Šachisté se utkali o pohár starosty
Milovníci královské hry se již po sedmé utkali o pohár starosty v hrabůvkovské Klubovně. Podmínkou účasti v šachovém turnaji je trvalé bydliště v obvodu Ostrava-Jih a nebýt profesionálem. Soutěž byla rozdělena na dvě části, kdy dopoledne patřilo dětem a odpoledne se utkali dospělí. Jako každým rokem mezi soutěžícími převažovali kluci.
Pohár starosty Ostravy-Jihu. O výhru v tomto pro obyvatele obvodu již tradičním šachovém klání se letos zúčastnilo několik desítek šachistů. Desítiletý Matyáš Sochor královskou hru hraje už od pěti let, přičemž nyní vyhrál svůj první turnaj.
Matyáš Sochor, výherce turnaje: „To hrál taťka. Já jsem to potom začal hrát proti němu a v posledním roce školky mě přihlásil na kroužek.“ – „A jak dlouho už tedy hraješ?“ – „Asi 4 roky. Už jsem byl tak na deseti turnajích, ale vždycky jsem skončil patnáctý a podobně.“
S každým ročníkem účastníků přibývá.
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Dnes probíhá již sedmý ročník turnaje. Prvních pět ročníků bylo v K-triu, ale letos už podruhé jsme v klubovně na odborářské ulici. Je skvělé, že se každým rokem hlásí více a více žáků. Máme dopolední program pro žáky základních škol a odpoledne je to poté pro dospělé.“
David Šimon, rozhodčí turnaje: „Probíhalo to velmi zdárně, rychle. Hráli jsme švýcarským systémem na sedm kol, kdy děti měly na jednu partii 15 minut. Bylo to ve velmi svižném tempu a myslím si, že si to děti užily. U všech sedmi ročníků jsem byl jako rozhodčí. Myslím si, že se ty děti zlepšují, což jsem samozřejmě rád. Hraje se klasicky podle pravidel do vzdání nebo do matu. Případně remízy. Za výhru mají bod. Za remízu půl bodu. Na základě těchto výsledků je pak celkové pořadí.“
Kdo se utkal s kým rozhodnul počítač podle věkových kategorií.
Hugo Walder, výherce turnaje: „Už asi pět roků hraju šachy a baví mě to, protože je to chytrá hra a hraje se mi to dobře.“
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Je super, že i v dnešní době umělé inteligence se najde spousta lidí, kteří si zahrají tuto královskou hru a ještě předvádějí neskutečné výkony.“
Na Jihu funguje i řada šachových kroužků.
Ludmila Kopcová, vedoucí Šachového kroužku ZŠ Mitušova: „Máme kroužek každé úterý a pátek. Dovedla jsem tady 6 dětí s tím, že jich máme 15 a dovedli jsme tady jen ty nelepší, co to aspoň trochu umí. Jedno z dětí, které jsem přivedla vyhrál první místo v nejmladší kategorii.“
Turnaje se mohli zúčastnit jen neprofesionální šachisté a jako každý rok převažovali spíše kluci.
---
Peer konzultanti diskutovali o duševním zdraví
Organizace Spirála v Ostravě už roky poskytuje sociální služby a chráněné zaměstnání lidem s dlouhodobým duševním onemocněním. Nyní uspořádala den otevřených dveří, kde se mohli lidé o jejich činnosti dozvědět více a inspirovat se na vlastní cestě za uzdravením.
Setkání spolu. To je název akce pořádané organizací Spirála, jež má za cíl vyzdvihnout roli peer pracovníků v boji s psychickým onemocněním v každodenním životě.
Eva Krestová, ředitelka Spirály Ostrava: „Peer pracovníci jsou lidé, kteří prožili nějakou vlastní zkušenost s duševním onemocněním, kterou mají nějak zpracovanou a pomocí toho svého příběhu pomáhají lidem, kteří jsou v tom noví a nevědí si úplně rady.“
Svůj příběh zde například sdělil Adam Janošek, který ve Spirále pracuje přes půl roku na pozici uklízeče.
Adam Janošek, klient Spirály Ostrava: „Já se s duševním onemocněním poprvé setkal před začátkem střední školy, když jsem řešil vztahy a celkový vzhled. Tím to odstartovalo ty moje problémy, rok se to táhlo a vyvrcholilo to tím, že jsem skončil v nemocnici.“
Zde se dozvěděl o službách Spirály. V rámci besedy s návštěvníky mluvil o tom, jak se dostal tam, kde je dnes – stabilní a připravený pomáhat druhým.
Adam Janošek, klient Spirály Ostrava: „Určitě mi to hodně pomohlo. Můj život se otočil o sto osmdesát stupňů a žiju ho teď šťastněji a plný energie.“
Spirála poskytuje sociální služby a pomoc lidem s duševním onemocněním už roky.
Eva Krestová, ředitelka Spirály Ostrava: „Poskytujeme sociální služby, sociální rehabilitaci a sociálně terapeutické dílny. Pracují tam na nějakých svých cílech a jsou to věci, které nám mohou připadat běžné, ale oni potřebují podporu pokud byli třeba delší dobu hospitalizovaní. U nás to není krizová pomoc, ale spíše, když člověk řeší už dopady svého psychického onemocnění, takže jsou to třeba lidé se schizofrenií, mohou mít poruchu osobnosti nebo nějaké hlubší depresivní stavy.“
Kromě besed s odborníky mohli návštěvníci v rámci Dne otevřených dveří nahlédnout i do šicích dílen, kde pracují švadlenky z chráněného zaměstnávání.
Eva Krestová, ředitelka Spirály Ostrava: „Kromě těch sociálních služeb zde poskytujeme lidem i zaměstnávání v chráněných podmínkách. Můžou u nás pracovat ve specifických podmínkách na zkrácené pracovní úvazky, a to v cateringu, na údržbě zeleně, šicí dílně nebo úklidové práce a poté je to administrativa nebo ty peer pracovní pozice.“
Posláním Spirály je nejen zvýšení uplatnitelnosti lidí s duševním onemocněním v běžném životě ale také zmírnění stigmatizace těchto problémů v rámci kraje.
---
Japonské dny patří mezi podzimní multikulturní festivaly
Kulturní dům Akord hostil další ročník už tradičního festivalu asijské kultury Japonské dny. Obliba dvoudenní akce, věnované japonské kultuře, historii i gastronomii, stále roste a pořadatelé nabízejí každým rokem taky bohatší program.
Jan Kudla, ředitel festivalu: „Letos je to oficiálně devátý ročník. Změnila se spousta věcí. Rosteme, stále rosteme, každý rok přidáváme další patro. Dneska už jsme v kulturním domě Akord vlastně až po střechu. Jsou noví hosté, je více japonských hostů, více prodejců, více všeho včetně workshopů a přednášek. Kam se dál rozšiřovat, těžko říct. Musíme přistavět další budovu.“
Letošní festival toho nabídl opravdu spoustu. Kromě klasických workshopů, přednášek a ukázek se na hlavním pódiu objevili třeba kaskadéři s představením Shiró a démoni, nebo orchestr Anime Symphony.
Pavel Syrový, autor průvodního slova představení Širó a démoni: „To naše představení je vlastně, řekl bych, o lidských hodnotách, o hledání nějaké životní cesty, na které by člověk byl šťastný. Pointa je samozřejmě v tom, že v pomstě, v násilí a v bojích člověk to štěstí nenajde, ale když se budu citovat přímo z té hry, tak pouze s pokorou, pílí a respektem k druhému člověku lze znovu vybudovat podmínky k důstojnému žití.“
Japonské dny nejsou jediným festivalem svého druhu, který se v Ostravě koná. Velké podzimní multikulturní festivaly jsou ve městě hned čtyři a na rozdíl od Japonských dnů je na ně možné zavítat i v nadcházejících měsících. Polské dny a Francouzský podzim mohou zájemci navštívit do poloviny listopadu a Německé dny skončí až v půlce prosince.
---