Nový pumptrack v Bělském lese je otevřen
V Bělském Lese vyrostlo nové pumptrackové hřiště. Nahradilo původní, hlučnou a dosluhující dráhu, která již nevyhovovala technickým požadavkům. Na své si zde přijdou skateboardisté, koloběžkáři, longboardisté, in-line bruslaři i bikeři.
Několik vzájemně propojených okruhů s vlnitými prvky a klopenými zatáčkami – na nové pumptrackové dráze v Bělském lese se chodí od poloviny července denně projet desítky dětí z okolí.
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Na pumptracku mohou jezdit jak skateři, tak longboardisté, in-line brusle, kola, koloběžky – je to opravdu pro široké využití. Podstatou jízdy na pumptracku je pumpování a to znamená, že člověk pracuje s vlastní váhou těla a změnou těžiště, kdy je člověk schopný tu dráhu projekt, aniž by šlapal na kole.“
Nové hřiště nahradilo již poničenou, hlučnou dráhu, která už nevyhovovala technickým požadavkům.
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Nový pumptrack má úplně jiné složení, ten předešlý byl z desek, které rezonovaly a poměrně hodně to hlučelo. Teď už k tomu nedochází, ten pumptrack je tichý, protože je tam ten základ zhutněná hlína a kamenivo pokryté asfaltem, takže opravdu nejde vůbec slyšet, ani když projíždějí koloběžky, které dělaly největší hluk oproti kolům.“
anketa, uživatelé pumptracku: „Líbí se mi tady nejvíc ty hrboly, jak tu skáčeme a ty nové sjezdy.“ – „A jak často tady chodíš?“ – „Každý den skoro.“
anketa, uživatelé pumptracku: „Líbí se mi to tady hodně, akorát je trošku škoda, že tady jezdí i hodně malé děti, které to občas brzdí, ale to nevadí a když tu nikdo není tak je to fakt super.“ – „A líbí se Vám to tady oproti tomu, co tu bylo předtím?“ – „To určitě, protože je to větší a můžeme se rozhodnout, kudy pojedeme. Mě se asi nejvíce líbí tady to velké, jak sjíždíme dolů.“
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Na konci prázdnin plánujeme slavnostní otevření dráhy s tím, že bychom pozvali i nějaké skateboardisty, bikery, kteří by nám ukázali i nějaké pěkné triky.“
Dráha je navíc vhodně zakomponována do místního terénu a krajiny. Společně s vedlejším workoutovým hřištěm dále rozšiřuje možnosti sportovního vyžití v Bělském Lese.
---
Oprava sportovního centra Dubina je v plném proudu
Bourání sportovní haly v Dubině je v plném proudu. Její rekonstrukce patří k největším investičním projektům obvodu letos a nová by měla stát na konci příštího roku. Hlavním důvodem rekonstrukce stávajícího objektu je použití nevhodného podloží při stavbě.
Bourání vnitřních stěn, stropů a částí střešního pláště. Tyto práce letos zahájili celkovou rekonstrukci Sportovního centra Dubina. Nová hala vyjde přibližně na 153 miliónů korun.
Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Jsem rád, že nám statutární město Ostrava přispělo na investici, kde je potřeba, tentokrát na novou halu na Dubině, která měla bohužel špatné základy a městský obvod vede nyní soudní spor ze zhotovitelem, zdali prováděl vše správně. My se pochopitelně domníváme, že porušil nějaké věci, které byly dány projektem.“
Hlavním důvodem rekonstrukce stávajícího objektu je nevhodné podloží a vady popsané ve znaleckých posudcích. Jedná se například o poruchy statiky a podlahového vytápění, trhliny v sádrokartonu, vlhkost či vady izolace. Teplota na sportovní ploše v létě dosahovala až k 35 °C.
Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Ta hala se nějakým způsobem hýbala, takže byla potřeba do toho zasáhnout. Zároveň je ta hala už i technologicky zastaralá, to znamená, že jsme kladli velký důraz na to, aby šetřila provoz a energie. Aby neutíkalo teplo do vzduchu a naopak v létě, aby tam nebylo tak extrémní teplo.“
Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Bude tam nová vzduchotechnika, nové osvětlení a ozvučení, více šaten, vybavenější koupelny, daleko lepší zázemí pro diváky a opět také restaurace. Věřím, že to bude krásný stánek a hned po opravě začneme pracovat ještě na druhé hale, kterou máme v úmyslu vybudovat, a to na ulici Svazácké.“
Své domovské zázemí v hale má již několik let jeden z nejúspěšnějších florbalových klubů v Česku SC Tempish Vítkovice. I po rekonstrukci bude hala primárně sloužit florbalové elitě města, ale její prostory budou moci využívat i další sportovní celky.
Radim Ivan (ODS), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Je to naplánované na nějaký rok a čtvrt tuším celá ta rekonstrukce, uvidíme, jak to půjde rychle a oni si našli prozatím nějaké náhradní řešení – něco na Jihu, něco v centru, takže jsou různě rozmístěni a samozřejmě předpokládáme, že do té haly se vrátí ne na tu příští, ale na přespříští sezónu.“
Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Aktuálně podle podepsané smlouvy máme termín realizace srpen příštího roku. Pochopitelně mohou nastat komplikace, tak se budeme dáme řídit podmínkami, které máme ve smlouvách.“
---
V AveArtu se sešli sochaři na keramickém sympoziu
V ateliérech umělecké školy AVE ART se konalo již třetí keramické sympozium. Pět sochařů z celého Česka zde vytvořilo velkoformátové sochy na téma Kontrasty. Sochy budou vystaveny v září v zahradě Grossmannovy vily.
Gotická věž, busty nebo obří převodovka. Velkoformátové sochy z keramiky vznikly během týdne pod rukama pěti sochařů z celé republiky. Už potřetí se totiž v ateliéru školy AVE ART v Ostravě-Hrabůvce koná keramické sympozium.
Jiří Břenek, výtvarník, keramik: „Založili jsme jej protože jsme navázali kontakt s místním keramickým podnikem, který nám umožnil v jejich pecích vypalovat velké věci. Podstatně větší, než je běžné. Rádi bychom propojovali výtvarníky už zavedené s těmi začínajícími do budoucna. Uvažujeme i o tom, že bychom oslovili fakulty výtvarných škol, že bychom tady vždy měli 1 studenta a ideálně nějakého známého, zavedeného výtvarníka.“
Každoročně se modeluje na určité téma. Tím letošním jsou kontrasty.
Václav Kyselka, sochař: „Na to téma kontrasty jsem zareagoval sochou, která bude taková améboidní. Pracovní název je améba, kdy vlastně pevný tvar obepíná beztvará hmota a používám polotovary z keramických závodů, kdy jsem si vybral komponenty, které nám tam byly nabídnuty. A využívám tak těch polotovarů a zároveň z toho vytvářím takovou věž.“
Ivana Urbanová, sochařka a keramička: „Já vytvářím dvě busty. Muže a ženu, protože téma jsou kontrasty, tak mi to přišlo vhodné jako kontrast mezi mužem a ženou.“
Jana Adamová, výtvarnice, keramička: „Mě tady vzniká taková plastika, kdy mám hranatou základnu geometrickou. Ten kontrast bude jednak tvarový, protože mám tady kombinaci toho hrubého kvádru s rostlinnými motivy a ještě tam mám zakomponované, že jedna rostlina bude rozkvetlá a zbylé budou uvadající.“
Někteří sochaři se ke keramice vracejí po letech.
Antonín Gavlas, sochař, malíř a keramik: „Já jsem dělal kdysi, za svých mladých let – už to bude 20,30 let velkou výzdobu v Klimkovických lázních a ve fakultní nemocnici, takže tam jsou třiceti metrové reliéfy, takže jsem něco takového už určitě dělal, ale už je to dávno, tak si to znovu zkouším no. Jsem mezitím přešel ke smaltům a k obrazům a různé jiné techniky, takže jsem rád, že si můžu vyzkoušet tuto hrubou hmotu.“
Na to, jak vznikají velké keramické sochy se přišly podívat i mladí výtvarníci.
účastnice tábora AveArt: „Máme tady vlastně takový výtvarný tábor a vytváříme tady různé věci z keramiky, ze sádry a malujeme tady různé obrazy a tak. Nám se líbí taky ta velká keramika, ale nevím jestli bychom to chtěli v budoucnosti dělat, ale nejspíš ano.“
Sochy, které během sympozia vznikají budou moct zájemci vidět na výstavě v zahradě Grossmannovy vily, a to v září.
---
Redakčně upraveno / zkráceno.