Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Expres Ostrava-Poruba

Expres Ostrava-Poruba

  • Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
  • Sdílená kola jsou v Porubě stále oblíbená
  • MŠ Exilu pomáhá rodinám s autistickými dětmi
  • Výstava Svět fantazie z kostek v ZŠ Dětská

Sdílená kola jsou v Porubě stále oblíbená

O sdílená kola je mezi Porubany stále velký zájem. Ukazuje to žebříček oblíbenosti tohoto dopravního prostředku. Mezi 10 stanicemi, které jsou nejvíce využívané a mají nejvyšší počet výpůjček, figuruje hned 5 z Poruby.

Sdílená kola jsou v Ostravě-Porubě stále velmi oblíbená. Z Top desítky nejfrekventovanějších stanovišť z celé Ostravy se 5 nachází právě v Porubě. Druhým nejvíce využívaným stanovištěm je Telekomunikační škola, která je považovaná za hlavní porubský uzel.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Vůbec celkově všechny stanice kolem Hlavní třídy, podél Opavské jsou ty nejvyužívanější a nejoblíbenější stanice. Taky mě velmi těší, že v Porubě se vandalismus na sdílených kolech zaznamenává úplně minimálně. Opravdu jen v jednotlivých případech.”

Kvůli vandalismu a krádežím sdílených kol se bohužel musely některé stanice v Ostravě zrušit. Nejvíce případů firma Nextbike, která tuto službu provozuje, zaznamenala v Ostravě-Jihu.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: “Bylo to hlavně kolem OC Avion. Těch stanic bylo 9. My se samozřejmě budeme snažit ty stanice obnovit. Na některých místech zkusíme nainstalovat kamery a zavést opatření, aby k těm krádežím už nedocházelo."

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Důležité je také říct, že někteří se už dopředu obávali toho, že sdílená kola postupně vytlačí sdílené koloběžky. Nicméně se tak nestalo. My z těch statistik pozorujeme, že byť měly určitý vliv, tak jen minimální. Je to také díky tomu, že město jednalo s dopravci sdílených koloběžek a hlavně s nimi domluvilo stanicový systém.”

Po celé Ostravě jezdí tisícovka sdílených kol, z toho necelá třetina v Porubě.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “V Porubě jsme stabilizovali počet stojanů, které v Porubě jsou. Ještě je možné je zvyšovat o jednotky, a to na místech, kde by to v budoucnu bylo potřeba a samozřejmě to průběžně vyhodnocujeme.”

Loni lidé v celé Ostravě na sdílených kolech najeli přes 700 tisíc kilometrů. Cílem ostravského magistrátu, který na tuto službu přispívá je, aby je využívali co nejvíce a nezatěžovali tolik životní prostředí auty.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: “My pracujeme na tom, abychom budovali hlavně páteřní cyklostezky, které by byly pro uživatele, aby se dostali hlavně do zaměstnání, nebo do školy, protože v těch předchozích letech historicky se budovaly hlavně cyklostezky rekreační. Takže pracuje na tom propojení hlavně centra s Porubou. Budou buď cyklopruhy, nebo se hledá ještě řešení kolem Boříka, ale myšlenku druhého mostu vedle Svinovských jsme už opustili.”

S centrem města by se měla propojit i Dolní oblast Vítkovic a také Vítkovice a Mariánské Hory.

---

MŠ Exilu pomáhá rodinám s autistickými dětmi

Školka Exilu v Ostravě-Porubě funguje nejen jako předškolní zařízení. Jejím plusem je terapeutický klub pro děti s poruchou autistického spektra, který organizuje už 12. rokem. Momentálně ho navštěvuje 14 dětí a jeden chlapec z Ukrajiny.

O autistické děti z celého MS kraje se už 12 let stará Mateřská škola Exilu v Ostravě-Porubě. A to v rámci terapeutického klubu, který je určen dětem ve věku do 7 let, které nenavštěvují předškolní zařízení, případně navštěvují. ale zároveň selhávají v kontaktu s vrstevníky.

Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “Vědí o nás odborní lékaři, vědí o nás školy a posílají nám tyto rodiny, První setkání proběhne vždy v kruhu rodinném. To znamená sejde se matka, otec, dítě a náš speciální pedagog a domluví se na dalších krocích.”

Momentálně terapeutický klub navštěvuje 14 dětí, což je plná kapacita.

Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “Je tady dítě z Krnova, jezdí sem děti z Hukvald, tedy z dalekého okolí. Některé děti mají třeba autismus kombinovaný s mentální retardací, ale máme tady dítě i s nadprůměrnou inteligencí, které selhává v kontaktu s vrstevníky. V běžné škole je tak úplně ztracené.”

Věra Havelková, speciální pedagog a vedoucí speciálních tříd: “Většina našich dětí přichází s tím, že opravdu chtějí být samostatná jednotka, že nepotřebují děti kolem sebe, nepotřebují dospělé kolem sebe, nastavují si svoje vlastní hranice a my jim ukazujeme, že cesta k tomu, aby se mohly dál posunout je tím, že s námi budou spolupracovat. Od té spolupráce s námi se posouváme ke spolupráci s rodinou a rodiče mají možnost využívat rodičovskou skupinu.”

Ve školce se starají také o jednoho 6 letého autistického chlapce z Ukrajiny, kterého nikde nechtěli přijmout. Jeho rodiče tak byli zcela bezradní.

Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “Ještě si to šlo naproti s tím, že máme na brigádě slečnu z Ukrajiny, která nám pomáhá s asistencí. Takže to máme dva v jednom a máme z toho velkou radost. My jsme kluka vzali nad kapacitu jen proto, že rodina potřebovala pomoc a myslíme si, že pomáhat musíme.”

Viktoriia Boshtehu, asistentka z Ukrajiny: “Pracujeme na zahradě, pomáhám s úklidem a dětmi a je tady velmi příjemné prostředí. Detena poslouchá, takže z naší strany je vše v pořádku. Přijela jsem z Černivciv.”

Velkým problémem je v současné době nejen malá kapacita. Ale školce chybí i peníze a můžete tak na ni přispívat libovolnou částkou.

Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “!Nám se podařilo získat dotaci statutárního města, dotaci městského obvodu, ale náklady rostou. A děti jsou čím dál komplikovanější, takže se stává, že jednomu dítěti musí zpočátku asistovat dva pedagogové a někdo je musí zaplatit. Takže jsme rádi za každý finanční dar, který získáme.”

Školka exilu se i letos zapojila do Světového dne porozumění autismu, který připadá na 2. dubna. Jeho dominantním prvkem je modrá barva, která je barvou vyjádření a komunikace, tedy oblastí, které lidem s autismem dělají největší potíže. Celý tento den se ve školce oblékali do modré barvy.

---

Výstava Svět fantazie z kostek v ZŠ Dětská

Do Poruby se po dvouleté covidové pauze vrátila výstava modelů ze stavebnice Lego s názvem Svět fantazie z kostek. Největší akce tohoto druhu v MS kraji dva dny probíhala na Základní škole Dětská, kam po celé dva dny proudily davy lidí.

Bezmála 9 tisíc lidí si nenechalo ujít výstavu Svět fantazie z kostek. K vidění na ni bylo na 170 větších a stovky malých modelů z Lega kostek. A to jak statických, tak interaktivních.

Martin Tomášek (Piráti), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Výstava je velice pestrá. Každý si najde to své. My jsme si našli třeba porubský Oblouk, ale mě se třeba líbily svítící tučňáci a mořský koník. Najdou se tady fanoušci Star Treku, různých staveb známých. Je tady Eiffelova věž. Najdou si tu své fanoušci různých pohyblivých atrakcí jako je ruské kolo, nebo horská dráha.”

Vystavena byla i perníková vesnička, kterou stavělo asi 15 lidí od konce léta do podzimu.

Radovan Pekárek, vystavovatel, spoluorganizátor: “Na výstavě je vidět řada modelů z různých oblastí. Hrady, vlaky piráty. Máme tady i sestavy robotů, takže je to taková všehochuť. Zde například vidíme čoko hokej jak hrají perníci, o kousíček dál se nachází perníkový vláček, v pozadí vidíme velké městské domy s trhem na náměstí.”

Nechyběla ani perníková porodnice, velká pouť, nebo vesmírná raketa

Daniel Soviar, vystavovatel: “Porubský Oblouk je za mě nejikoničtější stavba tady v obvodu Poruba. Nejedná se o celou stavbu. V podstatě jsem vyřezal ty nejdůležitější části, a to Oblouk průjezd, čili prostředek a přidal jsem kraje. Kdybych postavil vše, tak by měl výsledek asi 5 metrů což není aktuálně v mých silách.”

Pavel Křivánek, vystavovatel: “Vidíme tady české vlaky Bardotku, Kocoura, Čmeláka, ale i tramvaj Barborku s vlečným vozíčkem, máme tady i slovenskou Strelu a parní mašinu Albatros.”

Jan Valenta, vystavovatel: “Výjimečné na tom je to, že to je světový unikát. Výhybky ovládáme stlačeným vzduchem, vše je z originálních kostek lega. Jak kompresor, ten nám hlídá vysoký i nízký tlak. Ve světě to nikde neuvidíte.”

Anketa: návštěvníci výstavy: “Hodně se mi líbily v minulé třídě vojenské ty z toho lega. Jako jestli si někdo dal práci ve spodním patře jako práci s horama a s tím udělání toho, tak já si myslím, že to je fakt super. “

“Je nádherná. Tady byl Minecraft, který se mi strašně líbil, byl hezký. My jsme postavili lunapark a příště možná budeme dělat akvapark. Taky bych chtěla vystavovat.”

“Výstava je super hlavně kvůli dětem. Takže ano, líbí. V podstatě asi nejvíc mě zaujala ta dráha, která jezdila. Údajně je to nějaký unikát. Tady to je na baterky všechno, on to měl nějak na vzduch nebo co. Takže tam to bylo super.”

S lego stavebnicemi si vyhrají jak děti, tak dospělí. Rozvíjí fantazii, kreativitu i jemnou motoriku a postavit se z nich dá téměř vše.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Expres Ostrava-Poruba
14. dubna 2022, 18:14

Sdílená kola jsou v Porubě stále oblíbená

O sdílená kola je mezi Porubany stále velký zájem. Ukazuje to žebříček oblíbenosti tohoto dopravního prostředku. Mezi 10 stanicemi, které jsou nejvíce využívané a mají nejvyšší počet výpůjček, figuruje hned 5 z Poruby.

Sdílená kola jsou v Ostravě-Porubě stále velmi oblíbená. Z Top desítky nejfrekventovanějších stanovišť z celé Ostravy se 5 nachází právě v Porubě. Druhým nejvíce využívaným stanovištěm je Telekomunikační škola, která je považovaná za hlavní porubský uzel.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Vůbec celkově všechny stanice kolem Hlavní třídy, podél Opavské jsou ty nejvyužívanější a nejoblíbenější stanice. Taky mě velmi těší, že v Porubě se vandalismus na sdílených kolech zaznamenává úplně minimálně. Opravdu jen v jednotlivých případech.”

Kvůli vandalismu a krádežím sdílených kol se bohužel musely některé stanice v Ostravě zrušit. Nejvíce případů firma Nextbike, která tuto službu provozuje, zaznamenala v Ostravě-Jihu.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: “Bylo to hlavně kolem OC Avion. Těch stanic bylo 9. My se samozřejmě budeme snažit ty stanice obnovit. Na některých místech zkusíme nainstalovat kamery a zavést opatření, aby k těm krádežím už nedocházelo."

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “Důležité je také říct, že někteří se už dopředu obávali toho, že sdílená kola postupně vytlačí sdílené koloběžky. Nicméně se tak nestalo. My z těch statistik pozorujeme, že byť měly určitý vliv, tak jen minimální. Je to také díky tomu, že město jednalo s dopravci sdílených koloběžek a hlavně s nimi domluvilo stanicový systém.”

Po celé Ostravě jezdí tisícovka sdílených kol, z toho necelá třetina v Porubě.

Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka MOb Ostrava-Poruba: “V Porubě jsme stabilizovali počet stojanů, které v Porubě jsou. Ještě je možné je zvyšovat o jednotky, a to na místech, kde by to v budoucnu bylo potřeba a samozřejmě to průběžně vyhodnocujeme.”

Loni lidé v celé Ostravě na sdílených kolech najeli přes 700 tisíc kilometrů. Cílem ostravského magistrátu, který na tuto službu přispívá je, aby je využívali co nejvíce a nezatěžovali tolik životní prostředí auty.

Kateřina Šebestová, náměstkyně primátora Ostravy: “My pracujeme na tom, abychom budovali hlavně páteřní cyklostezky, které by byly pro uživatele, aby se dostali hlavně do zaměstnání, nebo do školy, protože v těch předchozích letech historicky se budovaly hlavně cyklostezky rekreační. Takže pracuje na tom propojení hlavně centra s Porubou. Budou buď cyklopruhy, nebo se hledá ještě řešení kolem Boříka, ale myšlenku druhého mostu vedle Svinovských jsme už opustili.”

S centrem města by se měla propojit i Dolní oblast Vítkovic a také Vítkovice a Mariánské Hory.

---

MŠ Exilu pomáhá rodinám s autistickými dětmi

Školka Exilu v Ostravě-Porubě funguje nejen jako předškolní zařízení. Jejím plusem je terapeutický klub pro děti s poruchou autistického spektra, který organizuje už 12. rokem. Momentálně ho navštěvuje 14 dětí a jeden chlapec z Ukrajiny.

O autistické děti z celého MS kraje se už 12 let stará Mateřská škola Exilu v Ostravě-Porubě. A to v rámci terapeutického klubu, který je určen dětem ve věku do 7 let, které nenavštěvují předškolní zařízení, případně navštěvují. ale zároveň selhávají v kontaktu s vrstevníky.

Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “Vědí o nás odborní lékaři, vědí o nás školy a posílají nám tyto rodiny, První setkání proběhne vždy v kruhu rodinném. To znamená sejde se matka, otec, dítě a náš speciální pedagog a domluví se na dalších krocích.”

Momentálně terapeutický klub navštěvuje 14 dětí, což je plná kapacita.

Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “Je tady dítě z Krnova, jezdí sem děti z Hukvald, tedy z dalekého okolí. Některé děti mají třeba autismus kombinovaný s mentální retardací, ale máme tady dítě i s nadprůměrnou inteligencí, které selhává v kontaktu s vrstevníky. V běžné škole je tak úplně ztracené.”

Věra Havelková, speciální pedagog a vedoucí speciálních tříd: “Většina našich dětí přichází s tím, že opravdu chtějí být samostatná jednotka, že nepotřebují děti kolem sebe, nepotřebují dospělé kolem sebe, nastavují si svoje vlastní hranice a my jim ukazujeme, že cesta k tomu, aby se mohly dál posunout je tím, že s námi budou spolupracovat. Od té spolupráce s námi se posouváme ke spolupráci s rodinou a rodiče mají možnost využívat rodičovskou skupinu.”

Ve školce se starají také o jednoho 6 letého autistického chlapce z Ukrajiny, kterého nikde nechtěli přijmout. Jeho rodiče tak byli zcela bezradní.

Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “Ještě si to šlo naproti s tím, že máme na brigádě slečnu z Ukrajiny, která nám pomáhá s asistencí. Takže to máme dva v jednom a máme z toho velkou radost. My jsme kluka vzali nad kapacitu jen proto, že rodina potřebovala pomoc a myslíme si, že pomáhat musíme.”

Viktoriia Boshtehu, asistentka z Ukrajiny: “Pracujeme na zahradě, pomáhám s úklidem a dětmi a je tady velmi příjemné prostředí. Detena poslouchá, takže z naší strany je vše v pořádku. Přijela jsem z Černivciv.”

Velkým problémem je v současné době nejen malá kapacita. Ale školce chybí i peníze a můžete tak na ni přispívat libovolnou částkou.

Dana Schönová, ředitelka, MŠ Ostrava-Poruba, Čs. exilu 670, příspěvková organizace: “!Nám se podařilo získat dotaci statutárního města, dotaci městského obvodu, ale náklady rostou. A děti jsou čím dál komplikovanější, takže se stává, že jednomu dítěti musí zpočátku asistovat dva pedagogové a někdo je musí zaplatit. Takže jsme rádi za každý finanční dar, který získáme.”

Školka exilu se i letos zapojila do Světového dne porozumění autismu, který připadá na 2. dubna. Jeho dominantním prvkem je modrá barva, která je barvou vyjádření a komunikace, tedy oblastí, které lidem s autismem dělají největší potíže. Celý tento den se ve školce oblékali do modré barvy.

---

Výstava Svět fantazie z kostek v ZŠ Dětská

Do Poruby se po dvouleté covidové pauze vrátila výstava modelů ze stavebnice Lego s názvem Svět fantazie z kostek. Největší akce tohoto druhu v MS kraji dva dny probíhala na Základní škole Dětská, kam po celé dva dny proudily davy lidí.

Bezmála 9 tisíc lidí si nenechalo ujít výstavu Svět fantazie z kostek. K vidění na ni bylo na 170 větších a stovky malých modelů z Lega kostek. A to jak statických, tak interaktivních.

Martin Tomášek (Piráti), místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Výstava je velice pestrá. Každý si najde to své. My jsme si našli třeba porubský Oblouk, ale mě se třeba líbily svítící tučňáci a mořský koník. Najdou se tady fanoušci Star Treku, různých staveb známých. Je tady Eiffelova věž. Najdou si tu své fanoušci různých pohyblivých atrakcí jako je ruské kolo, nebo horská dráha.”

Vystavena byla i perníková vesnička, kterou stavělo asi 15 lidí od konce léta do podzimu.

Radovan Pekárek, vystavovatel, spoluorganizátor: “Na výstavě je vidět řada modelů z různých oblastí. Hrady, vlaky piráty. Máme tady i sestavy robotů, takže je to taková všehochuť. Zde například vidíme čoko hokej jak hrají perníci, o kousíček dál se nachází perníkový vláček, v pozadí vidíme velké městské domy s trhem na náměstí.”

Nechyběla ani perníková porodnice, velká pouť, nebo vesmírná raketa

Daniel Soviar, vystavovatel: “Porubský Oblouk je za mě nejikoničtější stavba tady v obvodu Poruba. Nejedná se o celou stavbu. V podstatě jsem vyřezal ty nejdůležitější části, a to Oblouk průjezd, čili prostředek a přidal jsem kraje. Kdybych postavil vše, tak by měl výsledek asi 5 metrů což není aktuálně v mých silách.”

Pavel Křivánek, vystavovatel: “Vidíme tady české vlaky Bardotku, Kocoura, Čmeláka, ale i tramvaj Barborku s vlečným vozíčkem, máme tady i slovenskou Strelu a parní mašinu Albatros.”

Jan Valenta, vystavovatel: “Výjimečné na tom je to, že to je světový unikát. Výhybky ovládáme stlačeným vzduchem, vše je z originálních kostek lega. Jak kompresor, ten nám hlídá vysoký i nízký tlak. Ve světě to nikde neuvidíte.”

Anketa: návštěvníci výstavy: “Hodně se mi líbily v minulé třídě vojenské ty z toho lega. Jako jestli si někdo dal práci ve spodním patře jako práci s horama a s tím udělání toho, tak já si myslím, že to je fakt super. “

“Je nádherná. Tady byl Minecraft, který se mi strašně líbil, byl hezký. My jsme postavili lunapark a příště možná budeme dělat akvapark. Taky bych chtěla vystavovat.”

“Výstava je super hlavně kvůli dětem. Takže ano, líbí. V podstatě asi nejvíc mě zaujala ta dráha, která jezdila. Údajně je to nějaký unikát. Tady to je na baterky všechno, on to měl nějak na vzduch nebo co. Takže tam to bylo super.”

S lego stavebnicemi si vyhrají jak děti, tak dospělí. Rozvíjí fantazii, kreativitu i jemnou motoriku a postavit se z nich dá téměř vše.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/expres-ostrava-poruba/expres-ostrava-poruba-14-04-2022-18-14