Prostor před poliklinikou ve Výškovicích prošel revitalizací
Prostor před poliklinikou ve Výškovicích prošel revitalizací. Popraskané asfaltové chodníky nahradily nové ze zámkové dlažby a lepší přístup získaly i maminky s kočárky a vozíčkáři.
Nevzhledné a místy i nebezpečné asfaltobetonové plochy před poliklinikou ve Výškovicích jsou minulostí. Radnice je nechala zrekonstruovat za zhruba 3 miliony korun.
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Tady byly zídky, staré chodníky, které jsme odbourali a místo nich vznikly nové chodníky dle tras, které si tady lidé vychodili, tak jsme je tím nahradili. Vzniklý travní porost, který tady ještě je, tak plánujeme na jaře osadit květinami a přidáme ještě lavičky, aby si tady lidé mohli odpočinout, sednout si na chvíli a relaxovat.”
Rekonstrukcí prošla i tři přístupová schodiště.
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “Na dvou z nich jsme upravili i přístupové trasy pro kočárky nebo vozíčkáře, pro které to tady předtím bylo dosti nedostupné.”
anketa: obyvatelé Ostravy-Jihu: “Je to pěkně udělané, protože když jsme tu předtím chodili s kočárkem tak se vůbec nedalo chodit, ani po tom nájezdu a myslím si, že je to moc pěkné. I ty kytičky, všechno.”
“Oni tam vyměnili, tam byl předtím ten velký květináč, oni ho dali pryč. Dobře se tady jezdí na kole.”
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: “V současné době dokončujeme i nový chodník s cyklostezkou na ulici Mjr. Nováka. Chodník tam byl dlouhodobě velice špatný, popraskaný asfalt a bylo to špatně schůdné i po dešti, kdy se tvořily kaluže, takže to určitě lidé uvítají.”
Nové chodníky a příjezdy vznikají také na ulici Tylova a dokončují se i v ulicích V troskách a Laparova. ty nevyužívané byly zatravněny.
Gabriela Gödelová, mluvčí MOb Ostrava-Jih: “Opravy chodníků v městském obvodu Ostrava-Jih postupují podle pasportu těchto komunikací. To znamená, že se opravdu hodnotí stav jednotlivých chodníků ve všech částech obvodu a podle toho, v jakém stavu se chodníky nacházejí a podle toho jak jsou využívány, se přistupuje i v návaznosti na potřebné finanční prostředky k jejich postupným opravám.”
Pasport komunikací se každoročně aktualizuje a občanům je k dispozici na stránkách radnice.
---
Starobělské Lurdy byly letos náročné
620 běžců a 43 chodců se letos postavilo na start oblíbeného běžeckého závodu Starobělské Lurdy. Krosová trať v Bělském lese byla letos podmáčená a tím pádem hodně náročná. Všichni ji vle zvládli.
U koliby v Bělském lese se uskutečnil už 9. ročník běžeckého závodu Starobělské Lurdy. Přihlásilo se na něj více než 700 běžců, některé ale odradilo počasí. Na rozblácenou trať plnou listí, kořenů, a kamení co 15 sekund vybíhala dvojice závodníků.
Rostislav Bažanowski, ředitel závodu: “Trasa je dlouhá 3,2 km, běží se nahoru a dolů, do samých zatáček a tak dále. Letos byla hodně podmáčená a trasa byla hodně náročná. Klouzalo to prakticky na každém kopečku, ale myslím, že to patří k tomu období, které teď máme. tomu listopadu, takže si myslím, že běžci měli zážitek, který ještě za 9 let, protože to byl 9. ročník nezažili. Určitě do cíle doběhne kolem 650 běžců.”
Rekordní účast byla před covidem, kdy se na start postavilo přes 1300 běžců.
anketa: účastníci běhu: “Bylo hrozně bahnivé a vzhledem k tomu, že už jsem běžel až nějaký 660., tak ten terén už byl na prd, ale bylo to fajn. Poprvé, já nejsem závodník takže poprvé.”
“Trať byla teda letos těžká, protože bylo bláto a hlavně ty rokle byly tak, myslím, na boby by se tam hodily a samozřejmě potom ty výběhy byly těžké, protože to podkluzovalo, ale jinak asi dobrý. S výkonem jsem každý rok nespokojená, mohlo by to být lepší, ale celkově dobrý.”
“Musím uznat, že lepší než jiné roky. Nohy byly dobré, vydržely mi celou trať a co se týče trati, tak až na nějaké to bláto tak krásná jako obvykle.”
Všechny závodníky už máme v cíli. Nejrychlejším časem byl v mužské kategorii čas 12:52 a nejrychlejší žena doběhla o pouhé 2 minuty později, Tak příště na startu.
Rostislav Bažanowski, ředitel závodu: “Nejrychlejší čas, rekord tady je rovných 11 minut. Ten zaběhl Martin Kováček předloni. Jinak takové průměrné časy se tady běhají kolem 20 minut.”
Každý běžec, který doběhl do cíle, dostal originální medaili, teplý čaj a tvarohový šáteček.
---
Miniházená pomáhá rozpohybovat děti na Jihu
Už druhým rokem pokračuje na školách v Ostravě-Jihu sportovní projekt Jižní míček, kde se děti prvního stupně základních škol učí pohybovat, skákat, nebát se házet s míčem a třeba i spadnout. A mít radost z pohybu. Pomocí dovednostních her a turnajů v miniházené.
Loni se do Jižního míčku zapojily 4 základní školy, letos už devět, když z každé přijíždí do sportovní haly na Dubině jednou měsíčně hned několik družstev chlapců a dívek z prvních až čtvrtých tříd. A u některých je podle trenérů vidět talent na míčové hry.
Pavel Rekšák, organizátor Jižního míčku: Jednoznačný zájem je, abychom děti vrátili zpátky k pohybu, abychom jim udělali radost ze sportu a z toho pohybu. Jeden z těch možností je právě miniházená, která je jedním z nejkomplexnějších sportů, kdy prakticky zapojujete celé tělo, celý rozsah svého těla. Proto se snažíme na našich turnajích mít nejenom turnaje v miniházené, ale i dovednostní hry, tak aby děti poznaly všechny možnosti sportu, pohybu, aby je to bavilo.
Organizátoři Jižního míčku zdůrazňují, že u prvních dvou ročníků je hlavní to, aby si sport děti vyzkoušely a naučily. U třetích a čtvrtých tříd jsou výsledky turnajů v miniházené jen třešničkou na dortu, hlavní je nalákat děti hravou formou na pravidelný pohyb a sportování.
Kateřina Bluchová, učitelka ZŠ Bělský Les: Já jsem ze základní školy Ostrava-Bělský Les a přišla jsem sem se 17 dětmi, máme dvě družstva. Protože jsme si to loni vyzkoušeli a děcka to strašně bavilo, tak o to byl velký zájem. Naše základní škola je sportovní, a jsou tam převážně hokejisti, já to mám pro ně jako doplněk, aby uměli házet i rukama, protože v dnešní době to dětem moc nejde, a kluky i holky to strašně baví. V tělocviku to hrajeme.
Anketa: Je to strašně super a chtěli bychom ho furt hrát. Aby z nás byli házenkáři, to nechceme.
Byla jsem tu poprvé dneska jenom, protože minule jsem nemohla, protože jsem byla po nemoci.
Házení míčem mi moc jde.
Je to dobrá hra a na rozdíl mě to baví, protože si hážeme.
Každý den bych chodila tady.
Radim Ivan, místostarosta Ostravy-Jihu (ODS): Je samozřejmě správné, že se děti hýbou ještě po té covidové době, kde data hovoří o tom, že si od toho sportování odvykly, takže každá tato aktivita, která je motivuje k tomu, trénovat, sportovat, tak my vítáme a chceme je v tomto obvodu podporovat.
Neplánovaným výsledkem dlouhodobého projektu Jižní míček může být nalézání talentů, kteří budou v házené pokračovat, třeba až na profesionální úrovni.
Pavel Rekšák, organizátor Jižního míčku: Pevně věřím, že tady ta spolupráce se školami plus tady ty turnaje do budoucna přinesou spoustu dobrého, protože dělal jsem tuto školní ligu i v Porubě, kde vzniklo spoustu talentů, jako je třeba dneska Mathias Choleva, který hraje za extraligový klub Frýdek-Místek, nebo jeho sestra, která je dnes ve Francii. Charlotte Cholevová. A oba jsou v reprezentaci.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.