Energie a kraj
- Představujeme projekt Life Coala
- Čína zprovoznila další část plynovodu z Ruska
- Jiří Krist, předseda MAS Opava: Komunitní energetika pomůže kraji z energetické krize
Dobrý den, ani v tomto období vám TV Polar nezapomněla zpracovat novinky z energetiky, začíná pořad Energie a kraj. Představíme si v něm projekt LIFE COALA, podíváme se okénkem do Číny a nakonec si budeme povídat s panem Jiřím Kristem, předsedou Místní akční skupiny Opavsko.
Představujeme projekt Life Coala
Lidé v MS kraji mají obavu z přechodu k uhlíkové neutralitě. Vyplývá to z výsledků rozsáhlého průzkumu Institutu 2050. Moravskoslezský kraj si také jako první region v republice nechal vypracovat Adaptační strategii na dopady změny klimatu.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „My se snažíme ukázat, že transformace je klíčovým slovem tohoto kraje. Vnímáme, že se tomu musíme věnovat, protože lidé odcházejí pryč z důvodu, že vnímají negativní vliv životního prostředí.“
Na tuto strategii navázal projekt zacílený na posilování odolnosti LIFE COALA spolufinancovaný z EU, který s rozpočtem 400 milionů korun pomáhá na krajské i místní úrovni lépe reagovat na změny klimatu.
Jan Krkoška, náměstek hejtmana MS kraje: „Chceme ty peníze investovat z 20 procent do staveb, rekonstrukcí a podobně, a z 80 procent do připravovaných projektů. Naším cílem je, abychom ten region vytvářeli pozitivní a hlavně v rámci životního prostředí se tady lidé cítili bezpečně, měli tady práci.“
A co si vlastně lidé o transformaci kraje myslí?
Jan Krajhanzl, vedoucí výzkumného týmu: „MS veřejnost má blízko k ochraně přírody a volá po aktivnější ochraně klimatu, zároveň ale prožívá řadu obav.“
Projekt Life Coala bude trvat 10 let.
Čína zprovoznila další část plynovodu z Ruska
Čína tento týden uvedla do provozu další úsek plynovodu Síla Sibiře, který přivádí ruský plyn ze sibiřských oblastí do čínského finančního centra Šanghaje. S odvoláním na prohlášení Šanghajské burzy ropy a zemního plynu to dnes uvedla agentura Reuters.
Nový úsek spojuje zdroj plynu s městem Tchaj-an a s městem Tchaj-sing. Zprovozněn byl podle burzy 7. prosince. Plyn tak nyní může přes severovýchodní provincie Číny proudit do Šanghaje, do Pekingu, Tiencinu a do provincie Che-pej.
Plynovod Síla Sibiře je prvním plynovodem spojujícím Rusko a Čínu. První dodávky začaly plynovodem proudit v roce 2019. Plné kapacity 38 miliard metrů krychlových ročně by měl dosáhnout do roku 2027 a dlouhý má být zhruba 3000 kilometrů. S náklady 55 miliard dolarů (to je 1,3 bilionu Kč) je nejdražším ruským plynovodem.
Podle údajů čínského celního úřadu od ledna do října Rusko poslalo potrubím do Číny plyn za 3,1 miliardy USD. Ve srovnání s loňským rokem to představuje nárůst o 182 procent. Rusko tak bylo druhým největším dodavatelem plynu do Číny po Turkmenistánu.
Ruská plynárenská společnost Gazprom už v roce 2014 podepsala velkou smlouvu o dodávkách plynu do Číny plynovodem Síla Sibiře po dobu 30 let v hodnotě zhruba 400 miliard dolarů. Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů.
Jiří Krist, předseda MAS Opava: Komunitní energetika pomůže kraji z energetické krize
Tomáš Tikal, TV Polar: Pan Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko, je hostem našeho pořadu Energie a kraj. Dobrý den, vítejte u nás.
Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko: Dobrý den.
Tomáš Tikal, TV Polar: Pane Kriste, děkujeme, že jste přišel a pojďme si představit tu místní akční skupinu, ať diváci vědí.
Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko: Jsme spolek, který sdružuje obce, občany, spolky, malé a střední podnikatele. Založili jsme se v roce 2006, takže máme za sebou šestnáct let práce. My, konkrétně Opavsko, působíme v prostředí venkovského Opavska. Našimi členy mohou být města pouze do určité velikosti, dvaceti pěti tisíc, takže Opava ne, ale jinak všichni ostatní ano. Takových spolků je po republice sto osmdesát. Velkým naším partnerem jsou programy EU, ale i národní programy a víc a víc toho děláme z vlastních peněz, z vlastních zdrojů doma pro těch 60 tisíc lidí, kteří na našem území žijí.
Tomáš Tikal, TV Polar: Za jakým účelem jste vznikli? Předpokládám, že ne pouze kvůli energiím.
Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko: My jsme byli jeden z výsledků vstupu ČR do EU. V EU je už to třicet, možná ve Francii čtyřicet let, běžný způsob, jak podporovat regionální rozvoj na venkově.
Tomáš Tikal, TV Polar: Vy, nebo o Vás se mluví hodně v poslední době v souvislosti s komunitní energetikou. Takže pojďme divákům nejprve vysvětlit tento pojem, který budeme teď slýchávat čím dál častěji.
Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko: Doufám, že ano. Stále častěji. Je to důsledek toho, že energetika se decentralizace. My jsme před tím neměli možnost tak jednoduše v malém vyrábět elektřinu nebo i jiné energie. Teď to dělat můžeme a děláme to. Přibývá malých fotovoltaických elektráren, malých kogeneračních elektráren a tahle decentralizovaná síť, stejně jak malé počítače se propojí netem, tak ty malé energetické zdroje je také třeba nějakým způsobem propojit do tzv. virtuální elektrárny, aby fungovaly efektivně.
Tomáš Tikal, TV Polar: Když si představíme, že se to takto propojí, v čem budou ty největší výhody?
Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko: Největší výhodu si ukažme na elektřině. Hloupost je uzavírat se do ostrovního režimu. Když jste sám izolovaný ostrov a máte přebytky, tak kam s nimi? Když jste propojený do sítě a máte na své střešní elektrárně nadbytek, nespotřebujete všechno, co vyrobíte, můžete to nabídnout svým partnerům, svým kolegům, dalším členům toho spolku a tím pádem máte ten zisk, ten efekt, ten užitek větší, než kdybyste to museli nějakým způsobem mařit tzv. Když se takto propojí stovky a ještě lépe tisíce nebo desetitisíce malých výroben, ten společný užitek pro všechny je ještě větší. Můžou na tom vydělat i ti, kteří třeba vlastní výrobnu nemají. Typicky senior někde v mém okolí může sdílet se mnou můj přebytek elektřiny. Přebytky většinou prodáváte za nižší cenu, než je tržní cena. To je jeden z principů té komunitní energetiky, že si navzájem mezi sebou lidé sdílí tu energii za levnější ceny, než jsou tržní.
Tomáš Tikal, TV Polar: Je podstata i v tom, že to, co se vyrobí v té konkrétní vesnici, dejme tomu, tak se tam i spotřebuje?
Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko: Určit ano a je tam taková pyramida dobrých zásad. První věc, pokud můžu, tak to spotřebuji sám. Nemusím to přenášet nikam daleko, spotřebuji sám. Ale pak nastává ta situace, že sám už nemůžu. Mám nabité auto, má nám nabité baterky, nahřátý bojler, už to prostě dál nejde, nabízím to, co nejblíž ve svém okolí, na své ulici, svým sousedům, ve své obci. Když ani tohle nejde a všichni už máme dost, nabízíme to vesnice od vesnice mezi sebou, nebo dokonce to můžeme i dálkově nabídnout i třeba městům jako je Ostrava nebo Opava.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak dlouho podle Vašeho názoru bude trvat, až tyto komunity vzniknou? Nebude to běh na dlouhou trať?
Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko: My jsme 22. listopadu oslavili první výročí, čili první komunity už vznikly v Moravskoslezském kraji. Můžu se pochlubit, jsme inspirovali další dvě velké komunity Pobeskydí a Jablůnkovsko, takže dohromady čtyři regiony s námi je v komunitě i Bruntálsko. Už fungují. V celé republice je jich 10, 15, takže ten proces už začal a jenom místní akční skupiny teda mají cíl do roku 2023, máme na to ještě rok, aby takových velkých komunit bylo dvacet. Celorepublikově, odhadem jich bude padesát, šedesát, malých i velkých.
Tomáš Tikal, TV Polar: Určitě můžeme využít i státní dotace. Teď je aktuální Nová zelená úsporám Light. O jaký produkt jde?
Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko: Penze To Light není úplně záležitost komunitní energetiky. Ta naše aktivita má dvě nohy. Enercom a aktivní výroba z obnovitelných zdrojů je jedna. To je jeden ten pilíř. Druhý pilíř je snaha o úspory. Byla by hloupost saturovat a vrážet energii do neúsporných domů, neúsporných aut a dalších spotřebičů. Penze To Light je součástí toho pilíře úspor a je to aktivita zaměřená na ty nejslabší, nejcitlivější zákazníky. To znamená důchodce, ať už seniorní nebo invalidní a lidi, kteří už jsou na tom tak špatně s nákupem energií, že pobírají dávky na bydlení na úhrady. Těmhle lidem se snažíme menší částkou, ale se stoprocentní dotací, vymyšleno to bylo na ministerstvu práce a sociálních věcí a státním fondu. My jsme jenom jeden z realizátorů v území. My a Enkis, poradenská centra, bychom těm seniorům měli poradit, jak na to, aby těch sto padesát tisíc, které jim stát dává v podstatě, aby využili co nejefektivněji. U někoho to bývají okna, u některého zateplení střechy nebo půdy, u někoho zateplení sklepa. Tohle chceme spolu s administrací té dotace těm seniorům pomoci.
Tomáš Tikal, TV Polar: Takže je to opravdu sto procent?
Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko: Je to sto procent a sto padesát tisíc. To nejsou úplně malé peníze.
Tomáš Tikal, TV Polar: Pojďme si říct na závěry, jaké jsou krajské plány v oblasti energií, komunitní energetiky a tak dále.
Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko: Existují, ale kdybychom začali před dvěma lety, kdy se o komunitní energetice mluvilo, ale nakonec kraj z různých důvodů, některé byly relevantní a některé byly spíš takové pocitové, když jsme začali tehdy, tak jsme dál. Kraj měl možnost vybrat komunitní energetiku jako jeden ze strategických projektů transformačního projektu, který tady běží a disponuje cca dvaceti miliardami. Nakonec se rozhodl, že doufám, že to bude podporovat méně a z jiných peněz a že strategický projekt to nebude. Podle mého soudu, kdyby tehdy věděli to, co vidí dnes, že cena energie je tak vysoká, tak by pravděpodobně tu komunitní energetiku postavili výš a vypadly by určité projekty, jako například skleník vedle Karviné. Kdo si dneska umí představit, že postavíme v Karviné tropický skleník, když nemáme čím vytápět karvinské byty? A že některé projekty jsou zralé na ručník do ringu a místo toho bychom se měli věnovat výrobě levných místních regionálních energií, které budeme mít pod kontrolou.
Tomáš Tikal, TV Polar: Pane Kriste, děkuji moc za Vaši návštěvu, budeme se vídat určitě častěji v tomto pořadu. Na shledanou.
Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko: Děkuji za pozvání, na shledanou.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Dobrý den, ani v tomto období vám TV Polar nezapomněla zpracovat novinky z energetiky, začíná pořad Energie a kraj. Představíme si v něm projekt LIFE COALA, podíváme se okénkem do Číny a nakonec si budeme povídat s panem Jiřím Kristem, předsedou Místní akční skupiny Opavsko.
Představujeme projekt Life Coala
Lidé v MS kraji mají obavu z přechodu k uhlíkové neutralitě. Vyplývá to z výsledků rozsáhlého průzkumu Institutu 2050. Moravskoslezský kraj si také jako první region v republice nechal vypracovat Adaptační strategii na dopady změny klimatu.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: „My se snažíme ukázat, že transformace je klíčovým slovem tohoto kraje. Vnímáme, že se tomu musíme věnovat, protože lidé odcházejí pryč z důvodu, že vnímají negativní vliv životního prostředí.“
Na tuto strategii navázal projekt zacílený na posilování odolnosti LIFE COALA spolufinancovaný z EU, který s rozpočtem 400 milionů korun pomáhá na krajské i místní úrovni lépe reagovat na změny klimatu.
Jan Krkoška, náměstek hejtmana MS kraje: „Chceme ty peníze investovat z 20 procent do staveb, rekonstrukcí a podobně, a z 80 procent do připravovaných projektů. Naším cílem je, abychom ten region vytvářeli pozitivní a hlavně v rámci životního prostředí se tady lidé cítili bezpečně, měli tady práci.“
A co si vlastně lidé o transformaci kraje myslí?
Jan Krajhanzl, vedoucí výzkumného týmu: „MS veřejnost má blízko k ochraně přírody a volá po aktivnější ochraně klimatu, zároveň ale prožívá řadu obav.“
Projekt Life Coala bude trvat 10 let.
Čína zprovoznila další část plynovodu z Ruska
Čína tento týden uvedla do provozu další úsek plynovodu Síla Sibiře, který přivádí ruský plyn ze sibiřských oblastí do čínského finančního centra Šanghaje. S odvoláním na prohlášení Šanghajské burzy ropy a zemního plynu to dnes uvedla agentura Reuters.
Nový úsek spojuje zdroj plynu s městem Tchaj-an a s městem Tchaj-sing. Zprovozněn byl podle burzy 7. prosince. Plyn tak nyní může přes severovýchodní provincie Číny proudit do Šanghaje, do Pekingu, Tiencinu a do provincie Che-pej.
Plynovod Síla Sibiře je prvním plynovodem spojujícím Rusko a Čínu. První dodávky začaly plynovodem proudit v roce 2019. Plné kapacity 38 miliard metrů krychlových ročně by měl dosáhnout do roku 2027 a dlouhý má být zhruba 3000 kilometrů. S náklady 55 miliard dolarů (to je 1,3 bilionu Kč) je nejdražším ruským plynovodem.
Podle údajů čínského celního úřadu od ledna do října Rusko poslalo potrubím do Číny plyn za 3,1 miliardy USD. Ve srovnání s loňským rokem to představuje nárůst o 182 procent. Rusko tak bylo druhým největším dodavatelem plynu do Číny po Turkmenistánu.
Ruská plynárenská společnost Gazprom už v roce 2014 podepsala velkou smlouvu o dodávkách plynu do Číny plynovodem Síla Sibiře po dobu 30 let v hodnotě zhruba 400 miliard dolarů. Gazprom disponuje největšími zásobami zemního plynu na světě a má monopol na vývoz této strategicky důležité suroviny z Ruska prostřednictvím plynovodů.
Jiří Krist, předseda MAS Opava: Komunitní energetika pomůže kraji z energetické krize
Tomáš Tikal, TV Polar: Pan Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko, je hostem našeho pořadu Energie a kraj. Dobrý den, vítejte u nás.
Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko: Dobrý den.
Tomáš Tikal, TV Polar: Pane Kriste, děkujeme, že jste přišel a pojďme si představit tu místní akční skupinu, ať diváci vědí.
Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko: Jsme spolek, který sdružuje obce, občany, spolky, malé a střední podnikatele. Založili jsme se v roce 2006, takže máme za sebou šestnáct let práce. My, konkrétně Opavsko, působíme v prostředí venkovského Opavska. Našimi členy mohou být města pouze do určité velikosti, dvaceti pěti tisíc, takže Opava ne, ale jinak všichni ostatní ano. Takových spolků je po republice sto osmdesát. Velkým naším partnerem jsou programy EU, ale i národní programy a víc a víc toho děláme z vlastních peněz, z vlastních zdrojů doma pro těch 60 tisíc lidí, kteří na našem území žijí.
Tomáš Tikal, TV Polar: Za jakým účelem jste vznikli? Předpokládám, že ne pouze kvůli energiím.
Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko: My jsme byli jeden z výsledků vstupu ČR do EU. V EU je už to třicet, možná ve Francii čtyřicet let, běžný způsob, jak podporovat regionální rozvoj na venkově.
Tomáš Tikal, TV Polar: Vy, nebo o Vás se mluví hodně v poslední době v souvislosti s komunitní energetikou. Takže pojďme divákům nejprve vysvětlit tento pojem, který budeme teď slýchávat čím dál častěji.
Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko: Doufám, že ano. Stále častěji. Je to důsledek toho, že energetika se decentralizace. My jsme před tím neměli možnost tak jednoduše v malém vyrábět elektřinu nebo i jiné energie. Teď to dělat můžeme a děláme to. Přibývá malých fotovoltaických elektráren, malých kogeneračních elektráren a tahle decentralizovaná síť, stejně jak malé počítače se propojí netem, tak ty malé energetické zdroje je také třeba nějakým způsobem propojit do tzv. virtuální elektrárny, aby fungovaly efektivně.
Tomáš Tikal, TV Polar: Když si představíme, že se to takto propojí, v čem budou ty největší výhody?
Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko: Největší výhodu si ukažme na elektřině. Hloupost je uzavírat se do ostrovního režimu. Když jste sám izolovaný ostrov a máte přebytky, tak kam s nimi? Když jste propojený do sítě a máte na své střešní elektrárně nadbytek, nespotřebujete všechno, co vyrobíte, můžete to nabídnout svým partnerům, svým kolegům, dalším členům toho spolku a tím pádem máte ten zisk, ten efekt, ten užitek větší, než kdybyste to museli nějakým způsobem mařit tzv. Když se takto propojí stovky a ještě lépe tisíce nebo desetitisíce malých výroben, ten společný užitek pro všechny je ještě větší. Můžou na tom vydělat i ti, kteří třeba vlastní výrobnu nemají. Typicky senior někde v mém okolí může sdílet se mnou můj přebytek elektřiny. Přebytky většinou prodáváte za nižší cenu, než je tržní cena. To je jeden z principů té komunitní energetiky, že si navzájem mezi sebou lidé sdílí tu energii za levnější ceny, než jsou tržní.
Tomáš Tikal, TV Polar: Je podstata i v tom, že to, co se vyrobí v té konkrétní vesnici, dejme tomu, tak se tam i spotřebuje?
Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko: Určit ano a je tam taková pyramida dobrých zásad. První věc, pokud můžu, tak to spotřebuji sám. Nemusím to přenášet nikam daleko, spotřebuji sám. Ale pak nastává ta situace, že sám už nemůžu. Mám nabité auto, má nám nabité baterky, nahřátý bojler, už to prostě dál nejde, nabízím to, co nejblíž ve svém okolí, na své ulici, svým sousedům, ve své obci. Když ani tohle nejde a všichni už máme dost, nabízíme to vesnice od vesnice mezi sebou, nebo dokonce to můžeme i dálkově nabídnout i třeba městům jako je Ostrava nebo Opava.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak dlouho podle Vašeho názoru bude trvat, až tyto komunity vzniknou? Nebude to běh na dlouhou trať?
Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko: My jsme 22. listopadu oslavili první výročí, čili první komunity už vznikly v Moravskoslezském kraji. Můžu se pochlubit, jsme inspirovali další dvě velké komunity Pobeskydí a Jablůnkovsko, takže dohromady čtyři regiony s námi je v komunitě i Bruntálsko. Už fungují. V celé republice je jich 10, 15, takže ten proces už začal a jenom místní akční skupiny teda mají cíl do roku 2023, máme na to ještě rok, aby takových velkých komunit bylo dvacet. Celorepublikově, odhadem jich bude padesát, šedesát, malých i velkých.
Tomáš Tikal, TV Polar: Určitě můžeme využít i státní dotace. Teď je aktuální Nová zelená úsporám Light. O jaký produkt jde?
Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko: Penze To Light není úplně záležitost komunitní energetiky. Ta naše aktivita má dvě nohy. Enercom a aktivní výroba z obnovitelných zdrojů je jedna. To je jeden ten pilíř. Druhý pilíř je snaha o úspory. Byla by hloupost saturovat a vrážet energii do neúsporných domů, neúsporných aut a dalších spotřebičů. Penze To Light je součástí toho pilíře úspor a je to aktivita zaměřená na ty nejslabší, nejcitlivější zákazníky. To znamená důchodce, ať už seniorní nebo invalidní a lidi, kteří už jsou na tom tak špatně s nákupem energií, že pobírají dávky na bydlení na úhrady. Těmhle lidem se snažíme menší částkou, ale se stoprocentní dotací, vymyšleno to bylo na ministerstvu práce a sociálních věcí a státním fondu. My jsme jenom jeden z realizátorů v území. My a Enkis, poradenská centra, bychom těm seniorům měli poradit, jak na to, aby těch sto padesát tisíc, které jim stát dává v podstatě, aby využili co nejefektivněji. U někoho to bývají okna, u některého zateplení střechy nebo půdy, u někoho zateplení sklepa. Tohle chceme spolu s administrací té dotace těm seniorům pomoci.
Tomáš Tikal, TV Polar: Takže je to opravdu sto procent?
Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko: Je to sto procent a sto padesát tisíc. To nejsou úplně malé peníze.
Tomáš Tikal, TV Polar: Pojďme si říct na závěry, jaké jsou krajské plány v oblasti energií, komunitní energetiky a tak dále.
Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko: Existují, ale kdybychom začali před dvěma lety, kdy se o komunitní energetice mluvilo, ale nakonec kraj z různých důvodů, některé byly relevantní a některé byly spíš takové pocitové, když jsme začali tehdy, tak jsme dál. Kraj měl možnost vybrat komunitní energetiku jako jeden ze strategických projektů transformačního projektu, který tady běží a disponuje cca dvaceti miliardami. Nakonec se rozhodl, že doufám, že to bude podporovat méně a z jiných peněz a že strategický projekt to nebude. Podle mého soudu, kdyby tehdy věděli to, co vidí dnes, že cena energie je tak vysoká, tak by pravděpodobně tu komunitní energetiku postavili výš a vypadly by určité projekty, jako například skleník vedle Karviné. Kdo si dneska umí představit, že postavíme v Karviné tropický skleník, když nemáme čím vytápět karvinské byty? A že některé projekty jsou zralé na ručník do ringu a místo toho bychom se měli věnovat výrobě levných místních regionálních energií, které budeme mít pod kontrolou.
Tomáš Tikal, TV Polar: Pane Kriste, děkuji moc za Vaši návštěvu, budeme se vídat určitě častěji v tomto pořadu. Na shledanou.
Jiří Krist, předseda Místní akční skupiny Opavsko: Děkuji za pozvání, na shledanou.
Redakčně upraveno / zkráceno.