ZŠ Čkalovova prošla rozsáhlou rekonstrukcí
60 let stará budova Základní školy Čkalovova v Ostravě-Porubě prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Díky investici MS kraje, pod který spadá, se změnila k nepoznání jak zevnitř tak zvenku, je energeticky mnohem úspornější a plně bezbariérová.
Lepší komfort, větší prostory, moderní vzhled. To vše teď díky rekonstrukci nabízí žákům i zaměstnancům Základní škola Čkalovova v Ostravě-Porubě.
Stanislav Folwarczny (SPOLU/ODS), náměstek hejtmana MS kraje: “Celková rekonstrukce stála necelých 90 milionů korun a provedli se tady jednak energetické úspory. To znamená, budova je zateplená, má vyměněná okna a předokenní žaluzie, aby se nepřetápěla v letních měsících, pak se tady udělala také rekuperace, modernizace školní tělocvičny a taky modernizace tříd.”
Na energetické úspory získal kraj dvanáctimilionovou dotaci z EU.
Rostislav Galia, ředitel ZŠ Čkalovova: “Začalo se s těmi největšími stavebními úpravami v červnu loňského roku a letos v červnu bylo všechno dokončeno. Na střeše máme fotovoltaickou elektrárnu, v každé třídě máme rekuperační jednotku, čističku vzduchu. O prázdninách loňského roku jsme začali s rekonstrukcí, generální opravou školní kuchyně, jídelny a výdejny.”
Ve školní kuchyni navaří zhruba 500 jídel denně. V jídelně se stravují nejen žáci školy, ale také vedlejší soukromé školy a polovina jídel putuje na Gymnázium Pavla Tigrida.
Rostislav Galia, ředitel ZŠ Čkalovova: “V říjnu loňského roku se začalo se stavbou spojovacího krčku a je to koridor, který spojuje budovu školy a budovu jídelny a máme tam navíc přistavenou školní družinu, dvě oddělení školní družiny a zároveň se ještě stavěl výtah.”
Základní škola Čkalovova je speciální školou, která vzdělává děti s lehkým a středně těžkým mentálním postižením a děti s poruchami chování a učení.
---
Jako první v Česku mohou ženy rodit na gauči v Ostravě
Gynekologicko-porodnická klinika Fakultní nemocnice Ostrava již delší dobu podporuje přirozené porody, včetně porodů do vody. Před nedávnem byl navíc jeden z jejích pokojů vybaven porodnickým gaučem. Fakultní nemocnice Ostrava se tak stala první českou nemocnicí, která tuto pomůcku vlastní.
První variabilní porodnický gauč v Česku doputoval do ostravské nemocnice z Anglie, kde jej porodní domy a centra již běžně využívají. Nová pomůcka má zvýšit šanci na porod bez komplikací. Mezi prvními, kdo si gauč vyzkoušeli, byla Lucie Kazderová, která na něm porodila dceru Tinu.
Lucie Kazderová, maminka: "Vidím tam tři velké výhody, tady u toho gauče. Jednak, že to opravdu nepůsobí jako na porodním sále, bylo to takové více domácké. Působí to na psychiku podle mě lépe. Druhá věc, že jsem opravdu mohla rodit v poloze, která je přirozenější pro tělo. A poslední velká výhoda je, že potom ten následný bonding mohl probíhat s tatínkem."
Na rozdíl od klasického porodního lůžka, takzvané kozy, pomáhá porodnický gauč rodícím ženám více se uvolnit. Jedním z hlavních důvodů je to, že umožňuje zaujmout při porodu přirozenou polohu.
Vendula Svachová, porodní asistentka: "My víme, že pro porod, přirozený porod, fyziologický porod, je dobré zaujímat vertikální polohy. Ten gauč vlastně poskytuje podporu, nabízí možnosti těch vertikálních poloh."
Richard Špaček, vedoucí lékař porodních sálů FNO: "Naším cílem je podporovat i ženy zdravé, fyziologické, k tomu, aby porodily své miminko přirozeně a s co nejmenšími zásahy. Proto jsme právě pořídili ten takzvaně porodnický gauč právě z toho důvodu, abychom těmto ženám nabídli podporu."
Už v prvním týdnu provozu porodilo na gauči úspěšně více než šest žen. I nadále ale mohou využívat i jiné metody, například porod do vody.
---
Kinům vládne Mezinárodní festival outdoorových filmů
V kulturním domě Poklad v Ostravě-Porubě byl slavnostně zahájen mezinárodní festival outdoorových filmů. Letos probíhá už 21. ročník během kterého návštěvníkům vybraných českých a polských kin nabízí dobrodružství i adrenalin.
Přes tisíc filmů z více než stovky zemí světa letos přišlo do soutěžního festivalu outdoorových filmů. Odborná porota jich vybrala přes 40, které se aktuálně promítají v našich kinech.
Jiří Kráčalík, ředitel MFOF: “Porota vybírala podle příběhů, podle kategorií, protože máme 4 kategorie. Sportovní film, horský film, horolezecký film, všechny filmy o horách. Potom to jsou všechny filmy o vodě, to znamená potápění, jachting a tak dále a pak dobrodružný cestopis. V rámci těch 4 kategorií porota vybírá filmy a přihlíží k tomu, aby byly zajímavé a měly nějaký příběh a měly co divákům říct.”
Festival byl slavnostně zahájen v kulturním domě Poklad, kdy se při této příležitosti nejen promítalo, ale vystoupili i vzácní hosté. Mezi nimi například Jurij Tarča, který jako první Čech dvacátý člověk na světě zvládl dvacetinásobného ironmana.
Jurij Tarča, ironman: “Ten dvacetinásobný, co jsem teď jel, vlastně tam byl limit 30 dnů. Za 30 dnů jsem musel absolvovat 76 km plavání, potom 3600 na kole a potom 844 km běh. To je vlastně dvacetinásobek klasického ironmanu a taktika, spaní, všechno i toaleta, všechno se do toho počítá. Zvládl jsem to za 26 a půl dne. Takže jsem měl ještě takový polštář. Je to dobrodružství pro mé tělo a mysl, tady je to také dobrodružství.”
Jiří Kráčalík, ředitel MFOF: “Potom máme slabozrakého fotografa. Je to úspěšný fotograf, který vystavuje, publikuje, pan Lichoočko. Potom samozřejmě zajímavé filmy, ostravský talent na šansony, zpěvačku Janu Burdovou, máme tady Janáčkovu konzervatoř, umělecký tanec a aztéky, pravé indiány z Mexika, kteří taky budou tancovat.”
Lubomír Pavelčák, fotograf: “Já si cvakám, cvakám si podle pocitu a podle ucha. To znamená, když potřebuju fotit auta, tak podle zvuku. U ptáků, když jsou v přírodě, tak podle zvuku křídel, když slyším, že letí zprava doleva nebo naopak a pocitově hlavně, ale nejvíce si cvakám svoje cvaky, které se jmenují brýlovky a to fotím tady přes ty dioptrické brýle.”
Richard Konkolski, mořeplavec: “Outdoorové filmy to je něco šíleného. Nevím, jak to ti lidé mohou dělat. Pro mě je to zážitek a prostě jsem neminul ani jedno otevření. Na otevření tu musím být, to se nedám. Ladí to s mým duchem, dobrodružnou náladou i s mým psaním, prostě se životem.”
Mezinárodní festival outdoorových filmů bude probíhat až do 3. prosince.
---