Expres Studénky
- Zpravodajství ze Studénky od redaktorky Petry Dorazilové a kameramana Jana Plášila
- Kolem zahrádek mění město kilometr plotu
- Děti slavily na hradech i při soubojích
- Studénecká výtvarnice zanechala v Opole svou lamu
Město pokračuje s výměnou oplocení kolem zahrádek u Tovární ulice. V loňském roce už za první etapu prací zaplatilo více než půl milionu korun. Letos vyroste kolem areálu další téměř kilometr nového plotu.
Prvních zhruba pět set metrů starého plotu v zahrádkářské kolonii u ulice Tovární nechalo město vyměnit v loňském roce a za práce zaplatilo téměř 540 tisíc korun. Teď v květnu začala druhá etapa.
Lukáš Kaňuščák, vedoucí oddělení technických služeb, MěÚ Studénka: “V rámci oplocení už jsme vyzývali ještě v době vegetačního klidu nájemce, protože v rámci toho oplocení se zde nacházely různé stromy, keře, tak aby nájemníci byli na to připraveni, aby si ty keře odstranili. A teďka už probíhá z realizací toho oplocení. Letošní rok probíhá oprava v délce nějakých 970 metrů. Přistupujeme opět vlastně k výměně celkového oplocení, to znamená výměně plotových sloupků, pletiva, součástí oplocení jsou brány a branky a v rámci bezpečnosti je na hoře toho plotu instalován ostnatý drát.”
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Veškeré práce by měly být dokončeny do konce prázdnin, to znamená v srpnu letošního roku. V rámci soutěže byla vysoutěžena firma, která provede tu opravu za 1 365 000 korun. Bude provedeno skoro kilometr oplocení, což je významná část celkového oplocení zahrádek, ale přesto nám ještě zůstávají 3 nebo 4 úseky. Záleží na tom, kolik finančních prostředků se nám podaří v jednotlivých letech zařadit v rámci rozpočtu města.”
Pozemek zahrádkářské kolonie je majetkem města. Původní oplocení nemělo jednoznačného majitele. Často v minulosti vznikalo svépomocí každého z nájemců. Radnice před několika lety získala původní plot do vlastnictví a mohla tedy začít s jeho renovací.
Lukáš Kaňuščák, vedoucí oddělení technických služeb, MěÚ Studénka: “To oplocení, které je realizováno, nebylo v jednom duchu, každý ten zahrádkař si to realizoval své pomoci nebo v původní době, takže opravdu každý sloupek je z jiného materiálu, nyní to bude sjednoceno, že je zde použit vlastně systematický plotový systém, takže už to bude v jednom duchu.”
nájemce zahrádky: “Vypadá to pěkně, je to lepší než to bylo. To je důležité, to je důležitější, že ten plot funguje. A jak dlouho vydrží, to už my tu nebudeme.”
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Cílem těch oprav, které probíhají, je jednak bezpečnost na těch zahrádkách. To znamená to oplocení v některých místech je chatrné, nesplňuje ten účel, ale je zde i vizuální stránka. To znamená, snažíme se, aby ta zahrádkářská oblast, kolonie nebo jak to nazveme, měla jednotný vzhled.”
Areál zahrádek je rozdělen do čtyř bloků, užívají je desítky nájemců.
---
Mezinárodní den dětí připomněli ve Studénce programem u sportovního centra. Malí oslavenci si mohli užít skákací hrady a další nafukovací atrakce, divadlo a tvoření.
Zatímco v posledních dvou letech oslavy Dne dětí zhatilo ve Studénce špatné počasí, buď byly úplně zrušeny nebo pořadatelé improvizovali a přesunuli je dovnitř do sportovního centra, letos vyšel den ukázkově.
Lucie Zajícová, SAK Studénka: “Máme tady skákací atrakce, nějaké skákací hrady, malování na obličej, vystoupení Divadla Kejkle, ale není to obyčejné divadélko, je to zábavná show, protože tady dneska děti nebudou sedět, kromě toho, kde budou sedět u tvoření v rodinném centru. Jinak tady mají interaktivní stůl, mají tady nerv střelnici, různé sportovní disciplíny a taky tvoření.”
návštěvníci akce:
“Přišla jsem se tu potkat s kamarádkou.”
“Půjdeme tady fajtit spolu.”
“Já teď půjdu na ten souboj.”
“Půjdu si ozdobit kamínky.”
“Já půjdu na ty nafukovací věci a je to fajn.”
Děti lákal gladiátorský souboj, menší vítali možnost povozit se na ponících a zapojily se do interaktivního programu Divadla Kejkle.
Šárka Šildová, Divadlo Kejkle: “Doufám, že nebudou sedět a dívat se, že budou tancovat, protože jsem přijela s takovým hodinovým programem tanečků, soutěží, taky možná nějakého překvapení na závěr. Doufám, že zvedneme taky ze židlí i třeba nějaké rodiče a doufám, že se budeme dobře bavit.”
Dárkem pro všechny studénecké děti jsou nové herní prvky, které město pořídilo do prostoru hřiště u sportovního centra, za finanční podpory z projektu Evropské unie. Kromě největší herní sestavy už si je mohli kluci a holky užívat na Dni dětí. Věž s klouzačkou by měla být zprovozněna do Dnů města.
Radka Tomášková, vedoucí kultury SAK Studénka: “Tady na tom hřišti, kde pravidelně děláme i letní akce středeční, jsou nové herní prvky právě pro ty nejmenší děti. Vlastně tady k těm stávajícím prvkům, které byly spíše pro větší děti, je teďka k dispozici nové pískoviště, domeček pro děti, také taková věž se skluzavkou pro ty nejmenší. Takže to je taková jako novinka teď.”
Organizace Sport a kultura tu pro děti chystá vyžití i v době konání městské slavnosti v sobotu 13. června a pak také po celé prázdniny v rámci Letního festivalu.
Lucie Zajícová, SAK Studénka: “Každou středu tady na zimním stadionu, v našem sportovním centru, se bude odehrávat nějaký program pro ně, ať už to tvoření, nebo nějaké divadélko, zábavný program i s pejsky, prostě opravdu si vybere každé dítě.”
Podrobný program Letního festivalu bude brzy zveřejněny na webu SAK Studénka.
---
Před Honorárním konzulátem České republiky v polském Opole bylo odhaleno dílo studénecká výtvarnice Marcely Kudlové Hoňkové. Veřejný prostor obohatila o 3D obraz ve tvaru lamy. Modely tohoto zvířete jsou pro Opole typické.
Lama se zabydlela v obývacím pokoji Marcely Kudlové Hoňkové v domě ve Studénce zhruba na tři měsíce. Původní bílý 3D model během té doby proměnila v barevně výrazný obraz se symboly České a Polské republiky.
Marcela Kudlová Hoňková, výtvarnice: “V podstatě to má popisovat v tom abstraktním pojetí českou krajinu. Dole jsem ztvárnila takovým tím gogovským stylem řeku Odru, která nás pojí, vtéká do Polska. A když projdu vedle do toho Polska, tady je Polsko, tady jsem zase dala polskou vlajku a do ní jsou schované domky, které jsou jakoby nápodoba rynku v Opole.”
Dílo vzniklo na přání Honorárního konzulátu České republiky v polském Opole. Právě pro toto město jsou lamy typické. Ve veřejném prostoru je jich umístěno 11 a jsou maskotem tamního filmového festivalu.
Marcela Kudlová Hoňková, výtvarnice: “Ty lamy v podstatě popisují charakteristiku toho města, zdraví ty lidi, protože na nich je QR kód, který si ti lidé mohou, ti návštěvníci toho města, mohou načíst, a ta láma jim vlastně povykládá svým hlasem vtipně, co tady dělá a čím se vyznačuje, že je třeba před různými významnými budovami. No a ta moje lama, kterou tady mám, říkám moje, protože ji tady mám pěkně dlouho, tak tam má být umístěná před český konzulát v Opole.”
Marcelu Kudlovou Hoňkovou oslovil honorární konzul Artur Żurakowski prostřednictvím galeristy Bohumila Králíka, který se mimo jiné stará o výtvarníky z Česka vystavující v Polsku a naopak.
Marcela Kudlová Hoňková, výtvarnice: “Ten oslovil mě, protože jsem vystavovala v Opole v galerii spolu s Marcelou Mrázkovou. Měl jsem tam takovou větší vystavu. A oslovil mě, protože věděl, že ty moje obrazy jsou takové výrazné. Ten pan Bohumil Králík chtěl, aby ta lama byla jakoby obraz, aby působila jako obraz, abstraktní obraz, pod kterým si každý může představit cokoliv. Ale byla tam podmínka, že tam musí být trochu symbolika té České republiky. A to, že mi tam vyšly ty vlajky, tak to je náhoda. To už jsem potom tak nějak spontánně na to přišla, že tam ty vlajky budou.”
Lama byla do Opole převezena na konci dubna, před českým konzulátem byla slavnostně odhalena 12. května. Dostala jméno Czesia (češa) a je v Opole tedy dvanáctá.
Marcela Kudlová Hoňková, výtvarnice: “Tím, že jsem zvyklá malovat na plátno, nic prostorového, tak nejprve to bylo takové, jestli jo nebo ne… Ale já se asi nebráním novým výzvám. Vždy rada objevují nové věci, zkouším nové věci, jako jdu do toho jako po hlavě. Takže mám to ráda, zkoušet nové věci.”
Obrazová lama je prvním prostorovým dílem Marcely Kudlové Hoňkové, které je vystaveno na veřejném prostranství.
---
Město pokračuje s výměnou oplocení kolem zahrádek u Tovární ulice. V loňském roce už za první etapu prací zaplatilo více než půl milionu korun. Letos vyroste kolem areálu další téměř kilometr nového plotu.
Prvních zhruba pět set metrů starého plotu v zahrádkářské kolonii u ulice Tovární nechalo město vyměnit v loňském roce a za práce zaplatilo téměř 540 tisíc korun. Teď v květnu začala druhá etapa.
Lukáš Kaňuščák, vedoucí oddělení technických služeb, MěÚ Studénka: “V rámci oplocení už jsme vyzývali ještě v době vegetačního klidu nájemce, protože v rámci toho oplocení se zde nacházely různé stromy, keře, tak aby nájemníci byli na to připraveni, aby si ty keře odstranili. A teďka už probíhá z realizací toho oplocení. Letošní rok probíhá oprava v délce nějakých 970 metrů. Přistupujeme opět vlastně k výměně celkového oplocení, to znamená výměně plotových sloupků, pletiva, součástí oplocení jsou brány a branky a v rámci bezpečnosti je na hoře toho plotu instalován ostnatý drát.”
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Veškeré práce by měly být dokončeny do konce prázdnin, to znamená v srpnu letošního roku. V rámci soutěže byla vysoutěžena firma, která provede tu opravu za 1 365 000 korun. Bude provedeno skoro kilometr oplocení, což je významná část celkového oplocení zahrádek, ale přesto nám ještě zůstávají 3 nebo 4 úseky. Záleží na tom, kolik finančních prostředků se nám podaří v jednotlivých letech zařadit v rámci rozpočtu města.”
Pozemek zahrádkářské kolonie je majetkem města. Původní oplocení nemělo jednoznačného majitele. Často v minulosti vznikalo svépomocí každého z nájemců. Radnice před několika lety získala původní plot do vlastnictví a mohla tedy začít s jeho renovací.
Lukáš Kaňuščák, vedoucí oddělení technických služeb, MěÚ Studénka: “To oplocení, které je realizováno, nebylo v jednom duchu, každý ten zahrádkař si to realizoval své pomoci nebo v původní době, takže opravdu každý sloupek je z jiného materiálu, nyní to bude sjednoceno, že je zde použit vlastně systematický plotový systém, takže už to bude v jednom duchu.”
nájemce zahrádky: “Vypadá to pěkně, je to lepší než to bylo. To je důležité, to je důležitější, že ten plot funguje. A jak dlouho vydrží, to už my tu nebudeme.”
Jiří Švagera (STUDEŇÁCI PRO STUDÉNKU), místostarosta Studénky: “Cílem těch oprav, které probíhají, je jednak bezpečnost na těch zahrádkách. To znamená to oplocení v některých místech je chatrné, nesplňuje ten účel, ale je zde i vizuální stránka. To znamená, snažíme se, aby ta zahrádkářská oblast, kolonie nebo jak to nazveme, měla jednotný vzhled.”
Areál zahrádek je rozdělen do čtyř bloků, užívají je desítky nájemců.
---
Mezinárodní den dětí připomněli ve Studénce programem u sportovního centra. Malí oslavenci si mohli užít skákací hrady a další nafukovací atrakce, divadlo a tvoření.
Zatímco v posledních dvou letech oslavy Dne dětí zhatilo ve Studénce špatné počasí, buď byly úplně zrušeny nebo pořadatelé improvizovali a přesunuli je dovnitř do sportovního centra, letos vyšel den ukázkově.
Lucie Zajícová, SAK Studénka: “Máme tady skákací atrakce, nějaké skákací hrady, malování na obličej, vystoupení Divadla Kejkle, ale není to obyčejné divadélko, je to zábavná show, protože tady dneska děti nebudou sedět, kromě toho, kde budou sedět u tvoření v rodinném centru. Jinak tady mají interaktivní stůl, mají tady nerv střelnici, různé sportovní disciplíny a taky tvoření.”
návštěvníci akce:
“Přišla jsem se tu potkat s kamarádkou.”
“Půjdeme tady fajtit spolu.”
“Já teď půjdu na ten souboj.”
“Půjdu si ozdobit kamínky.”
“Já půjdu na ty nafukovací věci a je to fajn.”
Děti lákal gladiátorský souboj, menší vítali možnost povozit se na ponících a zapojily se do interaktivního programu Divadla Kejkle.
Šárka Šildová, Divadlo Kejkle: “Doufám, že nebudou sedět a dívat se, že budou tancovat, protože jsem přijela s takovým hodinovým programem tanečků, soutěží, taky možná nějakého překvapení na závěr. Doufám, že zvedneme taky ze židlí i třeba nějaké rodiče a doufám, že se budeme dobře bavit.”
Dárkem pro všechny studénecké děti jsou nové herní prvky, které město pořídilo do prostoru hřiště u sportovního centra, za finanční podpory z projektu Evropské unie. Kromě největší herní sestavy už si je mohli kluci a holky užívat na Dni dětí. Věž s klouzačkou by měla být zprovozněna do Dnů města.
Radka Tomášková, vedoucí kultury SAK Studénka: “Tady na tom hřišti, kde pravidelně děláme i letní akce středeční, jsou nové herní prvky právě pro ty nejmenší děti. Vlastně tady k těm stávajícím prvkům, které byly spíše pro větší děti, je teďka k dispozici nové pískoviště, domeček pro děti, také taková věž se skluzavkou pro ty nejmenší. Takže to je taková jako novinka teď.”
Organizace Sport a kultura tu pro děti chystá vyžití i v době konání městské slavnosti v sobotu 13. června a pak také po celé prázdniny v rámci Letního festivalu.
Lucie Zajícová, SAK Studénka: “Každou středu tady na zimním stadionu, v našem sportovním centru, se bude odehrávat nějaký program pro ně, ať už to tvoření, nebo nějaké divadélko, zábavný program i s pejsky, prostě opravdu si vybere každé dítě.”
Podrobný program Letního festivalu bude brzy zveřejněny na webu SAK Studénka.
---
Před Honorárním konzulátem České republiky v polském Opole bylo odhaleno dílo studénecká výtvarnice Marcely Kudlové Hoňkové. Veřejný prostor obohatila o 3D obraz ve tvaru lamy. Modely tohoto zvířete jsou pro Opole typické.
Lama se zabydlela v obývacím pokoji Marcely Kudlové Hoňkové v domě ve Studénce zhruba na tři měsíce. Původní bílý 3D model během té doby proměnila v barevně výrazný obraz se symboly České a Polské republiky.
Marcela Kudlová Hoňková, výtvarnice: “V podstatě to má popisovat v tom abstraktním pojetí českou krajinu. Dole jsem ztvárnila takovým tím gogovským stylem řeku Odru, která nás pojí, vtéká do Polska. A když projdu vedle do toho Polska, tady je Polsko, tady jsem zase dala polskou vlajku a do ní jsou schované domky, které jsou jakoby nápodoba rynku v Opole.”
Dílo vzniklo na přání Honorárního konzulátu České republiky v polském Opole. Právě pro toto město jsou lamy typické. Ve veřejném prostoru je jich umístěno 11 a jsou maskotem tamního filmového festivalu.
Marcela Kudlová Hoňková, výtvarnice: “Ty lamy v podstatě popisují charakteristiku toho města, zdraví ty lidi, protože na nich je QR kód, který si ti lidé mohou, ti návštěvníci toho města, mohou načíst, a ta láma jim vlastně povykládá svým hlasem vtipně, co tady dělá a čím se vyznačuje, že je třeba před různými významnými budovami. No a ta moje lama, kterou tady mám, říkám moje, protože ji tady mám pěkně dlouho, tak tam má být umístěná před český konzulát v Opole.”
Marcelu Kudlovou Hoňkovou oslovil honorární konzul Artur Żurakowski prostřednictvím galeristy Bohumila Králíka, který se mimo jiné stará o výtvarníky z Česka vystavující v Polsku a naopak.
Marcela Kudlová Hoňková, výtvarnice: “Ten oslovil mě, protože jsem vystavovala v Opole v galerii spolu s Marcelou Mrázkovou. Měl jsem tam takovou větší vystavu. A oslovil mě, protože věděl, že ty moje obrazy jsou takové výrazné. Ten pan Bohumil Králík chtěl, aby ta lama byla jakoby obraz, aby působila jako obraz, abstraktní obraz, pod kterým si každý může představit cokoliv. Ale byla tam podmínka, že tam musí být trochu symbolika té České republiky. A to, že mi tam vyšly ty vlajky, tak to je náhoda. To už jsem potom tak nějak spontánně na to přišla, že tam ty vlajky budou.”
Lama byla do Opole převezena na konci dubna, před českým konzulátem byla slavnostně odhalena 12. května. Dostala jméno Czesia (češa) a je v Opole tedy dvanáctá.
Marcela Kudlová Hoňková, výtvarnice: “Tím, že jsem zvyklá malovat na plátno, nic prostorového, tak nejprve to bylo takové, jestli jo nebo ne… Ale já se asi nebráním novým výzvám. Vždy rada objevují nové věci, zkouším nové věci, jako jdu do toho jako po hlavě. Takže mám to ráda, zkoušet nové věci.”
Obrazová lama je prvním prostorovým dílem Marcely Kudlové Hoňkové, které je vystaveno na veřejném prostranství.
---