Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Energie a kraj

Energie a kraj

  • Odborníci na vodík se sešli na Sepetné
  • Vytápění propanem ze zásobníku se rozšiřuje
  • Rozhovor s Františkem Petrovičem, expertem na fotovoltaické elektrárny

Dobrý den, TV Polar vás pravidelně informuje o novinkách v energetice v magazínu Energie a kraj. Tentokrát začneme na Sepetné, kde se sešli odborníci na vodík, podíváme se okénkem do světa a nakonec si budeme povídat s expertem na fotovoltaické elektrárny.

Odborníci na vodík se sešli na Sepetné

Konference Energetika a životní prostředí v beskydské Sepetné má už svou tradici. V letošním roce se zaměřila mimo jiné na vodíkové technologie.

Tadeáš Ochodek, VEC, CEET, VŠB-TU Ostrava: „Konference soustřeďuje regionální i celostátní partnery v oblasti moderní energetiky. Aby všichni věděli, jakým směrem se ubíráme. Prezentují se tady i průmysloví partneři, protože například ve vodíkových technologiích je ten vývoj velmi rychlý.“

Svou prezentaci měl na konferenci i MS kraj, konkrétně prostřednictvím zástupců MS energetického centra.

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: „Vybrali jsme témata, která pomohou vyřešit situaci v MS kraji. Tentokrát jsme se zaměřili na vodík a k tomu je i naše prezentace. Odkloňujeme se od uhlí a chceme využívat vodík jako jeden z čistých zdrojů.“

Informace o reálných projektech přednesli na konferenci zástupci průmyslových firem, které vidí v rozvoji vodíkových technologií budoucnost MS kraje.

Vytápění propanem ze zásobníku se rozšiřuje

Na odstávku starých nevyhovujících kotlů zbývá necelý rok. Energetická krize zamíchala kartami tak, že vytápění čistým propanem ze zásobníku může leckteré domácnosti dávat větší smysl než tuhá paliva nebo zemní plyn, nemluvě o velmi drahé elektřině. Instalace propanového zásobníku je totiž mnohdy levnější než nová plynová přípojka.

Statistiky ukazují, že mezi zákazníky odebírajícími kapalný propan je velký podíl lidí v důchodovém věku, kteří preferují výkonný zdroj tepla s minimálními nároky na obsluhu. Vytápění plynem dodávaným do zásobníku – jedná se o zkapalněný propan (LPG) – se vždy uplatňovalo zejména tam, kde nebyla dostupná přípojka zemního plynu. V posledních letech se však situace výrazně změnila a cenově stabilní LPG, které se během plynové krize ani nedotklo stropu, jenž musel být zaveden pro zemní plyn, se stává zajímavým zdrojem energie pro širší okruh zákazníků. Z výsledků Sčítání lidu, domů a bytů 2021 vyplývá, že vytápění plynem ze zásobníku využívá v Česku asi 23 tisíc domácností. Zdaleka tedy nejde jen o odlehlé horské lokality nebo příhraniční oblasti.

Přestože je Česko poměrně hustě plynofikované, např. v kraji Středočeském nebo Jihočeském jsou dle Českého statistického úřadu okresy, kde nemá možnost se připojit k distribuční soustavě zemního plynu okolo tří čtvrtin obcí. Tam, kde je plyn zaveden, může být zbudování zcela nové plynové přípojky nákladově zcela neakceptovatelné a lidem se nezřídka vyplatí spíše investovat do instalace zásobníku na zkapalněný propan.

Podle údajů České asociace LPG se cena propanu v posledních dvou letech pohybovala někde mezi 2 a 3 korunami za kilowatthodinu, a to včetně DPH, dopravy i distribučních poplatků. Jde tedy o diametrálně odlišnou situaci než u zemního plynu nebo elektřiny. V posledních měsících navíc koncová cena čistého propanu dodávaného do zásobníku klesla na úroveň okolo 2,4 Kč/kWh. Zlevňovala i elektřina, dle podzimních ceníků nabízí největší dodavatelé ceny pod vládním stropem. Stále se však jedná o částky někde mezi 4 a 5 korunami za kilowatthodinu, a to bez DPH a dalších poplatků souvisejících s dodávkou elektřiny.

Cena ale není jediný důvod, proč roste význam propanového vytápění. Na odstávku starých neekologických kotlů 1. a 2. emisní třídy už nezbývá ani rok. Pro mnoho domácností ve starších a energeticky více náročných domech nebude třeba tepelné čerpadlo, které je jinak vysoce efektivním zdrojem energie, optimální volbou. Starší hůře zateplené objekty dobře vytopí právě plyn, ať už ten zemní nebo LPG. Mnozí senioři se také stěhují z města třeba do bývalých rekreačních objektů, které nejsou dobře izolovány a mohou být v oblastech se slabou přípojkou elektřiny. Často tam jsou i celoročně, protože vzhledem k nedostupnosti městských bytů pro mladé lidi přenechají rodiče svůj stávající byt potomkům a stěhují se ‚na chatu.“

Dalším hlediskem jsou pak nároky na obsluhu. Pro mnoho starších lidí je nutnost výměny starého kotle také příležitostí zbavit se „špinavého“ zdroje tepla i námahy s nezbytnou přípravou a skladováním paliva. V takovém případě je plyn ideální volbou a statistiky společnosti Primagas potvrzují, že více než polovina odběratelů topného propanu jsou zákazníci ve věkové skupině 60 a více let.

Navzdory zakořeněnému mýtu o drahém LPG se tak ukazuje, že vytápění kapalným propanem ze zásobníku se stalo plnohodnotnou alternativou ostatních zdrojů energie, cenově přijatelnou i pro zákazníky, kteří si chtějí dopřát klidné stáří. Výhoda LPG je kromě nezávislosti na distribuční síti (i na Rusku) a stabilní ceny také ve vyšší výhřevnosti.

Rozhovor s Františkem Petrovičem, expertem na fotovoltaické elektrárny

Mnozí z vás možná uvažují o tom, že si na svůj dům nechají nainstalovat fotovoltaickou elektrárnu. Jak ale zvolit tu správnou? A jak vybrat realizační firmu? Možná pro vás budou inspirací následující odpovědi experta na fotovoltaickou elektrárnu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Frýdecko-místecký veletrh dal příležitost energetickým a stavebním firmám prezentovat své výrobky a služby. Kromě toho ale uspořádal také řadu přednášek pro veřejnost. Jedna z nich se týkala fotovoltaických elektráren.

František Petrovič, specialista na fotovoltaické elektrárny: Na dnešní přednášce budu hovořit o tom, jak se doba v rámci fotovoltaiky vyvinula, na co je dnes lepší si dát pozor, jaké jsou možnosti, jaké jsou nové trendy, protože ta první panika, která způsobila velký nárůst poptávek, je sice dobrá a vzniklo z dvou set na osm set firem, ale to s sebou samozřejmě nese svoje problémy. Lidé už teď více zvažují, jestli chtějí do toho peníze dát, protože v médiích se různé věci ukazují, různé firmy krachují a montáž není vždycky fajn. Teď se hodně mluví o komunitním sdílení. Není to vždy všechno tak růžové, jak to vypadá v těch sděleních. Mrzí mě, že i někdy sdělení z vlády jsou kusé nebo chaotické. Dnes jsem se například dozvěděl, že nově bude mít Moravskoslezský kraj 10 % Nové zelené úsporám. To není nově, to už je dlouho po ministerském sdělení.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak byste obhájil fotovoltaiku jako alternativní zdroj v dnešní době?

František Petrovič, specialista na fotovoltaické elektrárny: Prvně bych chtěl říct, každý nemusí mít fotovoltaiku. Když to někde slyší, není to pravda. Fotovoltaika je pro lidi, kterým to dobře zapadne tam, kde to pasuje. Já už jsem byl při prvním fotovoltaického boomu, ale to byli solární baroni a to byli víceméně účetní položky. Bylo to špatně. Nastavení výkupních cen, to všechno tu bylo špatně. Ale zareagovali na to lidi, protože to brali jako příležitost. Dneska s těmi rodinnými domy nebo s koncovými zákazníky je to pro mě mnohem zábavnější, zajímavější, protože se mu hodí ohřev vody fotovoltaikou, někdo potřebuje řešit nákup jindy, než sluníčko svítí. Tam každá fotovoltaika je prostě individuální pro toho člověka. Ale určitě není pro každého, protože někdo, kdo mi řekne "já bych chtěl fotovoltaiku, ale mám plynový kotel, vařím na plynu, ohřívám vodu plynem a elektřiny, mám spotřebu 1,5 megawatt", tak potom mu řeknu "pokud chcete skutečně využít sluníčko, tak třeba do ohřevu vody, ale jinak to smysl nemá", protože ta návratnost by tam nebyla. Byť jsou dneska i nižší pořizovací ceny, což jsem za to rád, jsou i různé stavebnice. Stává se nám potom, že ti nešťastníci, kteří si to dali na střechu, to neumí zapojit. Taky se jim třeba věnujeme, protože pro nás je spokojenost toho zákazníka důležitá.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak byste poradil při výběru firmy realizační, což je ožehavé téma v poslední době?

František Petrovič, specialista na fotovoltaické elektrárny: Je, protože já jsem v tom zainteresovaný, ale určitě je dobře se podívat, odkud ta firma přišla. Tím myslím, že pokud je to firma s historií, co dělala předtím. Jak byl třeba nárůst poptávek po fotovoltaice, tak byl propad dejme tomu v realitním trhu. Neříkám, že je to špatně, když se člověk z této branže vrhne na fotovoltaiku, ale je dobře vědět, jestli třeba ve své minulosti působily čistě. Nebo mnoho instalačních firem vzniklo z řad elektrikářů. To se stávalo právě i v tom prvním fotovoltaickém boomu. Může být, to je v pořádku. Pak je samozřejmě dobře, když ta firma nějakou odbornost má, takže je na to dobře kouknout. Není zárukou ani velká, ani malá firma. Malé firmy, které mají dobrou reklamu, tak dneska mají těch poptávek poměrně méně na úkor těch velkých firem. U velkých firem se například nedávno probírala jedna nejmenovaná firma, tam bychom se mohli skoro domnívat, že to byl až záměr. Těžko říct, mě nepřísluší soudit. Takže určitě se zdravým rozumem se nenechat dobrými řečmi obchodního zástupce zlákat. Je dobře si nechat udělat dvě, tři, čtyři nabídky, protože dneska není problém sehnat pět firem na jednoho poptávajícího, to problém není a vyhodnotit to, kouknout se. Zkrátka když už někdo tu fotovoltaiku chce, tak holt bude se muset stát alespoň trošičku informovaným. Bez těch informací to nejde.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak si myslíte, že bude situace vypadat třeba v roce 2030 co se fotovoltaiky v ČR týká?

František Petrovič, specialista na fotovoltaické elektrárny: Křišťálovou kouli nemáme nikdo, ale jsou tu dva takové proudy, které jdou trošičku proti sobě. Jednak je samozřejmě dotační podpora, jak mi bylo řečeno tady na krajském pracovišti v Ostravě, tak až do toho roku 2030 by měla být fotovoltaika podporována. To je proud na podporu, aby lidi chtěli. A potom druhá věc je kapacita distribuční soustavy, protože ta není nevyčerpatelná. Například z mojí interní databáze v loňském roce jsem zaznamenal zhruba sedm procent případů našich klientů, kteří měli tzv. smlouvu o smlouvě budoucí. To znamená, ČEZ jim musel posílit přípojku a v tomto roce, teda v těch prvních pěti měsících, už je těch procent dvanáct. Takže ten nárůst těch hůře použitelných elektráren je a bude to vzrůstat. Do budoucna to bude tak, že ano, že distributor řekne ano, můžete si pořídit fotovoltaickou elektrárnu, ale nesmí vám do sítě nic přetékat. Takže to maximální využití nebo správné nakonfigurovaní elektrárny bude zásadní.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Energie a kraj
19. října 2023, 17:13

Dobrý den, TV Polar vás pravidelně informuje o novinkách v energetice v magazínu Energie a kraj. Tentokrát začneme na Sepetné, kde se sešli odborníci na vodík, podíváme se okénkem do světa a nakonec si budeme povídat s expertem na fotovoltaické elektrárny.

Odborníci na vodík se sešli na Sepetné

Konference Energetika a životní prostředí v beskydské Sepetné má už svou tradici. V letošním roce se zaměřila mimo jiné na vodíkové technologie.

Tadeáš Ochodek, VEC, CEET, VŠB-TU Ostrava: „Konference soustřeďuje regionální i celostátní partnery v oblasti moderní energetiky. Aby všichni věděli, jakým směrem se ubíráme. Prezentují se tady i průmysloví partneři, protože například ve vodíkových technologiích je ten vývoj velmi rychlý.“

Svou prezentaci měl na konferenci i MS kraj, konkrétně prostřednictvím zástupců MS energetického centra.

Rostislav Rožnovský, ředitel MS energetického centra: „Vybrali jsme témata, která pomohou vyřešit situaci v MS kraji. Tentokrát jsme se zaměřili na vodík a k tomu je i naše prezentace. Odkloňujeme se od uhlí a chceme využívat vodík jako jeden z čistých zdrojů.“

Informace o reálných projektech přednesli na konferenci zástupci průmyslových firem, které vidí v rozvoji vodíkových technologií budoucnost MS kraje.

Vytápění propanem ze zásobníku se rozšiřuje

Na odstávku starých nevyhovujících kotlů zbývá necelý rok. Energetická krize zamíchala kartami tak, že vytápění čistým propanem ze zásobníku může leckteré domácnosti dávat větší smysl než tuhá paliva nebo zemní plyn, nemluvě o velmi drahé elektřině. Instalace propanového zásobníku je totiž mnohdy levnější než nová plynová přípojka.

Statistiky ukazují, že mezi zákazníky odebírajícími kapalný propan je velký podíl lidí v důchodovém věku, kteří preferují výkonný zdroj tepla s minimálními nároky na obsluhu. Vytápění plynem dodávaným do zásobníku – jedná se o zkapalněný propan (LPG) – se vždy uplatňovalo zejména tam, kde nebyla dostupná přípojka zemního plynu. V posledních letech se však situace výrazně změnila a cenově stabilní LPG, které se během plynové krize ani nedotklo stropu, jenž musel být zaveden pro zemní plyn, se stává zajímavým zdrojem energie pro širší okruh zákazníků. Z výsledků Sčítání lidu, domů a bytů 2021 vyplývá, že vytápění plynem ze zásobníku využívá v Česku asi 23 tisíc domácností. Zdaleka tedy nejde jen o odlehlé horské lokality nebo příhraniční oblasti.

Přestože je Česko poměrně hustě plynofikované, např. v kraji Středočeském nebo Jihočeském jsou dle Českého statistického úřadu okresy, kde nemá možnost se připojit k distribuční soustavě zemního plynu okolo tří čtvrtin obcí. Tam, kde je plyn zaveden, může být zbudování zcela nové plynové přípojky nákladově zcela neakceptovatelné a lidem se nezřídka vyplatí spíše investovat do instalace zásobníku na zkapalněný propan.

Podle údajů České asociace LPG se cena propanu v posledních dvou letech pohybovala někde mezi 2 a 3 korunami za kilowatthodinu, a to včetně DPH, dopravy i distribučních poplatků. Jde tedy o diametrálně odlišnou situaci než u zemního plynu nebo elektřiny. V posledních měsících navíc koncová cena čistého propanu dodávaného do zásobníku klesla na úroveň okolo 2,4 Kč/kWh. Zlevňovala i elektřina, dle podzimních ceníků nabízí největší dodavatelé ceny pod vládním stropem. Stále se však jedná o částky někde mezi 4 a 5 korunami za kilowatthodinu, a to bez DPH a dalších poplatků souvisejících s dodávkou elektřiny.

Cena ale není jediný důvod, proč roste význam propanového vytápění. Na odstávku starých neekologických kotlů 1. a 2. emisní třídy už nezbývá ani rok. Pro mnoho domácností ve starších a energeticky více náročných domech nebude třeba tepelné čerpadlo, které je jinak vysoce efektivním zdrojem energie, optimální volbou. Starší hůře zateplené objekty dobře vytopí právě plyn, ať už ten zemní nebo LPG. Mnozí senioři se také stěhují z města třeba do bývalých rekreačních objektů, které nejsou dobře izolovány a mohou být v oblastech se slabou přípojkou elektřiny. Často tam jsou i celoročně, protože vzhledem k nedostupnosti městských bytů pro mladé lidi přenechají rodiče svůj stávající byt potomkům a stěhují se ‚na chatu.“

Dalším hlediskem jsou pak nároky na obsluhu. Pro mnoho starších lidí je nutnost výměny starého kotle také příležitostí zbavit se „špinavého“ zdroje tepla i námahy s nezbytnou přípravou a skladováním paliva. V takovém případě je plyn ideální volbou a statistiky společnosti Primagas potvrzují, že více než polovina odběratelů topného propanu jsou zákazníci ve věkové skupině 60 a více let.

Navzdory zakořeněnému mýtu o drahém LPG se tak ukazuje, že vytápění kapalným propanem ze zásobníku se stalo plnohodnotnou alternativou ostatních zdrojů energie, cenově přijatelnou i pro zákazníky, kteří si chtějí dopřát klidné stáří. Výhoda LPG je kromě nezávislosti na distribuční síti (i na Rusku) a stabilní ceny také ve vyšší výhřevnosti.

Rozhovor s Františkem Petrovičem, expertem na fotovoltaické elektrárny

Mnozí z vás možná uvažují o tom, že si na svůj dům nechají nainstalovat fotovoltaickou elektrárnu. Jak ale zvolit tu správnou? A jak vybrat realizační firmu? Možná pro vás budou inspirací následující odpovědi experta na fotovoltaickou elektrárnu.

Tomáš Tikal, TV Polar: Frýdecko-místecký veletrh dal příležitost energetickým a stavebním firmám prezentovat své výrobky a služby. Kromě toho ale uspořádal také řadu přednášek pro veřejnost. Jedna z nich se týkala fotovoltaických elektráren.

František Petrovič, specialista na fotovoltaické elektrárny: Na dnešní přednášce budu hovořit o tom, jak se doba v rámci fotovoltaiky vyvinula, na co je dnes lepší si dát pozor, jaké jsou možnosti, jaké jsou nové trendy, protože ta první panika, která způsobila velký nárůst poptávek, je sice dobrá a vzniklo z dvou set na osm set firem, ale to s sebou samozřejmě nese svoje problémy. Lidé už teď více zvažují, jestli chtějí do toho peníze dát, protože v médiích se různé věci ukazují, různé firmy krachují a montáž není vždycky fajn. Teď se hodně mluví o komunitním sdílení. Není to vždy všechno tak růžové, jak to vypadá v těch sděleních. Mrzí mě, že i někdy sdělení z vlády jsou kusé nebo chaotické. Dnes jsem se například dozvěděl, že nově bude mít Moravskoslezský kraj 10 % Nové zelené úsporám. To není nově, to už je dlouho po ministerském sdělení.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak byste obhájil fotovoltaiku jako alternativní zdroj v dnešní době?

František Petrovič, specialista na fotovoltaické elektrárny: Prvně bych chtěl říct, každý nemusí mít fotovoltaiku. Když to někde slyší, není to pravda. Fotovoltaika je pro lidi, kterým to dobře zapadne tam, kde to pasuje. Já už jsem byl při prvním fotovoltaického boomu, ale to byli solární baroni a to byli víceméně účetní položky. Bylo to špatně. Nastavení výkupních cen, to všechno tu bylo špatně. Ale zareagovali na to lidi, protože to brali jako příležitost. Dneska s těmi rodinnými domy nebo s koncovými zákazníky je to pro mě mnohem zábavnější, zajímavější, protože se mu hodí ohřev vody fotovoltaikou, někdo potřebuje řešit nákup jindy, než sluníčko svítí. Tam každá fotovoltaika je prostě individuální pro toho člověka. Ale určitě není pro každého, protože někdo, kdo mi řekne "já bych chtěl fotovoltaiku, ale mám plynový kotel, vařím na plynu, ohřívám vodu plynem a elektřiny, mám spotřebu 1,5 megawatt", tak potom mu řeknu "pokud chcete skutečně využít sluníčko, tak třeba do ohřevu vody, ale jinak to smysl nemá", protože ta návratnost by tam nebyla. Byť jsou dneska i nižší pořizovací ceny, což jsem za to rád, jsou i různé stavebnice. Stává se nám potom, že ti nešťastníci, kteří si to dali na střechu, to neumí zapojit. Taky se jim třeba věnujeme, protože pro nás je spokojenost toho zákazníka důležitá.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak byste poradil při výběru firmy realizační, což je ožehavé téma v poslední době?

František Petrovič, specialista na fotovoltaické elektrárny: Je, protože já jsem v tom zainteresovaný, ale určitě je dobře se podívat, odkud ta firma přišla. Tím myslím, že pokud je to firma s historií, co dělala předtím. Jak byl třeba nárůst poptávek po fotovoltaice, tak byl propad dejme tomu v realitním trhu. Neříkám, že je to špatně, když se člověk z této branže vrhne na fotovoltaiku, ale je dobře vědět, jestli třeba ve své minulosti působily čistě. Nebo mnoho instalačních firem vzniklo z řad elektrikářů. To se stávalo právě i v tom prvním fotovoltaickém boomu. Může být, to je v pořádku. Pak je samozřejmě dobře, když ta firma nějakou odbornost má, takže je na to dobře kouknout. Není zárukou ani velká, ani malá firma. Malé firmy, které mají dobrou reklamu, tak dneska mají těch poptávek poměrně méně na úkor těch velkých firem. U velkých firem se například nedávno probírala jedna nejmenovaná firma, tam bychom se mohli skoro domnívat, že to byl až záměr. Těžko říct, mě nepřísluší soudit. Takže určitě se zdravým rozumem se nenechat dobrými řečmi obchodního zástupce zlákat. Je dobře si nechat udělat dvě, tři, čtyři nabídky, protože dneska není problém sehnat pět firem na jednoho poptávajícího, to problém není a vyhodnotit to, kouknout se. Zkrátka když už někdo tu fotovoltaiku chce, tak holt bude se muset stát alespoň trošičku informovaným. Bez těch informací to nejde.

Tomáš Tikal, TV Polar: Jak si myslíte, že bude situace vypadat třeba v roce 2030 co se fotovoltaiky v ČR týká?

František Petrovič, specialista na fotovoltaické elektrárny: Křišťálovou kouli nemáme nikdo, ale jsou tu dva takové proudy, které jdou trošičku proti sobě. Jednak je samozřejmě dotační podpora, jak mi bylo řečeno tady na krajském pracovišti v Ostravě, tak až do toho roku 2030 by měla být fotovoltaika podporována. To je proud na podporu, aby lidi chtěli. A potom druhá věc je kapacita distribuční soustavy, protože ta není nevyčerpatelná. Například z mojí interní databáze v loňském roce jsem zaznamenal zhruba sedm procent případů našich klientů, kteří měli tzv. smlouvu o smlouvě budoucí. To znamená, ČEZ jim musel posílit přípojku a v tomto roce, teda v těch prvních pěti měsících, už je těch procent dvanáct. Takže ten nárůst těch hůře použitelných elektráren je a bude to vzrůstat. Do budoucna to bude tak, že ano, že distributor řekne ano, můžete si pořídit fotovoltaickou elektrárnu, ale nesmí vám do sítě nic přetékat. Takže to maximální využití nebo správné nakonfigurovaní elektrárny bude zásadní.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/energie-a-kraj/energie-a-kraj-19-10-2023-17-13