Expres Ostrava-Poruba
- Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
- Ostrava zachraňuje stromy napadené jmelím
- Poruba bude mít svůj pumptrack
- Porubský hokej oslavil 90 let double derby
Ostrava chce omezit nadměrné šíření jmelí bílého ve městě. Ve spolupráci a městskými obvody proto zmapovala a dendrologicky zhodnotila bezmála 2 a půl tisíce stromů napadených jmelím. Ty postupně procházejí ošetřením. Některé budou bohužel pokáceny.
V Ostravě-Porubě každým rokem ošetřují stromy napadené jmelím. Ani letos tomu nebude jinak. Jmelí v obvodu likvidují výhradně chemickými postřiky, které jsou šetrnější.
Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “U nejvíce zasažených stromů to jmelí, pokud bychom ho odstranili klasickým ořezem, tak by znamenalo, že bysme museli odstranit i polovinu koruny stromu, což by byl pro ten strom šok a mohl by klidně uschnout a proto to nechceme riskovat a provádíme postřik, který je ekologický, nejedná se o nějaký pesticid, on provede jen to, že samotné jmelí otevře póry a v tu chvíli si myslí, že už není období vegetačního klidu a samo odpadne a odumře."
Letos bude ošetřeno 55 vytipovaných stromů na 4. obvodě. Práce by měly začít v březnu.
Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Samozřejmě musí k tomu být ideální podmínky. Nesmí foukat vítr, nebo nesmí pršet. Jinak by to bylo zbytečné. My jsme s tímto postřikem začínali jako jedni z prvních v ČR. Už ho praktikujem 5. rokem, máme výborné zkušenosti. Skutečně ty stromy potom krásně ožijí, jsou krásně zelené, samá pozitiva.”
Další jmelím napadené stromy nechá ošetřit ostravský magistrát. Týká se to všech obvodů včetně Poruby. V tomto případě dochází jak na postřiky, tak i ořezy.
Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Práce se provádí dvěma způsoby, horolezecky nebo na plošině s tím, že ozdravení toho stromu nespočívá jenom v tom, že se ořeže jmelí, ale jsou tam i bezpečnostní řezy, zdravotní řezy, to znamená suché větve tak, aby to nepadalo na lidi a abysme tomu stromu nějakým způsobem pomohli. Dělají se vazby, když náhodou hrozí, že by se mohly odlomit větve od sebe a spadnout někde na cestu.”
Chemické postřiky se dělají v případě, že koruna stromu je jmelím obsypána z více než 40 procent. Tak masivní ořezy by totiž strom nepřežil.
Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Tam by při použití klasické metody ořezem hrozilo případně poškození stromu a to nechceme, protože děláme vše pro to, aby ty stromy tady zůstaly co nejdéle. Proto se používá ta chemie, která je ohleduplnější k tomu stromu. V rámci chemie je nejvhodnější období koncem února a března. Těsně před tím, než stromy začnou tahat mízu a jít znovu do olistění.”
Lukáš Křižánek, arborista: “Většinou se to zanedbalo a ty stromy došly do takového stavu jak vidíme tady. Už provádíme sesazovací řezy, Ten strom, prodloužíme mu, ale zničíme jakoby estetiku habitu z toho stromu a není to úplně dobré. Ale když nás zavolají v takovém případě jak je lípa za mnou, tak ten strom na to zareaguje velmi dobře, velmi rychle a prodloužíme mu v podstatě na jeho běžnou délku života. Ten strom to v podstatě ani nezaregistruje. Jak je to náročné? Fyzicky určitě, sem tam i psychicky, ale hlavně ta fyzická zdatnost je k tomu velmi důležitá . Sice ty moderní techniky lezení, jednolanovka, dvoulanovka nám hodně usnadňují, ale i tak člověk musí být fyzicky zdatný. Ale jsou i ženy, které to dělají.”
Nejčastěji jmelím napadené stromy jsou lípy a také topoly a javory Výjimkou ale nejsou ani ovocné stromy.
Ve většině případů jmelí roznášejí ptáci a neplatí, že se mu daří jen na letitých stromech.
Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Dokonce roste i na úplně nových výsadbách. V podstatě to ošetření se dělá hlavně z toho důvodu, aby se nezasáhly ty nové výsadby ve městě. Je lepší tomu předcházet, než potom řešit ty následky a to jmelí dohánět."
V Ostravě-Porubě je na 25 tisíc stromů, o které se starají jak technické služby, tak vysoutěžené firmy.
---
Hlasování v participativním rozpočtu Zelená Porubě skončilo a my už známe výsledky. Vítězem se stal projekt s názvem Dopravní hřiště a pumptrack pro děti, který získal 455 hlasů.
Šestý ročník participativního rozpočtu Zelená Porubě letos suverénně vyhrálo Dopravní hřiště s pumptrackem pro děti, které ještě letos vznikne na ploše poblíž křižovatky ulic Martinovská a Průběžná.
Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “V letošním roce jsme pro hlasování využili aplikaci Munipolis. Myslím si, že se nám to hodně vyplatilo. Hlasovalo 1183 lidí, což je rekordní počet vlastně v hlasování Zelená Porubě a tímto bychom chtěli všem poděkovat. Jsme rádi, že se zapojili a jde vidět, že když ta komunita o něco stojí, tak že to funguje. Funguje to zapojení komunity, jde vidět, že se ti lidé semkli a hlasovali pro ten návrh, který se jim nejvíce líbil.”
Lucie Tešnarová, autorka návrhu: “Dojmy, pořád ještě to neumím pobrat, ale jsem samozřejmě hrozně šťastná, že se splnilo to, co jsem si myslela a věřila jsem prostě v tu jedinečnost toho nápadu. Samozřejmě bych chtěla strašně moc poděkovat všem, protože to není jenom moje práce. Ten nápad sice byl můj, ale díky ostatním lidem se podařil prosadit a teď už se budeme jenom těšit na samotnou realizaci. Proč jsem to navrha. Mám malého syna, který prostě tady toto má moc rád a musíme za tím momentálně dojíždět, protože tady to není. Takže vždycky jsme museli sednout do auta a jet daleko.”
Lidé udělovali nejen kladné, ale také záporné hlasy. Ty ale na konečný výsledek neměly žádný vliv.
Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “I kdyby ty záporné hlasy nebyly v tomto ročníku, tak ten výsledek je stejný. To znamená, že dopravní hřiště a pumptrack zvítězil s docela značným náskokem, druhé pak bylo Zelené hřiště a třetí Aktivní Podéšti."
Na vítězný návrh teď bude zpracována projektová dokumentace, která by měla být hotova do konce června tak, aby se s realizací mohlo začít v létě a skončit do konce roku.
Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Další ročník, tedy Zelená Porubě 2023 vyhlásíme letos na podzim s tím, že všechny kroky, které následují, to znamená zpracování toho návrhu, hlasování, proběhne v následujícím roce.”
Přihlásit se do něj budou moci i neúspěšné projekty šestého ročníku.
---
Porubský hokej oslavil 90 let své existence. A to double derby v RT Torax Aréně, kde se uskutečnilo jak exhibiční utkání legend, tak utkání Chance ligy. Nechyběla ani fanzóna, autogramiáda a spousta her a soutěží.
Polák, Kalandra, Fabián, Dětský a další hokejové legendy se představily v porubské RT Torax Aréně, kde probíhají oslavy 90 ti let porubského hokeje. V rámci utkání legend proti sobě nastoupili bývalí hráči Poruby a Vítkovic.
Pavel Hinner, člen Výkonného výboru, HC RT Torax Poruba: “To výročí se odehrávalo v loňské sezóně, ale díky opatřením covidovým, které byly, tak nám to znemožnily, proto jsme se rozhodli tuto akci udělat teď. Domluvili jsme se na utkání bývalých hráčů Vítkovic a Poruby, kteří se stejně vzájemně propojovali a po něm bude následovat utkání Chance ligy s Frýdkem Místkem, takže jsme to pojmenovali jako double derby.”
Fanoušci hokeje si double derby nenechali ujít a zimní stadion tak praskal ve švech.
Roman Polák, odchovanec RT Torax Arény: “Protože to byly moje začátky, tak na to vzpomínám velmi rád, protože jsem začínal vlastně na odkrytém stadionu, kdy tady ještě nebyla střecha. Tady jsem se naučil hrát hokej, tady mě rodiče přivedli a jsem za to rád, že jsem tady mohl vyrůst a vlastně jsem se dostal až tak daleko. A ti trenéři, co tady se mnou byli, tak mě vlastně dostali tam, kde jsem byl. Takže vám hodně pomohli v kariéře. Určitě, já si myslím, že to je všechno o těch trenérech hlavně v těch začátcích a já jsem na to měl štěstí, že jsem měl dobré trenéry, takže já jsem úplně nadšený z toho. Co byste popřál klubu k 90? Hlavně ať se jim vyplní všechno, co chtějí a hodně úspěchů v nadcházejících sezónách.”
Petr Fabián, bývalý hokejista Vítkovic: “Ten závěr jsem sezónu odehrál v Porubě s tím, že jsme postupovali do vyšší ligy, takže za mě to byla jenom pomoc klukům k tomu, aby se Poruba dostala do vyšší soutěže. Poruba má svoji historii a je fajn, že byli schopni uspořádat takový zápas. Já myslím, že pro lidi to bude fajn. Kluci se dlouho neviděli a je dobře, že všichni měli tu vůli, co ještě byli schopni a byli zdravotně, tak že přišli a budeme hrát.”
Z vyrovnaného utkání se nakonec radovali bývalí hráči Poruby, kteří legendy Vítkovic porazili 4:3. Oslavy 90 let porubského hokeje tím ale nekončí.
Pavel Hinner, člen Výkonného výboru, HC RT Torax Poruba: “Podařilo se nám zajistit tady utkání reprezentace A mužstev. Bude to jedno z posledních přípravných zápasů před MS. Budeme hrát se Slovenskem.”
Zároveň půjde o premiéru a vrchol oslav. Reprezentace totiž tady bude hrát historicky poprvé, a to 20. a 21. dubna.
---
Ostrava chce omezit nadměrné šíření jmelí bílého ve městě. Ve spolupráci a městskými obvody proto zmapovala a dendrologicky zhodnotila bezmála 2 a půl tisíce stromů napadených jmelím. Ty postupně procházejí ošetřením. Některé budou bohužel pokáceny.
V Ostravě-Porubě každým rokem ošetřují stromy napadené jmelím. Ani letos tomu nebude jinak. Jmelí v obvodu likvidují výhradně chemickými postřiky, které jsou šetrnější.
Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “U nejvíce zasažených stromů to jmelí, pokud bychom ho odstranili klasickým ořezem, tak by znamenalo, že bysme museli odstranit i polovinu koruny stromu, což by byl pro ten strom šok a mohl by klidně uschnout a proto to nechceme riskovat a provádíme postřik, který je ekologický, nejedná se o nějaký pesticid, on provede jen to, že samotné jmelí otevře póry a v tu chvíli si myslí, že už není období vegetačního klidu a samo odpadne a odumře."
Letos bude ošetřeno 55 vytipovaných stromů na 4. obvodě. Práce by měly začít v březnu.
Miroslav Otisk (ANO), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Samozřejmě musí k tomu být ideální podmínky. Nesmí foukat vítr, nebo nesmí pršet. Jinak by to bylo zbytečné. My jsme s tímto postřikem začínali jako jedni z prvních v ČR. Už ho praktikujem 5. rokem, máme výborné zkušenosti. Skutečně ty stromy potom krásně ožijí, jsou krásně zelené, samá pozitiva.”
Další jmelím napadené stromy nechá ošetřit ostravský magistrát. Týká se to všech obvodů včetně Poruby. V tomto případě dochází jak na postřiky, tak i ořezy.
Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Práce se provádí dvěma způsoby, horolezecky nebo na plošině s tím, že ozdravení toho stromu nespočívá jenom v tom, že se ořeže jmelí, ale jsou tam i bezpečnostní řezy, zdravotní řezy, to znamená suché větve tak, aby to nepadalo na lidi a abysme tomu stromu nějakým způsobem pomohli. Dělají se vazby, když náhodou hrozí, že by se mohly odlomit větve od sebe a spadnout někde na cestu.”
Chemické postřiky se dělají v případě, že koruna stromu je jmelím obsypána z více než 40 procent. Tak masivní ořezy by totiž strom nepřežil.
Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Tam by při použití klasické metody ořezem hrozilo případně poškození stromu a to nechceme, protože děláme vše pro to, aby ty stromy tady zůstaly co nejdéle. Proto se používá ta chemie, která je ohleduplnější k tomu stromu. V rámci chemie je nejvhodnější období koncem února a března. Těsně před tím, než stromy začnou tahat mízu a jít znovu do olistění.”
Lukáš Křižánek, arborista: “Většinou se to zanedbalo a ty stromy došly do takového stavu jak vidíme tady. Už provádíme sesazovací řezy, Ten strom, prodloužíme mu, ale zničíme jakoby estetiku habitu z toho stromu a není to úplně dobré. Ale když nás zavolají v takovém případě jak je lípa za mnou, tak ten strom na to zareaguje velmi dobře, velmi rychle a prodloužíme mu v podstatě na jeho běžnou délku života. Ten strom to v podstatě ani nezaregistruje. Jak je to náročné? Fyzicky určitě, sem tam i psychicky, ale hlavně ta fyzická zdatnost je k tomu velmi důležitá . Sice ty moderní techniky lezení, jednolanovka, dvoulanovka nám hodně usnadňují, ale i tak člověk musí být fyzicky zdatný. Ale jsou i ženy, které to dělají.”
Nejčastěji jmelím napadené stromy jsou lípy a také topoly a javory Výjimkou ale nejsou ani ovocné stromy.
Ve většině případů jmelí roznášejí ptáci a neplatí, že se mu daří jen na letitých stromech.
Marek Vašenda, vedoucí Střediska lesní výroby, Ostravské městské lesy a zeleň: “Dokonce roste i na úplně nových výsadbách. V podstatě to ošetření se dělá hlavně z toho důvodu, aby se nezasáhly ty nové výsadby ve městě. Je lepší tomu předcházet, než potom řešit ty následky a to jmelí dohánět."
V Ostravě-Porubě je na 25 tisíc stromů, o které se starají jak technické služby, tak vysoutěžené firmy.
---
Hlasování v participativním rozpočtu Zelená Porubě skončilo a my už známe výsledky. Vítězem se stal projekt s názvem Dopravní hřiště a pumptrack pro děti, který získal 455 hlasů.
Šestý ročník participativního rozpočtu Zelená Porubě letos suverénně vyhrálo Dopravní hřiště s pumptrackem pro děti, které ještě letos vznikne na ploše poblíž křižovatky ulic Martinovská a Průběžná.
Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “V letošním roce jsme pro hlasování využili aplikaci Munipolis. Myslím si, že se nám to hodně vyplatilo. Hlasovalo 1183 lidí, což je rekordní počet vlastně v hlasování Zelená Porubě a tímto bychom chtěli všem poděkovat. Jsme rádi, že se zapojili a jde vidět, že když ta komunita o něco stojí, tak že to funguje. Funguje to zapojení komunity, jde vidět, že se ti lidé semkli a hlasovali pro ten návrh, který se jim nejvíce líbil.”
Lucie Tešnarová, autorka návrhu: “Dojmy, pořád ještě to neumím pobrat, ale jsem samozřejmě hrozně šťastná, že se splnilo to, co jsem si myslela a věřila jsem prostě v tu jedinečnost toho nápadu. Samozřejmě bych chtěla strašně moc poděkovat všem, protože to není jenom moje práce. Ten nápad sice byl můj, ale díky ostatním lidem se podařil prosadit a teď už se budeme jenom těšit na samotnou realizaci. Proč jsem to navrha. Mám malého syna, který prostě tady toto má moc rád a musíme za tím momentálně dojíždět, protože tady to není. Takže vždycky jsme museli sednout do auta a jet daleko.”
Lidé udělovali nejen kladné, ale také záporné hlasy. Ty ale na konečný výsledek neměly žádný vliv.
Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “I kdyby ty záporné hlasy nebyly v tomto ročníku, tak ten výsledek je stejný. To znamená, že dopravní hřiště a pumptrack zvítězil s docela značným náskokem, druhé pak bylo Zelené hřiště a třetí Aktivní Podéšti."
Na vítězný návrh teď bude zpracována projektová dokumentace, která by měla být hotova do konce června tak, aby se s realizací mohlo začít v létě a skončit do konce roku.
Kristýna Špačková, koordinátorka MA21, MOb Ostrava-Poruba: “Další ročník, tedy Zelená Porubě 2023 vyhlásíme letos na podzim s tím, že všechny kroky, které následují, to znamená zpracování toho návrhu, hlasování, proběhne v následujícím roce.”
Přihlásit se do něj budou moci i neúspěšné projekty šestého ročníku.
---
Porubský hokej oslavil 90 let své existence. A to double derby v RT Torax Aréně, kde se uskutečnilo jak exhibiční utkání legend, tak utkání Chance ligy. Nechyběla ani fanzóna, autogramiáda a spousta her a soutěží.
Polák, Kalandra, Fabián, Dětský a další hokejové legendy se představily v porubské RT Torax Aréně, kde probíhají oslavy 90 ti let porubského hokeje. V rámci utkání legend proti sobě nastoupili bývalí hráči Poruby a Vítkovic.
Pavel Hinner, člen Výkonného výboru, HC RT Torax Poruba: “To výročí se odehrávalo v loňské sezóně, ale díky opatřením covidovým, které byly, tak nám to znemožnily, proto jsme se rozhodli tuto akci udělat teď. Domluvili jsme se na utkání bývalých hráčů Vítkovic a Poruby, kteří se stejně vzájemně propojovali a po něm bude následovat utkání Chance ligy s Frýdkem Místkem, takže jsme to pojmenovali jako double derby.”
Fanoušci hokeje si double derby nenechali ujít a zimní stadion tak praskal ve švech.
Roman Polák, odchovanec RT Torax Arény: “Protože to byly moje začátky, tak na to vzpomínám velmi rád, protože jsem začínal vlastně na odkrytém stadionu, kdy tady ještě nebyla střecha. Tady jsem se naučil hrát hokej, tady mě rodiče přivedli a jsem za to rád, že jsem tady mohl vyrůst a vlastně jsem se dostal až tak daleko. A ti trenéři, co tady se mnou byli, tak mě vlastně dostali tam, kde jsem byl. Takže vám hodně pomohli v kariéře. Určitě, já si myslím, že to je všechno o těch trenérech hlavně v těch začátcích a já jsem na to měl štěstí, že jsem měl dobré trenéry, takže já jsem úplně nadšený z toho. Co byste popřál klubu k 90? Hlavně ať se jim vyplní všechno, co chtějí a hodně úspěchů v nadcházejících sezónách.”
Petr Fabián, bývalý hokejista Vítkovic: “Ten závěr jsem sezónu odehrál v Porubě s tím, že jsme postupovali do vyšší ligy, takže za mě to byla jenom pomoc klukům k tomu, aby se Poruba dostala do vyšší soutěže. Poruba má svoji historii a je fajn, že byli schopni uspořádat takový zápas. Já myslím, že pro lidi to bude fajn. Kluci se dlouho neviděli a je dobře, že všichni měli tu vůli, co ještě byli schopni a byli zdravotně, tak že přišli a budeme hrát.”
Z vyrovnaného utkání se nakonec radovali bývalí hráči Poruby, kteří legendy Vítkovic porazili 4:3. Oslavy 90 let porubského hokeje tím ale nekončí.
Pavel Hinner, člen Výkonného výboru, HC RT Torax Poruba: “Podařilo se nám zajistit tady utkání reprezentace A mužstev. Bude to jedno z posledních přípravných zápasů před MS. Budeme hrát se Slovenskem.”
Zároveň půjde o premiéru a vrchol oslav. Reprezentace totiž tady bude hrát historicky poprvé, a to 20. a 21. dubna.
---