Expres Ostrava-Poruba
- Zpravodajství z obvodu Poruba od redaktorky Yvony Fajtové a kameramana Pavla Straky
- Odpovědi na nejčastější dotazy najdete na webu
- Porubské školy se zaměřují na čtenářskou gramotnost
- DK Poklad má za sebou úspěšné 4 měsíce
Na webu fajnova Poruba se objevil nový odkaz Nejčastější dotazy. Lidé tam najdou odpovědi na otázky, se kterými se úředníci setkávají téměř denně a jsou vesměs totožné.
Co mám udělat, když si pořídím psa? Proč kácíte tento strom, když vypadá zdravě? Proč ještě není opravena díra v chodníku před mým domem? To jsou otázky, na které se Porubané ptají nejčastěji a úředníci odpovídají každému zvlášť. Nově lidé odpovědi najdou na webu fajnovaporuba.
Lucie Baránková Vilamová: “Ty dotazy se s pravidelnou železnou zákonitostí opakují pořád dokolečka od lidí a my je samozřejmě vysvětlujem , ale přemýšleli jsme, co s tím. Protože skutečně to grow, nebo ten princip těch odpovědí je v podstatě stále stejný. A my jsme přemýšleli nad tím, jak to těm lidem podat, zjednodušit a vysvětlit nějakou opravdu jednoduchou formou.”
Radnice se nakonec inspirovala zejména e-schopy, které na svých stránkách mají shrnuty nejčastější dotazy zákazníků a jasné laické odpovědi na ně. Některé se věnují činnosti úřadu, další jsou zaměřeny na každodenní problémy Porubanů.
Lucie Baránková Vilamová: “Tady vidíte, že je to rozčleněno na témata, která se týkají chodníků, silnic, nepořádku. Potom například zeleně, pak jsou to například různé poplatky, bydlení, senioři, ale jsou tam třeba i školy, když chcete dítě přihlásit do 1. třídy ZŠ, co musíte všechno pro to udělat.”
Vůbec nejčastěji se lidé ptají na chodníky.
Lucie Baránková Vilamová: Ta největší přidaná hodnota je, že je to psané opravdu ve srozumitelné. normální řeši. že tam opravdu člověk nenajde tu řeč úřední, která je často velmi nesrozumitelná, problematická. I já někdu čtu jeden odstavec 3x než pochopím, co vlastně tím chtěl básní říct.
Martin Otipka, mluvčí obvodu: “Samozřejmě ta stránka je zatím jakási první verze. Neustále do ní budeme přidávat nové a nové dotazy tak, jak budou chodit a budeme se snažit, aby byla opravdu obsáhlá a lidé si našli vše potřebné, co potřebují nejen k fungování úřadu, ale i k životu v Porubě.”
Radnice už má připravenou i automacickou odpověď. A to, že se veškeré potřebné informace na své otázky dozví právě na webu v sekci Nejčastější dotazy.
---
Na porubských základních školách dělají maximum pro to, aby děti bavilo čtení knih. Pravidelně do hodin českého jazyka zařazují mimo jiné čtenářské dílny.
Pravidelné čtenářské dílny v hodinách českého jazyka, nebo čtenářské odpolední kluby. To jsou aktivity, které školáky baví. V porubských základních školách takto vedou děti ke čtení.
Petra Planková, učitelka ZŠ Komenského: “Na naší škole se čtenářským dovednostem věnujeme docela dlouhodobě. Zařazujeme je do všech ročníků 1. i 2. stupně. Máme i přesně daný počet, kolik hodin té čtenářské aktivitě věnujeme. Procházíme čtenářskými odpoledními kluby a snažíme se vybavovat školní knihovnu.”
Děti v hodinách češtiny pracují nejen s čítankou, ale i s vlastními oblíbenými knihami
Petra Planková, učitelka ZŠ Komenského: “Tato hodina je hodina ČJ. Děti pracují s vlastní knihou, kterou přečetli a plní k ní speciální úkoly, které postupně procházíme a nahrazujeme klasické čtenářské deníky. V podstatě střídáme aktivity, aby to děti bavilo, takže se snažíme zařazovat metody kritického myšlení , metody čtenářských strategií a snažíme se o rozmanitost.”
Anketa: žáci ZŠ Komenského: “Já jsem si vybrala knížku Sesterstvo a největší kouzlo kočky Fabioly. Je to už 4. díl, hodně mě baví. Vždycky ty tři holky tam zažívají nějaké dobrodružství a ta kouzelná kočka jim v tom pomáhá. A hodiny mě dost baví, protože paní učitelka vždycky vymyslí nějakou zábavnou aktivitu.”
“Nejraději čtu příběhy o kouzlech a tak a baví mě to, jak jsou tam ty napínavé příběhy a takové různé napětí a tak. Tady ta knížka je fakt super.”
“Ty hodiny jsou fajn, protože si píšeme různé věci o literatuře, čteme a děláme různé zábavné věci. Takže je to fajn.”
“Tady tato knížka mě baví, protože je to o klukovi, který dělá skoro to samé co já. A je to takové dobrodružné, je to napínavé a je to zábavné, se tím zabavím.///Mám teď doma asi 5 knížek a uvažuju, že si koupím ještě další.”
Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My jsme si vytkli jako téma tohoto roku právě čtenářskou gramotnost. Chceme sledovat, jakým způsobem se rozvíjí v jednotlivých školách. Chceme ukazovat, že to v Porubě umíme dělat zajímavě a efektivně a chceme tím trošku jakoby říct společnosti, že škola už nevypadá tak jako vypadala v době, kdy oni sami do školy chodili.”
I když se říká, že dnešní děti knihy moc nečtou, není to tak docela pravda.
Petra Planková, učitelka ZŠ Komenského: “Mohly by číst víc, určitě ano. Někteří mají problém donést z domu knihu, ale pozoruju, že i v rámci různých dárečků, které děti dostávají, těch knížek přibývá a dneska existuje spousta krásných knížek. Je z čeho vybírat a i my se snažíme do školní knihovny v rámci různých projektů ty knížky nakupovat tak, aby oslovovaly děti, aby to nebylo jenom nudná klasika, ale knihy vhodné k jejím věku a aby je to čtení více bavilo.”
Zatímco kluci mají hodně rádi fantasy, holky zase baví příběhy. Často jde o vtipné deníkové knížky.
Petra Planková, učitelka ZŠ Komenského: “Od povinné četby jsme už ustoupili a víceméně u těch starších třeba zařazujeme výběr z nějakého období, které se zrovna probírá. Ale u těch menších rozhodně necháváme ten výběr na nich. Hlavní je, aby je ta knížka samotná zaujala, aby se tomu čtení věnovaly rády a nejenom z povinnosti.”
Vzdělávají se nejen děti, ale také učitelé. Na ZŠ Komenského prošli mimo jiné kurzem, kritického myšlení.
---
Dům kultury Poklad funguje už 4 měsíce. Po rekonstrukci se v plné své kráse opět otevřel 25. srpna a ihned si k němu našli cestu nejen milovníci kultury, ale i pohybu, nebo gastronomie.
Workshopy, koncerty, divadelní představení, vzdělávací akce i pohybové kurzy. To vše už od svého znovuotevření nabízí DK Poklad. A i přesto, že covidová doba různým setkáním moc nepřeje, zájem lidí je velký.
Darina Daňková, ředitelka DK Poklad: Už od počátku jsme připravili některé projekty, které považujeme za inspirující a stěžejní pro Poklad, protože mu bude dodávat jinou tvář. Jedním z nich je Inspiro hub. Jsou to setkání, besedy a diskuse se zajímavými osobnostmi. Těch už proběhlo v loňském roce několik. Velmi zajímavé bylo například setkání s Tomášem Etzlerem, nebo se zajímavými kněžími panem Czendlikem a panem Váchou.
Velký ohlas má také kino s kapacitou 74 míst, které nabízí příjemné komorní prostředí a které v Porubě dosud chybělo. O diváky tak nemá nouzi a plné jsou i cvičební sály.
Darina Daňková, ředitelka DK Poklad: Jsme velmi rádi, že je zájem o pohybové kurzy, které nabízíme. Velkou naší cílovou skupinou jsou senioři, protože Poruba je seniorsky starším obvodem. Jsou to naše pravidelné setkání seniorských klubů každou druhou středu v měsíci. Některé jsme dokonce museli opakovat, protože měly takový velký ohlas. Byla to naše Omlazovna.
Úspěšně tady probíhá i seniorská akademie, na kterou přispívá radnice a kterou navštěvuje 41 seniorských studentů.
Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Protože je to seniorská akademie se vším všudy, tak je to i s imatrikulací na začátku. já věřím, že se jim to bude moc líbit."
Anketa: studenti Seniorské akademie: “Já jsem chtěla být aktivní ať nejsem jen takový ten důchodce, který jenom sedí doma u televize.
“Nechci doma zakrnět, čili ta práce chybí, tam se člověk trošičku rozvíjí a tak dál, takže z toho důvodu jsem se vydal tady. Byl jsem na psychologii a nějaké ty základy IT techniky a uvidíme, co z toho ještě bude.”
Pro seniory v Poklad funguje i Senior point.
Darina Daňková, ředitelka DK Poklad: “Mezi pravidelné naše projekty budou patřit umělecké workshopy. Jako příklad můžu uvést velmi zajímavý workshop s hlasovou koučkou Pavlou Fendrichovou. Náš divadelní sál přivítal i divadelní představení a koncerty. Za všechny můžu jmenovat setkání Skleněný zvěřinec s paní Stašovou, nádherný koncert Dana Bárty a vánoční koncerty Jarka Nohavici, které proběhly v prosinci.”
Divadelní sál v prosinci přivítal i děti na Mikulášské nadílce a od září tady pravidelně probíhala soutěž kapel s názvem Líheň. Prostory kulturního domu je možné si také pronajmout.
Darina Daňková, ředitelka DK Poklad: “Nabízíme divadelní sál, společenský sál, malou scénu, hudební klub a 5 salónků s různou kapacitou a naše služby samozřejmě doplňuje naše restaurace, která je otevřena denně. Covid se samozřejmě na návštěvnosti projevil tak, jak to hlásí všichni pořadatelé. Prodávají se vstupenky hůř, nebo spíš delší dobu než to bylo před pandemií běžné a my už se těšíme až tohle skončí.”
Z letošních akcí se můžete těšit mimo jiné na divadelní komedii s Petrem Nárožným Milionový údržbář, výpravnou koncertní open air Děti ráje, nebo na muzikál Dracula.
---
Na webu fajnova Poruba se objevil nový odkaz Nejčastější dotazy. Lidé tam najdou odpovědi na otázky, se kterými se úředníci setkávají téměř denně a jsou vesměs totožné.
Co mám udělat, když si pořídím psa? Proč kácíte tento strom, když vypadá zdravě? Proč ještě není opravena díra v chodníku před mým domem? To jsou otázky, na které se Porubané ptají nejčastěji a úředníci odpovídají každému zvlášť. Nově lidé odpovědi najdou na webu fajnovaporuba.
Lucie Baránková Vilamová: “Ty dotazy se s pravidelnou železnou zákonitostí opakují pořád dokolečka od lidí a my je samozřejmě vysvětlujem , ale přemýšleli jsme, co s tím. Protože skutečně to grow, nebo ten princip těch odpovědí je v podstatě stále stejný. A my jsme přemýšleli nad tím, jak to těm lidem podat, zjednodušit a vysvětlit nějakou opravdu jednoduchou formou.”
Radnice se nakonec inspirovala zejména e-schopy, které na svých stránkách mají shrnuty nejčastější dotazy zákazníků a jasné laické odpovědi na ně. Některé se věnují činnosti úřadu, další jsou zaměřeny na každodenní problémy Porubanů.
Lucie Baránková Vilamová: “Tady vidíte, že je to rozčleněno na témata, která se týkají chodníků, silnic, nepořádku. Potom například zeleně, pak jsou to například různé poplatky, bydlení, senioři, ale jsou tam třeba i školy, když chcete dítě přihlásit do 1. třídy ZŠ, co musíte všechno pro to udělat.”
Vůbec nejčastěji se lidé ptají na chodníky.
Lucie Baránková Vilamová: Ta největší přidaná hodnota je, že je to psané opravdu ve srozumitelné. normální řeši. že tam opravdu člověk nenajde tu řeč úřední, která je často velmi nesrozumitelná, problematická. I já někdu čtu jeden odstavec 3x než pochopím, co vlastně tím chtěl básní říct.
Martin Otipka, mluvčí obvodu: “Samozřejmě ta stránka je zatím jakási první verze. Neustále do ní budeme přidávat nové a nové dotazy tak, jak budou chodit a budeme se snažit, aby byla opravdu obsáhlá a lidé si našli vše potřebné, co potřebují nejen k fungování úřadu, ale i k životu v Porubě.”
Radnice už má připravenou i automacickou odpověď. A to, že se veškeré potřebné informace na své otázky dozví právě na webu v sekci Nejčastější dotazy.
---
Na porubských základních školách dělají maximum pro to, aby děti bavilo čtení knih. Pravidelně do hodin českého jazyka zařazují mimo jiné čtenářské dílny.
Pravidelné čtenářské dílny v hodinách českého jazyka, nebo čtenářské odpolední kluby. To jsou aktivity, které školáky baví. V porubských základních školách takto vedou děti ke čtení.
Petra Planková, učitelka ZŠ Komenského: “Na naší škole se čtenářským dovednostem věnujeme docela dlouhodobě. Zařazujeme je do všech ročníků 1. i 2. stupně. Máme i přesně daný počet, kolik hodin té čtenářské aktivitě věnujeme. Procházíme čtenářskými odpoledními kluby a snažíme se vybavovat školní knihovnu.”
Děti v hodinách češtiny pracují nejen s čítankou, ale i s vlastními oblíbenými knihami
Petra Planková, učitelka ZŠ Komenského: “Tato hodina je hodina ČJ. Děti pracují s vlastní knihou, kterou přečetli a plní k ní speciální úkoly, které postupně procházíme a nahrazujeme klasické čtenářské deníky. V podstatě střídáme aktivity, aby to děti bavilo, takže se snažíme zařazovat metody kritického myšlení , metody čtenářských strategií a snažíme se o rozmanitost.”
Anketa: žáci ZŠ Komenského: “Já jsem si vybrala knížku Sesterstvo a největší kouzlo kočky Fabioly. Je to už 4. díl, hodně mě baví. Vždycky ty tři holky tam zažívají nějaké dobrodružství a ta kouzelná kočka jim v tom pomáhá. A hodiny mě dost baví, protože paní učitelka vždycky vymyslí nějakou zábavnou aktivitu.”
“Nejraději čtu příběhy o kouzlech a tak a baví mě to, jak jsou tam ty napínavé příběhy a takové různé napětí a tak. Tady ta knížka je fakt super.”
“Ty hodiny jsou fajn, protože si píšeme různé věci o literatuře, čteme a děláme různé zábavné věci. Takže je to fajn.”
“Tady tato knížka mě baví, protože je to o klukovi, který dělá skoro to samé co já. A je to takové dobrodružné, je to napínavé a je to zábavné, se tím zabavím.///Mám teď doma asi 5 knížek a uvažuju, že si koupím ještě další.”
Martin Tomášek, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “My jsme si vytkli jako téma tohoto roku právě čtenářskou gramotnost. Chceme sledovat, jakým způsobem se rozvíjí v jednotlivých školách. Chceme ukazovat, že to v Porubě umíme dělat zajímavě a efektivně a chceme tím trošku jakoby říct společnosti, že škola už nevypadá tak jako vypadala v době, kdy oni sami do školy chodili.”
I když se říká, že dnešní děti knihy moc nečtou, není to tak docela pravda.
Petra Planková, učitelka ZŠ Komenského: “Mohly by číst víc, určitě ano. Někteří mají problém donést z domu knihu, ale pozoruju, že i v rámci různých dárečků, které děti dostávají, těch knížek přibývá a dneska existuje spousta krásných knížek. Je z čeho vybírat a i my se snažíme do školní knihovny v rámci různých projektů ty knížky nakupovat tak, aby oslovovaly děti, aby to nebylo jenom nudná klasika, ale knihy vhodné k jejím věku a aby je to čtení více bavilo.”
Zatímco kluci mají hodně rádi fantasy, holky zase baví příběhy. Často jde o vtipné deníkové knížky.
Petra Planková, učitelka ZŠ Komenského: “Od povinné četby jsme už ustoupili a víceméně u těch starších třeba zařazujeme výběr z nějakého období, které se zrovna probírá. Ale u těch menších rozhodně necháváme ten výběr na nich. Hlavní je, aby je ta knížka samotná zaujala, aby se tomu čtení věnovaly rády a nejenom z povinnosti.”
Vzdělávají se nejen děti, ale také učitelé. Na ZŠ Komenského prošli mimo jiné kurzem, kritického myšlení.
---
Dům kultury Poklad funguje už 4 měsíce. Po rekonstrukci se v plné své kráse opět otevřel 25. srpna a ihned si k němu našli cestu nejen milovníci kultury, ale i pohybu, nebo gastronomie.
Workshopy, koncerty, divadelní představení, vzdělávací akce i pohybové kurzy. To vše už od svého znovuotevření nabízí DK Poklad. A i přesto, že covidová doba různým setkáním moc nepřeje, zájem lidí je velký.
Darina Daňková, ředitelka DK Poklad: Už od počátku jsme připravili některé projekty, které považujeme za inspirující a stěžejní pro Poklad, protože mu bude dodávat jinou tvář. Jedním z nich je Inspiro hub. Jsou to setkání, besedy a diskuse se zajímavými osobnostmi. Těch už proběhlo v loňském roce několik. Velmi zajímavé bylo například setkání s Tomášem Etzlerem, nebo se zajímavými kněžími panem Czendlikem a panem Váchou.
Velký ohlas má také kino s kapacitou 74 míst, které nabízí příjemné komorní prostředí a které v Porubě dosud chybělo. O diváky tak nemá nouzi a plné jsou i cvičební sály.
Darina Daňková, ředitelka DK Poklad: Jsme velmi rádi, že je zájem o pohybové kurzy, které nabízíme. Velkou naší cílovou skupinou jsou senioři, protože Poruba je seniorsky starším obvodem. Jsou to naše pravidelné setkání seniorských klubů každou druhou středu v měsíci. Některé jsme dokonce museli opakovat, protože měly takový velký ohlas. Byla to naše Omlazovna.
Úspěšně tady probíhá i seniorská akademie, na kterou přispívá radnice a kterou navštěvuje 41 seniorských studentů.
Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: “Protože je to seniorská akademie se vším všudy, tak je to i s imatrikulací na začátku. já věřím, že se jim to bude moc líbit."
Anketa: studenti Seniorské akademie: “Já jsem chtěla být aktivní ať nejsem jen takový ten důchodce, který jenom sedí doma u televize.
“Nechci doma zakrnět, čili ta práce chybí, tam se člověk trošičku rozvíjí a tak dál, takže z toho důvodu jsem se vydal tady. Byl jsem na psychologii a nějaké ty základy IT techniky a uvidíme, co z toho ještě bude.”
Pro seniory v Poklad funguje i Senior point.
Darina Daňková, ředitelka DK Poklad: “Mezi pravidelné naše projekty budou patřit umělecké workshopy. Jako příklad můžu uvést velmi zajímavý workshop s hlasovou koučkou Pavlou Fendrichovou. Náš divadelní sál přivítal i divadelní představení a koncerty. Za všechny můžu jmenovat setkání Skleněný zvěřinec s paní Stašovou, nádherný koncert Dana Bárty a vánoční koncerty Jarka Nohavici, které proběhly v prosinci.”
Divadelní sál v prosinci přivítal i děti na Mikulášské nadílce a od září tady pravidelně probíhala soutěž kapel s názvem Líheň. Prostory kulturního domu je možné si také pronajmout.
Darina Daňková, ředitelka DK Poklad: “Nabízíme divadelní sál, společenský sál, malou scénu, hudební klub a 5 salónků s různou kapacitou a naše služby samozřejmě doplňuje naše restaurace, která je otevřena denně. Covid se samozřejmě na návštěvnosti projevil tak, jak to hlásí všichni pořadatelé. Prodávají se vstupenky hůř, nebo spíš delší dobu než to bylo před pandemií běžné a my už se těšíme až tohle skončí.”
Z letošních akcí se můžete těšit mimo jiné na divadelní komedii s Petrem Nárožným Milionový údržbář, výpravnou koncertní open air Děti ráje, nebo na muzikál Dracula.
---