhy okamžitých úsporných opatření i investic do nových technologií a také šance zapojit se do tzv. komunitní energetiky. Zástupci krajského Moravskoslezského energetického centra se setkávají s primátory a starosty měst a obcí Moravskoslezského kraje a informují je o možnostech, jak ušetřit na energiích. Vzniká centrum veřejných energetiků.

Tomáš Tikal, TV Polar: Centrum veřejných energetiků, přispěje k transformaci aktivních komunikací s cílovými skupinami z Moravskoslezského kraje v oblasti energetického managementu, projednáváním předložených návrhů klientů o optimálních energetických opatřeních pro objekty s kombinací různých technologií, poradenstvím v oblasti využívání finančních nástrojů, sledováním trendů, inovací a jejich implementací do praxe, osvětou ke zvyšování povědomí o nutnosti transformace energetiky s ohledem na udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí a klimatu.

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Centrum veřejných energetiků bude součástí našeho Moravskoslezského energetického centra. Bude to oddělení, které ale bude čítat prakticky stejné množství zaměstnanců jako v samotném Moravskoslezském energetickém centrum, protože ten rozsah je široký. Nicméně bude obsahovat všechny činnosti, které ta ostatní oddělení dělají, to znamená od energetických úspor po opatření a samozřejmě i zmiňovanou čistou mobilitu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Vy jste rozjeli také zdarma projekt energetického poradenství městům a obcím. Ten pilotní projekt začal v Třinci tak, jak se od té doby posunul?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: On se od té doby posunul tak, že v Třinci jsme byli v lednu. To znamená, máme tam už dneska pobočku, máme tam i člověka. Druhé otevřené pracoviště bylo ve Frenštátě v měsíci březnu. Začínají první pilotní projekty, to znamená, začali jsme nějakými analýzami. V měsíci březnu, kdy byl otevřen Frenštát, tam už jsme se přímo domluvili na konkrétním projektu Základní umělecké školy a montáží fotovoltaiky, popřípadě propojení dalších budov v rámci komunitní energetiky. No a dnes jsme tady v Kopřivnici. To znamená, chceme s tím projektem pokračovat dál, až po celém regionu Moravskoslezského kraje.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jaké jsou první ohlasy z Třince a z Frenštátu?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: samozřejmě, že ty ohlasy ze začátku byly smíšené, to znamená, nikdo nevěděl, co si pod tím má představit, ale po těch schůzkách a zkušenostech už jsme de facto na jedné vlně. Nicméně ta práce těch úřadů je trošku složitější, protože sami nevěděli čím dříve by měli začít, bylo to na ně moc. To znamená, potřebujeme udělat nějaký strukturovaný pořádek a víceméně začít od nuly v některých případech.

Tomáš Tikal, TV Polar: Proč jste jako třetí místo vybrali Kopřivnici?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Je to hlavně dáno tím, že my dneska provádíme výběr zaměstnanců a jsme zcela závislí, v jakém regionu se nám zhruba ti zaměstnanci přihlásí. Pak provádíme jejich několikatýdenní zácvik. Potom je instalujeme přímo v těch střediscích. Takže popravdě to je jeden z hlavních důvodů.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak to vypadá s požadavky měst a obcí? Co nejčastěji požadují?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Dneska to ukazuje i situace. Ty energie se sice uklidnily na nějaké hladině, myslím teď hlavně plyn, tedy topení a elektrická energie. Nicméně ty požadavky jsou spíše zaměřené na výhodný nákup elektrické energie. Potom tím, co dneska zase na trhu jede, to znamená, je to komoditní energetika a jsou to fotovoltaické zdroje. Která další města máte v plánu? Nechtěl bych to úplně prozrazovat, nicméně je to oblast řekněme Novojičínska a potom Jablunkovska.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak se osvědčuje pozice energetického poradce umístěného přímo na magistrátu a obecních úřadech?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Osvědčuje se myslím, že dobře, protože ten člověk je přímo po ruce. I tady v Kopřivnici s panem starostou jsme se domluvili na tom, že ten člověk bude sedět přímo vedle energetika. To znamená, chceme, aby byli poblíž těm pracovníkům, kteří ty úkoly dělají.

Tomáš Tikal, TV Polar: Bez systematické pomoci odborníků není možné nastartovat změnu směrem k čistější, inovativnější a odolnější energetice.

Tomáš Tikal, TV Polar: Po Třinci a Frenštátě pod Radhoštěm vzniklo další energetické centrum v Kopřivnici. Byli jsme u toho.

Tomáš Tikal, TV Polar: Kopřivnice je další v řadě měst v Moravskoslezském kraji, která využila nabídku Centra veřejných energetiků a založila přímo na svém úřadě bezplatné energetické poradenství, i když začátky jednoduché nebyly.

Adam Hanus (Krásná Kopřivnice), starosta Kopřivnice: My jsme zažili to, že vyzváněl telefon, nabídka od nějakého Moravskoslezského energetického centra, že by se s námi chtělo sejít. Vyhodnotili jsme to tak, že zase někdo nabízí levné energie. Poděkovali jsme slušně a že se teda ozveme, ale na valné hromadě místní akční skupiny Lašsko, která se stará také nejen o města v ORP, ale různé spolky, jsme byli osloveni, jestli už jsme mluvili s panem Rožnovský. Říkal jsem si: "Rožnovský, to mi něco říká." Spojil jsem si to a poprosil jsem tedy kolegu místostarostu a asistentku, aby domluvili schůzku. Na té schůzce jsme pochopili, že ten záměr je velice výhodný nejenom pro nás, pro město, kdy můžeme v rámci know-how Moravskoslezského energetického centra získat a sdílet zkušenosti v rámci úspor a energetických opatření. Hlavně ale, že můžeme poskytnout službu obcím v našem ORP, kdy mnohdy nemají tak velký aparát a úřad jako třeba si může dovolit Kopřivnice. Mnohdy to stojí na starostovi asistence anebo údržbářích. Takže tady vidím velikou přidanou hodnotu v tom, že budeme mít v moci energetika určeného pro tyto obce, aniž bychom museli vyčlenit ze služby našeho energetika městského. Pokud se tady ti dva odborníci spojí a pomůžou těm obcím, případně i objektům v našem městě, připravit optimalizace a úspory v rámci energetiky, doporučení, jak vůbec s tím nakládat, bude to úspěch pro všechny a děkujeme za tu příležitost. My teďka čekáme na výsledky energetického auditu, který jsme si zadali. Ten by měl konkretizovat úspory a opatření, které jsme schopni na našich budovách dělat. V těchto dnech jsme vysoutěžili firmu, která nám zpracuje energetickou koncepci. Na základě toho budeme postupovat v rámci veškerých projektů nových, plánovaných oprav, rekonstrukcí tak, abychom byli soběstačný v mnoha případech, abychom opravdu vyzkoušeli tu možnost sdílení komunitní energie. Slibujeme si od toho, že tyhle věci, které fungují v jiných městech, které fungují na objektech kraje, můžeme aplikovat i u nás.

Tomáš Tikal, TV Polar: Centrum veřejných energetiků pomůže obcím odpovědět na nejrůznější otázky a na konkrétních projektech ukáže, jak vše může fungovat. Optimalizace jističů na střední škole v Kopřivnici, vytápění tepelnými čerpadly v novém muzeu Tatry anebo nová fotovoltaika na střeše Domova pro seniory Hortenzie ve Frenštátě pod Radhoštěm. To jsou místa v Moravskoslezském kraji, kde už konkrétní projekty Moravskoslezského energetického centra a obcí šetří desetitisíce korun.

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Je doba sdílení, sdílíme kola, sdílíme auta, sdílíme všechno možné, tudíž my chceme se starosty sdílet informace. Informace o tom, jak se dá šetřit a jak se dají vydělat i peníze na energetice. Kraj vlastní více než tisíc dvě stě budov a samozřejmě uřídit energetiku v těch budovách není úplně jednoduché. Proto kraj založil Moravskoslezské energetické centrum, které se o ty budovy stará a daří se opravdu šetřit. Daří se šetřit jednotky i desítky milionů korun na energiích. Dneska jsme si tady dobyli Kopřivnicko a Frenštátsko. Viděli jsme tři projekty, které šetří dohromady tuším milion a půl ročně. Když to jsou nějaké kogenerační jednotky, ať už to jsou fotovoltaika nebo přímo tady v Kopřivnici úplně jednoduchá věc, jak se dají sloučit elektro odběrné místa do jednoho. Dá se takto ušetřit půl miliónu korun ročně jenom na administrativě. Takže to jsou ty zkušenosti, které chceme předat obcím. Jsem moc rád, že starostové zatím ty informace chtějí a budu doufat, že to budeme do těch obcí úspěšně přenášet. To, co ještě chci říct, je, že jsme si vědomi, že Ostrava je daleko, takže chceme ty naše odborníky mít nejen v Ostravě, ale chceme je mít jako takové vyslance v jednotlivých ORP. Tady zase poděkuji panu starostovi, který toho našeho člověka nechá sedět u sebe na úřadě vedle energetika, který je ve městě Kopřivnice. Protože principem je to, že město Kopřivnice je samozřejmě velké, tudíž si toho energetika může dovolit, ale ty ostatní obce jsou maličké, takže tam by měl ten energetik být, jaksi "outsourcovaným" naším člověkem. Takže takovýmto způsobem chceme do každého z těch ORP umístit toho našeho člověka. Bude mít na starost plus mínus deset obcí, bude to vycházet, že skutečně bude znát, jak to obec vypadá, co ta obec potřebuje a bude těm obcím k dispozici pořád.

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Kraj prozíravě naše centrum založil někdy v roce 2014, předtím ještě byla Krajská energetická agentura. To znamená, že už v té době si uvědomoval, že má velké množství budov a v těch budovách proteče velké množství energií. Také si uvědomovali to, že ti ředitelé těch příspěvkových organizací se opravdu museli věnovat činnostem, pro které byly zřízeny. To znamená, i ta energetika nebyla úplně jednoduchá a ti, kteří v té branži pracují, zvláště v dnešní době, potvrdí mi to. Není to jenom o tom nákupu energií, ale je to o tom starat se o to budovy, starat se o to zařízení a víceméně kromě toho ještě sledovat legislativu a dokumenty, které se musí zpracovávat. To znamená, že naše organizace, jestli to tak můžu říct, když spojím tu Krajskou energetickou agenturu, má nějaké patnáctileté zkušenosti a ti lidé v rámci toho zaměstnání se nějakým způsobem vyvíjeli. Bylo to o zkušenostech, někdy možná špatných, nicméně my jsme se z toho poučili a i ty lidé v té organizace neustále rostli. Proč jsme přišli na ten nápad centra veřejných energetiků? Víceméně jste na to přišli hlavně vy, protože na různých setkáních my jsme představovali ty naše výsledky, ty naše úspěchy a obce samy požádaly, zda by nemohl existovat projekt tohoto typu. My jsme tedy využili víceméně i té situace, která v současné době je i v rámci transformace energetiky regionů a řekněme i postižených krajů, jak se nazývají, což si v našem kraji nemyslím a spojili jsme i příjemné s užitečným. Chceme poskytovat ty naše zkušenosti, ty naše znalosti a chceme je předávat dál. Musím říct, že co nás spojuje, je hlavně veřejná správa, veřejné budovy i procesy, protože oba dva subjekty, řekněme města i kraje, musí dodržovat zadávání veřejných zakázek. To znamená, že i ty procesy máme už nějakým způsobem zmapované a máme i tady v téhle oblasti zkušenosti.

Tomáš Tikal, TV Polar: Prostřednictvím centra veřejných energetiků kraj pomůže obcím a šéfům příspěvkových organizací připravit návrhy úspor a vychytávek, které lze provést takzvaně od stolu. Nic nestojí, ale ve výsledku nemusí být vůbec malé. Také návrhy větších úsporných energetických balíčků vyžadujících stavební úpravy a delší čas realizace.

Jan Malík (Žijeme Příbor), starosta Příbora: Naše situace je víceméně bych řekl neřešená. Jsme na začátku tím, že se snažíme zmapovat situaci, pasportizovat objekty, které jsou v majetku města a zjistit v jaké jsou kondici.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co očekáváte tedy od spolupráce s Centrem veřejných energetiků?

Jan Malík (Žijeme Příbor), starosta Příbora: Určitě je to důležité pro nějakou vzájemnou diskuzi získat kontakty a možná i jakousi kuchařku, jak postupovat v případě například zažádání o fotovoltaické elektrárny, o navýšení kapacit v místě, kde by byl odběr a možnosti i případné komunitní elektrárny, která ještě v tuto chvíli není zákonem řešena. Takže uvidíme, jestli se třeba v této věci něco posunulo.

Šárka Demlová, starostka Mošnova: U nás v Mošnově zůstává zatím všechno při stejném. Víceméně čekáme na to, až budou nastavena nějaká nová pravidla, co se týče komunitní energetiky a poté se rozhodneme, co dál.

Tomáš Tikal, TV Polar: S čím byste byla spokojená, jak by to mohlo vypadat ve vašem městě třeba za pět let?

Šárka Demlová, starostka Mošnova: Uvidíme, jak se bude vyvíjet dál situace s průmyslovou zónou, jestli se nám nabídnou nějaké plochy třeba pro fotovoltaiku tam, anebo uvažujeme, že bychom potom zřídili na našich veřejných budovách fotovoltaické elektrárny a že bychom potom použili tu energii dál.

Tomáš Tikal, TV Polar: Energetici budou schopní navrhnout také investice do technologií, které nejen šetří, ale i vydělávají. Nebo zapojení obcí a jejich organizací do energetických komunit pro sdílení energií.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak už jste slyšeli, Moravskoslezské energetické centrum založilo Centrum veřejných energetiků a pořádá pravidelné semináře pro primátory a starosty měst a obcí z našeho kraje, aby nabídlo svou pomoc v době energetické krize. My jsme navštívili seminář v ostravském hotelu Clarion.

Tomáš Tikal, TV Polar: Cílem těchto seminářů jsou energetické úspory. Témata vybírají sama města a obce. Tématem posledního semináře byl energetický management, jak správně evidovat spotřeby energií, jak vytvářet úspory a také komunitní energetika a zapojení obnovitelných zdrojů energií v rámci veřejné správy.

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: My vycházíme z posledního semináře a dali jsme si zpětnou vazbu, tedy tak, jak to starostové a starostky viděli. Zároveň jsme už pořádali nějaké, řekněme poradenské konzultace a v rámci těch konzultací ta témata takhle vyplývala. Takže my jsme na základě těch stěžejních témat ta témata dneska upřednostnili, jedná se o energetický management a komunitní energetiku.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jaké bude to Vaše hlavní sdělení?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Moje hlavní sdělení bude víceméně v tom, že chci ukázat, jak vypadají dneska ceny energií. To znamená, že nesmíme podléhat tomu, že dneska energie klesají. Řekněme ale, že v rámci téhle dekády ta energie bude na nějaké úrovni a že je potřeba dále šetřit, evidovat a samozřejmě vytvářet prostor pro obnovitelné zdroje energie.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak byste charakterizoval postoj Moravskoslezského kraje tady k tomu energetickému managementu?

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: Postoj Moravskoslezského kraje je v tom, že prakticky my už energetické úspory vytváříme zhruba někdy od roku 2012. Máme nějaké čtyřleté plány a v rámci těch čtyřletých plánu se nám podařilo ušetřit zhruba 120 milionů v rámci těch čtyř let. Moravskoslezský kraj samozřejmě úspory na budovách dělá, včetně zapojení těch obnovitelných zdrojů energií. To znamená prakticky ty zkušenosti, které máme, využívá.

Tomáš Tikal, TV Polar: V současné době se v České republice velmi pečlivě připravuje legislativní rámec k tzv. komunitní energetice.

Hana Sotoniaková, Frank Bold: Cílem té právní úpravy je umožnit samosprávám, podnikatelům v obci a občanům, aby mezi sebou sdíleli elektřinu v tzv. energetických společenstvích. Hlavním smyslem je snížit si účty za elektřinu. Samosprávy se už nyní v regionu na toto velmi pečlivě připravují a cílem dnešního semináře je také to, aby mezi sebou sdíleli zkušenosti a aby každý neobjevoval kolo nebo Ameriku. My společně s Moravskoslezským energetickým centrem a Moravskoslezským krajem připravujeme legislativní řešení tak, aby obce v budoucnu měly komunitní energetiku lehčí a více usnadněnou.

Tomáš Tikal, TV Polar: Kdy bude ta administrativa kompletně připravena?

Hana Sotoniaková, Frank Bold: Věříme tomu, že ten zákon zvaný LEX OZE II půjde do Poslanecké sněmovny už nyní před prázdninami a realistické je, že bude schvalován někdy v průběhu podzimu 2023. Obce, podnikatelé, občané se na to mohou už nyní připravovat a už nyní jsou takové pilotní projekty těch samospráv, které mají zájem být na komunitní energetiku připraveny.

Tomáš Tikal, TV Polar: Znamená to, že budete, ať už občanům, obcím nebo organizacím, připravovat ten právní servis? Bude to přichystáno tak, že oni to mohou využít?

Šárka Demlová, starostka Mošnova: Snažíme se připravit několik variant právě ve spolupráci s Moravskoslezským energetickým centrem, protože se komunitní energetice odborně dlouhodobě věnujeme. Snažíme se je připravit tak, aby ty varianty, jak bude obec připravená a v jakém kroku připravenosti bude, aby je mohla jako využít a okamžitě, kdy se bude cítit připravena, začít ty projekty realizovat.

Tomáš Tikal, TV Polar: Fungující ukázkou komunitní energetiky je projekt v Mikolajicích na Opavsku.

Martin Krupa, bývalý starosta Mikolajic: Podstata je v podstatě v založení komunity. Komunitní spojení budov, kde jsme vytvořili microgrid mezi budovami, to znamená, spojili jsme tři budovy společně nejenom elektricky, ale i tepelně. V tom roce 2018 jsme použili spojení všech technologií, které byly dostupné tehdy na trhu. To znamená fotovoltaiku, baterie, kogeneraci a kogeneraci zvláštní, my máme kogeneraci na pelety, to znamená na OZE. Plus spojení těch budov, sjednocení jističů, všechny možnosti, které byly na trhu, využili jsme a spojili dohromady.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak vám to funguje?

Martin Krupa, bývalý starosta Mikolajic: Funguje to skvěle. My jsme dneska už za splacením toho toho projektu. To znamená, dneska už šetříme sto procent těch investic, které jsme vložili.

Tomáš Tikal, TV Polar: Sbírat informace na seminář přišli také zástupci mnohem větších měst.

Jan Pekař (ODS), místostarosta Českého Těšína: My máme jednoho dominantního dodavatele energie. Je to městská společnost Teplo Těšín, takže v rámci jejích aktivit se snažíme přemýšlet o nějaké budoucí možnosti využití, ať už to je komunitní energetika, alternativní zdroje a podobně. Plus samozřejmě tím, že jsme blízko Třince, pořád je ve hře už kdysi zmiňovaný projekt dálkového teplovodu, respektive horkovodu. Takže v podstatě snažíme se najít nějaký optimální mix k tomu, abychom se stali, řekněme nějakým stabilním dodavatelem tepla pro občany za nějakou stabilní cenu. Očekávám právě, že tady na tomhle semináři se dozvím o dalších možnostech nebo alespoň o možnostech financování těch už možností známých.

Jan Dekický (ODS), místostarosta MO Ostrava - Poruba: My v městském obvodě Poruba se celkem dlouhou dobu se zabýváme energetickými úsporami, ale i jakousi, řekněme energetickou autonomií, protože v reakci na krizi, která se v energetice poslední měsíce a možná už roky děje, chceme občanům nabídnout možnost mít levnější energie, a hlavně mít jistý zdroj energie. Dnes na tom semináři jeden z bloků je komunitní energetika, což je něco, co nás zajímá. Máme spoustu budov, kde jsme schopni energii vyrábět. Ne vždycky jsme ji schopni v tom daném čase tam i spotřebovat a tohle je téma, které by nám mohlo pomoct naši situaci vyřešit.

Alexandr Pokorný, energetik města Frýdek-Místek: My jsme začali v roce 2019 uvažovat o tom, že začneme mít energetický management a potřebovali jsme sofistikovaný program, abychom mohli sledovat budovy, kterých máme 144 a zhruba nějakých 700 odběrných míst. Takže jsme se rozhodli pro program, který bude pro nás sofistikovaný a udělali jsme dobře, protože potom, když máme nějakou dotaci, lépe se nám dokládají ty energetické úspory.

Tomáš Tikal, TV Polar: Své informace především k dotacím přinesl na seminář také Moravskoslezský kraj.

Pavla Sliwková, projektová manažerka, KÚ MS kraje: Já se zaměřím právě na nabídky Moravskoslezského kraje, v rámci kterých jsme si stanovili, že chceme neustále zlepšovat životní prostředí. Právě obce a města nám můžou výrazně pomoct realizací zelených a úsporných projektů. Mým cílem je dneska informovat o dotačních příležitostech z evropských, národních i krajských dotačních zdrojů, aby právě obce tyto prostředky využily a projekty realizovaly.

Tomáš Tikal, TV Polar: Další seminář Moravskoslezského energetického centra je v plánu na podzim letošního roku.

Tomáš Tikal, TV Polar: V poslední části pořadu Energie a kraj speciál vyzpovídáme náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje Jakuba Unucku. V čem může kraj pomoci v době energetické krize? Jak hodnotí práci Moravskoslezského energetického centra? Odpovědi uslyšíte v následujícím rozhovoru.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak hodnotíte v současné složité energetické situaci fungování organizací, jako je Moravskoslezské energetické centrum a dalších?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Vyplácí se nám investice z minulosti, protože ty úspory, které MEC přinášejí, jsou v řádech milionů a milionů korun. Zatímco když před rokem se ušetřilo procento z těch energií, bylo to na dvě sanitky, dneska už je každé procento, které ušetříme, čtyři sanitky. Takže opravdu ty úspory jsou super. Dneska jsme navštívili tady na Kopřivnicku tři místa, které dohromady šetří ročně milion a půl, takže má to smysl. To jsou právě ty zkušenosti a znalosti, které chceme sdílet i s obcemi. Proto máme Centrum veřejných energetiků.

Tomáš Tikal, TV Polar: Na to jsem se chtěl zeptat, proč vzniklo a kdo všechno v něm bude fungovat?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Chtěli bychom umožnit starostům, aby nemuseli jezdit do Ostravy za námi, ale abychom my měli své vyslance v těch jednotlivých obcích. Ne v každé z 300 obcí, ale v těch velkých, v těch ORP, obcích s rozšířenou působností. Aby ten člověk je znal, aby věděl, že v Klimkovicích je to, v Bravanticích je to, v Bílově je to, takže ten člověk bude sedět těm starostům na blízku. Většinou to vychází jeden ten člověk na deset obcí, takže opravdu co 14 dní může věnovat den konkrétní obci a řešit s nimi ty otázky, které jsou na stole: zateplit, nezateplit?Soláry, nesoláry? Spolupracovat s nějakou firmou, nespolupracovat? Takže to jsou ti naši vyslanci energetičtí, to je ta pavučina těch energetiků po kraji. Uvidíme, jak se to bude vyvíjet. Ty první dva, kteří jsou v Třinci a ve Frenštátě, opravdu si nemůžou stěžovat na nezájem a makají na plné pecky.

Tomáš Tikal, TV Polar: V čem ještě spočívá ten servis, který chcete poskytovat obcím a městům?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Je to ve dvou oblastech. První je ušetřit, to znamená podívat se na distribuční sazby, podívat se, kolik trafaček je a řekněme, že od stolu něco škrtnout a ušetřit peníze. To je první oblast. Ta druhá je kam investovat. Udělat kogeneraci, vyplatí se to, nevyplatí se to? Udělat bioplynku s kolegou, který tady má družstvo. Vyplatí se, nevyplatí se? Tím už přecházíme do té třetí oblasti, to je komunitní energetika. Zatím teda téma, které tady není na stole, protože není zákon, ale je to téma, které všude v Evropě je, opravdu hýbe obcemi. Obce mají možnost díky tomu ušetřit neskutečné peníze. Nejenom samotná obec, ale i občané. Pokud si budeme sdílet elektřinu uvnitř obce. To bude ten druhý pilíř toho poradenství, jak udělat to společenství energetické tak, aby bylo výhodné pro všechny, aby bylo legální a aby vydělávalo.

Tomáš Tikal, TV Polar: Co byste udělal jako starosta Vy? Jaké by byly ty kroky?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: První věc je opravdu podívat se, co spaluji nebo kam jdou ty moje peníze. Opravdu drtivá většina obcí ani neví kolik platí za elektřinu, neví kolik platí za plyn, protože něco je ve škole, něco ve školce. První je tedy ta inventura, podívat se na tu inventuru, podívat se kolik to dělá každý měsíc, podívat se, jestli se netopí někde zbytečně. Potom jsou to takové jednotlivé věci typu ventily ve škole, výměna kotle, jednoduché věci, záležitost několika málo dnů a můžou pak přinést velké peníze. Teprve druhá věc je podívat se na tu fotovoltaiku, podívat se na jiná tepelná čerpadla, což už je věc, která je na několik měsíců, případně několik let. To, co my nabízíme jako kraj těm starostům a to, co mi by jako starostovi ušetřilo šílený čas je, že nabízíme vzorové smlouvy. Jednak teda na výběrové řízení na fotovoltaiku a potom na samotný provoz té fotovoltaiky ve čtyřech různých modelech a starosta si může vybrat, který zvolí.

Tomáš Tikal, TV Polar: Berete inspiraci v jiných krajích nebo třeba zemích?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Zatím teda spíše berou inspirace jiné kraje u nás, protože jak Olomoucký, Ústecký kraj kopíruje naše centrum energetické, ale díváme se samozřejmě ven, díváme se tam, kde ty energetické společenství fungují. Díváme se do Německa nebo do těch zemí, které jsou řekněme Německo, Dánsko, kde to funguje. Byť víme, že nemáme jejich podmínky, nemáme moře, nemáme offshore, nemáme vítr, ale máme dolní plyn, máme tady skládky. To jsou všechno energie, které jsou uložené generace dopředu, pojďme je teďka využít a překlenout tu dobu, než bude jádro.

Tomáš Tikal, TV Polar: O využití těchto zdrojů jste uvažovali už před časem. Posunulo se to nějak?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Posouvá se to. V tuto chvíli se finišuje s projektem zpracování uhelných kalů jinak než spalováním předtím. Bavíme se s těmi firmami, které mají důlní metan, jak ho měnit na vodík pro autobusy. Samozřejmě ty dva velké projekty v OZO stoprocentně budou umožňovat využít energetický odpad v našem kraji.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jaká je situace v Dětmarovicích, kde má vzniknout jeden z prvních modulárních reaktorů v ČR?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Už tady bylo, že Dětmarovice jedou zatím na řekněme hodně velký výkon. Byl jsem tam minulý týden, byly tři kotle. Takže až do roku 2026 mají životnosti kotlů, můžou spalovat uhlí spolu s přimíchanými kaly. Pak se zvažuje, co bude dál, jestli tam bude paroplynka, jestli tam bude reaktor. Co je asi jisté, že tam nebude ta spalovna toho odpadu, jak se uvažovalo, že by se tříděný odpad spaloval v Dětmarovicích, tento projekt určitě padnul.

Tomáš Tikal, TV Polar: Hodně jste sázeli nebo sázíte stále na komunitní energetiku. Říkal jste, že ještě k tomu není administrativa. Máte nějaké informace, kdy by se to mohlo opravdu rozjet?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Intenzivně sledujeme, spolupracujeme s ministerstvem průmyslu, které pracují s tím sběrným místem. My jsme sami dávali připomínky k tomu zákonu. Mám zprávy, že se snad se všemi vypořádali tak, aby k 1. 1. příštího roku bylo to sdílení elektřiny legální i uvnitř obce. Ale obcím říkáme pojďme do toho už teď, protože ta legislativa tady bude za poslední zemí Evropy, která to nemá. Pevně věřím, že k 1. 1. příštího roku to bude možné a legální.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak se vám daří energetická osvěta, jednak mezi městy, obcemi, o tom jsme mluvili, ale i mezi občany a dalšími organizacemi?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Jak to předtím nikdo neřešil, dneska to řeší všichni, což je dobře, protože nejvíc se dá ušetřit na té elektřině nebo na té energii, kterou nespotřebuju. Takže je vidět, že opravdu ty jednoduché úspory jako zavírat okna, mít ventil rádiově řízený. To jsou věci, na které slyší skoro všichni a jsou to návratnosti řekněme v řádech měsíců. Takže opravdu školy, školky se na nás obracejí s tím, jak to dělat. My jim poradíme a většinou si nestěžují, že by to nebylo efektivní.

Tomáš Tikal, TV Polar: Televize Polar nejraději přináší pozitivní zprávy, jaká by byla ta na závěr?

Jakub Unucka (ODS), 1. náměstek hejtmana MS kraje: Určitě využijme toho, co tady v tom kraji máme. Máme tady toho hodně, šetřeme, co můžeme šetřit a čekejme spolu na jádro.

Tomáš Tikal, TV Polar: Mimořádné vydání pořadu Energie a kraj speciál vyčerpalo svých třicet minut. Děkujeme za přízeň a přejeme léto plné životní energie. Na viděnou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/energie-a-kraj/energie-a-kraj-10-06-2023-17-13