Dělnický dům se dočká další rekonstrukce a možná i střechy
Od první akce v Dělnickém domě uplynulo přes osmdesát let a jeho poslední rekonstrukce proběhla před víc jak 40 lety. Nyní městské kulturní středisko vyžaduje další opravy a modernizaci.
Libor Slavík, starosta Studénky: „Budova je už ve značném stavu opotřebení, proto je nutné udělat kompletní rekonstrukci, která by měla stát kolem 60 milionů korun. Projektant nás ale upozornil na to, že ani střecha není v dobré kondici.“
Ondřej Stanek, vedoucí technického úseku SAK Studénka: „Teď při plánované rekonstrukci Dělnického domu se zjistilo, že plánovaná instalace vzduchotechniky do nynějšího krovu domu udělat nepůjde. Krov, který se v minulosti opravoval, je napaden dřevokaznou houbou a také dalšími parazity. Bude se muset udělat kompletní rekonstrukce.“
Na střechu je momentálně vypsána soutěž na zhotovitele projektové dokumentace. Na kolik peněz ale město vyjde se uvidí, až bude projekt hotový. Celková cena rekonstrukce se tak ještě zvedne.
Kamil Krahula, ředitel SAK Studénka: „Pokud vezmu v potaz rekonstrukci v roce 1975 a zateplení fasády v roce 2005, tak se prakticky nic nezměnilo, zásadní opravy elektroinstalace neproběhly. Došlo pouze k úpravám foyer, které je teď nové a pěkné. Podle mého názoru je třeba, aby se do kulturního domu investovalo.“
V Dělnickém domě se pořádá řada kulturních akcí. Mezi ty největší patří například Městský ples. Využívají jej také městské spolky a mažoretky Petra. Během budoucí rekonstrukce bude Dělnický dům kompletně zmodernizován.
Libor Slavík, starosta Studénky: „Bude také nová moderní jevištní technika elektronicky ovládaná přes tablety, nová světla a osvětlení jak v hlavním sále, tak i v přísálí. Budou tam moci být samostatně prováděny jak komorní koncerty, malá představení i možnost pořádání soukromých akcí.“
Současností rekonstrukce bude také nové ozvučení, osvětlení, nové podlahy a stropy. Kdy přesně se rekonstrukce rozběhne zatím jisté není.
Kamil Krahula, ředitel SAK Studénka: „My bychom chtěli, aby rekonstrukce proběhla po plese a proběhne v období mezi dalším plesem. Nechtěli bychom, aby město přišlo o plesy. Co se týče výhledu do budoucna, tak v roce 2021 s největší pravděpodobností rekonstrukce nebude.“
Po modernizaci budovy se návštěvníci mohou těšit na větší komfort a zážitek z pořádaných akcí.
---
Z plánovaného dýmování proti komárů ve Studénce sešlo
Město Studénka nedávno poprvé aplikovalo proti komárům přípravek larvicid, který hubí larvy komárů. Ve vybraných lokalitách tak byl odbornou firmou aplikován do místních lagun, které zde vznikly po vydatných deštích. Vzhledem k množství vody ale ani nový přípravek nepomohl, larvy sice zmizely, ale proti dospělým komárům už přípravek nijak nepůsobí.
Libor Slavík, starosta Studénky: „Kalamitu po velké části území způsobily vydatné deště, povodně a oteplení. Díky tomu se u nás rozšířilo velké množství komárů. Přípravek Vektobak si s dospělými komáry neporadí, na to musí být provedeno termické dýmování.“
Původní termín vykuřování komárů byl plánován na čtvrtek 9. července. Firma, která se o odstranění komárů měla postarat, však od smlouvy odstoupila.
Libor Slavík, starosta Studénky: „Zejména z toho důvodu, že se jim nelíbily reakce některých občanů a také výhrůžky pana Bartoše. Ten mě i osobně sdělil, že hodlá podat podnět na inspekci životního prostředí, i když se bude dýmovat mimo jeho lokality. Z toho důvodu firma řekla, že každý rok, když se aplikuje postřik, na ní přichází tyto podněty, a ty pak musí zdlouhavými procedurami řešit. Z toho důvodu stříkat nebudou.“
Ivan Bartoš, ochránce přírody: „Všichni čmeláci a včely jsou koncentrovány na jednom místě – na kvetoucích lípách. Doporučil jsem panu starostovi, aby se tato místa nestříkala. Pan starosta se odmlčel a místo toho vydal to nepravdivé prohlášení kde se píše, že jsem vyhrožoval, a že opakovaně budu podávat stížnost na českou inspekci životního prostředí. Tady se musím ohradit, žádný podnět jsem nepodával.“
Libor Slavík, starosta Studénky: „S panem Bartošem jsme si vyměnili několik emailů. Já jsem reagoval na jeho první email, že stejně jak v minulém roce vynecháme území, které si on postřik nepřeje. Tak to bylo vždy. Nezbylo nic jiného, než konkrétně pojmenovat to co se událo. I když čelím výhrůžkám trestního oznámení, ze strany pana Bartoše, tak si stojím za tím, že jsem žádnou nepravdu neřekl. Mám vše písemně doloženo a občany jsem pouze informoval.“
S plánovaného dýmování sešlo, město nyní hledá novou firmu, která by se o něj postarala.
Libor Slavík, starosta Studénky: „Budeme teď hledat jinou společnost, která by byla ochotná postřik aplikovat i s určitými riziky. Uvidíme, jak rychle se nám ji podaří najít, popřípadě, jak rychle komáří kalamitu eliminovat.“
Ivan Bartoš, ochránce přírody: „Chemie, která vyvraždí včely, čmeláky a ostatní, to je až poslední možnost, kdy je těch komárů hodně. To ale kdyby takový výskyt byl ve městě, tomu tak není, tam je menší.“
---
Vítězný projekt participativního rozpočtu je už znám
O konečném projektu rozhodovali občané města od 1. června. Vítěz byl přehlasován 87 procenty hlasů a na zámecké zahradě tak do konce roku vyroste dětské hřiště.
Štěpán Mackovík, autor projektu: Potěšilo mě, že jsem dnes zjistil, že mnou navrhovaný projekt pro participativní rozpočet zvítězil. Jedná se o dětské hřiště umístěné zde v zámecké zahradě a nyní můžou začít přípravy pro jeho realizaci.“
Libor Slavík, starosta Studénky: „Věřím, že do konce letošního roku budou všechny kroky následovat tak, aby opravdu do konce letošního roku dětské hřiště v areálu zámecké zahrady zprovozněno a k dispozici široké veřejnosti.“
Lidé mohli hlasovat online na webových stránkách města nebo také tištěnou formou prostřednictvím městského zpravodaje. O vítězi rozhodovalo téměř 500 občanů.
Šárka Hermanová, předsedkyně komise: „Hlasovalo celkem 492 občanů, z nich bylo 52 procent ze Studénky 1, 43 procent z Butovic a 4 procenta z jiných lokalit. Ráda bych poděkovala všem občanům, kteří se hlasování účastnili, a kteří se zapojili do tohoto pilotního ročníku a není jim rozvoj města lhostejný.“
Vycházet z prvního a úspěšného ročníku participativního rozpočtu ve Studénce, budou pověření zaměstnanci i v dalších letech.
Šárka Hermanová, předsedkyně komise: „Osobně se domnívám, že ten se pilotní ročník opravdu povedl, protože je to něco s čím město teprve začíná, kdy vůbec dáváme najevo, že tady participativní rozpočet je a musím říct, že jsem si zvykla i na název, který je dost krkolomný. Nicméně participace znamená účast, zapojení se.“
Participativní rozpočet by se měl stát každoroční tradicí ve městě. O výši finančních prostředků, které budou uvolněny bude vedení města dále jednat.
Libor Slavík, starosta Studénky: „S participativním rozpočtem bychom chtěli pokračovat. Naše předběžné očekávání je, že bychom každým rokem částku minimálně zachovali a v lepším případě ji postupně navyšovali zhruba o 10 procent. Samozřejmě uvidíme, nyní budeme tvořit rozpočet na příští rok, takže jaká bude finální částka teprve uvidíme.“
Nové dětské hřiště bude obsahovat několik hracích prvků nejčastěji z přírodních materiálů. Umístěno by mělo být mezi Novým a „Starým“ zámkem.