Expres Ostrava-Jih
- Zpravodajství z obvodu Ostrava-Jih od redaktorky Y.Fajtové a P. Straky
- V Jubilejní kolonii opravují poslední historický dům
- Vítězné projekty 6. ročníku participativního rozpočtu
- Senior linka zachraňuje životy i upevňuje vztahy
V Jubilejní kolonii v Ostravě-Hrabůvce prochází rekonstrukcí poslední dům s původní fasádou. Jde o bytový dům na ulici Mládeže se čtyřmi bytovými jednotkami.
Jubilejní kolonie v Ostravě-Hrabůvce roste do krásy. Rekonstrukcí aktuálně prochází poslední z bytových domů, který má původní vzhled. Dočká se tak nejen zateplení, ale i stejné fasády jako ostatní bytové domy v této lokalitě.
Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Rekonstrukcí projde střecha, zateplíme fasádu, obnovíme vnitřní a vnější izolace tohoto domu a také samozřejmě vyměníme okna a vstupní dveře. Celkové náklady na rekonstrukci tohoto domu vyjdou zhruba na 7 milionů korun. V tomto domě se nacházejí 4 bytové jednotky, dvě prošly kompletní rekonstrukcí a v dalších dvou bydlí nájemníci.”
Stavební firma by ještě letos chtěla udělat fasádu domu a zateplit štít. Vše ale bude záležet na počasí.
Josef Kubját, stavbyvedoucí: “Na štítu se má provádět zateplení hlavně z toho důvodu, že i nájemníci si stěžují, mají uvnitř vlhkost, plísně. Samozřejmě letos ještě střechu musíme dokončit. Ta by měla být v tomto týdnu zrealizovaná. A ještě letošní rok bysme chtěli aspoň částečně vyspravovat sklepy. Jakmile se ochladí, tak v tom interiéru se dá pracovat, takže se vrhneme na ty sklepy.”
Sklepy jsou kvůli vlhkosti ve špatném stavu. Veškerá omítka tak musela pryč.
Josef Kubját, stavbyvedoucí: “Nejtěžší asi co se týká stavby, bude hydroizolace zdiva. Ta bude probíhat sice až příští rok na jaře, ale to považuji za nejobtížnější část této stavby, jelikož sklepy byly v dezolátním stavu.”
Jedna z obyvatelek domu: “Žije se mi tady dobře, máme krásný zrekonstruovaný byt, ale co se týče samotného domu, tak to už chtělo rekonstrukci, protože máme doma plíseň, máme plno vody doma. Jo a musela jsem už vyhodit spoustu nábytku, koberce, protože nám to všechno zplesnivělo.”
O bydlení v Jubilejní kolonii, která byla postavena v letech 1921–1932 Vítkovickými železárnami, je velký zájem. V rámci Ostravy-Jihu se totiž jedná o reprezentativní lokalitu. Radnice se ale tady nestará jen o bytové domy.
Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Udržujeme i naše nebytové prostory. Jedním z nebytových prostor je náš Komorní klub, kde momentálně probíhají nátěry výkladců a také budeme měnit vstupní dveře u tohoto objektu.”
Od roku 2002 je 23 objektů Jubilejní kolonie chráněno jako kulturní památka. Na celou oblast je navíc vyhlášeno ochranné památkové pásmo.
---
Hlasování v 6. ročníku participativního rozpočtu Náš Jih skončilo. Zapojilo se do něj rekordní počet lidí, Více než 5 tisíc, kteří vybrali celkem sedm vítězných projektů za bezmála 10 milionů korun.
Už víme, které projekty zvítězily v letošním ročníku participativního rozpočtu Náš Jih. Z 38, které postoupily do hlasování, obyvatelé vybrali 7 nejlepších, které zlepší život v obvodu.
Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Nejúspěšnější projekty byly jako vždy vybrány podle našich jednotlivých městských částí. Ovšem absolutně nejúspěšnějším projektem s největším počtem hlasů byl projekt z Dubiny a Bělského lesa, a to je park na smyčce tramvají.”
Monika Hanuliaková, autorka projektu: “Naším cílem je vytvořit v tomto prostoru bývalé tramvajové točny, která zde fungovala do roku 2008, malý park, kde bychom vytvořili lavičky a zasadili nové stromy a keře. Rádi bychom nechali také historii tohoto místa a chtěli bychom ji zdůraznit tím, že zde umístíme informační tabuli, kde budou fotografie a zmínka o historii právě zaniklé točny.”
Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Jako vždy opět uspěly dětská hřiště, takže ač to vypadá neuvěřitelně, zdá se, že ještě pořád těch dětských hřišť mám v městském obvodu a lidé je pořád velice požadují. Ale samozřejmě kromě dětských hřišť uspěl taky projekt Včela medonosná, což třeba mě osobně velice potěšilo, protože jsem tomuto projektu fandila.”
Malá včelí stezka s 5 úly by měla vzniknout v Hrabůvce.
Alois Tureček, autor návrhu: “S tím, že veřejnost by měla možnost se seznámit s životem včel, s jejich potřebami, no a samozřejmě s tím, co všechno nám včely přinášejí. Není to totiž jenom med, ae je to třeba i vosk, propolis, mateří kašička, ale i včelí jed, který dostaneme pomocí toho včelího žihadla. Tento projekt by byl zaměřen na osvětu a propagaci včelařství v našem regionu.”
Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Včelí úl bude první v obvodu. Ještě jsme takový projekt nerealizovali ani prostřednictvím participativního rozpočtu, ani jako radnice, ale myslím si, že v dnešní době je to velice populární a města na střechách, nebo v parcích běžně instalují úly a stáčejí svůj vlastní med a myslím si, že i pro životní prostředí je to takový povzbudivý projekt.”
Uspěl i dvoudenní minifestival Jih žije hudbou, na kterém se představí místní umělci a kapely.
Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Chtěla bych povzbudit všechny naše obyvatele, aby přihlašovali a hlasovali v participativním rozpočtu, protože letošní vítězný projekt nebyl zaštítěn žádnou organizací. To znamená, není to ani školní projekt, ani projekt žádného sportovního klubu, kteří mají velký potenciál tyto projekty prohlasovat, ale je to opravdu občanský projekt. Hlasovali neorganizovaní lidé, takže si myslím, že je to velice zajímavé a přesně tak to má fungovat. Takže děkuji všem, kteří hlasovali pro vítězný projekt a doufám, že se všichni budou inspirovat.”
Vítězné projekty budou realizovány v příštím roce, ty poslední nejpozději do 18 měsíců.
---
Tlačítka takzvané zdravotní nouze už má v Ostravě více než 500 seniorů. Poptávka po nich je tak velká, že převyšuje nabídku. A není se čemu divit. Spoustě lidem už zachránila život.
Senior linka ostravské městské policie funguje už více než 11 let. Za tu dobu zachránila stovky životů. Strážníci vyrážejí na místo okamžitě poté, co některý ze seniorů zmáčkne tlačítko nouze. V současné době je na linku napojeno více než 500 ostravských domácností.
Milada Tořová, obyvatelka Ostravy-Jihu: “Já jsem ráda, protože kolikrát je mi špatně. Tak to vždycky mám po ruce, abych to mohla vzít samozřejmě, ale jsem taky ráda, že jsem to ještě nemusela použít a budu ráda, když to nepoužiju vůbec. Ale mám to, mám takové vědomí, že to mám pořád při sobě a že kdyby něco, takže mi to pomůže.”
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Samotný projekt není jenom o tom, že přijedeme k seniorovi, zajistíme montáže tlačítek takzvané nouze, zdravotní nouze, nebo podezřelé osoby. Naši okrskáři ty seniory navštěvují poměrně často a mnohdy mezi nimi vznikají i osobní vazby.”
Antonie Selucká, strážník MP Ostrava pro oblast Jih: “Mám na starosti přibližně 12 seniorů. Samozřejmě ne ke každému mám takový citový vztah jako k paní Tořové, která mi přirostla k srdíčku a já věřím, že já ji taky, protože máme hodně společného.”
Milada Tořová, obyvatelka Ostravy-Jihu: “Už se vždycky těším, jak přijde vždycky jednou za měsíc zavolá, jestli budu doma, nebo jestli jdu k doktorovi, vždycky mi vyhoví, jak to potřebuju.”
Výjimkou k návštěvě nejsou ani oslavy. Paní Tořové přišli strážníci popřát k jejím 90 narozeninám.
Ne všichni senioři jsou ale takto družní.
Antonie Selucká, strážník MP Ostrava pro oblast Jih: “Máme seniory, kteří se strašně bojí, kteří se bojí otevřít i když nás znají. Kolikrát nám nezvednou telefon, nereagují na zvonek, takže se k nim musíme dobývat přes sousedy, kdy zjišťujeme, zda opravdu je ten senior v pořádku, zda se mu něco nestalo, zda neleží někde v nemocnici, v sanatoriu, nebo jestli neodjel k rodině. Taky se nám stalo, že jsme se nemohli dozvonit na seniora a seniorka ležela dva dny na zemi, protože neměla to senior tlačítko na tom krku ani na ruce.”
Prioritou číslo jedna je ale kontrola funkčnosti nouzových tlačítek a psychologická pomoc.
Antonie Selucká, strážník MP Ostrava pro oblast Jih: “Ať už je to to zdravotní tlačítko, nebo takzvaný policajt, který mají senioři u dveří, ale samozřejmě je tam i ten bližší kontakt, kdy kontrolujeme. zda jsou i po psychické stránce v pořádku, zda něco nepotřebují. My zajišťujeme i psychologickou pomoc, kdy s těmi seniory probíráme jejich trápení, jejich denní rituály, aby měli pocit, že opravdu je o ně zájem.”
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Pokud se týká dotazu, kde se senioři mohou obrátit v případě žádosti o senior linku, mohou zavolat na úsek prevence MP Ostrava, nebo se obrátit na příslušný sociální odbor úřadu městské části, ve které bydlí.”
Nárok na nouzová tlačítka mají senioři ve věku 65 let a více.
---
V Jubilejní kolonii v Ostravě-Hrabůvce prochází rekonstrukcí poslední dům s původní fasádou. Jde o bytový dům na ulici Mládeže se čtyřmi bytovými jednotkami.
Jubilejní kolonie v Ostravě-Hrabůvce roste do krásy. Rekonstrukcí aktuálně prochází poslední z bytových domů, který má původní vzhled. Dočká se tak nejen zateplení, ale i stejné fasády jako ostatní bytové domy v této lokalitě.
Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Rekonstrukcí projde střecha, zateplíme fasádu, obnovíme vnitřní a vnější izolace tohoto domu a také samozřejmě vyměníme okna a vstupní dveře. Celkové náklady na rekonstrukci tohoto domu vyjdou zhruba na 7 milionů korun. V tomto domě se nacházejí 4 bytové jednotky, dvě prošly kompletní rekonstrukcí a v dalších dvou bydlí nájemníci.”
Stavební firma by ještě letos chtěla udělat fasádu domu a zateplit štít. Vše ale bude záležet na počasí.
Josef Kubját, stavbyvedoucí: “Na štítu se má provádět zateplení hlavně z toho důvodu, že i nájemníci si stěžují, mají uvnitř vlhkost, plísně. Samozřejmě letos ještě střechu musíme dokončit. Ta by měla být v tomto týdnu zrealizovaná. A ještě letošní rok bysme chtěli aspoň částečně vyspravovat sklepy. Jakmile se ochladí, tak v tom interiéru se dá pracovat, takže se vrhneme na ty sklepy.”
Sklepy jsou kvůli vlhkosti ve špatném stavu. Veškerá omítka tak musela pryč.
Josef Kubját, stavbyvedoucí: “Nejtěžší asi co se týká stavby, bude hydroizolace zdiva. Ta bude probíhat sice až příští rok na jaře, ale to považuji za nejobtížnější část této stavby, jelikož sklepy byly v dezolátním stavu.”
Jedna z obyvatelek domu: “Žije se mi tady dobře, máme krásný zrekonstruovaný byt, ale co se týče samotného domu, tak to už chtělo rekonstrukci, protože máme doma plíseň, máme plno vody doma. Jo a musela jsem už vyhodit spoustu nábytku, koberce, protože nám to všechno zplesnivělo.”
O bydlení v Jubilejní kolonii, která byla postavena v letech 1921–1932 Vítkovickými železárnami, je velký zájem. V rámci Ostravy-Jihu se totiž jedná o reprezentativní lokalitu. Radnice se ale tady nestará jen o bytové domy.
Markéta Langrová (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Udržujeme i naše nebytové prostory. Jedním z nebytových prostor je náš Komorní klub, kde momentálně probíhají nátěry výkladců a také budeme měnit vstupní dveře u tohoto objektu.”
Od roku 2002 je 23 objektů Jubilejní kolonie chráněno jako kulturní památka. Na celou oblast je navíc vyhlášeno ochranné památkové pásmo.
---
Hlasování v 6. ročníku participativního rozpočtu Náš Jih skončilo. Zapojilo se do něj rekordní počet lidí, Více než 5 tisíc, kteří vybrali celkem sedm vítězných projektů za bezmála 10 milionů korun.
Už víme, které projekty zvítězily v letošním ročníku participativního rozpočtu Náš Jih. Z 38, které postoupily do hlasování, obyvatelé vybrali 7 nejlepších, které zlepší život v obvodu.
Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Nejúspěšnější projekty byly jako vždy vybrány podle našich jednotlivých městských částí. Ovšem absolutně nejúspěšnějším projektem s největším počtem hlasů byl projekt z Dubiny a Bělského lesa, a to je park na smyčce tramvají.”
Monika Hanuliaková, autorka projektu: “Naším cílem je vytvořit v tomto prostoru bývalé tramvajové točny, která zde fungovala do roku 2008, malý park, kde bychom vytvořili lavičky a zasadili nové stromy a keře. Rádi bychom nechali také historii tohoto místa a chtěli bychom ji zdůraznit tím, že zde umístíme informační tabuli, kde budou fotografie a zmínka o historii právě zaniklé točny.”
Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Jako vždy opět uspěly dětská hřiště, takže ač to vypadá neuvěřitelně, zdá se, že ještě pořád těch dětských hřišť mám v městském obvodu a lidé je pořád velice požadují. Ale samozřejmě kromě dětských hřišť uspěl taky projekt Včela medonosná, což třeba mě osobně velice potěšilo, protože jsem tomuto projektu fandila.”
Malá včelí stezka s 5 úly by měla vzniknout v Hrabůvce.
Alois Tureček, autor návrhu: “S tím, že veřejnost by měla možnost se seznámit s životem včel, s jejich potřebami, no a samozřejmě s tím, co všechno nám včely přinášejí. Není to totiž jenom med, ae je to třeba i vosk, propolis, mateří kašička, ale i včelí jed, který dostaneme pomocí toho včelího žihadla. Tento projekt by byl zaměřen na osvětu a propagaci včelařství v našem regionu.”
Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Včelí úl bude první v obvodu. Ještě jsme takový projekt nerealizovali ani prostřednictvím participativního rozpočtu, ani jako radnice, ale myslím si, že v dnešní době je to velice populární a města na střechách, nebo v parcích běžně instalují úly a stáčejí svůj vlastní med a myslím si, že i pro životní prostředí je to takový povzbudivý projekt.”
Uspěl i dvoudenní minifestival Jih žije hudbou, na kterém se představí místní umělci a kapely.
Hana Tichánková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: “Chtěla bych povzbudit všechny naše obyvatele, aby přihlašovali a hlasovali v participativním rozpočtu, protože letošní vítězný projekt nebyl zaštítěn žádnou organizací. To znamená, není to ani školní projekt, ani projekt žádného sportovního klubu, kteří mají velký potenciál tyto projekty prohlasovat, ale je to opravdu občanský projekt. Hlasovali neorganizovaní lidé, takže si myslím, že je to velice zajímavé a přesně tak to má fungovat. Takže děkuji všem, kteří hlasovali pro vítězný projekt a doufám, že se všichni budou inspirovat.”
Vítězné projekty budou realizovány v příštím roce, ty poslední nejpozději do 18 měsíců.
---
Tlačítka takzvané zdravotní nouze už má v Ostravě více než 500 seniorů. Poptávka po nich je tak velká, že převyšuje nabídku. A není se čemu divit. Spoustě lidem už zachránila život.
Senior linka ostravské městské policie funguje už více než 11 let. Za tu dobu zachránila stovky životů. Strážníci vyrážejí na místo okamžitě poté, co některý ze seniorů zmáčkne tlačítko nouze. V současné době je na linku napojeno více než 500 ostravských domácností.
Milada Tořová, obyvatelka Ostravy-Jihu: “Já jsem ráda, protože kolikrát je mi špatně. Tak to vždycky mám po ruce, abych to mohla vzít samozřejmě, ale jsem taky ráda, že jsem to ještě nemusela použít a budu ráda, když to nepoužiju vůbec. Ale mám to, mám takové vědomí, že to mám pořád při sobě a že kdyby něco, takže mi to pomůže.”
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Samotný projekt není jenom o tom, že přijedeme k seniorovi, zajistíme montáže tlačítek takzvané nouze, zdravotní nouze, nebo podezřelé osoby. Naši okrskáři ty seniory navštěvují poměrně často a mnohdy mezi nimi vznikají i osobní vazby.”
Antonie Selucká, strážník MP Ostrava pro oblast Jih: “Mám na starosti přibližně 12 seniorů. Samozřejmě ne ke každému mám takový citový vztah jako k paní Tořové, která mi přirostla k srdíčku a já věřím, že já ji taky, protože máme hodně společného.”
Milada Tořová, obyvatelka Ostravy-Jihu: “Už se vždycky těším, jak přijde vždycky jednou za měsíc zavolá, jestli budu doma, nebo jestli jdu k doktorovi, vždycky mi vyhoví, jak to potřebuju.”
Výjimkou k návštěvě nejsou ani oslavy. Paní Tořové přišli strážníci popřát k jejím 90 narozeninám.
Ne všichni senioři jsou ale takto družní.
Antonie Selucká, strážník MP Ostrava pro oblast Jih: “Máme seniory, kteří se strašně bojí, kteří se bojí otevřít i když nás znají. Kolikrát nám nezvednou telefon, nereagují na zvonek, takže se k nim musíme dobývat přes sousedy, kdy zjišťujeme, zda opravdu je ten senior v pořádku, zda se mu něco nestalo, zda neleží někde v nemocnici, v sanatoriu, nebo jestli neodjel k rodině. Taky se nám stalo, že jsme se nemohli dozvonit na seniora a seniorka ležela dva dny na zemi, protože neměla to senior tlačítko na tom krku ani na ruce.”
Prioritou číslo jedna je ale kontrola funkčnosti nouzových tlačítek a psychologická pomoc.
Antonie Selucká, strážník MP Ostrava pro oblast Jih: “Ať už je to to zdravotní tlačítko, nebo takzvaný policajt, který mají senioři u dveří, ale samozřejmě je tam i ten bližší kontakt, kdy kontrolujeme. zda jsou i po psychické stránce v pořádku, zda něco nepotřebují. My zajišťujeme i psychologickou pomoc, kdy s těmi seniory probíráme jejich trápení, jejich denní rituály, aby měli pocit, že opravdu je o ně zájem.”
Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: “Pokud se týká dotazu, kde se senioři mohou obrátit v případě žádosti o senior linku, mohou zavolat na úsek prevence MP Ostrava, nebo se obrátit na příslušný sociální odbor úřadu městské části, ve které bydlí.”
Nárok na nouzová tlačítka mají senioři ve věku 65 let a více.
---