V Ostravě-Jihu otevřeli lanový hrad Jižák
Nový lanový hrad s tobogánem dělá radost dětem v Ostravě-Jihu. Jedná se o vítězný projekt loňského participativního rozpočtu pro oblast Zábřeh a zajímavostí je, že s návrhem přišel žák tamní základní školy.
Dřevěné věže, žebříky, balanční přechody po lanech a velká skluzavka. V komunitní zahradě základní školy Jugoslávská je pro děti nově zpřístupněn lanový hrad Jižák. Vzešel z participativního rozpočtu Náš Jih.
Martin Bednář (ANO), starosta MOb Ostrava-Jih: „Tento vítězný projekt Participativního rozpočtu je výjimečný v tom, že ho navrhl žák této školy, který ho nemohl sám podat. Nicméně nakreslil si tu představu a požádal svého učitele, aby ten projekt podal a sám poté sháněl hlasy pro realizaci. Já myslím, že je to skvělá realizace v blízkosti mateřské i základní školy a jak to bývá u podobných projektů, tak přes léto to bude v odpoledních hodinách sloužit i veřejnosti.“
Hlavním cílem bylo podle mladého navrhovatele ušetřit čas a peníze rodičům, aby nemuseli dojíždět na podobné atrakce do ostravské Zoo nebo do Bohumína.
Jan Ujazdovský, navrhovatel projektu: „Líbí se mi to hrozně moc, měl jsem možnost s mladými dětmi navštívit Mauglího stezku v Bohumíně a tady v Zoologické zahradě a moc se mi to líbilo, tak jsem si myslel, že by mohlo být něco podobného i tady u nás.“
Dřevěný hrad s tobogánem se skládá ze 4 věží spojených lanovými cestami s překážkami. Je navržen pro děti od 3 do 18 let.
Vít Šajer, spolunavrhovatel projektu, učitel: „Realizace hradu probíhala tak, že jsme nejprve s dětma ze školy vybírali nějaké hřiště, které bychom vůbec chtěli. Na to navázalo to, že jsme s tou třídou, se kterou jsem to vybral, tak jsme zajeli na hřiště do Bohumína, abychom si ho otestovali, což se jim líbilo, takže s ním byli spokojeni a potom jeden z našich studentů ho nakreslil ve 3D prostoru, prosazoval ho při hlasování jeho důležitost a tak dále a nakonec díky velké píli občanů Zábřehu se hrad zrealizoval.“
anketa, návštěvnice hradu: „Moc se mi to líbí.“ – „A co nejvíc?“ – „Skluzavka“.
Jan Ujazdovský, navrhovatel projektu: „Mám strašnou radost, že tady na mojí škole, kde už jsem tedy skončil, protože jdu na střední školu, že tu po mě může něco zůstat, nějaká památka na mě.“
Participativní rozpočet Náš Jih má za sebou úspěšných 8 ročníků – letošní je 9.
Martina Jarošková (ANO), místostarostka MOb Ostrava-Jih: „Za celou dobu lidé v rámci nich přihlásili již celkem 432 nápadů. Zrealizovat se jich podařilo 83, do kterých vedení obvodu investovalo více než 58 milionů korun.“
Více informací o hlasování či podávání návrhů do participativního rozpočtu se mohou občané dozvědět na stránkách nasjih.cz.
---
Městský obvod Ostrava-Jih je čím dál zelenější
Jižané si mohou stále zažádat o dotaci 1 500 korun na zkrášlení porostu před svými bytovými domy, a to až do konce října. Mimoto je obvod zelenější také díky projektu REPLACE, jehož cílem je nahrazení betonových ploch zelení.
Bohumila Káňová se stará o zahrádku před bytovým domem, ve kterém žije, skoro denně. Od kolemjdoucích a obdivovatelů se dozvěděla o příspěvku z radnice, určený právě na tyto předzahrádky. Využila ho loni i letos.
Bohumila Káňová, důchodkyně: „Zjistila jsem, že to není jen o jednom pytlíku zeminy nebo o pár květinách, ale že to je investice na několik měsíců ne-li roků a i když se jako důchodce nemám špatně, přece jen ta část, kterou můžu z důchodu použít pro své potěšení nebyla dostačující, abych si na té zahrádce pořídila vše, co jsem si představovala. Ta zahrádka mi měla připomenout dětství, které jsem prožila na dědině obklopená právě tou zelení a květinami, které teď stojí o kapku více než za našich mladých let.“
O dotaci 1 500 korun si mohou lidé zažádat až do 31. října. Loni radnice přispěla na zvelebení 57 zahrádek 85 tisíc.
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Peníze jsou určeny těm, kteří třeba už zahrádku mají a starají se o ni nebo i novým zájemcům. Pro získání dotace radnice požaduje aby žadatelé předložili fotografii, jak před zasazením květin, tak i po jejich vysazení.“
Bohumila Káňová, důchodkyně: „Lidé už sami se zastavují a ptají se co tu bude dál a říkají, jsem se podívat na babiččinu botanickou zahradu a naši sousedé z druhého vchodu z družstva mě požádali, jestli bych nemohla výsadbu i u nich provést.“
Kromě rozkvetlých zahrad je obvod zelenější také díky projektu REPLACE.
Otakar Šimík (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Jih: „Cílem bylo odstranit a zvelebit velké množství nevyužívaných betonových ploch a nahradit je zelení, což nám umožnilo, že se v okolí snížila teplota, prašnost a zlepšilo se vsakování vody čili i udržitelnost vody v krajině. Vyjádřeno čísly v našem obvodu vzniklo 1 686 m² záhonů trvalek, vysazeno bylo 524 keřů a 4 329 m² květnatých luk.“
Díky dotace z norských fondů v celkové výši 21 milionů korun se tak podařilo zvelebit na 300 míst po celém obvodu.
---
Integrované výjezdové centrum se otevřelo veřejnosti
Bohatý kulturní program, ukázky zásahové techniky záchranných jednotek i výcviku policejních koní a psů. To vše čekalo v sobotu návštěvníky Integrovaného výjezdového centra v Ostravě-Jihu v rámci akce Den městských obvodů s IZS.
Brány Integrovaného výjezdového centra na hranici ostravských městských obvodů Jih a Nová Bělá se v sobotu otevřely veřejnosti. Již potřetí se zde konal se Den městských obvodů s IZS. Po celý den zde malé i velké zabavil bohatý program.
Jiří Scheibinger, velitel IVC Ostrava-Jih: „Tak konkrétně naše jednotka předvádí techniku i když teď máme mimořádku – nešlo jinak ale konal se výjezd na požár v prvním patře kuchyně, ale už je to uhašeno takže za 30 minut se vrátí zpět aby mohli návštěvníkům ukázat naši techniku. Za mnou vidíte speciální techniku určenou na zásah při povodních a pro zásahy na vodní hladině za pomoci lodí – je to skutečně speciální technika v rámci jejich nasazení. Jinak tady máme celní správu vojenskou službu, kteří budou mít dynamické ukázky se psy a technikou. Dále městská policie to tady rozjede ve velkém stylu protože tady budou přehlídky výcviku koní, jejich zásahů se služebními psy, kdy předvedou útok na pachatele, různé zákroky. Je zde skutečně na co se dívat.“
Každá zásahová jednotka má připravený vlastní program.
Václav Braun, Zdravotnická záchranná služba MSK: „My jako zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje máme tady připravenou dynamickou ukázku na resuscitaci dospělé osoby, adolescenta nebo malého dítěte, je to formou hry nebo zábavného programu, kdy jsou ti účastníci nuceni dostat své autíčko do cíle a může je to motivovat k tomu, aby si tu resuscitaci zkusili.“
Gabriela Gödelová, ředitelka Kulturního zařízení Ostrava-Jih: „Den městských obvodů Ostrava-Jih a Ostrava Nová Bělá se pořádá již tradičně potřetí na tomto místě v areálu, který se nachází tak nějak na pomezí těchto sousedících obvodů. My jsme moc rádi, že lidé přišli, že je to baví, jsme také velice rádi za vstřícnost místního Integrovaného výjezdového centra, které ve spolupráci s námi tu akci dělají a bez nich by to rozhodně nešlo. My jako Kultura Jih zajišťujeme tu kulturní část a potom samozřejmě organizaci akce tak, aby tady lidé našli s rodinou všechno co k té akci patří.“
anketa, návštěvníci akce: „Určitě se chceme podívat kvůli malému na policajty, hasiče, protože je má rád.“
anketa, návštěvníci akce: „Už jsme tu byli jednou a líbilo se nám to, tak jsme se přišli podívat znovu. Hlavně jak probíhá ten výcvik psů a koní.“
anketa, návštěvníci akce: „Tak děti samozřejmě zajímají tady skákací hrady a my se půjdeme určitě podívat na nějaké ty ukázky záchranných složek.“
anketa, návštěvníci akce: „Co tě třeba nejvíce zaujalo?“ – „Tak nejvíce ta vězeňská služba.“
Akce byla jednou z posledních v rámci Kool léta na jihu. Završí ho páteční Letní kino na Hřišti Základní školy Srbská.
---