Děti z několika základních škol soutěžili a vytvářeli maskota k projektu MAP II
Zástupci všech ročníků z pěti škol Bílovecka se sešli v kulturním domě v Jistebníku, kde společně soutěžili o nejkrásnějšího Polytechňáčka. Toho tvořili z nejrůznějších odpadových materiálů.
„Dnes jsou tady děti ze základních škol ze Studénky, Bílovce, Velkých Albrechtic, Kujav a Bravantic. Soutěžní týmy z těchto škol se sešly proto, aby vytvořily „mapáckého“ Polytechňáka. Je to soutěž o maskota projektu. Děti z odpadových materiálů připravují nějaký výrobek, který si sami pojmenují a my ho pak budeme moci použít jako maskota,“ uvedla hlavní manažerka projektu Petra Kluzová.
Děti se rozdělily do několika skupinek a společně vymýšlely, jakou podobu bude jejich výrobek mít. A protože rovnost všech je základem celého projektu, mohly děti použít jen připravené pomůcky.
„Pracovní skupina Polytechnika, která tuto soutěž připravila, dopředu vymyslela obsah takzvaných kouzelných krabic, aby děti měly rovné podmínky, tak pro první stupeň byly vytvořeny jiné krabice než pro druhý stupeň. Ten má navíc pár věcí, ale základem jsou PET láhve, krabice od mléka, různé zátky a podobně. Důležité je, že to mají všichni stejné,“ uvedla hlavní manažerka projektu Petra Kluzová.
„My vyrábíme sovu, je to znak naší školy. Jsme ze Studénky, ze školy Sjednocení. Napadlo to většinu z nás a ti ostatní souhlasili,“ uvedla jedna z žaček.
„Jme ze školy Komenského v Bílovci, a právě vyrábíme postavičku, která bude představovat tuhle soutěž. Bude to taková popelnice a tady v těch lahvích budou různé odpadky,“ řekla žačka z Bílovce.
„Jsme ze školy Sjednocení a vyrábíme žirafu, která se bude jmenovat Božena. Napadlo nás to všechny, protože Božena Němcová oslavila 200 let od narození a dneska má svátek°, proto jsme vybrali tohle jméno,“ vysvětlila žákyně ze Studénky.
Projekty se mnohokrát konají na jiných místech. Tentokrát se hostitelství ujala obec Jistebník. Podle slov starostky tento přístup napomáhá k prohlubování vzájemné spolupráce dětí i učitelů.
Tím, že dochází k tomuto vzájemnému setkávání, tak se vytváří prostor k rozvoji spolupráce jedna k dětských kolektivech, ale stejně tak se vytváří vzájemná spolupráce mezi školami a obcemi. Myslím si, že je to přínosem pro všechny strany, děti si mohou porovnat své nápady, zkušenosti a svou fantazii, hodnotím to velice kladně“ uvedla starostka Jistebníku Šárka Storzerová.
Málo novodobých škol zařazuje do pravidelné výuky práci v dílnách. Většině dětí tak chybí základní manuální zručnost.
„Nejsou na všech školách dílny, kde by se děti učily dovednostem jako zabíjení hřebíků, práce s nářadím. To tady nemáme, v některých školách to není. Proto jsme se domluvili s paní Kluzovou, že uspořádáme tento typ soutěže, abychom poznali, jak no tom děti jsou,“ vysvětlila učitelka ZŠ TGM Jistebník Eva Smolanová.
Soutěž měla v letošním roce premiéru, a děti při ní velmi bavily. Nápad, vytvořit maskota z odpadových materiálů, má za cíl dětem ukázat, jak jinak mohou s odpadem nakládat.
„Je to náš první pokus, kdy jsme se nažili vymyslet nějakou akci, kdybychom děti naučili trochu jinému přístupu k práci s odpadovými materiály. Aby si děti také uvědomily, že můžou vymýšlet nové nebo kreativní nápady, jak s odpadovým materiálem zacházet, a aby si trošku uvědomily, že títo mohou taky chránit přírodu,“ uvedla hlavní manažerka projektu Petra Kluzová.
Vítězem a budoucím maskotem se stal Mapík Eda. Toho vytvořili žáci ze základní školy ve Velkých Albrechticích. Ti se také stali vítězi prvního stupně. Cenu za nejlepší výtvor druhého stupně si odnesli žáci ze Studénky za žirafu Boženu. Všechna díla budou vystavena na základní škole v Jistebníku.
---
V minulém roce hasiči ze Studénky zasahovali u 98. událostí
Minulý rok byl pro hasiče ze Studénky tím klidnějším. Oproti předešlému roku zaznamenali pokles o dvacet tři událostí než v roce 2018 a jen na území města pak museli řešit 68 výjezdů.
“Co se týká těch větších zásahů, tak i ten loňský rok byl klidnější, nebyly tam žádné větší zásahy jak do délky provedení zásahu, tak i do nějaké výše škody. Všechny ty zásahy byly takové menší,“ uvedl velitel JSDH Petr Sič.
Na území města Studénky museli hasiči hasit 10 požárů a řešit 11 dopravních nehod z nichž byly dvě železniční. V minulém roce také museli vyjížděli k 41 technickým zásahům.
“Důvod snížení počtu zásahů je, že nás v loňském roce nezasáhla žádná větrná smršť nebo nějaké poryvy větru, žádné přívalové deště nebo vyvržení břehu řeky Odry jako v roce 2018,“ řekl velitel JSDH Petr Sič.
Dále hasiči vyjížděli ke čtyřem planým poplachům a podstoupili čtyři taktická cvičení. Celkově pak v moravskoslezském kraji hasiči zaznamenali téměř 22 000 událostí.
„Mimořádných událostí, jejichž likvidace nesnese žádný odklad, měli hasiči na kontě celkem 15 405 a zbytek byl zhruba 6500 neemergentních událostí. Co se týká struktury zásahů, bezmála polovinou se na počtu událostí podílejí technické havárie,“ uvedl mluvčí HZS MSK Petr Kůdela.
V případě poplachu musí hasiči reagovat ihned a vyrazit do pěti minut od přijetí poplašné zprávy.
„Všem členům JSDH přijde poplachová SMS, kde je vypsaná technika, co vyjíždí. Lidé, co mají psanou pohotovost na danou techniku se seběhnou na hasičárnu a vyjíždí. Dobrovolných hasičů města Studénky je v kategorii JPO II/2 což znamená že držíme nepřetržitou pohotovost na dvě výjezdová vozidla v počtu čtyř lidí. Takže dohromady tady slouží nepřetržitě osm lidí,“ řekl velitel družstva JSDH Tomáš Šnejdrla.
Celkově hasiči ze Studénky v roce 2019 zaznamenali 98 událostí z nichž bylo 30 mimo Studénku.
---
Na dalším ročníku Městského plesu letos vystoupil zpěvák Petr Kolář
Na 24 ročníku Městského plesu to vypadalo jako na skutečné Oscarové noci. Červený koberec, spousta Oscarů, Marilyn Monroe s Elvisem Presley jako živé sochy, předávání cen a spousta zábavy o kterou se postarali účinkující umělci.
„Hraje nám tady oblíbená kapela Rivieras Show Band, hlavní host byl Petr Kolář, vystupovali nám tady tanečníci z taneční skupiny Siderea, ti předvedli kabaretní vystoupení. Dále tady byla UV světelná show od skupiny Ilusias,“ uvedl vedoucí kultury Jan Rodek.
Hlavní hvězdou večera byl zpěvák Petr Kolář, kterého můžeme znát i z řady divadelních muzikálů. Hudební doprovod mu dělal pouze kytarista, ale jak sám uvedl, i bez kapely si koncert velmi užil.
„Já musím říct, že se mi to líbilo moc, i Ondrovi Pátkovi, který se mnou hrál na kytaru, a myslím, že atmosféra byla skvělá. Lidi to vzali úžasně, protože když celý večer hraje orchestr na takovéto akci a pak jen přijedeme my a jen tak akusticky hrajeme, tak si myslím, že je to příjemná změna, ale je to pro ucho samozřejmě těžší, i pro nás, umělce, je těžší diváky zaujmout a myslím si, že se nám to povedlo,“ uvedl zpěvák Petr Kolář.
„Akce se mi líbí moc, ples je krásný, je hezky uspořádaný, krásně nazdobené, jsem nadšená,“.
„Dnešní ples se mi líbí, upřímně řečeno jsem mile překvapený návštěvou,“.
„Dnešní ples je prostě úžasný a program taky,“ uvedli návštěvníci.
K plesu neodmyslitelně patří tombola. Letošní byla opravdu bohatá a návštěvníci mohli vyhrát více než 200 různých cen.
„Součástí každého plesu je tombola. Leto jsme měli pět slosovatelných cen, a to horské kolo, tablet, voucher na zájezd, dárkový koš nebo mixér, ale v normální tombole mohli vyhrát lidé velice zajímavé ceny jako jsou telefony, tablety, televize, lednice a mnoho dalšího,“ uvedl vedoucí kultury Jan Rodek.
Užít plesový večer, zatančit a zazpívat si letos přišla spousta návštěvníků. Městský ples byl opět vyprodaný a na parketě tančilo přes 300 lidí.
---