Energie a kraj
- Nekalé praktiky některých firem postihly stovky klientů
- Realizace továren na baterie v Evropě je v ohrožení
- Jiří Krist, energetický expert, předseda MAS Opavsko: Při výběru realizační firmy dejte na reference
Dobrý den, v magazínu TV Polar Energie a kraj se vám snažíme přinášet co nejvíce pozitivních zpráv. Toto vydání je ale výjimkou. Začneme nekalými praktikami některých firem, podíváme se okénkem do světa a poté vám odborník na energie Jiří Krist poradí, jak bezpečně vybrat realizační společnost.
Nekalé praktiky některých firem postihly stovky klientů
Turbulentní vývoj v oblasti energetiky přináší i negativní zkušenosti. Vyprávět by o tom mohli klienti, kteří si objednali realizaci alternativních zdrojů u nesolidních firem.
Oldřich Burger, nespokojený klient: „Firma, která to u nás montovala, nedodržela skoro nic z toho, na čem jsme se domluvili. Nebýt toho, že jsem si tu elektrárnu nakonec zprovoznil sám, tak bych podobně jako dalších zhruba sto lidí čekal na její zprovoznění. Dokud se nenapojíte na distribuční síť, nemůžete ani žádat o dotace. Firma slíbila, že všechno udělá na klíč, ale bohužel.“
Michael Ďuriš, nespokojený klient: „Ve smlouvě bylo, že do 120 dní od zaplacení stoprocentní zálohy bude fotovoltaická elektrárna zprovozněna. A vzápětí obdržím dotace. Já jsem to přesně před rokem zaplatil, ale namontovali jen pár věcí. Nebylo možné je ani zkontaktovat. Já jsem to zaplatil ze svého, ale jiní klienti si na to brali půjčku a plánovali ji zaplatit z dotací. A ti teď nevědí, co mají dělat.“
Rady a doporučení, jak nespadnout do stejných problémů, přinášíme v závěrečném rozhovoru tohoto pořadu.
Realizace továren na baterie v Evropě je v ohrožení
Evropská asociace pro dopravu a životní odhaduje, že realizace až 68 % z plánované kapacity evropských továren na baterie je v ohrožení. Kvůli nedávno zavedené podpoře v oblasti bateriové akumulace ve Spojených státech amerických, konkurenci z Číny a dalším faktorům.
Aby Evropa podpořila růst dodavatelského řetězce pro baterie v Evropě, musí podle asociace zrychlit povolovací procesy a poskytnout odpovídající investiční pobídky.
Podle analýzy asociace je aktuálně v Evropě plánována výstavba celkem 50 nových továren na baterie s celkovou roční výrobní kapacitou 1,8 TWh. Realizace velká části z této kapacity je nicméně dle asociace v ohrožení, přičemž součet kapacity, u které bylo identifikováno střední nebo velké riziko, činí 1,2 TWh.
Nejvíce ohrožených projektů mají podle zveřejněné analýzy Německo, Maďarsko, Španělsko, Itálie a Spojené království. Tesla v Berlíně, Northvolt na severu Německa a Italvolt poblíž Turína patří mezi projekty, které představují riziko ztráty největších objemů z plánované nové kapacity.
Asociace Transport & Environment připomněla, že vedoucí pozice Evropy v oblasti zavedené legislativy a cílů pro boj proti změně klimatu znamenala až donedávna také vedoucí pozici na poli investic do čistých technologií.
Rostoucí dominance Číny v dodavatelském řetězci pro elektromobily a loni zavedená podpora pro rozvoj bateriového průmyslu v USA nicméně rychle mění pravidla hry.
Pokud jde o globální investice do továren na lithium-iontové baterie, podíl Evropy klesl ze 41 % v roce 2021 na pouhá 2 % v roce 2022, zatímco investice v Číně a Spojených státech nadále rostou.
Aby Evropa nepříznivý trend zvrátila, musí zavést robustní politiky, které pomohou využít ekonomický a technologický potenciál plynoucí z transformace energetiky. Jako klíčová opatření uvádí asociace zjednodušení povolovacích procesů či dostatečné investiční pobídky.
Důležitá bude také finální podoba návrhu Evropského zákona o kritických surovinách, která má být zveřejněna do konce března. Cílem tohoto zákona je mimo jiné zvýšení nezávislosti EU v oblasti kritických surovin, mezi které patří i suroviny potřebné pro výrobu baterií.
Jiří Krist, energetický expert, předseda MAS Opavsko: Při výběru realizační firmy dejte na reference
Tomáš Tikal, TV Polar: V současné složité energetické situaci vzniká spousta problémů s tím spojených. Jak Vy sledujete ty kauzy nespokojených klientů, kteří nezvolili dobře a řeší ty problémy poté strašně dlouho?
Jiří Krist, energetický expert, předseda MAS Opavsko: Dá se říct, že jsme svědky vzniku nového trhu a ty nové trhy bývají hodně divoké. Lidé nemají vlastně v sobě zkušenost nebo nemají osobní zkušenost. Je to asi poprvé. Většina z nás kupuje takovou věc, jako je fotovoltaika, fotovoltaická elektrárna poprvé a nemáme metriky. My nevíme, kolik to má stát, my nevíme, jak mají být dlouhé záruční lhůty. Firmy nemají dostatek referencí, na které bychom se my mohli zeptat a výsledkem je velká divočina, kde se jednoduše může člověk spálit.
Tomáš Tikal, TV Polar: Podle čeho bychom tedy tu realizační firmu měli vybírat?
Jiří Krist, energetický expert, předseda MAS Opavsko: Vrátím se k tomu pojmu reference, to je asi nejspolehlivější věc zeptat se bývalých klientů, kteří už s tou firmou mají nějakou zkušenost, jestli byli spokojení, nebo jestli byly nějaké zásadní problémy, jestli to zařízení fungovalo, jestli nebylo poruchové. Čili používat tuhle osvědčenou metodu referencí.
Tomáš Tikal, TV Polar: Důležitá je určitě i smlouva některé firmy požadují stoprocentní zálohu ještě před samotnou realizací, což přináší také další problémy.
Jiří Krist, energetický expert, předseda MAS Opavsko: Já jsem si našel na internetu několik možných řešení, kde člověk může najít oporu, jak by měla vypadat slušná smlouva na montáž fotovoltaické elektrárny na rodinném domě. Nejvíc se mi asi líbily zásady solární asociace. Dají se najít na webu. V Solární asociaci jsou sdruženi ti nejvýznamnější, nejkvalitnější dodavatelé těch fotovoltaických zařízení. Když tyto firmy kývly na některé zásady, co se týče, zavazuje se poslat reakci na poptávku do jednoho týdne. Nepožaduje víc než 60 % záloh na nákup materiálu, délka záruky a další věci, těch bodů celkem dvacet osm. Já bych si zkontroloval, jestli ta firma nechce něco nad rámec těchto slušných vztahů, slušných požadavků.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jaké další problémy se nejčastěji objevují?
Jiří Krist, energetický expert, předseda MAS Opavsko: Hodně se mluví o tom, že ve snaze v uvozovkách ulovit klienta slibují nepravděpodobné benefity. Míra úspor, kolik procent sníží spotřebu domu. To se týká jak fotovoltaických panelů, bateriových systémů s těmi baterkami je ještě méně zkušeností než s panely. Panely máme mnozí na střechách už přes deset let, ale ty baterie jsou poměrně nové. Já bych moc varoval ty případné klienty, aby nebyli úplně optimističtí a spíš počítali s těmi horšími čísly, aby se nedostali do ekonomických problémů, zvláště když si na tu elektrárnu třeba berou úvěr.
Tomáš Tikal, TV Polar: S tím souvisí i dotace. Některé firmy nabízejí kompletní vyřízení včetně toho dotačního programu. Tam je poté kámen úrazu, protože lidé si třeba půjčí peníze a počítají s tím, že je vrátí z té dotace, ale ty firmy jim ve finále vyřídí, co poté s tím?
Jiří Krist, energetický expert, předseda MAS Opavsko: Ve smlouvě by měla být kauzule o tom, že toto je důvod odstoupení ke smlouvě. Samozřejmě je to rada, která funguje jenom v případě, že té firmě nedáte větší zálohu. Zálohy nad těch 60 % by neměly být ospravedlnitelné. Čili nedávat vysoké zálohy a postupně si kontrolovat, jestli do výše té zálohy ta firma plní. Například žádost do programu Nová zelená úsporám může dát ta firma už před zahájením montáže. Takže případné výmluvy, že teď zrovna nemá montážníky nebo nedodali materiál, neznamená, že nemůže předložit důkaz o tom, že poslala žádost do programu Nová zelená úsporám.
Tomáš Tikal, TV Polar: Když už jsem tu chybu udělal a podepsal smlouvu s nespolehlivou firmou, co mám dělat dál? Jak se mám domoci toho, aby tu stavbu skutečně dokončila a dotaci vyřídila?
Jiří Krist, energetický expert, předseda MAS Opavsko: Bavíme se o částkách v řádu statisíců. Podle mě to je záležitost pro právníka, aby vás z toho vysekal právník. Obávám se, že laik proti firmě, když ta firma navíc třeba může mít i nějaký nehezký záměr, je na to slabý laický právní názor a vzal bych si na to právní kancelář.
Tomáš Tikal, TV Polar: Máte lepší ohlasy třeba z českých firem anebo ze zahraničních? Nebo podvodné firmy se objevují tam i tam?
Jiří Krist, energetický expert, předseda MAS Opavsko: Řekl bych, že tam se to nedá třídit podle toho, jestli je to česká, slovenská, polská nebo jaká firma. Spíš bych to třídil na solidní a nesolidní firmy. Ty solidní, opravdu bych hodně dal na spokojenost bývalých zákazníků nebo minulých zákazníků, a to jsou ty reference. Na trhu teď nebo na trh fotovoltaických elektráren přichází řada firem z Polska. Jednak se vrací české firmy, které montovaly v Polsku a účastnili se toho solárního boomu, který byl v Polsku čtyřikrát intenzivnější než u nás a jednak Polsko teď zažívá takovou přetržku, takovou takovou pauzu. Měnila se tam legislativa a píše se o tom, že polský zákazník je tím trošku překvapen, zaskočen a reaguje sto- stavem. Firmy mají plné sklady materiálu a hledají jiný trh, který víc startuje a je to pár kilometrů. Takže není úplně překvapivé, že hledají ten trh u nás. Takže byl bych ostražitý, také bych chtěl reference, máme tady jazykovou výhodu, polština nám není úplně cizí a zajet se podívat někam ke Katovicím, jak dopadly ty montáže tam není úplně sci-fi.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak podle Vašeho názoru bude dlouho trvat, než se tento trh otřepe, protřídí?
Jiří Krist, energetický expert, předseda MAS Opavsko: Na rok 2023 jenom jedna z distribučních společností očekává více než sto tisíc nových montáží. Takže to bude trvat. Bude to velmi rychlé. Při tom počtu těch montáží dobrá firma by měla mít za sebou stovky referencí, takže není až takový problém si o tu referenci říct. Dobrá firma musí ukázat, že má za sebou stovky úspěšných klientů, sto tisíc na stát velikosti ČR je obrovské číslo. To jsou ještě další distribuční společnosti. Máme tady tři nebo čtyři ty větší.
Redakčně upraveno / zkráceno.
Dobrý den, v magazínu TV Polar Energie a kraj se vám snažíme přinášet co nejvíce pozitivních zpráv. Toto vydání je ale výjimkou. Začneme nekalými praktikami některých firem, podíváme se okénkem do světa a poté vám odborník na energie Jiří Krist poradí, jak bezpečně vybrat realizační společnost.
Nekalé praktiky některých firem postihly stovky klientů
Turbulentní vývoj v oblasti energetiky přináší i negativní zkušenosti. Vyprávět by o tom mohli klienti, kteří si objednali realizaci alternativních zdrojů u nesolidních firem.
Oldřich Burger, nespokojený klient: „Firma, která to u nás montovala, nedodržela skoro nic z toho, na čem jsme se domluvili. Nebýt toho, že jsem si tu elektrárnu nakonec zprovoznil sám, tak bych podobně jako dalších zhruba sto lidí čekal na její zprovoznění. Dokud se nenapojíte na distribuční síť, nemůžete ani žádat o dotace. Firma slíbila, že všechno udělá na klíč, ale bohužel.“
Michael Ďuriš, nespokojený klient: „Ve smlouvě bylo, že do 120 dní od zaplacení stoprocentní zálohy bude fotovoltaická elektrárna zprovozněna. A vzápětí obdržím dotace. Já jsem to přesně před rokem zaplatil, ale namontovali jen pár věcí. Nebylo možné je ani zkontaktovat. Já jsem to zaplatil ze svého, ale jiní klienti si na to brali půjčku a plánovali ji zaplatit z dotací. A ti teď nevědí, co mají dělat.“
Rady a doporučení, jak nespadnout do stejných problémů, přinášíme v závěrečném rozhovoru tohoto pořadu.
Realizace továren na baterie v Evropě je v ohrožení
Evropská asociace pro dopravu a životní odhaduje, že realizace až 68 % z plánované kapacity evropských továren na baterie je v ohrožení. Kvůli nedávno zavedené podpoře v oblasti bateriové akumulace ve Spojených státech amerických, konkurenci z Číny a dalším faktorům.
Aby Evropa podpořila růst dodavatelského řetězce pro baterie v Evropě, musí podle asociace zrychlit povolovací procesy a poskytnout odpovídající investiční pobídky.
Podle analýzy asociace je aktuálně v Evropě plánována výstavba celkem 50 nových továren na baterie s celkovou roční výrobní kapacitou 1,8 TWh. Realizace velká části z této kapacity je nicméně dle asociace v ohrožení, přičemž součet kapacity, u které bylo identifikováno střední nebo velké riziko, činí 1,2 TWh.
Nejvíce ohrožených projektů mají podle zveřejněné analýzy Německo, Maďarsko, Španělsko, Itálie a Spojené království. Tesla v Berlíně, Northvolt na severu Německa a Italvolt poblíž Turína patří mezi projekty, které představují riziko ztráty největších objemů z plánované nové kapacity.
Asociace Transport & Environment připomněla, že vedoucí pozice Evropy v oblasti zavedené legislativy a cílů pro boj proti změně klimatu znamenala až donedávna také vedoucí pozici na poli investic do čistých technologií.
Rostoucí dominance Číny v dodavatelském řetězci pro elektromobily a loni zavedená podpora pro rozvoj bateriového průmyslu v USA nicméně rychle mění pravidla hry.
Pokud jde o globální investice do továren na lithium-iontové baterie, podíl Evropy klesl ze 41 % v roce 2021 na pouhá 2 % v roce 2022, zatímco investice v Číně a Spojených státech nadále rostou.
Aby Evropa nepříznivý trend zvrátila, musí zavést robustní politiky, které pomohou využít ekonomický a technologický potenciál plynoucí z transformace energetiky. Jako klíčová opatření uvádí asociace zjednodušení povolovacích procesů či dostatečné investiční pobídky.
Důležitá bude také finální podoba návrhu Evropského zákona o kritických surovinách, která má být zveřejněna do konce března. Cílem tohoto zákona je mimo jiné zvýšení nezávislosti EU v oblasti kritických surovin, mezi které patří i suroviny potřebné pro výrobu baterií.
Jiří Krist, energetický expert, předseda MAS Opavsko: Při výběru realizační firmy dejte na reference
Tomáš Tikal, TV Polar: V současné složité energetické situaci vzniká spousta problémů s tím spojených. Jak Vy sledujete ty kauzy nespokojených klientů, kteří nezvolili dobře a řeší ty problémy poté strašně dlouho?
Jiří Krist, energetický expert, předseda MAS Opavsko: Dá se říct, že jsme svědky vzniku nového trhu a ty nové trhy bývají hodně divoké. Lidé nemají vlastně v sobě zkušenost nebo nemají osobní zkušenost. Je to asi poprvé. Většina z nás kupuje takovou věc, jako je fotovoltaika, fotovoltaická elektrárna poprvé a nemáme metriky. My nevíme, kolik to má stát, my nevíme, jak mají být dlouhé záruční lhůty. Firmy nemají dostatek referencí, na které bychom se my mohli zeptat a výsledkem je velká divočina, kde se jednoduše může člověk spálit.
Tomáš Tikal, TV Polar: Podle čeho bychom tedy tu realizační firmu měli vybírat?
Jiří Krist, energetický expert, předseda MAS Opavsko: Vrátím se k tomu pojmu reference, to je asi nejspolehlivější věc zeptat se bývalých klientů, kteří už s tou firmou mají nějakou zkušenost, jestli byli spokojení, nebo jestli byly nějaké zásadní problémy, jestli to zařízení fungovalo, jestli nebylo poruchové. Čili používat tuhle osvědčenou metodu referencí.
Tomáš Tikal, TV Polar: Důležitá je určitě i smlouva některé firmy požadují stoprocentní zálohu ještě před samotnou realizací, což přináší také další problémy.
Jiří Krist, energetický expert, předseda MAS Opavsko: Já jsem si našel na internetu několik možných řešení, kde člověk může najít oporu, jak by měla vypadat slušná smlouva na montáž fotovoltaické elektrárny na rodinném domě. Nejvíc se mi asi líbily zásady solární asociace. Dají se najít na webu. V Solární asociaci jsou sdruženi ti nejvýznamnější, nejkvalitnější dodavatelé těch fotovoltaických zařízení. Když tyto firmy kývly na některé zásady, co se týče, zavazuje se poslat reakci na poptávku do jednoho týdne. Nepožaduje víc než 60 % záloh na nákup materiálu, délka záruky a další věci, těch bodů celkem dvacet osm. Já bych si zkontroloval, jestli ta firma nechce něco nad rámec těchto slušných vztahů, slušných požadavků.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jaké další problémy se nejčastěji objevují?
Jiří Krist, energetický expert, předseda MAS Opavsko: Hodně se mluví o tom, že ve snaze v uvozovkách ulovit klienta slibují nepravděpodobné benefity. Míra úspor, kolik procent sníží spotřebu domu. To se týká jak fotovoltaických panelů, bateriových systémů s těmi baterkami je ještě méně zkušeností než s panely. Panely máme mnozí na střechách už přes deset let, ale ty baterie jsou poměrně nové. Já bych moc varoval ty případné klienty, aby nebyli úplně optimističtí a spíš počítali s těmi horšími čísly, aby se nedostali do ekonomických problémů, zvláště když si na tu elektrárnu třeba berou úvěr.
Tomáš Tikal, TV Polar: S tím souvisí i dotace. Některé firmy nabízejí kompletní vyřízení včetně toho dotačního programu. Tam je poté kámen úrazu, protože lidé si třeba půjčí peníze a počítají s tím, že je vrátí z té dotace, ale ty firmy jim ve finále vyřídí, co poté s tím?
Jiří Krist, energetický expert, předseda MAS Opavsko: Ve smlouvě by měla být kauzule o tom, že toto je důvod odstoupení ke smlouvě. Samozřejmě je to rada, která funguje jenom v případě, že té firmě nedáte větší zálohu. Zálohy nad těch 60 % by neměly být ospravedlnitelné. Čili nedávat vysoké zálohy a postupně si kontrolovat, jestli do výše té zálohy ta firma plní. Například žádost do programu Nová zelená úsporám může dát ta firma už před zahájením montáže. Takže případné výmluvy, že teď zrovna nemá montážníky nebo nedodali materiál, neznamená, že nemůže předložit důkaz o tom, že poslala žádost do programu Nová zelená úsporám.
Tomáš Tikal, TV Polar: Když už jsem tu chybu udělal a podepsal smlouvu s nespolehlivou firmou, co mám dělat dál? Jak se mám domoci toho, aby tu stavbu skutečně dokončila a dotaci vyřídila?
Jiří Krist, energetický expert, předseda MAS Opavsko: Bavíme se o částkách v řádu statisíců. Podle mě to je záležitost pro právníka, aby vás z toho vysekal právník. Obávám se, že laik proti firmě, když ta firma navíc třeba může mít i nějaký nehezký záměr, je na to slabý laický právní názor a vzal bych si na to právní kancelář.
Tomáš Tikal, TV Polar: Máte lepší ohlasy třeba z českých firem anebo ze zahraničních? Nebo podvodné firmy se objevují tam i tam?
Jiří Krist, energetický expert, předseda MAS Opavsko: Řekl bych, že tam se to nedá třídit podle toho, jestli je to česká, slovenská, polská nebo jaká firma. Spíš bych to třídil na solidní a nesolidní firmy. Ty solidní, opravdu bych hodně dal na spokojenost bývalých zákazníků nebo minulých zákazníků, a to jsou ty reference. Na trhu teď nebo na trh fotovoltaických elektráren přichází řada firem z Polska. Jednak se vrací české firmy, které montovaly v Polsku a účastnili se toho solárního boomu, který byl v Polsku čtyřikrát intenzivnější než u nás a jednak Polsko teď zažívá takovou přetržku, takovou takovou pauzu. Měnila se tam legislativa a píše se o tom, že polský zákazník je tím trošku překvapen, zaskočen a reaguje sto- stavem. Firmy mají plné sklady materiálu a hledají jiný trh, který víc startuje a je to pár kilometrů. Takže není úplně překvapivé, že hledají ten trh u nás. Takže byl bych ostražitý, také bych chtěl reference, máme tady jazykovou výhodu, polština nám není úplně cizí a zajet se podívat někam ke Katovicím, jak dopadly ty montáže tam není úplně sci-fi.
Tomáš Tikal, TV Polar: Jak podle Vašeho názoru bude dlouho trvat, než se tento trh otřepe, protřídí?
Jiří Krist, energetický expert, předseda MAS Opavsko: Na rok 2023 jenom jedna z distribučních společností očekává více než sto tisíc nových montáží. Takže to bude trvat. Bude to velmi rychlé. Při tom počtu těch montáží dobrá firma by měla mít za sebou stovky referencí, takže není až takový problém si o tu referenci říct. Dobrá firma musí ukázat, že má za sebou stovky úspěšných klientů, sto tisíc na stát velikosti ČR je obrovské číslo. To jsou ještě další distribuční společnosti. Máme tady tři nebo čtyři ty větší.
Redakčně upraveno / zkráceno.