Studénka poslala na Jižní Moravu 20 000 korun
Po katastrofě, která se odehrála na jihu Moravy darovala Studénka lidem v zasažené oblasti dvacet tisíc korun a uspořádala sbírku. Dobrovolní hasiči pak potřebné materiály odvezli místním. Podíleli se také na odklízení škod.
Po řádění tornáda na jižní Moravě poskytla obyvatelům v zasažené oblasti pomoc řada měst a obcí. Studénka se zapojila finančním darem i sbírkou. Místní hasiči v minulém týdnu vyjeli na Hodonínsko s potřebnými materiály. Na místě pak pomáhali odklidit škody, které živel napáchal.
Libor Slavík, starosta města Studénky: „Naši hasiči jsou zapojeni, fungují jako jednotka, která je zapojená do programu, kde Moravskoslezský kraj vysílá sbory dobrovolných hasičů, takže jsou schopni obměňovat ostatní a střídat ostatní dobrovolné hasiče přímo na místě.“
Studéňáci měli možnost přispět svým darem na všech hasičských zbrojnicích ve městě. Místní měli ale materiálu dostatek, a tak další věci jako potraviny, oblečení nebo hračky pro děti nepřijímali.
Petr Sič, velitel JSDH Studénka: „Na sbírce se podílelo dvacet šest lidí ze Studénky a dva hasičské sbory. Převažovaly čistící a zdravotní prostředky, dost stavebního materiálu, který teď lidé na jižní Moravě potřebují, hřebíky, kladiva a podobně.“
Libor Slavík, starosta města Studénky: „Rozhodli jsme se věnovat finanční dar ve výši dvaceti tisíc korun a zároveň jsme zřídili sbírku potřebných věcí s koordinaci krizového štábu a domem kultury v Hodoníně, kde se veškerá potřebná materiální pomoc shromažďuje.“
Na jižní Moravě se na pomoc sjely sbory dobrovolných i profesionálních hasičů z celé České republiky.
---
Studénka vyhodnotila Křížovkářskou ligu
Spolu s klubem Počteníčko a ve spolupráci s Moravskoslezským krajem se senioři ve Studénce zapojili do soutěže Křížovkářská liga. Během ní vycházela každý týden nová křížovka. S koncem června přišlo vyhodnocení a oceněn byl každý.
V průběhu deseti týdnů si senioři každý čtvrtek mohli vyzvednout novou křížovku. Tajenky mohli odevzdávat na připraveném formuláři do konce června.
Radka Tomášková, vedoucí kultury: „Dnes budeme mít slavnostní losování výherců. Ocenění budou všichni účastníci a na první tři čeká speciální cena. Nějaké věnovalo město Studénka. Také jsme dostali ceny z Moravskoslezského kraje.“
Vyhodnocení soutěže se zúčastnil také starosta Studénky. Ten vylosoval první tři místa a výhercům předal dárkovou tašku za město. Všem zúčastněným také poblahopřála předal dárkové tašky s upomínkovými předměty.
„Líbilo se mi to. Nikdy jsem nic nevyhrála. Určitě se zase zúčastním“
„Manžel vyhrál, líbilo se nám to. Jsem moc ráda, že vyhrál.“
„Zúčastním se i podzimní ligy. Soutěž se mi líbila hodně a jsem ráda, že se dělá něco i pro starší lidi.“
Libor Slavík, starosta: „Hlavní iniciativu měli organizátoři, Sport a Kultura Studénka, za což jim patří velké poděkování. Město do této soutěže věnovalo ceny pro první tři výherce a jsem rád, že se této akce účastnilo poměrně hodně seniorů v našem městě."
Bohužel ne všichni luštitelé se vyhodnocení zúčastnili. Ceny a dárkové předměty si vyzvedla asi polovina seniorů. O své balíčky však nepřijdou. Předány budou dodatečně.
Libor Slavík, starosta: „Je škoda, že na toto vyhlášení nepřišlo více lidí, protože jsme při losování prvních třech míst snad patnáct lístků vylosovali, ale přítomní nebyli. Přišli tedy o možnost získat hodnotnější cenu, ale věřím, že podobné akce budeme připravovat i nadále a věřím, že se jich bude účastnit stále více občanů.“
Projektu klubu Počteníčko se zúčastnilo přes čtyřicet seniorů ze Studénky. Hned první ročník této křížovkářské soutěže se stal velice oblíbený a dočkat by se měl i podzimního kola.
Radka Tomášková, vedoucí kultury: „Zájem účastníků byl velký, proto jsme se rozhodli, že budeme v této hře pokračovat a lidé se mohou těšit na podzimní kolo, které odstartuje koncem září.“
V pandemické době senioři postrádali společenský život a zábavu. Soutěž v luštění křížovek velice ocenili a na podzimní kolo se těší.
---
Spisovatelé soutěže Plnou parou vpřed byli oceněni
Koncem června proběhlo vyhodnocení literární soutěže „Plnou parou vpřed“. Akce byla vyhlášena v říjnu minulého roku, kvůli protikoronavirovým opatřením museli organizátoři předávání cen odložit. Samotného vyhodnocení se ujala spisovatelka Zuzana Pospíšilová, ceny pak předala starostka města Bílovce Renata Mikolášková. Akce proběhla v rámci projektu MAP II ORP Bílovec ve spolupráci s místní knihovnou a Městskou knihovnou Studénka.
---
Deváťáci se rozloučili se základní školou
Po náročném roce distanční výuky se přišli žáci devátých ročníků rozloučit se školou a spolužáky. Na zahradě školy Butovická proběhlo slavnostní vyřazení z řadou hostů. Nechyběl ani pan starosta.
Na Základní škole Butovická je každoroční tradicí vyřazení žáků posledního ročníku. Den je vždy rozdělen do dvou částí, kdy v té první probíhá loučení s mladšími spolužáky a zejména s prvňáčky, o který se deváťáci celý školní rok starali. Odpoledne je slavnostnější.
Aranka Horváthová, ředitelka ZŠ Butovická: „Dnešní den se na naší škole nesl ve svátečním duchu. Dopoledne se deváťáci loučili s žáky prvního a druhého stupně. Připravili si pro ně krásný program.“
Za přítomnosti pozvaných hostů, pro které si každá třída připraví program, se rozloučí nejen se školou, dostanou také své poslední vysvědčení.
Aranka Horváthová, ředitelka ZŠ Butovická: „Teď odpoledne, jak jistě vidíte, jsou pozváni hosté. Pan starosta, rodiče a učitelé našich žáků. Tito žáci si pro ně připravili krásnou prezentaci, ve které shrnuli celých devět let na naší škole. Po devíti letech nám odchází 33 mladých lidí a 1. září u nás přivítáme 34 nových prvňáčků, na které se moc těšíme.“
Libor Slavík, starosta: „Je pěkné, vždy, když končí nějaká etapa, pro jakoukoli generaci. Dnes tady bylo rozloučení devátých tříd na Základní škole Butovická. Po delší době se mohli všichni setkat, bylo to velmi příjemné, velmi inspirativní.“
Za velkého potlesku a dojemných chvil, při které se končící studenti neubrání ani slzám, jim do budoucího života přáli všichni vyučující a nechyběl ani projev pana starosty.
Libor Slavík, starosta: „Já samozřejmě všem, teď už budoucím studentům středních škol, přeji, aby se jim v jejich kariéře dařilo, aby školu zvládli na poprvé a aby z nich vyrostli slušní a pracovití lidé.“
Před žáky jsou nyní dva měsíce prázdnin. Školu ale mohou navštěvovat i v době volna. Například v polovině července si po děti učitelé připravili akci s chemickou tématikou.
---