Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Expres Studénky

Expres Studénky

  • Zpravodajství ze Studénky od Terezy Ruskové a Jakuba Švarce
  • Oprava škol vyšla město na několik milionů
  • Studénka nabízí spoustu volnočasového vyžití
  • Děti ve Studénce se rozloučily s létem

Oprava škol vyšla město na několik milionů

Vybavení a pomůcky pro děti i učitele školy pořizují každoročně. Přes letošní prázdniny však školy vybavovaly kvůli rostoucímu počtu dětí i nové třídy. Nové pomůcky čekají také na kuchařky.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru MHÚM: „Na základní škole Františka kardinála Tomáška jsme na začátku školního roku řešili výměnu kuchyňského robotu a v letošním roce se také řešilo zřízení nové učebny v suterénu.“

Milan Stiller, ředitel ZŠ FKT: „V letošních hlavních prázdninách jsme dovybavili, nebo ještě dovybavujeme, jednu třídu v suterénu školy tak, ať uspokojíme potřebu tříd v naší škole, protože z 15 tříd budeme vyučovat 17 kmenových tříd.“

Zatím co na škole Františka kardinála Tomáška vzniká nová třída, na škole Butovická došlo k výměně dveří a poslední ze základních škol ve Studénce dokonce rekonstruovala byt nového školníka.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru MHÚM: „Řešila se úprava prostor vchodu do Slunečnice, rekonstrukce bytu školníka. Další záležitostí byla výměna PVC ve čtyřech učebnách.“

Na moderní výuku se mohou těšit žáci prvního stupně základní školy ve Studénce 1. Třídy byly nově vybaveny dataprojektory.

Milan Stiller, ředitel ZŠ FKT: „Další věci, které se ve škole udály, tak je běžná obnova, dovybavení tříd IT technikou, běžné věci, které se dělají každý rok.“

Začíná se stávat tradicí, že s příchodem nového školního roku, přijde do základní školy Sjednocení také velká voda. Tak se bohužel stalo i letos a na poslední chvíli musel být vyměněn odpadní svod.

Jana Mantheeová, ředitelka ZŠ Sjednocení: „Taková třešnička na dortu, co se týče úprav ve škole, tak nás opět postihla havárie. Tentokrát se jednalo o havárii odpadu na druhém stupni. Snad zůstane u opravy jednoho svodu, tedy měnily se veškeré svody a voda v jedné přizdívce a snad u toho zůstane do konce školního roku.“

Milan Kyjovský, vedoucí odboru MHÚM: 0:30 „Následně jsme řešili nepředvídatelné věci, které nastaly. Výměnu požárního potrubí, pokop lapolu, úpravu svislé kanalizace v učebnách.“

Havárie odpadu letos o prázdninách postihla také školu na ulici Butovická. Tam při snaze o rekonstrukci sklepních prostor objevili skrytou vadu kanalizace. Nový je také přístřešek spojující některé budovy.

Aranka Horváthová, ředitelka ZŠ Butovická: „Vznikl havarijní stav, protože jsme chtěli opravit a udělat nové dílny ve sklepě, a když se začaly renovovat, zjistili jsme, že je v havarijním stavu energokanál, který je prasklý. Začal se opravovat, je plný vody a potrubí se v současné době mění.“

Milan Kyjovský, vedoucí odboru MHÚM: „Z plánovaných věcí jsme řešili výměnu zárubní na druhém stupni. Co jsme řešili mimořádnou věc, ta byla hrazena z pojistné události, kdy nám kroupy poškodily přístřešek, který spojuje školní jídelnu se školou.“

Žáci by i přes komplikace měli do lavic usednout v řádném termínu. Po jejich návratu do školy budou probíhat už jen dokončovací práce.

Aranka Horváthová, ředitelka ZŠ Butovická: „Myslím, že to žádný vliv mít nebude, že se ty nejtěžší a nejhlučnější práce stihnou udělat ještě teď. Pak ty tiché práce můžou probíhat i když žáci budou ve škole.“

Jediné, o co děti přijdou, bude výuka dílen. Rozvrh jim to ovšem neovlivní. Výuka bude nahrazena předmětem práce na zahradě. Rekonstrukce a opravy vyšly na nemalé finanční prostředky. Celkové náklady činní okolo tří a půl miliónů korun.

---

Studénka nabízí spoustu volnočasového vyžití

Na prázdniny se každoročně těší všichni školou povinní. Rodičům ovšem někdy dokážou způsobit nemalé starosti. Způsobů, jak děti tráví svůj volný čas, se nabízí celá řada. Některé aktivity ale můžou být pro děti nebezpečné.

Alexandr Dresler, psychoterapeut: „Děti mají určitě rády volný čas. Samozřejmě jsou rozličné aktivity, jak děti volný čas tráví. Zároveň je důležité, aby se naučily trávit volný čas aktivně a smysluplně.“

Čím dál častěji však děti sklouzávají k experimentování a snaží si vzájemně dokázat a pochlubit se, co už zkusily.

Alexandr Dresler, psychoterapeut: „To znamená užívání nějakých návykových látek, pití alkoholu a tak dále. Proto je opravdu aktivní trávení volného času velmi důležité. Prázdniny bývají z mé zkušenosti problematické, protože rodiče často chodí do práce a děti zase nechodí do školy, mají volného času více.“

Velmi oblíbená je sportovní činnost, kterou dětem rozšíří plánovaná sportovní hala.

Alexandr Dresler, psychoterapeut: „Rád bych zmínil a ocenil, že tady za poslední dobu vzniky nová sportoviště, že se znovu otevřelo koupaliště, vidím, že děti tam chodí, že to využívají. Mám z jejich strany velmi kladná hodnocení.“

Ondřej Stanek, vedoucí technického úseku SAK Studénka: „Dětská hřiště, která máme v péči, jsou celkem tři. Jedno máme u zimního stadionu společně s minigolfem a malým brouzdalištěm. Další je v areálu koupaliště a třetí dětské hřiště je u školy FKT.“

Sportování a výlety s kamarády jsou jednoznačně nejoblíbenější aktivitou. Jaké jsou ty kladné a jaké naopak záporné?

Alexandr Dresler, psychoterapeut: „Jsou to pohybové aktivity, velmi často, v tom dobrém, samozřejmě. Taková klasika – jdeme si zakopat s kamarády nebo si zaházet na koš. Menší děti si zahrají nějaké hry venku. Je skvělé, když mají někoho, kdo je k tomu vede. A co se týče těch negativních aktivit, jsou to ty, které už jsem zmínil. Jsou to sociálně patologické jevy, potulování se venku, a to se blíží ke zkoušení návykových látek.“

Pocit naplnění jak sebe samého, tak i volného času, je důležitým krokem ke štěstí. K tomu nám napomáhají také hormony.

Alexandr Dresler, psychoterapeut: „Je nesmírně důležité i do budoucna pro mladé lidi, a celkově pro všechny z nás, umět si přivodit příjemné pocity, hormony štěstí, endorfiny, a to přirozenými způsoby. Což je pohyb, tanec, kreativní činnost atd.“

Vidět štěstí v očích svých dětí je snem každého rodiče. Proto je nesmírně důležité trávit veškerý volný čas smysluplně a s přáteli.

---

Děti ve Studénce se rozloučily s létem

Léto ve Studénce patřilo především dětem. Přes prázdniny mohly navštívit pohádky, zábavná odpoledne s klauny nebo si také něco kreativního vytvořit.

Lucie Zajícová, pořadatelka: „Přes léto proběhlo celkem 13 akcí v rámci letního festivalu. Za nejlepší z nich považuji Zahájení léta pro děti, které bylo v areálu přírodního biotopu tady ve Studénce. Dále si děti mohly vytvořit krásné skleničky, které si mohly odnést domů. Byly tady pohádky s myškou Klárkou a veverkou Terkou, také Klauni s balónky, bavili děti skoro celé léto.“

Na závěr prázdnin byl pro děti připraven program v areálu přírodního koupaliště. Tam mohly děti navštívit vodní atrakce. Tou nejoblíbenější se brzy stal vodní fotbal.

Ivana Richterová, pořadatelka: „Dnes máme pro děti připravené rozloučení s létem. Akce nám začíná od 16 hodin. Děti můžou navštívit různé atrakce od vodního fotbálku, za mnou je možná vidět nafukovací hrad Šmoula. Dále tady máme klauna, který baví děti, bude s nimi zpívat, hrát si a bude se je snažit zabavit.“

Zpočátku se zdálo, že akci zkazí počasí, ale i přes větší větrné poryvy dorazilo spoustu dětí a odpolední akci si náležitě užily.

Lucie Zajícová, pořadatelka: „Včera proběhlo v areálu přírodního koupaliště Rozloučení s létem pro děti. Tato akce byla i přes větrné počasí docela úspěšná, děti si mohly užít skákací hrad, mohly využít bungee running, také vodní fotbálek. Kreativní děti mohly vyzkoušet i pískové dílničky.“

Pískování většinu dětí zaujalo a stánek navštívily v hojném počtu i s rodiči.

Petra Jarošová, provozovatelka Pískovacích dílniček: „Nabízíme pískové dílničky, kde si děti můžou vyzkoušet metodu pískování, kdy si vyberou šablonu a sundávají jednotlivé části šablony podle svého vkusu, co se jim líbí. Sypou písky a z toho vytváří obrázek. Dětem se to líbí, protože úspěšnost je zaručena, jedná se o šablonu. Děti jsou nadšené a většinou si to užívají.

V rámci Letního festivalu byly připravené akce i pro dospělé, jako například Letní kino. Těch se zúčastnilo méně lidí než v minulosti. Nemalou vinu nese převážně koronavir.

Lucie Zajícová, pořadatelka: „Toto léto chodili lidé docela málo. Způsobila to také koronavirová krize a také s účinkujícími, co jsme se bavili uvedli, že lidí je méně. I tak si myslím, že se ve Studénce podařilo zachovat akce pro děti, které byly úspěšné, letní kina byly méně navštěvované než v předchozích letech, ale i tak si myslím, že 120 lidí, kteří se sejdou a pobaví se u dobrého filmu je dobré.“

V podzimních měsících je na programu několik kulturních a sportovních akcí. Těšit se můžeme na divadla, přednášky i hokejové zápasy. Úspěšnou sezónu má za sebou také biotop. Ten letos navštívilo přes 10 tisíc lidí.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Expres Studénky
28. srpna 2020, 18:14

Oprava škol vyšla město na několik milionů

Vybavení a pomůcky pro děti i učitele školy pořizují každoročně. Přes letošní prázdniny však školy vybavovaly kvůli rostoucímu počtu dětí i nové třídy. Nové pomůcky čekají také na kuchařky.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru MHÚM: „Na základní škole Františka kardinála Tomáška jsme na začátku školního roku řešili výměnu kuchyňského robotu a v letošním roce se také řešilo zřízení nové učebny v suterénu.“

Milan Stiller, ředitel ZŠ FKT: „V letošních hlavních prázdninách jsme dovybavili, nebo ještě dovybavujeme, jednu třídu v suterénu školy tak, ať uspokojíme potřebu tříd v naší škole, protože z 15 tříd budeme vyučovat 17 kmenových tříd.“

Zatím co na škole Františka kardinála Tomáška vzniká nová třída, na škole Butovická došlo k výměně dveří a poslední ze základních škol ve Studénce dokonce rekonstruovala byt nového školníka.

Milan Kyjovský, vedoucí odboru MHÚM: „Řešila se úprava prostor vchodu do Slunečnice, rekonstrukce bytu školníka. Další záležitostí byla výměna PVC ve čtyřech učebnách.“

Na moderní výuku se mohou těšit žáci prvního stupně základní školy ve Studénce 1. Třídy byly nově vybaveny dataprojektory.

Milan Stiller, ředitel ZŠ FKT: „Další věci, které se ve škole udály, tak je běžná obnova, dovybavení tříd IT technikou, běžné věci, které se dělají každý rok.“

Začíná se stávat tradicí, že s příchodem nového školního roku, přijde do základní školy Sjednocení také velká voda. Tak se bohužel stalo i letos a na poslední chvíli musel být vyměněn odpadní svod.

Jana Mantheeová, ředitelka ZŠ Sjednocení: „Taková třešnička na dortu, co se týče úprav ve škole, tak nás opět postihla havárie. Tentokrát se jednalo o havárii odpadu na druhém stupni. Snad zůstane u opravy jednoho svodu, tedy měnily se veškeré svody a voda v jedné přizdívce a snad u toho zůstane do konce školního roku.“

Milan Kyjovský, vedoucí odboru MHÚM: 0:30 „Následně jsme řešili nepředvídatelné věci, které nastaly. Výměnu požárního potrubí, pokop lapolu, úpravu svislé kanalizace v učebnách.“

Havárie odpadu letos o prázdninách postihla také školu na ulici Butovická. Tam při snaze o rekonstrukci sklepních prostor objevili skrytou vadu kanalizace. Nový je také přístřešek spojující některé budovy.

Aranka Horváthová, ředitelka ZŠ Butovická: „Vznikl havarijní stav, protože jsme chtěli opravit a udělat nové dílny ve sklepě, a když se začaly renovovat, zjistili jsme, že je v havarijním stavu energokanál, který je prasklý. Začal se opravovat, je plný vody a potrubí se v současné době mění.“

Milan Kyjovský, vedoucí odboru MHÚM: „Z plánovaných věcí jsme řešili výměnu zárubní na druhém stupni. Co jsme řešili mimořádnou věc, ta byla hrazena z pojistné události, kdy nám kroupy poškodily přístřešek, který spojuje školní jídelnu se školou.“

Žáci by i přes komplikace měli do lavic usednout v řádném termínu. Po jejich návratu do školy budou probíhat už jen dokončovací práce.

Aranka Horváthová, ředitelka ZŠ Butovická: „Myslím, že to žádný vliv mít nebude, že se ty nejtěžší a nejhlučnější práce stihnou udělat ještě teď. Pak ty tiché práce můžou probíhat i když žáci budou ve škole.“

Jediné, o co děti přijdou, bude výuka dílen. Rozvrh jim to ovšem neovlivní. Výuka bude nahrazena předmětem práce na zahradě. Rekonstrukce a opravy vyšly na nemalé finanční prostředky. Celkové náklady činní okolo tří a půl miliónů korun.

---

Studénka nabízí spoustu volnočasového vyžití

Na prázdniny se každoročně těší všichni školou povinní. Rodičům ovšem někdy dokážou způsobit nemalé starosti. Způsobů, jak děti tráví svůj volný čas, se nabízí celá řada. Některé aktivity ale můžou být pro děti nebezpečné.

Alexandr Dresler, psychoterapeut: „Děti mají určitě rády volný čas. Samozřejmě jsou rozličné aktivity, jak děti volný čas tráví. Zároveň je důležité, aby se naučily trávit volný čas aktivně a smysluplně.“

Čím dál častěji však děti sklouzávají k experimentování a snaží si vzájemně dokázat a pochlubit se, co už zkusily.

Alexandr Dresler, psychoterapeut: „To znamená užívání nějakých návykových látek, pití alkoholu a tak dále. Proto je opravdu aktivní trávení volného času velmi důležité. Prázdniny bývají z mé zkušenosti problematické, protože rodiče často chodí do práce a děti zase nechodí do školy, mají volného času více.“

Velmi oblíbená je sportovní činnost, kterou dětem rozšíří plánovaná sportovní hala.

Alexandr Dresler, psychoterapeut: „Rád bych zmínil a ocenil, že tady za poslední dobu vzniky nová sportoviště, že se znovu otevřelo koupaliště, vidím, že děti tam chodí, že to využívají. Mám z jejich strany velmi kladná hodnocení.“

Ondřej Stanek, vedoucí technického úseku SAK Studénka: „Dětská hřiště, která máme v péči, jsou celkem tři. Jedno máme u zimního stadionu společně s minigolfem a malým brouzdalištěm. Další je v areálu koupaliště a třetí dětské hřiště je u školy FKT.“

Sportování a výlety s kamarády jsou jednoznačně nejoblíbenější aktivitou. Jaké jsou ty kladné a jaké naopak záporné?

Alexandr Dresler, psychoterapeut: „Jsou to pohybové aktivity, velmi často, v tom dobrém, samozřejmě. Taková klasika – jdeme si zakopat s kamarády nebo si zaházet na koš. Menší děti si zahrají nějaké hry venku. Je skvělé, když mají někoho, kdo je k tomu vede. A co se týče těch negativních aktivit, jsou to ty, které už jsem zmínil. Jsou to sociálně patologické jevy, potulování se venku, a to se blíží ke zkoušení návykových látek.“

Pocit naplnění jak sebe samého, tak i volného času, je důležitým krokem ke štěstí. K tomu nám napomáhají také hormony.

Alexandr Dresler, psychoterapeut: „Je nesmírně důležité i do budoucna pro mladé lidi, a celkově pro všechny z nás, umět si přivodit příjemné pocity, hormony štěstí, endorfiny, a to přirozenými způsoby. Což je pohyb, tanec, kreativní činnost atd.“

Vidět štěstí v očích svých dětí je snem každého rodiče. Proto je nesmírně důležité trávit veškerý volný čas smysluplně a s přáteli.

---

Děti ve Studénce se rozloučily s létem

Léto ve Studénce patřilo především dětem. Přes prázdniny mohly navštívit pohádky, zábavná odpoledne s klauny nebo si také něco kreativního vytvořit.

Lucie Zajícová, pořadatelka: „Přes léto proběhlo celkem 13 akcí v rámci letního festivalu. Za nejlepší z nich považuji Zahájení léta pro děti, které bylo v areálu přírodního biotopu tady ve Studénce. Dále si děti mohly vytvořit krásné skleničky, které si mohly odnést domů. Byly tady pohádky s myškou Klárkou a veverkou Terkou, také Klauni s balónky, bavili děti skoro celé léto.“

Na závěr prázdnin byl pro děti připraven program v areálu přírodního koupaliště. Tam mohly děti navštívit vodní atrakce. Tou nejoblíbenější se brzy stal vodní fotbal.

Ivana Richterová, pořadatelka: „Dnes máme pro děti připravené rozloučení s létem. Akce nám začíná od 16 hodin. Děti můžou navštívit různé atrakce od vodního fotbálku, za mnou je možná vidět nafukovací hrad Šmoula. Dále tady máme klauna, který baví děti, bude s nimi zpívat, hrát si a bude se je snažit zabavit.“

Zpočátku se zdálo, že akci zkazí počasí, ale i přes větší větrné poryvy dorazilo spoustu dětí a odpolední akci si náležitě užily.

Lucie Zajícová, pořadatelka: „Včera proběhlo v areálu přírodního koupaliště Rozloučení s létem pro děti. Tato akce byla i přes větrné počasí docela úspěšná, děti si mohly užít skákací hrad, mohly využít bungee running, také vodní fotbálek. Kreativní děti mohly vyzkoušet i pískové dílničky.“

Pískování většinu dětí zaujalo a stánek navštívily v hojném počtu i s rodiči.

Petra Jarošová, provozovatelka Pískovacích dílniček: „Nabízíme pískové dílničky, kde si děti můžou vyzkoušet metodu pískování, kdy si vyberou šablonu a sundávají jednotlivé části šablony podle svého vkusu, co se jim líbí. Sypou písky a z toho vytváří obrázek. Dětem se to líbí, protože úspěšnost je zaručena, jedná se o šablonu. Děti jsou nadšené a většinou si to užívají.

V rámci Letního festivalu byly připravené akce i pro dospělé, jako například Letní kino. Těch se zúčastnilo méně lidí než v minulosti. Nemalou vinu nese převážně koronavir.

Lucie Zajícová, pořadatelka: „Toto léto chodili lidé docela málo. Způsobila to také koronavirová krize a také s účinkujícími, co jsme se bavili uvedli, že lidí je méně. I tak si myslím, že se ve Studénce podařilo zachovat akce pro děti, které byly úspěšné, letní kina byly méně navštěvované než v předchozích letech, ale i tak si myslím, že 120 lidí, kteří se sejdou a pobaví se u dobrého filmu je dobré.“

V podzimních měsících je na programu několik kulturních a sportovních akcí. Těšit se můžeme na divadla, přednášky i hokejové zápasy. Úspěšnou sezónu má za sebou také biotop. Ten letos navštívilo přes 10 tisíc lidí.

---

Zdroj: https://polar.cz/index.php/porady/expres_studenky/expres-studenky-28-08-2020-18-14