Vrcholí přípravy na otevření letních koupališť
Na letních koupalištích v Ostravě vrcholí přípravy na letní sezónu. Bazény už jsou téměř plné vody, dokončují se drobné rekonstrukce a zásobují stánky s občerstvením. Novinky se letos nechystají.
Letní koupaliště v Ostravě-Porubě, které je největším koupalištěm nejen v Česku, ale i ve Střední Evropě, už brzy přivítá první návštěvníky. Rozloha vodní plochy je více než 41 tisíc m² a areál nabízí na 70 000 m² zelených ploch.
Lenka Papajová, mluvčí SAREZY: ”Letos díky té situaci, která byla ohledně covidu a obrovským finančním ztrátám jsme bohužel nevymýšleli nic nového pro návštěvníky. Provedli jsme v podstatě jen běžné rekonstrukce a úpravy, které je nutné udělat před každou sezonou. Teď momentálně se napouští toto koupaliště."
Napuštění koupaliště trvá zhruba 14 dnů a vejde se do něj bezmála 90 tisíc kubíků vody.
Lenka Papajová, mluvčí SAREZY: ”V průběhu sezóny samozřejmě podle kvality vody se voda upouští a dopouští se čistou tak, aby splňovala veškeré podmínky hygieny. Největší návštěvnost je samozřejmě o víkendech. Ted díky covidu ta návštěvnost byla nižší, nicméně okolo těch 6, 9 tisíc návštěvníků o víkendech zavítá na tohle koupaliště. Maximální kapacita tohoto koupaliště je 13 tisíc návštěvníků. Využít mohou různé sportovní aktivity. Stolní tenis, volejbal, kuželky . Je tady spousta stánků s občerstvením, tobogány, klouzačky, klouzačka pro nejmenší děti v neplavecké části bazénu.”
Letní koupaliště v Porubě by se mělo otevřít už 28. května, tedy o tomto víkendu. Záležet ale bude na počasí.
Lenka Papajová, mluvčí SAREZY: ”Máme v plánu toho 28. května otevřít všechna naše koupaliště, což je toto koupaliště v Porubě, Vodní areál Jih, Vodní svět, neboli Čapkárna a venkovní koupaliště krytého bazénu v Porubě.”
28. května se navíc na letním koupališti v Porubě uskuteční rodinný festival Pohádkoland. Těšit se můžete na atrakce pro děti, tanečky, soutěže, kapely a občerstvení.
---
Slavnostní promoce studentů Seniorské akademie
Dům kultury Poklad patřil slavnostnímu zakončení historicky prvního ročníku Seniorské akademie. Ten začal loni v září a byl o něj takový zájem, že místo původně plánované jedné třídy, otevřeli hned dvě.
Zájemcům ve věku 55 let a více je určena Seniorská akademie, která probíhá v DK Poklad každý sudý čtvrtek od 14 hodin. První studenti ji mají úspěšně za sebou a na slavnostní promoci si převzali diplomy a certifikáty.
Lucie Baránková Vilamová, starostka MOb Ostrava-Poruba: ”Doufám, že jsme tímto založili tradici a my jsme si dneska říkali s paní jednatelkou Pokladu, že budeme rádi spolupracovat na této akci, která opravdu dává velký smysl, i v následujících letech. Myslím, že na těch absolventech je vidět obrovská aktivita, chuť, energie. Já jsem tady i dneska říkala, že jak je vidím, tak se těším na podzim svého života až tam budu sedět já a někdy mi nějaký starosta bude předávat diplom tak jako se to dneska stalo.”
Takový zájem o akademii nikdo nečekal a byl tak velkým překvapením. V zimním semestru na Seniorskou akademii nastoupilo 41 studentů a v letním dalších 31 studentů. Studium zvládli a řádně ukončili úplně všichni.
Anketa: studenti Seniorské akademie: ”Budeme pokračovat a strašně se nám líbilo úplně všechno. Nejvíc psychologie asi.”
”Mám stejný názor. Psychologie, ale dalo nám z každého něco. se dalo vybrat, ale ta psychologie byla nejzajímavější. Ale jinak celkem se mi to líbilo.”
”Zvládl jsem všechny předměty a byly zajímavé. Byla zajímavá psychologie, moderní hudba, umění. To jsou věci, které se ve škole běžně neučí. Ale až tady přišli odborníci a řekli nám něco o historii, nebo o věcech, o kterých se běžně nemluví. Takže pro nás to bylo velice zajímavé a tak se to hodí k našemu věku, aby jsme měli nějaký přehled a čišela z nás moudrost.”
Momentálně se připravuje další ročník. Přihlásit se na něj budou moci jak současní absolventi, tak kdokoliv další.
Darina Daňková, jednatelka, DK Poklad: ”Připravujeme předměty, které budou jiné, s novými lektory. Víme, co se seniorům absolventům líbilo víc, co méně, takže navážeme na tu zkušenost, kterou teď máme. Září 2022 zahajujeme další ročník seniorské akademie. Určitě se zaměříme na umění. Chceme se zaměřit na hudební umění, na výtvarné umění, chceme se zaměřit na literaturu protože to je taky velmi hezký okruh.”
Seniorům z Ostravy-Poruby na studium přispívá radnice a oproti studentům odjinud ho tak mají o polovinu levnější.
---
Hlavní třída patří výstavě o ostravském muzejnictví
Muzeum jde do ulic Ostravy a Muzeum jde do ulic Moravskoslezského kraje. To jsou venkovní výstavy ke 150. výročí ostravského muzejnictví. Lidé tak nemusí do muzejních budov, ale mohou se o historii a sbírkách muzeí dozvědět z panelů.
Ostravské muzeum letos slaví 150 let. Toto jubileum chtělo společně oslavit s co největším počtem lidí. Vznikl tak projekt Muzeum jde do ulic. Jde o výstavu, která putuje jak po ostravských obvodech, tak po městech MS kraje. Momentálně je k vidění na Hlavní třídě v Porubě.
Kateřina Barcuchová, historička Ostravského muzea: ”Ostravské muzejnictví letos slaví 150 let. Počítá se to od roku 1872, kdy Karel Jaromír Bukovanský, vlastivědný a osvětový pracovník ve Slezské Ostravě, ředitel obecné školy, zveřejnil své bohaté sbírky veřejnosti. Máme kolem 500 tisíc předmětů. K nejvzácnějším předmětům tady patří světově proslulá Šustova paleontologická sbírka. Potom tady máme samozřejmě jediný na světě unikátní interiérový orloj. Má 51 funkcí, asi 2500 součástek a sestrojil ho pan Jan Mašek v letech 1924 až 1935 a pořád funguje.”
Výstava vás seznámí nejen s historií a expozicemi Ostravského muzea, ale také vás pozve na komentované vyjÍžďky za historií, kulturou a přírodou MS kraje.
Jde o projekt Do sedel, který Ostravské muzeum připravilo s kulturně sportovním spolkem Elegant.
Anketa: obyvatelka Ostravy-Poruby: ”Já jsem teprve u prvního panelu a už ten první mě zaujal, tak myslím, že s dětmi a manželem vyjedeme s koly a vidím, že tady jsou k tomu i doprovodné programy, takže to bude asi zážitek a jsem zvědavá, co bude na dalších panelech."
Chodíte často do Ostravského muzea?
”Naposledy jsem byla v muzeu na výstavě o Janu Lucemburském.”
Po 5 městech MS kraje pak putuje výstava Muzeum jde do ulic MS kraje
Jiřina Kábrtová, ředitelka Ostravského muzea: ”Já bych byla moc ráda, kdyby to nakoplo nejen Ostraváky, ale širokou veřejnost, aby si spojili návštěvu té výstavy s návštěvou toho města. Já jenom namátkou vzpomenu teď Nový Jičín, který má nádherné náměstí a uprostřed toho náměstí ta výstava bude stát. Na výstavě jsme zkusili každé to muzeum představit QR kódem a diváci, kdyby se chtěli dozvědět víc, tak stačí namířit telefonem na kód a vyjede jim webová stránka toho muzea.”
Výstava bude k vidění nejen v Novém Jičíně, ale také v Českém Těšíně, Opavě, Frýdku-Místku a Bruntále.
---