Porubská radnice reguluje počet holubů jejich odchyty
V ostravě-Porubě stále bojují s velkým množstvím holubů. Zdržují se tam zejména díky tomu, že je lidé rádi krmí. A právě díky dostatku potravy se rozmnožují častěji, a to až 10 krát ročně.
Porubská radnice reguluje počet holubů. Nejvíce se jich zdržuje v půdních prostorách bytových domů na 1. a 2. stavebním obvodě.
Jan Dekický (SPOLU/ODS), místostarosta Ostravy-Poruby: “Jeden rok je to nejvíce 1., 2., stavební obvod, pak třeba další rok je to na 5. stavebním obvodě, ale ten 1. a 2. je takový nejvíc napadený, proto i těch odchytových míst je nejvíce v této lokalitě. V Porubě se pravidelně setkáváme s celou řadou stížností od občanů na množství holubů. My se snažíme k tomu přistupovat systematicky a civilizovaně. To znamená spousta fám, které běhají po Porubě o tom, že máme v domech naisnstalované plašiče holubů, že je trávíme různými jedy, že je zplyňujeme, tak bych chtěl všechno toto vyvrátit, není to pravda.”
Holuby odchytávají odborníci z Českého svazu ochránců přírody celoročně. Poté je odvážejí do horských oblastí, kde slouží jako potrava pro dravce.
Lubomír Kminiak, předseda Českého svazu ochránců přírody: “Aby to mělo vůbec nějaký výsledek, musíme to dělat celoročně, protože jednorázová akce je k ničemu a koncem března, jak jsou podmínky, že už je hodně mladých, tak už dospěláky neodchytáváme, protože když odchytneme toho dospěláka a nenajdeme ty mladé, tak ty mladé potom umírají týden a to je slušně řečeno prasárna, tak to radši neděláme. Jinak celoročně odebíráme vajíčka a odebíráme mladé. Je to taková prevence a ten nejlepší krok, aby se ukázalo, že fakt to má nějaký význam.”
Ročně v Porubě odchytí až 600 holubů. Rekord je 164 odchycených holubů na půdě bytového domu naproti ostravské fakultní nemocnici za jeden večer.
Lubomír Kminiak, předseda Českého svazu ochránců přírody: “My to odchytáváme večer, jak už jsou všichni uvnitř, zabezpečíme si to, aby neuletělo nic. Zakrmujeme až před odchytem , celoročně to nemá význam, protože on když má dostatek potravy, tak ho na tu půdu nedostanete, on je neskutečně inteligentní a byla by to zbytečná ztráta času a peněz. On je tak přizpůsobivý, že v létě nemáte šanci ho na tu půdu, nebo do té pasti dostat. Když mají dostatek potravy, dejme tomu, oni můžou mít 8 až 10 krát za rok mladé. Když mají málo, budou mít jenom třikrát.”
Počet holubů ovlivňuje nejen to, kde je lidé krmí, ale i to, kde nechávají otevřené popelnice, nebo zbytky jídel vyhozených u nich. Ty navíc lákají i potkany.
Jan Dekický (SPOLU/ODS), místostarosta Ostravy-Poruby: “Co těm holubům zjednodušuje život, tak to jsou různé atiky na domech, kde si můžou sednout, takže jsou to takové ty starší domy, které známe z 50. let, které takhle jsou zkrášleny. Hodně se snaží družstva instalovat bodce, máme zkušenost, že to není všespásné a pomáhá to naprosto minimálně.”
Měli by se tak poradit s odborníkem, aby to nebyly vyhozené peníze.
---
Ekonomická fakulta má novou budovu v kampusu VŠB
Ekonomická fakulta Vysoké školy báňské má novou budovu. Byla postavena přímo v areálu univerzitního kampusu v Ostravě-Porubě, což studentům i pedagogům přinese řadu výhod. Fakulta původně sídlila v centru Ostravy.
Technická univerzita Ostrava otevřela ve svém porubském kampusu budovu Ekonomické fakulty za zhruba 930 milionu korun. Výstavba objektu pro 1400 studentů a 270 zaměstnanců začala v prosinci 2021.
Vojtěch Spáčil, děkan Ekonomické fakulty VŠB-TU Ostrava: ""Hlavní výhoda spočívá v tom, že jsme dnes schopni nabídnout variabilní prostory, je možné tady realizovat individualizovanou výuku, protože dnes se přechází od velké frontální výuky spíše k výuce v menších skupinkách."
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: “Já si myslím, že to samozřejmě posílí ten kampus, je to určitě velký krok pro vysokou školu jako takovou, pro ten univerzitní život, my si od toho slibujeme, že trošičku dostaneme ty ekonomy k nám i do Poruby, do toho života, do toho dění, protože technici to nemají úplně jednoduché nebo s nimi to není tak jednoduché a myslíme si, že ta ekonomie bude trošku jednodušší. Věříme, že ty studenty přitáhneme i třeba do těch našich obchůdků, kaváren, na akce porubské, Myslí si to i univerzita, protože to vnímá obdobně, že by to takhle mohlo nastat. Samozřejmě to přináší jisté problémy s infrastrukturou, parkováním jak v reálu, tak v tom perimetru.”
To by měl vyřešit nový parkovací dům, který má v plánu postavit fakultní nemocnice.
Mikuláš Bek (STAN), ministr školství ČR: "Česká republika má dnes tři klíčová vysokoškolská centra vzdělávání - Prahu, Brno a Ostravskou aglomeraci."
Nová budova ekonomické fakulty má jedno podzemní a čtyři nadzemní podlaží. Největší přednáškový sál má 135 míst, dále je v ní 40 učeben, devět konzultačních místností a dvě speciálně vybavené učebny a studovna.
Jan Dohnal (ODS), primátor Ostravy: "Já věřím, že budování infrastruktury povede k tomu, že se nám podaří vyjednat navýšení počtu vysokoškolských studentů v Ostravě."
Šárka Šimoňáková (ANO), náměstkyně hejtmana: "Doufám, že se tady studentům bude líbit a že jim to přinese úspěch. Je fajn, že se budova nachází v prostředí, kde se nachází i ostatní fakulty."
Výuka v nové budově pro studenty začala minulý týden. Původně sídlila fakulta v centru Ostravy na Sokolské třídě. Stará budova se bude prodávat v aukci.
---
Jiří Birke fotí pro porubskou radnici už 10 let
Už 10 let fotí pro městský obvod Poruba dvorní fotograf jiří Birke. K tomuto výročí mu radnice uspořádala hned dvě výstavy. Obě byly pro něj velkým překvapením.
Tisíce snímků už pro Porubu nafotil dvorní fotograf Jiří Birke. 10 let takto mapuje nejen historii městského obvodu, ale také jeho rozvoj a veškeré akce, které radnice pořádá.
Lucie Baránková Vilamová (ANO), starostka Ostravy-Poruby: “Jirka Birke kromě toho, že posledních 10 let fotí Porubu, je také dlouhodobý zaměstnanec Ostravy-Poruby, je to technik na školách a vlastně ve svém volném čase fotí Porubu a musím říct, že vždycky, když ho vidím jak různě klečí a leží jenom aby ulovil tu nejhezčí fotku, ona opravdu bývá většinou ze života, tak je to úžasný pohled. Kromě toho, že je skvělý fotograf, tak je taky úžasný člověk, skromný člověk, protože když jsme třeba v minulosti s ním chtěli udělat pár výstav, tak vždycky říkal, ale vždyť já přece nejsem vůbec profík, vždyť já přece se musím ještě moc učit, takže je neuvěřitelně skromný a my ho máme moc rádi.”
První výstava byla slavnostně odhalena v rámci sousedské slavnosti Zažít Porubu jinak. Šlo o venkovní výstavu fotografií z různých porubských akcí.
Jiří Birke, fotograf: “Jsem dojatý moc, kdybych mohl tak brečím, ale nebylo by to ono. Jsem opravdu překvapený a vůbec jsem o tom nevěděl, takže za mě pecka. Perfektní, je to pěkné a pak si to v klidu prohlédnu, abych věděl, co použili a děkuji všem. Je to úžasné a je to nevím kolik, ale řekl bych určitě desítky, víc jak desítka let, co pro ně fotím a mě to naplňuje prostě a je to můj koníček a mám to rád.”
Dalším překvapením byla jeho výstava v Galerii na schodech porubské radnice.
Martina Mahuliaková, prezentace a grafika, MOb Ostrava-Poruba: “Fotky jsme vybírali asi od března tohoto roku a vybírali jsme ze 75 tisíc fotek, které Jiřík poslal. Venkovní výstava je spíš zaměřená na akce, které jsou v Porubě a tady ta je spíš na tu přírodu, která je Porubě hodně blízká. V širším výběru bylo asi 300 fotek.”
Jiří Birke, fotograf: “Z pohledu odstupu těch 10 let bych některé asi vybral jiné možná, ale to je spíš dobou té fotografie jak se to všechno posunulo a tak dále. Ta kvalita toho je někde jinde dneska. Ale jinak dobrý. To bylo takové překvapení, že mě to málem stálo život, skoro infarktový stav. Jako když jsem to viděl v sobotu i teďka podruhé tohle, je to úžasné a všem děkuji. Někdy za tou fotkou jdu samozřejmě, někdy to je chvilka okamžiku, když jsem viděl ty ptáky, kteří tady jsou, tak jsem prostě rychle cvakal a chtěl jsem je tam mít a tak to prostě vyšlo, myslím, že to je dobrý.”
Výstava s názvem Moje Poruba bude v Galerii Na schodech k vidění do konce října.
---